Terug in het leven. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5718 DINSDAG 29 MEI 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDAOTEUI^UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 buitenland. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Turkse en Griekenland. Nadat het zich aanvankelijk liet aanzien, alsof het tussehen Griekenland en Turkije absoluut weer mis zou loopen, is Zaterdag middag tussehen beide partijen volledige overeenstemming bereikt op het stuk der schadevergoedingen. Het eerste onderwerp van de getroffen regeling is, dat in het vredesverdrag opge nomen zal worden, waarbij Griekenland de moreele verantwoordelijkheid tot schadever goeding voor de verwoestingen in Anatolië erkent, doch anderzijds Turkije, die wegens den ongunstigen toestand van Griekenland niet verlangt. Het tweede onderwerp van de overeenkomst is, dat in ruil voor geld Grie kenland een grenswijziging ten gunste van Turkije in de buurt van Karagatsj zal toe staan. De nauwkeurige grenslijnen zullen deskundigen nog vaststellen, doch het dal en het station van Karagatsj worden Turksch, met niet veel meer. Het derde onderwerp van de overeen komst is de uitwisseling van prijsgemaakte koopvaardij-schepen, wat een groot voordeel is voor Turkije, daar Griekenland onge veer vijftig groote Turksche schepen in be zit nam en Turkije slechts enkele kleine Griekache. Nadat dit was geregeld, uitte Ismet pasja zijn vertrouwen, dat de geal lieerden met deze Turksche concessies op dit belangrijke punt in den verderen loop der onderhandelingen rekening zullen houden. De eerste, die de conferentie in het slot- hotel te Ouchy verliet, was Venizelos, die tevreden lachend tot de journalisten zeide: Het is VTedel Ofschoon nog steeds drie waag stukken hun oplossing tussehen de geallieer den en de Turken vereischen: de formule voor de capitulaties, de concessies en de aan deelhouders der openbare Ottomaansche schuld, is toch het vertrouwen thans alge meen op een spoedig einde, over ten hoogste veertien dagen, der conferentie. Lausanne, 28 MeL Niettegenstaande de troost, dat de geallieerden hedenmorgen defini tief afstand gedaan hebben van de Turksche schadevergoeding van vijftien mlllioen pond sterling, kreeg de groeiende oppositie onder de Turken over de toegevendheid van Ismet een nieuw wapen door de mededeeling, dat de Grieken aangenomen hebben de Ottomaansche maatschappijen met buiteniandsch kapitaal in Anatolië schadeloos te stellen. Terwijl de Grie ken en de geallieerden de Turken overtuigden, dat Griekenland niet in staat was tot eenige schadevergoeding, vernemen de Turken thans achteraf, dat de geallieerden van de Grieken wel schadevergoeding voor hun spoorwegen in Anatolië kregen. Alle nog hangende quaesties ter conferentie van Lausanne zullen in particuliere bespre kingen afgedaan worden. Het einde wordt nog deze week verwacht. Uit Lausanne wordt aan het „Hbl." gemeld: De Balkan schijnt door de toewijzing van Karagatsj aan de Turken weer nieuwe aanlei ding tot ruzie gevonden te hebben. De Bulga ren zonden heden een nota aan de conferentie, waarin zij protesteeren tegen de toewijzing FEUILLETON. Naar het Engelaoh van Willlam Looko. