uer alle bij de wet geoorloofde middelen, welke eenq Aan het slot van de circulaire wordt mede gedeeld, dat de leden van het comité zich als leden van den Communistische Interna tionale tot de hoogste instantie, tot de Exe cutieve, hebben gewend om met haar te on derzoeken aan welke oorzaken het ligt, de de Hollandsche Communistische Partij „in een toestand van geestelijke verstarring, van organisatorischen chaos en politieke onmacht is komen te verkeeren". week of unenjjx ue vojgenoe reeus een aan vang maken met het werven van donateurs. verder i>e neiuersche bestuurlenen zuilen of intern, omtrent ue uitgave oei- levenabeschrijving heeracnt in Hetuer nog een groot nnscersianu. V eien zijn van meening, oat de opbrengst is voor Dorus Kijkers, in iets toch is nnnder waar, want juist ae op deze boexjes gemaakte winst komt uitsluitend anen anaeren redders ten goeue. lener, due dus een of meer der levensbeschrijvingen koopt, steunt alle red- uers van scinpbreukelingen. De heer Bot kan ue stichting van het Dorus Kfjkersionus niet met vreugde begroeten, aangezien we zoo flink op weg waren, uat het Kyk zijn steun wilde verleenen om de oude hemen uer zee te steunen, ttpr. is bang, dat door de oprichting van het D. K.-lonus de steun van het Kyk op den achtergrond zal worden gedrongen. Hij betreurt ais 't ware zelfs de oprichting van het fonds. De voorzitter stelt daaromtrent den heer V. v PLAATSELIJK NIEUWS. Aanbesteding. Voordrachtsoefening Muziekschool A. J. Leewens. Vereen. „Moed, Volharding, Zelfopoffering". Gemeenteraad van Helder Ingekomen stukken. Gedenkboek. 1 Inkomstenbelasting. Hedenavond zal in de zaal van Salaris Conciërge. Begrooting. Electrlciteltsleverlng. Faecallën-C«ntr*ct. r"yen va" r' -v met een1nntc+ l\ lijke wyze tot uiting is kunnen komen" en dat na het congres der partijbestuurders Bouwman en De Kadt hebben gepoogd „in uitvoerige nabetrachting den ernstigen Bméü r>n de ttienen kunnen om ue kas te stijven. -"■Mon zuilen deze toestand waarin de Partij meeningsverschillen die haar beroeren in „De Tribune" te bespreken", maar dat „de Partijleiding heeft geweigerd, deze zake lijke uiteenzetting van de opvattingen der oppositie in „De Tribune" op te nemen". Dan volgt een uitvoerige uiteenzetting over den toestand der Partij, in welke uit eenzetting wordt gezegd, dat de toestand inderdaad kritiek is. te^nuvn.aKafiu>h Pi l VI) aanwezigen mededeelde, dat dit laatste seizoen, tevens het laatste was onder leiding den directeur, den heer W. van Iterson, T„nia voor deze hartelijk welkom heette IV. KTXAM. 3t net MHA/vt concert in dit torn die, wegens vertrek naar Indië, functie moest bedanken. Met een zeer goed gespeelde, opgewekte marsch van Th. Ritter „Auf zur Heimat" zette Ars et Labor nu het programma in. J Het tweede nummer „Ein Ball im Traum- J land", Walzer Fantasie van Jul Huber, war bisweilen etwas traumerisch, hoewel er ook vroolijke en opgewekte gedeelten in voor- VA/aivox o Juliette van Joh. B. Kok, het laatste voor kwartet, waren wel een paar van de aardigste nummers, die voor de pauze op het programma voorkwa- men. Zij werden goed en vlot gespeeld. Op zeer verdienstelijke wyze werd een mandoline-solo van Joh. B. Kok „Berceuse Lógère", door den heer v. Iterson ten ge hoore gebracht. Een mandoline-solo is nu eenmaal geen ï/O»- lryvmf ITI 'f; Maandag 23 April is te 's-Gravenh*ge door den Bouwkundig-Ingenieur der Marine aanbesteed Bestek No. I. Het uitbreiden van een schoolgebouw van het Koninklijk Instituut der Marine en veranderingen aan het Koninklijk Instituut, alles aan de Marinewerf te Helder. Ingeschreven werd door: Th. Drijver 74110; Joh. Steeman 72400; W. Bragaar 69338; A. v. d. Wouw 68000; H. Riemers 67400; firma Gebr. v. Pelt 65914; Gebr. Smit 65900; W. Lastdrager 63880; J. de Vries, Amsterdam 63800; A. Krijnen 63480; P. Doorn en Feuger, St. Maartens