UELIE1SCHE COURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 30 JUNI 1923. BUITENLAND. De Paus, Duitschiand en Frankrijk. Het schrijven van den Paus aan kardinaal Gasparri heelt in Frankrijk kwaad bloed gezet. En de kardinaal-staatssecretaris heeft zich dan ook gehaast om aan Havas een nadere toelich ting te verstrekken, die de ontstemming der Franschen moet doen bedaren. Dat echter deze nadere toelichting dat doel zal bereiken, is de vraag. Het schrijven van den Paus was te duidelijk om te worden misverstaan. Hij laat niet in twijfel, dat z. i. door den schuldenaar een bewijs van goeden wil is gegeven doof het inroepen van een onpartijdig oordeel voor zijn betaalkracht. En de verzekering van den kar dinaal GaSparri, dat de Paus van deze veron derstelling is uitgegaan en dat als hij twijfelde aan de goedwilligheid van den schuldenaar gelijk men dat in Frankrijk doet de strek king van zijn schrijven heel anders zou zijn geweest, is vrijwel overbodig. Natuurlijk. Als de Paus geheel en al het Fransche standpunt onderschreef, had hij zijn schrijven niet ver zonden. Maar dat doet hij juist niet en ook na rie toelichtende verklaring van Gasparri zal de ontstemming in Frankrijk blijven. Hoezeer men trouwens inziet, dat de door den Paus ontwikkelde denkbeelden in de Hjn liggen van de Britsche politiek, blijkt uit de in enkele Fransche bladen geopperde veronderstelling, dat achter deze Pauselijke uiting de invloed van het Londensche Foreign Office zou moeten worden gezocht. De ontvangst echter van dit Pauselijke waar schuwend woord in de Fransche pers is zeker niet bemoedigend voor hen, die op een oplos sing van de Vergoedingsquaestie hopen. Op merking verdient het, dat het woord van den Paus wel weerklank vindt in kringen, die an ders voor Pauselijke uitingen de minst toegan kelijke zullen zijn, terwijl zij bij wie uit den aard der zaak het woord van den Paus gezag moest hebben, critlek oefenen. Ook hier kan men zeggen: Und der Könlg absolut.wenn er unsren Willen tut. („Hbl."). UIT HET BEZETTE GEBIED. Gelsenkirchen, 29 Juni. Op het gemilita riseerde trajeot Wanne-Gelsenkirchen heeft Woensdag waarschijnlijk tengevolge van een verkeerden wisselstand een groot spoorweg ongeluk plaats gehad. De locomotief, een bagage- en een personenwagen werden ver nield. Drie Franschen zijn gedood. Het aan tal gewonden is niet bekend, daar zij ter stond naar het militaire lazaret te Dussel- dorf zijn vervoerd. Berlijn, 29 Juni. De Fransche krijgsraad te Weiden heeft den Franschen soldaat, die in het centraal station te Essen den soldaat Schmldt heeft doodgeschoten tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Grlntbeddlngen in beslag genomen. Straatsburg, 28 Juni. Door tusschen- komst van den hoogen commissaris werd de Rheinstrombau Verwaltung te Koblenz mee gedeeld, dat de grlntbeddlngen voortaan in be slag zouden worden genomen krachtens den zelfden titel als de kolen aan de Ruhr. De voedselvoorziening te Essen. Berlijn, 29 Juni. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Essen bracht de betrokken ambtenaar rapport uit over de voedselvoorziening der stad. Z. i. stond Essen voor een catastrofe. Door de bezetting der sta tions is de stad genoodzaakt de levensmiddelen per vrachtwagen van verren afstand te laten komen, terwijl de moeilijkheden nog worden verhoogd, doordat de telegrafie en telefonische verbindingen zijn verbroken, zoodat de stede lijke leveranciers niet tijdig aan hun opdrach ten kunnen voldoen. De stedelijke opslagplaatsen van ltevens- middelen zijn ledig. De aardappelvoorziening staat er treurig voor. In de behoefte aan groen ten wordt slechts voor 1/8 deel en aan melk voor 1/6 deel voorzien. De