9 Haldtrsche Glasverzekerlng-Maatschappi). Machinale Verffabrlek Glashandel. Telef. No. 74. Middenstraat 18, HELDER. ENGELAND. Engeland en Rusland. Weer een Brltsche treil er door de Rassen genomen. CHINA. De treinovervaL Ontploffing op een torpedojager. OP EN OM HET BINNENHOF. Ingezonden MededeeUng. Fa. GEBR. HOOQERDUIJN. öm.tigd 1870 Aannemersbedrijf van Schilderwerken anx de commandant van een compagnie recru- ten, voor een machinegeweer, toen dit door onbekende oorzaak plotseling in actie kwam. De kapitein werd door 80 kogels getroffen, waarbij het hoofd hem van het lichaam werd gereten. De Britocho nota aan Rusland' is Dinsdag te Moskou aan de sowjet-regeering aangebo den. Het ultimatum loopt Zaterdag 12 Mei al Men verwacht, dat, indien Rusland geen voldoening verschaft, Hodgaom met zijn mis sie Moskou terstond verlaat en dat de Rus sische handelsdelegatie uit Londen zal ver trekken. Te Londen is bericht ontvangen van het nemen van een nieuwen trailer uit Huil, de „Lord Astor", met zestien koppen, im de Witte Zee. Dit schip was er een van de drie, die door een Russische kanonneerboot wer den verjaagd. De twee andere, de „Rudyard Kipling" en de „Guy Thorne" omkwamen. Het nemen van de „Lord Astor", zoo kort na dat van den treile<r „James Johnson", heeft zeer groote verontwaardiging gewekt in HulL De Engelsche bladen ontvangen uit Pe king nog nadere berichten over den trein- overval bij Limtsjeng. Daaruit blijkt, dat de bandieten op zeer ruwe wijze optraden. Zij beschoten den trein een uur lang, terwijl zij als duivels gilden. De gevangene Haimovits werd beroofd van de ringen, die hij droeg, waarbij hem het vel van de hand'en werd ge rukt en hem bijna de vingers werden gebro ken. De dames Pinger -en Allen vrouwen van Amerikaansche officieren - werden in haar nachtgewaad en op bloote voeten mee gesleurd. Men gaf haar geweerstooten, be- spoog haar en diende haar klappen in het gezicht toe, om haar te dwingen om niet ach ter te blijven wat duurde tot de vrouwen niet meer voort konden en zjj door de roovers werden achtergelaten. Later slaagden de bed de dames er in, den spoorweg te breiken en de reis naar Tientsin te ondernemen. De bandieten lieten zes buitenlanders vrij, te we ten de Amerikaansche mej. Aidrich (ver maagschapt met de Rockefellers) en den En- gelsch-man Day. Volgens een ander bericht was deze heer Day door de roovers meege voerd- naar hun versterkte plaats, die zij, na een gruwelijken tooht door de wildernis be reikten. Nauwelijks waren zij daar aangeko men, of de bandieten werden door troepen aangevallen en onder vuur genomen. De roo vers stuurden toen Day en een tolk n-mr de soldaten, met de sommatie, het vuren te sta ken, daar anders alle gevangenen zouden worden gedood. Ook mevr. Schonberg en d'e heer Jacobsen kwamen op deze wijze vrij. Het heette, dat nog achttien buitenlanders in de macht van de bandieten waren geble ven. Het bericht, dat onder de gevangenen ook de heer Scripps, eigenaar van de United Press was, wordt nu weer tegengesproken. Uit Washington wordt gemeld, dat daar een telegram is ontvangen van den Ameri- kaanschen gezant te Peking dat de Chinee- sche regeering er in heeft toegestemd den losprijs te betalen, dien de roovers vragen voor de vrijlating van de passagiers die bij den overval van den sneltrein bij Lingtsjeng als gevangenen waren weggevoerd. ITALIË. Bezoek van de Engelsche souverelnen. De koning en de koningin van Engeland hebben Woensdag een bezoek aan den