HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 26 JUNI 1923. PLAATSELIJK NJEUW& Voor het praktijk-diploma boekhouden van N. H. Instituut examens op 11, 12 en 13 Juni jl slaagden o. m, de dames G. Boon, E. I>agas, A. O. Snoerwang en de heeren A. Kry- nen, J. S. Sixnonse en I. Wassenburg. Voor het diploma correspondentie slaagden Mej. M. Verfaiile en de heer W. K. Kersten. Allen leerlingen van den heer A. van der Mey, leeraar boekhouden M. O. Concert Stafmuziekcorps. Donderdag a.s. concert in de muziektent Plantsoen, 's avonds 8 uur. 2e Gemeente-concert te geven door het Stedelijk Muziekkorps op Dinsdag 26 Juni 1923, des avonds van 8 tot 9.30 uur, in de Muziektent Plantsoen. Programma: 1. Ooncert-Marsch Silwedel. 2. Ouverture Si j'Etais Roi Adam. 8. Carolina Sunshine, Erwln Smith. Intermezzo Valse lente. 4. Fête Oriëntale Avon. a. Marche Des Sultalna. b. Retraite et Finale. B. Ouverture Prométhée Beethoven. 6. Peter Schmoll Weber. 7. Marche Finale Boudonck. Nos. 2 eni 5 en 6 uit te voeren in de eere- ald. Harmonie op het groot Nationaal Con cours te Koog aan de Zaan op nA Zondag 1 JulL Zaterdag Jl bracht het Stod. Muziekcorps haren Directeur eene serenade ter gelegen heid zijner 25-jarige eohtvoreenlging. Om 9 uur werd verzameld voor het gebouw op de Kerk gracht en van daar ging het om stuwd door een groote menigte langs Kerk- gracht, v. Galenstraat, onder de poort door, de Wetstraat, Polderweg naar het huis van den heer Jb. ter Hall. Hier werd front ge maakt en spoedde do muziek Psalm 42 on hierna een marsch. Op verzoek dor familie werd Psalm 42 nog eens herhaald. Nadat het bestuur de familie ter Hall had gefeliciteerd werd de Juttormarsoh gespeeld en daarna op verzoek do liederenmorsch, waaraan de 12 tamboers dapper mede werkten. (Deze moet a.s. Zondag op den marsohiwed strijd te Koog ad. Zaan gemaakt worden.) Hierna werd af- Semarcheerd langs Polderweg, Koningsplein, ostbrug, Kanaalweg alwaar als blijk van er kentelijkheid even halt werd gehouden voor het huls van den beer Grunwald, die het Sted. Muziekcorps dikwijls met woord en daad te hulp Is gekomen. Vervolgens Kanaalweg, WestpLein, Kerkgracht naar het gebouw. Het korps telt op dit oogeqbilk 69 werkende le den; voor een dilletantonkorps wil dit heel wat zeggen. Schoolreisje. Hedenmorgen half acht zijn 400 schoolkin deren, behoorende tot de hoogste klassen der openbare lagere scholen alhier, naar Alkmaar vertrokken voor het jaarlijksche schoolreisje. Per boot vertrekken zij van daar naar IJmui- den en Velsen, alwaar een deel de werkzaam heden voor het hoogovenbedrijf zal bezichti gen, terwijl anderen naar de papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen gaan. Hedenavond keeren ze per trein terug. Een nieuw „Musls Sacrnm". kater is zoo boeiend, zoo grappig, dttt men1 zich niet kan voorstellen dat dezelfde acteur ook speelt Adam in „Do Paradijsvloek" en Jasper in „Eva Bonheur". Ja, hij is wel een phenomenaal talent, onze Jan Musch. Zooals zijn kattevel hem omsluit, zoo is ook de kateraaid in hem gevaren; hij spint, .geeft kopjes, miauwt, zet een hooge rug, blaast en speelt zoo genoegelijk dat de heole avond vol is met verrassingen. Uit eentge criüeken, Een aardige reclame. Een aardige en origineele reclame ont wierp de firma van Aicdel lm de Zuidstraat. Teneinde haar koffie bekend te makeai, heeft zij in haar etalage een rouzepot tentoonge steld1, die de bizonder e merkwaardigheid ver toont altijd door koffie te schenken. Het la eene eeuwigdurende