T Kon. Mar. Jachtclub. Tweede Blad. VAN DINSDAG 12 JUNI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij hot op 29 en 80 Mcl JX gehouden examen vanwege de VeroenigbiH van Leera ren In het Boekhouden, slaagden o.a. voor hiet diploma voor de praktijk iin het boekhou den ome plaatsgonooten moj. M. Boon en de heeron A Dekkers en A. A Seemann, allen leerlingen van den heer G. van Dijk, Kerk- gracht, alhier. - Door den Schout-bij-Nacht O. Foqjc, Clonunandant der Marine to Willemsoord, is een kunstvoorwerp uitgeloofd voor de a.s. zeilwedstrijden. De inzameling van gelden, gehouden in deze gemeente voor het aanbieden van een nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin, heeft tot resultaat gehad, dat een bedrag van f 1145.53 is ingekomen- Aanbesteding. Zaterdag werd in hötel „Bellevue" namens de Stichting „Het R.-K. Onderwijs" te Helder aanbesteed het bouwen van een school voor lager onderwijs aan de Javastraat aldaar. In gekomen waren de volgende biljetten: Gebr. Boekei, 't Veldt, gem. Oude Niedorp f 69900; Starrenburg en Boerdijk, Helder f 74783; G. Lastdrager, Helder f 67865; F. Wormbecher, Bilthoven f 71000; P. O. Bakker, Helder f 74000; H. Riemers, Helder f 77777; R. N. van Os, Helder 1 70578; H. Freeke, Hel der f 72678; Gebr. Smit, Helder f 70800; A. van de Wouw, Helder f 70375; J. de Vries, Amsterdam f 71540; H. en P. Doorn, Zijpe f 61800; Bouwbedrijf S. Overtoom en Zn., Schagen f 64200; Gebr. van Pelt, Helder f 73630; J. P. van Os, Helder f 75975; N. Tromp, Alkmaar f 74543; P. O. Laan, Zwaag- dijk f 72300; Gebr. Tromp, Oastricum f 71445; Doedens en Schilder, 't Zand f .77777; A. Krij- nen, Helder f 84940. - Zomerconcert Btafmuzlek. Tengevolge van het ongunstige weer is Vrijdag het zomerconoert vóór de club niet doorgegaan. Het zal nu ba Vrijdag worden gegeven van 8 tot IQ uur. De Marinekapel op refa. Ons stafmuziekoorps maakt jaarlijks ene kele dienstreizen, waarbij het zich op ver schillende plaatsen laat hooren. Dit jaar is het koninklijk bezoek, van den Zweedschen koning eerst, van koning Haakan van Noor wegens onlangs, oorzaak geweest, dat de Stafmuziek zich bij die gelegenheden heeft laten hooren. Wij ontvangen thans oemige nummers der Vlissingsche en Middelburgsche Couranten, waarin gunstige oordeelen betreffende ons muziekcorps worden afgedrukt. Men weet, dat de heer ter Hall en de zijnen verschillen de concerten hebben gegeven in die steden. Zoo laat zich de Vliss. Courant als volgt uit: Duizenden hebben genoten van de prach tige muziek en wij kunnen met groot genoe gen constateeren, dat het hinderlijke lawaai, dat anders rustig toehooren nog al eens be lemmert, tot een minimum beperkt was. Er was onverflauwde aandacht en het kranige korps heeft ons dan ook een avond van zeld zaam kunstgenot geschonken. Alles is tot in de puntjes verzorgd en de directeur, de heer Ter Hall, mag het als een voorrecht beschou wen over zulk een geschoold korps den scep ter te zwaaien. Het geheele programma was prachtig. Reeds dadelijk bij den opgewekten marsch, waarmede bet concert geopend werd, kwam het mooie klankgehalte tot zijn recht Gedurende de verdere uitvoering van het programma bleek telkens dat een geschoold korps hier aan het concerteeren was. Moei lijkheden bestaan niet en alle nummers wer den even beschaafd gespeeld. De Nederiandsche marine mag trotsch zijn op dit korps en daarom is het des te meer te betreuren dat ten opzichte van de marine kapel de bezuiniging in verkeerde richting gezocht