Paus gebra-cht Zjj begaven zioh daartoe vooraf naar het Paleis Patriri, alwaar de pas inge stelde Engelsche legatie bij den H. Stoel, haar zetel heeft Daar wachtten drie pause lijke automobielen, waarin de koning en de koningin, begeleid door den Engelschen ge zant bij het Vaticaan en het koninklijk ge volg naar het paleis des Pausen vertrokken. De koning droeg groot militair tenue, ter wijl de koningin het voorgeschreven zwarte gewaad en den sluier droeg, die gebruikelijk is bij. ©en bezoek aan den Paus. Op het ter rein' van het Vaticaan gekomen werden de bezoekers begroet door de Zwitsersche en de adellijke garde. Met indrukwekkend ceremo nieel werden zij door de Clementijnsche en do Gobelin1'aal naar de voorvertrekken van het pauselijk verblijf geleid. Toen zij dit be traden, kwam Paus Piua XI hen alleen tege moet en begroette zijn bezoekers, waarop hij de koning tn koningin e'tnoodigde in zijn particulier vertrek. Hier vond een gesprek plaats dat ongeveer een half uur duurde. Italië en de Duitsche nota. Mussolinie heeft Dinsdag en Woensdag lange besprekingen gevoerd met de Italiaan- sche gezanten te Landen en te Parijs, die ter gelegenheid van het bezoek van de Engel sche vorstelijk© familie te Rome waren ge komen. De correspondent van de Vossische Zei- tung te Rome seint, dat deze besprekingen aan het Italiaansche antwoord op de Duitsche nota waren gewijd. Het is niet waarschijn lijk, dat Engeland- en Italië een gemeenschap pelijk antwoord op de Duitsche nota zullen sturen, vermoedelijk, omdat het Italiaansche antwoord terugkomt op het te Londen dooi Mussolini ontwikkelde plan en in dit verband ook voorstellen aan Engeland richt, die de Engelsche regeering niet kan aanvaarden. In het Italiaansche antwoord zullen de Duitsche voorstellen als onaannemelijk wor den bestempeld maar dit op een wijze, die een verdere diplomatieke gedachten wisseling niet zal uitsluiten. De Italiaansche nota zal vermoedelijk door den Italiaanschen gezant te Berlijn aan de Duitsche rijksregeering worden overhandigd, nadat de Engelsche nota in het bezit van de Duitsche regeering zal zijn. Uit Tarente wordt gemeld, dat een pro jectiel van 10 c.M. ontploft is aan boord van den torpedojager Bassini, waardoor 8 perso nen zijn gedood en 10 ernstig gewond. Den Haag, 10 Mek De dienstweigeraars. Zwaar wichtige bespiegeling. Gewetens- en gemoedsbezumen. Van in- validen. Spannend moment! *t Was ditmaal een zeer korte Pariements- week. Hemelvaartsdag viel in, en de Tweede Kamer veroorloofde zich de weelde van een kort Pinkster-recès. Van 10 tot 28 Mei houdt zjj welverdiende vacantie. En het had zeer weinig gescheeld of de hoogedelgestrenge da mes en heeren van ons Lagerhuis zouden ge noopt zijn geworden om dat recèsje nog te onderbreken, door op Vrijdag 11 Mei bijeen te komen.... Dit gevaar is op het laatste oogenblik afgewend, dank zij den tact van dr. Nolens. Daarover straks meer. Het Dienstweigerings-ontwerp, waarover de discussiën op 4 Mei ji. een aanvang namen, vorderde nog de geheele vergadering van den 8en, voor-en-aleer het voor den Senaat rijp was gemaakt. Zooals men weet, is dit ontwerp een uitvloeisel van de nieuwe constitutioneele bepaling, volgens welke met „ernstige gewe tensbezwaren" van personen, die zich niet aan den militairen dienstplicht wenschen te onder werpen, rekening moet worden gehouden. De Regeering gaat uit van het beginsel, dat ook wat de militaire verplichtingen van den Staats burger betreft, de Overheid