r: Niet alleen kinderen en formeel beslag gelegd op den heelen voor raad, met uitzondering van de behoeften voor medisch gebruik. De Leviathan. Aibert D. Lasker, de voormalige president van de Shipping Board, heeft telegrafisch aan president Harding gemeld^ dat het sa „Le viathan" bij het proefstoomen alle wereld records voor groote snelheid gedurende aan zienlijken tijd had gebroken. Niet enkel had de „Leviathan" in één uur 28.04 knoop geloo- pen, doch bovendien kon gedurende een duur van zes uur een snelheid van 28 knoop worden volgehouden. Het weer In de Ver. Staten. Met een gevoel van verbazing en afgunsl hebben velen In West-Europa de laatste dagen kennis genomen van berichten uit Amerika over de felle hitte aldaar, speciaal in de Ooste lijke Staten. Er zouden tal1 van gevallen zijn geweest van overiydlen tengevolge van de hitte. Maar thans schijnt het met die Amerikaansche hittegolf alweer gedaan te zijn. Er waaien thans uit het noorden koude winden en het weer in de Ver. Staten, althans in de oostelijke helft, is weer bepaald koeL Veel invloed op dezen omslag van de tem peratuur wordt toegekend1 aan het feit, dat de van Spitsbergen en Groenland, en uit de Baf- fin-baai om de Zuidi drijvende ijsbergen dit jaar veel verder zuidelijk voorkomen dan mor maai ia Een ernstig ongeluk te New York. New York, 26 Juni Hedenmiddag zijn zes personen gedood en veertig gewond toen twee wagens van de luchtspoor van de lijn naar beneden vielen in een drukke straat in bet district Brooklyn» Het ongeluk is volgens ooggetuigen te wij ten aan bet breken van een1 aa CHINA. Een vliegtuig, behoorende tot de strijd krachten van Soen Jat Sen, heoft een bom laten vallen op de stad Waitsjou, waar het ge bouw der Italiaansche katholieke missie eri> stig werd beschadigd Twee vrouwelijke Chi- oeesche vluchtelingen, die zich binnen de mis sie bevonden, werden gekwetst. Het missie- gebouw was op duidelijke wijze door Italiaan sche vlaggen als zoodanig kenbaar gemaakt. korte berichten. De Engelsche mariniers, die geruimen tijd verdeeld zijn geweest in een artillerie- en ©en infanteriekorps, zijn thans, uit redenen van bezuiniging., hereenigd tot een enkel korps. Naar de „Lokal Anzeiger" uit Bremervörde meldt, heeft een vilder, die door de politie ver rast werd hij een geheime slachting, een wachtmeester en een veldwachter doodgescho ten. De man is voortvluchtig. uit de per& De „N. Rott. lOrl" schrijft: Het door de jury: Dr. Boutens, Dr. F. van Eeden en Mej. Annie Salomons bekroonde ge dicht voor een jubileumslied is dus door het Centraal Bureau van den Nederlandschen Votezangbond afgekeurd, en, mede op advies van „ter zake bevoegde personen", is nu een ander „gedicht" gekozen van Mr. A. T. Vos uit Appingendam. Het moest wel, want, zegt het bestuur, „de keuze van de jury is gebleken een niet gelukkige geweest te zijn". Als nu straks d'e keuze van de muziekjury blijkt „geen gelukkige" te zijn, zal dan het bestuur „mede op advies van ter zake bevoegde personen" een ander muziekstuk bekronen? Is hij., die volgens het oordeel van de hoeren Hubert Cuypers, Herman Ruitens en Bemand Zweers het beste lied inzendt, eT nu zeker van, dat hij de vleugelpiano krijgt? Tot op heden werd het oordeel van een jury onaantastbaar geacht; dat is sedert de bekroning van het gedicht „Vader Willem" niet meer zoo, en de mede dingers zullen goed doen daar rekening mede te houden, tenzij de muziek-jury, gewaar schuwd door het geval met het gedicht, een korte mededeellng doet aan het bestuur, dat zij haar taak slechts aanvaarden