Terug in het leven. Wol maj nooit in de zon (jedroojd worden V. v NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINGEN 1 ^^7 MEI 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REiDACTEUR-UITGEVER; O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Vrijdag 1 Juni 9.39 de conferentie te lausanne.' De hoofden der geallieerde delegaties en Ismet pasja hebben het afgesproken onder houd gehad nopens de reohtsbedeeling, die onderdanen vau de uitnoodigende mogend- heen in Turkije deelachtig zullen zijn. De juiste lijn Is vastgesteld van de nieuwe grens van het aan Turkije afgestane grond gebied, dat 11 K3I. lang en 8 K.M. breed is. De twee belanghebbende partijen hebben de voorgestelde oplossing aanvaard, maar de afgevaardigde van Zuid-Slavië zeide, dat zijn regeering voorbehoud maakte. het nieuwe duitsche aanbod. De correspondent te Berlijn van de Echo de Paris verneemt het volgende over het nieuwe aanbod van de Duitsche regeering. Zij zal de eerste vijf jaar 1 milliard goudmark stor ten en anderhalf gedurende de 5 volgende jaren. Ze wil de Duitsche financieele draag kracht laten onderzoeken. Het syndicaat der industrie meent, dat de Duitsche economie 600 millioen goudmark jaarlijks kan leveren en een hypotheek op de gebouwen-Installa ties en machines zou door de industrie als waarborg gesteld worden. Een vertegenwoordiger van Cnno te Londen. De „Daily Mail" meldt: De president van de Darmstadter Bank heeft, gezonden door Cuno om zich ervan te vergewissen op welke grondslagen de Engelsche regeering een regeling van het schadevergoedings- vraagstuk tegemoet zag, een onderhoud ge had met de oommissie der „industrieele groep" uit het Lagerhuis, die meende dat de Duitsche voorstellen tot nog toe volstrekt on voldoende waren. De afgezant is weder naar Berlijn teruggekeerd. Het overhandigen van de nieuwe Duitsche nota was tegen het einde dezer week aange kondigd. De rljksregeerlng zal echter ter nauwernood in staat zijn voor het begin van de volgende week definitief den tekst van haar nota te bepalen. Het staat trouwens nog in het geheel lüet vast dat öok de landbouw voor een bedrag van 200 millioen goud- mark borg zal staan. De besprekingen met de vertegenwoordigers van landbouw en bankwezen zijn ook nog niet ten einde ge voerd. uit het bezette gebied. De communistische agitatie. Er is een groot aantal nieuwe oommunis- tische leiders ln het Ruhrgebied. verschenen. Zij zullen om te beginnen de zeer radi oaal gekleurde arbeiders van de Bergsche Ijzer-industrie voor de algemeeaie staking trachten te bewerken; hier en daar hebben zij reeds eenig suoces gehad. In de fabriekswijk Oberbilk van Dussel dorf hebben Dinsdag communisten en werk- loozen getracht de fabrieken binnen te drin gen en de arbeiders tot staking te dwingen De politie heeft hun dat belet, na een gevecht waarin een communist werd gedood en eeni- ge gewond. De staking aan de gasfabriek en de elec- trische oentrale duurt voort. Uit Essen werd Dinsdag aan de N. R. Ct. gemeld: Men krijgt dein indruk, dat de oommunis- FEUILLETON. Naar het Engelsch van William Looke. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. Roldanus Jr. En ook de kunst- en politieke wereld ver vulden hem met afkeer. Hij had zich voor genomen een maand vacantie te nemen in Londen alvorens te gaan wonen in een rus tige en kalme voorstad, om daar te beginnen aan het jarenlange werk, dat hij zou moeten verrichten met de bouwstoffen, die hij uit China medegebracht had. Hij had volstrekt de bedoeling niet gehad zich af te snijden van het verkeer met zijn medemenschen. In tegendeel, hij was van plan om zich, zoodra hij zich kon los maken uit de complicaties, welke zijn voorgenomen naam medebracht, aan de wereld te openbaren als John Balta- zar. Vóór hij1 echter zijn besluit kon uitvoe ren, moest hij weten wat er van zijn vrouw geworden was, daar hij niet de minste lust gevoelde de rol van een tactloozen Enoch Arden te spelen. Zijn eerste stap na zijn aan komst te Londen was door middel van een advocatenbureau een discreet onderzoek ln te stellen. Hij hoorde, dat zijn vrouw