recht heeft, aanspraak bezit op gehoorzaamheid. Intus- schen, er zijn personen, voor wie het God delijk gebod om geen mensch te dooden, be letsel is om zich aan het gevaar bloot te stellen, dat gebod als militair te overtreden. En er zijn anderen, die zich tegen eiken vorm vanltot. deze soort behoorend, liet de Regeering de militairen dienst kanten. Laatstgenoemde cate- j beslissing aan de Kamer over. gorie is dus voor het leger absoluut onbruik-1 En het werd zonder stemming goedgekeurd wilden doen uitmaken, dat degenen, wier ern stige gewetensbezwaren erkend zijn, doch die niet vallen onder dat'ontwerp, in afzonder ijk voor hen bestemde inrichtingen dus niet in den kerker zullen worden ondergebracht- De minister verklaarde dat voorstel, ais amen dement ingediend, „absoluut onaanneme lijk". En er werd toen eene motie van gemaakt. Dewelke na Pinksteren weer zal opduiken. Om dei» weg te volgen van de ontelbare moties, aanhangig gemaakt, onderwijl men k,aar en duidelijk besefte, dat er niet de allergeringste kans bestond op succes.Maar dat past nu eenmaal in het stelsel van „getuigen" en in de taktiek, rekening houdend met het ki&ere- volkje. Minister "Van Dijk heeft nog verduidelijkt, dat de miliciens der lichting 1923 is de wet er tijdig, van de nieuwe bepalingen betref fende dienstweigering zullen kunnen gebruik maken, eventueel uitstel van eerste oefening vragen. Dat voor de vrijgestelden der catego rie, welke van gëenerlei militairen dienst wil len weten, anderen zullen worden opgeroepen, staat rotsvast. Het soc.-democratisch amendement, strek kend om in deze wet van „ernstige gewetens bezwaren" te gewagen, zondeT meer is ge duikeld' met 41 stemmen tegen 24: die van de vrijz.- en soc.-democraten, plus de beide com munisten. Een tweede, om de mannen, die voor het leger onbruikbaar zijn, niet langer in ander dienstverband te houden dan degenen, die voor hospitaal-diensten e. d. kunnen gebruikt wor den, werd verworpen met 44—22. De eeni- ge, die met een amendementje succes had, was dr. Deckers. Over zijn voorstel om den dienst tijd voor weigeraars, die voor-geoefend zijn, niet veel korter te doen zijn dan voor hen, niet baar; de dienstweigeraars, zich beroepend op het verbod tot dooden, kunnen worden ge bruikt voor diensten (bijv. in het hospitaal, ter verpleging), waarbjj van gevaar voor men- 9chen te moeten dooden geen sprake is. Het ontwerp, dat voorschrijft het zeer nauw keurig nagaan van de gewetensbezwaren der weigerende miliciens, wil dat de categorie, zoo even genoemd, korter in dienst zal worden ge houden dan de personen, die buiten bet leger blijven, nadat hunne bezwaren als ernstig zijr erkend, en die in andere takken van Staats- Jienst „bezig" moeten worden gehouden zoo lang de tijdduur is, gedlurende welken ze in normale opstandigheden bij het leger zouden vertoefd hebben. Over dit wetsvoorstel zijn zeer uitvoerige en diepgaande theologische, juridische en andere beschouwingen gehouden. De heer Troelstra was den. 4en Mei weer in de Kamer, na vrij angen tijd van afwezigheid, en hij hield toen een rede, wel ook nu mat van toon en voordracht, maar zeer rijk van irfhoud. De lei ier van de sociaal-democratische fractie toon- ie, dat hij toch nog „de oude" is in het leveren van een betoog, dat slechts vrucht kan zijn van ^eer-schranderen geest. Zoo stelde hij minister Heemskerk, met zijne ambtgenooten van Oorlog en Marine aan de groene tafel versche nen om het Dienstweigering-ontwerp te ver dedigen, voor