T Tweede Blad. Regen-, Waterproof-, Gabar- dine- en Motormantels. HOL K A-Mantels I. GRUNWALD, VAN ZATERDAG 12 MEI 1923. GEMEENTERAAD. Vervolgagenda Raadsvergadering. Verschenen is een vervolg-agenda voor de vergadering van Dinsdag as. Hierop komt voor: Adres d,d. 4 Mei van de Mij. „Alkmaar packet", houdende verzoek om: ie. voor de boot, bestemd voor den personendienst, een vaste ligplaats aan te wijzen in het Heldersche Kanaal en 2e. om de bruggen over het Kanaal op Zon- en Feestdagen open te stellen 's mor gens van 8 tot 8.80 uur en 's namiddags van 8.80 tot 9.80 uur en op werkdagen van 6 tot 7 uur 'fl namiddags. Voorstel tot benoeming van een leeraar in de Wiskunde aan de Zeevaartschool. Voorgedragen worden: 1. G. J. Grobben te Almelo. 2. A. J. H. de Busé te Utrecht. 8. J. G. W. Mulder te 's-Gravenhage. Mededeeling. Naar aanleiding van het gesprokene in de raadsvergadering van 24 April J.L door den heer W. O. van Breda nopens het onderzoek van de gemeente-reiniging verwijzen Burge meester en Wethouders naar de notulen van de vergadering van 3 Ootober 1922, black. 1056 e.v., waarbij van de zijde van het College is medegedeeld, dat een voorstel tot benoeming eener Commissie, wanneer men zoodanige Oommissie wenscht, moet komen uit den Raad seH. Begrooting 1923. Vam Ged. Staitem dezer provincie is die ge» mieemte-begrootog, dienst 1923, terug ont vangen! met de volgende nota vam opmerklnr gen: 1. De begroeting is den 29en Januari 1923, dus te laat door den Raad vastgesteld. Voort aan zal die voorgeschreven, termijn in acht zöjm te nemen» 2. Aangezien het batig saldo van den bui tengewonen dienst 1921 niet in de begroo- ting is opgenomen, zal nader zijn mede te deelen op welken dienst dit saldo, ten be drage van 218.248,62, zal worden verant woord. 8. Volgnummer 163. (Vergoeding aan schoolbesturen ingevolge art. 101 der Lager onderwijswet). Uit de toelichting behoort te blijken hoeveel de kosten van instandhouding der openbare lagere scholen per leerling be» dragen en hoeveel leerlingen de bijzondere scholen tellen, zoodat daaruit zal kunnen blijken, dat het geraamde bedrag juist is. 4. Volgnummer 174. (Subsidie aan het Al gemeen Weeshuis). Wegens subsidie aan het Aigem. Weeshuis wordt in uitgaaf geraamd eten bedrag van 14200—, terwijl als ont vangst in de begrooting van de Weezenver- zorging uit dien hoofde een bedrag van 19200.wondt geraamd. Deze beide bedragen behooren met elkan der overeen te stemmen!. 6. Volgnummer 183. (Verhooging der pen sioenen). Omtrent het verleenen van bijslag op Rijkspensioenen zal door den Raad telken jare opnieuw zijn te beslissen. 6. Volgnummer 188. (Bijdrage Ingevolge die Pensioenwet 1922). Het bedrag wegens in-, koop van tijdelijke diensten van het perso neel zal op een afzonderlijk in te stellen post zijn te ramen. 7. Begrooting van den Ophaal- en Stor- tlmgsdienst. Ontvangsten. Volgnummers 1 en 2. Uit de geimeente-begrooting zal nog moeten blijken, dat de geraamde bedragen van 9200,— en 8200,— aan het bedrijf zul len worden uitgekeerd. De Rijksvergoeding van 8200,— zal nog in Hoofdstuk IV der ontvangsten Van de gemeene-begpooting zijn te ramen. 8. Begrooting Gemeentewerken. Een staat is nog over te leggen, waaruit zal kunnen blijken over welke volgnummers van de ge meente-begrooting het nadeelig saldo van 82.314,63, hetwelk de gemeente moet bij passen, is verdeeld. 