brug 59560. Gunning aangehouden. De jaarlijksche voordrachtsoefening der leerlingen van de Muziekschool des heeren Leewens had Maandagavond plaats ten aan- hoore van verschillende ouders, enz., voor wie de proeven van bekwaamheid moester worden afgelegd. Eenige zangnummers dooi een koortje ter opluistering gegeven, brach ten wat afwisseling in de bonte rij van sona tines, romances, dansjes en wat dies meer zij Merkwaardig is de verschillende geaard heid der jeugdige leerlingen die zich oj zoo'n avond demonstreert. Kleine hummels die op geen stukken na het pedaal bereiken kunnen, wier zwakke vingertjes geen octaa nog kunnen omspannen, maar die in hur stukjes een muzikaliteit weten te leggen, en die er een voordracht op nahouden, die ze als ze straks groot zijn-, zullen stempelen to een musicienne van beteekenis. Anderen daar entegen, groot soms, met forschen aanslag draaien hun wijsje maar af, plichtmatig koud, gevoelloos. Wie studies wil maken oj het kind, moet na-ar zoo'n avond toegaan. Vat aangeleerde conventionaliteit is nog geei sprake, alles is spontaan en natuurlijk, en dat maakt juist de waarneming zoo interes- sant. .uriflM 't Was overigens een soort jubileum-avond van den heer Leewens: de 25e, die gegeven werd. Zijn leerlingetjes hadden er dan ook een feestje van gemaakt, hun leeraar en lee rares, mejuffrouw de Haas, in de bloemetjes gezet, en bovendien kwamen ze nog aandra gen met cadeautjes en een speech ook. „Dank je wel", zei meneer Leewens, „jelui mogen allemaal een taartje komen halen?' Nu zou ik wel eens willen weten wat ei heerlijker op deze aarde te vinden is be halve natuurlijk de sonatine, romance of dans bovengenoemd, dan een taartje. Wie de taartjes heeft uitgevonden weet ik niet, maar ze moesten een standbeeld voor hem oprich ten, dat weet ik wel. En er was er dan ook niet- één die weigerde. Alles liep te eten ach ter het tooneel, tot het opgestoken haar toe Maar de heer Leewens en mejuffrouw de Haas lachen het laatst en het best, want zij •gingen met mooie souvernirs strijken. Me juffrouw Sini Spruit had de moeilijke en zware taak van begeleidster. Vooral voor de niet heel erg paganini-achtig aangelegde, violisten viel dat niet meer. Er was er één die telkens op hol sloeg, en je moet maar zien hoe het straks klopt. Maar we weten alle maal wel dat aan mejuffrouw Spruit deze taak is toevertrouwd en zoo liep alles prach tig. De Vereeniging „Moed, Volharding, Zelf opoffering" hield- Maandagavond in hóteL „Bellevue" eene vergadering, welke door den voorzitter te 8.15 u. werd- geopend met een welkom aan de aanwezigen, in 't bijzonder aan de nieuwe leden. Punt 1. Voorlezing notulen der voorgaande vergadering, was spoedig afgehandeld en na dat een kleine wijziging was aangehracht goedgekeurd. Punt 2. Uiteenzetting Dorus Rijkers-fonds De voorzitter schetste het ontstaan van het fonds, bestemd voor een onbezorgden levens- avond van Dorus Rijkers; welk fonds totaal beeft te maken met het later door het zelfde Comité opgerichte Dorus Rijkersfonds.. Het eerste toch is opgericht met het doei D. R. een onbezorgden levensavond te ver zekeren en bijeengebracht door de heeren dr Rademaker, Hen-ri ter Hall en P. J. Jager"' terwijl het -tweede, 'het „Dorus Rij-kersfonds"' is gesticht om alle redders van schipbreuke lingen over geheel Nederland, welke in be hoeftige omstandigheden verkeeren te steunen. De naam „Dorus Rijkersfonds" is er alleen; aan gegeven, om ook tegenover het nageslacht, den naam Dorus Rijkers hoog te houden. Uit het eerste fonds krijgt dus alleen D.R.. datgene, vat hy nog noodig blijkt -te hebben,, om onbezorgd -te kunnen leven; en ook nie mand anders dan D. R. alleen, 'daarentegen, hetwelk nog niets: ÏSnfc* ?e^em(J om alle andere redders van schipbreukelingen te steunen. vormeirreeniging Z3' trachten f°nds te Yitgave 'van levenbeschrijvingen van Helden der zee, waarvan de eerste reeds is verschenen onder dén titel „Koning Dorus en zijn blauwe zeeridders". Een tweede za' spoedig het licht, zien; fifiÜf'-J?