de vraag: er is een goddelijk verbod van het den evenmensch dooden. Maar er is ook een goddelijk gebod om de Over heid te gehoorzamen. Dus: ook, waar deze den burger gelast, op den vijand: te schieten. „Wie reimt sich das zusammen?...." Hoe past het een op het ander?.Nog verzocht mr. Troel stra opheldering omtrent de plaats in de H. Schrift, waar verordend wordt het verdedigen des lands? Nu is mr. Heemskerk, minister van Justitie, waar 't erop aankomt, ook in eene zeer lastige zaak te pleiten voor een hijzonder ingewikkeld geval, voor geen klein gerucht vervaard. Z. Exc. doet dat op de meest gracieuse manier, schijnt te spelen met de meest-zwaarwichtige argumenten. Laat ik even aanteekenen, dat niemand in Je Kamer het wetsvoorstel had bestreden. Slechts wilde men verruiming ervan. Van soc.- temocratische zijde was gekomen een amende ment, dat de strekking had om te bepalen, dat in de wet enkel van „ernstige gewetensbezwa ren" zal worden gewag gemaakt, in verband met te erkennen motieven voor dienstweiger- ring. Toelichting van dit „desideratum" is over bodig. De heer Kleerekoper betoogde met de „vurige warmte", dezen afgevaardigde in het Jebat eigen, dat schiften van gewetensbezwa ren, het beoordeelen van den aard ervan door ien wetgever, in flagranten strijd is met de Grondwet. En dr. Van Ravesteiju, de commu nist, wéér eens, zelfs in gezelschap van zijn vriend en leider Wijnkoop presentl ver duidelijkte, dat zonder 't soc.-dem. amendement dit ontwerp voor hem en de zijnen ganscb- waardeioos Is. De heer Van Ravesteijn sprak zelfs van „verlakkerij", maar hij wist de voorzitteriyke censuur te ontwijken, door het schampere woord te clteeren uit een geschrift. Minister Heemskerk heeft terwijl hij over de theologische opmerkingen redevoerde, ge sproken op zóó somber-fluisterenden graftoon, dat 't zeer moeilijk was Z. Exc. van de pers tribune te volgen. Hij wees op den plicht der Overheid om de rechtsorde te handhaven, ook waar deze wordt bedreigd door een buitenland- schen aanvaller. Wat daartoe gedaan moet wor den is plicht der burgers, die de Overheid ge hoorzaamheid schuldig zijn. En op de hierbo ven aangeduide vraag van mr. Troelstra ant woordde de minister: Het gebod, hier bedoeld, vloeit vanzelf voort uit den plicht der Over heid tot handhaving van de rechtsorde. Deze heeft niet te wijken voor de eerste of de meest- drieste sommatie, hetzij deze komt uit het bin nen- dan wel uit het buitenland. Ware 't anders, het volkenrecht zou een „chimère", een droom beeld, zijn. Ko9 dit alles ondanks ontwape ning: het zou ook mr. Heemskerk vreugde we zen. Maar met droevig glimlachje voegde hij er aanstonds bij: „zoo-ver zijn we nog lang niet!.. En inderdaad: het ziet er op aarde nog niet uit, of de eeuw van Nebucadlnesar in dichte na bijheid is.... Eerbiediging van gewetensbezwaren ai- dus verder de minister van Justitie vloeit voort uit eerbied voor God, diie den innerlijken drang in den mensch legde, Van gemoed»- in- plaats van gewetensbezwaren wilde mr. H niet weten in het hier bedoelde verband. Ge moedsbezwaren riep hij uit, allengs weer zijn genoegelijken schertstoon terugvindend, „kunnen van alles zijn. Ze vormen een der meest vlottende elementen!".... Uitzicht op bevrediging van het verlangen, dat te onzent politieke misdadigers op andere wijze zullen berecht worden dan andere ge straften, kon de minister zeer zeker niet ope nen. En daarmeé was bij voorbaat van ant woord gediend aan de sociaal-democraten, die