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. Roldanus Jr. 12) Maar zij was een kind en een kind kan vergeten op zijn allerergst een niet on aangename herinnering bewaren. Doch hij was een man, op het punt een schandelijke daad te doen. En (hij stond daar ln zijn ooi- legekamer, omgeven door alles wat het in- tellectueelo leven, dat tot dusverre de betee- kenis van zijn bestaan geweest was, symbo liseerde, en hij keek om zich heen. „De heele bliksemsche 'boel zal nnar de hel moeten loopen," zeide hij. En op dat oogenblik hakte hij de Gordi- aansche knoop door. Zjjn vrouw? Zij haatte hem; waarom kon hij niet zeggen; maar zij liet weinig gelegen heden' om hem haar wrok te toonen voorbij gaan. Hij had wanhopig zijn best gedaan om haar achting te winnen, ten koste van veel ingestonken trots. Enkele maanden waren sinds de laatste jammerlijke verzoening ver- loopen.Waarom was hij met haar ge trouwd? Hy Was voldoende gewaarschuwd. Maar misschien had juist dat schimpen op haar hem ertoe aangespoord. Zij1 was zoo mooi en zoo teer, zoo aandoenlijk in haar weduwenstaat Een prikkel van zijn zinnen, ?en aansporing van zijn ridderlijkheid en het was gebeurd. En zij, weduwe van een Phlegmatieken don van Trinity Ooilege, wo nend te Cambridge, was misschien rnedege- meept door den glans, welke dezen „coming man, in die kleine, academische wereld om gaf. aan de Turken zonder daarin gekend te zijn. De Serviërs schijnen voorloopig nog op den loer te zitten, maar de Turken vreezen, dat zij naar Bulgaarsche zijde afspringen zullen. Ismed deed heden officieel bij Rumbold en Montagna een demarche, er op aandringend in den loop dezer week de hangende quaesties af te wikkelen en wijzend op de groote op offering, welke de Turken tegenover de Grie ken hebben betoond. HET NIEUWE DUITSCHE AANBOD. Zaterdag werd uit Berlijn gemeld: Het ontwerp van de nieuwe Duitschó nota aan de entente-regeeringen is zoo goed als klaar. De nieuwe nota zal echter niet wor den verzonden voor dat de leiders der poli tieke partijen en de minister-presidenten der bondsstaten over den inhoud zullen zijn ge raadpleegd. De rijkskanselier en de rijks minister van buitenlandsche zaken zouden hedenmiddag de leiders der partijen ontvan gen hebben. Deze ontvangst is echter tot Zondag op Maandag uitgesteld. De Duitsche regeering zal, aldus het Acht Uhr Abendblatt, in staat zijn in haar nieuwe nota haar voorstellen duidelijk te omschrij ven, (aangezien het thans vast schijnt te staan, dat de Duitsche industrie voor de be talingen voor het herstel borg zal staan. Deze waarborg van de industrie zou als tweede garantie, nL na de staatsgarantie ko men. Als staatsgarantie zullen in de eerste plaats de inkomsten van de staatsspoorwegen in aanmerking komen. De garantie van den handel en de Industrie zal worden verleend in den vorm van een hynotheek op onroeren de goederen en als afgifte van een bepaald deel der aandeelen, zonder dat daarbij even wel het daaraan verbonden stemrecht aan den staat zal komen. Berlijn, 28 Mei. Over den inhoud van de voorstellen der industrie verneemt de „Mon- tagspost", dat de industrieelen zich bereid wil len verklaren borg te staan voor een bedrag van 200 mlllioen goudmark, door in de eerste plaats de rente van dit bedrag op te brengen. De industrie stelt echter van haar kant eenige eischen. Zoo verlangt zij o. a., dat de spoorwe gen in partiouliere exploitatie overgaan. Van- oaag zal de rijkskanselier de vertegenwoordi gers van landbouw en bankwezen ontvangen. Voor het einde van deze week zullen deze voorstellen wel niet aan de regeeringen der Ententemogendheden worden overhandigd. Men houdt er ln politieke kringen rekening mee, dat de moeilijkheden van blnnenlandschen aard het verzenden der nota zouden kunnen vertragen. De „Welt am Montag" deelt mede, dat dezer dagen vertegenwoordigers van de regeering naar Londen zijn gestuurd om daar pools hoogte te nemen. Een definitief besluit zal het kabinet eerst nemen na den terugkeer van deze delegatie. Men staat aan Duitscben kant op het standpunt, dat men ln geen geval verder kan gaan dan de voorstellen, die