Terug in het leven. GRATIS NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. heen en terug (retour) naar SCHOORL I. GRUNWALD, Kanaalweg 71-74 en Keizerstraat 116. Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvan gen het tot 1 Juli GRATIS. BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. UIT HET BEZETTE GEBIED. Het deodvonnls tegen ingenieur Görges bevestigd. FEUILLETON. Voor Nederland bewerkt door 21) Hij haalde een gouden sigarenkoker te voorschijn. De dokter ving een vluggen blik van zijn patiënt op en zeide: GEZONDHEID en VREUGDE allergoedkoopste en allersoliedste Winkels van Helder Koopt bij de fa. I. GRUNWALDWant uwe kinderen en uwe beurs zullen er wel bj varen Koopt dus de volgende week in de drie zaken van de fa. I. GRUNWALD. Afdeeling Dames-confectie speciale reclame-prijzen. Een aanval op een afdeeling Belgische wielrijders. ENGELAND. Goudvelden. De Brltsche vloot De marlne-basi^ te Singapore. Vliegmachines tegen oorlogsschepen. ITALIË. De uitbarsting van de Etna. VEREENIGDE STATEN. Aanbouw voor de vloot. De drankwet. Hitte ln de Vereenlgde Staten. Ingezonden Mededeellng. Fa. GEBR. H00GERDUIJN. Gevestigd 1870 De dure Volkenbond. Ingezonden Mededeellng. Zelfonderzoek. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER 3 MiAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Nod. O. en W. Indië p. zeepost f2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.576, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse niummers der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-GHrorolteniiiig No. 16066. De Administratie. Op* en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Z o m e r t d. Maan Zon Hoogwater ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 2.07 4.40 9.24 5.13 5.49 2.39 4.40 9.24 6.82 6.53 3.17 4.41 9.24 7.23 7.54 4.014.419.24 8.23 8.49 4.53 4.42 9.24 9.14 9.39 5.53 4 42 9.23 10.02 10 24 7 —4.43 9.23 10.47 11.09 Juni op: Zondag 24 a. 4.23m. Maand. 25 ff 5.41 n Dinsdag 26 tt 6.57 H iVoensd.27 1) 8.05 n Dond.d. 28 V 9.04 8 Vrijdag 29 r> 9.53 ft Zaterd. 30 10.34 ft Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 23 Juni9.54 uur. Zondag 24 9-54 Maandag 25 9.54 De Morning Post verneemt, dat goed in gelichte persoonlijkheden te Londen den toestand op de conferentie van Lausanne als zeer ernstig beschouwen. Het laatste woord der bondgenooten is nu gesproken en zij zullen eischen, dat de gemaakte afspraken worden nageleefd. Het besluit van Angora om beslag te leggen op verschillende inkom sten, die feitelijk toebehooren aan den dienst der Turksche buitenlandsóhe schuld, ter wijl er op de begrooting geenerlei gelden voor dien dienst worden uitgetrokken voor wat het bedoelde bedrag betreft, kan niet worden geduld. Alleen door een ultimatum der bondgenooten schijnt het mogelijk uit dit slop te geraken, tenzijn men Turkije re gelrecht in gebreke stelt. Voor het militair gerechtshof van het Fransohe bezettingsleger is Donderdag In hooger beroep behandeld de zaak van den ter dood veroordeelden Duitaohen ingenieur Paul Görges van de Badensche Anilinefa- briek te Ludwigshafen. De advocaat van den veroordeelde lichtte het hooger beroep toe met het betoog dat de verordening van de Rijnlandcommissie, waarop de veroordeeling berust rechtsgel digheid mist. Verder vertelaarde pl. dat hij, evenals de meerderheid van het Duitsohe volk, daden van sabotage afkeurt. Niettemin kan hij heel goed begrijpen dot een man als Görges, be wogen door de ellende waarin het Duitsahe volk verkeert, uit vaderlandsliefde tot een dergelijke daad (oenl aanslag op een spoor wegbrug) komt. Nadat de vertegenwoordiger van het O. M. de rechtsgeldigheid van de gewraakte ver ordening der Rijnlandconiimissie staande had gehouden en uiteengezet dat de daad van Görges