MAIZ2NA-PUDDING1 KORTE BERICHTEN. OP EN OM HET BINNENHOF. Algemeen bekende kuiali- teitsartikelen voor elkg, huishouding. GEMENGD NIEUWS. De moord in de Boschjes van Poot Collecteeren door Jonge meisjes. De diefstal ln het postkantoor te SteenwJJk. Nog vee op stal Ongeval btJ het schijfschieten. SPORT. 10. die juffrouwen galooven nataurlijk: rotsvast in den Volkenbond, Van den secretaris-ge neraal tot den geringBben bureau-bediende (18,000 frank per jaar) zijn ze bet er samen roerend over eens: Als de Volkenbond niet bestond, moest ze uitgevonden worden! De diplomaten van elke kleur, die in die kaas wemelen zijn van dezelfde meening. En ik herhaal, bekent Vautel, om mij in te scbepen aan boord van dat zeldzame sohip, wacht ik slechts tot ik ertoe word uitgenoo- digd. Voor twee- of driehonderdduizend frank per jaar kan men waarlijk wel doen alsof men naar de klaagliederen) van de Grieken en het geschreeuw van de Turken luistert Naar uit Berlijn wordt gemeld, onderzoekt het rijksdepartement van financiën de moge lijkheid om tot uitgifte van een metalen geld stuk van 100.000 mark over te gaan. De politie te Boedapest heeft elf personen gearresteerd, meest studenten, die een sa- menzwering 'gevormd tuaddon mot net doel de regeering te verwijderen, een economi sche dictatuur uit te roepen en zich van de landbouwproducten meester te maken. Naar de „Grazer Tagesporf' uit Sofia ver neemt, wordt bet bericht omtrent de a.s. ver loving van koning Boris met een Roemoen- sche prinses ten stelligste tegengesproken. Den Haag, 21 Juni. Geen recès-stemming. Van het booze snoeimes. Op uurloon! De gekende voeg". Dema gogen. Het „zeggen" was, dat de Tweede Kamer op z'n allerlaatst half Juni met groot-recès zou uiteengaan. Nu doorleven wij den langston dag, het officieel begin van midzomer-1923, en 't lijfct zeer onwaarschijnlijk, dlat het Lager huis op 22 Juni van zomer-rust zal kunnen gaan genieten; veeleer schijnt 't zeker te zijn, dat eerst op 29 Juni de echte, ouderwetsche recès-stemming zal kunnen opleven. Intus- schen, 't is in den loop der jaren meer aan schouwd, dat de vaste wil om het parlementaire spel voor een week-of-wat te staken, zelfs de praatlustig- en langdradigheid overwon. Er kunnen dus nog „verrassingen" volgen. Maar op Woensdag 20 Juni werd besloten, ook nog de militaire Pensioen-wetten op de agenda te plaateen. De heer Dresselhuys wilde die ont werpen uitgesteld zien tot September, de heer K. ter Laan drong op spoed aan, maar achtte 't toch beter om de Kamer gelegenheid te schenken, die Pensioen-ontwerpen eens rustig te bekijken, stelde voor, er eerst op Dinsdag 26 Juni meê te beginnen. Beide voor stellen, van den Vrijheidsbonden en van den eociaal-democratiscben burgervader van Zaandam, werden verworpen. De Kamer ging dus meê met het advies van den Presi dent om de ontwerpen eenvoudig op de agenda' te plaatsen. Dus: met het plan om ze zoo «enigszins mogelijk op 21 en. 22 Juni al te doen. Dat wees op de begeerte om morgen, Vrijdag, uiteen te gaan. Edoch, er kwam weêr „belemmering", waarover straks nader. De dag van Vrijdag 15 Juni was gewijd aan de interpellatie van mr. Marchant over het Kon. Besluit van 23 Mei j.1., waarbij wijziging werd gebracht in de salarieering der leeraren bij het gymnasiaal en middelbaar