-1 werven van donateurs -tegen een. contribu-tie van minstens 2.50 per iaar po het oprichten van plaatselijke comi-té's- de. schenkingen ineen-s, legaten, en ver- L WIV1V Bot gerust en zegt, dat steun ver leening door bet Kijk langs officieelen weg vermoedelijk nog drie jaar zal duren en steun moet hoog noodzakelijk reeds dezen winter worden ge geven, Het D. R.-fonas, alhoewel nog geen Ccssa hebbend:, hoopt toch dit jaar reeds met een kleinen steun -te kunnen begimien, maar daarom behoeft'de steun van het Kijk niet ui-t le blijven. De voorzitter heeft daaromtrent nog een voorstel, hetwelk hij straks hoopt ter tafel -te brengen. De heer Coitof brengt een voorstel ter tafel, om het Dorus Rijkersfonds te steunen, het welk met blijkbare instemming wordt begroet; alleen de hoegrootheid van den steun wordt nogal besproxen. De vereenaging besloot vo rig jaar het Heldersche Reddingsfonds er de N.- en Z.-Holl. Reddingmaatschappij t< steunen door een jaarlijksche bijdrage van vijf gulden en nu ook weer het Dorus Rijkers- fonciis; de vergadering is bang, dat het te veel gaat oploopen. De heer Coltoi' licht zijn voor- tAD pn stfil-t. voor om voor éénmaal kwamen Concert Ouverture en Den 'inaiiuuiuic-suiu - u viool- of piano-solo. De muziek komt, hü mnndolinespel niet zoo go ÜJLI-.1 11WW. ..BI gehouden op Dinsdag 24 April 1923, des namid dags 8 uur. Van der Hulst en de hee ren naan en n; eerstgenoemden met ken nisgeving. Na eenige opmerkingen van ondergeschikten aard worden de notulen van de vergaderingen van 22, 23, 24, 25 en 29 Januari 1.1. goedgekeurd en vastgesteld. a. Goedkeuring verordening heffing slaclit- loonen. -b. Aanneming benoeming onderwijzeres Mej. A. J. F. Moorman. c. Goedkeuring op onderscheidene beslui ten tot uitgifte van grond in erfpacht. d. Aanneming benoeming Mej. J. H. Bis- sclioff als vakonderwyzeres. e. Goedkeuring raadsbesluit tot verlenging van den duur der kermis. f. Schrijven van de Anti-Revolutionnaire „Groen van Prinsterer" beltgoederen in 't openbaar aan te bested Maar er kwamen geen gegadigden; de hoeve6?' heid was daarvoor te gering. Dat deze ladi hier aldus is ingenomen, komt omdat de kóo"1S dit kon combineeren met verschillende an,|Per koopen. Die waren ere vol kwam hij toen na_. in te nemen. Spr. is het eens met den heer V" Os, dat voor de gemeente publiek aanbesteding de voorkeur verdienen. Maar dan geldt het d laagsten prijs te krijgen; hier moeten we d^" hoogsten hebben. Gaat de heer Van Os zijtl "f" stel na-der toe en stelt voor om vijftig gulden te storten in he' welk voorstel met algemeen© stemmen wordt aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat de neer Jaars ma een schilderij heeft vervaardigd van de nieuwe reddingboot, de „Dorus Rijkers welk doek door den heer Jaarsma ter beschik king van de Vereeniging wordt gesteld. De voorzitter stelt voor om dit doek te doen omlijsten en af te dragen aan het Dorus Rij- kersfonds om -het -ten toon te stellen in vel schillende plaatsen en daarna te verloten. Enkele leden zijn van oordeel, dat verloting door on-ze vereeniging beter is,' doch aange zien op veel M-efdadigheidsuitvoeringen een schilderij, -hetwelk de heer Jaarsma welwillend ter beschikking stelt, wordt verloot, is het be stuur van oordeel, dat, indien het eerst een reis door Nederland maakt, het veel meer geld zal opbrengen. Besloten wordt om na omlijsting deze schil derij aan het D. R.