Hoe reinig ik snel mgn motorrijwiel? VOO MOTORRI NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. DE LEVER S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDIMGEN No. 5730 DINSDAG 26 JUNI 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE ROER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Ingezonden Mededeellng. Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvan gen het tot 1 Juli GRATIS. BUITENLAND. DE TURKSCHE QUAESTIE. De Turksche quaestle. „De conferentie van Lausanne zal nog zeven jaar duren", zoo luidt de sarcastische titel van een hoofdartikel van het Parijsche blad ,4'Oeuvre". „Wilt gij weten, waarom de conferentie van Lausanne eindeloos is?" zoo begint de schrij ver. „Lees dan met aandacht de Chester-over- eenkomst". Hij zet dan uiteen, dat deze eigen lijk geen „oonceesie" is, maar een reeks van „opties", die loopen over 6 maanden, 2 jaar en 7 jaar. Hij betoogt verder, dat de Turken bo vendien allerlei door elkaar loopende conces sies aan verschillende groepen verleend heb ben, teneinde de klassieke Turksche politiek van het tegen elkander uitspelen van verschil lende mogendheden en verschillende belang hebbenden te kunnen toepassen. Konstanti- nopel zal dan ook weer de plek worden, waar alle begeerten der groote Westersche mogend heden den onderlingen strijd zullen aanbinden. Hij fcveeluit aldus: „De Oostersche ikwestie is weer geopend. De conferentie van Lausanne, verre van de oplossing ervan te zijn, is er slechts het her nieuwd begin van. De conferentie zal gesloten wordlen met wat vage beginsemfonnuleeringen. Waarna dan de strijd' aan de oevers van den Bosporus weer beginnen zal En ziet, achter den Turkschen weerstand, tegen dfc Europeesche elschen, komt reeds duidelijk de schim op van de Amerikaansche macht". DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Lausaiine, 28 Juni. De geallieerden en de Turken hebben van 's middags vier tot 's avonds acht uur een vergadering gehou den, die eenige opheldering van den toestand gebracht heeft Tezamen met de deskundi gen gingen zij de geschilpunten na. Inzake de kwestie van de ontruiming van Konstantinopel, Tsjanak en Gallipoli her haalden de geallieerden, dat zij van plan wa ren de bezette Turksche gebieden te ontrui men; maar zij wilden dit slechts in het ver drag neerleggen, wanneer de andere geschil- punten geregeld zouden zijn. Betreffende het verdrag van Angora verklaarden de Turken, dat zij genoegen zouden nemen met een een zijdige verklaring van de Fransche delegatie op dit punt. Nopens de kwestie van Mesopotamië wer den de Turken en Engelschen het eens over het vaststellen van een termijn van negen maanden voor het sluiten der overeenkom sten. Het geschil over de wijze van betaling der ooupons van de Ottomaansche schuld kon niet worpen besproken, omdat een der uit- noodigeijde mogendheden haar delegatie hieromtrent nog geen instructies heeft ver strekt. Wat de buitenlandsche concessies aangaat, herhaalde Ismed pasja, niet bevoegd te zijn deze te Lausanne te regelen, waarop RLza Noer bey mededeelde dat de Turksche dele- Eatie de stellige opdracht heeft gekregen te ausanne niet over de concessies te onder handelen zoolang Turkije zijn zin niet heeft geikregen ten aanzien van de coupom-betaiing en de ontruiming van Kdnstantiiiopel. De Geallieerden hebben acte genomen van deze verklaring, die naar sir Horace Rum- bold opmerkte, den Ententeregeeringen, en met name de Engelsche, een juist beeld geeft van de opdrachten der Turksche delegatie te Lausanne. De zitting is daarop verdaagd. UIT HET BEZETTE GEBIED. Bij het voorbijkomen van een goederen trein tusschen Germenschein en Lautenburg is een bom ontploft. Er zijn twintig wagens ontspoord. De machinist is gekwetst. De doodvonnissen. De regeeringspresident te Dusseldorf heeft er blijkens een Wolfberioht bij1 den Engelsohen districtsgedelegeerde te Keulen op aangedrongen, dat van Engelsohe zijde «tappen zullen worden gedaan in verband met de door de bezetters uitgesproken dood