koffiestroom,.dlo hier Seschonkon wordt, en die een idee geeft van o deugdelijkheid on soliditeit van het pro duct der firma. „Zwart zjjt gij, maar liefelijk, doch teren Jeruzalems", zoo zingt koning Loup, Kroonstraat 18, een breukband, de Wit, Dijkweg 70, een damesringetje. Kramer, Basstraat 45, een rijwiellantaaru. Albera, Anjelierstraat 31, een duif. Broekhuizen* Doolhof 5, een gymnastiek schoen. Snijder, Hoogstraat 49c, een etui met sehool- behoeften. de Jongh, Spoorstraat 101, een jongonisjoe. Dijkshoorn, Kanaalweg, .een medaillon, N. de Heer, Westgracbt 4ö, een benzine- reservoirdop. J. van der Veer, KL Duitstr. 34, een iman- telceintuur. de Kok, Parallelweg 22a, een portemooanaie met inh. Sondorp, Van Hoogendorpstr. 13, een Mal- thezer hondje. De hoeren Polak, welbekend van het Dans instituut op het Dijkje, hebben als zoodanig afgedaan. Dat wil zeggen, niet dat het Dans instituut heeft afgedaan, maar wel de inrich ting op het Dijkje. Daar zitten nu de Padvin ders in, die er hun Troeplokaal hebben inge richt, en de heeren Polak, die uitzagen, naar wat grooters en beters, hebben in het voor malige gebouw der Vrijmetselaars een ruim te gevonden, die zij, na eenige verbouwing, thans hebben bestemd voor dansinstituut. Wij komen op het gebouw zelf nog wel te rug; voor heden doelen wij alleen mede, dat de openingsvoorstelling van het nieuwe „Mu- sis Sacrum", (zoo is het gedoopt naar het illustre voorbeeld van het vroegere, ernaast gelegen perceel, thans door de firma Man- heim in gebruik), is bepaald op Maandag 2 Juli a.s. Omtrent hot programma van het theater Tuschinsky en dus eerste-rangs geeft de advertentie in dit nummer bizonderheden. Wi,j kunnen dus daarnaar verwijzen; alleen willen wij er aan toevoegen, dat mevr. Schra- made, die een kindervoorstelling zal geven met goocheltoeren, omtrent haar verrichtin gen de gunstigste en schitterendste aanbeve lingen heeft, o.a. van H. M. Koningin Emma der Nederlanden; H. M. de Prinses von Wied, wijlen Carmen Sylva (koningin Elisa- beth van Rumenië), verder van vele hoofden van scholen en vereenigingen. Omtrent een matinée, gegetven voor H. K. H. Prinses Juiliana, lezen wij: De Prinses was even als haar speelmak kertjes, opgetogen over de verschillende goo cheltoeren, maar vooral ook een afdeeling buikspreken, met levende en sprekende auto maten, wekte den bijval van de aanwezigen, waaronder vele dames en heeren der Hof houding. De Prinses was zelve behulpzaam bil een goocheltoer. Na afloop van het Feest betuig de II. M. Hare ingenomenheid met de prosta ties van mevr. Dora Schramade. „De Wijze Kater" In Casino. Wij zijn er van overtuigd) dat alle Helder bollen gebruik zullen maken van de gelegen heid om deze kostelijke satire te gaan zien en wij betwijfelen of het wel voldoende zal zijn dit stuk tweemaal te doen „gaan". Het spel van Jan Musch als de kater, of liever de metamorphose van Jan Musch als de alomo in het Hooglied. Wij zouden van deze koffie kunnen zeggon, dat zij ls „Zwart, maar geurig:", want een proefje, dat wij namen ver schafte oijf deze zekerheid. Bovendien kan leder, die wil zich overtuigen, want de firma schenkt gratis koffie en aan haar bezoekers om leder de gelegenheid te geven met haar product kennis te makeni. Een miniatuur marine-monument De firma S. J. Prins Co. heeft in den handel gebracht een verkleinde vorm van het Heldersche marine-monument, dat als spaar pot en presse-papier te krijgen la Van den verkoop wordt oen gedeelte af gestaan aan het Comité „Nederland gedenkt zUn slachtoffers van den oordop^'. Het is een aardig, smaakvol voorwerpje, dat zijn weg wel vinden zal onder het publiek. Uit het Politierapport Door een alleenwonende juffrouw op den Kanaalweg werd Zaterdagmorgen aangifte ge daan, dat zij dieni morgen een tijd! lang afwezig was geweest uit haar woning, die zij niet ge sloten had) en bij terugkomst uit de kamer een busje met een bedrag aan geld van pL m. 15 vermiste. Een bewoner van de Molenstraat heeft Zon- dagmbrgen bij de politie aangifte gedaan, dat bij hem en meer bewoners van die straat de sluitbouten uit de raamkozijnen zijn weg- en meegenomen. 1 Een bewoner van de Oranjestraat deed Zon dagmorgen aangifte, dat in den afgeloopen nacht eenige onbekende personen op het erf van zijn woning waren geweest en een koeke pan door het raam van zijn woonkamer hadden gegooid, waardoor twee glasruiten en raam- I roeden werden vernield. Dot>r een juffrouw, wonende In de Visch- straat, is aangifte gedaan, dat in den afgeloo pen nacht dloor een onbekend persoon met de op haar keuken liggende bezem een glasruit van haar keukenraam is verniel^. Zaterdagmiddag 6 uur werd) bij de politie aangifte gedaan, dat een hond van een bewo ner van de Oude Kerkstraat achter de schapen op een land aan den Huisduinerweg had ge jaagd en tevens oorzaak was geweest dat twee broedOnde ganzen van hun nesten waren ge- .gaan. De agent, die zich ommiddOllijk naar het land begaf, constateerde, dat een der schapen eenige bloedende beten in een zijner achterpooten had. De hondi, die inmiddels door den aangever was opgevangen, is door die politie meegenomen. Lijst van gevonden voorwerpen gedurende de week van 18—25 Juni 1923. Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: Een Bleuteltje met koper ringetje, een In disch taschje waarin zakdoekje, een ket tinkje waaraan medaillon, een huisdeursleu tel aan een ring, een oliejas met hoofdkap. G. Visser, Weststraat 42, een tuniek en 2 witte broeken. Koomen, Prinsenstr. 18, een hondenhalsband Mallee, Govcrstraat 46, een! portemannaie met lnh. Van Beveren1, Polderweg 6, een ceintuur. Van Dalen, Kanaalweg 88/39, een portemon- naie met inh. Oonneman, Breestraat 49, een kip. Doornhouwer, Van Limburg Stirumstraat 29, 2 elastieken ballen. i Provinciale Staten van Noord-Holland. j Gedeputeerde Staten stelen o. m. voor te j besluiten aan de gemeente Zqpe vergunning te verleenen tot het leveren van electriscben stroom binnen de gemeente Petten- Gedeputeerde Staten. De vermoedelijke samenstelling van Naar de „Telegraaf" verneemt, is gisteren een 'bijeenkomst gehouden van vertegenwoor digers van de Soc.-Dem., R.-K., Liberale, Ohrist.-Hist., Vrijz.-Dem. en Anti-Rev. frac ties uit de Provinciale Staten van Noord-Hol land ter bespreking van de verkiezing van leden j van Gedeputeerde Staten dezer provincie, welke de volgende week moet plaats hebben. Het huidige college bestaat, naar men weet, uit de heeren Gerhard en Michels, beiden S.D.A.P„ Hendrix (R.-K.), Van Lennep (C.- H.X Dr. Hubrecht (Lib.) en Ketelaar (V.-D.). De heer Hubrecht stelde zich niet meer voor het lidmaatschap der Prov. Staten beschikbaar, terwijl de heer Ketelaar, die als Statenlid her kozen is, in verband met zijn verkiezing tot lid van den Auisterdamschen Raad, niet meer voor Gedeputeerde in aanmerking wenscht te komen. Er zijn derhalve vier aftredende Ge deputeerden. Ter bijeenkomst werd een alle partijen be vredigende overeenstemming ten aanzien van de 849. verkiezing van Gedeputeerden, niet be reikt, Het door een der aanwezigen geopperde denkbeeld, om mede te werken tot de herkie zing van de vier aftredenden en voorts alle partijen verder vrij te laten ter bezetting van de belde overige zetels, kon geen instemming vinden en 'evenmin liet denkbeeld om het col lege uit een lid van elk der zes bovengenoem de fracties samen te stellen. Evenwel ls er voorloopig overeenstemming bereikt tusschen S.D.A.P., R.