wordt. Wij mogen toch zeker wel in alle opzich ten eerste klasse-muziekkorpsen behouden voor de zee- en landmacht n.1 de marine- kapel en de kapel van de grenadiers en ja gers. Nu schijnt het in het voornemen te lig gen, door geleidelijke afvloeiing de sterkte van deze korpsen terug te brengen tot onge veer 35 man. Dat aantal is te gering voor een goede bezetting van alle partijen. Onze nationale eer. legt ook verplichtingen op en hieronder rekenen wij ook dat wij voor representatieve gelegenheden de be schikking hebben over minstens twee mu ziekkorpsen, die de vergelijking met het bui tenland kunnen doorstaan. Er is werkelijk nog wel op iets anders te bezuinigen dan door een beknibbeling op de uitgaven van muziekkorpsen, die den naam van ons land moeten helpen hoog houden. Over een concert van de z.g. „kleine kapel", onder directie van den onderkapel- meester, den heer Kreyger, schrijft hetzelfde blad: Reeds bij 't eerste nummer, Variété's Marche van J. Demaële, kwam tot uiting dat er inderdaad muziek gemaakt werd1 schit terende rhytmus, vol kleurenpracht onder alleszins bekwame, kalme doch berekende leiding. De baspartij deed1 zeer aangenaam aan, de verschillende instrumenten gaven een prachtigen grond aan het geheel. De sympathie van het publiek was dan ook reeds van stonde aan gewonnen. Het orkest beschikt over zeer uitgebreide instrumentatie; deze verscheidenheid bezorg de.dl verse pakkende momenten en mooie af wisseling in de begeleiding. En de Mlddelburgsdhe Courant uitte zich qIh volgt: Wie gaf zich niet met geest en ziel geheel over aan het vele sóhoone, dat tot ons kwam? Dit stafmuziekoorps is waarlijk subliem! We hadden niet gedacht, dat „dit" uit harmonie- instrumenten te halen was; dat b.v. de be kende aria uit „Samson et Dalila" van Saint- Sains; dat de Obéron-ouvertuxe van We- ber zóó kon voldoen. [Vooral bij dit laatste, moesten wij het ons telkens woer reallseeren: wij zijn niet in een concertzaal, maar bulten in een tuin; en 't Is geen symphonle-orkost dat voor ons speelt, maar die zuivere fijne, subtiele tonen komen uit koper. Het was buitengewoon. Zóó hoor den wij het nooit! Het zal ongetwijfeld de inwoners van Hel dor deugd doen zoo gunstig een oordeel over „hun" corps want per slot van rekening ia het dan toch maar van ons, nietwaar? te hooren. De Edison Phonograaf. Do bejaarde uitvinder van de phonograaf, Thomas A: Edison, die trots zijn 75 jaren nog vol energie en werklust -aan den arbeid is, hield zich de laatste jaren bezig met de voltooiing van zijn yinding. Zooals men weet, was het groote ongerief van een grammo- phoon altijd; de min of meer krassende bij geluiden, die de naald over de plaat maakt. Dit gekras was hinderlijk en nam een deel van het genoegen-weg, dat het luisteren naar de weergave der muzieknummers yerschaf- te. Edison Is er, na zeer veel proeven en met opofferingen van een groot kapitaal, in de- slaagd hierin verbetering aan te brengen. Hij vervaardigde den nieuwen Edison phono graaf, die in samenstelling en werking ge heel van de in gebruik zijnde instrumenten verschilt. De naald, die in de grammofoons van het oude systeem telkens moet worden vernieuwd, is hier vervangen door een dia mantje; de platen zijn meer don tweemaal zoo dik als van oen gewone phonograaf. on on breekbaar. De heer L. B. M. Polak, die de hoofdver tegenwoordiging heeft van deze instrumen ten, stelde ons Zaterdagmiddag in de gele genheid ze te hooren. Wjj hoorden achter eenvolgens verschillende