E T F'. J. VAN WILLIGEN. Voor iedere photo of plaat Een lijst naar maat. Tweede Blad. ZUIDSTRAAT 33, VAN ZATERDAG 5 MEI 1923. plaatselijk nieuws. Te 's-GTavmhage slaagde voor het ma- chinisteu-examen, theor. geel, diploma O, de heer O. Adriaans© alhier. De heer J. Dol, Stafmuzikant is be noemd tot Directeur van Schagens FLarmo- niekapeL Ds. Wallien, predikant der Herst. Evang. Luth. Gemeente, heeft beroep ontvangen naar Pekela, Ooinoert Stedelijk Muziekcorps. Hedenavond van 8 tot 8.80 uur geeft het Stedelijk Muziekcorps een concert in de mu ziektent in het plantsoen. Ie Zomerconcert Het gunstige weer was oorzaak dat een groote menigte dit concert bijwoonde. De politie zorgde op uitstekende wijze voor de ordebewaring onder het spelen der num- mera Zang- en Reciteervereeniging „Harmonie". Bovengenoemde vereeniging geeft Maan dag a.s. in Casino eene herhaling van haar jubileum-ooncert, waarbij zal worden opge voerd Romberg's „Lied van de Klok". Kaart verkoop en plaatsbespreking bij den heer Kokelaar, alsook des avonds aan de zaaL Uitslag van de publieke verkooping, gehouden door Notaris C. J. Baas, te Helder, op Woensdag 2 Mei 1923, in „Casino": Het gebouw, waarin lunchroom, met afzon derlijk bovenhuis, pakhuis en erf aan de Hoofd gracht Nos. 17 en 17a, groot 4 A. 72 c.A. Kooper P. Pluijlaar qq. voor 9940 Het heerenhuis met tuin en erf aan de Hoofd gracht No. 28, groot 1 A. 68 c.A. Kooper A. Govers Rzn. qq. voor 8460. Het huis en erf aan de Wilhelminastraat No. 64, groot 81 c.A. Kooper IJ. Stompedissel qq. voor 1800. Het huis a. d. Breestraat No. 3, groot 29 c.A. Kooper W. Reinderman qq. voor 410. H«t huis en erf met pakhuis aan de Jonker straat No. 33, hoek Oranjestraat, groot 73 c.A. Het huis en erf aan de Jonkerstraat- No. 36, groot 64 c.A. Kooper J. Kalf qq. voor 2729. Het woon- en winkelhuis met pakhuis en erf aan de Jonkerstraat No. 43, groot 1 A. 62 c.A. Het buis en erf aan de Jonkerstraat No. 45, groot 80 c.A. Kooper J. Kalf qq. voor 5010. Het woon- en winkelhuis en erf aan de Wa genstraat No. 7, groot 1 A. l cA. Kooper 8. Ph. W. Orone qq. voor 1880. Het huis en erf aan de L. v. Berkstraat No. 6, groot 77 c.A. Kooper W. Bakker <Jq. voor 512. Het huis en erf aan de Koningdwarsstraat No. 35, groot 86 c.A. i Kooper P. O. Bakker qq. vobr 1700. Het huis en erf aan de Molenstraat No. 65, groot 50 c.A. Kooper W. Bakker qq. voor 994. Een perceel bouwterrein aan de Molenstraat, naast het gebouw „Thalia", groot 85 cA. Kooper M. Ph. Polak qq. voor 515. Het huis en erf aan de Molenstraat No. 140, groot 88 c.A. Het huis en erf aan de Molenstraat No. 138, groot 80 c.A. Het huis en erf aan de Molenstraat No. 136, groot 86 c.A. Het huis en erf aan de Molenstraat No. 134, groot 62 c.A. Het huis en erf aan de Molenstraat No. 132, groot 55 c.A. Het huis en erf aan de Molenstraat No. 180, groot 46 c.A. Kooper W. Biersteker qq. voor 8840. Garantieloon Bottervisschers. Door den heer O. Bot, lid1 van den Raadi, werd d.d. 21 Maart 1928 aan B. en W. een schrijven gericht met verzoek voor de botter- visscners een garantieloon te stellen. In ant woord daarop deelden; B. en W. mede dat zjj niet tot het stellen van een garantieloon voor de bottervisschers meenen te moeten overgaan en wel om de volgende hoofdmotieven: a. voor het stellen van een garantieloon bestaat tusschen de haringvisschers en de bot tervisschers een