HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 8 MEI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Helder—Huisduinen. Verbetering van ihet verkeer. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat er herhaaldelijk over geklaagd weid, dat er tus- echen Helder en Huisduinen geen behoorlijke verbinding bestond. Het trammetje, waarop jaren lang gemopperd was, waarover tallooze grollen en grappen werden verkocht, was opgeheven en ja, toen pas voelde men het ge mis van die verbinding. De jongste tijd, met de groote uitbreiding van het auutoverkeer, bracht echter uitkomst. Evenals Bcijier overal in ons land, deed) ook hier de motorbus zijn intrede. Was daarmede de verbinding met Huisdui nen verbeterd, aan den anderen kant bracht dit voor het verkeer langs den weg naar Huis- duinen, van bot Koningsplein af, mindere vei- iigheid en meer kans op ongelukkon. In ver band hiermede werd vroeger reeds door ons aangedrongen op een voorgeschreven route voor heen- en teruggaande voertuigen. In den komenden zomer zal het verkeer met Huisduinen wellicht nog toenemen, althans het rij verkeer. Behalve het aantal tot nóg toe ge regeld' op het Koningsplein stationneerende auto's, is ook het aantal motoromnibussen ver meerderd. Hiermede werd de noodzakelijkheid van een behoorlijke regeling ook dringender. Naar wij' vernemen, zijn thans besprekingen gehouden met belanghebbenden. Eene ont werpregeling, waarmede de laatsten zich ac- ooord verklaarden, is thans aan B. en W. ge zonden. De voornaamste punten hiervan zijn, dat een bepaalde route wordt voorgeschreven voor het op- en afgaande verkeer en dat zoo mogelijk een uniform tarief zal worden inge voerd. Verder hoopt men te bereiken, dat be paalde doelen van de gemeente in de verbinding opgenomen worden. Wij zullen op de regeling nader terugkomen, zoo spoedig B. en W. hunne goedkeuring aan deze regbiing hebben gehecht. De hygiënische tentoonstelling. Ofschoop niet onbevredigend, kon het met het bezoek aan de vanwege het Roode Kruis georganiseerde hygiënische tentoonstelling in oe gymnastiekzaal in de Emmastraat drukker loopen. Wacht men soms tot de laatste dagen? Dat zou niet goed zijn, want dan zou men wel licht door druk bezoek, niet in de gelegenheid zijn alles goed te bezichtigon. Want het ten toongestelde moet niet maar vluchtig en in het voorbijgaan worden bezien; men moet'integen deel de stof „verwerken". Er wordt hier aan schouwelijk onderwijs in gezondheidsleer ge geven, en men kan menige goede les ervan op steken. De leider en organisator van de tentoonstel ling stelt zich eiken avond beschikbaar voor het geven van toelichting en verklaring van het tentoongestelde, 's Avonds te 8 uur kan men hem bezig vinden met het uiteenzetten van een en ander. Hoewel de tentoonstelling nog tot 10 Mei geopend is, zal men goed doen niet tot het laatst te wachten met een bezoek. Er is zóóveel moois en belangwekkends te zien, dat trou wens één bezoek niet voldoende is, en de en- trée is zoo laag, dat een herhaald bezoek dan ook voor niemand een bezwaar behoeft te zijn. Ned. Ver. van Huisvrouwen. De Ned. Ver. van Huisvrouwen herinnert hare leden, en ook niet-leden, aan de lezing- over: „De oude en de nieuwe Tijd in het Huis gezin", welke hedenavond 8 uur gehouden ral orden in het lokaal van den heer Van Weelde. Leden ontvangen geen oonvocatie meer voor de lezingen. Veranderde bestemming. Het bekende gebouw in de Koningstraat, behoorende aan de Loge W. F. K., is overge gaan in handen van de gebroeders Polak. Zij zullen daarin hun dans-instituut, thans geves