nummers voor zang, viool, piano, orkest, enz. Wat den zang betreft, en de wedergave op koperen instru menten (zooals bijvoorbeeld cornet pistons): daar is absoluut geen verschil tusschen de werkelijke muziek en deze reproductie. Met de oogen dicht zal men daarin geen verschil bemerken. Voor de uiterst subtiele instru- men ais viool, cello, e.d. geldt dat niet in die mate, maar toch is de wedergave daarvan zeer innig en alle nuanceeringen komen schitterend tot haar recht Wel het fraaist, dat wij hoorden, was behalve de zang, een' eomet-solo van Schubert's Stfindchen; de uiterst fijne nuanceeringen, de versieringen, de tempi, alles werd hierin volmaakt,weer gegeven. Men kon wanen den kunstenaar persoonlijk te hooren. Ook in een paar zang nummers van Amerikaansche zangeressen kwam de molligheid en de volheid van haar stemmen goed uit. De Italiaansche tekst van een praóhtigen bariton kon bij wijze van spreken woordelijk worden gevolgd. Natuurlijke zijn dergelijke groote instru menten voor den gewonen man vrij duur, Het zijn trouwens heele meubelstukken, die men in een verborgen hoekje van een salon of ander vertrek kan opstellen en waarvan men droomende genieten kon. Maar vele er van zullen ongetwijfeld hun weg vinden in zalen, café's en dergelijke inrichtingen, om dat zij op waarlijk voortreffelijke wijze de strijkjes vervangen kunnen. Een der bladen, die de nieuwe instrumenten beschreef, merk te zeer terecht op, dat het zoo jammer was, dat Edison niet gewacht had met het in den handel brengen der grammophoons voor hi de uitvinding volmaakt had. Want nu moet zooveel vooroordeel worden overwonnen; men beschouwt een grammophoon nog steeds als een instrument, dat minderwaardige mu ziek weergeeft. De nieuwe vinding zal dit vooroordeel wel wegnemen. Naar wij vernemen zal deze nieuwe phono graaf binnenkort voor het Holdersche pu bliek worden gedemonstreerd door een con cert in Scala. Ernstig anto-ongelnk. Zondagmorgen had op den Huisduinerweg een ernstig auto-ongeluk plaats. De heer v. W. reed met zijn dochtertje in de auto op den Huisduinerweg. Op dat oogenblik waren er zoo goed als geen wandelaars, zoodat de auto een vrij groote vaart had. Een man be vond zich midden op den weg, doch deze gaf op de signalen geen acht. Later bleek dat hij deze wegens zijn doofheid niet had ge hoord. Eerst toen de auto dicht bij hem was en de bestuurder wilde uitwijken om langs den man heen te gaan, ging deze terzijde, maar ongelukkig genoeg week hij naar den verkeerden kant van den weg uit, en kwam zoodoende vlak voor de auto terecht. De be stuurder moest toen, teneinde een aanrijding te voorkomen, in de sloot langs den kant van den weg riidien, waardoor het dochtertje van den heer v. W in het gelaat werd gewond, en de auto ernstig beschadigd. Eon aanrijding met den wandelaar kon evenwel niet voor komen worden, en de 64-jarige man bekwam twee gebroken ribben en ernstige wonden aan pols en hand. - Rijkspostspaarbank. Ingezonden ffitfeeXaaBna, Deelnemers aan do wedstrijden van 29 en 30 JUNI en 1 JULI, wordon verzocht hun In- 8chrljvlngsfalljetten zoo spoedig mogelijk In te zenden. De biljetten zijn verkrijgbaar op het jacht- vlot en bij den portier van het Kon. Instituut voor de Marine. (F 15) Een bewoner van Koegras heeft kennis ge geven, dat hij, de vermiste kist met theebladen on theelichtjes had opgekocht. Hij kocht de kist voor leeg. De inhoud is aan den eigenaar teruggebracht, In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ten