HEIDE1SCHE COURANT Tweede Blad. VAU ZATERDAG 30 JUNI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Alkmaar ls in het ziekenhuis overle den op 46-jarigen leeftijd dis. J. Scherpen- huljsen, sedert 1914 predikant bij de doops gezinde gemeente te De Rijp. De overledene, in 1905 predikant geworden, stond ook nog te Hoorn op Texel. Onze plaatsgenoot de heer E. J. J. te Roller, cadet-vaandrig, is geslaagd voor het examen 2e luitenant der Genie O.-I. leger, aan de Kon. Mil. Ac. te Breda. Onze stadgenoot©, mejuffrouw G. H. R. Bakker, is 27 dezer te Amsterdam geslaagd voor het examen apothekers-assistente. De heer J. W. M. Reuken, alhier, is be noemd tot. tijdelijk leeraar in de scheeps- werktuigkunde en rechtlijnig teekenen aan de Zeevaartschool te Rotterdam. Naar men ons mededeelt vertrekt het Stedelijk Muziekkorps Zondag a.s. met den trein van 7 u. 80 v.m. van hier naar Koog a.d. Zaan, teneinde deel te nemen aan het Natio naal concours aldaar. Het korps komt op no. 4 in den marschwedstrijd en als no. 8 in de eere-afdeeling. Te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde de heer I. Manheim alhier. Blijkens een In dit nummer voorkomende advertentie zullen de booten van de N. V. „Êsona", in verband met de kermis, op Zon dagen 1 en 8 Juli a.s. niet op Schoorldam en Alkmaar varen. Aan de R. K. Hoogeschool te Nijmegen is benoemd tot lector in de Fransche taal kunde: Bernard Weerenbeck, docent aan de R. K. Leergangen. Bemard H. J. Weerenbeck werd geboren te Den Helder in 1878. Hij was leeraar aan het Gymnasium der P.P. Jezuïeten te Am sterdam en sinds 1914 docent in de Fransche taalkunde aan de R. K. Leergangen. Koninklijke Militaire Academie te Breda. Aan het officiers-examen hebben o. a. vol daan de heeren H. J. de Vries en E. J. G. te Roller alhier, respect, voor Infanterie Ned.- Indië en Genie Ned.-Indië. Kon. Ned. Vereenlglng „Onze Vloot". De alomtegenwoordig© heer Jaarsraa be weerde, dat het een „bramzeilskoelte" was, Ik heb geen reden het tegendeel te gelooven; alleen weet ik wel, dat ze het bij ons in Gel derland een akelige, vervelende, koude noord westen wind noemen, en uw correspondent, die in een onbewaakt oogenblik zijn overjas had thuisgelaten, liep met paarse handen, koude voeten en van top tot teen huiverend te ijsberen aan den „buitenkant". Hij was zoo naief geweest te denken, dat hij den 29sten Juni van het gezegende jaar 1923 wel zonder jas kon uitgaan, en moest zijn licht zinnigheid bitter betreuren. Woest joegen de wolken langs den horizont; witgevlokt woel de en schuimde de zee, en de onrustige meeu wen, de koninklijke vogels, met hun trotsche vlucht, hun breede vleugels, deinden op en neer, nerveus, beweeglijk, fel krijschend en den wind tartend. Zomer 1928. Juni, de maand van zomer- genoegens. van zomersche sport, van vacan- tie-ultstapjes, de maand der stralende zon en der hooge blauwe luchten. Helaas: waar zijn ze? De Kon. Ned. Vereenlglng „Onze Vloot" vergadert telken jare, zooais dat met elke vereenlglng het geval is. En daar voor dit maal Helder als plaats van bijeenkomst was uitgekozen, arriveerden Vrijdagmorgen een aantal afgevaardigden van plaatselijke afdee- lingen in onze stad. Zi1 werden te 11.21 aan het station ontvangen door het afdeelings- bestüur, n.1. de heeren H. J. Boldingh, voor zitter, C. de Boer en M. J. Heyboer, en bega ven zich vandaar naar het Kon. Instituut voor de Marine. Aldaar werden zij door den Voorzitter der afdeellng, den heer H. J. Bol dingh, met eenige hartelijke woorden ver welkomd'. Wij hebben deze plaats, het