9. Begrooting van het Grondbedrijf. Aan gezien volgens art 8 der bedrijfsverorde- Ti.ing in 1922 voor de eerste maal de in het bedrijf aanwezige gronden moeten worden geschat,, zal zijn medie te deelen, of die schat ting eene hoogere, dan wel eene lagere waar de dan de boekwaarde dier gronden heeft aangewezen» Indien die waarde eventueel lager mocht rijn dan de boekwaarde, is tevens mede te deelen welke bedrag uit de gewone middelen der gemeente tot aanzuivering van dat na deelig verschil zal noodig zijn. 10. Ten slotte wordt opgemerkt, dat de om vang der notulen van de vergadering van den Raad, waarin de begrooting werd behan deld, de aandacht heeft getrokken. In ver band daarmede is de vraag gerezen of op de groote kosten, die het opmaken van een verslag van het in den Raad verhandelde medebrengt, niet aanmerkelijk kan worden bezuinigd, zonder dat daarvan schade voor het gemeentebelang is te vreezen. 1. Te late inzending der begrooting. Erkend wordt, dat de begrooting eerder ingediend1 had moeten zijn; doch verschillen de omstandigheden waren oorzaak der ver traging. Zooveel mogelijk zal voor het vervolg ge tracht worden, de begrooting op tijd gereed te krijgen. 2. Batig saldo van den buitengewonen dienst 1921. Na afloop van den dienst 1921 wierd den 14 Nov. 1922 door den Raad vastgesteld err daarop den 18 Dea 1922, onder No. 67 door Ged. Staten goedgekeurd de 2e suppl. be grooting, dienst 1922, waarin als eenige onit- vangpost voorkomt: Restant van vorige geld- 1 eenlingen, ad f 444.977.96'. In de rubriek „Uitgaven" bevindt zich de specificatie van gelijk bedrag. In deze f 444.977.96' is opgenomen het ba tig saldo-buitengewoon, dienst 1921, ad 218.248.52, hetgeen nader door B. en W. is gespecificeerd» Uit de specificatie, die B. en W. gerven van den onder 8 genoemden post, blijkt dat de uitgekeerde vergoedingen beneden de ra ming blijven. Bij sub. 4 merken B. en W. op, dat vermoedelijk door Ged. Staten een noot over het hoofd is gezien, waaruit blijkt, dat de posten met 6000.rijn verminderd. No. 6. B. en W. hebben aan den Raad op nieuw een voorstel aangeboden tot het ver leenen van bijslag op Rijkspensioenen. Omtrent opTn. 7 antwoorden B. en W. De opbrengst d'er in rekening-courant ge kweekte rente wordt geboekt op Volgnr. 8B der Ontvangsten van de gemeente-begroo ting, hoewei niet afzonderlijk in de toelich ting op dien post genoemd; terwijl op de uit» keering van de rente aan dien dienst gere kend is bij de raming van Volgnr. 177 (Rente van kasgeld). De Rajksyergoedimg, geraamd op 8200,—, komt niet in de Gemeentekas, doch wordt rechtstreeks door het bedrijf ontvangen, zoo dat aparte ontvangst- en uitgaafposten over bodig zjjn. Ged, Staten hebben blijkbaar over het hoofd gezien, dat de Ophaal- en Storings dienst een afzonderlijk bedrijf is, anders was deze opmerking stellig niet gemaakt. Immers werd bij Verordening did. 20 Juni 1922, goed gekeurd door Ged. Staten dd. 12 Juli d.a.v., No. 61, deze dienst als een afzonderlijk be drijf ingesteld; Opm: 8 beantwoorden B. en W. met den gevraagden staat over te leggen. Betreffen de opm. 9 is door B. en W. eveneens een voorstel te dezer zake ingediend (evenals dat van den bijslag op de pensioenen in ons blad afzonderlijk afgedrukt). Onder verwijzing naar dit voorstel deelen B. en W. mede, dat, wanneer de Raad zich met de strekking daarvan kan vereenigen, er eene Lagere waarde dan de boekwaarde van die gronden bestaat, zoodat in dat opzicht de gemeente-begrooting gewijzigd dient te wor den en wel voor groep D (Ruijghweg), welke eene waarde aantoont van 7 68769,50 of 11951,60 minder dan de boekwaarde. Doordat dit bedrag over 6 jaren moet wor- dien verdeeld, stellen B. en W. voor op elk der begrootingen van 1922 en 1923 te bren gen «n de begrooting voor 1923 dienovereen komstig te wijzigen. Opm. 10. Naar het B. en W. voorkomt, kan bezuinigd worden op den post: Raadsverslag Pogingen hieromtrent zijn door het College reeds gedaan, doch werden dloor den1 Raad niet goedgekeurd. Évenwei geven B. en W. den