eerst per amendement, vervolgens per motie, Ten slotte verklaarden zich slechts de beide communisten tegen het Dienstweigering-ont werp. Wie i# ernst meenden, dat de Kamer kort na Pinksteren met „groot-verlof" zal kunnen gaan, zullen nu wel van hun vermoeden zijn teruggekomen. De agenda voor het laatste brok stuk van de loopende zitting wordt steeds groo- ter. De heer Duys verkreeg verlof voor zijne interpellatie over de Ziekte-verzekering. In den ochtend van 9 Mei is het ontwerp-Indische Leening in de afdeelingen onderzocht, 't Komt dadelijk na het einde van het Pinkster-recès ter tafeL En de Senaat (die de komende week wederom vergadert; nog o. a. de wijziging der Registratie-wet, tot afschaffing van de l1/, pet. rechten, op veilingen van land- en tuinbouw producten goedkeurde), de Eerste Kamer zal ook met zeer-bekwamen spoed hebben te zorgen, dat het voorstel van de 400 millioen voor Insulinde in het Staatsblad kan worden opgenomen, na de Koninklijke sanctie te heb ben verkregen. De Senaat staat in de laatste periode van zijn leven in den tegenwoordigen vorm nog voor een berg van legislatieven ar beid En met de Tweede Kamer is hetzelfde het geval. Van extra-vroeg groot-recès zal in 1923 geen sprake kunnen zijn. «wc In de vergadering van Woensdag is bij eene suppletoir© Oorlogsbegrooting, behan deld de motie-K. ter Laan en Van Zadelhoff, strekkend om eene wettelijke steunregeling te maken voor de dienstplichtigen, die tijdens of tengevolge van de mobilisatie blijvend invalide zjjn geworden. Aan sympathie met de grondgedachte van dit ontwerp ontbrak het in de Kamer volstrekt niet. Die sympathie werd van alle kanten be tuigd. Overste Van Twist, de heer Tilanus, dr. Deokers, verklaarden om strijd, dat zij 't in beginsel geheel met de h.h. Ter Laan en Van Zadelhoff eens zijn. De vraag was slechts: worden de arme menschen, hier bedoeld, door wettelijke regeling meer gebaat dan door de behandeiihg van hunne aanvragen om steun door de Commissie-Scheurer? De heer K. ter Laan deelde mee, dat er bij het departement 2000 aanvragen zijn ingekomen, waarvan 500 afgedaan. Dat achtte hij een veel te trage wijze van afdoen, terwijl de afgevaardigde tevens betoogde, dat de Regeering hier veel te schriel is. Bij het aanhangig ontwerp is voor dit doei een ton-gouds aangevraagd, wat met het vorige krediet ten, gunste van de invaliden ƒ200.000 bedraagt. Minister Van Dijk, duidelijk, eenvoudig zijne gedachten ontvouwend, kwam de zaak even reebt-zetten. De menschen, waar 't hier om gaat, zijn afgekeurden, die niet voor pensioen in aanmerking konden komen, wijl er geen verband bestaat tusschen den militai ren dienst en hun zfek-zijn. Vader Staat had toch .Jcassian", en terecht! met deze lie den, van wie velen door ernstig lijden (vooral t.b.c.) zijn aangetast. Oorspronkelijk werd een millioen voor hen uitgetrokken. Daarna nog twee ton, gelijk reeds aangeduid. De Commis sie-dr. Scheurer, voor het onderzoeken der aan vragen om hulp ingesteld, vervult haar taak met ijver en nauwgezetheid. Zonder overdrij ving kon de minister van Oorlog verklaren, dat de Staat hier heeft gedaan wat in redelijkheid mocht verwacht worden. En als 't noodig blijkt, zullen nog meerdere gelden worden aange vraagd. Wettelijke regeling niet in het be lang der personen, hier bedoeld, ware (al dus Exc. Van Dijk) uiterst moeilijk. En de motie was reeds om hare formuleering onmo gelijk. Na dit alles zou 't natuurlijk het verstandigst zijn geweest, de