VIM NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE RARE SIJS Eerste Blad. Ijspijl No. 5704 DONDERDAG 26 APRIL 1923 51e JAARGANG OHOHTBEERiyK 1H JEDBftE "WERKPLAATS SS3 OVERAL -waal voile hahleli zyu -MAG Vltl HOOIT OhlBLEKEfk OVERAL VERKRyGBAAR IJi PRACTISCHE STPOOIEüSSEH. DB LEVEft'5 ZEEPnr VLAARDlttGErr COURANT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: TriHi fr-P-P-binnenland f2.—, Nod. O. en W. respCfOöTfols ffiland<3nf4'2aZondagsblad rosp. i u.57 f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reap. f 0.95, f 1.25, f 125 f 1 GO Losse nummers der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorokening No. 16066. Licht op voor auto's en fietsen: Donderdag 26 April 7.48 uur. Vrydag 37 7.45 BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. Hongarfje en Roemenië. De Volkenbondsraad, die te Genève ver gadert, heeft Maandagavond zijn 24ste zit ting geëindigd met een openbare behande ling van het geschil tusschen Hongarije en Roemenië over de Roemeensche agrarische wetgeving, die naar Hongaarsche opvatting de rechten schendt die de door die wet ont eigende Hongaarsche eigenaren van onroe rende goederen volgens het vredesverdrag van Trianon verkregen hadden. Rapporteur Adatci (Japan) stelde voor het geschil te on derwerpen aan de beslissing van he; Haagsch Internationaal Gerechtshof, waar toe Hongarije zich bereid verklaarde. De Roemeensche gedelegeerde Titulesco wees dit voorstel echter beslist van de hand, even als een daarop volgend denkbeeld van Adat ci, dat de Volkenbond over dit punt advies van het Internationaal Gerechtshof zou vra gen, welk advies dan natuurlijk voor geen der partijen bindend zou zijn. De onverzoen lijke houding van Titulesco, die een onmid dellijke uitspraak van den Raad ten gunste van Roemenië eischte leidde tot een gespan nen atmosfeer in de vergaderzaal, waar men met groote voldoening Adacti's scherpe woorden over Roemenië's gebrek aan den waren Volkenbondsgeest aanhoorde. Het eind der bespreking was uitstel tot een vol gende Raadszitting in Juli, waar Adacti een nieuw rapport zal uitbrengen. Voorafgaande aan deze openbare verga dering, de levendigste die de Raad in drie jaren vergaderen ooit gehouden heeft, be sprak de Raad in een urenlange besloten vergadering verschillende vraagstukken uit het Saargebied. Branting kritiseerde onver holen verschillende handelingen der door den Franschman Rault gepresideerde be stuurscommissie en vond daarbij in zekere mate steun bij den Engelschen Raadsvoor zitter Wood. Daar de andere raadsleden zich echter stilzwijgend bij Hanotaux' verdedi ging van Rault en diens bestuurscommissie neerlegden, hebben de Saarbewoners ook dit maal weder geen recht gekregen. Het is ech ter een vooruitgang dat thans ook in den Raad vrije kritiek is geuit. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Uit Lausanne werd Dinsdag gemeld: Bij de hedenmorgen begonnen besprekin gen betreffende de territoriale clausules verdedigden de Turken hardnekkig hun standpunt. De Turken wenschten eerst de quaestie van de evacuatie door de geallieer de troepen te regelen, doch de geallieerden antwoordden met juridische argumenten, er in het bizonder op wijzende hoe moeilijk het was al aanstonds een quaestie te rege len, welker regeling logischerwijze moest afhangen van de oplossing van de geschil len, die er tusschen de beide partijen han gende waren. Ten slotte stemden d<3 Turken, toe in de opschorting van de regeling dezer quaestie. Wat betreft de grenzen van de Mantza verklaarden de geallieerden, dat de eisch der Turken pp bizondere moeilijkheden zou stuiten. Wat de grenzen van Syrië aangaat, eisch- ten de Turken met nadruk, dat de overeen komst van Angora, waarop het ontwerp verdrag doelt, terzelfder tijd als het verdrag zelf door alle mogendheden, die het onder FEUILLETON. door ARNOLD BENNETT. 