Terug in het leven. 1 1 NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. J. HEIJLOO, Wh. FILBRI, Alle glazen worden bier direct vervaardigd. 4\ gel/wHcJka al gekocht? Doe het nu! No. 5731 DONDERDAG 28 JUNI 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 BUITENLAND. De geallieerden en Duitse hl and. Volgens den Parljschen oorrespondent van de Times, begint men in Frankrijk nu bang te worden voor een ineenstorting van Duitsohland en tracht men daarvan de schuld vooraf op Engeland te werpen. En geland namelijk zou door zijn langdurige onderhandelingen in de hand werken dat Duitschland zijn besluit tot staking van het lijdelijk verzet uitstelt, waartoe het volgens de Fransohen anders zeer spoedig zou over gaan. Zoolang Engeland en Frankrijk niet tot overeenstemming geraken kunnen, zal Cuno hopen te ontsnappen en daarom moet Engeland dan ook toegeven,, want Frankrijk kan dat natuurlijk niet doen. Wacht men nog langer dan zal tegen den tijd dat over eenstemming bereikt Is, Duitsohland een chaos zijn. Van andere zijde beweert men dat Frankrijk zelf de oplossing opzettelijk vertraagt ln de hoop dat dit Duitschland aan den rand van den ondergang brengen zal. De Parijsche oorrespondent echter meent dat het er Poincaré om te doen is, alles te voorkomen, dat tot een breuk met Enge land leiden kan. De -vertraging van het ant woord ligt ook niet aan Poincaré. Volgens hem, had deze het reeds op den dag van ont vangst van de vragenlijst gereed. Met spanning ziet men te Londen den uit- Blag van de Belgische crisis tegemoet. Velen meenen dat die voor den afloop der onder handelingen met Frankrijk beslissend zal zijn. Men redeneert aldus: wanneer Theunis terugkomt met een kabinet tegen de voort zetting van de Roeraotie, dan kan Frankrijk niet alleen voortgaan en ls het gedaan met de bezetting van het Roergebied. Over de ontkenning door de Fransche re geering van de echtheid van het rapport van Tlrard over Dorten geeft de Britsche pers zeer weinig commentaar. UIT HET BEZETTE GEBIED. Berlijn, 27 Juni. Het verzoek om gratie voor den ter dood veroordeelden ingenieur Görges is bij het hoog militair gerechtshof te Dusseldorf ingediend. Uit het district Mainz zijn 600, uit Duisburg- west 285 spoorwegmannen met, hun gezinnen uitgezet. Hun meubelen z}jn in beslag geno men. Bomaanslag te Wlesbaden. Dinsdagochtend heeft, in het centraal-sta- tion te Wiesbaden een bomaanslag plaats gehad, waardoor 12 Duitsohers zijn gewond en groote materieel© sohade is aangericht. Tegen 5 uur in den morgen, kort vóór het vertrek van de vroege treinen, op een oogen- blik, dat het aan de loketten zeer druk was, ontplofte een bom. De ingang werd daardoor zóó zwaar beschadigd, dat men het station nog slechts door een zij-ingang kon berei ken. Alle ruiten van het stationsgebouw sprongen. Naar verluidt, zou één persoon ge dood zijn. Nadere bijzonderheden zijn echter niet te verkrijgen. Onmiddellijk na de ramp werd de plaats des onheils afgezet. De bezettingsautoriteiten te Wiesbaden hebben alle verkeer na half negen 's avonds verboden. Omtrent de daders is nog niets bekend. ENGELAND. De Engelsche luchtvloot De mededeeling van minister Baldwin om trent de uitbreiding van de luchtvloot wordt beschouwd als een feit van zeer ver strekkende beteekenis, in de eerste plaats als een afweer tegen de versterking, die het Fransche lucht wezen in de laatste jaren heeft ondergaan en waartegen Engeland volgens het oordeel van de beste deskundigen niet