principieel verschil, omdat, de eerste groep personen als losse arbeiders on der de steunregeling vallen; to. het visschersbedrijf wordt door de bot tervisschers het geheele jaar uitgeoefend, ter wijl] thans bovendien een meer gunstige tijd aanbreekt; c. de inkomsten der bottecrvissohers zijn moeilijk te controleeren, omdat zij niet altijd hun visch In deze gemeente ter markt brengen en tevens omdat de verdeeling der besomming niet uniform is geregeld; er is slechts één visschersscbuit, nJ. H.D. 325, die tengevolge van de haringvis- scherij zonder knecht is. Door den heer Bot is daarop aan B. en W. het volgende schrijven gezonden: Ondergeteekend'e mocht van Uw College op zijn schrijven van 21 Maart 1923 betreffende garantie-loon voor bottervisschers een ant woord ontvangen, hetwelk hem niet kan be vredigen. Hij is het evenwel met Uw College eens, dat er tusschen een garantie-loon voor haring- en voor bottervisschers een principieel verschil bèstaat, althans hier ter plaatse. Hij meent, dat er voor de bottervisschers, juist, omdat zij niet zooals de haringvisschers tot de gfoep losse arbeiders behooren, iets ge daan moet worden, zij1 verkeeren in minder gunstige financieele omstandigheden- Dat het visschersbedrijf door die visschers 'et geheele jaar wordt uitgeoefend, is ook hem bekend. Het is daardoor ook het heele jaar armoede. I)at er thans voor hen een meer gunstige iju aanbreekt, kan hij1 niet met Uw College Ingezonden Mededeellng. eens zijn. De visscherij is slecht en achteruit gaande. Hij veronderstelt, dat het Uw College be kend zal zijn, dat het gemiddelde verdiende be rekend over de laatste 13 weken voor hen, die met een zeilbotter varen, is 12.50 per week, waar dan nog af moet de kost door hen aan boord gebruikt. Volgens diezelfde berekening kan een mo- tor-bottervisscher het brengen tot 13 per week, waarvan dan eveneens de kost aan boord nog moet worden betaald. Dqt de inkomsten der bottervisschers moei lijk te contróleeren zijn, betwist hij, en dit om dat aan eiken afslag behoorlijk wordt opgefee- kend, hetgeen dtoor de vaartuigen wordt be- somd. Trouwens al zou dit zoo zijn, dan zouden er regelen zijn te maken, waarnaar gehandeld diende te worden, wanneer men recht op een garantie-loon wilde doen gelden. In Uw schrijven wordt beweerd, dat er slechts 1 visschersschuit tengevolge van de haringvisscherij zonder knecht is, dit is on juist, er zijin 3 vaartuigen otm die reden op gelegd. Het ontging evenwel aan Uwe aandacht en diit spijt hem zeer, dat er pi. m. 15 vaartuigen met 2 inplaats van met 3 personen te visschen gaan. Een toestand, die zeer ongewenscht en niet ongevaarlijk is. Het spijt hem zeer, dat Uw Ooilege deze categorie van ingezetenen niet te hulp wil komen. Volgens zijn meening is het niet alleen in het belang van deze personen, maar ook in het belang van het geheele visscherijibedrijf, wan neer er voor deze mensehen financieel iets ge-, daan wordt. In andere plaatsen liet men niet na, voor de visschers iets te doen. Vereenlging van Rljkswerklleden „Onderling Belang". Op het kerkhof te Huisduinen had heden morgen 8 uur een treffende plechtigheid plaats. Bovenstaande vereeniging herdenkt n.I. heden haar 25-jarig bestaan, en nu had het Bestuur besloten dezen herdenkingsdag aan te vangen met een kranslegging op het graf van wijlen den Voorzitter Filarski. Daartoe begaven