vonnissen, ten einde de tenuitvoerlegging bo de toekomst te voorkomen. De „Köln. Z." voor goed verboden. Nadat de „Kin. Ztg." van Maart tot 3 Juni verboden was en toen na drie dagen opnieuw voor den tijd van drie maanden werd verboden, heeft de oommandeerende generaal der bezet tingstroepen thans bepaald^ dat het verbod zal gelden voor den geheelen duur der bezetting van het Ruhrgebied en het bruggehoofd Dus seldorf. I Een Fransch kapitein door een Fransch soldaat gedood. DusseMorf, 25 Juni In den nacht van 22 °P aJ Juni heeft een Fransche schildwacht Een glanzend schoone machine is de trots van den berUder. Waar om zfyn er zoovelen, die al maar doorjakkeren op vuile machines? Het reinigen is hun te tfydroovend* En toch is het van het hoogste be lang. Bij het reinigen kan men gebreken ontdekken en verhelpen waardoor groote last op den weg wordt voorkomen en ook veel kosten bespaard worden. VIM Is het speciale preparaat voor het snel reinigen van machines als de Uwe. Wanneer U er de proef mede neemt zult U versteld staan hoe snel U alle vernikkelde en geëmailleerde deelen glanzend heeft. ALOM VERKRIJGBAAR! FABRIKANTEN VAN TWINK EN UPEBUOY. te Börnig bij Kaatrop bjj ongeluk een Fransch kapitedn gedood en een Sergeant ge wond. In denzelfden nacht werd een Fransch sol daat eveneens hiji ongeluk door een makker gedood Frankrijk en het Rijnland. Het Engelsohe blad' „Ohserver" publiceert de vertaling van een lang vertrouwelijk ver slag, gedagteekend van_ April 1.1., dat de Fran sche hooge commissaris in het Rijnland aan de Fransche regeering heeft toegezonden en dat handelt over de afscheidingsbeweging in het Rijnland en met name over Dorten, dan bekenden leider, die sedert den wapenstilstand die beweging bestuurd! heeft. Het verslag geeft een overzicht van de Fransche betrekkingen met Dorten sedert Mei 1921, toen de hooge commissaris last kreeg met hem samen te werken. Hij zeg., dat Dor ten na het fiasco van zijn beweging ini Juni 1919 langzamerhand af is gedaald tot het peil van een ondergeschikt betaald agent van de Franschen, maar zijn pogingen voortzette om verband te brengen tusschen de afscheio.ngs- beweging in Rijnland en andere separatistische anti-Pruisiséhe oentra in onbezet Duitschland, inet name Beieren en Hannover en aanhang te winnen onder den boeren- en den midden stand. Na de bezetting van het Roer-gebied wei gerde Dorten, die aanstoot had' genomen aan ae onsympathieke wijze, waarop de Franschen hem behandelden, met hen samen te werken. Het verslag dringt er bij de Fransche regee- ning op aan, zich met Dorten te verzoenen, vanwege het feit, „dat het denkbeeld van een Rijnland-republiek geen hersenschim meer is, maar binnen het bereik van het mogelijke is gekomen." Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken spreekt categorisch het bestaan tegen van een verslag van den Franschen hoogen commissaris in het Rijnland, waarvan de tekst openbaar is gemaakt in het Engelsche blad „Observer". DUITSCHLAND. Te München is Donderdagavond Kommer- zienrat Fraenkel, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, door nationaal-soclalisten op straat aangevallen en bewusteloos geslagen. De zoon van den heer Fraenkel werd' eveneens mishandeld'. Een der daders ls bekend. Ge arresteerd is hij echter nog niet Een dynamletaanslag. iZondagmorgen vroeg is een dynamletaanslag gepleegd in de bureaux van het sociaal-demo cratisch orgaan de „Volkswille" te Munster. Te half 4 in den ochtend' klonk een zware slag. Kort daarop hoorde men in de belendende hul zen luid hulp-geroep. Het deel van het gebouw, dat aan de straat ligt, is vrijwel onbeschadigd. De drukkerij en zetmachines zijn bijna geheel vernield. Er werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Van de daders ontbreekt elk spoor. De prijs van een tramrit, die op het oogen- blik 600 mark bedraagt, zal vermoedelijk Maandag tot 1000 en 2 Juli tot 1500 mark worden verhoogd. Ook voor de tamelspoor, de stadsspoor en de omnibussen worden ver hoogingen aangekondigd- Een