meer is opgewassen. Naar het schijnt hebben de proeven een dag of tien geleden, waarbij de Engelsche vloot in Weymouthbaai door vliegtuigen werd bestookt, den doorslag gegeven bij dit besluit, aangezien daardoor het overwicht van een goede lucht vloot werd gedemonstreerd. Natuurlijk blijven marinekringen ontkennen, dat deze aanval ge lukt is of zelfs gelukken kan, doch naar het schijnt is de indruk van de verkregen resul taten zeer ernstig geweest. Toen Baldwin zijn mededeeling in het La gerhuis deed, onthield hij zich zorgvuldig van elke toespeling op Frankrijk en beperkte zich tot de mededeeling, dat behalve de lucht-oor- logstuigen die voor leger, vloot en buitenland» schen dienst beschikbaar waren gesteld, er ook een afdeeling moest worden gemaakt voor de verdediging van Engeland, afgescheiden daarvan. Aangaande dé samenstelling van deze verdedlglngs-luchtvloot, zelde hij, zullen er 52 flottilla's worden gevormd. D. w. z., dat er 84 nieuwe moeten worden gemaakt buiten de be staande afdeelingen. Een deel dier 52 zal wor den ingedeeld bij het staande leger, terwijl een ander deel als reserve zal worden beschouwd, doch direct ter beschikking moet staan. Dit schijnt te beteekenen, dat particuliere vlieg tuigen, in zooverre zij daarvoor in aanmerking komen, voor de defensie kunnen worden ge- requireerd op dezelfde wijze als de marine reserve. Het opmerkelijkste in de redevoering van Baldwin was evenwel zijn verklaring, dat hij gaarne met andere landen zal samenwerken voor een'beperking van de luchtstrijdkrachten op de basis van de overeenkomst, die te Wash ington voor de vloten is getroffen. t De Engelsche luchtvloot zal dus voorloo- pig op 62 eskaders komen, maar Frankrijk heeft er 140 en zal er in 1925 226 bebben. De Fransche eskaders zijn kleiner, maar toch was de verhouding van de Fransche tot de Engelsche luchtvloot voor „hom© kerrie©" in Maart acht tot een. In 1926 zal Engeland waarschijnlijk 624 vliegtuigen hebben, tegen Frankrijk 1580, en Baldwin zal dus nog heel wat meer geld moeten vragen, wil hij den Franschen standaard bereiken. Daarbij komt voor Engeland de bijzondere moeilijkheid van de bemanning die niet bij conscriptie ge schiedt en die dus veel meer geld kost en moeilijk volledig te krijgen is. Wij moeten onderstellen dat Baldwin alles doen zal om Frankrijk tot inkrimping te bewegen. Dat zal niet gelukken zoolang de kwestie van de Fransche veiligheid niet geregeld is. Alles bij olkaar, kan men niet zeggen dat de lucht- vioot-polltiek van Baldwin's kabinet erop be rekend is, aan de ongerustheid over de Fran sche overmacht en de onbeschermdheid van Engeland en van Londen in het hijzonder een einde te maken, Terwijl tegenwoordig de quaestle van de beperking der bewapening aan de orde is, ge ven dus de beide groote West-Europeesche mogendheden een geweldige uitbreiding aan hun bewapeningen in de lucht. Dat is onge twijfeld zeer teleurstellend en zij die gehoopt hadden, dat de eerste stappen te Washington op dezen weg van die beperking der bewape ningen gezet, weldra door wat flinkere stap pen in dezelfde richting zouden worden ge volgd, zien deze hoop nu volkomen vervlie gen. Wat men te Washington had gewonnen door een beperking van de groote slagvlo- ten, gaat nu weer te loor: de op zee geëin digde wedstrijd is thans in de lucht hervat. Het Londensche verkeer. In de heden te houden zitting van het Lon densche stadsbestuur zal een belangrijk voor- Ingezonden Mededeeling. FEUILLETON. Naar