-fonds te schenken. De voorzitter stelt voor om punt 3 en 4 om te wisselen en eerst punt 4 te behandelen, n.1. feestelijke herdenking 15-jarig bestaan der vereeniging. De heeren Bot-, Col-tof en Kuiper bestrijden a-it voorstel sterk, aangezien nu dé oudsten ander hen onder zulke benarde omstandighe den leven, feestvieren als 't ware een bespot t-ing lijkt. Ja, indien zij voor hun ouden dag geborgen waren, dan was de heer Bot voor feestvieren. De* voorzitter antwoordt, dat feestvieren niet de eigenlijke beteekenis is. We kunnen liet 15-jarig bestaan herdenken door het ge ven van een gezelligen avond, b.v. in „Ca sino", waarbij een tooneels-tukje, cantate, mu ziek, enz. kan worden opgevoerd en kunnen door betaalde introducties vermoedelijk nog een batig saldo in kas krijgen. Veel steun kan het voorstel niet verwerven, waarna werd besloten het in stemming te brengen. Na stemming blijkt het voorstel te zijn aan genomen met 19 stemmen voor, 15 tegen en .1 van onwaarde. De voorzitter stelt voor om hij het Carnegie Heldenfonds aan te dringen nog dit jaar te beginnen met de oude helden der zee te steu ren met een wekelijksch-e uitkeering. Reeds n 't begin van het jaar -heeft de heer Burge- neester er bij de uitreiking der reddingsme da-illes aan. -de bemanning der reddingboot op gewezen, dat het Carnegie Heldenfonds een dankbaar werk kan verrichten. De heer Bot wil de werkzaamheden verder uitbreiden, n.1. door bij Mini-ster en Kamer ieden aan te dringen op spoedige behandeling van het door den, Minister ingestelde onder zoek. Dat onderzoek kan nu wel zijn afgeloo- ]>en, dus kan de Minister nu wel weten hoe veel jaarlijks noodig is om de bedoelde oude Stakkerds te steunen. De Minister zou dus aan de 2e Kamer een- voorstel kunnen doen om het, Carnegie Helldenfondis of een andere instelling jaarlijks een subsidie te verleenen, overeenkomende met het bedrag, toenoodigd voor ondersteuning. Sommige leden vonden het beter, indien eenige afgevaardigden op audiëntie gaan bij den Minister en alsdan deze regeling be spreken. Besloten wordt na u-iitvoerige bespreking, dat een request zal worden gezonden aan H. M. de Koningin, den Minister, en dat aan alle leden- d-er Tweede Kamer een- uiteenzetting van den toestand onder de oude helden der zee zal worden toegezonden, met het verzoek spoedig daarin verandering te brengen. Bo vendien zullen de heeren Bot en la Lau als afgevaardigden eene audiëntie bij den Minis ter aanvragen ter bespreking van een en ander. Na afwerking der beide laatste punten: ankoop medailles en rondvraag, sloot de voorzitter te 11 uur de vergadering. Ars et Labor. Véél meer dan een Heldersch kwartiertje uvas er reeds verstreken, toen de secretaris van de Mandoline Vereen. „Ars et Labor Dinsdagavond in Casino de vergadering opende. En in dit groote kwartier werd er, in t bizonder van de zijde der dames, ver bazend veel gelachen en gepraat, en waren de diverse, met bonbons gevulde zakjes al meer dan eens aangesproken. Ik weet wel, waarde lezer, dat al deze ln „een krantenverslag thuis sr:r- Kiesvereeniging algemeen by mandolinespel niet zoo goeu 1 waarjn zjj mededeelt de wederinvoering van haar recht als bij viool en piano, het|-den Kenmis-Zondag te betreuren. Hoewel, dit zii g< Missive van Gedeputeerde Staten d.d. A-pril' 1923, houdende ontvangstbericht van de verordening op den prijs van melk. ih. Besluit van den Minister van Onderwys, Kunsten ent Wetenschappen, d.d. 9 April 1923, nopens den bouw van bijzondere scholen door de stichting „het R.-K. Onderwijs". i. Besluit van Gedeputeerde Staten van NoordholLand om W. de Bie niet ontvankelijk te verklaren in zjjn beroep ter zake van zijn aanslag in de plaatselijke directe-belasting naar het inkomen voor den dienst 1920'21 De stukken a. tot en met i. worden voor ken nisgeving aangenomen. Tweede stemming over het voorstel- tot aan koop van een exemplaar der prachtuitgaaf van het „Gedenkboek 1898—1923" De heer Bot wenscht alsnog zijn stem vóór het voorstel te motiveeren. Spr. was bij de vorige vergadering niet tegenwoordig, en was aanvan kelijk van plan wegens de kosten tegen dit voor tot naai ICGllb