Inbeslagnemingen ln de filialen van de Rijksbank. Berlijn, 29 Juni. De beroovingen van de Rijksbankfilialen duren voort. Op 23 Juni zijn te Mtllheim 7 miljard en op dienzelfden dag te Oberhausen 2494 millioen mark in be slag genomen. Het geheele op deze wijze door de bezettingstroepen verkregen bedrag be loopt thans 140 miljard. Fransche maatregelen. Berlijn, 29 Juni Te Boohum is een dokter tot een boete van vijf millioen Mark veroor deeld, omda,t hij weigerde bedden uit het zie kenhuis, door de Fransche gerequireerd af te leveren. De directeur van het postkantoor te Dussel- seldorf bij generaal Degoutte wegens inbe slagneming van een milliard op het postkan toor te Dusseldorf en van 80 millioen op dat te Duisburg. De onthulling van de Observer heeft in het Roergebied zeer de aandacht getrokken. Ofschoon de bladen er zich groote beperking moeten opleggen, daar hun anders verbod wacht uiten ze zich vrij scherp. Zoo zegt de Rhein-West. Zfcg.: Het door Tirard aan de Fransche regeering gerichte rapport beves tigt dat het separisme, gepropageerd door eenige weinige giewetenlooze hoogverraders, op zich zelfs niets om het lijf heeft niettemin zal men er krachtig front tegen maken, om Frankrijk te bewijzen hoe eensgezind en vastberadien de bevolking van Rijn en Roer is in haar besluit om geen scheiding van het rijk te dulden. De Essener Volksztg., het centrumsblad, schrijft: „Wij zijn bereid binnen de grenzen van onze draagkracht Frankrijk schadever goeding te betalen, maar wil mogen dan ook verlangen, dat Frankrijk Duitschland's rech ten ontziet. Het lust ons niet, voor Frankrijk te werken en bovendien Rijn en Roer te ver liezen, zoolang we ons nog kunnen verweren. Wij weten, hoezeer onze tegenstanders het lijdelijk verzet duchten, wij weten uit de ont hulling van de Observer nu ook wat ons te wachten zou staan, als we het staakten. Wij zouden waard zijn te gronde te gaan als we ons sterkste wapen lichtvaardig en ontijdig mt handen gaven.8' De besprekingen tosschen Parijs ea Brussel hervat Parijs, 29 Jund. Nu de Belgische minister- crisis ig geëindigd, zullen onmiddellijk onder handelingen worden gevoerd] tusschen Pa rijs en Brussel om gemeenschappelijk een antwoord op te stellen op de Britsche vragen. FRANKRIJK, Ini de Fransche Kamer heeft een so cialistische afgevaardigde bij de behan deling van de begrooting gevraagd waarom de kredieten voor de luchtvaart op verzoek van de regeering met 86 millioen verhoogd waren; of dat soms geschied! was om te ant woorden op een kort geleden gedane verkla ring van Baldwin. Staat er dus een oorlog met Engeland voor de deur? De minister van oorlog antwoordde, dat daarvan geen sprake was en verscheidene Kamerleden protesteerden tegen de veron derstelling dlat Frankrijk er aan zou kunnen denken Engeland aan te vallen. Minister Maginot voegde hieraan nog toe, dat de versterking van de Fransche lucht vaart uitsluitend tegen Duitschiand gericht is. De Kamer heeft vervolgens de aange vraagde kredieten toegestaan. Poincaré over de Roerbezetting. Parijs, 29 Juni. Bij de behandeling van de credieten voor de Roer in den Senaat heeft Poincaré er den nadruk op gelegd, dat de on kosten aan de Roer worden gemaakt door drie geallieerden in het belang van alle geallieerden. Ik wil, zoo zei hij-, een keer te meer het buiten land, de wereldlijke en de geestelijke machten, aantoonen hoezeer de maatregelen gerecht vaardigd zijn, die wij genomen hebben en zoo noodig nog zullen nemen tegen den weerspan- nigen schuldenaar. Na een vluchtig overzicht van het vraagstuk van herstel tot aan de be zetting, legde Poincaré er den nadruk op, dat Frankrp, als bet politieke of militaire bedoe lingen had gehad, bet dal van