wil*- indien haar de zekerheid gegeven worde, dat de uitspraak van de jury onherroepelijk zal zijn. Ziehier, wat nu dan wel geschikt leek: Nu spreken duizend monden Eenzelfde Hollandsch woord; Nu wordt op heide ronden Eenzelfde lied gehoord. Nu. richten diuizend menschen Tot U, hun vrome beê! Nu stijgen zelfde wenschen Van hier en overzee. Nu wuiven duizend handen Aan U éénzelfden groet; In alle wereldlanden Spreekt nu het Hollandsch bloed!' Nu zingen duizend vrouwen En mannen, t hoofd ontbloot: „Wilhelmus van. Nassauwe Getrouw tot in den dood". Dit „gedicht", waarvoor thans „een compo- sitieprijsvraag" wordt uitgeschreven", heeft de deugd dér bondigheid. Maar bestaan alle goede dingen niet in drieën? We veroorloven ons er nog ééne strofe bij aan te bieden: En tienmaal duizend rijmers, Als steeds van zessen klaar, Kordate rijmen-Iijmers, Ze treffen wéér d e snaar. De geestdrift tot den pegel, 't Hart op de rechte plaats, Zingt elk zoo'n vreugde-regel Van twee dOzijn-karaats. Crltlek op het spaarbanksysteem der Hanzebanken. Het volgende is ontleend aan de (R.-K.) Volkskrant: Wij meenen verplicht te zijn te wijzen op het spaarbank-beheer van de Hanze-banken' in Utrecht en den Bosch. Dit is geschied op een onverantwoordelijke wijze. Men heeft met de spaarbankgelden de zaken der Hanzebanken gedreven en dit zal ieder moeten afkeuren. Spaarhankgelden moeten anders worden beheerd. Zeer vele arbeiders, die zich om een ietwat hoogere rente lieten verleiden, hunne gelden te deponeeren bij genoemde spaarbanken in plaats van bij hun eigen instelling, verkeeren nu in 't groote gevaar, dat hun moeizaam ver worven bezit ten deele verloren is. Dit is voor de betrokkenen eene harde les. De arbeiders, die hiertoe behooren, mogen er uit leeren, dat zij. om een schijn-voordeel eigen instellingen niet in den steek moeten laten. LUCHTVAART. Vliegongelukken. Marcantl, Italiaansch minister van lucht, vaart, die per vliegtuig vertrokken was naar Parijs met de bedoeling zich vandaar naar Londen te begeven om een congres bij te wo nen, is Zaterdag wegens een motordefect moe ten landen in de buurt van het meer van Bourget. Hij heeft verscheiden ribben ge kneusd en een arm gebroken. 'Zijn leven is niet in gevaar. De vlieger Oasali heeft een düodelijken val gedaan in de omstreken van Daaneraiucourt. De mecanicien is licht gewond. Uit Londen werd1 Zaterdag gemeld: By den 400 mjjlwedstrijd voor vliegtuigen is de eendekker van majoor Foote in brand ge vlogen en naby Ghertsey te pletter gevallen. Foote is verbrandL Amundsen. Naar Reuter uit Nome meldt, zou Amund sen, die thans te Wainwright vertoeft, voor nemens zyn alsnog te beproeven over de Noordpool te vliegen, wanneer zyn vliegtuig hersteld zal zyn. Een advocaat door zijn vrouw doodgestoken. Aan „de Tel." wordt uit Den Haag gemeld: Een echtelyk drama, in het genre, dat meer in de kolommen der Fransche dlan wel der Ne- deriaudsche bladen pleegt voor te komen, heeft Zaterdagmiddag in de omgeving van het Bezui- denhout te 's-Gravenlhage, op de grens van Voorburg, groote consternatie en ontroering verwekt. Een bekend advocaat, de 64-jarige mr. A. O. v. B., die te Voorburg in een viSa aan de Laan van Nieuw Oost-Indië woont, maar zyn zaken te Rotterdam heeft, is 's mid dags te halftéén in een woning aan de Schenk kade 264 door zyn vrouw met een dolk gesto ken en doodeiyk verwond. Naar het ziekenhuis vervoerd1 is hy daar 's avonds overleden. Mr. v. B. had sinds eenigen tyd een echt scheidingsprocedure in behandeling van mevr. de G.V., die in het bewuste perceel aan de