Ulo Wjy J<t heeft altijd iets eentonigs. Hoewel, dit zy gezegd, de beer v. Iterson uit de mandoline I weet te halen, wa er inzit. Onder de ver schillende nummers was het dan ook dood stil, een bewijs dat de muziek wel in den smaak van het publiek viel. Nummer 4 en 5 van het programma wer den vóór het scherm gespeeld. Waarom, was ons eerst niet recht duidelijk, doch dat werd het, toen de laatste mandolineklanken van den solo dien de heer van Iterson speelde, in de groote 'Casinozaal wegge storven waren. Het scherm ging toen naar boven, en daar stond de vereeniging, keu rig op het tooneel opgesteld, in het midden een groote bloemenmand. De heer Lelieveld trad naar voren sprak den heer v. Iterson warm en sympatiek toe. Namens alle leden, bied ik u dit bloem stuk aan. Het is niet noodig hier nog woor den aan toe te voegen. De bloemen spre ken voor zich zelf. Zij spreken van hulde en waardeering voor hetgeen gij voor onze vereeniging gedaan hebt. Doch ook meen den leden en bestuur u een geschenk van blijvenden aard te moeten aanbieden. Zij heeft daarvoor uit de kas der vereeniging een klok aangekocht. Een klok is wel geen symbool van de muziek, doch zij zal den tijd aanwijzen, waarop gij de repetities der vereeniging leiddet, waarop -het aanvangs- uur der uitvoeringen aanbrak. De heer v. Iterson was zichtbaar onder den indruk, toen hem de cadeaux werden overhandigd. Na deze huldiging werd er door mej Brandjes en den heer Arends een voor dracht ten gehoorp gebracht. Beide voordrachten waren op rijm en werden op den vleugel begeleid. De muziek was eenigszins te, zwaar, zoodat de stemmen er gedeeltelijk in verloren gingen, en ach ter in de zaal zeer zeker niet te verstaan zijn geweest. Wij twijfelen er niet aan, of ook het overige gedeelte van het pro-gramma, dat we niet meer bijwoonden, zal zeker het pu bliek nog wel eetn genoeglijk uurtje hebben bezorgd. al ingeladen en met die schuit aar hier om ook dit partijtje hoogsten jicuikh. braak óók aanbesteden of tracht hij daar den hoogst mogelijken prijs voor te krijgen? Er zit achter deze historie meer dan de Raa<i in weten: de heeren konden van den directeur et gedaan krijgen hetgeen-zij gaarne wilden en -t-- gewroken. Overigens gebeurt goederen het herhaaldelijk, dat verkochte goeueren niet orden afgehaald. Bovendien heeft de directeur niet eigenmachtig gehandeld, maar heeft hij machtiging van B. en W. ge. wc hier -B een schriftelijke den koop te sluiten. Het gaat niet a-in in een openbaar geschrift op een dergelijke wiize van den directeur der reiniging te spreken. Als dat geen blamage is, weet ik niet wat dan - wel blamage is. De heer Van Os heeft absoluut niet de gestie van den Bond van Belastingbetalende!! willen verdedigen. Maar als men door openbare inschrij vingen den hoogsten prijs kan bereiken, is daar mee voldaan aan het verlangen van het publiek. Als men vrijwillig J 500 biedt, kan het in open baren verkoop wel meer opbrengen. Het spreekt vanzelf, dat het af te keuren is als men een amb tenaar in zijn goeden naam treft. De Voorzitter meent, dat uit de discussies thans genoegzaam gebleken is, dat den directeur der reiniging geen enkelen blaam treft. Het adres wordt conform het voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Voorstel tot het opnieuw vaststellen der met 1 Mei a.s. expireerende verordening op de heffing eener plaatselijke inkomstenbelas ting. Held. Crt. 19 April. Hieromtrent zijn door den heer G r u n w a 1 d een viertal vragen tot het College gericht: Daar bij de bijlage No. 64 geen toelichting is ge voegd, verzoek ik U beleefd zoo mogelijk in de Raadsvergadering van hedenavond wel te willen mededeelen: 1. Op welke wijze zijn B. en W. gekomen'aan IJ! ::r„ KclljK Vclll pi(Ul YV v-e,v, a x. V..— stel te stemmen. Nu men er evenwel een relletje j vermenigvuldijringscijfer van 0,77. 