Raad in over weging te trachten een middel te vinden, waardoor in dit opzicht de gewenschte bezui niging wordt verkregen. De medewerking van hét Ooilege wordt toegezegd. Bijslag op pensioenen. In de vergadering van den Raad van 29 Juni 1920 en 30 Maart 1921 werd o. a. besloten de pensioenen, verleend ten laste van bet Pen sioenfonds voor de Gemeente-Ambtenaren en bet Gemeente-Pensioenfonds of nog te ver leenen voigens de Gemeentelijke Pensioen verordening of de Pensioen- en Weduwenwet 1923, alsmede alle uit de gemeentekas verleen de toelagen, welke met pensioenen zijn gelijk gesteld, te verhoogen en wel laatstelijk met 50 of een gedeelte daarvan. De voor deze verhooging benoodigde gelden werden op de gemeente-begrooting steeds uitgetrokken, zoo o. a. voor het jaar 1923 onder volgnr. 183 der uitgaven. Jaarlijks bij het behandelen der be grooting had de Raad1 omtrent het al of niet opnemen van dezen post dus een beslissing te nemen. Niettegenstaande dat wenschen Gede puteerde Staten, zooals uit de nota van opmer kingen ten aanzien der begrooting voor 1923 moge blijken, dat omtrent het verleenen van bijslag op de rijkspensioenen telken jare op nieuw een (formeele) beslissing worde geno men» In verband hiermede stellen B. en W. voor een desbetreffend' besluit te nemen. Adres van de Mij. Alkmaar—Packei Bij' adres van 4 dezer heeft de Maatschappij Alkmaar-Packet zich tot den Raad gewend met verzoek om voor baar op te richten personen- dienst een vaste ligplaats aan te wijzen in de Westgracht voor perceel No. 71, en last te geven, om de bruggen over het Heldersche Kanaal te openen: op Zon- en Feestdagen tus- schen 8 uut en 8.30 uur voormiddag en. 8.80 uur en 9.80 uur namiddag. Op werkdagen tus» schen 6 en 7 uur namiddag. Naar aanleiding hiervan stelt de kleinst mo gelijke meerderheid van het College van B. en W. den Raad voor om het adres te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies, opdat eerst ook het oordeel zal kunnen worden gevraagd van meer ter zake kundigen. De grootst mogelijke minderheid van het College wenscht echter het gevraagde toe te staan op voorwaarde, dat de kosten van be diening der bruggen op genoemde tijden door de Maatschappij worden gedragen. Directeur Gemeente-werken. In verband met het feit, dat de Gemeente- Bouwmeester meer dan voorheen belast wordt met de behandeling van verschillende werk zaamheden, die met zijn werkkring verbaDd houden (naast den dienst der Gemeente-Wer ken is genoemde Hoofdambtenaar belast met het Bouw- en Woningtoezicht, het Brandwezen en het Grondbedrijf), doch niet voldoende door zijn titel worden gekwalificeerd, verzoekt ge noemde Hoofdambtenaar, in navolging van an dere gemeenten, zijn titel te veranderen in „Directeur van Gemeentewerken", te meer waar de overige Hoofden van Dienst alhier, voor zoover zulks mogelijk is, eveneens den titel voeren van Directeur. B. en W. stellen den Raad voor den titel „Gemeente-Bouwmeester tevens Opperbrand- meester", te veranderen in „Directeur van Gemeenite-Werken". Ten slotte teekenen B. en W. hierbij aan, dat deze verandering van titulatuur geen financieels gevolgen voor de gemeente met zich mee zal brengen. Wijziging Erfpachtsvoorwaarden. Krachtens de artt. 10 al. 1 der Verordening, regelende de Algemeen® Voorwaarden van de uitgifte in erfpacht en 14, al. der „Alge meene Voorwaarden voor da uitgifte in voortdurende erfpacht van aan de gemeente Helder toebehoorende gronden", is, in geval van overgang ander de levenden (waaronder ook scheiding wordt geacht te zijn begre pen) de nieuwe verkrijger van het erfpachts- recht o»a. verplicht voor overboeking een be drag te betalen gelijk aan de erfpachtsom van één jaar. Handhaving van