dertien Jaar geleden gestorven was. Hij was dus volkomen vrij om zoodra hij wilde weer John Baltazar te worden. Maar te Londen logeerde hij als James Burden en als een verbijsterd en gedesHlusionneerd toeschouwer der mo derne wereld in Savoy Hotel. Hoe had die oatastrophe plaats gegrepen? Wanneer hij, zooals hij dat zoo dikwijls met rillingen van afkeer deed, daarover dacht in riln moerasland-asyl, kon hij daarop nauwe- tisohe beweging in het Roergebied, ondanks de gebeurtenissen, die hier en daar nog plaats vinden, sterk aan het verloopen is. In de districten Donmund en Hoerde, waar de beweging begonnen is, hervatten de stakers in menigte het werk. Volgens een officieele optelling bedraagt het aantal stakers in het heele Roerbekken ongeveer 200.000. De com munistische Westfaelische Arbeiterzeitung begint ook den terugtocht voor te bereiden. Zij waarschuwt thans tegen een strijd met de gewapende macht en schrijft de jongste vruchtelooze aanvallen op de politie in ver schillende plaatsen toe aan fascistische agents-provocateura De strijd in het Roer gebied is zijn einde nabij. De burgerij heeft een aantal aanzienlijke concessies moeten doon, welke zonder strijd niet bereikt zouden zijn. Deze zwenking van de communisten zal voor oen deel ook wel hieraan zijn toe te schrijven, dat de Franschen hun houding jegens de communistische onlusten gewijzigd hebben. Het blad meldit, dat de Franschen in verschillende plaatsen hun troepen tegen over de communisten gesteld hebben. Gene- raad Lelgnelot te Recklinghausen heeft Zondag aan den burgemeester verklaard, dat de Franschen in het bezette gebied wel niet de taak hadden politiediensten te verrichten, doch toch nieit werkeloos konden toezien, dat de onlusten verder gingen, en relletjes en oploopen op straat niet zouden dulden. Niettemin hebben de Franschen bij de com munistische uitspattingen te Gelsênklrohen werkloos toegezien. Te Recklinghausen en Wanne hebben zij echter communistische oploopen belet. De krijgsraad te Sterkrade heeft zes re chercheurs uit Berlijn, die ter versterking van de politie naar Oosterfeld gezonden wa ren, veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf, met uitzondering van één, die drie maanden kreeg, onder voorgeven, dat het Schupo-agenten waren, wien het verblijf in het bezette gebied ontzegd is. De Franschen hebben ook de laatste fa brieken van de Badische Anilin- und Soda- werke te Oppau bezet, zoodat het gansche bedrijf van deze onderneming thans stop gezet is. i Vijf chemici7en ingenieurs zijn als gijze laars ln hechtenis genomen.^^^^^^^ Essen, 80 Mei. De staking in het Roerge bied blijft afnemen en met de communisti sche onlusten Is het uit Te Bochum, waar het communistische schrikbewind het ergst was, is de politie thans volkomen meester van den toestand. DUTTSOHLAND. Uitbreiding der oproerige beweging over Znld-Duitschland. Naar de „Frankf. Ztg." verneemt zullen de communisten hun actie thans tot Rijn- Hessen uitbreiden. Een z.g. comité van actie der werkloozen voor het district Mainz heeft eergisteren en gisteren duizenden vlug schriften in het bezette gebied van Rijn-Hes sen verspreid, waarin tot aansluiting bij de oommunistische agitatie in het Ruhrgebied wordt aangespoord. Verder wordt er in mee gedeeld, dat het vereenigde comité van actie het parool heeft uitgevaardigd, dat op een af gesproken teeken tot daden zal worden over gegaan. De onlusten te Dregden. Te Dresden is de toestand kritiek gewor den. Dinsdagochtend trokken 10.000 werk loozen naar het bureau van politie en eisch- ten de uitlevering van den hoofdcommissa ris. Toen zij door de politie werden terug gedreven vielen er schoten uit de menigte, die later barricaden opwierpen en den strijd met de politie aanbond, na een wapenwinkel te hébben geplunderd. Ingezonden Mededeling. lijks een antwoord geven. Slechts éénmaal na zijn gesprek met den vermetelen Spooner had hij geen weerstand kunnen bieden aan een hem overweldigenden impuls en dat was op zijn uitreis naar Shanghai. Een plot selinge storm en zeeziekte genazen hem ech ter en hij deed de gelofte gedurende