het Engelsch van Wllllam Looke. Voor Nederland bewerkt door W. jr A. Roldanus Jr. Hij keek rond. De mannen hadden buiten gewoon veel tijd noodig voor het wegruimen van het aas. Weer ging hij naar binnen en bleef midden in den rommel staan. Slechts een gedeelte van den boekenkast was over, dwaas schuins. Hij had dat dien Woensdag ook gezien. Hij ging er voorzichtig naar toe. Het eerste half verkoolde, half doorweekte boek, waarvan hij den titel onderscheiden kon, was Oueechy door den schrijver van The Wlde, Wide World. Dan volgde Flo- wering Shrubs of Great Britain, waarvan hij wist, dat het een uitgave van 1859 was. Zijn hoop begaf hem. Slechts het uitschot van zijn beroemden koop bij den tweede hands-boekhandelaar was over. Alleen dat akelige kleine beetje. De rest van zijn bi bliotheek lag daar in die vuile poel. Eindelijk kwamen de mannen met hun spaden over hun schouder. Hij wees hun de Plek waar zijn lange tafel gestaan had en vroeg hun te gaan wegruimen. Hij zelf had ook een spade medegebracht en ruimde met hen mede, woest, hijgend, de spaden y °ver zijn sohouder wegwerpen, plassend in het vuil, zonder te denken aan Pillivant's oure kleeren. De mannen begonnen te hij- te verslappen. Als in een droom hoor- hy een hunner iets over bier mompelen. De zon scheen fel op de daklooze plek. „Ga voort met ruimen," zelde hij. „Ik zal jullie leder een paar gallons geven, wanneer wj thuis zijn. En als jullie nou dorst hebben, ei is hier water in overvloed." De "resultaten van een ernstige arithme- tiuohe berekening straalden ln hun oogen. Zestig gratis pinten ale was meer dan zij ooit hadden durven hopen. Zij begonnen weer met hernieuwde kracht te werken. Uit alles bleek, dat de bom neergekomen was op het noordelijk gedeelte van het dak, dus juist op dat gedeelte, waaronder hij zijn kostbaarste bezittingen opgestapeld had. Daar was de chaos dan ook het ergste. „Ruimt verder. Ieder stukje onverbrand papier is een schat voor mij. Kijk naar iedere spade-vol." Na uren van zwaar werken vonden zij een klein hoopje geklonterde stukken, de nuttelooze overblijfselen van verbrande ma^ nusoripten. Nu en dan kwam een der man nen met een paar blaadjes, waarvan hij eerst de verkoolde randen afgescheurd had. en vroeg: „Hebt u daar nog Iets aan, sir?" En Baltazar, zijn hart koud en zwaar als een steen, zelde hun telkens om de spotten de overblijfselen van een eenig exemplaar van een Chineeschen classicus yeg te gooien. Het was voorbij. De drie mannen, die eerlijk hun twintig shilling en de beloofde twee gallons bier verdiend hadden, stonden, evenals Baltazar zelf, uitgeput en hijgend en besmeurd met vuil en zweet. „Nog iets van uw dienst, sir?" „Dank je," antwoordde Baltazar. Zij wierpen hun spade over hun schouders en hij de zijne; zij verlieten de verwoeste plek en reden over het moeras terug. Bal tazar zat naast den man, die stuurde, en. waterproof Vbn buifwnol.^jn binrwn drooj tm WOUA WATtRPBOOf CO. VALKBNWSO 4 AMSTDXVOi stel aan de orde komen om een straat ter breedte van zestig voet (18 meter) dwars door het hart van de stad aan te leggen. De kosten van het plan zouden 1.682.000 bedragen. DUITSCHLAND. Nog een slachtoffer van eeu rechtsradlcaal veemgericht? Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Mtln- chen: In een van de Mtlnchener moordaffai- res met een politleken aohtergrond, die nog op opheldering wachten, begint nu eenig licht te komen. De student Bauer, lid van de nationaal-socialistisohe stonnafdeeling, troep Rossbach, werd op 19 Jan. van dit jaar wegens een voorgenomen moordaanslag op Scheidemann door de politie verhoord, maar weer vrijgelaten. Toen daarna _in Fe bruari de bond „Neu Oberland" met de millloenen van den Franschen agent Riohert als „Bund Bltloher" werd gereorganseerd, scheen den leider van den bond, dr. Ruge, de student Bauer een geschikte persoon om als leider op te treden van de „tsjeka", die hij wilde instellen, teneinde de politieke en persoonlijke tegenstanders door moord uit den weg te ruimen. Tengevolge van de ont dekking van de geheelt samenzweerders- bende Fuchs-Machhaus, enz., op 28 Fe bruari, kwam er van de tsjeka van den heer Ruge niets. Het is ook tot dusver nog on opgehelderd gebleven, of Bauer daarmede werkelijk iets te maken heeft gehad. Bekend is slechts, dat hij op 27 Maart bij Presing, door een revolverschot gedood, uit de Isar is opgehaald. Op 27 April werden toen de journalist Fr. von Puttkammer en zijn broeder Waldemar als verdacht van den moord gearresteerd. Thans echter is de wer kelijke moordenaar gearresteerd. Het is de 25-jarige student August Zwengauer. Hij heeft bekend, Bauer in den nacht van 18 op 19 Februari tp hebben doodgeschoten en het lijk in de Isar te hebben geworpen. Of en zoo ja welke poltieke redenen de aanlei ding zijn geweest tot den moord, wordt thans nog onderzocht. DENEMARKEN. Het Amerikaansche eskader onder bevel van den schout-bij-nacht Scales, die zijn vlag aan boord van de „Arkansas" heeft geheschen, is te Kopenhagen aangekomen, waar het eenige dagen zal vertoeven. Het eskader bestaat uit vier dreadnoughts van 22.400 tot 27.500 tonnen, De bemanning bedraagt ongeveer 4000 koppen, De gewone officieele bezoeken zijn gewisseld. SPANJE. In Spanje dreigt een nieuwe politieke crisis, die door de binnenlandscbe politiek in het leven wordt geroepen. Verschillende ministers, waar onder Alba, gaan niet aocoord met de houding, door den kapitein-generaal van Catalonie in zake de arbeiderspolitiek aangenomen. iMen verwacht, dat de liberale groepen uiteen zullen vallen. RUSLAND. Het ontwikkelingspeil van die Sawjet- politie. Het volkscommissariaat van binnenland- sche zaken heeft naar aanleiding van gege vens, verstrekt door de commissie tot het in stellen van een onderzoek naar de samenstel ling van het personeel der Russische politie, aan alle gouvernementeel© en districts-sow- jets een circulaire doen toekomen, waarin on der meer staat: De oommissie tot het instellen van een on derzoek naar de samenstelling van het per soneel der politie over de geheele Russische republiek heeft vastgesteld, dat 80 procent van hen slechts zeer gebrekkig kunnen lezen en schrijven, terwijl 10 procent volstrekt an- alphabeten zijn. Daar de politie, als orgaan van administratieve macht, steeds in nauw contact met de bevolking staat, kan deze toe- stani niet langer geduld worden. Aanstonds na het ontvangen dezer circulaire moeten alle plaatselijke autoriteiten hun ernstige aan dacht schenken aan de bestrijding van het geheele en gedeeltelijke analphabetlsme on der het politie-personeel. Bij alle polltie-af- deelingen, in de kazernes enz. moeten spe ciale scholen opgericht worden waar onder wijs aan het personeel gegeven wordt. Waar dit niet mogelijk is, zal moeten worden ge zorgd, dat de analphabeten onder de politie lees- en schrijfonderwijs ontvangen van hun kameraden, die wel lezen en schrijven kun nen. Voor dit onderwijs moet zooveel moge lijk tijd