deze bepalingen komt B. en W. bij nader inzien, onbillijk en boven dien angewenscht voor; onbillijk omdat de nieuwe verkrijger, ingevolge, ingevolge de art. 11 resp. 15 den vorigen aanvrager reeds de erfpacht, berekend naar het aantal maan den, gedurende welke hij den grond in ge bruik had, moet betalen, terwijl hij ook na den overgang (splitsing, verkoop van den opstal, enz.), een som gelijk aan één jaar erf pachtcanon, voor de overboeking moet vol doen, zoodat de gemeente derhalve 2 maal de erfpacht in één jaar zou ontvangen; on- gewenscht, omdat de bestaande bepaling rem mend zal werken op den verkoop van wonin gen, waardoor als gevolg daarvan, minder animo voor den bouw op erfp achtsgrond is te duchten. Een en ander geeft B. en W. aanleiding den Raad voor te stellen genoemde gedeel ten van de artt. 10 en 14 bovenbedoeld te wijzigen. Verleening van Erfpacht. Verder "wordt door B. en W, voorgesteld aan G. de Beurs Gz., de erfpacht te verleenen van het terrein, gelegen aan den Singel, kad. bekend als een gedeelte van perceel Sectie D, No. 961, ter oppervlakte van pl.m. 588 M2., voor den bouw van vier woningen» Aankoop grond» B. en W. stellen aan den Raad! voor van het Rijk der Nederlanden aan te koopen voor den prijs van 160,— en behoudens Konink lijke goedkeuring eenige perceelen grond ge legen te Huisduinen, met een totale opper vlakte van 8.12.66 H.A. Schatting van gronden. De Commissie, door den Raad den 80sten Augustus benoemd tot schatting van de tot het gemeentelijk grondbedrijf behoorende gronden, heeft omtrent haar onderzoek rap port uitgebracht. Met het advies der Oommissie van Bij stand, om de groepen A (Kanaalgronden) en B (Heldersche Polder) te combineeren, waar door het verlies op groep B door de samen smelting met groep A wordt opgeheven, kun nen B. en W. zich volkomen vereenigen en stellen voor dienovereenkomstig te besluiten. Verder stellen B. em W. voor de groep „Donkere Duinen" administratief bij het Grondbedrijf te laten, doch de daarop te Lijden verliezen, voortvloeiende uit onder houd, rente, aflossing, enz. rechtstreeks te brengen ten laste der Gem e eente- begrooting, gewone uitgaven, vanaf 1 Januari 1923. Hierdoor zullen in het vervolg voor die groep geane gelden meer behoeven te wor den geleend. Ten aanzien van de conclusie der Schat tingsoommissie, inzake groep E (Donkere Duinen) en haar advies, strekkende tot beta ling door het Waterleidingbedrijf van een recognitie groot 1000.per jaar, voor het leggen en hebben van een draineerleiding in de Donkere Duinen, heeft de Commissie van Bijstand gemeend zich te moeten onthouden van het uitbrengen van een advies. B. en W. zijn van oordeel, dat voor de idee der Schattingsoommissie veel is te zeggen; zij achten het billijk, dat door het Waterlei dingbedrijf de bedoelde recognitie wordt be taald, waardoor de lasten, op die groep druk kende, ©enigszins warden verlicht. Zjj stellen echter voor, hieromtrent, alvo rens een besluit te nemen, bet gevoelen van de Commissie van de Water- en Lichtbedrij- ven in te winnen. Tegen eene herziening van den erfpachts canon voor le M. grond heeft het College, in het algemeen bezwaar. Wel kunnen B. en W. zich vereenigen met het denkbeeld der Schattingsoommissie om, bij elk voorkomend geval, den canon voor de gronden om het Spuikanaal (Singel) afzonder lijk door den Raad te doen vaststellen, na ingewonnen advies der Oommissie voor het Grondbedrijf. Nu* de Schattingsoommissie de waarde van fH'oep D ,3uijghweg" boekwaarde 75121.10 63169.50 heeft gesteld, behoort ingevolge artt. 10 en 11 der betrekkelijke Verordening het verlies ad 11951.60 over een tijdsverloop van 6 jaren op de gewone begrooting der gemeente te worden verdeeld en gebracht Ten slotte stellen B. en W., in afwijking van het advies der Schattingscommissie, voor de waarde van de groep „Volkshuisvesting" te stéllen op het bedrag der boekwaarde, zoo als dat voorkomt op de balans van het Grond bedrijf over 1921 ad! f 816.781.98. PLAATSELIJK NIEUWS. Hoogere Handelsschool te Helder. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het besluit van bet Bestuur om tot Gecommitteerden voor de eindexamens van bovengenoemde school te benoemen de heeren: F. Dekker, alhier, Groseier, Ex-officier van Himiim'iaf-ro'fi a B. van Erp' Taalman Kip, alhier, Officier v. Administratie, Secretaris van het Instituut voor de Marine. Mr. A. H. D. Fr. Essers, alhier, Griffier bij het Kantongerecht» Mr. G. J. Jutte, alhier, Fiskaal van den Zee krijgsraad. "1, J. P. G. Postuma, alhier, Directeur der Na tionale Bank. J. N. E. Teune, alhier, Directeur der Gas fabriek. Jaarvergadering van „Onze Vloot". De jaarlijksche algemeene vergadering van d!e(Kon. Ne|d. Vereeniginig „Onze Vloot" wordt dit jaar te Helder gehouden op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Juni as. Het programma voor de ontvangst d!er af gevaardigden is behoudens mogelijke wijzi gingen als volgt: Vrijdag 29 Juni. llu.21 aankomst te Helder. llu.46 ontvangst door heit aMeelmgsbe» stuur te Helder in het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. lu.46 Bezoek aam oorlogsschepen m de har ven of ter reedie waarbij, wanneer het wieder en de omstandigheden het toelaten demon straties zullen worden gehouden met vlieg tuigen, mijmenleggers. Wedstrijden van da Kon. Marine Jachtclub ter reede. 3 uur bezoek aan het watervliegkamp „De Mok" op Texel. 56 u» concert van de Stafmuziek der Kon. Marine in de Marine-Club. 6u.30 Gemeenschappelijke maaltijd in liet Hotel „Den Burg" aan de haveningang. Prijs per couvert 3.50 zonder wijn. Deelnemers worden vtrzocht zich op te geven vóór 25 Juni aan1 den heer H. J. Boldingh, Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. Zaterdag 30 Juni» 9u.30 samenkomst van het Hoofdbestuur en die afgevaardigden der afdeelimgen tn Hotel Belleveu, tegenover het Station. 10 uur antvanifcst ten Raadhuize door het l>e- Stuur der Gemeente Helder» 11 uur algemeene vergadering ln do Mari ne-club (bovenzaal). 8—4 uur concert van het Stafmuzdekoorps der Kon. Marino in1 het Boschje achter het Paleis, aangeboden door den Hoogedelge- strengen1 hoer C. Fock, schout-bij-nacht, Com mandant der Marine te Willemsoord. Polder Koegras. BJj de op j.1. Dinsdag gehouden stemming voor twee hoofdingelanden voor den polder het Koegras, werd herkozen de heer Mr. A» A. Loopuijt te Oosterbeek en gekozen, in plaats van dén heer J. S. B. Janzen, die niet meer in aanmerking wenscht te komen, de hoer J. Blankman Cz. te Alkmaar. Propaganda-vergaderlng S. D. A. P. Gisterenavond was door het Bestuur der afdeeling Helder van de S. D. A. P. eene open bare vergadering belegd in „Casino", waar de heeren Verstegen en De Zwart de gemeente politiek der soc.-dem. bespraken. Nadat op de gebruikelijke manier de verga dering was geopend door den heer Zondervan, die zijn voldoening uitdrukte over de opkomst en de Zangvereeniging „Kunst aan 't Volk" zich had doen hooren, kreeg allereerst de heer Verstegen het woord. De heer Verstegen wees er op, dat het voor de soc.-dem., die steeds met een omlijnd pro gram voor de kiezers kamen, niet zoo neel moeilijk is op te treden. Immers, leder heeft het recht aan de hand van de beginselen van ons program, onze daden te crltiseeren. Onze algemeene politiek is, dat wij streven naar een menschwaardlg bestaan voor de groote massa» Hoe is bij andere partijen bet gemeente program? Handelen zij ernaar, en geven zij verantwoording van hun daden? Liever niet: ze houden zich achterbaks. Tegen den dag der verkiezing komen ze wel iets lasterlijks vertel len van de soc.