nadeele van 3 matrozen van Hr. Ms. „Tromp" uit hun kastjes eon ueurag van 650 ont vreemd. Zondagavond werd door iemand aangifte ge daan, dat zijn 64-jarige vader 's morgens om streeks 12 uur door een auto top den Huisdui nerweg was aangereden on volgens den dokter oie hem daarna behandelde heeft hit twee rib ben gebroken en is aan pols en hand ernstig gewond. Een onderzoek wordt ingesteld. Dit het Polltte-rappori In den nacht van Vrijdag op Zaterdag te 8.46 u. ontdekte een waker van den nachtvei- llgheidsdlenst, dat er een sterke brandlucht was waar te nemen |on er veel rook kwam uit de slachtplaats van een slager in de Spoor straat. De waker wekte de bewoners. Bij onder zoek bleek, dat In een rookhok achter de sla gerij* waarin het spek werd gerookt, brand was ontstaan. De ijzeTen rookkast was geheel gloeiend, waardoor eonige turven, die in de nabijheid lagen, in brand waren geraakt. Ver moedelijk was de brand ontstaan door het drup pen van het spek, dat in de krullen zou zijn gevallen. De brand kon met emmers water worden gebluscht. gemeenteraad. Onderwerpen ter behandeling: Geldleening. Voorstel tot het aangaan van een geldleening groot 1.360.000. Notulen. Vaststelling der notulen van de vergaderin gen van 6 Februari en 13', Maart 1023. Ingekomen Stokken. a. Goedkeuringsbesluiten van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland op de raadsbesluiten tot uitgifte van gronden in erfpacht aan: G. de Beurs Gz., B. J. van Doorn, J. Geurts, J. P. van Os, J. Roomeijer, O. Bot en M. J. 't Hart, J. H. Staalman, H. P. Baak en Mevr. N. Tim- man—Buurs. b.» Besluit van Gedeputeerde Staten hou dende vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1921. c. Goedkeuringsbesluit van Gedeputeerde Staten op het Raadsbesluit van 16 Mei jX tot aankoop van gronden te Huisduinen. d. Besluit van Gedeputeerde Staten hou dende goedkeuring der 3e supp. begrooting 1922. e. Verdagingsbesluiten van Gedeputeerde Staten ten aanzien van de besluiten van dien raad: le. tot het aankoopen van straten nabij Tuin dorp van O. Adriaanse; 2e. tot den verkoop van grond van den pol der „Helder en Huisduinen"; 3e. tot den verkoop van grond aan A. Klop per. fBerichten van aanneming der benoeming tot onderwijzer resp. onderwijzeres van E. Lig teringen en M. E. van der Kaaij. g. Alsvoren van G. Grobben, tot leeraiar aan de ZeevaartschooL h. Proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den Ontvanger der gemeente. i. Missive van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, houdende bericht, dat er geen bezwaar bestaat tegen de aangebrachte wijzigingen in de algemeene voorwaarden tot uitgifte van gronden in erfpacht. Voorgesteld wordt om de stukken genoemd sub a—i voor kennisgeving aan te nemen. j. Voorstel van W. O. van Breda en 3 an dere leden van den Raad om het raadsbesluit van 24 April jX inzake de reorganisatie van de Gemeente-reiniging niet uit te voeren, alvorens het plan van den Directeur van Gemeentewer ken in den Raad is behandeld. Voorgesteld wordt dit stuk om prae-advies te zenden aan Burgemeester en Wethouders. k. Verzoek van Burgemeester en. Wethou ders van Wymbritseradeel om adhaesie te be tuigen aan het adres van den Raad dier ge meente aan H. M. de Koningin om het daar heen te willen leiden, dat openlijke Godslaste ring wordt strafbaar gesteld in het Wetboek van Strafrecht. Voorgesteld wordt te berichten, dat dè Raad de Vereeniging van Nedierlandsche Gemeenten het aangewezen lichaam, acht om een zoo alge