-K. en Vrijz.- Dem., om het ooilege van Ged. Staten samen te stellen als volgt: 2 SJ).A.P., 2 R.-K., 1 V.- D. en 1 C.-H. De bedoeling is dan om den tweeden Roomsch-Kaf holleken zetel te doen bezetten door den Haarlemschen wethouder mr. Bomans, en dien van den heer Ketelaar door den ^heer Kooiman, burgemeester van Purmerend, en verdor de vier aftredende leden te herkiezen. Permanent Hof van Intern. Justitie. Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft gistermorgen om half elf In de groote rechtszaal van het Vredespaleis zijn eerste zitting gehouden in de Wimbledon- zaak. Nederland en België. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat tusschen de Belgische en de Nederlandsche regeeringen overeenstemming ls verkregen over de wijze van terugbetaling van de kosten gemaakt wegens interneering van Belgische militairen tijdens den oorlog. De betaling van de Belgische schuld aan Nederland tot een bedrag van f 68 millioen voor de kosten, gemaakt wegens interneering van Belgische militairen tijdens den oorlog, zal geschieden in 15 jaar en wel in 80 haif- jaarlijksche termijnen. De rente is bepaald op 41/» pek Ter beta ling van de achterstallige rente van 1 Januari 1919 tot 1 Januari 1923 ia een som van IQ mil lioen gulden gestort i N. Rott Ort De Ioodsdlenst op de Schelde. De Belgische Vlooüvereenigin'g (Ligue Ma- rttime Beige) heeft te Antwerpen vergaderd en een motie aangenomen, waarin zij zegt het voor België een levensbelang te achten, dat schepen van en naar Belgische havens geloodst worden door Belgische loodsen, het voorstel om den Ioodsdlenst in het Oostgat voor te behouden aan de Nederlandsche lood sen verwerpt en den wonsch uitdrukt, dat de Belgische regeering bij de herziening van de verdragen op dit punt geenerlei toegeeflijk heid toont en ten minste den status quo handhaaft, Indien zij er niet in mocht slagen den Ioodsdlenst van en naar de Belgische ha vens voor de Belgische havens voor de Bel gisch© loodsen voor te -behouden. De Koningin naar Engeland. Koning George en Koningin Mary zullen zich morgenochtend naar het Victoria Sta tion begeven ter begroeting van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik, die zich dan op de doorreis bevinden naar Rydall Hall, Ambüeside, waar zi.1 cénige weken in strikt incognito zullen doorbrengen. De burgemeester van Rotterdam. Volgens het „Oentrum" kan de benoeming van den burgemeester van Rotterdam than6 zeer binnenkort wordien tegemoet gezien, en heeft de regeering haar keus bepaald op een niet-reohtschen candidaat. Het Dam-vraagstuk. Naar de „Telegr." verneemt, beeft de Com missie van Bij stand voor Publieke Werken zich gistermiddag vereenigdi met een voor dracht van B. en W. van Amsterdam om het midden-Damterrein in erfpacht te geven aan de fa. Brenninkmeijer. Een overeenkomstig voorstel aan den Raad is reeds dezer diagen te wachten. Is de „Telegraaf" goed ingelicht, dan betee- kent dit besluit nog niet, dat de uitgifte van het terrein aan de fa. Brenninkmeijer vast staat, aangezien er blijkbaar nog steeds een meerderheid