5Ltl malipn 7..1I 1.1 .1 1__JU WI Leger des Heils. het Leger des Heils (Spoorgrachlt 38) een zeer bijzondere samenkomst worden gehouden, waarin een aantal mannen eni vrouwen onder de vlag van 'het Leger des Heils zullen inge zegend worden tot soldaat van het Korps „Helder". Die samenkomst zal geleid worden door Stafkapitein Beekhuis van Amsterdam, eene goede bekende van het- Heldersche pu bliek, zoodat zij, d-ie zich een gang naar de Spoorgracht zullen getroosten, voorzeker een gezegenden avond; zullen hebben. De toegang tot die samenkomst is geheel vrij. Uit het Politierapport. Rustverstoorders. Maandagavond pl.m. IOV2 uur bevonden zich in de Spoorstraat drie marineschepe lingen, waarvan er twee zich schuldig maak ten aan ordeverstoring. Op de aanmaning I van de politie om zich te verwijderen gaven zij geen gehoor, waarna zij naar het politie bureau Molenplein overgebracht werden. Van een en ander werd proces-verbaal op gemaakt, Dinsdagmorgen werd er door den Ge meentezwemmeester aangifte gedaan, dat er sinds Maandagavond van het zwembad, lig gende aan de Binnenhaven een -gegalvani- seerdemeerketting van ongeveer 4 M. werd vermist. Vermoedelijk is deze ketting ge stolen. Een onderzoek wordt ingesteld. Dinsdagavond 11 uur deed een vader aan gifte dat zijn 14-jarige dochter sinds Dins dagmorgen uit de ouderlijke woning was verdwenen en daarin nog niet was terug gekeerd. Dinsdagnacht werd tegen een caféhouder proces-verbaal opgemaakt, daar deze na het sluitingsuur nog personen in zijn café had. tegen het koningschap van tracht tc maken, zal spr. vóór stemmen. Het voorstel wordt vervolgens aangenomen. Vóór stemmen de heeren Adriaanse, Grunwald, Tielrooij, Poll, Bot, Van Loo, Van Os, Van der Veer, Van Breda en Bok. Voorstel tot verhooging van het salaris van den conciërge der scholen 11, 12 en 13. Na eenige discussie aangenomen. Voorstel tot vaststelling der 3e suppl. be groot! ng, dienst 1922. Na eene vraag van den heer Schoeffelen- berger (onverstaanbaar) aangenomen. Voorstel tot invoering van een dubbel-tarief voor de levering van electrischen stroom. De heer Schoeffelenberger begrijpt niet, dat men op de uren van het meeste verbruik, de tarieven verdubbelt. Juist om het verbruik op te voeren, moet men de tarieven verlagen, meent spreker. De Voorzitter en de heer Verstegen zetten uiteen, dat electriciteit juist in de sper- uren het duurst is wegens de maximale belasting van -het bedrijf. Het voorstel wordt vervolgens aangenomen. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het sluiten van een nieuwe overeenkomst voor het verwijderen van fae- oaliën van 's Rijkswerf. De heer Van Breda vindt het niet billijk een terugwerkende kracht aan dit contract te geven. Zou men andersom het contract niet hand haven, vraagt spr. De heer Verstegen antwoordt, dat het hier een verzoek betrof van de marine, waaraan de gemeente is tegemoet gekomen. Aangenomen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 23 April. Een rare Inspiratie. De veehouder C. B. uit Callantsoog, die zich op 4 Maart te Zijpe in het café van Homan bevond, kreeg daar de gekke en gevaarlijke bevlieging er op een aldaar gestald rijwiel, dat hem niet toebehoorde, vandoor te gaan. Hij peddelde naar Oudesluis en liet het rij wiel daar onbeheerd achter. Thans stond hij terecht wegens diefstal van een rijwiel. Hij beweerde niet de bedoeling te hebben gehad, zich het rijwiel toe te eigenen. Desalniette min en niettegenstaande had hij toch als heer en meester over een anders eigendom beschikt en dus wel een lesje verdiend. De politierechter diende hem dit lesje toe in den vorm van een voorw. veroordeeling tot drie maanden gev., zulks met 3 proefjaren en de - "—6 bijzondere verplichting, dat bekl. zich ont- behooren, doch het lange wachten was oor-1 houdt van alle alcoholhoudende dranken 7Qolr 1 tig, maar als een gelegenheidsdrinker