-dem», en ze zeggen dingen, die ze in het openbaar niet durven zeggen, en op een oogenblik, dat ze niet meer weerlegd kun nen worden. Heel anders dan wij. Er zijn partijen in den Raad, die een ge meente-program hebben (de vrijz.-dem.). Hou den ze er zich aan? Ze zullen diezelfde perso nen weer kiezen, ook nu ze een 4-jarige perio de achter zich hebben, waarin ze de schande lijkste verzaking zien van dat program door hun voormah, den heer Gruniwald» Dat zaï wel de oorzaak zijn, dat ze 'thans niet voor het voet licht komen» Moeten wij nog spreken over den Vrijheids bond en de daaraan verwante Ohr.-hist.? Over de anti-rev., allen in het bezit van een gemeen te-program. Zijn de vrijz.-dem. afgeweken van hun program (naar rechts), van de andere partijen kan dat niet gezegd worden: zij hebben voortdurend geprobeerd de democratie in de gemeente den nek om te draaien, waar ze kon den hebben ze getracht de reactie ingang te doen vinden; het is hen heel dikwijls niet ge lukt, dank zij onze hechte aaneengeslotenheid. Juist onze eenheid was dikwijls oorzaak, dat alles wat tegenover ons stond, uiteenviel. In de eerste jaren van het wethouderschap van De Zwart kregen we een bloc van de bur gerlijke partijen, dat tenslotte uit elkaar spatte. Wellicht is nergens een zoo intense strijd ge voerd1 tusschen de menschen van het behoud en de s.cLa.p. in den gemeenteraad ais hier. Wij zeggen elkander waar het op staat, óm dat de zaak van het proletariaat ver boven de gewone partijtwisten uitgaat. Wij vertegen woordigen het georganiseerd' proletariaat. Spr. behandelt thans in het kort de verschil lende partijen» De chr.-dem. heeft' spr. eens genoemd de familie-regeering Staalman-Har- tendorf en Co. Daarover is Staalman erg boos geworden. Thans verklaart het chr.-dem. raads lid Tamsma in Amsterdam hetzelfde. Voor de vertegenwoordigers dezer partij is thans het einde in afzienbaren tijd gekomen. Wie heeft iets vernomen van den candidaat, die speciaal trachtte de arbeiders te verdeelen? Hij zelf heeft het verbruid bij de arbeiders, en laat nu Bot de zaken opknappen. Deze laatste, een sympathiek man, krijgt straks de stemmen, die voor Staalman tellen. Het is politiek hee! slim, maar wij hebben hem door. Staalman is een aardige kerel om eens mee te praten, maar elk serieus werk, dat hij opvat, is mislukt. Z'n woningbouw, z'n Bond van Transportarbeiders, enz., alles werd een mislukking. Spr. zijn amb telijk verschillende compromitteerende dingen bekend; o. a. heeft A. P. Staalman aan minister Aalberse geschreven, dat een weggejaagde ma troos thans wethouder ln Helder was, en dat hij St. een organisatie had opgericht, die ln tijd van nood achter de regeering stond. En aan het slot van den brief vroeg hij aan minis ter Aalberse 20.000. Hij kreeg ze nietl Zijn organisatie is ten onder gegaan: men moet iets meer in zijn mars hebben daarvoor dan J. H. Staalman. En de werkeloozen zijner organisatie, die steeds contributie betaalden, wachten nog op uitkeering! Bij de liquidatie zijner organisatie wees de balans uit een saldo van ruim 980, maar of de werkeloozen. die nog recht hebben op eene uitkeering, daarvan iets zullen krijgen, is spr. niet bekend. Maar in elk geval weten ze, dat er nog een saldo is. Staalman profiteert thans van de populari teit van Bot om in den Raad te komen» In dit verband behandelt spr. dé agitatie van den heer Staalman tegen den tegenwoorddgen directeur c!er gasfabriek. Het liep op niets uit, hoewel hij alle mogelijke bevoegdheden kreeg om de zaak te onderzoeken, hoorde men er