onderwijs. Men weet, waarover hier gaat. De Haagsche Kneuterdijk dwingt onverpoosd tot bezuinigen, het snoeimes hanteeren. Minister De Vissor heeft zich lang verzet, met hand en tand, tegen het „snoeien" ook op de salarissen der leeraren, zooeven genoemd. Zijn oppositie was vruchteloos. Men vond er dit op, dat de do centen hun salaris zullen behouden, maar verplicht worden meer lesuren te geven! Zij kunnen genoodzaakt worden tot dertig uren per week te doceeren, met hun goedvinden zelfs tot zesden-dertig. En nu betoogde minis ter De Visser den 15en Juni, dat deze regeling volstrekt geen achteruitgang in positie betee- kent. Maar Z. Exc. van Onderwijs hoe fraai en kloek-gebouwd ook nu zijne rede was ter verdediging van het ontwerp, zal wel ge voeld hebben de kracht der argumenten van den interpellaint mr. Marchant, in deze bijge staan door den soc.-democraat Ir. Albarda, oud-leeraar bij het M. O. Zij1 beiden verduide lijkten, dat vermeerderde arbeids-praestatie tegen hetzelfde loon wel degelijk achteruitgang in positie is. Bovendien, de man, die bijv. gedurende zeven uren eene klasse van dertig leerlingen moest leiden, is 's avonds te afge tobd om „iets anders te doen dan de „N. Roti Crt." in te kijken", zooals de heer Albarda 't uitdrukte. Bovendien: van privaat-lessen zal (althans bij docenten in groote gemeenten) niets komen. En evenmin van wetenschappe- lijken arbeid buiten de eigenlijke werktaak! De nieuwe regeling is dus wel degelijk scha delijk voor het onderwijs. En mr. Marchant's begrijpelijke grief was juist, dat de minister van Onderwijs, bekend als eerlijk man van het openhartige woord1 dat alles trachtte „goed te praten", misschien tegen eigen overtuiging in!Intusschen, ook dr. De Visser moet, nolens volens, het snoeimes han teeren. En Exc. De Geer, de bewaker der arme schatkist, is op zijn beurt weêr slaaf van de onafwendbare noodzakelijkheid om de gaaf heid van den gulden te bewarenDr. De Visser kondigde aan, dat maatregelen, als nu getroffen voor het gymnasiaal en middelbaar, zullen volgen voor allerlei andere takken van onderwijs, ook voor de leerkrachten biji de kweekscholen. De heer Marchant kwam met eene motie, waarbij de Kamer zou verklaren, dat de wijziging in het Bezoldigingsbesluit de onderlinge salarisverhoudingen verbreekt en het onderwijs schaadt, de Regeering uit nood igend den maatregel nog eens te over wegen. De heer Marchant zal zich niet de illusie hebben gemaakt, dat deze motie eenige kans op succes hadZq is Woensdag 19 dezer verworpen met 49 tegen 34 stemmen, terwijl zich van Rechts, hetwelk den minister steunde, slechte afscheidden de katholieke mevr. Bronsveld'Vitringa en de heer Mi- chielsen. De heer Dresselhuys wees er nog even op, dat nu het stelsel van vaste bezoldi ging der leeraren is verlaten, een algemeen systeem van uurloon is ingevoerd. De minister van 'Onderwijs heeft verklaard, dat voor de salariëering bij het hijzonder onderwijs nadere regelen zullen worden gesteld: de maatregelen, waarop mr. Marchant doelde, betreffen slechts het openhaar onderwijs. Dat naar deze aan vulling door velen met spanning wordt uit gezien, is licht te verklaren!.... De vergadering van 19 .Tuni is bijna geheel in beslag genoihen door eene inderdaad geheel overbodige interpellatie