ln de nota van 2 Mei zijn geformuleerd. Uitdrukkelijk spreekt men in dit verband van 20 milllard. Voorts wil men weer eens de oplossing doen treffen door Internationale deskundigen. De „Welt am Montag" zegt ten slotte ook nog, dat zoowel bij de partijen der burgerlijke arbeidsgemeenschap als bij de sociaal-demo craten ae ontevredenheid over de houding der regeerlng toeneemt. Vooral het. centrum oefent felle crltlek op het regeerlngsbeleld uit. DUTTSfTHLAND. UIT HET BEZETTE GEBIED. Uit Bochum. Te Bochum is bet Vrijdagavond tot ern stige gevechten tussehen de communisten en de brandweer, die intusschem versterking van buiten bad gekregen, gekomen. Tegen „Ik wou, dat je dood was," waren de laat ste woorden, die bij van haar gehoord had. Hij knapte met zijn vingers. Zij kon baar zin krijgen. Baltazar pakte zijn koffer, zeide tegen zijn oppasser, dat hij voor een paar dagen voor zaken naar Londen moest en verliet Oani- bridge voor altijd. Een maand later was bij Incognito op weg naar China. De daad was een dwaas misschien. Maar had niet iemand, die hem kende, hem den dwaas van het Genie genoemd? In ieder ge val bezat hij den moed en de geestkracht om zijn sobepen achter zich te verbranden. Het leven van John Baltazar van Cambridge en dat van James Burden, die, na te Shanghai aan land te zijn gegaan, zooveel avontuur lijke jaren in hartje van China doorge bracht, hadden geleefd kunnen zijn door twee individuen, die nooit van elkander had den' gehoord. Dat verdwijnen uit Engeland was het eerste 'begin, het gevolg van de eer ste heftige opwelling, de eerste, die iets be- teekende. Doch er waren er meer geweest. Naar een daarvan gingen zijn gedachten terug juist toen hij zich afvroeg of zijn bekentenis aan Quong Ho bet werk van een idioot geweest was. Zij had betrekking op het onderwerp van de bekentenis en1 was voorgevallen in zijn laatste studentenjaar, toen hij ln den loop der vaoantie zioh aan alcohol had te buiten gegaan. Een zekere Sponer, een jon ge iman, die geheel voor zijn studie leefde, een zachte en bleeke jongeling zonder eenige physteke kracht, op wiern de levenslustige Baltazar met minachting neerzag, had den grooten zedelijken moed naar hem toe te gaan en hem zijn uitspatting voor de voeten te gooien. Baltazar luisterde ademloos. De kerel moest zich als een wangedrocht op de kermis laten kijken. Hij' zeide hem dat. Spooner wees het voorstel af en ging verder met zijn redeneeren. middernacht wisten de brandweerlieden de communisten, die hein ln de kazerne omsin geld hielden, door een geslaagden uitval te verdrijven. Zaterdagochtend werd echter gemeld, dat de communisten de brandweer kazerne stor menderhand hebben genomen, doch de brandweerlieden ongedeerd hebben gelaten. Verder hebben zij de fabrieken van den Bochum er Verein bezet en het bedrijf stop gezet. Nieuwe maatregelen. De door Poincaré in zijn rede in de Kamer aangekondigde nieuwe dwangmaatregelen worden volgens het „Berl. TbL" reeds uit gevoerd. De Rijnlandoommissie heeft verordend, dat van nu af aan werkkrachten van allerlei aard, paarden en materiaal kunnen worden opgevorderd. Verder heeft de commissie de uitwijzing van opnieuw 685 Duitsche ambtenaren ge last. Gefusileerd. Het doodvonnis, door den Franschen krijgsraad uitgesproken over den Duitschen koopman Albert Schlageter is Zaterdagmor gen 4 uur in den tuin van het gerechtshof te Dusseldorf voltrokken. Hij werd ter dood veroordeeld onder de beschuldiging in nau we betrekking te staan met de Duitsche rechts-radicale geheime organisaties, die hem zouden hebben opgedragen in het Ruhr- gebied een actieven tegenstand te organl- seeren en door