de Maln bezet zou bebben om zoodoende Duitschiand in tweeën te knippen. Wij oefenen echter slechts een doeltreffende economische druk uit. Van daar dat wü de Roerstreek bezet hebben* de kast van den weerspannlgen schuldenaar en, volgens het woord van Bonar Law, de slag ader van Duitschiand. Hij wees er vervolgens op, dat Duitschiand een verzet heeft uitgevon den, dat bet lijdelijk noemt, maar dat in wer- kelijkheid actief, verraderlijk en misdadig is. Het denkbeeld hiervan is van de groote fabri kanten afkomstig. Het buitenland, met name de Heilige Stoel, geeft zich daarvan niet steeds rekenschap. Wij zouden er de voorkeur aan hebben gegeven als wij geen geweld hadden behoeven te gebruiken, doch dwangmaatrege len waren onvermijdelijk. Wij1 moeten en wij zulten, allen ten spijt, er mee doorgaan. Het zegevierende Frankrijk denkt er niet aan zijn overwinning prijs te geven en zal zijn wil la ten gevoelen aan den overwonnene, die weigert zijn neerlaag te erkennen. Verder zeide Poincaré o. m.: België en Frankrijk hebben besloten geen voorstellen te overwegen voor het verzet gestaakt is. Wij zullen Duitschiand niet ontruimen dan naar mate het zijn betalingen volbrengt, evenals Duitschiand in 1871 ten onzen opzichte gedaan heeft. Het eenige middel, waarover wij be schikken om Duitschiand tot betaling te be wegen is zijn wensch om het Roergebied te herkrijgen. Wij koesteren geen annexionlsti- sche bedoelingen en verwerpen met kracht elk verwijt van Imperialisme. Poincaré besloot: „Wij willen het Roerbek ken niet confiskeeren, wij zullen het bewaren, totdat Duitschiand zijn schulden heeft betaald. De laatste Duitsche voorstellen zijn niet ern stig en verdienen geen antwoord. Als Duitsch iand dat niet begrijpt, zooveel te erger voor dat land. Wij zullen geen zoo kostbare panden als de Roer uit handen geven, voordat wij zijn be taald. Als wij terugtrokken over den Rijn, voor dat dit was geschied, zou men kunnen denken, dat wij ons gebogen hadden voor den smaad der vernedering. Wat zou er dan ln Duitsch iand gebeuren? Aan welke dwaasheden zouden dan de militairistische, nationalistische partijen prijs geven? De Fransche troepen verdedigen niet slechts de geteekende verdragen, maar ook de Duitsche republiek zelf tegen de natio nalistische afwijkingen. Zij zullen hun werk van rechtvaardigheid en vrede volbrengen en zoodoende zich een keer te meer jegens het land verdienstelijk maken." L De Senaat heeft met algemeene stemmen de credieten voor de Roer aangenomen. Frankrijk's veiligheid en Duitschiand. De „Temps" schrijft: De leiders en het Fransche volk verwachten niet de veiligheid van Frankrijk van de ont binding van Duitschiand. De veiligheid van Frankrijk is onaantastbaar zoolang de geal lieerde troepen het Rijnland bezet houden. Na de ontruiming moeten er In het Duitsche ge bied aan den Rijn geen garnizoenen, geen forten, geen oorlogsfabrieken mogen zijn, moeten er geen troepen gelicht mogen wor den en moet er geen enkele ficale, economische of andere maatregel geoorloofd zijn, welke tot voorbereiding van een oorlog strekt. Als eerste voorwaarde diene, dat er een voortdurend doel treffend toezicht moet worden uitgeoefend op de naleving dezer voorschriften, waaraan Frankrp het hem toekomend aandeel moet hebben. Welk weldenkend mensch, besluit de „Temps", die aldus over de bedoelingen van Frankrp is ingelicht, kan dan nog volhouden, dat het droomt van annexatieplannen. ENGELAND. De schipbreuk van de Trevessa. Aan de Engelsche bladen wordt het relaas gemeld van kapitein Poster van de Trevessa over het vergaan van zijn schip en de tocht met de reddingsboot naar Rodriguez. Den Men Juni te middernacht, terwijl er een br- kaan woed