Schenkkade woont. De veelvuldige bezoeken van haar echtgenoot aan het genoemde adres, jadden den argwaan en de jaloezie van de circa 60-jarige mevr. v. B. opgewekt, die ten slotte zekerheid scheen gekregen te hebben, dat haar man een verhouding had met de 50-' jarige mevr. de G.V. Zaterdagmiddag wist zy, dat haar man zich weder in het perceel aan de Schenkkade op- hjeld en zy besloot zich daarvan te overtuigen en zich te wreken. Zy ging naar de woning toe, en trof haar man in een kamer aan in ge zelschap van mevr. de G.V. Volmaakt kalm vroeg zy haar man even apart en in een an dere kamer had zy daarna een onderhoud met lem. Wat daarby precies gebeurd is, ligt nog in t duister. Het einde van het onderhoud was evenwel, dat mr. v. B. met een dolkmes werd' gestoken 'n de rechterborst, waarby de long werd ge raakt. Hevig bloedend vluchtte hy uit de ka mer, de gang over, naar een kabinet, achter volgd door zyn vrouw, waarby hy uitriep: „Ach, zy heeft my gestoken." Dat waren de laatste woorden, die over zyn lippen kwamen. In het kabinet en dat is het vreemde sloot mevr. v. B. zidh met haar echtgenoot op, terwyi de bewoonster van het perceel, bang, dik zy misschien ook het slachtoffer zou worden van de woede van mevr. v. B., de deur aan den buitenkant afsloot. Hierop ging mevr. De G.V. naar buiten om hulp te halén en liep den naast haar wo ning gelegen kruidenierswinkel „De Tol" van den heer Van Alsem binnen. Zy durfde niet direct te zeggen welk drama zich bij haar thuis had afgespeeld en vroeg den winkelier even enkele dokters te willen opbellen, omdat by haar een ernstige zieke was. De heer Van Alsem belde onmiddellijk een viertal dokters in de nabijheid op, die geen van alle thuis ble ken. In wanhoop ging mevr. De G. nu zelf de I-aan van Nieuw Oost-Indië in, om een dokter te zoeken, doch zonder resultaat. Toen zij onverrichterzake terugkwam, vroeg *y den heer Van Alsem of hy geen verband kon leggen, omdat de zieke een verbloeding zou hebben gekregen. De winkelier was bier toe in staat en ging nu mee naar boven. Toen hy in het huis kwam, bemerkte hy echter da del yk, dat er iets by-zonders aan de hand was. De deuren van de bewuste kamer waren met doeken afgesloten en toen hy om opheldering vroeg, werd hem eindeiyk medégedeeld, dat rlaar iemand binnen was, die gestoken was. De heer Van Alsem achtte het toen natuurlijk zyn plicht onmiddellijk de politie en den Eerste Hulpdienst te waarschuwen. Intusschen pro beerde hy contact te krijgen met het echtpaar, dat zich in het afgesloten kabinet bevond, doch dat geen toeken van leven gaf. Het vermoeden werd dan ook al sterk eb, dat ook mevr. Van B zich van het leven had beroofd. Intusschen arriveerde de recherche en opnieuw probeerde men binnen te komen. Eerst tikte de heer Van Alsem op de deur en riep: Mevrouw doet u open, ik ben de kruidenier van hiernaast! Even was het nog stil en daarwerd eensklaps de deur geopend door mevr. Van B zelf. Op een clubfauteuil lag mr. v. B. stervende. Mevrouw Van B. was uiteriyk «eer kalm, alleen werd zy boos toen mevr. De G—V. zich aan haar blikken vertoonde. De auto van den Eerste Hulpdienst was in tusschen aangekomen en hiermede werd' d'e bewustelooze advocaat naar het ziekenhuis vervoerd'. Hier werd geconstateerd, dat een long geraakt was. Het slachtoffer was door 'angdurig bloedverlies natuurlqk ten zeerste in kracht verminderd en tegen den avond is hy overleden. Zijn echtgenoote is naar het ooïitiebureau overgebracht. Toen men de on gelukkige vroeg, wat heb je gedaan, antwoord de ze: „Ik heb mijn man met