meene zaak aanhangig te maken. Onvoorziene uitgaven. Voorstel tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1922. Gemeente-Rekening. Voorstel van W. O. van Breda en 9 andere leden van den Raad om jaarlijks een oommissie van drie leden uit den Raad te benoemen voor het onderzoek der gemeente-rekening. SuppL Begrooting. Voorstel tot vaststelling der 4e suppi be grooting voor den dienst 1922. Voorstel tot uitgifte van grond, gelegen aan den Singel, in erfpacht aan Gebrs. Smit. Bouwverordening. Voorstel om K. Zeeman ontheffing te ver- leenen van het bepaalde bij art, 16, lid 1, der Bouwverordening ten aanzien van den bouw van een pakhuis met bovenwoning aan In. Doolhof. Voorstel om het onderhoud van de sluis in de buitenliniegracht aan F. Selderbeek op te van den vergadering van 15 Mei jX, nopens het ver- leenen van steun aan bottervisschers. Mededeellng. Het voorstel', opgenomen in bijlage No. 79 (1923), met betrekking tot de verbetering van den toegang tot de Anemonenstraat, wordt teruggenomen. Reclames,. Vischafslag. Voorstel tot verlaging van het percentage, voorkomende in de verordening op de heffing van rechten op dien afslag van visch. Geldleening ad 1.300.000. Burgemeester en Wethouders hebben aan den Raad het volgend schrijven gericht: Volgens eene voor U ter inzage gelegde specifieke lijst, waarin zijn vermeld de betrek kelijke Raadsbesluiten en verdere gegevens aangaande de onderwerpen, waarvoor geld ter leen moet worden opgenomen, zal do gemeente moeten beschikken over rond f 1.860.000, waarvan disponibel is een bedrag van rond f 285.000, als van het Rijk ontvangen uitkee- ring uit de Oorlogswinstbelasting en van de Rijkskolendistributie ontvangen tegemoetko ming in de kosten der brikettenfabriek (resp. f 224.964 en f 60.000). In verband met de doeleinden, waarvoor de benoodigde bedragen zijn of zullen worden ge bruikt, alsook met de bedragen der jaarlijksche aflossing van bestaande leeningen, zijn Bur gemeester en Wethouders van meening, dat de aflossingen zouden kunnen worden bepaald als volgt: van herbestrating Vergoeding S Reclames. Voorstel In zake reclames ter rake van na- vorderi ngsaanslageni in dte pk dtr. belasting paar het inkomen, dienstjaar 1920/1921. Ter visie Antwoord van Burgemeester en Wethouders op de vraag van den heer B. Zondervan, m de Ten einde nu eenerzijds de aflossing ter be spoedigen en anderzijds die aflossings-bedragen in de eerste jaren, met bet oog op de vrij hooge bedragen* welke in die jaren van bestaande leeniingen moeten worden afgelost, «enigszins te temperen, wenschen wiji het beschikbare be drag van rond 285.000 aan te wenden, ter gedeeltelijke betaling der aflossing van de te leenen som* in de eerste elf jaren, en wel in zoodanige gedeelten, dat de totaal-aflossings bedragen van alle loopende geldleeningen te zamen in eene gewenschte verhouding tot el kaar. staan. Het ligt in de bedoeling, die som van ƒ285.000 jaarlijks op de gemeente-begrooting te brengen; dus van het eene jaar op het an dere over te schrijven, telken jare te vermin deren met het volgens bijgaanden staat oorres- pondeerende aflossingsbedrag. De bedoelde (afloopende) som kan in die jaren «Menen voor bedrijfskapitaal voor de bedrijven of kasgeld voor de gemeente, voor welk een en ander op de begrooting voor 1923 f 400.000 is uitge trokken. Renteverlies behoeft er dus van die som bijna niet geleden te worden, temeer niet waar de gemeente haar bankovereenkomst (met de Bank van Wisselink) heeft. De