bij 'B. en W. en den Raad voor een üamhótel is, mits de Hötel-Oombinatie Vóór de openbare behandeling aantoont, dat de volledige financiering van het bouwplan verzekerd is. Op het oogenblik staat de zaak nl zoo, dat de bouwcredieten gegarandeerd zijn doch dat B. en W. nog niet in het bezit zijn von de door ben gswensebte verklaring van bankiers, waarbij de afoesing dier bouw credieten door het uitgeven van een obligetie- leening is verzekerd. Scheuring In het N. A. 9. Zondag werd' in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een vergade ring gehouden van organisaties uit het N.AÜL, die staan op het standpunt van de Beriynscbe Internationale. Aanwezig was een 60-tal per sonen, vertegenwoordigende 21 organisaties, n.L van de sigarenmakers, kleermakers, metaal bewerkers, textielarbeiders, bouwvakarbeiders, en fabrieksarbeiders, benevens eenige verte genwoordigers van het P A.S. Besloten werd tot stichting van een nieuwe nationale, onder den naam van „Nederlandsch Syndicalistisch Vakverbond1". Dit besluit houdt dus in een afscheiding van het N.A.S. By de nieuwe nationale kunnen zich aansluiten: federaties, bonden en zelf standige piaatseiyke organisaties. De vergadering sprak zich u't, d!at d'eze nieuwe nationale zal staan op het standpunt van de beginselen der Berlijnsche Interna tionale. Besloten werd tot de uitgave van een week blad' „De Syndicalist", onder redactie van dón heer B. Lamsink Jr., te Amsterdam. Het voor loopig bestuur weid samengesteld uit de hee ren O. Woiff te Amsterdam, voorzitter; B. Lansink Jr„ Clematisstraat 12, Amsterdam, secretaris; Otto Vonk, te Amsterdam, pen ningmeester. Voorts W. Walraven, A. Ros- seau, Joh. Meisner, allen te Amsterdam, en H. Huve te Enschedé. Besloten werd1, d'at de oontributieregelingen gelijk zullen zijn aan die van het oude N.A.S. Aan het bestuur weid opgedragen zich zoo spoedig mogeiyk tot de organisaties te wenden, die in meerderheid tegenstanders zyn van Moskou, om haar te bewegen tot aansluiting bij de nieuwe Nationale en voorts, om binnen drie maanden een nieuw congres te houden. Nog een Internationale? De „Vossische Zeitung" meldt uit Weenen: De bond van overheidspersoneel belegt op 2 en 8 Juli te Weenen een internationale beambten- conferentie, welke zich zal. bezighouden met de vraag betreffende de stichting eenar be ambten-internationale. Volgens ontvangen me- dedeelingen zullen afgevaardigden uit België, Frankrijk, Duitschland, Nederland en Tsjecho- Slowakije aan de conferentie deelnemen. De navordcringsbclasting te Lelden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan inzake de Leid- sche navorderingsbelasting. Het Hof beves tigde het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij deze zich bevoegd verklaarde, van deze quaestie kennis te nemen. Vernietigd werd evenwei het vonnis der rechtbank, waar bij de navordering verjaard' was verklaard en door hot Hof werd hot uitgebrachte dwang bevel gehandhaafd. Malariabestrijding. Ook te Alkmaar zullen de wateren in een pl.m. 1.5 K.M. breede strook om de stad ge- paraffineerd worden, ten einde daardoor de ontwikkeling der larven van do malariamug tegen te gaan. Het opvangen van draadlooze telegrammen. Zaterdagmorgen ls voor het kantongerecht te 's-Gravenhage behandeld de zaak tegen W. N., directeur van de N. V. Hollandsch Nieuwsbureau, wegens het opvangen van draadlooze telegrammen, die voor anderen be stemd zouden zijn. De ambtenaar van het O. M. vorderde een boete van 25 