tigd aan de Dijkstraat alhier, overbrengen. De groote raai wordt bovendien Ingericht voor het houden van vergaderingen, cabaret-uitvoerin gen, enz. Met de verbouwing is gisteren een aanvang gemaakt. De Loge W. F. K. heeft haar zetel overge bracht naar het vroegere Clubgebouw van de Marine-Machinisten aan de Hoofdgracht, dat aan haar in eigendom is overgegaan. t De Padvinders hebben beslag gelegd op het gebouw aan de Dijkstraat 87, waarin de heeren Polak hun dansinstituut hadden ge vestigd. Dit gebouw wordt tot troephuls in gericht. Onderling Belang. 1898—1828. Reeds in het nummer van Zaterdag j.L gaven wy een verslag van een plechtige be- tooginig op het kerkhof ter nagedachtenis van wyien don oud-voorzitter J. Filarskl. Dos namiddags ten 2 uur had de receptie plaats in do groote zaal van Casino. Op het rijk met 'groen versierde podium had het bestuur plaats genomen. Onder de bezoekers waren aanwezig Bur gemeester en Secretaris dezer gemeente, de heer Rappard, Directeur der Marinewerf, de heer L. Boon, Griffier, Stöcker, Commies, chef van het Loanbureau, de heer Leeflang, secretaris van Üem Werflraad, en die meesters- knecht der marinewerf, de heer O. Kruk. Vele vakorganisaties, zoowel van binnen als buiten de gemeente, waren vertegen woordigd, benevens een 'groot aantal oude gepensioneerden, oud-'leden der vereeni- ging. De heer Baak heette als voorzitter der vereeniging allen harteiyk welkom, in 't byzonder Burgemeester en Secretaris der Gemeente en den Directeur der Marinewerf, den heer Rappard. Spr. vermeent by deze gelegenheid een terugblik te moeten slaan op het verleden van O. B. Spr. releveerde hoe het voor 25 jaren te rug een daad van moed getuigde van die 16 mannen om het te wagen een vereeniging te stichten. Hoe hoon en smaad hun deel was; hoe zij door hun superieuren <de goede niet te na gesproken) werden uitgemaakt voor oproerkraaiers enz. Toch hebben deze mensohen volhard. Vrij van paitypoLitiek en godsdienst werd de actie gevoerd om tot hetere verhouding te toornen. Langs wettigen weg en met gepaste middelen hóbben wij na jaren van etryd veel, zeer veel bereikt Voorheen waren de loonen laag, weinig uitkeering by ziekte, een niet noemenswaar dig pensioentje, geen verlof, geen rechts positie, geen overleg en.een slechten naam. Immers stonden de landswervers vroeger met een zwarte kool aangeteekendl Gelukkig zijn die tijden voorby, dank zy den arbeid van „Onderling Belang". Mede door het optreden van den vroegeren Direc teur, den heer Westerveld en den tegen woordigen, den heer Rappard, is de slechte naam van het werfpersotneel verdwenen. Gaarne brengt spr. een woord van hulde aan den tegenwoordigen Directeur, die zich één gevoelt met zyn personeel. Die èm in 't belang van dat personeel Èn in 't belang der gemeente getracht heeft en dit nog doet, de werf te maken tot een der beste techni sche instellingen van het land Die geregeld in overiteg met de organisa tie de belangen van het personeel bespreekt en handelt als mensch. In dit verband brengt spr. ook gaarne ben woord van hulde aan dien oud-Directeur, den tegenwoordigen Minister van Marine* met wien wij als orga nisatie de belangen van otnze makkers kon den hespreken, waardoor wdj veel wisten te bereiken, hetgeen vooral in de moeilijke ja ren 1915—1918 zoo duidehjk naar voren kwam. Inmiddels werd de organisatie grooter, maar de bestrijding ook erger. Niet meer van superieuren, maar van medearbeiders. By den aanvang des Jaars waren nog 671 leden in O. B. vereenigd, hetwelk inmiddels door ontslag is gedaald tot 642. Een leden