bloedige botsing te Eisleben. Te Eisleben had1 Zondag een bloedig gevecht plaats tusschen leden van de organisatie „Stahlhelm" en communisten. De Stahlhelm vierde een feest, waaraan de leden van de af- deelingen uit verschillende steden der pro vincie Saksen als gasten deelnamen. Tegelij kertijd had een vakvereeniglngsfeest onder leiding der communisten plaats. De politie nam voorzorgsmaatregelen op groote schaal om excessen te voorkomen. Beide partijen hielden optochten, die zonder Incidenten verliepen. Niemand dacht meer aan gewelddaden, toen plotseling honderd' met knuppels en gummistokken gewapende com munisten een jeugdafdeeling van de Stahl helm uit Halle aanvielen. Een der aangeval lenen kreeg een messteek In het lichaam en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, drie anderen werden aan het hoofd gewond. Bij den strijd, die daarop ontstond, rekenden de leden van de Stahlhelm uit Halle op een vreeselijke manier met de communisten af: negen dezer laatsten werden gedood, 19 an deren zwaar gewond. (Volgens een later ontvangen Wolffbericht zou slechts één communist «zijn gedood en negen gewond). Een schietpartij te Stettln. Zaterdagavond vierde de organisatie Jung- sturm te Stettin feest. Links-radicale elemen ten poogden de zaal binnen te dringen, waarop een handgemeen ontstond1, waarbij vele schoten vielen. Drie der aanvallende communisten werdten getroffen, waarvan één doodelijk. Ook van de Jungsturm werden vele leden gekwetst. ENGELAND. Ambtenaren van de Londensche politie hebben Vrijdagavond een inval gedaan in de bureaux van de „Daily Herald", het, orgaan van de arbeiderspartij, om het origineel en de reproducties in handen te krijgen van een foto van de nieuwe reusachtige Britsche duik boot, die in het blad opgenomen was. Het ori gineel werd den ambtenaren ter hand' gesteld en de onverkochte exemplaren van de krant met d'e gereproduceerde foto in beslag ge nomen. SPANJE. De terreur te Barcelona. De toestand te Barcelona blijft een bron van ernstige bezorgdheid voor de Spaansche regee ring, zoo meldt de „Times"-correspondent te Madrid'. 1 De transportarbeidersstaking, dié met kracht wordt voortgezet, schijnt er op te wijzen, dat de syndicalisten zeer sterk zijn georganiseerd en zij volgen weer hun vroegere tactiek om te breken met organisaties, die een 'anderen weg willen bewandlelen. Thans verleenen de militaire autoriteiten haar bemiddeling bij het verrichten van trans- portarbeid voor alle firma's, die dit wenschen. Het vuil, dat zich den laatsten tijd in de straten van Barcelona had opgehoopt, is dezer dagen door vrijwilligers en militairen groo- tendeels verwijderd: meer dlan 8000 ton is in zee gestort De „Times"-correspondent te Barcelona wijst er op, dat de autoriteiten machteloos staan tegenover de beweging. Dit veroorzaakte ernstige toeneming der criminaliteit. Alle da gen hebben moorden en andere misdaden plaats. Verleden week werd een hekend industrieel vermoord en de moordenaars trachtten zich uit de voeten te maken. De inmiddels toege- schoten menigte kreeg echter een hunner te pakken en lynchte hem. Dit is het eerste tee- Ingezonden Mededeellng. Officieren, Onderofficieren of Schepe lingen van de K.M. die alsnog wen schen deel te nemen aan den wedstrijd op VRIJDAG en ZATERDAG kunnen zich aanmelden op Vrijdag voormiddag. Nummers zijn verkrijgbaar In het Wachtlokaal der Marine. De wedstrijd om het „Vikingschip" fantasiesloepen voor Onderofficieren wordt gezeild Vrijdag 8 uur v.m. ken, dat er eonig verzet tegen de terreur be gint te komen en men hoopt, dat er thans eens een eind zal komen aan de campagne van mis daden. ITALIË. De uitbarsting van de Etna. De uitbarsting neemt steeds meer in hevig heid af. Linguagiossa is buitem gevaar. In het geheel hebben 400 personen hun huis moeten verlaten. De schade wordt in het ge heel op 70 80 mlllloen lire geschat. Hevige koude In Noord-Itallë. „Le Journal" verneemt uit Rome, dat bijna alle vee dat reeds naar het hooggebergte go- dreven was, van