van den heer DuyB, uitgeloopen op twee vragen, tot minister Aal berse gericht, en wel: wanneer ongeveer de ontwerpen tot herziening van de geheele so ciale verzekering kunnen worden gewacht, en voorts: of mr. Aalberse niet met den heer Duys van meening is, dat de Ziekte-verzeke ring moet worden losgemaakt van de geheele herziening, wil men bereiken, dat er in den loop van deze wetgevende periode (in 1925 eindigend), nog iets van de Ziekte-verzeke ring terecht komt. Nu had minister Aalherse volkomen gelijk, toen hij erop wees, dat de heer Duys hier „naar den bekenden weg" vroeg. Den 2on Mei jl is in de Eerste Kamer een zeer uit voerig debat over deze kwestie gevoerd en de minister van Arbeid, N. en H. heeft hij die gelegenheid op vragen van den senator mr. Wittert van Hoogland verduidelijkt, dat hij meer eenheid van stelsel, meer vereenvoudi ging in de administratie, daardoor besparing van vele millioenen, in de sociale verzekering noodig acht. Voor de werkgevers, nu met ad ministratieven omslag overladen èn voor de 'arbeiders kan een en ander van groot nut zijn. En Vader Staat kan er 5 6 millioen bij win nen, zeker in dezen tijd niet te versmaden. De minister voegde erbij, dat met blijvende samenwerking tusschen Kabinet en Parle ment, de zaak binnen de loopende drie-jarige periode kan worden tot stand gebracht, hoe zwaar en ingewikkeld zij ook is. Desnoods, schoon ongaarne, zou minister Aalherse (verklaarde hij nog) de Ziekte-verzekering af zónderlijk indienen. Enkele dagen geleden heeft de Hooge Raad van Arbeid advies uitgebracht over vraagpun ten betreffende de herziening van de sociale verzekering. Aan het departement van Arbeid zit men dus niet stil! Ontkend kan niet worden, dat het eene lange, schier eene lijdenshistorie hier betreft. En ook krijgt men wel den indruk, dat er bij den minister een tekort bestaat aan vastheid van beleid. Daartegenover mag men niet ver geten, dat het hier betreft eene voorbereiding van reusacMigen omvang. Zoo ergens, dan geldt bier: „la critique est aisée et 1'art' est difficile!Minister Aalberse heeft in den Senaat met nadruk beloofd: „Wanneer mij mocht blijken, dat ik te optimistisch geweest ben en dat van vereenvoudiging -en samengaan der geheele sociale verzekering niets komen kan, dan ben ik bereid om te zeggen: nu mo gen de arbeiders niet langer wachten op in voering der Ziekte-verzekering, en heb ik geen bezwaar meer ertegen, dat die afzonderlijk wordt ingevoerd. Waarom had de heer Duys nu niet „even kunnen wachten"? Waartoe was t noodig eene felle rede af te ratelen, af te schreeuwen in een „tempo", dat ook de vlugste stenograaf ]er fureluursch onder moest worden, en waarin den minister werd verweten, dat hij jde arbeiders misleidde, liet wachten op, hunkeren naar de Ziekte-verzekering, waar in 'afzienbare toekomst, wil men den Zaan- damscben schepen, in Den Haag resideerend, gelooven, niets van zal komen De heer Duys kwam op 19' Juni met eene motie, afkeurend de samenkoppeling der al gemeen e herziening met de Ziekte-verzekering en aandringend op spoedige invoering van eene Ziekte-wet. Natuurlijk was deze motie voor mr. Aal herse onaannemelijk. En dit werd wel zeer duidelijk, toen mr. Troelstra den minister „in verzuim" stelde. Z. Exc. van Arbeid gaf dan ook aan het eind der vergadering van Dins dag te kennen, dat hij: de motie-Duys, werd deze aangenomen, niet „naast zich zou neer leggen", gelijk de voorsteller verondersteld hadDe heer Aalberse „rammelde dus met de portefeuille", zou mr. Limburg zeggen, en: wel zeer duidelijk hoorbaar! De motie is Woensdag-middag verworpen met 60 tegen 20 stemmen. Zij werd gesteund door de vrijz.