staat van aflossingen van alle loopende leeningen te zamen zal er dan uitzien ais de bijlage dezes aangeeft. Wij zijn ter zake in verbinding gekomen met een consortium van financieels instellingen en hebben daarvan de volgende aanbiedingen voor het overnemen eener cbllg^tie-leoning ver- kregen: a. tegen den koers van 97.502 hij eene rente van 6 b. tegen den koers van 94.005 bij eene rente van 5V« c. tegen den koers van 90.002 bij eene rente van 5 en overigens op de voorwaarden in het hier onder vermelde ontwerp-besluit opgenomen. Na bespreking met de Directie van eene der bedoelde instellingon, zijn wij tot de conclusie gekomen, dat de sub c. genoemde koers en rentevoet voor de gemeente het voordeeligst en ook in ander opzicht het meest gewenseht zijn. Immers bij d'ien koers en rentevoet blijft bij omrekening tot den pari-koers de rente be perkt tot 6.92, terwijl bij omrekening van de sub a. en b. genoemde de rente min of meer belangrijk stijgt boven 6 en bovendien het rentetype 5 ook in de toekomst voor de ge meente in financieel opzicht een beter aanzien n°wij stellen U daarom voor de aanbieding te aocepteeren op de sub 0. genoemde hoofdvoor waarde, doch voegen daaraan de volgende op merking toe. Natuurlijk zal de gemeente hij aanvaarding van het door ons gedane voorstel een belangrijk bedrag minder ontvangen dan volgens de hierboven gedane uiteenzetting henoodigd' is, en wel ƒ135.972.80. Wij meenen echter, dat deze omstandigheid1 geen reden mag zijn, om het opgemaakte leeningsplan te wijzigen, en wel in de eerste plaats omdat wjj gegronde hoop hebben, dat het Rijk een bedrag vart bijna 80.000 zal restitueeren voor den aankoop van grond en in de tweede plaats omdat vrijwel vast staat, dat enkele posten, b.v. die betreffend® schóolbouw, aan den hoogen kant zijn uitge trokken. En mócht dan toch nog een zeker be drag 'te weinig worden ontvangen, dan kan dat, zoo meenen wij, gevoegelijk in een later aan te gane leening worden opgenomen. Herbestrating SingeL De aannemer van de bestratings- en riolee- ringswerken der wegen langs het Spuikanaal, Joh. Dienaar, heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek om een tegemoetkoming voor het herleggen dier bestratingen, waartoe hij door den Uitvoerder der Werken van het Spui kanaal verplicht was. B. en W. hebben aan vankelijk geen termen aanwezig geacht om in dit geval af te wijken van de besteksbepalingen, die voorschrijven, dat de aannemer de door hem gemaakte werken 4 maanden na de oplevering en voltooiing onderhoudt en de gebreken of verzakkingen, die er mochten ontstaan, voor zijn rekening herstelt, óm deze reden namen zij op bovenvermeld verzoek een afwijzende beschikking. De Uitvoerder, bovengenoemd, komt thans op deze beschikking terug, aanvoerende, dat het alhier nimmer is voorgekomen, dat een bestra ting ^geheel opnieuw gelegd moest worden. In zijn advies schrijft hij 0. m. het volgende: „Waar de aannemer geen recht kan doen geiden voor eenige vergoeding voor die extra werkzaamheden, moet zijn verzoek beschouwd worden als een beroep op billijkheidsoverwe gingen. Hiertoe behoort in de eerste plaats het dade lijk na voltooiing der bestrating berijden met zware vrachtauto's, waardoor tengevolge van den lossen ondergrond, vroegere tuinderijen* 'diepe sporen in de bestrating gereden werden, welk spoor door andere rytuigen, tengevolge van de geringe breedte van den weg moest worden gevolgd. Dat bovenvermelde omstandigheid wel uit sluitend de oorzaak