tal waar wy gerust mee naar bulten kunnen komen. Vanmorgen hebben wij een plechtige hul de gebracht aan den oprichter en oud-voor zitter, wyien Jan Filarskl Moge de organi satie spoedig besluiten een gedenksteen op zyn graf te plaatsen! Hy was een pionier, do moedige Strijder voor de belangen der rijkswerkliedon. zyn naam biyft ons Ia de aangenaamste her innering. Na deze rede werd gelegenheid gegeven tot het uitbrengen van felicitatiea Hiervan werd door velen gebruik gemaakt. Acher eenvolgens werd het woord gevoerd door de vertegenwoordigers van Nat. Vort). v. Gein. Ambt., den Algem. Bond van Gem.-Pors., O. B. P. T. T. en van- do Vereeniglng van beambten der Marinewerf. Voorts waren vertegenwoordigd „Wilhehnlna" te Helle- voetsluis, „Rijkswerkman'1 to Delft, „Voor waarts" te Haarlem, „Onderling Belang" te Amsterdam, ,/De Militaire Werkman" te v. Pers. in *s Rijksdienst. Telegrafische ge- lukwensch was ingekomen van het A. N. V. Ook door deze vertegenwoordigers wer den toepasseiyke toespraken gehouden, ter wijl door alle 'hierboven genoemde organi saties bloemen werden aangeboden, waar onder prachtstukken, zoodat het bestuur der Jublleerende vereeniging midden ln de bloemetjes zat Hierna werd het woord gevoerd door den Burgemeester, als vertegenwoordiger van het Ooilogo van B. en W., welke in de eerste plaats dank bracht voor de uitnoodiging, waaraan hot Ooilego gaarne gevolg had ge geven als een bewijs van modeloven met wat or alzoo in de gemeente plaats vindt. De Vakbeweging, füdus spr., heeft na 1880 een plaats Ingenomen, waar terdege rekening mee dient te worden gehouden. De arbeiders hebben recht op een groot deel van wat de wereld oplevert. „Onderling Belang" heeft ook voor onze gemeente groote beteetoonis, waar hare leden op Marinewerven of andere rijksin stellingen werkzaam zyn. Spr. wenscht de vereeniging een lang leven toe en hoopt dat zy nog vele jaren werkzaam mag zijn in 't belang harer leden en in' dat van 't alge meen. Hierna bracht de heer Rappard, Directeur der Marinewerf, de beste wenschen voor de vereeniging en brengt dank voor de waar- deerende woorden aan hem1 gewyd. Spr. kent de vereeniging een 7-tal jaren en het doet hem genoegen, dat hy' ook by „Onderling Belang" het vertrouwen van het werfpersoneel heeft mogen winnen. In deze jaren heeft spr. „Onderling Belang" loeren kennen als een organisatie, waar mee viel safim te werken, hetgeen door hem op hoo- gen prys wordt gesteld. Het respect wat hij voor O. B. 'gekregen heeft hoopt hij te blij ven behouden. Moge de goede samenwer king tusschen hem en de jubileerende ver eeniging van biyvenden aard zyn, hetgeen èn werkgever èn werknemer ten goede zal komen. Zoo voortgaande kan O. B. nog vele vruchtbare arbeid verrichten. Alsnog voerden de heeren Lippe en Koo- mam namens de oud-leden^ gepensionmeer- den het woord. Zy brengen dank voor de hulde, des morgens aan het graf van den oud-voorzitter Jan Filarskl gebracht. De ge- pensionneerden 'Ujden gebrek, moge onze oude vakbond mede zijh beste krachten ge ven om de Regeering te bewegen deze ouden van dagen, welke met een pensioentje van twee tot driehonderd gulden moeten rond komen, te helpen. Na het ronddienen van den gebruikeiyken eerewy'n, wordt door den heer Baak aan alen dank gebracht voor de welgemeende woorden O. B. toegesproken, in 't byzonder aan het Gemeentebestuur en aan den Direc teur der werf. "s Avonds half 8 werd in dezelfde zaal een feesteiy'ke propaganda-vergadering ge houden voor de leden met hunne dames. Toen de heer Baak de vergadering open de was geen hoekje