een dolkmes ge stoken". Het tragische is, dat de vrouw door zich met haar man in het kabinet op te sluiten* belette, dat spoedige hulp werd1 gebracht. Het gewel dige bloedverlies heeft het einde zeer verhaast, wat anders wellicht nog te voorkomen was ge weest. Omtrent het echtelijk drama kan nog wor den medegedeeld dat de heer en mevrouw v. B. de vorige week hun 40-jarig huwelijk herdachten. Mevr. v. B. heeft aan de politie bekend, dat zy Zaterdag, toen rij hare woning verliet om haar echtgenoot op te zoeken, ten huize van mevrouw de G., aan de Schenk kade, een dolk by zich had gestoken. Toen rij in het perceel aan de Schenkkade was go- komen, trof zy daar haar man, mr. v. B., aan in gezelschap van mevr. de G. Haar echtge noot zat een kop koffie te drinken. Mevr. de G. vluchtte de kamer uit, zoodat mevr. v. B. met haar echtgenoot alleen was. By de woor denwisseling, welke daarop tusschen de echtelieden volgde, bracht mevr. v. B. haar man met den dolk een steekwond van 8 10 cM. diep in de rechterborstholte toe. Mevr. v. B., die zeer onder den indruk van het gebeurde ia, bevindt zich nog voor het politieonderzoek aan het commissariaat aan de Nieuwe Haven. Vergiftiging. In de Adelaarsstraat te Utrecht heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan, ver- moedeiyk ten gevolge van schadeiyk voedsel De twee kinderen van het gezin, een van 3 en een van 6 jaar, zyn overleden; de vader en de moeder werden bewusteloos naar de Ryks- kiinieken gebracht. Daar kwamen zy weder tot bewustzyn, doch beider geestvermogens waren gestoord. De commissaris van politie, die terstond de zaak in ernstig onderzoek heeft genomen, heeft getracht hen te verhooren. Daarby bleek, dat de kinderen den vorigen avond boterhammen met suiker hadden gegeten, doch van de ge bakken paling, welke ook in de woning werd aangetroffen, zoo goed als mets. Man en vrouw weten zich alleen te herinneren, dat de kinderen in den- afgeloopen nacht dorst béd den en water hebben gedronken evenals zy zelf en dat zy in erge inate onpasselyk zyn ge weest. De vader was, .toen de politie des ochtends geroepen was, bewusteloos voor het bed aan getroffen, waar het jongetje van 6 jaar lag. De vrouw vond men met het. hoofd' uit het andere bed hangende met het dbode meisje van 3 jaar naast zich. De politie heeft de uitwerpselen en de etens resten in beslag genomen voor scheikundig onderzoek. De lijkjes, waarvan de huidkleur aan den hals op vergiftiging wy'st, werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht, en van daar naar de rijksklinieken vervoerd, voor het justitieel geneeskundig sectie-onderzoek. Jeugdige bandieten. Na een uitgebreid onderzoek heeft de politie op een kostschool naby Brussel twee kinderen van 131/» en 14 jaar gearresteerd. Met geld, dat zy van hun ouders hadden gestolen, had den deze jeugdige bandieten een revolver en 40 patronen gekocht; zy hadden zich daarmee in het bosch van Soignes verdekt opgesteld, dicht by een der hoofdwegen, met het doel voorhygangers aan te houden en te berooven. Dit gelukte hun nu en dan; zy begaven zich den volgenden dag naar Brugge en Knocke, waar zy talryke misdaden pleegden* en o. a. een jonge vrouw onder bedreiging met de re volver, een bedrag van 2000 francs afpersten. Tien menschen verbrand. De Fransche bladen melden, dat op 20 dezer te Chicago by een brand in een logement, tien personen, van wie negen negers, levend zyn verbrand. De brand moet zyn ontstaan door iet springen van een in den kelder verborgen distilleerkolf, waaronder men den geheelen nacht een vlam had