honerden Fransche soldaten het Naar het Engelach van Wiillam Lodke. i W. J. A. Roldanus Jr. „Ik merk, Mr. Pillivant," zeide Baltazar niet een grijns, die als glhnladh bedoeld was, „dat ik In uw oogen een vrij minderwaardig iemand ben." „O, heelemaal niet, oude jongen. Iedereen eijn meug hoor! En we leven in een vrij 'land. Een sigaar?" „Nog niet, Pillivant. Een paar sigaretten is alles, wat ik kan toestaan." Pillivant koos een sigaar uit en stak die aan. Er volgde een korte stilte. Hij keek het raam uit. Dan begon hy een loflied te zin gen op de golfbaan, die een mijl verder lag. Een natuurlijke baan met natuurlijke kuilen. De graszoden waren van mijlen ver ge- •haald. Nu had die beroerde regeering hun mannetjes weggehaald. En geen ziel in het dorp had verstand van graszoden, zoodat al die mooie graszoden naar de haaien gingen. Het was een godvergeten schande om golf banen naar de haaien te laten gaan. Golf was een nationale instelling, noodig om moede oorlogswerkers zooals hij in conditie te houden. Maar wat kon je anders verwach ten van de rotzooi, die de zoogenaamde re- g eer ing vormde? Maar toch kon je nog wel spelen. Baltazar moest eens meegaan, als hy weer beter was. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard). Ingez. imeded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 et. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adresBureau v. d. blad en met br, onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Geen luchtballons, die in de oneindige wereldruimte verdwenen en die men nimmer meer terugziet, geeft de fa. I. GRUNWALD, Keizerstraat 110 en Kaoaalweg 71-74, cadeau, docD wel een veel kostbaarder geschenk. Het hoogste goed op deze aarde wordt door haar voor NIETS verkrijgbaar gesteld. Want iedereen, die vanaf heden tot en met de volgende week by de firma I. GBUNWALD, Keizerstraat 116 (manufacturen en heerenstoffen), en Kanaal- weg 71-74 (dames- en kinderconfectie en stoffen enz.), voor f 5.— besteedt, krjgt voor NIETS een officieel retourbewljs van E. S. 0.N.A, om met hare salon boot een tochtje naar het prachtige Schoorl en Bergen heen en terug (retour) te maken. Let wel, geen bonnen geven wy af, doch het directe offIcleele gewone plaatsbewijs wordt DIRECT aan onze kassa Keizerstraat 116 en Kanaalweg 71-74, n. h. Postkantoor, verstrekt. Deze retourkaarten zy'n geldig gedurende de maanden Juli, Augustus en September, zoowel Zondags als door de week. HUISMOEDERS! Wilt gy uwe kinderen in de vacantie Gezondheid cadeau doen Wilt gy, HUISVADERS, met uwe jongens in de heerlyke, met dennengeur doorluwde atmosfeer, door de duinen van Schoorl dartelen, aarzelt dan geen oogenblik, maar doet uwe inkoopen in de Die f 5— koopt krijgt 1 retourbiljet, die f 10.— koopt 2 retourbiljetton, enz. £2iL_ (N too) leven had 'kunnen kosten, heeft het gerechts hof het hooger beroep verworpen, zoodat de ter dood veroordeeling van Görges gehand haafd blijft. Na de veroordeeling is van Duitsche kant beweerd dat Görges slechts onder dwang had bekend den aanslag te hebben gepleegd. De Frankf. Ztg. spreekt dat thans tegen. De vader en de broer van G. hebben hem in de gevangenis bezocht en van hem ge hoord dat hij uit eigen beweging en onge dwongen heeft bekend den aanslag te heb ben begaan. Donderdagmorgen heeft een troep Duit- schers te Siokingmühlen, bij Dorten-Ruhr, een aanval gedaan op een afdeeling Belgi sche wielrijders, waarbij schoten werden gelost De „Daily Mail" meldt uit Dar-es-Salaam, dat in het vroegere Duitsch-Afrika, tussohen Tanganyika en de Nyasse-meren, een zeer uitgestrekt goudveld ontdekt werd, waarheen reeds talrijke goudzoekers zijn vertrokken. Uit het eerste rapport van de speciale oom missie in zake de marimebegrooting bUJkt, dat het personeel van de