in de zaal onbezet. Van boven tot beneden was Casino gevuld. Het was er vreeseiyk warm, wat niet weg nam dat het programma met volle aandacht werd aangehoord. De Voorzitter wierp evenals by do re ceptie een terugblik in ti verleden. "Wij kun nen trotsch zyn, aldus spr., dat na jaren lange bekamping van velerlei zyde „Onder ling Belang" nog hecht en sterk staat. De laster, van zekere zyde, vooral de laatste we ken over óns rondgestrooid, 'bewijst wel hoe zwak men moet staan in het gebruik van goede argumenten. Spr. hoopt, dat de Heldersche vakbeweging van het Overheidspersoneel' het bolwerk der neutralen mag blijven. Het woord richtende tot die vrouwen, wor den ook deze verzocht deel te nemen aan den strijd, welke toch ook hun 'belang ju 't byzon der is. Door de mannen naar de vergadering te sturen verrichten zij een goed' werk, want de belangstelling der leden moet niet alleen bestaan in het bezoeken eener feestvierende vergadering. Bedenk toch, dat de Bond1 van groot-fabri kanten, industrieelen e. a, onder leiding van Simon Maas en Triebeis, den soepter zwaait, profiteerende van de malaise, die er heerscht, èn ons terug wil voeren naar den ouden tyd. Voert dien stryd mede, mannen en vrou wen,niet met de wapenen der barbaren, maar in de organisatie, waar allen bij elkander ver- eondgdi kunnen zyn- Die organisatie vindt gy in B", waar noch partijpolitiek, noch gods dienst den boventoon voeren, maar waar ge streefd wordt naar de waarachtige belangen van U allen. Die organisatie vindt gy in de Centrale vakbeweging van Rijkspersoneel, neutraal, de grootste in ons land. Nogmaals wordt door spr. herinnerd aan Jan Fiiarski's werken en dat van zooveel anderen. Na het welkom aan de leden en hunne dames toegeroepen te hebben, zoomede nip de heeren Perdok en De Boer, Voorzitter en Secretaris der Centrale van Rijkspersoneel, en den heer Beuming, Voorzitter van „H.O.R.A.", on voorts het geheele Hoofdbestuur der Federatie van Personeel in 's Ryksdienst, verklaart de Voorzitter de vergadering voor geopend. ■Afenu werd het woord gevoerd door den heer B. de Boer, namens de Centrale, welke in gloedvolle woorden de felicitatie overbracht van de Oenitrale. Verder besprak de heer Beuming in een krachtig betoog het nut van „H.O.RX", ^aar- in de, Ityksweiklieden niet mogen ontbreken in''t belang hunner gezinnen. Zoo lang de Staat ons niet helpt, zullen wy het zelf moeten doen. Binnen enkele maanden is het Herstellings oord geréed, waarvoor ook dan uw onmisbare steun noodzakeiyk zal blytoen, Ruim f 250.000 is door „H.OJR.A." tydens haar bestaan aan steun 'Uitgekeerd. Een groot bewys, dat zy recht van bestaan heeft. Alsnog werd het woord gevoerd door aen heer Van Loo, secretaris der jublleerende ver eeniging, als leider van dezen feestdag. Onder toepasseUjke woorden werd een bloe menmand overhandigd aan den bestuurder P. van Rijn, welke reeds 20 jaren in bet bestuur van „O. B." zitting had. Voorts d'oed spr. me- dedeeling, dat deze dag schitterend slaagde, trots de pogingen van zekere zyde om roet in het eten te gooien-. De namen Baak en Van Loo doen den laatsten tyd opgang by de mo derne vrienden. Men stryd e dan echter met oerlljke middelen on late insinuaties en laster lijke aantyglngen achterwege. Dergoiyke strijd- middelen passen niet ln de vanen der vakbe weging. De vrienden hebben reeds lang hun ïykrede klaar voor O. B. Om een en ander te bespoedigen, wordt met grof geschut begon nen, maar ook dat ral niet lukken. Voor de leden van O. B. een reden te meer, om gehecht aaneen te biyven, om te zorgen, dat de