Kon. Instituut, voor de ontvangst gekozen, zoo relde deze heer, omdat hier de opleiding Slaats heeft van onze Jonge zee-officieren, en eze plaats daarom bil uitstek .geschikt is voor de ontvangst. Dat dit in de vestibule moet geschieden, ls misschien niet heelemaal in den haak, maar eigeniyk ls er op het oogenblik geen enkele andere plaats, waar de ontvangst zou kunnen gesohleden, en in zoo verre Is dit een gelukkig teeken. Het wilst op een drukke werkzaamheid, en als straks een grootere vloot komt, zijn wij tenminste verzekerd, dat wij daarvoor de officieren heb ben. Bovendien kunnen wij u in deze vesti bule wijzen op tal van beroemd© namen van zeelieden, ook van onzen Mjd, wier namen onsterfelijk blijven en in onze marine zullen worden herdacht. Wy noemen u de namen van den luitenant de Jongh, die zijn leven liet om dat van een ander te redden, van den oud-commandant van het Instituut, de Bruyne, van den leider eener wetenjschappe- lijke expeditie, Eilerts de Haan, enz., van wie gij' hier gedenksteenen of inscripties vindt. Zij roepen ons toe, dat wij moeten voorgaan met daden, dat wy er met woorden niet ko men. De Voorzitter van het Hoofdbestuur, de heer van Bemmelen, dankte den spr. voor diens woorden. Wij verheugen ons de gasten van de afdeeling Helder te zijn, zoo zeide spreker, en wil twyfelen er niet aan of de voorbereiding voor onze ontvangst en de ver gadering zal in allen deele keurig in orde rijn. I Nadat den bezoekers in de z.g. „recreatie zaal" van het Instituut koffie en ververschin- gen waren aangeboden, begaf het gezelschap zich naar hotel „den Burg", alwaar de lunch gebruikt werd. Daar de periodieke zeilwedstrijden, uit gaande van de „Kon. Marine Jachtclub", dien middag zouden aanvangen, was dit feit dienstbaar gemaakt aan de genoegens van de Basten van „Onze Vloot". Helaas was, door allerlei omstandigheden, de deelname dit jaar niet zeer groot, en het weer, zooals wij' bo ven reeds zeiden, was alles behalve schitte rend D. w. z. het was misschien juist goed zeilweer, maar voor bezoekers, die eenige uren op het water moeten doorbrengen, viel de koude wind op den duur niet mee. Over de wedstryden. vertellen wy een ander maal; voor heden deelen wy alleen mede, dat een gedeelte der afgevaardigden een tochtje naar de ter reedie liggende .Heemskerck" maakte, terwyi een ander deel met Hr. Ms. onderzee boot „K VHI" meeging. Terwijl de jachten en andere lichte zeilvaartuigjes hun baan af zeilden, cirkelden eenige vliegtuigen boven de reede ter opluistering van het schouwspel. De K VIII was spoedig een eind weegs het Marsdiep ingegaan, en het duurde niet lang of zij verdween onder den waterspiegel met al haar passagiers (waaronder verscheiden dames). Was aanvankeiyk nog de periscoop te zien, weldra zonk ook dit onderzeeboot oog weg, en slechts de vischjes van het Mars diep konden de gesprekken afluisteren, die in de ongetwyfeld lang niet ongezellige ruim te beneden den waterspiegel werden gevoerd. Zoo, met een niet te dun jasje aan, de kraag flink omhoog, was het wel uit te hou den aan het Wierhoofd. Maar er was helaas niet veel meer te beleven. Van de zeilwed strijden is ongetwijfeld de Zaterdag de be langrijkste dag; als dan het zonnetje schijnt en de volgeladen boot onder de vroolijke to nen der muziek de haven uitvaart, is het eeri kleurryk gezicht temidden van al die vaar tuigjes rond te varen en hfet manoeuvreeren ervan te zien. Nadat de beide uitstapjes waren geëindigd, gingen de gasten naar het vliegkamp „de Mok". Hedenmorgen te 11 uur heeft de algemeene vergadering plaats; te 10 uur worden de af gevaardigden door het gemeentebestuur of ficieel ten raadhuize ontvangen. Zie verder „Laatst© Berichten" pag. 2 van het Derde Blad. De proeftocht met de „Dorus Rykers". In ons nummer van Donderdag deelden wy mede, dat dien morgen de nieuwe red dingboot van de N. en Z.