laten branden. Onder een auto. Te Dokkum is Zaterdagavond een 5-jarig jongetje, dia bij zyn grootouders logeerde, door een auto overreden, en na eenige uren over leden. Op vrije voeten. De postbeambte Westerik te Hengelo, aan gehouden in verband met de verdwijning van een aangeteekenden brief met postcheques, is op vrye voeten gesteld. Geen speelgoed. Zondagavond, toen de ouders afwezig wa ren, speelde de 16-jarige knaap R. H. te Zwolle, met een repetoer-revolver Na eerst in schijn op zyn zusje geschoten te hebben, richtte hJj het wapen op zichzelf. Het schot ging af en trof hem in het hoofd, Hy verloor onmiddellijk het bewustzyn en werd naar het ziekenhuis vervoerd. De knaap werd daar terstond geopereerd doch is reeds denzelfden avond aan de gevolgen overlieden. Oplichting. De recherche te Rotterdam' heeft als ver dacht van oplichting en heling van effecten, aangehouden J. G. en J. de G., gewezen di recteuren van de N. V. Internationale bank van Handel en Industrie, gevestigd in de Korte Wynstraat no. 6 aldaar. Er bleek n.1. uit het beleendepot van effecten een effect Nederland Oost-Indië van 500 zoek, welke vermissing aanleiding is ceweest tot het in roepen van politiehulp, wat weer de aanhou ding van de beide vroegere directeuren ten gevolge heeft gehad. Treinen opgehouden door een stier. In een tunnel van den spoorweg van Man chester naar Leeds heeft een stier een aantal treinen opgehouden, die op de lyn queue moes ten maken. Tenslotte slaagde een locomotief, met alle lichteii op en zooveel lawaai makende als maar mogelyk was, erin, het dier voetje voor voetje uit de tunnel te loodsen. Moordaanslag. Te Winschoten is Zondag een moordaan slag gepleegd op den onderchef van het station. De dader, de timmerman W., is ge arresteerd. Een auto-ongeluk. Denver, 25 Juni Summer Curtis, die als vertegenwoordiger van de republikeinsche nationale commissie president Harding op zyn spreektocht naar het Westen vergezelde, werd bij een automobielongéluk gedood. De chauffeur overleed eenige uren later; twee journalisten werden ernstig gewond. Harding en zijn echtgenoote waren te Denver geble ven, ten einde een hospitaal te bezoeken. Van droog tot half nat Met een meerderheid van 80.000 heoft de Oanadeeeche provta zich by plebesciet uitgesprOkeri voor een w^ ziging in de regeerlngspoUÜek ten opri van don sterkedrank, en is overgegaan van algeheel verbod tot voorwaardebjken ver koop van Staatswege. Het initiatief tot deze volksstemming was uitgegaan van den ,fnatigheidrix>n tJ voorgesteld, een systeem van SMte- verkoop van alle soorten alwholische dran ken in te voeren voor het gebruik in bi of in hotels door de logeergasten. Den 11 den Juli zal er een tweede referen dum worden gehouden, en wel over een voorstel van den 'bond van hotelper. i die den verkoop van lichte wijnen en bieren aan de open tafels veroorloofd willen zien. Voorts is er nog een voorstel van de brou wersassociatie; deze verzoeken, hun den ver koop van hier aan huis toe te staan. Dé uitslag van eerstgenoemde stemming heeft groote beteekenis, omdat hy ©en ge voelige nederlaag beteekent van de voorstan ders van het drankverbod. Manitoba was indertyd een van de eerste provincies, die het absolute drankverbod in voerden, doch spoedig bleek het noodig, om praktische redenen hiervan temg te komen Een vooraanstaande politieke persoonlijk heid' vertelde aan een vertegenwoordiger van de „Chicago Tribune": Het volk heeft ge- of in hotels door de logeerkasten. Daarby komt nog, dat men naar Quebeo kykt, waar de staat een zoet winstje haalt