vloot verminderd is met 60.000 man, terwijl de uitgaven aan sa larissen met meer den vijf millioen pond st. zjn vermeerd vergeleken met d'e laatste drie jaren van vóór den oorlog. De commissie Is van oordcol, dat de regeering in 1924 dient over te gaan tot een herziening vari de be zoldiging der officieren en manschappen en spreekt de meening uit dat het bestuursde partement gereorganiseerd en ingekrompen moet worden. (Bij de tegenwoordige uitgaven en „Ik heb mijn heele leven nooit golf ge speeld," zeide Baltazar. Nooit gespeeld? Maar wat heb je dan eigenlijk wel gedaan?" Toen hU met zijn monstersigaar tussohen zijn lippen trotsoh wegstapte, wendde Balta zar zich tot dr. Rewsby. „Dokter," vroeg hij, „zouden ze me erg hoog hungen als ik mijn woldoener ver moordde?" Zoodra een pleister de plaats van het hoofdverband ingenomen had, drong de on geduldige patiënt er op aan, op te staan en in een geleend' pak van den verfoeiden Pil livant uit te -gaan. Zijn eerst etodht was een bezoek aan het hospitaal, waar Quong Ho, half bewusteloos, nog steeds tussohen leven en dood zweefde. Op aandrang van Baltazar bad dr. Rewsby consult genomen niet den) hesten chirurg uit de dlchtsbij 'gelegen groote stad. Bezien uit een medisch oogpunt kon er niets eenvöudigers bestaan dan Quong Ho's fracturen. Een' specialist uit Londen laten komen zou gewoon verkwis ting zijn van kostbaren tijd. Alles wat de wetenschap kon doen, was gedaan. De rest moet de Natuur doen. Baltazar was diep te leurgesteld. Daar hij het geloof van een bal ling in de wonderen der moderne chirurgie bezat, had hij gedacht, dat een paar honderd pond een toovenaar uit Harley Street met schitterende instrumenten gebracht zouden hebben, die Quong Ho's hoofd binnen en kele mirakuleuze seconden genezen had. De ironische glimlach op de lippen van dr. Rewfbay, voor wie 'hij eerbied en sympathie had loeren opvatten, overtuigde hem van zijn overdreven' phantasiën. Hij zeide, dat het hem nogal meeviel, hoewel zijn geweten hem alles behalve met rust liet. Buiten de ziekenzaal pakte 'hij dr. Rewsby bij zijn arm. „Luister eens, dokter," zeide hij, „ik wil, dat u mijn positie goed begrijpt. Ik moet op sterkte, vergeleken bij Lie van vóór den oor log, is de totaalbezoldlf ing van officieren en manschappen, zoo zegt de commissie, 120 hooger. Ofschoon op I et oogenblik de ver meerdering van de kos en van het levenson derhoud ongeveer 75 p t. bedraagt, is de be zoldiging van de ma rozen verhoogd1 met 150 pet., niet medegerecend de toelagen, die gehuwden ontvingen. De regeering van Nieuw-Zeelaud is van plan, haar subsidie voor de vloot te verdubbelen en van het totale bedrag 100.000 aan te bieden aan die admiraliteit als een bijdrage In de kos ten van de nieuwe marine-basis te Singapore. LandvLlegmachines hebben Woensdag avond by wi,]ze van proef oen aanval ge daan op de Atlantische vloot in de Wey- mouthbaai. De aangevallen schepen beston den uit de „Queen Elizabeth", het vlagge- schJp van Slr John de Robeck, zes slagsche pen en vyf lichte kruisers. De vliegmachi nes lieten luchttorpedo's vallen. Volgens sommige berichten waren er geen voltref fers, doch de „EvenJng Standard" meldt dat drie oorlogschepen werden getroffen. Do omstandigheden waren voor de luchtvaartul- gen gunstig, daar de maan een zwak, doch voldoend licht gaf om te manoeuvreeren. De vliegmachines profiteeren ook van de om standigheid, dat geen zoeklichten werden gebruikt. De oorlogsschepen beweren dat zij den aanval uit de lucht hebben afgeslagen, daar zij met hun antiluchtgeschut de vlieg machines al den tyd in een spervuur hadden. De streek van Oasazza en van Catane is thans geheel bedolven onder den hoofdstroom de een of andere wijze boete doen voor mijn egoïstische dwaasheid, dat ik Quong