uit het Z.Z.W., bleek, dat de Tre vessa snel water maakte in ruim no. 1, on danks het voortdurende pompen. Alle dekken stonden blank, het schip werd overspoeld door reusachtige golven en begon snel met den kop naar voren te zinken. Om 1 uur gaf kapitein Foster last de booten ln gereedheid te brengen en deelde hij de reddingsboeien pit en om 2.15 's nachts verliet hij het schip, dat nu met zijn voorsteven tot aan de reeling in het water stak. Er heerschte strenge tucht en de bemanning was volkomen kalm. Om kwart voor drie zonk het schip in de diepte weg. Voor het verlaten van het schip had de kapitein noodseinen lateni geven, die beant woord werden door de Runic en twee onbe kende schepen. De kapitein kon geen ver dere berichten meer afwachten. De twee boo ten bleven dien nacht en den volgenden dag bij elkaar om hulp af te wachten Om' vijf uur zetten zij zeil bij, doch een uur later brak de houder van den mast van de kapiteins- boot, die nu door de andere boot op sleep touw werd genomen. Er liep e>en zware zee en om 10 uur brak de sleeptros. Daarop ging men bijleggen voor den nacht. (Den 5den Juni besloot de kapitein koers te zetten naar Mau ritius, waarbij gebruik kon worden gemaakt van den heersobenden wind en den Weste lijken stroom-, en de Zuid-Ooster route te vol gen. Tot den 8sten bleven beide booten bij elkaar. Het blefef slecht weer en 's-nachts was het zoo donker, dat men de andere bóót uit zicht verloor. Het stortregende- Daar zijn boot grooter was, besloot de kapitein de an dere boot te verlaten en koers te zetten naar Rodriguez, het dichtsbijzijnde land, om hulp te halen voor de andere boot. Beide booten stuurden op de zon en de sterren, daar de oompassen nutteloos Varen. Van te voren had hij met den eersten officier, die de an dere boüt bestuurde, besloten dezelfde Noor delijken koers te volgen, tot men de Zuid- Ooster route bereikt zou hebben, op ongeveer 23.50 Z.B., dan N.W. tot 19.55 Z.B. en dan West naar de eilanden. Om 4 uur ln den middag van den 9den verloor men de andere boot voorgoed uit zicht. De lOden schoot men goed op. Van den llden 's middags half drie tot den 14den was het kalm, maar den löden kwam er een krachtige Z.O. wind opzetten. Van dat oogenblik totdat men Rodriguez be reikte, ontmoette men zeer zwaar weer, waar bij de boot veel water schepte. Met hoozen en herstellingen aan den mast, het roer en ver der want verloor men veel tijd. Den 26sten 's middags om kwart voor 3 kreeg men Rod riguez in zicht, waar men 's avonds om 8 uur landde. De tucht in de boot bleef voortdurend uit stekend, hoewel de bemanning veel te lijden had door het gebrek aan water. Een derde van een sigarettebusje was het dagelijks rantsoen. Als het regende vulde men den wa tervoorraad aan. Het rantsoen bestond ver der uit het deksel van een sigarettebuisje met geoondenseerde melk tweemaal daags en één scheepsbeschuit. Twee inlandsche stokers stierven onderweg van uitputting. De rest van de bemanning was bij aankomst wel ver zwakt, maar is door de goede zorgen op Rod riguez al weer bijgekomen. Naar men weet, is de andere boöt behou den op Mauritius aangekomen. De eerste of ficier was pas met nieuwjaar op de Trevessa gekomen en had' in de brieven aan zijn vrouw geschreven, dat hij in zijn twintigjarige loopbaan nog nimmer zulk slecht weer had meegemaakt als dit jaar. VEREENIGDE STATEN. De drankbestrijding ln de Ver. Staten. New York, 28 Juni. De verwerping van de door de Amerikoansche regeering voorge stelde twaalfmljlszone heeft blijkbaar de po ging van het departement van staat om met één slag het meenlngsverschil over de aan wezigheid van drank aaq boord van schepen in de Amerikaansche wateren en over de