uit den verkoop van sterkedrank, en de con trole op den invoer, en deze omstandigheden brengen zelfs enkele felle drankbestrijders aan het wankelen. Nieuwe Uitgave. Het was een goede gedachte van de Re dactie van dit blad de bespreking van boven genoemde uitgave aan haar Amsterdamschen briefschrijver op te dragen. Want hy, deze briefschrijver, kan gelden als een vertegen woordiger der ontelbaar velen voor wie deze Gids een tegelyk prettige enbeschamen de openbaring moet zyn. Onder die velen leeft het denkbeeld aan Helder voort als een plaats, ergens heelemaal aan t puntje van Noord-Holland1, waar zee-officieren en an der marinepersoneel worden opgeleid en waar men het een of ander familielid tyde- Ujk heeft wonen, dat men een spoedige te rugkeer uit „dat gat" toewenschtl Hoe prettig en, zooals gezegd, bescha mend', doet dan het inzien en lezen van de zen Gids aan! Prettig: omdat men er uit ge waar wordt dat Helder heusch nog wel iets meer is dan een soort „doorgangshuis"; dat het een eigen frisch-opstuwend leven heeft, waarin de beste eigenschappen van den Noord-Hollander, zijn openheid, rijn „hel- der-heid", en rijn cordate werkelijkheidszins tot uitiing komen. Beschamend': omdat men bemerkt hoe slecht men op de hoogte was van de toestand en het streven van deze derde stad van1 N.-Holland 1 Inderdaad: er bestaat, om de woorden van Burgemeester Houwing in een Voorwoord te bezigen, „wei nig helderheid in het begrip der overige be woners van ons land, omtrent Helder's te genwoordige en toekomstige beteekenis." Deze uitgave nu is ongetwyfeld een uit stekend1 middel om het in' dat begrip te doen dagenjU. dadelijk, met den omslag, waarop iet Gemeentebestuur een forsoh geteekend kaartje deed afdrukken niet den, over Hel der leidenden, toekomstigen handelsweg naar Hamburg en vandaar verder naar Rus land, wordt onze aandacht afgeleid van de afgeloopen bloeiperiode aan het begin der vorige eeuw (waarop men zich anders blind staart!) en gericht op den komenden bloei, waarop om. de plannen tot afsluiting der Zuiderzee een uitzicht beginnen te ge ven. Na het reeds gememoreerde Voorwoord van Helder's Burgemeester volgt een Inlei ding onderteekend door de Heeren J. Kam man, Gemeentesecretaris, A. W. Michels, oud-secretaris Ecom. Commissie, W. Bier steker, Voorzitter .Helder's Belang", J. Brouwer journalist, en W. A. Everards, Ambtenaar ter Secretarie, belast met de Re gistratuur. De hulp van twee laatstgenoemde heeren werd, naar daarin wordt medege deeld, ingeroepen „omdat dezen door den aard hunner betrekking daartoe (de samen stelling) bijzonder in staat zyn te achten." De resultaten van «deze samenwerking vol- gen dan. Zy vallen niet anders dan toe te juichen. In het beknopt historisch overzicht van Helder, Huisduinen, en Koegras, treft men een schat van gegevens aan, neergezet in enkele krachtige lijnen. Een modern ge- teekende plattegrond met duidelijke verwy- zingen werd daarby ingevoegd'. Een statis tisch Ujstje „Inlichtingen" met aardig zee- vignet en.we worden meegenomen op een wandeling in en om die stad, die ons be halve schoone kykjes (in den vorm van foto's) op gebouwen, strand, zee en sche pen, ook nog het voordeel biedt van een aangename, enthousiaste causerie van <>nten, journalistieken, begeleider. Een détail-bespreking kan men hier niet verwachten. Twee dingen vallen den buiten staander, voor wie een en ander dan toch in de eerste plaats bedoeld is, op. Ten eerste dat, naast het enthousiasme voor en het ver trouwen inl zyn stad, onze begeleider ook niet verzuimend' hier en