-H. Redding- Maatschappy, de J>orus Rykers", sedert eenige weken reeds in het werfkanaal aan de Weststraat liggend, zou proefstoomen. 's Rykswerf hield zich tot dusver nog steeds bezig met veranderingen en herstellingen aan do schroef, die nog niet in alle opzichten vol deed, maar Donderdag was alles gereed en zou de proeftocht op de Noordzee beginnen. Op ons verzoek was de directie van de N. en Z.-H. Redding-Maatscihappy gaarne be reid een vertegenwoordiger van ons blad medetenemen. wy laten zyin relaas hier volgen- Het geronk en gestamp van den motor gaf aan dat het uur van vertrek genaderd was. De touwen werden van de meerpalen ge worpen, en, nageoogd door een tiental vis- scherlui en eenige burgers koersten we met de nieuwe motor-reddingboot zeewaarts, om den eersten tocht te ondernemen. In de haven was het water kalm, byna effen, doch zoodra we het havenhoofd aohter ons zagen wegtrekken en we in het Marsdiep waren bemerkten we dat de zee niet zoo kalm was als we gedacht hadden. Een flinke Noorden wind deed in de groote watermassa een golvende deining ontstaan, waarover de „Dorus Rykers" voorthuppelde als een jong veulen over de weide. We voelden ons heeriyk op ons gemak op de woelige wateren en we keken rond over de groote zee, die vlak voor ons donker grijs getint was, verderop als zilver schitter de in de stralen der zon en naby den. horizon een diep blauwe kleur had, waar haar tinten samenvloeiden met die van den even blau wen hemel. Het greep ons alles aan, dle grootschheid om ons heen. Wy gevoelden eigen kleinheid en staarden in gedachten verzonken voor ons uit over de oneindige, eeuwige zee, die voort- klotste in eindelooze deining. Tegen negen uur bereikten we het West gat, waar de zee vrij wat rumoeriger werd en de golven zoo nu en dan over het schip rolden. Maar het kon ons tot nog toe niet te ruw zyn en we lachten om het dansen en springen van de boot. „Staat het de heeren nog al aan?" klonk ons de stem van schipper Bot tegen. De heeren, daar werden mee bedoeld schrijver dezer regelen en zyn vriend, een student In de medicynen, die, zooals later bleek, beter achter de snijtafel kon staan, dan met de „Dorus Rykers" over de zee te dansen. „Best sohipper", antwoordden we, maar Ik kon tevens niet nalaten met myn hand over mjin maag te strijken, waar het zoo raar be gon te rommelen, en tersluiks bemerkte ik, dat nüjn vriend dezelfde beweging maakte. Zoo voeren we nog een tien minuten door, het gevoel in onze magen werd onaangena mer, ja byna ondragelijk, de zee werd woes ter en de „Dorus Rykers" slingerde en stampte, dat het een aard had; golf op golf rolde over boord. Boven de kajuitsopening verscheen het hoofd van den monteur Eelman, die vroeg of de heeren ook koffie beliefden. Nu wera er met „de heeren" de geheele equipage be- dorid, bestaande uit de heeren O. Bot, schip per, v. Dok, matroos, v. d. Poll, vertegen woordiger van de N. en Z.