niets meer van. Over de Waterleiding zou hij' spreken, doch zweeg hij de begrooting. Hij durft niet meer, omdat wiji te goed gedocumenteerd zijn. Schoeffelenberger: 'n dood goede kerel, die z:ch alles wijs laat maken en zonder onderzoek dat maar in den Raad brengt. Herhaalde malen is hem gewezen op het verkeerde daarvan, we gens de onschendbaarheid van een raadslid. Bij de laatste begrooting heeft hij allerlei din gen gezegd, die niet door d'en beugel kunnen. Wie roept Schoeffelenberger ter verant woording als hij dergelijke onverantwoordelijke dingen zegt? Niemand. Er zijn meer van die menschen zonder pro gramma. De Plattelanders, Dissel; Hessen en Oo. Deze laatste heeft thans de lijst Sch. on derteekend, terwijl de Plattel, hem candidaat stelden. Menschen als Dissel c.s. schrijven nu in de krant over dingen waarvan ze geen ver stand hebben. Wij zijn voor bezuiniging, niet op loonen en werktijden, zooals Van Breda e. a., maar op het economisch beheer der be drijven. De vergelijking tusschen onze gasfa briek en de reiniging en die vain andere ge meenten van onzen omvang wijst uit, dat onze gasfabriek en reiniging economischer beheerd worden dan in andere plaatsen. Wij hebben nu een reorganisatieplan, dat 59.000 kost, en jaarlijks 14.500 bezuinigt. Dissel' zegt: dit is slechte bezuiniging op pa pier; en Schoeffelenberger zingt mee in dat koor. D« kwestie is, dat wij niet kunnen be- Ingezonden Mededeeling. GROOTE SORTEERING Alléén-verkoop der met garantie. Dames-Confectie»Afdeelingen KANAALWEG 71-74, HELDER. zuinigen, de anderen alleen kunnen dat, die ons die dure ovens (zes stuks liefst!) bezorg den, die het gas thans nog per meter 5 cents duurder maken. Op het oogenblik word'en te gen ons beheer groote machinaties op touw gezet. Onze gemeente heeft destijds van de Land- bouw-Mij. J. J. Verfaille gekocht een stuk land aan het Kanaal gelegen, om daarop de belt te bouwen. Achter de belt ligt land van Ver faille, lager dan het gemeentelijke, en nu wilde de heer Verfaille dit gaarne met dit vuil op- hoogen. De gemeente voelde er wel voor, maar het moest voor rekening van de gemeente ge beuren en daardoor kwam er nïete van. De heer Verfaille werd eigenaar van Jetty's Hoeve, en kwam nu met een voorstel' het vuil daar te storten» De gemeente moest dan- zorgen voor stortplaats etc. Op deze wijze had de heer Verfaille een toegangsweg gekregen naar zijn land; die de gemeente voor hem zou aanleggen. Het was uit zijn eigen belang zeer goed gezien van den heer Verfaille, maar het gemeente belang werd' er niet mee gediend. Nu is Dissel een klein landbouwertje, die zelf hard moet werken voor zijn bestaan, en op het land van Verfaille zit. Is het nu ge waagd verband te leggen tusschen het stekje in de krant van Dissel en de politiek van den heer Verfaille? Er is nu een plan in porte feuille van een hoofd-ambtenaar om de fort- grachten te dempen. Dat gaat over het land van dén heer Verfaille. Nu vraagt Hessen: moet die belasting-ver hooging dienen om die 59.000 op te brengen? Hij geeft daarmee te kennen totaal niets van de zaak te begrijpen. Hij zegt wel: de belasting wordt 10 hooger, maar hij zegt'niet hoeveel ze ln andere plaateen is. Spr. citeert- de bro chure van de Mij: v. Nijverheid, waaruit blijkt, dat Helder ten opzichte van andere gemeenten in gunstige positie verkeert. Men geeft opzet telijk misleidende voorstellingen. Wij moeten weg: dat is de qutetessens Wij wenschen een einde te maken aan alles wat zweemt naar corruptie, en daarom moeten wij weg. Wij weten te veel. Wij zien te veel. Wij zorgen te veel voor het algemeen belano 'p plaats van het persoonlijk. Biersteker organi seert een vereeniging: er wordt te veel gepr^t in den