zijn geheele verblijf in Ohina geheelonthouder te zullen blijven en hij hield die gelofte. Hier ln Londen brachten echter misschien het ongewone niets doen en zijn gevoell van een zaamheid hem er onmerkbaar en geleldellljk toe troost te zoeken bij den aloohol. Het aan tal malen, dat hij overdag een borrel dronk, werd steeds grooter. Na een kwart flesch Bourgogne aan tafel zag hij Londen door ©en meer rosé gekleurde briL In een druk oosmopolitlsch café zitten werd zijn avond- •amusement en bet voortdurend drinken van brandy-soda's maakte hem minder streng in zijn kritiek. Hij had zichzelf een maand va cantie beloofd en wilde die nu hebben ook, boe vreugdeloos en onsympathiek de vacan- tieatmospheer voor hem ook zijn mocht. Nu en dan maakte hij in de café's kennis met een tafelbuur. Hij bezat de gave om bet ge sprek Intelligent en interessant te maken. Op zulke avonden dronk hij minder. Maar op een avond, dat hij heelelmaal al leen was, bedronk hij zich. Den volgenden oéhtend werd hij1 huiverig en nuchter wak ker op een politiebureau. Enkele uren later hoorde James Burden, zonder beroep, logee- rpiwl in 'het Savoy Hotel, een boete van veer- shilling of een maand hechtenis tegen zich eisrihen wegens openbare dronkenschap en verzet tegen de politie. Als het nu nog eon koninklijke fuif, een schitterend© orgie met rozen en wijn en gelach en gezang geweest was, dan zou hij i7i zekeren zin excuus voor zichzelf hebben kunnen vinden. Hij had geen gelofte afge legd, had geen enkele reden om zich de ge- Volg de LUX methode en Uw wol zal niet krimpen. U kunt Uw wollen goed be* derven met verkeerd drogen. Nog erger is verkeerd wasschen. Wrijf geen harde zeep op wollen goed want dan vernielt U de fijne schubbetjes waaruit het bestaat. Fabrikanten van TWINK en UFEBUOY. FRANKRIJK. Uit de Kamer. De Kamer heeft Dinsdag met 506 tegen 68 stemmen de voorloopige twaalfden goed gekeurd. De Kamerzitting was rumoerig bij de ver schijning op de tribune van Tardieu, die de Ruhrcredieten besprak. Tardieu, die ge steund werd door de rechterzijde en her haaldelijk werd geïnterrumpeerd door radi calen en socialisten, viel stelselmatig de po litiek van Poinoaré aan, die hij niet krach tig genoeg vond. Podncaré viel, zooals hij vaak doet, den spreker in de rede, die ln de redevoeringen van Poinoaré tegenspraak, aarzeling eni wankelen meende te vinden. Hij stak den draak met Poinoaré omdat deze voor de wereld de bezetting van het neugteni des levens te kunnen ontzeggen. Maar dat zich in zijn eentje 'bedrinken imet het daarop gevolgde verzet tegen de politie vervulde hem met een afkeer, die hem door de heftigheid ervan bijna krankzinnig maakte. Zijn ziel kromp Ineen door die vree- selljke vernedering. Dat dit hem moest over komen; hem John Baltazar, niet een halve eeuw fatsoenlijk leven achter zloh; hem, John Baltazar, den man, die de hoogste eer had geëischt voor intellect en karakter van af zijn jongensjaren, op de openbare school, op de universiteit, als een onbekende vreemdeling ln bet vreemdste van alle lan den; dat dit hem moest overkomen soheen een phantaamagorie of een afschuwelijke droom. En toen hakte hij nogmaals den Gordiaan- schen knoop door. Hij zou vluchten uit een wereld, waarin bij bewezen had niet in staat te zijn een fatsoenlijk leven te leven. En met zijn verwarde haren op zijn bed zittend, deelde hij Quong Ho rijn 'besluit mede. Zoo dra hij zich gereinigd had van het vuil van den afschuwelijken naoht verliet hij voor altijd het Savoy Hotel en den onteerden naam van James Burden en nam als John Balta zar zijn Intrek ln een ander hotel. Den vol genden dag ging hl) aan het zoeken naar een asyl: Hij herinnerde zich een zeer ver laten en troostlooze moerasstreek, waardoor hij in zijn studententijd eens rondgezworven „Het zou kunnen zijn, Quong Ho", zeide hij, „dat het er nu bezaaid is met bioscopen en tangodansers. In het Engeland der laat ste twintig jaar Is zelf het ondenkbare mo gelijk. Maar we zullen 'gaan kijken." „De dansers, die u noemt, sir, ken ik niet," antwoordde Quong Ho, „maar in de veertien dagen, die we