-H. Redding-Maat- schappij, over welke Maatsohappy we elders in dit blad een artikel opgenomen hebben, Wiersma, oommissaris van het Loodswezen en secretaris van de plaatseiyke oommissie vain eerstgenoemde maatschappy, M. A. Kolster, lid van de plaatselijke com missie, Fischer, ingenieur by de Deutz motoren fabriek te Amsterdam, waar van de Dorus Rykers" een 4 cylinder Brons-motor van 80 P.K. heeft, verder een monteur van de firma Deutz, de student en ondergeteekende. Nu, trek in koffie had ik wel, maar ik wist niet zeker of koffie bevorderiyk was voor het onderaardsch gerommel in mijn maag. Ik raadpleegde dus den sohipper en zin speelde op de „zeeziekte". „Beter kunt u dan wat zeebesohult eten, mynheer" antwoordde deze en hy verzocht monteur Eelman wat beschuit voor ons te halen, want met ken nersoog had hy gezien, wat er aan haperde. Spoedig werd ons een blauw geëmailleerd bordje met wat brokken harde beschuit voorgezet, waarvan we een enkel stukje gebruikten. Nog enkele minuten hield Ik me goed, toen ben ik aan bakboordzijde tegen de verschan sing gaan staan en zag niets dan een schui mende en bruisende golvenmassa, en hoorde niets dan het geronk en gestamp van den Ingezonden Mededeellng. Fa. GEBR. H00GERDUIJN. Gevestigd 1870 motor. Toen ik weer eenigszins tot bezin ning kwam en om my heen zag, bemerkte ik dat myn vriend twee m,eter links van me, ook leunend over de verschansing aan bak- boordzyde stond, rechts van me de mon teur van Deutz en op het achterschip ma troos van Dok in dezelfde houding stonden. Vraag me niet, beste lezer, wat we daar deden by die verschansing aan bakboord zijde. Het antwoord daarop blijf ik u schuldig en nimmer zult ge het te weten ko men, want het geheim ervan is verzwolgen in de mysterievolle diepte van de bruisende zee. Toen we eenige minuten over de verschan sing hadden gehangen., voelden we ons wat beter en keken elkaar eens aan. In onze oogen was een melancholische uitdrukking zichtbaar. De zon, die des morgens by het vertrek zoo vrooliik geschenen had, was achter grauwe wolkenmassa's verdwenen. De Noordenwind blies koud en scherp om ons heen en deed ons huiveren en rillen. De zee was grauwer en de golven waren ruwer. We vroegen den schipper of hy ook olie- jassen aan boord had, en toen we daarop een bevestigend antwoord ontvingen, was het weer monteur Eelman, die ons oliejassen en een zuidwester bracht. We werden er in den waren zin des woords in geheschen, in de jassen n.1., en toen we de zuidwester voor onze hoeden geruild hadden kon ik niet na laten even te lachen bij het koddige gezicht dat myn vriend opleverde met de oliejas tot boven toegeknoopt, de zuidwester diep over zijn ooren en een gelaatskleur als de dood. Zelf zal ik er wel niet veel beter uitgezien hebben. We zetten ons nu neer in bet opper- tje achter den stuurstoel en waren zoo stil geworden als een muis. Zoo nu en dan ver dween er een van ons naar bakboord- of stuurboordzyde en leunde daar over de ver schansing, en wanneer hy terugkwam zag hij er nog bleeker en ihelancholischer uit dan hij er heen gegaan was. Traag kropen de minuten voorij, rij leken ons uren, en nog was het doel van onze tocht „de Zuiderhaaks", die ruim 80 K.M. naar buiten ligt, niet in zicht. We zagen niets anders dan. lucht en woelige wateren. Eindeiyk doemde uit wazige verten het roode vuurschip op. Het groote witte bord waarop met zwarte letters „Haaks" geschil derd is, was reeds zichtbaar. Ik kbn nauwe lijks een vreugdekreet weerhouden, doch voelde plotseling hetzelfde gerommel en be nauwde gevoel in mijn maag, zoodat ik me stil hield en me maar weer liet op en neer wiegen met de Dorus Rykers" nu eens om hoog, dan weer omlaag, nu eens naar rechts dan weer naar links. Op ongeveer 10 M. afstand naderden we het lichtschip, we praalden het met onzen scheepsroeper. Armen gingen omhoog, hoe den af, en de vraag van onzen kant of alles goed