onafgebroken sabotagedaden de veiligheid der Franschen in gevaar te brengen. Naar de „Kölnische Ztg." meldt, is Zondag te Gelsenkirchen een groote mijnwerkersver- (jadering gehouden, waar een algemeene sta king is uitgeroepen. De communisten willen de algemeene staking nog doordrijven. Na afloop der vergadering zijn 2000 deelne mers naar de mijn Rhein-Elbe getrokken en hebben er de werkwilligen met geweld uitge dreven. Uit het Roergebied, vooral uit Borkum en Dortmund komen steeds ernstiger berichten. Bij de gevechten met de communisten moeten aan weerszijden reeds meer dan 80 dooden en 100 gewonden zijn gevallen. De toestand is te hachelijker daar de Fransche overheid het ver zoek van den rogeerlngBpresident te Dussel- dorp om Schupo aan de onderdrukking van den opstand te laten deelnemen, heeft geweigerd. Het gevaar voor een aigémeene staking ln het Roergebied is volstrekt niet denkbeeldig. Dortmund, 28 Mei. De Franschen, die in het rijksbankfiliaal te Essen 90 milllard heb ben bult gemaakt, zijn sedert gister bezig het geld te vervoeren. Vanochtend reden op het plein, waar het gebouw staat, Fransche vracht auto's af en aan, om de zakken met biljetten te transporteeren. Gepantserde auto's zorgden, dat er geen incidenten voorvielen. De plundering van de rijksbank heeft ten gevolge, dat alle andere banken wegens gebrek aan geld hun deuren moeten sluiten. Een afvaardiging uit verschillende bedrijven heeft den Franschen bevelhebber gewezen op de ernstige gevolgen, die de verlamming van het geldverkeer op het geheele economische leven moet hebben. Te Bochum heeft de brandweer Zaterdag avond, versterkt met ordebewakers uit de volks buurten, de straten schoongeveegd. Daarbij kwam het tot gevechten, waarin de oommunls- ten 5 dooden en meer dan 80 gewonden had den. 's Nachts zijn oproerlingen verscheidene villa's binnengedrongen en hebben er naar hartelust geplunderd. De bewoner van een der villa's, die als gijzelaar was meegevoerd, is later door de brandweer bevrijd'. In den loop van den nacht hebben de oom- „Je hebt alle recht oan nummer één te zijn bij het examen. Niemand onzer kan in jouw sonaduw staan. Maar «ls Je jo zoo idioot blijft gedragen, ls alles mogeiyk." „Daar kan Jij alleen maar voordeel van hébben, want dan wordt jij nummer een zeide Baltazar. „Je schijnt niet te begrijpen waarom Ik hier gekomen ben, antwoordde Spooner. „Ik wil niet nummer één zijn, omdat een kerel, die oneindig knapper is, zioh bedrinkt." 'En zij praatten en discuseerden en toen zag Baltazar, dat hij tegenover een edele ziel stond. Hij greep de magere schouders van den zwakken, bebrilden jongen man met zijn groote handen. „Ik zweer hij God," zeide hij, „dat ik de eerste vijf jaar geen druppel alcohol zal drinken." Maar hij1 zwoer hij zichzelf ook nog iets, waarvan Spooner onwetend bleef. Hij zwoer, dat Spooner nummer één zijn zou. En hij hield beide eodenu Op zijn examen' maakte hij opzettelijk fouten en wel zóó, dat hij tot verbazing van allen nummer drie werd. Maar Spooner kreeg de vurig begeerde on derscheiding. Na het examen hield Baltazar met de oomedie op en werd hij algemeen als de eerste wiskundige van zijn jaar, en, na verloop van jaren; van zijn tijd beschouwd. Êen plotselinge afkeer van China en een overweldigend verlangen naar het rustige leven ln Engeland dreven hem na achttien jaar huiswaarts. Het grootste gedeelte van dien tijd had hij doorgebracht ln hot ondoor dringbare hart van dat uitgestrekte land, vele dialecten sprekend zoowel als het klas sieke Wen Li der geleerden, een encycto- paedie van geleerdheid, verzadigd met een intieme kennis van Chineesche zeden en ge woonten, een