Raad: Er is nog nooit iemand in den Raad geweest, die zoo veel' praatte als B'er- steker. „Zaken doen", ja, dat- willen de heeren, voor hun eigen zak. Nog nooit is zooveel gedaan voor werkver schaffing, etc» voor uitleg der stad' als in de afgeloopen 4 jaar. Er is ln die 4 jaar meer ge daan dan in 40 jaren van het intellectueels be- wind» Met een opwekking om op de s.d.a.p. te stemmen, eindigt spr. De heer De Zwart als tweede spreker be- hsnte't de finantieele politiek. „Zijn jelui niet oliedom", zoo vroeg men spr., „om in dezen tijd de resultaten te aanvaarden van het wan beheer der vroegere regeerders? In alle toon aarden ral men het gaan vertellen, dat de soc.- dem. het aldus gedaan hebben". Dat wfl het nochtans hebben aangepakt, vindt rijp oorzaak In het feit, dat wH niet alleen kritiek uitoefe nen op de maatecnappelijke toestanden, maar dat wij ook bouwers zjjn aan de nieuwe maat schappij. Wit hebben de bewijzen ln handen, dat men haas^ moedwillig verschillende zaken in bet heeft- cesttiurd, tene'nde met te meer klem ons wanbeheer te kunnen d'emonstreeren. Spr. behandelt ln 't kort hetgeen in de afge loopen periode verricht is. De bedrijven ver keerden allerminst ln bloelenden toestand; (te. gasprijs was hoog, het debiet was verschrik kelijk teruggeïoopen en een ontzettende kapl- taallast drukte op het bedrijf. Door het ermr- g'eke popen van onze ambtenaren met dm teeenwoordtgen directeur aan het hoofd; is de prijs van 20 cent teruggebracht on 14 cent, de afschrijving bedraagt jaarlijks meer dén een ton en het debiet ls sterk toegenomen Het sraat thans den goeden kant uit. Door Jen nieuwen maatregel om den gasprijs voor meer- verbrn'k nog te verminderen, is het deb'et nog meer toegenomen, en bet perspectief is alles zins optimistisch; ondanks de tegenwoordige loonen en den 8-urigen werkdag, is de loon- druk op den M'. slechte 2 cent. Het bewijst, dat onze opvatting omtrent een en ander goed was. Het waterieidingbedrijf. Daar Is nog een 2 ton in gestoken, zonder dat er veel meer water werd geproduceerd. Nieuwe voorstellen kwamen voor 5 ton, met de kans om wellicht zout water te krijgen. Na vele besprekingen is gelukkig de aanvoer van water van Bergen af verzekerd; de bezetting van het Ruhrgebied heeft de levering dier bulzen vertraagd. Maar het probleem dér watervoorziening Ls volkomen opgelost. Electriciteitabedrijf. De raming stond er aanvankelijk zeer slecht voor, van al die pessi mistische beschouwingen ls in de praktijk niets terecht gekomen. Zelfs met volle afschrij vingen is nog steeds winst gemaakt, die elk jaar stijgt en den' kapitaallast verkleint. Grondbedrijf. Veel aangevallen-, nog in em- bryonalen toestand bij' ons optreden. Hiermee houdt verband de Volkshuisvesting. Voorheen deed de gemeente niet aan grondipolitiefc; er ko.n maar door iedér gebouwd worden zooals hem dat het beste voorkwam. Zoo werd het Tuindorp gesticht, geheel' bulten de kom, om dat slechte daar goedkoop grond kon worden verkregen. De exploitatie is daar uitteraard duur geworden. Aan Java- en Balistraat ver rees een doodioopende wijk, en ook daar -moest een aparte regeling worden getroffen. Wij hebben getracht in deze korte spanne tijds uit dit moeras te komen; en om meer systeem en regelmaat ln de uitbreiding te brengen. Tot voor weinige jaren was het ge deelte achter Stakman Bossestraat en omge ving nog vrijwel afgesloten: een open riool, de Ruyghsloot, sloot het af. Nauwelijks ls het hier goed' en wel tot orde gebracht of het eene huis na hét ander# verrijst uit den grond en Tri antwoord op het daarin vermelde dee len B. en W. in volgorde dier opmerkingen het volgende mede: 4 I

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5