worden vrijgemaakt. Nog wordt voor geschreven, dat over 8 maanden geen anal phabetlsme onder het politiecorps meer mag voorkomen. Een Reuter-bericht uit Moskou bevestigt dat patriarch Tichom lm vrijheid gesteld is. BRITSCH-INDIE. Een weeshuis ingestort Uit Calcutta wordt gemeld: Dinsdag ls hier het nieuwgebouwde wees huls ingestort waardoor meer dan 80 kna pen het leven verloren. Het weeshuis, dat ln de hoofdstraat der Indische wijk is gele gen, heeft twee verdiepingen, terwijl een derde verdieping in aanbouw was. Het onge luk is toe te schrijven aan het dreunen, dat door een voorbijrijdenden zwaar beladen lastauto werd veroorzaakt. Het meerendeel der 250 weeskinderen bevond zich 'gelukki gerwijze gelijkvloers zoodat zij grootendeels met den schrik vrijkwamen. De slachtoffers bevonden zich allen op de eerste étage. Volgens nadere berichten zijn bij de In storting van het Mohammedaansche Jongens- weeshuis 40 knapen gedood, 82 zwaar en 25 licht gewond. Zeventien jongens worden nog vermist VEREENIGDE STATEN. De „Caraquet". De Londensche agenten van het ss. „Cara quet" hebben bericht ontvangen, dat de pas sagiers en bemanning gisteravond behouden zijn geland, en dat er geen dooden zijn. De kans dat het schip kan worden gebor gen is twijfelachtig. Naar reeds gemeld: is, was de „Caraquet" op twaalf mijl benoorden Bermuda op een klip geloopen. De drankvoorraden op schepen. De gezagvoerders van de Britsche schepen ,3altic" en „Berengaria" hebben geprotes teerd tegen het optreden van de Amerikaan sche douanebeambten, die aan boord van die schepen den verzegelden drankvoorraad had den in beslag genomen, die bestemd was om op de terugreis (maar buiten de Amerikaansche zeide geen woord. Voor de eerste maal in zijn vurig bestaan overweldigde een neder laag hem. Het werk van een arbeidzaam leven was in een paar uur verwoest. Met on eindige inspanning en moeite zou hij mis schien de hoofdlijnen van zijn opzienbarende Verhandeling over de Groepentheorie kun nen terug krijgen; zijn Studiën in de analy tische meetkunde der vierdimensionale Ruimte. Misschien. Hij had zijn gegevens gegrond op de ontelbare aanteekenlngen en oplossingen van ingewikkelde problemen, die een arbeid van vele jaren gekost hadden. En deze waren verdwenen. De wereld had tot dusverre twee dergelijke geleerde trage- dies meegemaakt: Newton's Principia, ver- nield door den hond Diamond, het eerste deel van Carlyle's French Revolution ver brand' door Mill's stomme dienstbode. Doch in deze beide gevallen was slechts het vol tooide product verloren gegaan.^ De gege vens waren gebleven. Het opnieuw bewer ken was Slechts oen la®tte complicatie werkje. Maar in zijn geval was niet alleen het mini of meer voltooide product, maar ook het oorspronkelijke materiaal voor goed ver loren gegaan. Hij deinsde terug bq de ge dachte dien eindeloozen doolhof van nauw keurige .berekeningen nog eens door te worstelen. Maar, vóorzoover het de wiskun de betrof, bestond het palimsest van het brein tenminste nog. Eenreoonstructie^be hoorde tot de mogelijkheden. Doch wat de Chineesche edities aanging voor de meeste kon het materiaal slechts gevonden worden in een verwijderde bibliotheek In China; voor andere bestond het materiee niet meer in de bekende wereld. Hii was gekomen, hopend tegen alle hoop in, zich wijs makend, dat groote mansas Ingezonden Mededeeling. Opticien - Hoofdgracht 73. wateren) aan schepelingen en passagiers te worden verstrekt. Voorts doen de vertegen