zich reeds vroeg in den morgen Be stuur en verschillende leden naar het kerkhof. Er waren, ondanks het vroege morgenuur, verscheiden oude, gepensioneerde werklieden aanwezig om getuige te zijn van de hulde, aan hun overleden voorzitter gebracht. Nadat allen zich rondom het graf verzameld hadden, nam de Voorzitter van „Onderling Belang", de heer Baak, het woord Hij zeide het volgende: Oude vriend Filarski! Bij de herdenking van het 25-jarig jubileum van „Onderling Be lang" heeft het Bestuur het besluit genomen om U ook te herdenken, doch daar gij reeds enkele jaren ons hebt moeten verlaten, meen den wij dit niet beter te kunnen doen, dan U op Uw graf op te zoeken. In onzen gedachtengang gaan wij terug tot den tijd, dat gij het initiatief nam tot het bijeen brengen van enkele werklieden, werkzaam op 's Rijks werf alhier, om te geraken tot een hedhteren band. Na heel veel moeite is het U gelukt om te stichten de Vereeniging „O. B." Veel, heel veel hebt gij', als eerst gekozen Voorzitter, gedaan. Veel hebt gij en de Uwen moeten opofferen. Veel hoon, niet alleen van anderen, die in Uw streven eigenlijk verzet zagen, doch zelfs van Uw eigen kameraden hebt gij' moeten verdragen. Doch gij waart onversaagd. Voorwaarts wlldet giji, omdat U ervan doordrongen was, dat alleen langs den weg van een goede neutrale organisatie, die tot parool nam „allen voor één en één voor allen", vef betering zou komen. Voorwaarts! dat was Uw wachtwoord, en gij hebt met een klein aantal menschen het zoover weten te brengen, dat het kleine plantje door U gegrondvest, nu, na 25 jaar, is gewor den een flinke boom, in welks takken velen plaats hebben genomen, omdat die boom, na zulk een moeitevollen tijd1 en strijd, de plaats is waar men gerust de stormen kan afwachten, Zijn wortels zijn diep gegrondvest en hebben vele stormen doorstaan. Dat is geweest. Gij, Filarski, hebt dien boom geplant, met den steun van velen onzer kameraden, die hier ook reeds een rustplaats hebben gevonden. U in de eerste plaats willen wij hier aan Uw graf een stillehulde brengen voor Uw onver moeid werken, wat gij gedaan hebt iu het be lang van bet personeel. Uw strijd is dan ook zwaar geweest, doch laten wij hopen, dat U biervoor Uwe belooning hebt ontvangen. Wakkere strijder Filarski! Wij1 als bestuur van „O. B.", willen U hiervoor onzen dank brengen, mede namens onze leden. Ook onzen dank aan alle oud-strijders, die hier op deze rustplaats liggen, voor alles, wat zij gedaan hebben. ■Oude vriend Filarski, ffls getuigenis van onzen dank leggen wij; hier op Uw graf deze krans en roepen U toe: „Rust zacht, gij1 stoere werker". Spr. bracht vervolgens dank aan de aanwe zigen en (Je pers. Eén dochter van den over ledene dankte voor de betoonde eer, terwijl namens de gepensionneerden, die op het kerk hof aanwezig waren, de heer Lippe een woord van dank sprak. Hedenmiddag 2 uur heeft in „Casino" eene receptie plaats voor genoodigden en oifd-leden (gepensi omleerden), terwijl de dag wordt be sloten met een feesteliike vergadering voor de leden met hun dames. „E.S.O.NA." Blijkens in dit blad voorkomende annonce wordt de goederendienst der „E.S.O.N.A." uitgebreid tot een 2 X dagelijiksche. Dit lijkt ons, voorai voor de zomermaanden, een groote verbetering, niet alleen omdat» het vervoer van goederen-op deze wijze met ijl-vervoer kan wedijveren, doch ook omdat de