circa 650 leden onzer organisatie zich zóó maar niet alles laten welgevallen, doch hunne bestuur ders zullen verdedigen tegen de unfaire strijde wyze der tegenstanders. Verder brengt spreker dank aan allen, die hunne krachten zullen geven voor het wetala- gen van dezen avond, met name aan „Helder'e Gemengd Koor", onder leiding van den heer Van der Mei}, de heeron Joh. Pala en Tj- Dito, de dames on heeren dilettanten voor tooneel en voordracht, en het „Oasino"-orkest. Hierna werd mot de afwerking van het pro gramma begonnen. Het vermeldde 4 zang nummers van „Held. Gem. Koor", welke op onberispelijke wyze werden gezongen en on der do volste aandacht werden aangehoord De heer Joh. Pala gaf 8 nummers voor viool met accompagnement van den heer Tj. Dito. De heer Pala, geen onbekende, werd met luid applaus begroet en dapper bygestaan door zyn kundigen partner. Mèt deze nummers werd veel succes geoogst De heer Dito gaf nog een bisnummertje. De heer A. Dhont oogstte veel byval met zyn geestige en rake coupletten van „Sluimer kindje", terwijl het komische duet door Mevr. Blinkhof en den heer Verschoor zeer ln den smaak viel. Twee oudjes (Van Loo en Bruin) brachten in een samenspraak het wel en wee der Ver eeniging naar voren. Vervaardigd door don heer Van Loo, werd dit nummer met groote aandacht gevolgd. De heer Perdok, Voorzitter der Centrale van Rykspersoneel, hield een causerie, waarin het nut der neutrale vakbeweging werd bespro ken. Woorden van bemoediging, om strijd- vaardig te zi}n voor het komende. Namens de Centrale werd- een bloemstuk overhandigd. Na de pauze werd opgevoerd: „De twee oude bekenden of het gevolg van een rukwind". Deze klucht bracht de lachspieren danig in be weging en was een waardig slot van dezen avond. Vermelden wy nog, dat in de pauze bloeme tjes werden verkocht ten behoeve der pas op gerichte werfharmoniekapel te HeüevoeMuis, waarvan de opbrengst ruim 58 bedroeg. „Onderling Belang" kan met trots terugzien op dit jubileum. De dag is schitterend' geslaagd. Biykens een in dit nummer voorkomende advertentie, bestaat er te dezer plaatse, vanaf 1 Juli a«s., gelegenheid zich op te leiden voor de aote Gymnastiek L. O. Zie voor nadere by- zonderheden de op pag. 8 voorkomende adver tentie. Uit het Politierapport. Juffrouw omver gereden. Zaterdagmorgen is een bewoonster van de Koningstraat* die bezig was op een trapje de ramen van haar woning te wasschen, door een fietsrijder omver gereden, waardoor zy zich bezeerde en de trap werd beschadigd. De wielr ryder reed1 hard door en bleef onbekend. Zijn signalement luidt als volgt: middelbare leeftyd', dik, 'bol gezicht, in het bezit van een rechter kunstarm. Baldadigheid? ■Door een opzichter van verschillende wo ningen aan Java- en Balistnaat is aangifte gedaan dat van een seheidingmuurtje aan den ingang van de Balistraat opzetMyk de bovenste steenlaag is losgerukt en op den grond geworpen. Een onderzoek hiernaar wordt ingesteld. Door het bestuur van den Bond van Min der Marinepersoneel ls aangifte gedaan, dat voor de tweede maal een aantal bloemen in den voortuin van het gebouw door de jeugd zyn vertrapt. Door een bewoner der Achterstraat ls aangifte gedaan, dat ln zijn vlet, die op de steenglooiing stónd van don zeedyk, in den bodem gaten waren gebrand. Een duur roesje. Vrijdagmiddag, pijn. 4 uiur kwam een be woonster van de Achtergracht WJZ. aan het bureau Zuidertraat oom aangifte te doen, dat een oogenblik te voren, terwyi zy achter haar huis werkzaamheden verrichtte en de voordeur openstond, de haar welbekende koopman P. K., wonende