Ho naar dieze helsohe plek gohradht heb. O, Ik weet heel goed," voegde hij er vlug aan toe, terwijl hij met een handgebaar dr. Rewfoy s protest tegen hield, „ik weet heel goed, dat het overal 'had kunnen gebeuren. Maar slechts hier op dit verlaten eiland van oeni hoeve zou lk hem uren lang op den grond hebben moeten laten liggen, zonder eonige medische hulp. Het is mijn schuld. Ik moet er boete voor doen." „U hebt er al genoeg voor geboet, mijn beste vriend door uw angst, door uw ja, door uw wroeging, U hebt alles gedaan wat een menschelijk wezen in de gegeven om standigheden doen kon." „Maar ziet u dan niet ln, dat ik door mijn zelfzuchtige dwaasheid den armen jongen in dezen toestand gebracht heb? U moet mij daar op de een of andere manier boete voor '1'dl/Bn doen Waarop de dokter, die een praktisch man was en wien het belang van zijn klein hos pitaal hem zeer ter harte ging, antwoordde: „Het staat u vrij een f?Ht te schenken aan het hospitaal." „Prachtig. Als hij er boven op komt, geef ik duizend pond voor het hospitaal." „Schitterend. Maar als hij er niet boven op komt?" Baltazar haalde zwaar adem, keek ouder zyn 'borstelige bruine wykbrauwen naar be neden en op zijde, zette zijn mond in een strakke plooi en zeide dan bits: „Als hy sterft krijgt u geen cent Maar dan geef ik alles wat ik bezit aan het Alge meen Fonds voor de hospitalen in het Vei'- eenigd Koninkrijk." „Meent u dat werkelijk, Mr. Baltazar? „Of ik het meen? Natuurlijk meen ik het. Ik heb allerlei idiote dingen in mijn leven 'gedaan, maar ik heb nog nooit mijn woord van lava, die in den loop van den nacht nog toegenomen is in omvang en snelheid. Volgens berichten van Donderdag heeft zich in den krater aan den westkant een nieuwe opening gevormd, waaruit groote gloeiende massa's lava stroomen. Pronte en Aderne worden echter nog niet rechtstreeks bedreigd. In. Lavinaro is de lavastroom, die van een dichten ascbregen vergezeld gaat, tot aan het dorp genaderd. De hitte, die de vuurstroom uitstraalt, is ondragelijk. De lavastroom maakt een metaal achtig geluid, alsof een reuzenketting op groo- ten afstand rammelde. Af en toe hoort men geweldige ontploffingen, die door het 'barsten van den aardkorst-onder de dichte lagen van den vuurstroom veroorzaakt worden. Over het geheele schrikwekkende tooneel hangt een dikke witte rook. De bekende Italiaansche geleerde, professor Ponte, die de Etna heeft 'bestegen zoo hoog als mogeiyik was, zegt, dat de lavastroom zich in twee hoofdtakken heeft verdeeld: één vloeit in de richting van Giarre (zuidoostwaarts van de Etna, aan de kust gelegen) en in de andere naar Linguaglossa, benoorden den vulkaan. By den krater van 1879 is thans een spleet verschenen, waarin ongeveer een half dozijn vuurmonden bezig zyn lava en gloeiende ma terie uit te spuwen. De nieuwe spleet strekt zich van den Moute Pioello over ongeveer één K.M. in de richting van den centralen krater uit, daarna loopt zij parallel met de in 1911 ge- opènde spleet om in noord-oostelijke riohting voort te gaan en ten slotte de richting van Giarre te volgen. De voornaamste lavastroo- men zyn twee in getal, waarvan er één over een front van 700 meter breedte vloeit. Over de juiste snelheid van den lavastroom loopen de cijfers nogal uiteen. De meeste varieeren echter tusschen 30 en 40 meter per uur, een snelheid, welke dus van vry dichtbij zou kunnen worden waargenomen, indien de hitte dit niet onmogeiyk maakte. De grootste snelheid schynt 250 meter per uur te zyn ge weest. Het dept. van Marine te Washington ls voornemens aan het Congres machtiging té vragen voor den bouw van acht kruisers, vier kanonneerbooten en drie onderzee-krui sers. De kruisers zullen -beneden de grens van tienduizend ton, door de Woshlngton- sohe Oonfertentie