aan boord was werd bevestigend beant woord. We ronden het lichtschip, zooals het m de scheepstaal heet, en gingen weer op huis aan. Op den terugweg ontmoetten we nog de H. D. 6 en 18 die we met een arm- groet voorby voeren. We passeerden een groote brulboei, waarvan het gebrul ons als het geloei van een koe ln de ooren drong en we wenschten onwillekeurig op de grazige weiden te zitten waar die beesten rondloopen. Doch die wensch gaf ons niets, en we dob berden, dansten en sprongen op de woeste baren, en we schudden door elkaar als by een aardbeving. Matroos van Dok was ondertusschen wat bijgekomen. Hij zat nog wel dicht by de ver schansing, doch neuriede zachtjes liederen. Het klonk tot me door en ik hoorde hem zacht zingen van „Tjoek wat heb ik een lol gehad". Ik begreep wel niet veel van die lol, en kon me nog minder zyn vroolijke stem ming begrijpen. Die zeelui zyn dan ook won dere menschen. Tegen 1 uur voeren we door het Molengat, en om ongeveer twee uur stoomden we de haven van Nleuwedlep binnen. De tocht was tot een goed einde gebracht. De motor had zonder ophouden ruim 6 uur gewerkt. By het zien van het vaste land was onze zeeziekte verdwenen en stonden we weer moedig overeind te lachen over alle doorge stane angsten. En todfi we voet aan wal zet ten waren we weer zoo gezond als een visch. Doch we hebben afgesproken nooit, nee nooit meer een tocht met de „Dorus Rijkers" mee te maken, al ls het, zooals schbvner Bot en zijn bemanning meermalen opmerkten nog zulk „mooi weer". Want, „Home sweet home, there is no place like home". We hebben eenlg Idee gekregen van oen tocht met een reddingboot, en ons respect voor de dapperen, die met storm en nood weer hun leven wagen voor hun medemen- sohen ls gegroeid tot 'bewondering. En als de stormen straks zullen loeien en de golven bulderen, als er op de woedende elementen gevaar dreigt, en de redders er op uit trek en om hun zwaar en imoeliyk werk te ver richten, dan zullen we terugdenken aan on zen todht met de Dorus Rykers" op den „zomerschen" dag, met het mooie weer, van den 29en Juni 1928. James. Frouwtje Koorn. De Directie van het Genootschap „Jeugd- amusement", onderafdieeling vain „Het Voet licht", die alhier in de schouwburgtent op het N. Kerkplein voorsteilen geeft gedurende de kermisweek, schrijft ons: „Hooggeachte Redactie, In het Ochtend blad van de Telegraaf lazen wy het bericht „van de redding door mej. Frouwtje Koorn ,De Directie van het Jeugd-amusement „vindt deze daad zóó sympathiek dat z\j be sloten heeft mej. Koorn op haar première „op Zondag 1 Juli by haar voorstelling te „verzoeken en haar een souvernir namens „het Jeugd-amusement aan te bieden. Aan het verzoek der directie om mej. Koorn van dit schrijven ln k^^rielleii en haar de vrijbiljetten voor de voorstelling te overhandigen hebben wy natuuriyk met zeer veel genoegen voldaan. Naar wij verder vernamen, is haar door de bewoners uit haar buurt een gouden horloge gesdhonken, terwijl haar uit Amsterdam door iemand, die onbekend wilde blijven, even eens een gouden horloge werd toegezonden. Verder mocht zy vele brieven van waar deering uit alle oorden van het land ont vangen. Gereformeerde Evangelische commissie. Bovengenoemde Evang. Commissie, waar van de heer P. Storm voorzitter is, heeft ge meend in de kermisweek meer actief te moe ten optreden dan gewoonlijk. Alsdan zullen er zoowel in gebouwen als op straat samenkomsten belegd worden. Dinsdagavond in het .oebouw Middenstraat 117, Woensdagavond in het Evang. gebouw, Palmstraat en Vrijdagavond in het gebouw van de