Chinees in alles behalve uiter lijk kleeding en levenswijze en algemeen als een Chinees aanvaard, fortuin makend munisten zich nog herhaaldelijk te weer ge steld en daarbij 18 dooden en 80 gewondlen verloren. Ook te Werden is verwoed gevochten, vooral bij de Phoenix-fabriek, waar de arbeiders het werk hadden hervat. Toen de communisten hen opnieuw tot staking wilden dwingen, en met de arbeiders handgemeen werden, kwam de politie tusschienbedde en verdreef de com munisten, die eenige dooden en gewonden had*- den. De fabriek werkt door. Te Dortmund is een auto der politie, die terugkeerde van de mijn Minister Stein, waar ze een communistischen aanval had helpen afslaan, met handgranaten overvallen. Een politieagent is daarbij gedood1 en verscheidene gewond. Met behulp van toegesnelde verster kingen gelukte het de politie eindelijk de aan vallers te verstrooien. Te Dortmund neemt het communistische schrikbewind ergerlijke vormen aan. Gister zijn tal van menschen, die met de zaak niets uitstaande haddien, door de communistische honderdschappen zwaar mishandeld. Essen, 28 Mei. Gezien den onrustwek- kenden toestand te Essen, waar dë communis ten vandaag de winkeliers opnieuw hebben gedwongen tegen verlaagde prijzen te verkoo- pen en waar ernstiger onlusten elk oogenblik los kunnen barsten, wordt druk gewerkt om de orde te herstellen. Onder den druk der com munisten hebben de betrokken handelaren be sloten de prijzen van vleesch en levensmid delen aanzienlijk te verlagen. Deze goederen zullen, totdat de toonen der arbeiders geregeld1 zijn, zonder eenige winst verkocht worden. Het 'ln beslag nemen van het geld van de rijksbank dreigt den toestand te Essen nog te verscherpen, daar nu waarschijnlijk deze week de loonen niet littbetaald' kunnen worden. Het in beslag genomen bedrag ls 91 miljard1 mark. Een commissie doet pogingen 'bij generaal Degoutte om teruggave van het geld' te ver krijgen. Het Intern socialistisch congres. In het te Hamburg gehouden internatio nale socialistisch congres zijn in het uit voerende comité der socialistische arbeiders Internationale gekozen: Henderson (Enge land), Bracke (Frankrijk), Vandervelde (Bel gië), Troelstra (Nederland,) Brantimg (Zwe den), Bauer (Oostenrijk), Modigllanl (Italië), Abramowitsj (Rusland) en Wels (Duitoch- land). Diefstal van bronzen beelden. Te Berlijn zijn den laataten tijd heel wat bronzen beelden, welke de parken en plant soenen van de stad verfraaiden, gestolen. Dat deze beelden soms honderden kilo's wegen, is voor de dieven nooit een hindernis geweest. Met paard en wagen werden de kunstwerken weggehaald De BerUjnache politie heeft thans besloten de Berlijnsche monumenten door een bijzondere afdeeling agenten dag en nacht te laten bewaken. De beelden, die echter al te moeilijk te bewaken zijn, daar zij op te ver afgelegen plaatsen staan, zullen worden opge borgen tot betere tijden aanbreken. ENGELAND. Het nieuwe kabinet De Manchester Guardian wijst er op, dat ln het nieuwe kabinet twee stroomingen zijn vertegenwoordigd ten opziohte der Euro- peosche politiek. De eeno is belichaamd in Amerv en wenscht zióh zooveel mogelilk los te maken van het vasteland en zich vooral ln te spannen voor de ontwikkeling van het Rijk, de andere, die haar pleitbezorger heeft in Robert Oeoil, richt meer het oog op Euro pa, omdat Oeoll uit ervaring weet welk een Invloed de onderlinge naijver en de tegen spoeden in Europa hebben en welk gevaar zij ook voor Engeland opleveren. Oecil ls als een Chinees ook ln flnancloole onderne mingen. Het oude Ohlna had hij betreden, een land, conservatief in zijn bijzondere be schaving, die ondanks veto traditioneele