gesteld, blijven, terwijl de kanonneerbooten bestemd zyn voor den Cht- neeschen1 rivier -patroullledienst. De secretaris van de schatkist maakt be kend, dat besloten is alle drankvoorraden in beslag te nemen, welke in de Amerikaansche wateren worden gebracht, ook al bevinden zij zich- aan boord van bultenlandsche sche pen onder het zegel van vreemde regee ringen. De ontzaglijke hitte 'heeft ln de stad1 New- York den dood veroorzaakt van vyf menschen. Twintig anderen, die op straat flauw gevallen waren, werden in ziekenhuizen opgenomen. De temperatuur ln het observatorium, dat 200 voet boven de straten ligt, bereikte op zeker oogenblik 95 graden Fahrenheit. Dit 1» slechts 2 graden beneden de hoogste temperatuur, 8 geregistreerd, o melden, dat twintig men- jn tengevolge van hitte ge durende de laatste drie dagen. In Chloago heeft de hitte vyftlen sterfgevallen veroorzaakt, te Boston en Philadelphla vyf. welke ooit in .juni Berichten uit Oh' schen gestorven zi, Insullnle. John D. Rockefeller heeft 160.000 dollar be- gebroken. Noen, waarachtig niet? Wanneer Quong Ho sterft, zal de wereld niet alleen een trouwe ziel armer zyn, maar ook een van de grootste wiskundige genleeën, die de wereld ooit gezien heeft. En dat ben ik" hy sloeg op zyn borst „ik, die de we reld van hein beroofd heb. En ik moet daar voor boeten." ,Neem me mJJn vraag niet kwaiyk," zeide dr. Rewsbey, terwijl hy zyn auto-handschoe nen aantrok als een teeken, dat een einde wildé maken aan het gesprek, „imaar hebt u altyd vodgexA die overdreven principes ge leefd?" „Ik 'begrijp u niet goecl antwoordde Baltazar, stijf nu. „Als Mr. Quong Ho sterft en ik ben biy te kunnen zoggen, dat de kans daarop niet groot is maar als hy sterft, dan wilt u u, als een soort boetedoening, arm maken en zander een cent de wereld ingaan. Is dat goed?" „Volkomen goed, zeide Baltazar. „Welnu, als medicus met een speciale voorliefde voor laten we zeggen psycho logie, ben ik indiscreet genoeg geweest om mij af te vragen of dit de eerste maal is, dat u zoo'n don-Quiohotteachtige gelofte heb afgelegd. Maar nu i'k erover denk, her inner ik me, dat u iets dergeiyks gedaan hebt twee minuten, nadat ik u voor het eerst gezien heb." Balazar keek hem aan. „U zoudt eigeniyk graag willen weten of ik een klein beetje van Lotje getikt ben." „Heelemaal niet," lachte de dokter. „Maar ik heb zoo'n stil vermoeden, dat de dwaas heid, die u nu zoo betreurt het exentrieke kluizenaarsleven op bet moeras - - het ge volg geweest is van een dergeiyke overhaast op u genomen verplichting." „En als het zoo was, wat dan?" „Dan zou ik zeggen, dat u een heel slechte Aannemersbedrijf van Schilderwerken enz. Heldersche Glasverzekering-Maatschappij. Machinale Verffabriek - Glashandel. Telef. No 74. Middenstraat 18, HELDER. schikbaar gesteld aan 15 ziekenhuizen in de Ver. Staten en Canada ter bevordering van het gebruik van insuline by de behandeling van suikerziekte. De giften hebben de dubbele bedoeling ook armen van het nieuwe en kost bare middel te laten profiteeren en de genees- heeren in de gelegenheid te stellen zich langs proefondervindelijken weg te overtuigen van de beste wyze van toepassing van het middel. 'In de Fransche Senaat is geklaagd over hét peperdure huishouden van den Volken bond, waarin een bescheiden tikjuffrouw eon inkomen - van beteekenis verdient, de hoo- gere ambtenaren meer dan vorstelijk bezol digd worden. De cyfers hebben Vautel van het Journal een overpeinzing in de pen ge geven, waaraan wij het volgende ontleeneu: Ik geloof niet, schryft hij, dat erken ik, in den Volkenbond, die eenmaal als een strootje door een orkaan zal worden wegge vaagd, maar ik ben niet ontoegankelijk voor ernstige argumenten. Ik ben 'best te veran deren hi een vurig voorstander