in de Keizerstraat, volgens de haar gedane mededeeling van de buren in staat van dronkenschap haar woning was binnengegaan en die ook weer, zonder dat zij dit had bemerkt, had' ver laten. Daarna vermiste zy eemige voorwer pen uit haar woning. Twee agenten, die met •het onderzoek werden belast, troffen den man in kenneiyken staat van dronkenschap op de Laan aan. Hy werd ln het bureau Westplein in bewaring gesteld; de vermiste voorwerpen werden op hem bevonden. Een veelbewogen nacht Te 12.40 in deni nacht van Vrijdag op Za terdag werd aan het bureau Molenplein door twee dame» kennisgegeven, dat er op de Loodsgracht „moord" geroepen was. Twee agenten begaven zich onmiddellijk er heen en bevonden een bewoonster der Loodsgracht in zeer opgewonden toestand voor haar woning. Zy deelde de agenten mede, dat zij even eerder, terwyi zij 'boven sliep, was wakker geworden dloor gestommel benoden in haar woning. Toen zy daarop maar beneden was gegaan, en, in de gang komende een lucifer had' aangestoken, keek zij plotseling in het gezicht van een in bur- gerkleeding geküeeden jongen man. Op eene vraag hy wat hij daar doen moest, nam hy de vlucht door het keukenraam naar buiten. Tögeiykertijd was zij reeds de straat opge sneld en had luide om hulp 'geroepen. Door de agenten werd in de woning en den tuin een onderzoek ingesteld; het bleek hen, dat het keukenraam en de poort, die toegang geeft tot dien tuin en uitkomt in een brandsteeg, open stonden. De persoon in kwestie werd in de omgeving niet meer aangetroffen. In de woning werd niets vermist. Te 1 u. kwam aan hetzelfde bureau een be woner van de le Vroonstraat en vroeg poll- tiehulp om iemand die op hef erf van zyn buurman zat, daarvan de verwijderen. Twee agenten begaven zich daarheen on troffen op gemold erf, zittend achter oen boompje, aan een in burgerkleeding gekleede jonge man. Deze weid naar het bureau overge bracht en 'gaf op genaamd te zyn v. G., die nende in de Kazerne 0.z.diensÜ Daar zyn signalement geheel overeenkwam met dat door de bewoonster der Loodsgracht aan de politie opgegeven, werd werd hy naar de woning dezer dame overgebracht en aan haar vertoond. Zy herkende hem als de man* die even tevoren door haar in de woning was aangetroffen. Deze, van wien men niet kon zeggen onder den invloed' van sterken drank te verkeeren, zeide nochtans besohon- kon geweest te zyn en zich van hetgeen do laatste uren met hem was gobeurd, niets te herinneren. De poortdeur van den tuin der bewoonster van de Loodsgracht had deze den vorlgen avond vergeten te sluiten. Maandagavond 10 trur werd door ouders, wonende Fabrioksgracht, opsporing en thuis bezorging verzocht van hun 14-jarige dochter. Dansliefhebbers. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd van t Casino-gebouw te pLm. 2 uur aan het bureau Molenplein getelefoneerd, diat eenigo peroonen de achterdeur van het perceel, uitkomende aan den Dykweg, die met een boom aan den binnenkant was ge sloten, met geweld hadden opengetrokkon, vermoeeiyk met het doel langs dien weg in de balzaal te komen, waar dien avond een party gegeven werd. Door een kelner en een der in het gebouw aanwezigen, werden de personen, die dit gedaan hadden achter- vermodeeiyk met het doel langs dien weg in poort stond gegrepen en naar bet bureau gebracht Het bleek echter, dat het feit hem niet ten laste toon worden gelegd, waarom hij werd' heengezonden. Twee zielen, gloeiend aaneengesmeed. Te omstreeks 8 uur Zaterdagnacht hoor den twee agenten in een woning aan de Ja- vastraat „moord" roepen. Zy begaven zich in die