dranksmokkelarij uit den weg te ruimen, den bodem ingeslagen. Thans wordt er weer over gepraat of het Congres de wet zal herzien, zoodat ze min der hinderlijk voor het buitenland zal wor den. Ef wordt echter aan getwijfeld, dat het Congres in dien zin zal handelen. De besliste taal van lord Curzon heeft hier verrassing gewekt daar er geen aanwijzin gen waren dat deze houding zou worden aan genomen. In afwachting van den wil van het Congres. Washington, 29 Juni. Van gezaghebbende zijde wordt medegedeeld, dat Engeland's botte verwerping der twaalf mjjlsgrens de Amerikaansche regeering geen andere keus Het dan den wil van het Congres af te wach ten ten aanzien van een herziening der wet en inmiddels de toelating van voorraden ster ken drank, buiten medisch gebruik, te wei geren op straffe van inbeslagneming. CHINA. De brand te Peking. Er zijn drie beroemde paleizen verwoest bij den Donderdag gemeiden brand in de Verboden Stad. Vele kostbare kunstwerken en schatten zijn verloren gegaan. Naar van betrouwbare zijde wordt gemeld, gaf de ex- keizer zelf omstreeks middernacht het eerste alarmsein; maar de paleiswachten weigerden aanvankelijk aan de brandweer toegang te verleenen, daar men bevreesd was voor plun dering, en daar geen orders waren gegeven door de paleis-officieren. Tegen den tijd dat de brandweer toegelaten werd waren verscheidene gebouwen reeds verwoest. Men is het vuur tenslotte meester geworden door het kappen van boomen. De brand wordt toegeschreven aan kortsluiting. Bit den brand ln de Verboden Stad te Pe king ls ook de oude boeddhistische toren totaal vernield, waarin de beroemde verza meling Soetra's en andere belangrijke gods dienstige geschriften werden bewaard. Hier mee is een boekerij van wereld vermaard heid verloren gegaan, hetgeen een onhersttl- baar verlies bcteekent. Opstand in het voormalig Montenegro. Rome, 28 Juni. Volgens het blad Mondo heeft de viering van den verjaardag der aan hechting van Montenegro aan Zuid-Slayië geleid tot een opstand van de Montenegrij- nen. Het heet dat dezen verscheiden Zuid- Slavische priesters hebben vermoord en ker ken in brand hebben gestoken. De Zuid-Slavische autoriteiten hebben den invoer van levensmiddelen naar Montenegro afgesneden. Ook zijn er vele lieden in hech tenis genomen. Een schipbreuk. Londen, 29 Juni. De bladen vernemen uit Melbourne, dat het Australisch stoomschip „Sumatra" gezonken is ter hoogte van de kust van Nieuw Zuid Wales. Alle opvarenden elf Europeanen en 35 inlanders zijn ver dronken. KORTE BERICHTEN. Het Camadeesche parlement heeft een hoog jaargeld toegekend aan dr. Banting, den ont- dekker v&n insuline-behfliidelirij? von suiker- ziekte. Donderdag werd uit New-York gemeld, dat 25 buitenlandsche stoomschepen naar die haven onderweg zijn. Die schepen hebben te zamen over de 16.000 immigranten aan boord. Het vierde Zweefsche esketer, bestaande uit de pantserkruisers „Sverlge", „Drottning", „Victoria" en „Kung Gustüf" en de torpedo jagers „Wranger en „Wachtmeister", is Don derdag uit Karlskrona naar Sheerness in En geland vertrokken. AMSTERDAMSCHB BRIEVEN. ROND DEN DAM. Het gesprek van den dag, met een kleine „d", is natuurlijk „het weer". Zulk een gesprek is nu eenmaal in ons land al sinds overoude tijden een nationale kwaal. Een kwaal, die dit keer door toedoen van dezen uitzonderlijk win- tersohen zomer tot een soort koorts-stadium verergerde. Maar, koorts-stadium of niet, met deze kwaal, met dit gesprek van den dagelijk- schen, kleinen dag, zijn we nu eenmaal der mate vertrouwd, dat het ons niet veel meer emotioneert dan het gedachteloos aansteken van een cigaret of het automatisch lichten van den hoed. Op z'n hoogst krijgt men, bij al te