motie terug te nemen. Doch even natuurlijk dacht de heer K. ter Laan daar niet aan. Zoodat zjj werd verworpen met 51 tegen 20 en het ontwerp goedgekeurd. En toen kregen wij., aan het slot van den middag, een paar „uurtjes van wezenlijke span ning" in de Tweede Kamer. Aan de groen© tafel zat thans minister Van Kar nebeek. En aan de orde was het ontwerp tot goedkeu ring van de toetreding tot de protocollen be treffende den economischer! en financieelen weder-opbouw van Oostenrijk, alsimede voor zieningen ten opzichte van die toetreding. 't Ging hier over de garantie tot 31/« millioen gulden, welke Nederland aan het ongelukkige Qostenrijk wil verstrekken. Dit ontwerp was met „razenden spoed" voor bereid. Dinsdag-ochtend was het in de afdee- hngen onderzocht. Gister-, Woensdag-ochtend Vri» 7" S^ande zitting, rondgedeeld eene Tr^eerm& naar aanleiding van het S?"S v !*Uik"erx)p kwam hpt in behande- wV merkte op, dat hij geen tijd ïpnrSnen Tln enp0m van het behoorlijk - dEn dT' Van Ravesteijn wees lflfltha™ ?1 volk,?me? terecht op het ontoe laatbare van zulk „doorjakkeren". Dtan^«,ïSlenri|k''C-lra"> "O""" iMmt ^1 ontketende zich een storm van grieven tegen bet zich aansluiten bij Proto- Het eerste protoool, waartoe w}j toetreden, garandeert de onafhankelijkheid van Oosten rijk, maar ook onderwerpt Oostenrijk zich, oj den voet van het verdrag van St. Germain, aan de leiding van den Volkenbond. Ook in anoere opzichten verbindt Nederland zich te zuilen gedragen (protoool II) naar de beslissingen van den Raad van den Volken bond. Minister Van Karnebeek heeft, op de sugges tieve wijze, waarover Z. Exc. beschikt, alles ge daan om de Kamer te overreden, art. 1 van het ontwerp te aanvaarden, 't Baatte niet De hh. Dresselhujjs, H. Coljjn, Troelstra (die aan zijn critiek een zeer scherpe afkeuring verbond van de wijze, waarop mr. Zimmerman z. L diens zware taak te Weenen vervult) Schokking waren onvermurwbaar. Dat dr. Van Ravesteijn van het ontwerp niets wilde weten, behoeft nauwelijks betoog. De communist zei voor de zooveelste maal, dat Nederland zich bij den Volkenbond aansluitend, dienaar van de machtigen der aarde is geworden, overge leverd aan de geallieerden. De heer H. Coüjn verklaarde gaarne te wil len meêwerken om Oostenrijk de 3'/« millioen te verschaffen. Maar: zonder meer. Hij wilde niet, dat Nederland zich zou begeven „in de sfeer der erkenning en aanvaarding" van den internationalen toestand, gelijk deze thans is. Daarvoor is 's heeren Colijn's vertrouwen in de beslissingen van den Volkenbond-Raad nog niet groot genoeg. Hij duchtte het gevaar, dat ons land aldus „in den chaos zou kunnen wor den betrokken". Minister Van Karnebeek deed wat hij kon. Betoogde o. a„ dat het juist een Europeesch belang is, dat het Oostenrijksch probleem een wordt van ook andere landen dan van de geal lieerden. De reconstructie van Oostenrijk aldus nog Z. Exc. moet juist worden ge bracht in het kader van den Volkenbond, waar van men de positie behoort te versterken. 't Was ook nu eene mooie rede als steeds het geval is, wanneer mr. Van Karnebeek, onze geniale minister van Buitenl. Zaken het woord voert. Edoch, ditmaal scheen een échec voor den bewindsman onvermijdelijk. Van chr.