woordigers in New-York van de Europeesche scheepvaartmaatschappijen thans stappen om van de Amerikaansche justitie voorloopige verboden te krijgen tegen de inbeslagnemin gen. Er zal dus van den kant der scheepvaart maatschappijen alles worden gedaan om zich te verzetten tegen de confiscatie van den ster ken drank en de wijnen aan boord van hun schepen. Inmiddels blijven uit Europa de transatlan tische schepen vertrekken met drankvoorraden aan boord voor de terugreis. Daaronder zijn het Fransche s.s. „France", de „Aqultanla" van de Ounard-lljn, de „Adriatic" van de White Star en de „Ohio" van de Royal Mail. Men verwacht, dat de Fransche regeering zich met krachtige protestvertoogen tot het Amerikaansche gouvernement zal wenden. In Engeland vindt de Amerikaansche drank- strijdingspolitiek ook wel voorstanders; en men weet, dat met name Lloyd George er on langs te Londen voor heeft gepleit, dat men de Amerikanen in hun bestrijding van de groot ste vloek der moderne samenleving" niet be hoorde te belemmeren. De Amerikanen zijn zeide Lloyd George een wel onderwezen volk van meer dan honderd millioen zielen; daarom zou het ln het belang van de bescha ving zijn, dat den Amerikanen ongehinderd de volle tijd zal worden gelaten om hum proefne ming tot een eind te brengen. De voormalige eerste minister is er vooral voor, dat men niet door bitse kritiek en door actieven smokkelhandel de taak der Ameri kaansche autoriteiten bemoeilijkt. Een ander invloedrijk politicus ditmaal een Amerikaan, n.1. de oud-secretaris van Staat W. J. Bryan gaat nog veel verder dan Lloyd George in zijn afkeuring van de tegen de drankbestrijding gerichte actie der Europeesche stoomvaartmaatschappijen'. W. J. Bryan, die zelf een der bekende en meest militante af schaffers is in de Ver. Staten, acht het mee brengen van sterken drank door de buiten- landsche schepen in de Amerikaansche wate ren „allertergendst en alleronbeschaamdst." Door deze groote woorden laten de tegen standers van het op de spits gedreven drank verbod in de Ver. Staten zich niet intimidee- ren. Zoo heeft de gouverneur van den staat New-York in het openbaar de volgende ver klaring afgelegd: De heer Bryan weet evengoed rIs ik zelf, dat de Volstead Wet een oneerlijke en schijnheilige interpretatie is van het Achttien de Amendement. Hii weet evengoed als ik, dat de fanatieke „drogen", die in het Congres de baas zijn, die wet hebben gemaakt om hun be krompen en bigotte doeleinden te bere'ken en niet om op eerlijke wijze uitdrukking te geven aan het amendement op de Grondwet." LUCHTVAART. Engeland's luchtvloot De'Engelsche bladen bevestigen dat het kabinet heeft besloten tot een verdubbeling van de sterkte van de luchtvloot. De nieuwe sterkte zal tegen het einde van 1925 bereikt Z^Aan het einde van verleden jaar had En geland een luchtmacht van 82 eskaders te za- men 384 vliegtuigen vormende. Het parle ment heeft reeds machtiging verleend tot een versterking met 18 eskaders (216 vlieg tuigen). manuscripten op dik papier feitelijk niet door het vuur ,-ernleld konden worden. Ja, de buitenkanten, de randen waren misschien verbrand, maar de groote stapel binnenvel- len kon gespaard zijn. Dooh hij had niet ge rekend op de vernielende uitwerking van een brandbom, die op het kostbaarste ge deelte van de lange tafel gevallen waa Waarschijnlijk was het geheele vertrek on middellijk bezaaid geweest met losse blaad jes, .zoodat de stapels manuscripten als het ware en detail verbrand