passagiers- dienst belangrijk ontlast wordt, wat zeer zeker het personenvervoer ten goede zal komen. Wij zijn er van overtuigd, dat deze maatregel vooral -oor de Heldersche zakenmenschen zal wor den geapprecieerd. Helder's Mannenkoor. Gisterenavond gaf „Helder's Mannenkoor" (directeur de heer A. J. Lee wens), voor genoo digden en donateurs een concert, dat door zeer velen bijgewoond werd. Voor dit concert was de medewerking verkregen van den tenor Louis van Tulder (Den Haag). Het „Mannenkoor" kwam met een aantal fraaie en met smaak gekozen nummers voor het voetlicht. Jammer voor den heer Rusting, den componist van het als No. 1 op het pro gramma vermeldde „Oost'West, thuis best", waren hier de bassen op het verkeerde padl, zoodat deze mooie compositie (jammer dat de woorden van Beets een beetje erg tam zijn) niet tot haar recht kwam. Veel beter was ge lukkig Alph. Vrancken's fraaie koornummer „Anima Christi"; ook wat voordracht en nuan ceering betreft werd dit goed gezongen. De ciou van den avond waren de beide concours nummers, waarmee „Mannenkoor" op 13 Mei a.s. te Amsterdam in de 3e afd. bekroonde ver- eenigingen lauweren hoopt te halen. Olman's „Bede" op woorden van Adama van Schellema is zoo'n echt concours-nummer, vol voetangels en klemmen. Er is natuurlijk niets te voor spellen hieromtrent, maar het was vanavond nog niet dót: de klankeenheid was wel eens zoek. Maar.de prachtige climax van het derde oouplet, en ook de fijnere nuanceeringen, kwa men wel tot hun recht Er is bij: „Mannenkoor" inderdaad uitstekend materiaal, vooral in de bassen. Veel beter was het vrije nummer: Jan Prins' prachtige „De Bruid", op muziek van Den Hertog. Ofsohoon technisch zwaarder dan de compositie van Olman, is het een dankbaar der nummer, en de reproductie was zuiver en klankrijk. Na de pauze zong het koor nog een tweetal, op vroeger concours (1922) bekroonde num mers: „De Wonderbloem" van Keeréweer, op woorden van Selly de Jong; „Tehuis" van Bonset eveneens van dezelfde dichteres. Beide mooie, zuiver gezongen nummers. Het slot nummer „Hymne" van De Vliegh hebben wij niet meer gehoord. De tenor Van Tulder heeft ongetwijfeld een krachtig en helder geluid, maar het is in de hoogte niet sympathiek. Dit bleek het best in de beide laatste nummers van Zweers, die hem riet lag -n. Zijn zang is beschaafd, zijn geluid In de laagte klankrijk. Behalve een drietal Fransche, zong hij nog de coupletten van Wil helm Meister uit Ambroise Thomas' lieve opera „Mignon", en de reeds genoemde com posities van Zweers, en het verrukte publiek dwong hem tot een toegiftje. By het laatste nummer van het koor bege leidde Mej. Marie Moorman op den vleugel. De heer Abbenes deelde bij den aanvang de blijde mare mede, dat er een overschot was, ((aardoor van het WaarBorgfonds eenige aan- aeelen konden worden uitgeloot. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Bovengenoemde vereeniging zal a.s. Dins dag 's avonds 8 uur in de bovenzaal van dien heer van Weelde hare laatste lezing in dit seizoen houden. Mevrouw van de Mandel e van Bilthoven zal spreken over: De oude en nieuwe tijd in het Huisgezin. Waar, zooals uit de recensies in het Maandblad der Ver. blijkt, dit onderwerp 'in andere afdeelingen veel succes heeft, ho pen we, diat ook hier vele leden en niet leden de lezing zullen bijwonen. Rectificatie. In ons No. van Donderdag was