on derdrukkingen en wreedheden haar beko ring had het cadeau geven aan een Man darijn van een kostbaar oud manuscript had het leven gered van een jongen, Li Quong Ho, die voor een vergeeflijke beleedlging ter dood veroordeeld was; de transactie was tot stand gekomen ln een atmosfeer van ver fijnde beschaving en geurige thee daarbij met overdreven vormelijkheid rondgediend en gedronken. Hot oude China met zijn ge voel voor schoonheid, zijn eerbied voor ge leerdheid, zijn diepzinnige ethische wijsbe geerte had bij toeren liefhebben. Maar een nieuw Ohlna, gerevolutioneerd door nieuwe denkbeelden, bloeddorstig, verraderlijk, wankelend tot krankzinnig wordens toe, had hij op zijn plotselinge, vastbraden manier verlaten. Gedurende achttien jaar bad hij in het binnenland van China ver van de Europee- sche politiek geleefd. Hij had zich verdiept in de wetenschap, zich vereenzelvigd met de belangen van dat oude rijk. Zonder cor respondentie, buiten -het herijk van kranten vergat hij bijna het bestaan van Europa. Toen hij op zijn terugreis landgenooten ont moette, meed hij dezen, gedeeltelijk uit schuwheid, gedeeltelijk uit afkeer voor het bruuske in hun manleren, hun lulde stem men, hun groote onwetendheid omtrent het land, waarvan zij1 minachtend beweerden zoo goed op de hoogte te zijn, hun beperkten kijk op het leven, het armzalige materialis me van hun gesprekken. Hij hield zich ach teraf, verlangend naar het echte Engeland aan het einde der reis. In Londen begon bij, de eenzaamste ziel in de groote stad, de draden van bet leven om hem heen weer op te rapen. Hij liep door de hem zoo welbekende straten, in het begin dus absoluut tegen $lke politiek der onthou ding ten opzichte van Europa, zonder dat Engeland zich echter moet mengen in eeni ge eerzuchtige politieke actie. Sommige minsters zijn geneigd tot machts vertoon en ongeduld bij de oplossing der vraagstukken van het vasteland. Anderen wenschen een lijdzamer politiek, waarin meer plaas wordt ingeruimd -aan de actie van den Volkenbond. De strijd tussehen1 die twee beginselen moet reed dadelijk aan den dag treen. De uitslag zal in hoofdzaak afhangen van Baldwin, die in dit opzicht nog een on bekende grootheid is, maar ook van den in vloed dien Cecil weet te oefenen. Het is in middels een veelbeteekenend feit, dat hij geen benoeming zou hebben aanvaard als hij niet wist, hoever hij met Baldwin gaan kon. Zijn hoofdtegenstander zal dan ook wel Cur- zon blijken te zijn. In kunde staan beide mannen gelijk, maar wat zedelijke waarde van oogmerken betreft zou men geneigd zijn Robert Cecil hooger te stellen. Baldwin zal kanselier der schatkist blij ven tot de begrooting im alle fazen is aan genomen en de uitvoeringswetten zijn goed gekeurd. Het aannemen van dezen post door Mc Kenna, die in de verschillende kabinet- ten-Asquith hooge ambten bekleedde en ook kanselier der schatkist was in het eerste coalitie-kabinet gedurende den oorlog, is een zeer merkwaardig feit. Mo Kenna was niet slechts een der bekwaamste medewerkers van Asquith, maar tevens aan de grooe finan- cieele deskundigen. Hy is president van de London City and Midland Bank. Zijn be grooting voor 1915 werd beschouwd als een meesterstuk van financierskunst, ln die moei- ïyke dagen. Na zijn nederlaag bij de alge meene verkiezingen van 1918 trok hy zich geleldeiyk terug uit het politieke leven, om zich uitsluitend aan zaken te wyden. De bladen begroeten zyn benoeming voor al met het oog op het feit, dat de vraagstuk ken der schadevergoeding en der onderlinge schulden der geallieerden behooren tot de problemen, die een oplossing vragen. Geen breuk met Moskou. Een draadloos