is, moge blijken uit het feit, dat de toegang nabij het Algemeen Wees huis, waar de bestrating ligt op.uitsluitend aan gevuld terrein, hetwelk op, sommige plaatsen zelfs meer dan 3Vi M. diep ontgraven is ge weest, alwaar het spoor verlegd kon worden doordien de weg daar voldoende breed is, geen, nadeelige gevolgen van het rijden met zware wagens is te constateeren. Waar het, voor zoover mij bekend, nog nim mer in deze gemeente is voorgekomen, dat aan den aannemer den eisch gesteld is geworden van bet geheel opnieuw bestraten van een döor hem gelegdien weg en er dus vermoedelijk op een dergelijken uitersten maatregel door de diverse inschrijvers, evenmin als door mij, op gerekend is, is er naar mijn oordeel wel vol doende grond, om aan het verzoek van adres sant tegemoet te komen en heb ik de eer U voor te stellen aan Dienaar te vergoeden V* deel in de kosten van herbestrating van be doelden weg, waarvoor zonder verdere verreke ning het bedrag zou zijn vast te stellen op 475, zegge vierhonderd vijfenzeventig gul den." Intusschen is niet, zooals de Uitvoerder aan vankelijk verlangde, de geheele straat opnieuw herlegdü, doch is in totaal herbestraat 2070 M\, d. i. ongeveer 1/s van het geheel. In deze ver houding zou volgens het bedrag, door meerge- noemden Uitvoerder genoemd, een tegemoet koming ten bedrage van 802.54 (afgerond 300) billijk zijn te achten. De Commissie van Bijstand voor de Publieke Werken, wier gevoelen met betrekking tot deze aangelegenheid is ingewonnen* kan zich er mede vereenigen, dat een tegemoetkoming tot evengenoemd bedrag wordt gegeven. De meerderheid in het College wil ook, op grondl van de ingewonnen adviezen en om bil lijkheidsredenen, deze tegemoetkoming verlee- nen. De minderheid vereenigt zich hiermede echter niet, omdat zij meent, dat moet worden vastgehouden aan de bepalingen van het bestek; zij wenscht derhalve de aanvankelijk afwijzen de houding van het College te handhaven. Aan den Raad wordt verzocht thans een be slissing te nemen. Opzicht sluis bnlfen-IlnleKTachi De uitvoerder van het Spuikanaal heeft ter kennis van B. em W. gebracht, dat het hem niet gewenseht voorkomt, dat de sluis in de bunen-liniegracht geheel zonder toezicht wordt gelaten. Het is reeds voorgekomen, dat door baldadige handen steenen zijn gewor pen op den aanslag der sluisdeur; dit nu kan belangrijke schado voor de gemeento met zich meebrengen. Tevens dient deze sluis geregeld te worden onderhouden. Daar de polder bode F. Selderbeek zijn da- gelijksche werkzaamheden heeft in den om trek van do sluis, komt het B. en W. het beste voor hem het toezicht en onderhoud op te dragen. Selderbeek beeft zich, daartoe roods bereid verklaard. De werkzaamheden zullen bestaan in: 1. het minstens eenmaal per dag controle®- ren van de sluis; 2e. het eenmaal per maand Smeren der bo- venhor met machineolie; 3o. het eenmaal per jaar teren van de sluip deur; 4e. het verwijderen van het drijvend en zinkend vuil; 4 Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zyne b(j- en hulppostkan toren over de maand Mei 1923. Op spaarbankboekjes uitgegeven te Helder en elders, werd in den loop der maand te Helder ingelegd f70.689.87 en terugbetaald f 126.912.95. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f66.223.08. Het aantal te Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 60. Door tusschenkomst der te Helder geves tigde kantoren word ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal be drag van f—en afgeschreven I 7.100.