in uw wonderbaarlijk land doorgebracht hébben, ben ik meermalen) naar de bioscoop geweest en ik heb den in- Ruhrgebied tracht te rechtvaardigen, die volkomen gerechtvaardigd is. (Langdurige bijval rechts). Voortgaande eischte Tardieu in het Ruhrgebied een maximum-resulaat door een maximum van krachtsinspanning. Men moet iedere zwakheid vermijden, want de actie in het Ruhrgebied heeft voor Frankrijk een beslissende beteekenis. De Ruhr is in werkelijkheid het Verdun van den vrede. Deze slag moet gewonnen wor den. Dientengevolge had Poincaré ongelijk met te verklaren dat de bezetting van het Ruhrgebied geen politieke of militaire zaak zou zijn, noch een economische pressie. Een dergelijke omschrijving Is onjuist, omdat men in de Ruhr politiek, militair en econo misch moet optreden. Tardieu kan aan Poincaré zijn verklaring niet vergeven, dat de Fransche regeering rekende op den druk gekregen, dat de kinematograaf, mits goed gebruikt, het prachtigste werktuig Is voor de uitbreiding der beschaving, dat de wereld ooit gezien heeft." „Quong Ho," zeide Baltazar, „er staat ln ons contract niets over de verbreiding der beschaving. De eerstvolgende drie jaar zal je je tijd niet meer verspillen aan een van die futiele en slecht begrepen, zij het ook Ingenieus bedachte vermaken. Als de streek, die lk op het oog heb, niet aan mijn doel be antwoordt, zullen we een andere zoeken." En dan voegde hij er op een toon van wroe ging aan toe: „Het spijt me, dat lk den tijd, dien lik je ln Londen had willen laten door brengen, moet bekorten. Ik had zoo graag ge wild, dat je er een algemeen denkbeeld van had." „Sir," antwoordde Quong Ho, „zonder nu te willen pochen, nuaar lk ken Landen. Ik zou geblinddoekt van hier den weg kunnen vinden naar den Tower, het House of Par- liaments, en Nort End Road, Fulham, en naar het museum van Madame Tussaud. „Alle plekken, die je genoemd hebt, zjjn ongetwijfeld plekken van' beteekenis, uitge zonderd de North End Road, Fulham. Wat voor Interessants vindt je ln die achter buurt?" Quong Hols gewoonlijk glimlachend en be wegelijk gezicht werd als een uitdrukking loos masker. „Dat was het ednd van mijn zwerftochten ln die richting." „Ik geloof, dat het veel 'beter voor Je ls als je naar een lntellectueelera aitmospheer verhulst" Drie weken later betrokken zH Bpendale Farm. HOOFDSTUK V. Dat was, voor zoover enkele vluchtige pen seelstreken een beeld van hem geven kun- goeden wil van de Duitsche regeering. Hij kende derhalve de Duitsche psychologie niet De discussie, die steeds levendiger werd, liep uit op een samenspraak tusschen Poin oaré en Tardieu, die thans eveneens door de linkerzijde werd gesteund bij zijn aanvallen, terwijl de rechterzijde hem warm toejuichte toen hij eischte, dat de militaire bezetting officieel zou worden geproclameerd, tenein de een juridisohen grondslag te hebben, die thans nog ontbreekt. Tardieu eindigde temidden van protesten der socialisten met te vragen, dat de regee ring ter kennis van de geallieerden, de neu tralen en Duitschland zou brengen, dat het Ruhrgebied ln staat van beleg verkeert. De rechterzijde bracht hem een ovatie. Poincaré weigerde de zitting te doen ver dagen en vroeg onmiddellijk te mogen ant woorden. Hij verklaarde, dat de staat van beleg in werkelijkheid in het Ruhrgebied bestaat sedert het begin der bezetting. De zitting werd geslóten met langdurige toejulohingen der meerderheid als goedkeu ring der slotverklaring van Poincaré, dat hij zijn politiek ln het Ruhrgebied als tot dusver zal voortzetten. Splonnage ten behoeve der sovjet-regeerfng. Een ingenieur, Russisch onderdaan, te Parijs gedomicilieerd, is aangehouden onder beschuldiging van spionnage in dienst van de sovjet-regeering. Een medeplichtige, te Parijs woonachtig, moet zich thans te Ber lijn bevinden, waarheen hij documenten moet bracht hebben, gestolen en gefotografeerd, de ministeries van oorlog en marine en be trekking hebbend op de landsverdediging. FRANKRIJK EN BELGEE. Het berioht, dat de Belgische regeering aan de Fransche een nota had gezonden, waarin een regeling der Duitsche