een be richt opgenomen, omtrent het motorongeluk dat Dinsdag jJ. op de Weststraat plaats had. Er werd o.a. in gemeld, dat de chauffeur van de auto zonder arm- of hoornsignaal plot seling van de Hoofdgracht de Weststraat opreed, waardoor de bestuurder van den mo tor een te korte bocht moest nemen, met ge volg dat de op de duo zittende adelborst van het motorrijwiel afviel en onder de auto terecht kwam. De chauffeur beweert echter wèl een sig naal te hebben gegeven, waardoor dus de schuld van het ongeluk niet bij hem zou lig gen. Ook is de autö niet over het been van den adelborst heen gegaan, doch heeft het slechts geschaafd. Het was ons Woensdag, trots onze tele fonische verzoeken bij het Martnebospltaal en elders niet mogelijk den toestand! van den adelborst en de oorzaak van het ongeluk te weten te komen, waardoor deze onjuisthe den in het bericht werden opgenomen. ANSJOVIS. Ze waren er weer de kostbare vischjes. In de zegen, hadden ze er, ondanks de wijde mazen van het net, gevangen. Dus moest de hoeveelheid, die de gaten was binnengezwom- men, wel groot zijn geweest. En ze waren nogal prijzig verkocht ook. Ondanks het feit, dat er wellicht nog groote hoeveelheden in ons land zitten, van wie weet hoeveel jaren terug en ondanks, dat men alge meen beweert, dat er zulke stroppen met de ansjovisvangst gehaald zijn, ondanks dat, wordt er toch een behoorlijke prijs betaald. Algemeen was men van meening, dat, nu de groot-afnemer van ansjovis, Duitschland, dat fijne vischje slechts matigjes afneemt, er, bij een eenigszins ruime vangst, geen loo- nend bedrijf van zou zijn te maken. En toch, nu de vischjes komen en blijkbaar in tamelijke hoeveelheid, durft men toch nog goede prijzen te besteden. Dat is een verblijdend verschijnsel. In de eerste plaats profiteeren daarvan de visschers en de vele bedrijven, die er mee annex zijn en laten we hopen, dat ook de han del er een centje aan zal verdienen. Betoog behoeft het toch niet, dat het eene belang te nauw verband houdt, met het andere. Wat zouden we lachen als er weer zoo'n jaar kwam als, ik meen, 1890. Tt>en was de Zuiderzee een goudmijn. Toen waren er haast geen vaartuigen en netten ge noeg om den stortvloed van ansjovis op te visschen. Tjalken en pramen en bootjes werden inge richt om aan de visscherij deel te nemen. Handen kwamen er te kort om de ansjovis te koppen en in te zouten. De kuiperijen kon den haast geen vaten genoeg leveren om de hoeveelheden ansjovis te bergen. Ieder weet zich dat jaar nog best te herin neren. Met schoppen vol werd het geld in de hui zen gesmeten. Ook hier was het vol bedrijvigheid, want het is natuurlijk, dat aan de poorten, die toegang geven tot de Zuiderzee, ook hier onze mannen netjes klaar stonden om er van te vangen wat maar mogelijk was. Heel de steiger stonk naar ansjovis, maar wat zou dat? Het bedrijf bracht geld In het iaadje en de weerslag werd gevoeld door heel den Helder heen, want op de centen broeien, daaraan heeft menigeen een broertje verloren. En nu? Nu staan ze weer klaar. De trek van de ansjovis schijnt in vollen gang te zijn. En in hun haringzegen brengen de trekkers nu lappen ansjoviswant aan. Met het kleinmazige want worden er weer ansjovisjes gekeerd en gevangen. Het gaat weer op een lukkertje. Laten we hopen, dat de vangsten ruim zul len worden en de prijzen op peil blijven. Dan zullen de jochies