—. Derhalve minder in- dan afgeschreven f7.100. Het aantal te Helder uitgegeven nieuwe staats- schuldboekjes bedroeg 3. Eerlijke menschen. 650 gestolen. Auto-ongeluk. Hieronder 21 formulieren ad f 1.— in spaar- bankzegels van 5 cent en 204 formulieren ad fl.in spaarbankzegels van 1 cent (School- sparen). Brand. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Helder, of» Woensdag 13 Juni, des namiddags 8 uur. Erfpacht Spui Kanaal. dragen- Ringel. a. in 10 jaren: Saldo tekort Leweremiddelenbedrijf 14427.41 Aanschaffen gymnastiektoestellen M.U.L.O.-school 4862.70 Aankoop zwemvlot 5953-13° Venbouw Weeshuis (tekort 1920) 2970.785 Bijdrage kosten Marine-monument 1500. Uitbreiding Vischafslaggebouw 10000. Totaal ƒ39714.03 of per jaar rond1 4000 is 40.000. b. in 15 jaren: Ovenbouw Gasfabriek met bijwerk (tekort vroe ger geleend bedrag) ƒ90811.32 of per jaar rond 6000 is 90.000. 0. in 20 jaren: Uitbreiding van fabriekstoestelien, buizennet in de stad en muntgasbwnenleidingen voor de Gasfabriek 7817.74° Aankoop watermeters, enz. voor de Waterleiding 19735-90 Aandeelen stoomb. N. V. „E.8.o.n.a." 5000. ld. Gentr. Bouwmaterialenvoorziening 1, 9000. Oprichtingskapitaal Woningstichting 1000. Singel. Totaal ƒ42553.645 of per jaar rond ƒ2000 is 40.000. d. in 35 jaren: Aankoop (huis Oostslootstraat plus overdrachts kosten 1785.50 Verbouw scholen 1 en 2 (Koegraa en Huisduinen) 1770.09 Verbouw Normaalschool 18904.13° Verbouw Politiebureau 12800.53 Verbouw Brugwachterswoning 3098.02 Leveren en leggen van de waterleiding Spuikanaal 31391.02 ld. id. van de gasleiding Spuikanaal 30646.25 ld. id. van de waterleiding Julianadorp 6288. Uitbreiding waterleiding in 1920 9713.35° Uitbr. waterleid. (tekort leening 1920) ,1 14484.15 Aank. woningen 1. d. Laan met kosten 4334- Bjjdrage kosten draaischijf H.IJ.S.M. 4000. Totaal ƒ139215.05 of per jaar rond ƒ4000 is ƒ140.000. e. in iO Jaren: Stratenaanleg woning-complex Tuind. 76800. ,1 nabij den Ruijghweg 30675. verlengde Fabrieksgr. 8200. Javastraat 35000. Aandeel kosten weg Helder Callantsoog 20000. Graven Spuikanaal en straat-aanleg daarlangs 150000. Stichten bosch wachters woning in de Donkere Duinen 55oo. Uitbreiding Donkere Duinen 31695.36° Verbetering en aanleg bestr. Huiisd. 34070.28 Bouw R.-K. Scholen 170000. Bouw dienstgebouw Alg. Begraafpl. 27670. Uitbr. O. L. scholen Nos. 11, 12 en 13 11608. Kosten van taxatie der gronden van het Grondbedrijf in 1920/21 en over drachtskosten in idie jaren 9454-72 Aankoop grond fam. Walraven 75967-32° Uitbreiding Grondbedrijf 1919 15833.77 Dekkingstekort Grondbedrijf 1920 10167.08 Uitbreiding Grondbedrijf 1921/22 7985.19 Aankoop grond H. van Pelt en T. C. Bakker 1223.50 Aankoop rookerij Zwagerman en ruiling met Gebrs. Kraan -10000. Dekking tekort Grondbedrijf 1921 5, 51332.23 Aankoop grond van diverse personen 240000. Overdrachtkosten gronden Verschoor 990.95 Aankoop grond C. Adriaanse 5600. Aankoop grond diezelfde 1523.29 Aankoop grond N. V. Houthandel voorheen J. Oortgijsen 5876.64° Aankoop grond in het Koegraa van Mr. A A. Loopuyt 1400. ld. id. van H. Bakker Dzn. 3564. Överschrijvingskosten id. id. 261.30 Aankoop grond C. Koning, enz. 934.85 ld. woningbouw „Algem. Belang" 471.69 ld. A. F. Rike 2233. ld. R.-K. Kerkbestuur 148.90 ld. N. V. Landbouw-Maatschappij 114.85 Totaal ƒ1046301.935 of de eerste 30 jaren per jaar rond 26.000 en de laatste 10 jaren p. jaar rond 27.000 is 1.050.000.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5