berioht uit Londen van gis teren meldt dat de regeering besloten heeft, het met Sowjet-Rusland niet tot een breuk te laten komen. Men meent in diplomatieke kringen dat, hoewel de jongste nota uit Mos kou niet geheel bevredigend is, de geschil punten die nog overbUjven, geschikt zyn voor een regeling door onderhandeling. IERLAND. De Valera acht strijd voor de republiek nutteloos. Londen, 28 Mei. De bladen melden, dat De Valera aan zyn volgelingen deed weten, dat stryd voor de republiek nutteloos geworden is en het neerleggen der wapens, geiyk hy zegt, thans een daad ia van vaderlandsliefde. FRANKRIJK. Het proces tegen de communisten. De Éclair meent, zoo meldt de correspon dent van de N. R. Ot te Parijs, dat de van aanslag tegen den staat beklaagde commu nisten, gelyk Oaohin, van vervolging ont slagen zullen worden en zy, die wegens op- Ingezonden Mededeeling. Als gy laat krijgt van hoofdpyn, gedrukt heid en een onaangenamen smaak in den imond, ls uw tover van streek. Enkele doses Fosteris Maagpllton hebben een verrassen de uitwerking, zy beteren lovers toorn isaon en genezen galzucht, verstopping on slechte spysverterlng. Prijs per flaoon van vijftig versuikerde plUen 0.66; in apotheken en drogistzaken. (10) versuft door het motorvorkeer, dan verby»- terd door de bewyzen van overdadige woel de, die achttien Jaar van decadentie hadden doen ontstaan. Hy ging naar nieuwe open bare vermakoiykheden on kwam er vemaaad van terug. In fatsoeniyke restaurants zag hy do fine fleur der natie dansen op wat hij, als geleerde, wist, dat Wost-Arikaansohe sexueeto rhytmen waren. Hy kon het niet begrijpen. Wat doden zy of probeerden zy te doen? Hy placht alleen aan een tafeltje in een van die groote restaurants te gaan zitten, om den sleutel van het mysterie te zoeken. Het zedenverval kwetste hem. Hy liet het feit, dat hy zooveto jaren in hot land van geheiligde etiquette geleefd had, bulten beschouwing en riep zldh de levenswyze van zijn eigen leven voor den geest terug. De karigheid van het toilet der vrouwen belee- digde zyn oogen, die daaraan niet gewend waren; in vele gevallen van de heup «f niet veel meer dan een' soort lage palissade, die den boezem nauweiyks verborg. Vergiste hij zich niet? Was dit niet eerder het schuim dan de fine fleur van het moderne Enge land? Maar aan tafeltjes naast zich hoorde hy de aandacht vestigen op dragers van trotsche en historische namen. Dan stelde hij zich weer de vraag: was hen achttien jaar ge leden geregeld op zulke plaatsen geweest? Hadden zy niet bestaan buiten de irfeer van zyn beperkt, academisch leven? Hy wilde rechtvaardig oordoelen. Wanneer had hy En geland verlaten? In 1889. En zyn studiejaren met hun vrooiyk© uitstapjes naar Londen waren geëindigd ln 1894. Toen bestond er niet zulk een maatsohappeUjk loven; als het 'bestaan had, zou hij er zeker van gehoord hebben. In de middaguren ook dansten deze jonige mannen en vrouwen hun weerzinwek kende dansen. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PEK 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Lndiö p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.Ö71, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Loese nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p: 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. Licht op voor auto's en fietsen Dinsdag 29 Mei8.36 uur. Woensdag 80 8.: Bulgarije onlecreden. ADVERTENTIEN: 20 p. reeal (galland). Im®ez. meded. (kolombreedte al« redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adresBureau v.d. blad en met br. onder ao. 10 ot. p. adv. extra). Bewijsno. 4 et.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1