60) Maar toch, toen op een buitengewone al- gemeene vergadering van de voetbalclub van Bursley het raadshlid Barlow, J. P., president-oommisaris van de naamlooze ven nootschap sedert de oprichting van den bond, mededeelde dat commissarissen met weerzin tot de slotsom gekomen waren, dat men zich niet met gerustheid in het gevaar lijke risico van het naderende seizoen kon begeven, en dat het het voornemen van commissarissen was, de club te liquideeren, bij gebrek aan voldoende openbare belang stelling toen Bursley dat in de Signal las, ontstelde de stad. Zou dan de vermaar de club voor altijd verdwijnen, en het voet balveld in kavels verkocht worden en de groote tribune voor brandhout? De ontstel tenis was zoo hevig dat het overlijden van alderman Bloor (die niettemin een groote figuur te Bursley was) als een minder be langrijke gebeurtenis voorbij was gegaan. Vandaar dat de aankondiging van de ver gadering op het stadhuis vreugde en hoop wekte, en de menschen bij zichzelf zeiden: »Er moet iets gebeuren; de. oude club kan niet zoo maar opgedoekt worden." En ieder een werd heel sentimenteel. En ofschoon men niets in staat achtte om het stadhuis van Bursley te vullen behalve een politieke vergadering en een tractatie van oude lio- teekenen, werd geratificeerd. De geallieer den antwoordden, dat deze vordering vol komen onaannemelijk bleek. Wat de grenzen van Irak en Mosoel be treft, verklaarde de vertegenwoordiger van Groot-Brittannië, dat zijn regeering nog al tijd accoord gaat met de formule, door de Turksche regeering voorgesteld, dooh alleen eischt, dat in het definitieve verdrag wordt gestipuleerd, dat het status quo zal worden gehandhaafd totdat de eindbeslissing inzake de quaestie-Mosoel zal zijn gevallen. De discussies werden verdaagd. Met het oog op het feit, dat de Turken en Venizelos inzake de Thracischeh grens- quaestie dezelfde met elkaar strijdige eischen stelden als vroeger, hield de confe rentie deze zaak voor een latere bespreking aan. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. Reuter verneemt, dat men in bevoegde kringen te Londen hoopt, dat als het re sultaat van de door Lord Curzon gehouden redevoering over de Ruhrquaestie de Duitsche regeering binnenkort aan Frank rijk en België een voorstel zal doen ter re geling van haar verplichtingen ten aanzien van de schadevergoedingen. Men hoopt dat het Duitsche voorstel in staat zal stellen de onderhandelingen te hervatten, die vóór Frankrijk het Ruhrgebied bezette werden afgebroken. In gezeghebbende kringen wijst men er op, dat de houding der Britsche regeering is, dat Duitschland zich rechtstreeks tot Frankrijk moet wenden. Men spreekt zijn verwondering uit over de neiging der Duit schers om in Curzon's rede een uitnoodiging te lezen tot het doen van een voorstel aan Brittannië om dit over te maken aan Frank rijk. De plannen der Duitsche regeering. Dinsdag heeft de rijkskanselier eenige uren lang een bespreking gehad met ver tegenwoordigers van den rijksbond der Duitsche industrie, welks vertegenwoordi gers zich op het standpunt stellen, dat het onderzoek der Duitsche betaalkracht door internationale deskundigen, zooals de Ame- rikaansche. staatssecretaris Hughes heeft voorgesteld, wenschelijk is. De industrieelen hebben zich bereid verklaard om in geval van de verwezenlijking van dit denkbeel al het noodige materiaal en personeel van Duit sche zjjde ter beschikking dezer internatio nale deskundigen te stellen en het evtl. nieuwe Duitsche voorstel van waarborgen te voorzien. In verband hiermede wordt uit Berlijn aan het Hbl. gemeld, dat een tot in bizon- derheden uitgewerkt plan der Duitsche eco nomische kringen omtrent de technische uitvoering der garantiën reeds is opgesteld. Overigens waarschuwt men van bevoegde zijde tegen een overdreven optimisme, daar aan de verdere ontwikkeling der onderhan delingen nog niet te onderschatten moeilijk heden in den weg staan. UIT HET BEZETTE GEBIED. De vieT mijnwerkersbonden in het Roer gebied hebben bij generaal Degoute gepro testeerd tegen de inbeslagneming van de voor huisbrand der mijnwerkers bestemde steenkool (Deputatkohlen). Indien de bezet tingstroepen daarmede doorgaan en zoo doende een oud recht der mijnwerkers aan tasten, kunnen de bonden niet meer instaan voor de houding hunner leden. - -v~r-- -rr*--~r Bij de onlusten te Mülheim zijn acht op roerlingen gedood, 28 gewond en 45 gevan gen genomen. Zij zullen worden vervolgd wegens zware landsvredebreuk. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombroedte als redaction tikst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, to koop, to huur) v. 1—4 rogels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Ingezonden Mededeellng. YIM SWNLISHT en UFE8U0Y (ABRIKANTgijl VAN De Express meldt, dat er Vrijdagochtend te Kali, in de Belgische zone, een Marok- kaansche soldaat door een messteek in de den, was de groote zaal van het stadhuis zoo vol door de voetbalkwestie als bijna geen andere zaak het nog gemaakt had. Vele mannen hadden met vreugde een partij bil jard en een glas bier opgeofferd om aan wezig te kunnen zijn. De burgemeester in het voorzitterge- stoelte was een zachtmoedige oude heer die leelemaal niets van voetballen af wist en vermoedelijk nooit een voetbalwedstrijd ge zien had; maar 't was van 't hoogste belang voor de vergadering dat zij onder hooge be scherming stond, en zoodoende was de bur gemeester in de val gelokt en getemd. Op het eenvoudige feit dat hij donateur was van de golfclub hadden sommigen de legende opgebouwd dat hij een echte sportsman was, met de ware belangstelling voor sport in zijn ziel. Hij lanceerde een paar frazes over het „mannelijke spel", „oude betrekkingen", „ver bonden met de geschiedenis van Engeland", „prachtige kerels", „gestaald door tegen slag" (metterdaad maakt hij heel wat indruk op het onbehouwen en grimmige publiek) en daarna noodigde hij het raadslid Barlow uit, om een mededeellng te doen. Het raadslid Barlow, die ter rechterzijde van den burgemeester zat, was een heel ander man dan de burgemeester. Hij was vijftig en peper-en-zout, met bakkebaarden, maar zonder knevel; kort kloek, barsch. Hij zeide niets over mannelijkheid, kra nigheid, geschiedenis of den goeden ouden tijd. Hij zeide dat hij dertien jaar lang zijn diensten als president-commissaris aan de voetbalclub had gegeven; dat hij voor twee duizend pond aandeelen in naamlooze ven nootschap had genomen; en dat aangezien borst vermoord is. Er zijn drie Duitschers vermoord. Hetzelfde blad meldt, dat de gendarmen Vrijdagavond te Aken in veertien koffie huizen huiszoeking gedaan hebben. Er is een communistische organisatie aangetroffen en er zijn belangwekkende dokumenten in be slag genomen. Zeven menschen zijn in hech tenis genomen. ENGELAND. Toenemende emigratie. De Daily Herald vestigt de aandacht op de toenemende emigratie uit Engeland. Za terdag zijn vierhonderd jonge mannen en een twintigtal jonge vrouwen uit Stornoway (Buiten-Hebriden) naar Canada vertrokken. Een week geleden zijn ongeveer 500 man gegaan, zoodat alleen de Hebriden in een week tijds 900 van hun wakkerste jonge lingen verloren hebben. Van Liverpool ver trokken Zaterdag zestig Engelschen. En zoo gaat de stroom al maar door. De groep, die Zaterdag aan boord van de Metagama van Stornoway is vertrokken, hoopt op boerde rijen in Alberta werk te vinden. De Daily Herald verzekert (maar dit kan met propa gandistische bedoeling zijn), dat de meeste landverhuizers hun geboorte-eilanden ver laten, omdat het land er gemonopoliseerd is Ingezonden Mededeellng. VAN BUITEN NAT VAN 81NNEK OBOOC THE HOtKA WATWOPOOr C01 VALKENWE6 4 AMSTEPQAM op dit oogenblik de passiva van de vennoot schap juist haar activa zouden opslorpen, zijn tweeduizend pond precies niets waard waren. „U kunt zeggen", zeide hij, „dat ik tweeduizend pond iq dertien jaar heb ver loren. Dat beteekend dus dat ik drie pond in de week uit mijn eigen zak betaald heb om voetbalwedstrijden te laten spelen, die jullie niet de moeite waard vond, om naar te gaan kijken. Dat is het in ronde woorden! Wat heb ik voor mijn moeite gehad? Niets dan zorg en zoo meer!" (Hij wees naar zijn grijzende haren.) „En ik sta niet alleen; er zijn er nog meer; en nu ben ik mij zelf komen verdedigen in een openbare verga dering. Men veronderstelt dat ik niet het ware hart voor voetballen heb. Ik en mijn medecommissarissen", vervolgde hij met nog ruwer barschheid, „hebben do stad tel