of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter wenschte niet dadelijk uitspraak te doen; hij zal zijn beslis sing over acht dagen schriftelijk mededeelen. GEMENGD N*EtTW«, Spoorwegpersoneel. De "loonraad voor spoorwegpersoneel heeft Zaterdag te Utrecht een vergadering gehou den. Een langdurige bespreking had plaats over de voorstellen van de directie inzake de herolassificatie van de gemeenten. De organi satievertegenwoordigers maakten er ernstig bezwaar tegen, dat de directie met afzonderlijke voorstellen was gekomen, zonder af te wach ten, welke voorstellen gedaan zullen worden vanwege de rijksherclassificatie-commissie. De loonraad' besloot, geen advies op het voorstel van de directie te geven. Besloten werd' verder, een sub-commissie te benoemen, bestaande uit de heeren Kooien, voorzitter; Elias en Sarlemijn, directieleden, en Moltmaker en Oostveen als organisatiever' tegenwoordigers, om na te gaan, waarop de voorstellen van de directie steunen en met een eventueel advies te komen inzake dit vraag stuk by den loonraadl Arbeiders ln Noord-Frankrijk. De door het Drentsch Emigratie-comité in Noord-Frankrijk geplaatste arbeiders zijn zeer tevreden over de onvangst en verzor ging en over het werk, 'hetwelk zij aldaar moeten verrichten. De volgende week gaat weer een groep van 12 arbeiders naar Frankrijk. Een raadsverkiezing ongeldig verklaard. De raad der gemeente Nieuweschans (Gr.) heeft met meerderheid van stemmen een voorstel van de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van' de nieuw benoemde raadsleden aangenomen om de stemming nietig te verklaren. Bij de stemming is n.1. één stem meer uit gebracht dan er stembriefjes zijn afgegeven. (Volk.) Faillissementen ln Nederland). Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Oo.'s Bu- reaux voor den Handel zyn over de afgeloopen week, eindigende 22 Juni, in Nederland uit gesproken 63 faillissementen tegen 66 faillis sementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 22 Juni 1923 1940 faillissementen tegenover 1357 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. KORTE BERICHTEN. Aan de St. Jans-processie te Laren (N.-H.) namen Zondlag 10.000 personen deel. Half Juni was het aantal werkloozen in ge meenten 'boven 6000 zielen in ons land nog pLm. 75.000. Moordaanslag. De losse werkman O. van A, ls Zondagmor gen omstreeks 8 uur, in overspannen toe stand, in de echteiyke woning aan den Feyen- oorddijk te Rotterdam zijn 25-jarige vrouw C. W, S., die nog te bed lag, met een brood mes dat op tafel lag, te lijf gegaan. Hij bracht haar een snede toe aan de linkerzijde van het hoofd bij het oor; bovendien is de vrouw die het mes greep aan haar belde handen ge wond. In nachtgewaad en hevig bloedende, is zy daarop de straat opgevlucht. Een tweetal huizen verder zakte zy in de gang van de woning van den lossen werkman A. de L. in een. Later is zy naar het ziekenhuis gebracht en verbonden. De verwondingen zyn niet van ernstigen aard. De dader heeft zich by de politie gemeld, dadelyk nadat zijn vrouw de vlucht had 'ge nomen. Een 103-Jarlge overleden, In den ouderdom van 103 jaar is te Sehie- veningen overleden mevr. de wed. Zilver geb. De Jong. Op haar lOOen verjaardag, bracht o.a. Prins Hendrik haar een bezoek. De onregelmatigheden te Gendringen. Men zal zich het proces herinneren, dat ge voerd is tusschen de N. V. de Hanzebamk te Utrecht en den heer B. Geuring, te Gendrin gen, den borg van den ex-burgemeester van Gendringen O. Stoot, die wegens het plegen van