-historische, anti-revolutionnaire en Vrü'heidsbondsche zijde kwam de mededeeling, dat men art. 1 niet kon aanvaarden. Er was op dat moment geen „recès-stem- ming" in de Kamer, .maar wel de spanning der „groote momenten". En dr. Nolens gelijk hierboven reedB aan geduid was voor de zooveelste maal de man, die ontwarring, ontspanning bracht. Men had den leider van de Katholieke Club reeds met minister Van Karnebeek zien overleggen- In fluister-gesprekje aan de groene tafeL En 't kwam!Dr. Nolens vroeg 't woord. Begon met op te merken, dat hij de stukken niet rustig had kunnen bestudeeren. Gaf de Regeering in overweging om nog eens na te gaan, of er niet „een mouw te passen was" aan het geval, of het ontwerp niet zonder art. 1 (dus: zonder dat wij iets anders doen dan het krediet verschaffen) kon worden gehandhaafd. Minister Van Karnebeek, beseffend, dat hij vóór de keus stond tusschen een pijnlijk échec lijden of „zijn draai nemen", wees op het uitermate lastige, technisch-moeilijke, om art. 1 uit dit ontwerp te lichten. Maar: Z. Exc. zou de zaak overwegen, verzocht schorsing der be handeling van het wetsvoorsteL Wat geschiedde. Toen ging de Kamer tot 23 Mei uiteen- Men heeft hier te doen met het zeer-merk- waardige geval van een ontwerp, dat met een spoed was doorgedreven, die denken doet aan de wijze, waarop men in de bange Augustus dagen van 1914 ook de belangrijkste ontwer pen zonder slag-of-stoot aannam, een wets voorstel, waarvan president. Kooien gisteren 7ei, dat de Kamer niet met rêcès kon gaan zon der het te hebben afgedaan.Zoodat men er desnoods op Vrijdag 11 Mei voor had- moeten terugkomen. En dat per slot van rekening moest worden aangehouden. Teneinde te verhoeden, dat de minister, die de allerstevigst-staande in het kabinet-Ruys wordt geacht, door een nederlaag in het Par ement .zou worden getroffen. Er zijn menschen, die hierin een zooveelste, en ditmaal zeer-bedenkelijk voorteeken zien van den afnemenden invloed van het zit tend kabinet. De toekomst moet leeren, of hun hzioht al of niet te pessimistisch moet worden geacht. Mr. ANTONIO. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- aeeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat* 64huis, Amsterdam. tn de achtste romde van1 den wedstrijd om het kampioenschap van Amsterdam, was de belangrijkste Partij die tusschen Herm. de Jongh, die met 12 punten de leiding had en den Nederlandschen kampioen J. H. Vos. Na een zeer slecht begin (2 uit 8) was deze juist wat aan het inloopem en zou hij, door deze partij te winnen z'n achterstand tot op nog maar twee punten teruggebracht hebben. Het werd een prachtige partij, waarin het vos niet gelukt is z'n tegenstander te slaan, zelfs kwam hij na het middenspel in het na deel en wist Herm. de Jongh na'nschitte- rend emdspeil döz© belangrijk© partij te win nen. Eenige standlen uit deze party laat ik hier onder volgen: J. H. Vos: Zwart. Herm. de Jongh: Wt Stand in cyfers: Zwart: 2/16, 18, 21, 24, 26. Wit: 25, 28, 81/40, 42, 43, 46/50. Zwart's laatste zet was 19- 24, hopend op 10 84—80, oogenschiinliik i« *7wn-rT*'™'ytushoef. Van 10 tot 11 v.m. kan 't vee wor- 10.19 mei siflrhten -den aangevoerd bij de gemeente-waag alwaar i 9l*°hUat 8taad <i« keuring door de r«e«* geschied. 1L 81—27, dreigt 27—22 en 28—28). Wit speelde inderdaad 10. 84—80, doch thans Zwart 14—191 en nu mag Wit niet probee- ren door 11.26—20 een schijf te Urinneo, want dan volgt: 11 24—29! 11. 12. 83 24 14—191 33. 28:19 10IA 14.19:10 6 46 met schyfwinst. Wit speelde na 10. 84—80, 14—19; echter 8127 met gelijk speL Na Wit's twee-en-twintigsten zet (4489!) was de volgende stand ontstaan: iiH Btand in cyfers: Zwart: 2, 3, 6/10, 13, 14, 16, 18/21. Wit: 26, 28, 80/82, 35, 88/43, 47, 48, 60. WTit's laatste zet was erop berekend Zwart 21—27 te beletten; denkt deze echter doot 22.21—27, voordeel te behalen, dan ver liest hy als als vólgt: 22 21—27. 