kens weer gewaarschuwd wat er zou ge beuren, als de wedstrijden niet meer in trek waren. En nu is het gebeurd en nu is het te laat. Jelui willen iets doen! Jelui kunnen niet. Het is te laat. „Er is maar een ding aan de hand met het eerste-klassevoetbalspel te Bursley", be sloot hij, „en het zit 'm niet in de spelers. Het zit 'm in het publiek het in 'm in jelui zeiven. Jelui bent het lafste zootje dub bel overgehaalde gekken waar een groote voetbalclub ooit mee te maken heeft gehad. Wanneer wij een wedstrijd verliezen, wat doen jelui dan? Komen jelui ons dan de volgende maal aanmoedigen? Nee hoor, jelui blijven weg en berooven ons van vijftig of zestig pond om het ons betaald te zetten! Denken jelui, dat wij eiken wedstrijd kun nen winnen? Zelfs „Preston North End" - nu sprak hij plechtstatig, van helden „zelfs Preston North End heeft in zijn voor de jacht. Sommige landverhuizers heb ben planten van hun geboortegrond bij zich, in de hoop, dat die in hun tweede vader land zullen aarden. Een mijn overstroomd. Te Peusnett, bij Dudley, is een mijn onder water geloopen, met het gevolg, dat vjjf mijnwerkers naar alle waarschijnlijkheid omgekomen zijn. Het ongeluk is, naar men gelooft, te wijten aan het aanboren van wat een „zak" water genoemd wordt in een oud deel der mijn. Er waren op dat oogenblik 40 50 man, veel minder dan gewoonlijk, aan het werk. De meesten konden zich nog met groote moeite in veiligheid stellen, maar vijf bleven achter en zijn vermoedelijk om gekomen. RUSLAND. Handelsovereenkomst met Denemarken. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat tus schen den vertegenwoordiger van Denemar ken en Litwinow te Moskou een overeen komst is geteekend, waarbij de handelsbe trekkingen tusschen Rusland en Denemar ken worden geregeld. De Russische graanuitvoer. In antwoord op een vraag in het Lager huis werd medegedeeld, dat, terwijl er onder de Russische bevolking in Zuid-Oekraine, Ferghana, Astrakan en de Oeral-districten gebrek aan graan voor de voeding bestaat, Rusland in den loop van een jaar 300.000 ton graan had uitgevoerd. Het proces tegen Tlchon. Volgens een bericht uit Moskou is het proces tegen Tichon, dat Dinsdag zou be ginnen wederom tot nader order uitgesteld. LUCHTVAART. Reuter meldt, dat er Dinsdag twee officie ren met een legervliegtuig zijn doodgeval len in de buurt van Grantham, bij een proef groote dagen niet eiken wedstrijd gewon nen het heeft het tegen Accrington af gelegd. Maar heeft het Prestonsche publiek het in den steek gelaten? Nee! Jelui hebben nog niet het lef van een luis en nog niet de trouw van een kat. Jullie hebben je voetbalclub laten crepeeren, en nu beleg gen jelui een vergadering om te schimpen en te grommen. En jullie hebben de onbe schaamdheid om ingezonden stukken aan de Signal te sturen over slecht beheer, ja waar achtig! Als er iemand in de zaal denkt, dat hij, deze club heter kan besturen, beter dan ik en mijn mede-oommissarissen gedaan hebben, wil ik zeggen, dat wij de meerder heid van de aandeelen hebben en dat wij de heele santekraam over zullen dragen aan eiken handigen kerel of kerels, die lust heb ben om den boel voor een prikje over te nemen. Mooier kan het niet." Hij ging zitten. Het werd stil. Zelfs in de Vijf Steden was een openbare vergadering zelden zoo ge- koejeneerd als het raadslid Barlow deze ver gadering had gekoejeneerd. Zij was ontzet. Het raadslid Barlow was nooit populair ge weest, men had hem alleen achting toege dragen; maar van nu af aan werd hij nog minder populair dan hij al geweest was. „Ik ben overtuigd, dat wij allen de op gewondenheid van het raadslid Barlow vol komen verschoonbaar zullen vinden" be gon de burgemeester diplomatiek. „Niks geen opgewondenheid", viel het raadslid hem in de rede. „Eenvoudig de naakte waarheid." Een aantal sprekers kwam daarna aan het woord en bijkans allen waren tegen de commissarissen. Sommigen, met wonder baarlijke geheugens voor elke combinatie vlucht. Het vliegtuig viel van een hoogte van honderd voet, botste tegen een tele- graafpaal en vloog in brand, wa»rdoor het totaal vernietigd