daar te wijzen op punten die verbetering of „ernstige aan dacht" verdienen, wat van een degelijke opvatting getuigt, dje men in soortgelijke gidsen anders wel eens mist! en' ten tweede de keurige typografische verzorging wat, als men weet dat deze in handen was van de firma de Boer, geen verwondering baart. Al werd niet het allerzwaarste kunst- drukpapier gebruikt, toch-kwamen tekst en illustratie s over op een wyze die door de na™eUi'ks verbeterd kan worden. Alleen om nu ook ©pn<j Apn kleine aanmerking te maken! staat de foto van ,Het Nteuwediep" op pag. 13 niet op het peil van het overige werk. Maar het eindoordeel over dit een imedp honderd bladzijden dikke boekje, waarin op het eind nog een smakelijke rubriek an- ndnees van de werkkracht en ondememingl E van den Helddrschen Middenstad ge- n "kj ,undfMr9 dtai zeer gunstig zhn- Onze gelukwenschenl UIT DEN OMTREK. Anna Panlowna. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Kaan Jz., is benoemd tot searetaria der ge- meent© Amersfoort. ging „Oonoordia" een «moert aan donateurs, kunstlievende leden en De voorzitter, de heer A. Kaap, heette de aanwezigen welkom. Hij vergeleek „Con, oordia" by een kind waarvan de donateur en kunstlievende loden de ouders waren. Een kind is, vooral zoo lang het nog heel ionir is, wel eens onverstandig. Er is in den eersten tyd voor de ouders gewooniyk wei- niz roden tot tevredenheid. Maar langzamer, hand begint zoo'n kind toch ernstig te wor den het begint in te zienl, dat hy zyn best moet doen om zy ouders reden tot genos, gen te geven en zfet, op een goeien dag doet het examen en verrast de ouders imet een diploma dat het heeft behaald. Zóó nu is het gegaan met „Oonoordia". Hel kind der donateurs en kunstlievende leden is gaan begrijpen dat er iets noodig was om zyn ouders tot tevredenheid te stemmen, het hoeft daarop ernstig zyn bost gedaan en het 'kwam van hot oonoours te Twisk met een medaille thuis, die nu aan het vaandel zal prijken, dat waardoerendo en ook zeer gewaardeerd geschenk der burgerij van Anna Paulowna. Na deze openingsrede werd het uit 8 num mers (bestaande programma afgewerkt en dat daaronder de bedde bekroonde nummers waren, spreekt natuurUjk vanzelf. De voorzitter had gevraagd of de toehoor, ders niet al te crltisch wilden zijn* want we- gens dienstzaken had men den directeur geruimen tijd moeten missen. Nu, voor crl- tiek zullen wy ons dan ook wel wachten, te moer waar het ditmaal het jaarfeest was, waarop wij ons dus als gast bevonden. En zal een gast nu op do spyzen gaan fitten, die hem welwillend worden aangeboden? Bovendien, do kok zelf is veel te voel vak kundig om beter dan wy te weten, wat er nog aan die spyzen mankeert en hy zal wel zorgen, dat zy voortdurend beter en smakeiyker worden, mits hij maar steeds op de ambitie van zijn helpers zal mogen re kenen. Reeds nu waren de spyzen zóó dat, wèt er dan ook nog aan gemankeerd mo ge hebben, wij ze met genoegen hebben genuttigd. De heer Jan Wiggers gaf, tot slot, nog een drietal cabaretliedjes en een voordracht ten beste en toen sloot de voorzitter met een woord van dank aan den directeur en de werkende leden voor hun toewijding en een beroep op den blijvenden steun van donateurs en kunstlievende leden. Wlerlngen. De verkiezing van leden voor het kies college der Ned. Herv. Kerk van Hippolytus- hoef en Westerland j.L Zondag gehouden had tot uitslag dat de periodiek aftredende leden, de heeren J. N. Mulder, G. Keizer en Jh. Dekker, werden herkozen en in de vacaturen, bestaande wegens overlijden van den heer L. O. Kolff