en vrouwen weer een daghuur kunnen verdienen met het koppen. Dan zal er in de pakhuizen weer een geklop en gehamer van de kuipers ziln om de hoepels om te leggen. Dan zal de pekel weer gudsen over de vloeren, waar de „ankertjes" worden frevuld, door de mannen met schootsvellen, die zp ^p(jes in her rond, hand- na handvol, op stapelen. Hopen we. dat 1P°8 zs! worden aangere kend al« een riik ansiov'siaar. niet alleen riik aan ansjovis, doeh ook riik aan guldentjes of r'lver- nf rijksdaalderbons. BINNENLAND. Het schoenenwetje aangenomen. De Eerste Kamer heeft bet Schoenenwetje zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Arbeidsgeschlllenwet De Eerste Kamer beeft de Arbaldsgescbii- lenwet met 22 tegen 11 stemmen aangeno men. Prov. Staten van Noord-Holland. In de vacature van E. J. van Det (die in de viacature-Jos. Loopuit 'gekozen wais, maar bedankt had) is gisteren gekozen tot lid der Prov. Staten van N,-Holland de beer R. Hoogland te Amsterdam, die dus zitting heeft tot Juli a.a Er deed zich een eigenaardig geval voor. De lijst wees ak. „opvolger aan den beer R. Hoogland te Amsterdam. Bij een Informatie bij den Burgerlijken Stand was medege deeld, dat indertijd camdidaat was gesteld Hoogland, secretaris van de Federatie Am sterdam der S. D. A. P., wonende Da Cos- takade aldaar. Nader was evenwel gebleken, dat Hoogland, secretaris van de Federatie Amsterdam der S. D. A P., wonende Da Cos- takade 18, niet R. maar P. heette. Het stembureau, dat zich aan de lijst der candidaturen beeft te houden, benoemde dus tot lid der Provinciale Staten R. Hoogland. K. v. K. te Alkmaar. Tn de Woensdagavond ten stadhuize te Alk maar gehouden vergadering d'er K. v. K. In Holland's Noorderkwartier werd besloten adhaesie te betuigen aan een adres der Ka mer van Terneuzen om de grens van het be lastbaar inkomen ad 2000 te brengen op 1600 en bet aantal knechts boven de 18 jaar op hoogstens één, voor kleinere platte landsgemeenten. Mede werd besloten adhaesie te betuigon aan het adres der Reedérsvereeniging te IJmulden aan het sub. a genoemde voorstel om maatregelen te nemen om te voorkomen, dat hetzelfde kapitaal dubbel wordt aange slagen door gedeeltelijk In moeder- en dtooh- termaatschiappijon gestoken. In overleg met B. en W. van Alkmaar en Vreemdelingenverkeer zal reclame gemaakt worden in het Holland-Huis te Brussel waarschijnlijk met de wandschildering van de Kaasmarkt Aangedrongen zal worden op Zondag- en nachtdienst en „doorverbindingen" bij het telefoonnet tegen dezelfde tarieven als bij den particulieren dienst werden betaald. Besloten werd om ih samenwerking met de Hoornsche Kamer nader overleg te ple gen omtrent de beste wijze, waarop propa ganda voor do plannen der Weet-Friesche Kamaalvereendging kan worden gemaakt. Besloten werd een schrijven tot den min. van Waterstaat te richten om zoo mogelijk een draaibrug, doch anders een vlotbrug over het N.