honger en koude is omge komen. De schade wordt geschat op millioe- nen lire. RUSLAND. Economische boycot van Zwitserland. Volgens een te Bern ontvangen telegram van het Russische Telegraafagentsohap heeft de Raad van Volkscommissarissen be sloten, over te gaan tot den eoonomischen boycot van Zwitserland als een maatregel van Verofski. Voortaan zal aan Zwltsersche onderdanen, die tot een andere dan de ar beidersklasse bestaan, niet. worden toege staan 'het Russische gebied te betreden. Aan het departement van Handel is gelast, geen nieuwe handelsbetrekkingen met Zwitser land te openen. Het besluit is ter goedkeu ring voorgelegd aan het hoofd van het Pan- Russisch uitvoerend oomité. VEREENIGDE STATEN. De Internationale regeling van bombarde menten uit de lncht Uit Washington wordt gemeld: Het ontwerp-lnternationaal recht, opgesteld door de rechtskundige commissie, ter voorko ming van bombardementon van staten uit de lucht In tijd van oorlog, is verzonden aan de mogendbe'en, die aan de conferentie van Washington hebben deelgenomen. Luchtbom bardementen zullen alleen geoorloofd' zijn als zij gericht zijn op troepen, militaire opslag plaatsen, wapen" of munitiefabrieken of spoor wegen in gebruik voor militair vervoer. De drooglegging. Oud-president Taft heeft een inleiding ge schreven voor de onlangs door den Britscben jurist lord Shaw in de Vereenigde Staten en Canada gehouden lezingen, die thans in druk zijn verschenen. In die voorrede wijst Taft er op, d'at het drankverbod in de Unie in het bij zonder leidt tot wetsovertreding. Het is geble ken, dat de wet in botsing komt met de ge woonten van een groot deel des volks, vooral In de groote steden; het gevolg ls dat het uiterst moeilijk blijkt de wet toe te passen. Van lieden van het vasteland' van Europa, die, gewend zijn aan het gebruiken van bier of wijn, kan niet worden verwacht, dat zij met het drankverbod1 sympathiseeren. Vandaar wetsontduikingen. Het verdrietigste van den geheelen toestand is, zoo verklaarde Taft, dat een aantal vermogende en verstandige lieden, die de rechtmatigheid en de wijsheid van die wet niet inzien, er geen been in zien, haar te overtreden, indien zij daardoor de kans krij gen zich wijn of sterken drank te verschaffen voor bun eigen genot. Het verschil van opinie ten dezen tusschen de grondwet en de regee ring eeneraijds, en een groep van zoodanige bemiddelde mannen en vrouwen leidt zoo constateert Taft tot demoralisatie. Het ver groot het leger der misdadigers, doordat zich in de rangen van dat leger lieden komen scha ren, die daartoe zijn gedreven door de slappe, vergoelijkende en geslepen houding van res pectabele lieden, ten opzichte van den omgeoor- loofdlen maar lucratieven dranksmokkelhandeL De Engelsche schepen en de Amerikaansche drankwet De douaneambtenaren te New-York hebben den verzegelden drankvoorraad' van de Baltic in beslag genomen. Het loooen van den drank is echter gestaakt op de ontvangst van order®, die vermoedelijk uit Washington afkomstig waren- De douane heeft ook de zegels van den drankvoorraad van de „Berengaria" verbroken Ingezonden Mededeellng. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderscho Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indiö p. zeepost f2.60; id. p. mail en oiverige landen f 4.20. Zondagsblad rasp. f 0.67 f 0.76, f 0.86, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.26, f 1.26, f 1.60 Losse nummers dar Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redlaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra)Bewijsno. 4 ct. De Administratie. Licht op voor auto's en lletaen: Dinsdag 26 Juni9.54 uur. Woensdag 27 9.54 Iedereen heeft bij tijden een zaeht laxeer middel noodig voor de lever en ingewanden. Foater'a Maagpillen werken reehtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en ver schaffen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versnikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. (11)

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1