onregelmatigheden veroordeeld is. Het Gerechtshof te Arnhem had; het door de Han- zebank op de roerende goederen van Geuring gelegd'e beslag opgeheven. Er werd beweerd, dat Geuring dronken gemaakt zou zyn om de borgtocht te teekenen. Als advocaat van de Hanzebank trad op dr. A. W. Duyzings te Utrecht, voor den heer Geuring mr. Scholtinck te Arnhem. Thans is na een uitvoerige en langdurige procedure de heer Geuring veroordeeld tot betaling der volle door de Hanzebank gevorderde som van 65.000 met de renten en alle proceskosten, welk vonnis tevens uitvoerbaar werd verklaard bij voorbaat. Een schipbreuk. Hamilton (Bermuda), 25 .TunL Het stoom schip Caraquet (4890) van de Royal Mail Steam Packet, komende van Halifax, is 12 myi ten N. van Bermuda op een rif geloopen. Men verwacht, dat het schip uit elkaar zal worden geslagen. Alle beschikbare zeesleep booten zyn uitgevaren ter redding van da passagiers. UIT DEN OMTREK. Behagen. De kaasfabriek te Behagen betaalde over Mei 6.86 per 100 KjG. melk uit. Commissie voor de Beroepskeuze. In het verslag van bovenstaande Commissie over het jaar 1922 wordt onder het hoofd „Bijzondere Mededeelingen" vermeld, dat in een op 26 Oot. 1922 te Behagen gehouden ver gadering van de District-Arbeidsbeurs de vraag gesteld werd, of de inwoners van de ge meenten, die tot het District Helder der Inter- oammunale Arbeidsbemiddeling behoorden, niet tevens gebruik konden maken van het Bureau tot Voorlichting van Beroepskeuze alhier. Na een hierover gehouden vergadering met burgemeesters en secretarissen van het kanton Behagen kwam men tot de conclusie, dat het niet wel d'oenlyk was aan personen buiten de gemeente advies te verstrekken en dat wel om verschillende redenen. Het kwam de Commissie het meest gewenscht voor te Schagen een Commissie tot Voorlichting by Beroepskeuze in te stellen, welke met behulp van de gegevens van het Bureau alhier zelf-, standig haar taak zou kunnen verrichten. Vrijdagmiddag had' in hötel „Vredelust" te Behagen opnieuw eene vergadering plaats van burgemeesters en secretarissen in het kanton Behagen met de bedoeling tot oprichting van een zoodanige Commissie te komen. Van de tot dit 'kanton behoorende gemeenten waren er acht vertegenwoordigd, terwyi van enkele ook leden van het gemeentebestuur aanwezig waren. (Mede tegenwoordig waren de plaatsvervangende voorzitter der Commis sie van Beroepskeuze te Helder, voorzitter van de Districts-Arbeidsbeurs en de Directeui! van de Dlstiiots-Arbeidsbeurs te Helder. (De voor zitter Jhr. Rappard was verhinderd). Een lid van de Oommissie voor de Beroepskeuze te Helder. De Directeur van den Rijksdienst der Arbeidsbemiddeling en 'Werkloosheidsverze kering. De heer Verstegen, plaatsverv. voorzitter der Commissie voor de Beroepskeuze te Hél1- der, zet uitvoerig uiteen het nut van de wer king van de oommissie voor beroepskeuze, zooals die in Helder .bestaat en werkt. Spreker zag gaarne, dat Schagen als centrum-gemeen te de zaak ter hand' nam en een commissie in het leven riep. Op steun en medewerking van Helder kan worden gerekend. De heer Zuidervliet, Commissie voor Be roepskeuze te Helder, directeur der Handels school, sluit zich aan by den heer Verstegen en spreekt als onderwysman uit ervaring. De heer Haringhuizen, Wieringerwaardi, wyst op het nut van zoo'n instelling en heeft daar zelf ook enkele malen het advies van de Commissie te Helder gevraagd1. De heer De Ridder, Winkel, verklaart zich eens met het groote nut, maar noemt als be letsel voor de