23. 32 21 16 86. 24. 28—28 19 28 (gedwongen, anders wint 3024 onmiddèliyk). 25. 30—24 20 29. 26. 89—38. 28 89 27. 48 11 gewonnen. Beidie standen doen goed uitkomen hoe het combmatie-spol aan het positie-spel moet dienstig gemaakt worden. Door het dreigen met den slagzet moet de tegenstander verhin derd worden de sterkste voortzetting te kie zen. Dus: het oonibiaeermiddeL geen doelt doell INGEZONDEN. De Kunstenaars.exeunt? Het comité van actie, ten behoeve van de noodlijdend o beeldende Kunstenaars en Mu sici heeft zijn taak volbracht, door het hou den der trekking voor de verloting. En de houders der volgende loten zullen zich meer of minder gelukkig achten met het bezit der schilderijen: Texedsche boot, door den heer Ellemers, op No. 206. Gezicht op den dyk, door idem, op Na 74. Heldersche Jutterskop, door Spiegtiberg, op Na 784 De Wervelwind (houtsnede), door Pink hof, op 47a Tegen de Elementen, door Klapmeyer, op No, 879, De winnaars kunnen hun prijs komen af halen ten huize van mevrouw de Boer, Ko ningstraat, heden tot 7 uur, of Maandag aja. tusschen 5 en 71/, uur. Het Comité kon een bedrag van circa 600.— afdragen aan het boofdcomité: de groep Bilthoven, en kan, de tijdsomstandig heden in aanmerking genomen, tevreden ztin met het resultaat Naast de vele medewerkenden beeft de pers een byzonder woord van dunk verdiend, voor de bereidwilligheid, waarmede zij haar machtig middel: de publiciteit in onzen dienst heeft gesteld. „De Kunstenaars", zyn zy nu van de baan? en do kunst in 't öigoniöen? Of zal <iö belang- stelling voor de kunst, die zoo duidelijk ge bleken is, een blijvende zyn? Helder geve zelf het antwoord I Namens het Comité, L. Pinkhof. °°r de noodlijdende Duitsche predikanten- gezinnen. Tot nu toe werd' ontvangen: Luthersche Diakanie 26.—; de heer B. J 1-mevr. v. Kr. 2.50; mevr. Br.L. 2.60; familie T. 6.fam. S. 5.mevr. K. 2.50; Wed. A. L—S. 1.andier letter W. V. 10.-; G. K. 1.-; G. K—B. 1.-; K. 2.50; M. 1.Gevonden in collecte Luth. Kerk L—Totaal 61.—. Het bedrag werd heden per giro overge maakt aan den Penningmeester van het Cen traal Ooxuité te Amsterdam. Den geefsters en gevers harteiykon dank. Wie Helpt verder? Da K. H. Wallien, Luth. PredL w Weezenstraat. K. A. Telders, Stationsstraat 6. UIT DEN OMTREK. Wieringen. Als een bewy», welk een. hooge opbrengst een koe kan bereiken wanneer men op doel* matige wijze het productievermogen vao vee tracht op te voeren, kan biyken uit bet feit dat de koe „Reintje" ingeschreven bij de rokveneeniiging alhier en by het Nederl. Rundvee- en Stamboek in eigendom van den heer P. Hellingman in het jaar 1922—1928 heeft gegeven 6919 K.G. melk en 216 K.G. vet met een vetgehalte van 8.10. Gezien de zeer schralen voedingtoest&nd van den vorigen zomer en winter mag dit een enorme opbrengst genoemd worden. Voor de vacante betrekking van onderwy- zeres aan de O. L. school te Ilipp. (vacature, mej. Bax) hebben zich vier gegadigden aan gemeld. Voor den dienstplicht Nat Militie lichting '24 zjjn van hier afgekeurd de lotelingen Corn. Annes, Jac. Bakker Sa. en Jan ten Bokkel Pz. De alhier te houden 1 ammerenm nrkten rijn bepaald op Woensdagen 28 en 80 Mei, 6 en 18 Juni 1923 op het Kerkplein te Hippo- lytushoef. Van 10 tot 11 vjm. kan 't vee wor-

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2