woning, waarby het bleek, dat het een huiselijke twist betrof, waarbij van poging tot moord! niet gesproken kon worden, doch waarij de vrouw uit angst maar vast om hulp geroepen had. Zwervertje.' Te 8 uur ln den nacht van Zondag op Maandag werd door een agent zwervende op straat aangetroffen een minderjarige jongen, die uit de ouderiyke woning was waggeloopen. De jongen, die al meermalen zwervende was gevonden, werd naar de ouderiyke woning teruggebracht. Brandje. Zondagmorgen 0 uur werd door een be woner van de Gortersteeg aangifte gedaan, dat door hom den1 vorigen avond pijn. half tien werd bevonden, dat er brand was ont staan in zyn woning, waardoor een gedeelte van den zolder en het dak hadden vlam ge vat. De brand werd door hem terstond ige- bluscht. By onderzoek bleek, dat de brand was veroorzaakt door vonken, die overge waaid waren van een kachel, staande in een naast zijn woning staande boet. De eigenaar van die boet en bewoner der Keizerstraat fokt daarin kuikens op en stookt daarvoor de kachel voor verwarming. Een onderzoek wordt ingesteld, en zoo mogeiyk zal proces verbaal worden opgemaakt. Lijst van gevonden voorworpen gedurende de week van 80 April—7 Mei 1928 Aan het Hoofdbureau van Politie aan de Prins Hendriklaan terug te bekomen: Een fiets(voet)pomp, een kinderportemion- naie met Inh., een damesportemonnaie, een zwarte dameshandschoen, een kinderporte- morenaie, een (Frarische) huisdeursleutel, een huisdeursleutel, een huisdeursleutel, een aanhanger van een ooilier, een dameshor loge, een mantelknoop, en bi}: J. Molenaar, Van Galenstraat 6, een heeren horloge. Beers, Visobstraat 5, een geitje. D. Kruk, Molenstraat 29, oen knipmes. J. Rieke, Torenstraat 22, 2 slippen van een ooetuum. B. van Harten, Torenstraat 8, een porte- tmomnaie met inh. Wildenberg, Emmastraat 71, een paar jarre telles. J. Bruin, Walvischstraat 42, een ceintuur. de Graaf, Breewaterstraat 24, een knipmes. P. Haverkamp, Oostslootstraat 12, een pa piertje met geld. W. Reinderman, Middenstraat 64, een zakje met geld. Alles, Wilhelminastraat 53, een huisdeur sleutel. Zuidhoorn, Gosstraat 80, eenige aohroef- sleutels. J. Beneker, Wagenstraat 20, een collier. P. van Dyk, Hoogstraat 41, een portemon- nale met inh. Driessen, Dykstraat 2, oen jongensmuta. Brouwer, Van Hoogendorpstraat 57, een gummie poppetje. G. Molenaar, Anjelierstr. 1, een kind-erarats. Berkman, Binnenhaven 29, een zakspiegeltje GEMENGD NIEUWE. Malversattea Naar de „Dordlr. Ofc." verneemt, hebben er te Maasdam met Ieeningen van de gemeente groote malversaties plaats gehadt Tot die lee ningen werdi nimmer dloor den gemeenteraad besloten, en de bedragen waren gefingeerd. De gelden werden door den burgemeester ont vangen. De zaak is in handen zoowel van het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland ais van den officier van justitie te Dordrecht. l In waanzin, Zaterdagmorgen kreeg de 88-jarige huis vrouw van H. J. Smit, brievenbesteller te Zwolle, die geesteskrank is, een hoeveelheid petfroloum over baar kleeren, waarna zy met lucifers zich zelf in brand heeft gestoken. Ge heel in brand staande wilde zy vluchten en viel van de trappen. Hier werd zij door haar moeder gevonden, die by de poging om hef vuur te blusschen ernstige brandwonden kreeg. Do vrouw is in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De brand weer slaagde erin het vuur tot de boven woning te beperken. Eea meisje verbrand Zaterdagavond brak een brand uit in de boerderij eni de stallen van den landbouwe» J. te El'1 (Hunsel) Limburg. De 27-jarige dochter, die eenige