bekend staat en van dit euvel wil de politierechter trachten hem te genezen door het opleggen van deze voorw. straf met daaraan verbonden bijzon dere voorwaarde. zaak tnt hfit "vut vmi une aiconoinouaenae are ongerechtigheden Ars et Labor heeft reeds een tamelijk groote populariteit bij Helder's inwoners verworven. De zaal was goed bezet, toen de heer Lelieveld, secretaris der Ver., met een kort woord opende, waarin hij eerstens alle Overdracht Straat. Voorstel tot wijziging van het besluit van 23 Mei/27 Augustus 1918 in zake overdracht van de Bloemstraat door C. Adriaanse aan de gemeente. Aangenomen. Onderhoud Graven. Voorstel om de gedenk teek enen, geplaatst op 3 graven van gesneuvelde Duitsche mili tairen voortaan gratis van gemeentewege te onderhouden. Held. Crt. 19 April. Aangenomen. Commissie Hofman. Rapport van de Raadscommissie Hofman Held. Crt. 19 April. Aangenomen. Reiniging. Voorstel om 'het adres van den Bond van Belastingbetalenden in Hollands Noorderkwar tier inzake den verkoop van een partij oud ijzer, voo-r kennisgeving aan te nemen. Held. Crt. 21 April. De heer Van Os: In de betrekkelijke Bijlage wordt aan het adres van den Bond van Belas tingbetalenden gezegd, dat deze voortaan voor zichtiger moet zijn met het uitspreken van een oordeel, omdat door haar woorden een blaam zou worden geworpen op den goeden naam van o«.-> J1 2. Welk bedrag nieenen B. en W. te kunnen ont vangen over het totaal van den lloofdelijkeii Om slag begrooting 1922, rekening houdende met de bedragen, die door den Rijksontvanger vvorden in- gehouden, voor teruggave en vermindering van be lastingen. 3. Welk bedrag denken B. en W. te kunnen ont vangen over den Hoofdelijken Omslag 1923» weer rekening houdende, dat door den Rijksontvanger ingehouden wordt de teruggave en vermindering van belastingen. In verband met sub 2 en 3 verzoek ik U mu mede te willen deelen, welk bedrag het kohier over 1923 bruto zal moeten bedragen om tot de netto op- - brengst van f 850.000.—, geraamd bij de begroo ting 1923, te geraken. 4. Hoeveel bedraagt het bruto bedrag kohier 1922, toen het vermenigvuldigingscijfer 0.7 was. De ^ïeer Grunwald, desgevraagd, licht deze vragen nader toe. Veel toelichting acht spr. niet noodig, daar de vragen voor zichzelf spreken. Spr. heeft voor zichzelf getracht eene bereke ning te maken; de cijfers zijn dit jaar 10 hoo- ger dan de raming van verleden jaar. De inkom sten zijn lager geworden, zeggen B. en W., al meent spr., dat ze vrijwel gelijk zijn gebleven, omdat de belasting geheven wordt over de perio de, toen nog geen loonsverlaging plaats had. Het vermenigvuldigingscijfer van 0.77 acht spr. evenwel onjuist en te laag. Bij de stukken ligt ook een schrijven van den directeur der Belas tingen en van het hoofd van den controledienst. Beiden komen tot een hooger cijfer; de hoofden van dezen tak van dienst tot het cijfer van 0.82, het hoofd van den controledienst tot 0.80 of zelfs 0.84. Dit gaf spr. te denken. Spr. had geen gele genheid de zaak nader te onderzoeken, en vraagt thans spoedige mededeeling hieromtrent alsmede beantwoording zijner vragen. De heer Van Breda vraagt wat B. en W. bedoelen met hun gezegde, dat „in verband met de situatie van thans", het vermenigvuldigings cijfer op 0.77 behoort te worden gesteld. De heer De Zwart beantwoordt de opmer kingen. De heer Grunwald heeft wel de brieven van den inspecteur en het hoofd van den con troledienst gelezen, maar als de heer Grunwald even verder gekeken had, zou hij bij de stukken een uitvoerige nota van spr. hebben gevonden, waarin 's heeren Grunwalds vragen beantwoord zijn. Spr. is nu wel verplicht die nota te citeeren. In die nota wordt gezegd: Uit de beschikbare bescheiden blijkt, dat het pri mitief kohier dienst 1922/23 bestaat uit 8125 aan- jreslagenen, waarvan 5562 gehuwden en 2563 onge- huwden, terwijl