werking het leerlingstelsel, dat wordt gesubsidieerd! o.a. door het Ryk, niet als onderwysinstelling. De heer Bandsma, Directeur Arbeidsbeurs Helder, zegt, dat in Helder ook die moeilyk- heid bestaat, maar men tracht de jongens nog een jaar op school te laten. De heer Folmer, Directeur van den Ryk»- dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloos heidsverzekering to 's-Gravenhage, verkrygt daarna het woord! en zet nader het nut van be roepskeuze uiteen. Verschillende meeningen worden naar voren gebracht en een geanimeerde discussie ont staat. 1 De heer Trapman, wethouder, Schagen* er kent het nut van een commissie; is dit noodig voor de stad, dan niet minder voor het platte land, waar de jongens en meisjes toch al by de stad: achterstaan. Het plan echter heeft spre kers sympathie en op zyn steun is to rekenen. De heer BandSma, Helder, verklaart zich ook tot medewerking bereid), en de heer Ver stegen biedt de gelegenheidl in Helder kennis te komen nemen van de inrichting van het Dureau. Met een woord van dank aan allen, die van hun belangstelling blyk gaven, wordt de ver gadering vervolgens gesloten. 1. Onze Jongens, Marach v. Leeuwen 0. Ouverture Lo Rotour au Paya Mendelasokn 8. Au Golfe de Naplea. Valse Guardia 4. Paraphraao (lber Lortzinjja lied uBs was oine köetlicho Zeit" 3Viodooke 6. Ouverture Stradella Flotow 0. Ein Albumblatt Wagnor 7. Fantaiaie tlber Sohumanngobe lledeï .Nieuwe Rotterdamsche Courant'': Aan bot eind groeide de stemming tot eone ovatie, zooals maar weinig in onze schouwburgen voorkomt. „Algemeen Handelsblad": Een talrijk publiek juichte do voorstolling toe, waarbij jong en oud zich kunnen amuseeren. „Haarlem's Dagblad": Hot zou de moeite loonen het prachtige spol van Musch in de Wijze Kater uitvoerig te ont- loden. Hot is oen voortdurend genot zulk spel te volgen. Wat is do overgang van1 het dierengeluid tot hot menschel ijk sproken bijv. al niot iots prachtigs 1 Men ondergaat hot werkelijk als een wondon 1 Hier is de sprookjessfeer dji.-nlr zij den kunstenaar Musch volkomen! En hoe geestig is telkens woor hot spel, als Hans het woord melk uitspreekt. Hoe leeft dan heel do poes op in dezen Musch o wonderlijke tegenstelling hoe 8peekt dan deze kattekopl En hoe verrukke lijk geestig is hij aan 's Konings disch, eerst in zijn spel met de franje van het kleed der hofdame en later in zijn katteverontwaaTdiging, als hij bemerkt wat men hom heeft durven voorzetten! De stampvolle zaal heeft hom "na elk bedrijf hartstochtelijk toegejuicht en nm het slot werd het een ovatie, zoo spontaan en zóó wann, als men alleen op „groote avonden" meemaakt. Ook de andere loden van het Schouwtooneol hebben onder Musch' regio meegewerkt tot het verkrijgen van een uitstekend geheel. Het was duidelijk, dat Musch hen allen door zijn fantasie modesloopte. Zoo mogen wij dus sproken van een werkelijk groot sucooe voor Het Schouwtooneell Het gezol- sahap zal van Hoyoimana' stuk nog voel pl ai zier beloven. \J >AWV**V^AVUA UVAUWUÜAUÖ OVJV U IWlUJlf, Diefstal. Baldadigheid. De koekepan als rultjestikker. Nog een ruit vernield. In botsing met een lantaarnpaal. Zondagmorgen 11 uur werd' een pl.m. 14- jarlge jongen aan het hoofdbureau gebracht, die op de P. H.-laan van zijn rijwiel tegen een lantaarnpaal was gevallen, waardoor hij een bloedende hoofdwond had gekregen. Na ver- verbonden te zijn is hij ter verdere behande ling naar zyn huisdokter verwezen. Een kwade hond.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5