- en soc.-democraten, alsmede door den heer Ter Hall. De katholiek Kuiper had Dinsdag in over weging gegeven om eerst de grondslagen van de generale herziening vast te stellen en dan alvast de Ziekte-verzekering, daarvoor „pas klaar" gemaakt, op te bouwen. Met dat denkbeeld verklaarde minister Aalberse te sympathiseeren. Dus kan de Ziektewet nog betrekkelijk spoedig volgen, wat intusschen verduidelijkte de zeer-openhartige mr. Aal berse nog niet 'beduidt, dat zij aanstonds zal worden ingevoerd'. De tijdsomstandigheden kunnen wel berokkenen, dat die invoering een aardig poosje duurt Intusschen: ook deze zaak wordt, speciaal door de soc.-democraten, allergeweldigst „op geblazen"! De katholieke democraat Kuiper kwam even in herinnering 'brengen, dat feite lijk thans reeds nagenoeg alle arbeiders in de industrietegen ziekte verzekerd zijn! Maar zulke eenvoudige waarheden passon niet in de kraam der demagoogjes, die op de politieke markt staan uit te krijschen hun matelooze liefde voor den arbeider, daarmeê „gunst en recommandatie" van het kiezersvolk pogend te winnen.... Wat bij dit debat zeer de aandacht heeft ge trokken, waren de zeer onaangename dingen, welke minister Aalherse van Rechteche zijde te hooren kreeg. De chr.-historische heer Snoeck Henkemams en de anti-revolutiomnairen Rutgers en Smeenk lieten Z. Exc. wel zeer duidelijkgevoelen, dat zij niet meegaan met zqn beleid. En mr. Rutgers verweet den mi nister zelfs, dat deze de sympathie van zijne bondgenooten verspeelde, terwijl hij' bezig is de harten van zijne tegenstanders te verove renEn vóór de stemming over de motie- Duys verklaarde de heer H. Oolijn, de leider van de anti-revolutionnaire fractie, dat deze „zich haar volle vrijheid' voorbehoudt ten op- zichte van voorstellen dor Regeering, welke tengevolge zouden kunnen hebben, dat de Ziekte-wet in deze wetgevende periode niet zou worden ingevoerd." Nog eenmaal heeft Rechts minister Aalberse voor het Kabinet gespaard. Maar hierin had ae heer Troelstra gelijk: de 19e Juni was voor het geheele ministerie (de premier zat mede aan de, groene tafel), van kritieken aard. En ook hierin: dat gebleken was het zwakke der positie van den bewindsman, met de leiding van het Arbeids-departement belast! In de zitting ven Woensdag heeft prof. Van Gijn weêr eenige vermakelijke kapriolen ver toond op het slappe koord van de uitmiddel puntige speecherijHij' verzette zich tegen het verleenen van een renteloos voorschot, groot veertien ton, aan de Kon. Luchtvaart- Mij. ten behoeve van het onderhouden van luchtvaartdiensten tusschen Nederland' en het buitenland. De heer Van Gijn brandmerkte dit voorstel als malie grootdoenerij zonder nut, Ingezonden Mededeellnft SS, HÖNIG'S OVERAL VERKRYGBAAR.1 1&2, verklaarde dat de luchtvaart vrijwel eene mis lukking is, tapte allerlei hatelijkheden tegen minister De Geer, haalde er de Hanzebank- misère en allerlei dingen