-H. kanaal bij de Kooy, waar het verkeer bijlzonder sterk 'toeneemt. Ten slotte besloot do Kamer, op verzoek der Makel'aarsvereeniging, adhaesie te be tuigen om nietig-verklaring te krijgen van do benoeming van een makelaar te Sohagen, welke in afwijking met de wet had plaats gehad'. Voorts zal den minister er op wor den gewezen^ dat er makelaars zijn, die zich aanbieden in andere zaken, dan waarin zij als makelaars zijn benoemd en den, minister worden verzocht bil wetswijziging de ma kelaars te verplichten hun' zaken alléén te drijven in de branche, waarin zij zijn be noemd. De stemplicht Op de vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer H. Oolijn, betreffende het doen naleven door de burgemeesters van ar tikel 149 der Kieswet en het verstrekken een opgave van het aantal, waarin oproepingen zijn verzonden als bedoeld in het 1ste lid van artikel 149 der Kieswet, welke vragen luid den: I. Is het den minister bekend, dat dioor on derscheidene burgemeesters in het lahid, op niet te rechtvaardigen wijze de hand gelicht wordt met de toepassing van het 'bepaalde bij art. 149 der Kieswet? II. Is de minister niet van oordeel, dat zulk een niet uitvoeren der wet door deze ambtenaren als volstrekt ontoelaatbaar moet worden beschouwd? III. Is de minister bereid er voor te zor gen, dat alle burgemeesters in den vervolge debetrokken wetsbepaling zullen naleven en kan er, bij eventueel© verdere nalatig heid1, op worden gerekend, dat tegenover de nalatigen met de vereischte gestrengheid zal worden opgetreden? IV. Is de minister bereid aan de Kamer miede te deelèn, in hoeveel gevallen voldaan is aan den edseh tot verzending van oproe pingen als bedoeld in het 1ste lid van art. 149 der Kieswet? heeft de minister van binnenlandsche za ken en landbouw geantwoord: Ingezonden Mededeellng, Lijstenmakerij I. Ingevolge de. toezegging, door den on dergeteekende gedaan in de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van 11 April j.1. is door hem onder dagteekening van 14 April j.1. aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën inlichting gevraagd omtrent d© uitvoering, welke na de stemming in 1922 voor de Tweed© Kamer en voor de jongste (Herkie zing van de leden der Provinciale Staten dioor de burgemeesters aan artikel 149 d'er Kieswet is gegeven. Tevens is ondergetee- kende met zijn Ambtgenoot van justitie in overleg getreden nopens het instellen van een onderzoek, in hoeverre de eerbied voor die wet ondermijnd, doordat in veile geval len van wetsovertreding vervolging achter-- wege blijft. II en III. In afwijking van den uitslag van bovenbedoeld tweeledig onderzoek memt de ondergeteekende zich het uitspre ken van een oordeel omtrent nalatigheid van bjirgemeesters iq deze en omtrent nood zakelijkheid1 van het nemen van maatrege len te mogen voorbehouden. IV. De ondergeteekende is gaarne bereid na afloop van het onderzoek, dat thans vindt, de resultaten aan de Kamer mee te deelen. Woningbouw te Koog aan de Zaan. In de Donderdagavond gehoudén raads zitting kwam in behandeling liet rapport van de raadscommissie die tot taak had nfcar aanleiding van de uitgesproken klachten een onderzoek in te stellen naar de gestie van de woning bouwvereerii ging „Volkshuis vesting" en de aanvraag om een cred iet- stelling voor den bouw van een derde serie woningen van dezelfde vereeniging. Dit rapport droog een voorlooplg karak ter en was 'hoewel de Commissie nog niet haar onderzoek ten einde had gebracht ingediend met het oog op deze nieuwe aan vrage om garantie van gemeentewege. Nadat besloten was deze aanvrage aan te houden, kwam het rapport in behandeling, dat krachtig en zeer zakelijk werd bos're den door den heer Graftdijk (S.D.A.P.), .die voorzitter en tegelijk ook administrateur van de vereeniging „Volkshuisvesting"- is. Spr. wraakte de