Wed. Breet, Vyzeistraat. Onderscheidene sprekers als de heeren J. Baas, F. Boon, J. C. Boon, Ds. B. v. d. Werff en Ds. C. Zwaan zullen daar optreden. De samenkomsten word enopgeluisterd door zang en muziek. Voor de oude redders van schipbreukelingen. In de vestibule van het Raadhuis hangen op het oogenblik twee schilderijen van onzen stadgenoot, den heer Jaarsma, voorstellend de schipbreuk van het Eng. stoomschip „Turbo" op 6 en 7 Januari 1908 in de Zui- der Haaksgronden. Deze schilderijen, die pendant© zyn, zullen ten voordeele van het fonds voor de redders van schipbreukelin gen worden verloot. Loten hiervoor zyn 50 cents per stuk verkrijgbaar. Schouwburgloge N. Kerksplein. Zooals reeds in de advertentie is vermeld, zal gedurende de tweede helft der kermis week de schouwburgloge (op het N. Kerks plein bespeeld worden dioor het Variété-gezel schap Faveur uit Rotterdam. Dit gezelschap trad in 1922 in zeer vele plaatsen in ons land op, ook in speciaal katholieke streken, in Maastricht 4 dagen, in Groningen 11, Roer- ipondi 5, Vlissingen 8, enz., enz. Steeds met uitverkochte zalen. Het is blijkens de ons ge zonden critieken een in alle opzichten eerste- rBugs-gezelschap met eigen pracbUIecors. O.a. schrijft het Groninger Dagblad van 15 Mei 1922: „Een prima voorstelling! Wie hier op iets te zeggen heeft, is niet te voldoen!" De Maasbode schrijft: „Gunstig heeft 't zich onderscheiden van andere dergelijke ceróles. Het heeft zich doen kennen als een in alle opzichten betrouwbaar gezelschap". Jan Musch ln Casino. Over de door morgen en Maandag aange kondigde voorstelling „De Wyze Kater" schrijft o. a. de „Nieuwe Rott. Courant": „Er is harteylk gelachen en Musch als de kater was daarvoor voortdurend het geen oogenblik versagend middelpunt. Aan het slot groeide de stemming tot een ovatie, zooals er maar weinig in onze schouwburgen voor komen." Over het blijspel „Nog altijd Compagnons", dat Dinsdag wordt gespeeld en dat een echt stuk is voor de kermis, schrijft de „Nieuwe Haarl. Courant": ,Dit nieuwe kluchtspel van Potasch en Per- lemoer is een succes een succes vooral, en byna uitsluitend voor onzen toonealvirtuoos Jan Musch. Een prachtfiguur, belangryk hoog boven 't stuk zelf uit, is de Bram Potasch, dien Jan Musch schiep I Dat Jan Musch op de planken alles kan, wisten we. En toch is 't eiken keer weer een verrassing, hoe hy weer zóó heel iemand an ders is, dat je hem niet herkent. Zóó echt en levend, tot in 't geringste détail, telkens een andere figuur, een heel ander karakter aanne men kunnen maar weinig artlstenl" BINNENLAND. gistermiddag eeni staking uitgebroken, die on geveer 500 man omvat. De Nederlandsehe schepen en de drankwet ln Amerika t Naar de „Dag- Bet." verneemt, heeft de directie van de Holland—Amerika-lijn in ver band met de toepassing van de Drankwet voor de schepen binnen de territoriale wateren van de Vereenigde Staten besloten, zich voor haar schepen te houden aan deze wetten. De haringvisschery. Maandag i.1. zyn de heeren H. de Korver, Vlaardingen; C. Pronk, Sohevlngen; H. de Boer en C. den Duik, Katwyk aan Zee, by de Koningin op Het Loo in particuliere audiëntie ontvangen. De Koningin heeft met veel belangstelling by .genoemde heeren afgevaardigden naar alle byzondere toestanden in het harlngvis- scberijbedrijf geïnformeerd en by deze gele genheid hebben genoemde heeren aan de Koningin een adres overhandigd, waarin wordt verzocht haar invloed aan te wenden, opdat alsnog door de regeering worde be noemd eene commissie, bestaande uit een ambtenaar van het Ministerie