meer bijEn moest toen ervaren, dat minister Van Swaay, gesteund door de heeren Van Rappard en Van der Waarden, aantoonden, hoe onjuist, uit de lucht gegrepen de cijfers en gegevens waren, door mr. Van Gijn uitgestald. De luchtvaart neemt in beteekenis steeds en snel toe, als Nederland, vooral als Koloniale Mogendheid, zich hier achteraf hield, dan zouden wij ten slotte toch de kosten hebben te dragen, terwijl vreemdelingen ons de wet zouden komen voor schrijven, daar wij dan alle mede-zeggenschap zouden missen. Dat bleef er over van het vin nige, malle betoog-Van Gijn!.... De Kamer nam het ontwerp aan met 61 tegen 9 stemmen. De Kamer bleef Woensdag steken, en nu verwijs ik naar het begin van mijn over zicht, waarin ik zinspeelde op de kans, dat wij de volgende week ook nog zullen vergade ren, in het ontwerp tot regeling van de non- activiteit der ambtenaren, die tot Kamerlid' zijn gekozen. Met ingang van de volgende wetge vende periode (dus na 1925) zal (volgens deze regeling) het no n-aotiviteits-traktement worden beperkt tot een zoodanig bedrag, dat dit salaris plus de vergoeding voor het Kamer-lidmaat schap niet hooger is dan het genoten ambte naars-salaris. Voorts wil het ontwerp aan „het bevoegd' gezag", in den regel dus: de Re geering, opdragen de beslissing over de vraag, of een ambtenaar, tot Kamerlid1 geko zen, al of niet op non-activiteit zal worden ge steld. Deze laatste bepaling werd bestreden door mr. Troelstra, die er vermindering der onafhankelijkheid tegenover de Regeering van de Kamer-leden van duchtte, de mogelijkheid van willekeur, en nog meer. Hij stelde eene motie voor, schorsing der behandeling vra gend, opdat het ontwerp nader kon worden overwogen, mede in verband met dat tot regeling van de rechtspositie der ambtenaren/. Ten slotte wijzigde mr. Troelstra deze motie aldus, dat de Kamer zou verklaren, zich uiiet te kunnen vereenigen met art. 1 van het ontwerp en de Regeering uitooodigen, het wetsvoorstel nader te willen overwegen. Door deze motie werd echter art. 1 in het debat gebracht. Nieuwe stroom van delibera- tiën zou dus losbreken, en de Voorzitter volgde in vredesnaam maar mr. Rutgers' raad, verdaagde de vergadering, tot Donderdag, vermoedelijk hopend, dat ook in dit geval de nacht zou leiden tot het inzicht, dat men wat zelfbeperking bij de discussiën had te be trachten!.. De vergadering van Donderdag begon met eene ietwat-woelige regeling van werkzaam heden. De Voorzitter stelde namelijk voor, het ontwerp betreffende krediet aan de Hanze- bank op de agenda te plaatsen. Hiertegen ver zette de heer Schaper zich op extra-feile wijze, het ongehoord noemend om een zóó belang rijk en omvangrijk voorstel aldus „door te jakkeren", alvorens de Regeering heeft ge antwoord' op de vele geopperde bezwaren. Hij waarschuwde de meerderheid deze zaak, „waaraan toch reeds een luchtje is", niet nóg erger te maken. Dat ware riep de hper Schaper uit, de roekeloosheid tori top ge dreven! De heer Marchant steunde dat betoog, hij vondi echter het voorstel van den Presi dent „meer dwaas dan onbehoorlijk". De hee ren Beumer en Dresselhuys betoogden, dat daar het Eindverslag is verschonen het presidiale voorstel formeel juist is. Wat n!et wegneemt, dat zij' zich tegen behandeling van het voorstel zouden verzetten, als niet de ge- wenschte inlichtingen volledig lij de Kamer zouden zijn ingekomen. De Voorzitter kon digde aan, dat heden-, Donderdagavond de Nota der Regeering zal verschijnen. Daarop besloot de Kamer met 46 tegen 21 het Hanze- bank-ontwerp op de agenda te plaatsen. Tegen waren: de vrijz.