werd. Vliegtuigramp. Uit Norfolk (V. St.) wordt gemeld: De adelborst Gordon Günther en de eerste- machinist J. W. Hill, beiden tot den marine- vliegdienst behoorende zijn met hun vlieg tuig, dat door Günther bestuurd werd, in de Willoughby-baai gevallen en veronge lukt. BINNENLAND. Evenredige vertegenwoordiging Eerste Kamer. De Tweede Kamer heelt Dinsdagmiddag aangenomen met 67 tegen 4 stemmen (die van de heeren Van Ravesteyn, De Monte Verloren, Kersten en mejuffrouw Van Dorp) het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet, waar in onder meer is vastgelegd de regeling van de evenredige vertegenwoordiging der Eer ste Kamer. De Tabakswet. Gisteren is te 's-Hertogenbosch een druk bezochte vergadering gehouden, die met al- gemeene stemmen een motie aangenomen heeft, waarin wordt geprotesteerd tegen handhaving van de Tabakswet, en de hoop wordt uitgesproken, dat een initiatief-voor stel zal worden gedaan om de wet in te trek ken. Uit het mijnbedrijf. Bij de contractcommissie in het mijnbe drijf is thans ook van den Modernen Neder- landschen, den Prot.-Ohristelijken en den Neutralen Mijnwerkersbond bericht ingeko men, dat zij de voorgestelde loonovereen- komst aanvaarden. f,. Buurtverkeer. De Ned. Spoorwegen besloten waar schijnlijk tengevolge der verschillende autodiensten die zijn ingesteld met in gang van 1 Mei op de trajecten Alkmaar Bergen a/Zee en Egmond a/Zee eendaag- sche retourkaarten tegen verminderde prij zen verkrijgbaar te stellen. Belastingverlaging te Alkmaar. Nu over 1922/23 voor het eerst de belas ting volgens de rijksinkomstenbelasting is geregeld zijn de inkomsten zooveel hooger dan geraamd is, dat de belasting met 20 procent verlaagd kan worden. B. en W. zul len daartoe in een op 2 Mei te houden raads vergadering een voorstel doen. (Te Alkmaar waren de belastingen in het afgeloopen jaar aanmerkelijk hooger dan te Helder.) De Communistische Partij. Volgens „Het Volk" heeft het oppositie comité, dat zich uit de leden van de Commu nistische Partij heeft gevormd, dezer dagen een vertrouwelijke circulaire gericht tot de leden der partij, teneinde met hen een ern stig woord te spreken over de crisis die deze partij thans doormaakt. In de circulaire wordt allereerst vastge steld, dat pogingen die zijn aangewend om de moeilijkheden tot een oplossing te bren gen langs kameraadschappelijken en orga-> nisatorisohen weg, mislukt zijn, doordat „de meerderheid van de partijleiding heeft gemeend, dezen weg van kameraadschap en proletarische democratie niet te kunnen of te willen inslaan". Verder wordt geconstateerd, dat op het laatste congres „de in vele afdeelingen naar voren gekomen critiek niet op een behoor- van spelers in eiken wedstrijd, die ooit ge speeld was, trachtten met gedetailleerde voorbeelden aan te toonen, dat het raadslid Barlow en zijne medecommissarissen gesta dig en regelmatig hun werk in dertien drukke jaren verknoeid hadden. En zij ver dedigden het gehoonde publiek door te ver klaren, dat geen publiek, hetwelk eerbied voor zichzelf had, zes stuiver zou betalen om naar het ellendig gevoetbal te kijken, dat het raadslid Barlow liet vertoonen. Zij schreeuwden, dat het elftal opfrissching, nieuw bloed noodig had. „Ja", schreeuwde het raadslid Barlow als antwoord, „en hoe komen jelui aan nieuw bloed, nu het uitkoopen van spelers uit an dere clubs zoo duur is geworden? Je kunt zelfs geen middelmatig goed speler krijgen voor minder dan 200. Waar moet het geld vandaan komen? Wil iemand duizend pond of zoo leenen op obligaties met tweede ver band?" Hij lachte schamper. Niemand toonde verlangen om geld te steken in schuldbewijzen met tweede ver band in de naamlooze vennootschap Voet balclub te Bursley. Toch bleven de sprekers doorzagen over de noodzakelijkheid van nieuw bloed in het elftal, en daarna zaagden anderen, die bru taler waren, over de noodzakelijkheid van nieuw bloed in den raad van commissa rissen. „Aandeelen te koop!" riep het raadslid. „Zijn er koopers voor? of", voegde hij erbij, willen jelui zooals gewoonlijk iets voor niets?" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1