voor 7677 kinderen een aftrek toe gestaan wordt. Volgens de vigcerende verordening heeft er dus een aftrek plaats van: a. voor 5562 gehuwden a 750 4.171.500 b- 2563 ongehuwden a 500 1.281.500 c. 7677 kinderen a 75 575-775 Deze uitkomst wordt dus verkregen door gege vens verstrekt door het hoofd van den Controle dienst, die op zijn beurt dit resultaat verkregen heeft door „turving" der aanslagen van de Rijks administratie. (De gegevens werden hem verstrekt vóór tot uitreiking der biljetten aan de belasting schuldigen overgegaan werd.) Volgens de gegevens echter der Rijks-belasting administratie is de totale aftrek 6.030.805, een grootere aftrek dus van 2.030. Daar het aantal aangcslagenen n.1. 8125 van beide takken van dienst gelijk zijn zal het verschil a 2.030 zitten in de bedragen die mede door den Rijksdienst ver waarloosd moeten worden, wijl het inkomens be treffen boven de 750.en 500.maar bene- aen de J 800.die echter niet voor een aanslag in aanmerking komen. Het verdient dus aanbeve ling om maar aan te houden, dat zoo de aftrek ans geregeld is, er van het zuiver inkomen af gaat J 0.030.805 voor noodzakelijk levensonderhoud en voor kinderaftrek. nu/le bestaande heffingschaal behouden, aÏÏccni" vermindcren dan zou daarvoor ww.vu V1CVII /-VJU U««l s-".""' naam van I alleen in aanmerking kunnen komen, eene vermin een hoofdambtenaar. Dit moge volkomen juist I dering van den aftrek van eehnwdpn pn voor hunne zijn, maar spr. meent nochtans, dat in Ier volge dergelijke verkoopen veel beter bij 1 kc inschrijving kunnen gebeuren. Daarmede voor komt IW" ol,° A nochtans, dat in len ver volge dergelijke verkoopen veel beter bij publie- 'ng kunnen gebeuren. Daarmede voor men alle gepraat. Werkelijk is hier de schijn gewekt, als zou een groote schuit ijzer voor den wal liggen, en de inlading hier ging wat geheimzinnig. Zelfs een lid van de Reini- ginscomihissie wist er niets van. De Bond heeft zelf verklaard de gewraakte woordbn niet zoo a U-l-V-.. letterlijk bedoeld te hebben. De heer Schoeffelenb van gehuwden en voor hunne kinderen. De aftrek dan stellende op 600 en 500 komt men tot het volgende resultaat a. voor 5562 gehuwden a 600 is 3-337-200 b. 2563 ongehuwden 500 c 7677 kinderen a 50 benevens het verschil hier- bovengenoemd 2.030 1.281.500 383-850 erger is het met 1 .„tii „tier in hi baar deze goederen verkoopen kan. Zelfs rpniilal'o i.i— J den heer Van ps eens, dat men beter in heTop'en- reputatie van den direct.ur zou hij z f 2V ders moeten willpn rw-t,.— J "ll niet an- Totaal5.004 580 Het verschil tusschen de bestaande aftrek en die» welke eventueel toepassing zou vragen is dus: 7 h f\lr\ 0/\» f »WV| -0 6.030.805 5.004.580 1.026.225. Daarmede zou het belastbaar inkomen prVioocr/4 -1 willen. Openbare aanbesteding in het belang van de gemeenschap. vcrhoog(1 en y™ SS Sb De heer Verstegen had niet gedacht, dat I f "-740.666, op 12.766.891 af te ronden in dit adres in den Raad nog verdedigers zou vin-I f "725.000 en f den. Immers, men heeft tevergeefs gezocht naar den man, die bedoeld insinueerend stukje i orden van resp- - ...siuucerena stukje in de Held. Crt. geplaatst heeft. Deze durft niet voor den dag te konten. De redactie heeft gezegd niet I meer te weten wie haar het stukje heeft toege zonden. Wanneer de zaak dus openlijk en eerlijk was, had men niet aldus gehandeld. Hier heeft de opzet voorgezeten een ambtenaar te treffen. Er zijn reeds vroeger pogingen gedaan dergelijke Rii7w00° -en f I2-75o.ooo. n ppp e£"®1!_VBn het tarief zal ontvangen wor O »OU IIC den een belasting van: a. 11.725.000 rond 1.150.000 b. 12.750.000 rond 1.252.000 Wil men dus 850.000 aan belasting heffen dan zal de vermenigvuldigingsfactor moeten zijn in 'ie geval a. 0.74 en in b. 0.68. Nu zegt echter het hoofd van den ControU-di*,wtp

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2