- en sociaal-democraten en de heeren Kersten, Braat en De Boer. Eene poging van den heer K. ter Laan om nu de Kamer toch de volgende week zal bijeenkomen eerst a.-s. Dinsdag met de mi litaire Pensioen-wetten te beginnen, mislukte evenals die van gisteren, Woensdag. Thans gingen slechts 8 van de 71 aanwezige ieden met den heer K. ter Laan meê. En wij keerden terug naar het ontwerp be treffende de Kamerleden-ambtenaren. Inmid dels was ingekomen de Regeerings-wijziging, bepalend, dat niet het „bevoegd gezag" zal schiften tusschen ambtenaren, die na Ka mer-lid géworden te zijn, al of niet non-actief zullen worden, maar d'at een en ander langs den weg der enumeratie in Maatregel van Be stuur zal worden vastgelegd. Daarmeê was de motie-Troelstra vervallen Wat niet belette, dat de beer Troelstra. ook tegen het nieuwe art. 1 „practische bezwaren" ging ontwikkelen. Terecht had president Koo ien den heer K. ter Laan toegevoegd: „Maak U niet bezorgd, dat de Pensioenwetten vóór morgen-, Vrijdag-middag op het tapijt zullen komen! Dat zal „de welsprekendheid" der Ka mer wel beletten". Misschien -bedoelde de Praeses nog wel iets anders dan eloquentie! Het -nieuwe art. 1 werd' ook bestreden door den lieer J. ter Laan, terwijl mr. Rutgers het verdedigde, erop wijzend, dat 't niet zou aan gaan, alles in deze in de wet vast te leggen. Het overlaten aan Maatregel van Bestuur achtte de anti-revol. afgevaardigde veel beter. Bij welk betoog dr. Nolens zich aansloot. Mi nister De Geer beloofde in den Maatregel' van Bestuur zooveel mogelijk „soepelheid" te zul len brengen, wat mr. Troelstra verheugde, doch niettemin nog steeds niet al zijne bezwaren tegen art. 1 wegnam. Met 4326 werd dit arti kel goedgekeurd. Er ontstond een soort van stonmpje in de Kamer naar aanleiding van een klacht van den heer Duys over de schromelijk- onvolledige wijze, waarop het Afdeelings-ver slag over dit ontwerp is saamgesteld. Mr. Rut gers trachtte de Gommlissie te verdedigen, maar van verschilonde kanten werd de klacht- Duys van ganscher harte en met warmte on dersteund, o. a. ook door de heeren Van Rappard, J. ter Laan en Ter Hal. Tot in den laten middag van 21 Juni duurden de bespie gelingen over het ontwerp voort. Mr. ANTONIO. (Donderdag is voortgezet de behandeling van de zaak van den moord in de Bosdhjes van Poot te den Haag, welke behandeling ongeveer 7 weken geleden Is geschorst. De zaak wierd ook nu met gesloten deuren behandeld. Terecht stond de 87-jariige K. L., losse werkman, wonende te 's-Gravenhage, thans gedetineerd. Het verwonde meisje was bij de zitting niet tegenwoordig. Allereerst werd rapport uitgebracht door dr. Rosenstein, die een onderzoek naar be- klaagde's geestvermogens heeft ingesteld. In dit rapport werd om. vastgesteld, dat de beklaagde de daad in een vlaag van waanzin moet hebben -gepleegd. De ambtenaar van het O.M., imr. Eenger, eischte veroordeeling van beklaagde tot een gevangenisstraf van 3 jaren. Als verdediger trad op mr. v. d. Oever, die zeide, dat beklaagde onmogelijk over zijn zinnen kan hebben beschikt, toen bij den aanslag beging. Pleiter vroeg vrijspraak, subsidair clementie. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 28 Juni. De commissaris van politie te Alkmaar heeft bepaald', dat als regel geen vergunning tot collecteeren wordt gegeven als de jonge meisjes, die met de bussen rondgaan, of bloempjes aanbieden, beneden de 16 jaar zijn. De justitie te Assen heeft gisteren in vrij heid gesteld het echtpaar Bentlage uit Bar- ger Oosterveld, die beiden te Assen in arrest waren gesteld in verband met de inbraak en diefstal in het postkantoor te Steen wijk. In de gemeente Schoterland hebben boe ren, met een flink beslag vee, hun melk koeien nog,op stal, wat op den langsten dag nog nooit eerder gebeurde. Eerst werd het vee op stal -gehouden door den regen en de koude, later om de drassige wedden niet te laten stuk trappen. Op Heumen's Oord onder Nijmegen is gistermiddag bij het schijfschieten een 24- jarig ongehuwd sergeant, van het 11de regi ment infanterie, door een kogel even boven het hart getroffen en in bedenkelij-ken toe stand naar het militair hospitaal getranspor teerd. Helder IAjax I en EL (Propajrandawedstrijd.) In ons blad van Dinsdag echreiven we reeda dat het -bestuur van Heldor erin geslaagd, was om een Ag as-elftal op Zondag 24 Juni naar bier te krijgen; w© willen hier aan toevoegen, dat do hoer A. Pelser, Keizerstraat, het grootste aandeel hierin hooft gehad om zijn oude club naar hier te krijgen, waarvoor hem dan ook een woord van dank toekomt. Er wacht ons dus morgen een mooie propagan- dawedstrijd. Niet minder dan zes eerste elftal- spelers zullen in het Ajax-elftal uitkomen, de overige zijn uit het tweede. We denken hierbij nog eens terug aan den goeden ouden tijd, toon op het oude Helder-terroin egn Haarlemsche com binatie een propagandarwedetrijd speelde tegen Helder Helder was toen versterkt met Ajax-spe- lers. We hebben dan eok in geen jaren een der gelijk elftal hier gehad. Ons wacht dan ook een mooie propagandawedstrijd, waarin Ajax wel zoo veel mogelijk spel zal laten zien, want, men be grijpt wel, dat dat het hoofddoel van een cLenze- lijtoen wedstrijd is. We verwachten evenwel van Helder dat ze een geestdriftig spel zal laten zien de voorhoede -willen we nog eens dien raad geven om open spel te houden, want do-et men dat niet dan heeft men tegen de Ajax-verdediging abso luut geen kans. Want De Boer, A. Pelser en Cou ton zullen wel eens laten zien hoe of er verde digd moet worden. Zooals men weet hebben De Boer' A- Pelser en Addicks van- dit seizoen de nationale kleuren verdedigd en Couton en J Pelser zijn ook meermalen beproefde kracht^,' voor het Ned. elftal geweest. ZoXt men kan zeggen, dat dit eerste klas spèlers zijn den eersten rang. Martin, J. Polser «n I..T vormen de middenlinie. Martin, momenteel Aj^ heeft het grootste aantal wedstrijden voor hS eerste gespeeld. J. Pelser in l0®t het elftal en staat bekend voor ziin^nW Van voeden en als het noodig ie, ook verdolt Ten cas, een oud-eerste elftal-speler is V dige speler, die wel we*Ta* hu ^JT HZ doen moet. Op Addicks na bostaat uit tweede olftal-spelere, welk olftal «peetttn^8 reserve eerste klasse, wat voor onf^iV f9 waarborg is. Addicks welke van ST ™ldcKmdo het Ned. elftal uitkwam, is wel de Lf ln man in de voorhoede en zal De ïeP *?