van Financiën en enkele leden van het ooilege voor de Visscheryen, ten einde, zooals in een adres van 28 Juni 1922 is aangegeven, de Koningin en de Regeering van advies te dienen om trent de bedragen, welke eventueel van de beide daarin bedoelde extra heffingen zou den moeten worden gerestitueerd aan de be langhebbenden, teneinde de voortzetting van het bedrijf mogeUjk te makèn en de beman ning die aan boord der vaartuigen dienst hebben gedaan en met de reederyen heb ben samengewerkt tot de voedselvoorziening gedurende de jaren 1917, 1918, 1919, schade loos te stellen voor de door die extra hef fingen gederfde gages ten bedrage van circa 8.000.000. Steun aan middemstandscredietbanken. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot steun aan de middenstandscredietbanken aangenomen met 74 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Braat (PL B.), Kersten (Geref. Si P.) en mej. mr. Van Dorp (L.) Ansjovlsvisschery. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bepaald, dat de afgesloten tyd voor het vissohen met het staand ansjovis- net en den wonderkuil in de Zuiderzee en de Waddenzee in 1923 zal ingaan op 16 Juli, in plaats van op 1 JulL fSt.ct.) Tweede Nljmeegsche Handelstentoonstelling. Aangemoedigd door het suooes der ver leden jaar gehouden handelstentoonstelling zal ook dit jaar, van 18 tot 26 Augustus in „De Vereeniging" te Nymegen een tentoon stelling gehouden worden. In den tuin zal een expositie en demonstratie van moderne land- en tuinhouwmachinerieën en gereed schappen warden georganiseerd; Noodlanding. Onder de gemeente St. Pancras heeft Don derdagavond een vliegtuig uit Soesterberg, met luitenant Kochler en den mechanici en Bergen van der Grijp aan boord, wegens mo tordefect een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig kwam op een stuk land ln een grep pel terecht en sloeg over den kop. De inzit tenden bekwamen gelukkig geen verwondin gen. Ged. Staten van Noord-Holland. De rechtsche fracties uit de Provinciale Sta ten van Noord-Holland zullen Dinsdag 8 Juli samenkomen ter bespreking van de verkiezing van leden van Ged. Staten. Afsluiting wegen ln Noord-Holland. Haarlem, 80 Juni. In verband met de ver nieuwing van de wegen ln N.-Holland heb ben Gea. Staten besloten met ingang van 1 Aug. a.8. over te gaan tot afsluiting van alle wegen ln de provincie N.-Holland voor alle verkeer met vrachtauto's waaronder odk de auto-bussen met uitzondering van de Rykswegen en de wegen gelegen ln de kommen der Gemeenten, voor zoover deze laatsten geen Prov. wegen zyn. Door Ged. Staten kan onder bepaalde voorwaarden ont heffing van dit besluit worden verleend. Gemeenteraadsverkiezing te 's-Gravenihage. De uitslag van de Woensdag gehouden gemeenteraadsverkiezingen ls, aat gekozen zijn: 10 katholieken (1 zetel winst), 18 sociaal democraten (deze party verliest 1 zetel), 6 anti-revolutionairen (verliezen 1 zetel), 4 ohrlsteiyk-historlachen (2 zetels winst) 6 Vryheldsbonders (verliest 2 zetels), 2 vrij zinnig-democraten (1 zetel winst), 1 commu nist (verlies 2 zetels), 1 middenstander, 1 amusementsman, en 2 leden der Hervormd Gereformeerde Staatsparty. Bestond de gemeenteraad tot dusver uit 28 leden der llnkerzyde en 17 leden der rechterzyde, thans is deze verhouding 24—21 geworden. IntuBSohen schynen zoowel de midden stander, de heer Van Bommel, als de heer Mullens, vertegenwoordiger van de amuse mentsparty, roomsoh katholiek, zoodat som migen beweren, dat men op dit oogenblik ook zou kunnen spreken van eene verhou ding van 22—28, hetgeen dan zou