sieraden wilde redden, werd levenloos uit de vlammen gehaald. Twee broeders, die haar wilden red den, werden bewusteloos naar buiten gedra gen. De materieele schade is aanzienlijk. Drie kinderen gestikt Zaterdagavond ongeveer half elf beeft in oen woning aan de Molenstraat te Helmond oen kleine binnenbrand plaats gehad, welke aam drie kinderen beneden,' de 4 jaar het le ven heeft gekost. In de woning van, den spoorwegarbeider Van der Kruif geraakte, toen Van der K. naar zyn werk was, en rijn vrouw boodschappen was gaan doen, een gas- kooktoestel in brand. Dit toestel stond in do keuken op kist met brandstoffen. Deze kist begon vlam te vatten en verspreidde veel rook. Tengevolge hiervan zyn de drie kinde ren van Van dér K., van wie de een in de keuken sliep en de beidie anderen in de aan grenzende kamer lagen te slapen, gestikt. Voorbygangers merkten, dat er rook uit het huis kwam, en sloegen de ruiten in. Van der K., toen juist thuis komende, snelde maar bin nen en haalde een der kinderen naar buitel de beide andere werden door voorbygangers uit 't huis gehaald. Een dokter heeft nog ge»- ruimen ti}d getracht, met een zuurstofappa raat de levensgeesten bij da kinderen op te wekken. Op een trein geschoten. Zondagmiddag is op trein 198 welke te 0.50 vam Rotterdam naar Dordrecht was vertrok ken ter hoogte van den Vaikenaoordrrhe dijk geschoten. Een ruit werd vernield. Per- sooniyko ongelukken kwamen niet v<:or. Te Dordrecht is door een der inzittenden aan de Rotterdamsche politie getelegrafeerd, die on middellijk een onderzoek instelde. Inderdaad werd aan den West-Varkens- oordsche dyk een zestal jongens van 15 tot 17 jaar aangetroffen, waarvan de 17-jarige A. B. G. in het bezit vam eem windbuks bleek te zyn. Hy werd naar het politie-bureau aam: de Nassaukade geleid, waar de buks in beslag werd genomen. Nadat proces-verbaal was op gemaakt, is hij weder op vrije voeten gestald Mishandeling. Zaterdagavond is te Grave de 51-jarige A. J. met 6 mossteken; waarvan één de longen getroffen heeft, zoodanig mishandeld, dat voor zijn leven1 gevreesd wordt. Als vermoe delijke-dalder is gearresteerd da 148-jariae M; S. aldaar. Auto-ongelukken. Maandagmorgen omstreeks 11 uur is te Brugge een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan tal van personen het slachtoffer zyn geworden. Verscheidene hunner verkeeren in levensge vaar. Zekere mynheer P., een koopman uit den omtrek van Brugge, was met zyn veertienjarig zoontje per auto ni ar Brugge gekomen om do processie van het Heilig Blo6d by te wonen. Hy reed te Brugge, de rue Nord du Sablon op, waar het verkeer door een dichte menigte even wei was gestremd. Hy stapte uit den auto om te informeeren, welke andere richting hy met zijn wagen kon inslaan, doch had daarby de onvoorzichtigheid, zyn motor niet stil te zet ten. Gedurende zyn afwezigheid trapte zyn zoontje, zonder dit te weten, op het debrayage- pedaal. Op hetzelfde oogenblik vloog de auto met volle snelheid vooruit en stortte zich op de dichte menigte. Vreeseiyke kreten stegen uit het volk op. Het bleek, dat een twintigtal personen tegen den grond was geworpen en gekwetst. Een ruiter werd' met zyn paard even eens tegen den grond geslingerd. Tenslotte liep de auto tegen den gevel van een buis en kwam zoo tot stilstand. Van onder den wagen haalde men een dame te voorschyn, die vreeselyk was gewond. Onder de andere slachtoffers bevinden zich vyf eveneens ln le vensgevaar. zy zym dadeiyk naar het zieken huis gebracht, t Twintig personen gewond.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5