waren. Zoo zat hij onder den rit te peinzen. Maar waartoe dienden die ijdele phantasiën? Wat gebeurd waa was gebeurd. De oogst van zijn leven was vernield. Als hij morgen stierf, zou de wereld door zijn bestaan niet rijker zijn dan door dat van een der geiten, wier lijken zoo even in de zinkput geworpen waren. Den oogst weer terugkrijgen zou hem vele jaren van zwaren, vervelenden arbeid kosten. Het zou een vreeselijke herleving, een onmoge lijke poging zijn om het vuur van den pion nier terug te vinden. Voor het eerst voelde hij1 echt de beteekenis van ouderdom, het minder elastische van zijn vijftig jaar. Toen zij voor het hek van „The Ceders" stil hielden, gaf Baltazar de drie mar.nen ieder dertig shilling. De extra tien shilling vertegenwoordigden voor hun eenvoudig gemoed niet de beloofd© twee gallons bier, maar bier tot ln der eeuwigheid. Baltazar Liep de oprijlaan op, de mannen achterlatend onder den lndn k vf n de gedachte, dat hij een gentleman was van de oude school, in wiens dienst te mogen zijn als een groot voorrecht beschouwd moest worden. Met zijn golfstokken op het grasperk naast zich was Pillivant, gekleed in een phantasie golfcostuum, bezig voor het huis een luchtje te scheppen. Hij lag in een grooten rieten luien stoel een 'groote sigaar te rooken. Bij het zien van Baltazar sprong hij op. „Heilige Mozes! Wat zl© je eruit!" „Ja, lk ben bang, dat lk uw pak bedorven heb," zeide Baltazar. „Als u zoo goed' wilt zijn mij te zeggen wat u ervoor betaald hebt „Die afzetter uit Sackville Street heeft er mij acht guinea's voor gerekend," antwoord de Pillivant vrij „hebberig". „Hier is acht pond tien," zelde Baltazar, de bankbiljetten uittellend. „Twee dhlllinig terug," lachte Pillivant, terwijl hij hem een florijn gaf. „Ik ben heel blij; dat ik dat betalen kan. Maar hoe ik mij van mijn andere verplich tingen kwijten moet, weet ik heusch niet." „We zullen je niets rekenen voor kost en inwoning, oude jongen, als je dat bedoelt. Dat ls je van harte gegund. En wat Rewéby de verpleegster betreft, kan je doen wat je wilt. Maar je zult het wel prettig vinden te hooren, dat het oonfectie-costuum, dat Je bij Brady Co. besteld hebt, vanmiddag ge bracht is." „Dan ga lk me nu maar even wasschen en het aantrekken," zeide Baltazar. „Dat zou ik zeker maar doen," zelde Pilli vant. „Je ziet eruit alsof je in een mestput gevallen bent." Den vorlgen dag was, op telephonlsch ver zoek, een vertegenwoordiger van een.con- fectie-magazijn in de dlchtobijzijnde stad de maat komen nemen. Dien avond was Balta zar in staat zich weer eens in zijn eigen kleeren te steken. Nu hij geen geleende klee ren meer aan had voelde hij zich van een groote last bevrijd'. (Wordt vervolgd). ii— COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersohe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. maal en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.676, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Poot-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertentie® (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra)Bewijsno. ct. Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 26 Juni9.54 uur. Woensdag 27 9.54 m 28) jfior ffoyn* voor noierdichthok/ Verkrijgbaar te Alkmaar bij: H. S. CLOECK, „Het Witte Huis", M. MEIJER Za„ A. SPAANDER Co.; te Hoorn bij: A. SPAANDER Co., Kledingma gazijnen v/h. P. VAN DEN BRUL; te Helder bijI. GRüNWALD, H. NYPEL8.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1