van den Vol kenbond. Niets eenvoudiger dan dat: dat men mij tot secretaris-generaal benoeme. De secretaris-generaal van deze babbelolub ge niet een jaarlijksóh tractement van 180,000 goud-frank, d.w.z. 486,000 Fransche fran ken. Tegen dat tarief kan men zich bekee- ren, wat zegt u. .Maar mocht myn bekeering tot het elegante, dansende, zyde-ruischende paci fisme, dat zich in een „palaoe" te Genève gevestigd heeft, wat kostbaar lijken, dan ben ik bereid water in mijn wyn te doen: dat men m.y eenvoudig benoeme tot adjunct- secretaris van den Volkenbond. Ik zal er dan toch wel komen met myn 96,000 goud- franken, d.w.z. 260,000 Fransohe franken per jaar. Zelfs ben ik bereid ander-secretaris generaal te worden voor 84,000 goud-fran- ken, d.w.z. 226,000 Fransche franken. Voor den wereldvrede moet men wat over nebben. Het rapport, dat Margraine uit naam van dé Kamercommissie voor bultenlandsche aangelegenheden heeft uitgebracht ls door spekt met dergeiyke cyfers. Het zyn daar, niet ver van het standbeeld van Jean-Jac- ques een bende vrede-winstmakers, veewee- ers, die eveneel verdienen als filmsterren of bokskampioenen. En al die meneeren en al Ontwaakt g(J 's morgens met pyn in den rug? Hebt g(j donkere zwellingen onder de oogen? Zijn de enkels en handen gezwollen? Is de urine bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de loozing te vaak of te weinig? ZUn uw ledematen beverig en rheumatlsch, vooral by ruw en vochtig weer Doet uw rug zeer, als gy bukt of opstaat? Hoedt u bytydslaat Foster's Rugpyu Nieren Pillen een Nierziekte voorkomen spoedige behandeling Is het eenige'betrouw bare voorbehoedmiddel. Verwaarloozlng kweekt al te dlkwyis blaas ontsteking, waterzucht, rheumatlek, steen vorming en urinezuur-vergiftiging. Hoewel Foster's Pillen zelfs by deze latere verwik kelingen baten, Is het verstandiger om dit speciaal ii ergeneesmiddel tot voorkoming van nierziekte te gebruiken. Verkrygbaar in apotheken en drogistzaken ft. f 1.75 per doos. (26) gewoonte aangekweekt hebt, en u aanraden die op te geven." Hy gliimlache, wuifde hartelijk imet zijn hand en liep vlug het bordes af naar zyn auto. Baltazar zag hem den slinger omdraai en, aan het stuur gaan zitten on wegrijden, zonder een woord tot zelfverdediging te zeg gen. Wel verre van hem beleedigd te heb ben, was de doker hooger ln zyn achting ge stegen. Een man met 'hersens en het vermo gen om die te gebruiken; een kerel met ex merkwaardig scherp doorzicht en ook met moed. Welk een verschil tussohen zijn open hartigheid en Pillivant's uitflappery. De eer ste was een man van intellect, die vrijuit te gen een ander sprak, de laatste.Hjj herinnerde zich het lesje, dat, toegelicht door Ohineesche klassieken, hy gegeven 'had aan Quong Ho, toen zijn leerling zich na zyn eerste bezoek aan Water-End beklaagd had over 'het gebrek aan manieren *van de dor pelingen. Waarom zou hy zich druk maken over Pillivant. Het was, zooals hy tegen Quong Ho gelegd had: „Verrot hout kan niet gebeeldhouwd worden en muren, ge maakt van vuil en modder, 'kunnen niet ge pleisterd' worden." Pillivant beteekende niets, Rewsby en Rewsby's vlugge opsom ming van zyn psyohologische neigingen al les. Geen enkél menscheiyk wezen had hem ooit op een juiste en begrijpeiyke wyze aan zichzelf voorgehouden. Natuurlijk had hy in zyn kort en rampzalig huweiyksleven waarheden gehoord, speudo-waarheden, in gegeven door heftig vooroordeel. Maar zy waren oppervlakkig geweest, nooit doorge drongen tot den grond der zaak. En daarna was hy als een God zoo vrij geweest van kritiek. En nu kwam deze Scherpzinnige plattelandsdokter, die op de luchtigste en harteiykste wijze den vinger legde op de ongezonde plek in zyn karakter.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1