schadevergoeding werd voorgesteld', heeft to Brussel eonlge be weging veroorzaakt. Men had van Belgische zijde namelijk verzocht dit geheim te houden. De „Matin" licht een tip van den sluier op, dien men ovbt den inhoud van de hier aan boden Belgische memorie gespreid houdt, t geschiedt om onwenschelijk persgeruoht te vermijden. De Belgen stellen het nemen van monopolies voor suiker, tabak en spoor wegen ln Duitsohland voor. Volgens hun be rekeningen zou de opbrengst daarvan 2400 millioen ziin. Dat ls een rente van 6 prooent van 40 milliard Ten onrechte is beweerd, dat zH de geallieerde vorderingen daartoe willen afschroeven. Daarnaast stellen de geallieerden participatie van de Duitsche industrie voor 26 procent voor. De opbrengst daarvan kan nog niet geschat worden. Die monopolies zouden het eigenaardige hebben, dat ze gelegd worden in handen van bultenlandsche syndicaten, met andere woorden: 'fabrikanten van alcoholhou dende dTanken, raffinadeurs en tabaksfabrie ken of regies zouden daarop toezicht houden. De Roer zou gerekend worden tot het rijk. Dan moet de blokkade dus opgeheven worden. De geallieerde bezetting zou zich dan belasten met het toezicht op de betrokken leveringen en voor het geval van in gebreke blijven met bedreiging gereed staan. Zoolang deze regeling echter nog niet is uitgevoerd, zou het huidige régime voortbestaan. Dit voorstel komt dus neer op omzetting van ne Duitsche politieke schuld in een handels^ schuld. De Belgen meenen, dat de Roer alleen niet kan voorzien in wat heel Duitschland moet opbrengen. De Rijksdag moet dan een wet aan nemen, die waarborgt, dat hij op die besluiten niet zal terugkomen. Intusschen doen geruch ten over een mogelijke algemeene geallieerde conferentie de ronide. Dit alles is nog de vraag. Te Rome loochent men de Inrichten over het aanstaand vertrek van Mussollnl naar hier, maar in een vorm die deze mogelijkheid geens zins uitsluit. Poincaré heeft aan de Belgische regeering nen, John Baltazar ten tijde, dat zijn zoon met een gewonden voet in het hospitaal lag en met Marcello Baring het mysterie van zijn bestaan besprak. Een man met vele ge breken, vele onuitstaanbaarheden, met en kele wreedheden. Een man, gevoelig en hard tegelijk, dapper en laf, met de traditioneel© gewoonten van den struisvogel en het hart van een leeuw. Een man, schijnbaar toege vend aan de buitensporige grillen en toch steeds trouw blijvend aan zichzelf en ook door zijn geheelen vreemden levensloop heen een volkomen eenheid van karakter bewarend. Misschien kunnen zijn benijders, wanneer zij hem uit een ander oogpunt be schouwen, zeggen, dat hij graag optrad voor zichzelf als gehoor en bovendien dat gehoor op de galerij plaatste. Maar waarom niet? Het ligt in het wezen van het men- schelijk bewustzijn, dat een man in1 zekere mate een acteur voor zichzelf moet zijn. Daim as fils heeft eens van zijn onsterfelij- ken halfmulat-vader gezegd: „Hij zou best in staat zijn om achter in zijn equipage te gaan zitten1, ten einde de menschen tn den waan te brengen, dat hij een negerpalfrenier had." Een barbaarsch epigram. Maar het zou een diepere waarheid bevat hebben als hij gezegd had, dat zijn vader ln staat was dat te doen om zlobzelf ln den waan te brengen dat hij een neger-palfrenier had. Hoe meer wij het publiek tot den man zelf beperken, des te meer houden we van hem, des te mensoheHjker schijnt het levende we zen ons toe. Wanneer Baltazar voor dat pu bliek van één speelde, had hij vele beroem de ooilega's. Wanneer zijn methode iets me lodramatisch had, zij had tenminste breedte. Zij had op een eenvoudige wijze groote re sultaten. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f ÏAO; fr. p. p. blimenflamd f2.—, Ned. O. en W. Ixudiö p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.57', f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. medied. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 et bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct Lioht op voor auto's en fietsen: Donderdag 81 Mei8.87 uur. 18) LUX

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1