insluiten dat de raad om is. Zoover zouden wy niet 'gaarne gaan, doch is het wel merkwaardig dat juist deze twee eenlingen mede door de stemmen der party- Van Houten in den raad zyn gebracht. Staking op het sa „Rotterdam". Het kwam den laatsten tyd herhaaldeiyk voor, dat een deel der bemanningen van de booten van de Holland—Amerika-iyn, die op Amerika varen, na aankomst in New-York deserteerden; een massa-desertie van 100 en meer leden van het personeel waren niet bui tengewoon. Aan de bemanning werd een ge deelte der gages, de zoogenaamde afstandsnood, uitbetaald. Na te New-York te zyn aangekomen, trokken zy ertusschen uit om- daar werk te zoeken, wat hun vaak gelukte. De directie meende maatregelen hiertegen te moeten ne men en bepaalde, dat de gages niet eerder uit betaald zouden worden, voordat men de haven van New-York voor de terugreis had verlaten. De bemanningen gingen hiermede niet ac- coord. Zy weigerden de rol te teekenen voor het stoomschip „Rotterdam". Zoodoende is EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag 29 Juni. By het ontwerp-Bakker—Nort betreffende de wy-zlging van de Pensioenwet bestrydt de heer De Veer (a.-r.) dit, daar het een on juist principe brengt, de consequenties niet te overzien zyn en het tot onbillijkheden leidt. Mevr. Pothuis—Smit (s.-d.) verdedigt het ontwerp. Mevr. B a k k e r—N o r t (v.-d.), lid der Tweede Kamer, verdedigt het voorstel, dat geen novum ls. Van 1814—1921 kende het Souve- reln besluit hetzelfde recht toe aan de zuster en moeder. Eveneens de provinciale verorde ning van Zuid-Holland. Wegens de storting van de premie voor het weduwenpensioen heeft men recht op deze regeling. De minister krijgt niet de verplichting, maar de bevoegd heid. De heer Sllngenberg (v.-d.) verdédigt het ontwerp eveneens. De heer Haazevoet (r.-k.) bestrydt het wegens onvolledigheid. Het ontwerp wordt verworpen met 17 tegen 10 stemmen. Zonder discussie worden onder meer aange nomen de Pensioenwetten voor de land- en zeemacht, de wyziglng van het militaire we-' duwuen- en weezenpensloen, de wyziglng van de begrooting voor Ned.-Indië 1928 en de ver hooging van de ultkeerlng van het weduwen- en weezenpensloen der Europeesche officie ren van het Ned.-Indische leger. De Kamer wordt daarna verdaagd tot 10 Juli.1 GEMENGD NIEUWS. Poging tot moord De Duiitsche metaalslijper, die getracht had het Dultsche meisje met wie hy verloofd was 'geweest, maar die hem ontrouw was ge worden, door revolverschoten en messteken van het leven te berooven, werd door de Rot- terdamsche rechtbank veroordeeld wegens poging tot doodslag tot vier jaren gevange nisstraf. Het Schoonhovensche vloekverbod. De sleepbootkapitein, die te Schoonho ven gevloekt had en zich had verzet tegen zyn overbrenging naar het politiebureau, waarby hy den agent in 't gelaat beet, werd tot 150 boete suba 8 mnd veroordeeld. Misdrijf tegen de zeden. De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft Donderdag vonnis gewezen in de zaak betreffende het 20-jarig meisje, dat ln een auto van Amsterdam naar Den Haag werd vervoerd en by aankomst aldaar overleden bleek te zyn tengevolge van han delingen, strafbaar gesteld by art. 251bis Wetboek van Strafrecht: het ln behandeling nemen eener vrouw, de verwachting van abortus opwekkende. De te Amsterdam wo nende kraamverzorgster, die in verband met Aannemersbedrijf van Schilderwerken enz. Heldersche Glasverzekering-Maatschappij. Machinale Verffabrlek - Glashandel. Te lef. No 74. Middenstraat 18, HELDER.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5