samenstelling der Commis sie. De heer Van Wordt QLib.), die de ziel is van deze oommissie, is een bekend tegen stander van het bouwen van eigen beheer. Ook kwam, sPr- er tegen op, dat zonder ne der onderzoek en zonder dat het bestuur van VJEL ls gehoord de Coram. haar onder vindingen als beschuldigingen heeft neer geschreven. Achtereenvolgens hesprak hij de 80 pun ten in het rapport tegen V. H. Ingebracht. Spr. meende dat het onderzoek zeer opper vlakkig ft geschied' en geen enkele aan tijging is bewezen. De heer Van Wordt (Llb.) die de vupr- naamste woordvoerder der Commissie was, handhaafde de in het rapport neergeschre ven beschuldigingen. Hij wees er op, dat de Commissie, door niet op tijd met haar geidelilk© verplichtingen tegenover de ge meente te voldoen, deze ln groote ongele genheid heeft gebracht. Wat het goven van inlichtingen aangaat, deelt hij mede, dat V. H. niet bereid bevonden werd de besoluJ- don, noodig voor hot onderzoek, aan de com missie af te staan. En eindelijk is er het tekort van 60.000 plus 16 woningen, welke schade de belas tingbetalende burgerij maar zal hebben te vergoeden. Hierna werd besloten het rapport van V; H. om advies te zenden, waama het, voor zien van opmerkingen van B. en W., die door de overhaaste behandeling daarvoor geen gelegenheid hadden gehad weer bij den Raad zal terugkomen. Belasting op pnbiloke vermakelijkheden te Rotterdam. De Rotterdamscbe Rand besloot „met 28 tegen 19 stemmen de belasting op de pu blieke vermakelijkheden' van. 20 tot 10 te verlagen. Belastingverlaging te Groningen. B. en W. van Groningen zullen voorstel len het vermeni gvuldii gingscij er voor don hoofdei ijken omslag, van 8.4 te bren gen op ongeveer 2.4; een verlaging dus van onge veer 80 Uit den Alkmaarschen Raad. De Raad! van Alkmaar heeft in zijn Woensdagmiddag gehouden zitting een commissie ingesteld, welke de exploitatie- mogelijkheid zal hebben te onderzooken van een modem centraal ziekenhuis met klas- senverpleging op neutralen grondslag. Het voorstel van B. en W. om den verme nigvuldigingsfactor voor de plaatselijke in komstenbelasting voor het belastingjaar 1923/24 in plaats van op 0.86, zooals aanvan kelijk bij de vaststelling van de begrooting bepaald was, te bepalen op 0.8, in verband met de gunstige resultaten welke het jaar 1922/28 zal opleveren, gaf aanleiding tot de indiening van een voorstel, dien factor te bepalen op 0.75. De heer Westerhof was van oordeel, d'athet vermenigvuldigings- cijfer nog meer kon dalen, n.1. tot 0.66. Het resultaat van de gevoerde besprekingen is geweest, dat het voorstel van B. etn W. werd aangehouden, om de berekeningen in na dere overweging te nemen en daarbij' de oommissie voor de financiën te hooren. De [rekening van de gemeentereiniging is over 1921. vastgesteld in ontvang en uit gaaf op 173,007. Voor den gemeentelijken muziektuin in den Alkmaarder Hout zal aan de Koningin een vergunning tot den verkoop van sterke drank in het klein aangevraagd worden. Nog steeds mijnen. Het gisteren van Java te Amsterdam aan gekomen stoomschip „Euryades" passeerde op 52 gr. 15 min. N.Br. en 4 gr. 09 min. O.L. een drijvende mijn. Donderdagavond gaf het staf muziekcorps van de Kon. Marine het eerste zomerconcert in de muziektent in het Plantsoen. STEEDS APARTE KEUZE. HERMAN NYPELS. Helder - Schagen.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5