™?rlijk8te talenten wel eens op £rÏÏ T *«***<- uit dit overzicht ziet wacht mi 8 men wedstrijd, waaruit men weer heel wltla^Lrtm Do elftallen koomon als volgt uit: Helder: De Leij Ouwerkerk Bregman EL Bak? Woi Wit D. Bak Boogaard v. Ee Zomer Grootte AesbeckBrune Addicks Volkero Geertawm^ Schetter (Ajax II) (Ajax I) (Ajax II) (Ajax lij (Ajax II) Martin J. P©le®r (Ajax I) (Ajax I) (Ajax II) Couton A. Pelser (Ajax I) (Ajax I) De Boer (Ajax I) Ajax: Het ie no® niet zeker of II. Bak meespeelt. Do wedstrijd wordt opgeluisterd door muziek -van het Sted. Muziekkorps, wat oMigoboden i„ door donateurs en supporters van Holder. Dit is een mooie attentie. Vooraf maakt het bted. Mu ziekkorps een marsöh. Om 2 uur wordt afgemar cheerd van hot Stationsplein, dan wordt de vol gende route gevolgd: Keizerstraat, Weststraat, Biersteeg, Spoorstraat, Koningstraat Polderweg enz Achter de muziek komen 6 rijtuigen, waarin de spelers plaats nomen. Het geheel draagt dus oen feestelijk karakter De groote onkosten, die aan dezen wedstrijd verbonden zijn, 'heeft het ibeetuur genoodzaakt om do entróoprijzon te verhoogen; de prijzen zijn nu: 0.40, kinderen 0.12". Voor do oude redders van schipbreukelingen. Ankerpark M.LD.Geel V It 2—2. Door omstandigheden konden wij dezen wed strijd niet bijwonen, zoodat we met den uitslag moeten volstaan- Zaterdagmiddag speelt een Werfolftal op ter rein Ankerpark tegen MJLD., aanvang 2.30 u. en een Helder-oombinatio speelt om 4 uur tegen het 2e eltfal van SJD.O. Uitslagen van Donderdagavond. Heldor-elftalLandmacht 68. Genoeglijkheidsoompetitio. g VB. 1—Helder 3 2—0; Batavier 1—H.&G. 8 0-1. DAMRUBRIEEL Alles betreffende deze rubriek te adrea- seeren aan: Den Damredacteur der Helderache Courant, Valeriusstraat 64huia, Amsterdam. Uit de Damwereld. In Rotterdam en in Den Haag zijn momen teel wedstrijden aan den gang om het kam pioenschap dier steden. In Rotterdam staat Ph. Kets de Vries aan den kop, met zeer ge ring verschil gevolgd door Möllenkamp, ter wijl in de residentie de jonge Meester Ivan Miiikowski de beste kansen heeft Te Scheveningen speelden J. de Haas en Miiikowski eenige partijen, de eerste werd remise. Eenige openingscombinaties. Alle schijven in aanvangsstand. Wit. Zwart 1. 33—28 18—23 2. 89—33 12—18 3. 4439 7—12 4. 31—27 17—21! 5. 37—81 21—26 deze variant is zeer goed speelbaar. 6. 4187. Het theoretische 6. 5044, hoewel het niet meer dan gelijk spel geeft, is beter dan de tekstzet. 6. 2329! Juist, nu komt Zwart dn het voordeel 7. 34:23 18:29 8. 83 24 20 29 9. 4741 17 solleder Is het theo retische 9. 1924; Zwart speelt echter op een slagzet 10. 50—44 14—20 11. 27—22 16—21! Stand na 11. 16—21! Stand ln cflfera: Zwart: 2/18, 15,119, 20, 21, 26 en 29. Wit: 22, |28, 81, «2, 36/46, 48 en 49, 12. 31—27 29—331! 13. 88 29. Anders slaan helpt niet. lo* 12——18 14. 27:16 18: 47! gewonnen. Zwart. 17-22- 11—17 7—11 1—7 17—21 Nog eens alle Wit. 1. 83—29 2. 82—27 8. 80—33 4. 43—39 5. 49-43 6. 37-82 Stand na 6. 37—82 Stand in cijfers: Zwart: 2/16, 18/22. Wit: 27, 29, 81/48, 50. 21—26? 27—21 26 28 21-17 12 21 29—24 19 30 35 24 20 29 84 11 gewonnen. 6. 7. 8. 9. 11.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2