Sr., het vertrek van den heer Oom. Mostert en bedanken van den heer P. P. Tysen, wegens diens benoeming tot Ouder ling, werden gekozen de heeren L. O. Kolff Jr., D. Minnes en Dr. H. Piccardt. Onze muriékvereeniging „Harmonie", wel ke jJ. Zondag deel nam aan het Nationaal Muziekconcours te Koog aan de Zaan behaal de in de 2e afdeeling den 2den prijs met 2191/» punt Voorwaar een mobi succes en brengen wij gaarne hulde aan directeur en leden. Oudeschild. Zaterdagmiddag was het feest In de Koningin Wilhelmina-bewaarschooL De lokalen waren met groen en vlaggen versierd en by den in gang stond een pyxamide van keurige, fleurige bloemen. Te 5 uur opende de voorzitter, de heer O. Schaap, de fancy-fair. Hy riep allen een harteiyk woord van welkom toe en sprak den wensch uit, dat deze feestmarkt een flink financieel voordeel aan de kas zou brengen. Het was juist 30 jaren geleden, dat de Ko ningin Wilhelmina Bewaarschool geopend was. Vijf heeren, de heeren J. K. G. MöUer, S. Kuyper, G. K. Brouwer, Kooy en W. Mets Tz„ hadden hiertoe het initiatief genomen. Van de oprichters Is niemand meer in ieven om de schoone vruchten van hun werk te zien* want gedurende al die jaren is de school een zegen voor ons dorp geweest Myn voorganger, zaide d!e heer Schaap, de heer Mets, heeft steeds zyn beste (krachten aan de inrichting gegeven en als er een tekort was, wist hy er altijd raad voor. Het paste spreker, een woord van eerbiedige hulde te brengen aan den heer Mets, diie bijna tot het laatst van zyn leven voor de school heeft gewerkt Na de opening was er voor het publiek ruimschoots gelegenheid zich te vermaken. Er was een rad van avontuur, een vischgelegen- heid, een sjoelbak, een Ujntrektent, een draai bord, terwijl men ook zyn geluk beproeven kon met ringen gooien en by de grabbeltonnen. Oud en jong vermaakte zidh kosteiyk, zoodat er in do lokalen een gezellige drukte heerschte. was men moe, dan kon men uitrusten !n de ververschmgstent, waar hulpvaardige handen lafenis boden. Zondagmddag kwam het fanfarecorps de vroolykheid verhoogen dbor zoo nu en dab een stokje muziek te geven. Het was er meer dan vol en er werten goede zaken gemaakt.' ancy-fair duurt tot Woensdagavond. We mhenhoperydat ze een groot succes mag bestuur der Kon. Wilhelmina Bewaarschool en voor de mannen, die het be- stour zoo trouw terzijde staan. De heer O. Witte van hier is geslaagd voor oommies der directe belastingen. Emmeroom- pascum ia hem als standplaats aangewezen. Barslngerhom. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Kooy, is benoemd tot Keurmeester by den Vleesch- keuringsdlenst te ZaltbommeL Burgerlijke Stand van Anna-Panlowna. GEBOREN: Anna Frederica, d. v. G. Kos ter en van A. Rentenaar; Lambertus Reduier Marie, z v. J. W. Faase en M. E. van Ha- mersveld; Margaretha Maria, cL v. E. Ko men en C. Jonker ONDERTROUWD: Meftje Anna Oornelis- sen en Herbert Johannes Hollander; Maitinfl Ma^ Swiertg en Dirk de Jong. GETROUWD: Antje Post en Johannes Bartholomeus Cirk; Meftje Anna Oornelis- Johannes Hollander. O-iTIRLEDENAntje Gijzen, oud 62 jaar, echtgen, van J. Tysen. of meelspijzen met A. J> P's CHrosn-Sau» er over. Gen halve liter saue van een pakje h 7'/i oent. - Neerlaitd's volkszang en zijn luister. 6 September 1923. Gids voor Helder. Uitgave van het Gemeentebestuur van Helder met mede werking van de Oommiiseie voor de eco nomische ontwikkeling van Helder en de Vereeniging voor Vreemde! imgonvai^ keer „Helders Belang". Zaterdagavond bood de Murietvereen^

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2