veelvuldige herhaling, een lichte nicotine-ver- giftiging of een verkoudheid. Op z'n hoogst geeft het gesprek van den dag, met eene kleine d, een ziekeneurig gevoel van eindelooze ver veling.... Maar zet achter dien kleinen dag eens een paar millioen; schrijf eens, inplaats van „de dag", „De Dag", en men zal gewaar worden hoe in dezen materialistischen en reclame- minnenden tijd, het publiek zich emotioneert en opwindt. Liever een papieren Dag met geld, dan een gewonen dag met regen en kou, zegt de nuchtere Hollander, die voor alles zakenman is en blijft. Wie begrijpt dit alles beter en handelt dien overeenkomstig energieker dan de loterij koning en toekomstige krantendito Willem Broekhuijs? Inderdaad: weken, maanden ach tereen heeft het gesprek van den Dag, het ge sprek van den dag verdrongen en bijna over- heerscht.... De tramconducteur, de kapper, de sigarenman, zij allen spraken en debatteer den als even zoovele krantendirecteuren, wik ten de kansen van het slagen van het nieuwe dagblad, hadden het over oplaag en adverten- tie's, persen, e. t. q. alsof zij midden in het uitgeversbedrijf stonden. En.... merkwaar dige trek van degeneratie, evenals „men" zich heden ten dage eigenlijk, op tooneelgebied, meer interesseert voor de technische détails, voor het in elkaar zetten van de décors, voor het schminken der gezichten en' voor de dui- zend-en-één dingen, die er bij komen, dan voer het stuk en de opvoering zélf, zoo verdiept die „men" zich hier nu ook in de per slot toch maar bijkomstigheden van commercieel en technisch beleid. Alleen verheugt men zich hij yoorbaat op het feit, dat „Barbarossa" en an deren weer „lollig", geestig of scherp zullen zijn. Het publiek, toch al meer en meer geneigd om de zuiver journalistieke waarde (de geeste lijke waarde, met een hoogdravend woord), over het hoofd te zien, wordt ongelukkigerwijze, door de laatste éclatante gebeurtenissen in onze vaderlandsche krantenwereld, in die neiging gestijfd. Niet slechts door /het positieve feit van de oprichting van het nieuwe blad van Broekhuijs, maar misschien nog wel meer door het negatieve feit van de verdwijning van het Nieuws van den Dag, dat juist altijd één van de bladen was, die deze, in ongunst rakende waarden trachtte hoog te houden. Maar „men" krijgt nu eenmaal ook de pers die men ver dient....; het is niet anders en den handigen practicus die aan de publieke vraag van dezen tijd tracht te voldoen, treft niet in de eerste plaats een verwijt. Om van hen, die als kran tenschrijver „geschoben" worden, terwijl zij denken te „schieben", maar niet eens te spre ken! Zij deden overigens wat zij konden; het was niet veel: slechts een motie, aangenomen ln den Ned. Journalistenkring, waarin werd uitgesproken* dat „er naar gestreefd moet worden het besef ingang te doen vinden, dat een krant nog wel een andere waarde vertegen woordigt dan een zuiver handelsobject". Deze welmeenende woorden.... wat beteekenen zij echter tegenover de feiten en.... tegenover: het gesprek van den Dag? Dat gesprek laaide fel op, toen er geruchten gingen, dat Bro.ek- huijs de gebouwen van de Hollandsche Lloyd had aangekocht, en is nu tenslotte min of meer geluwd door het feit, dat „de Dag" thans een bescheidener tehuis vond in de Rustenburger- straat, waar eertijds het melkbedrijf van „De Dageraad" gevestigd was. Maar 't is natuurlijk maar een korte pauze, 't Zal weer oplaaien. daar wordt in de Rustenburgerstraat wel voor gezorgd! Voorlooplg, in de tusschenperiode, doen we 't dan maar weer af met het gesprek van den dag, met een kleine „d". Er is een klein kansje geweest, dat de de batten over de invoering van de 48-urige werkweek althans het algemeene gesprek-van- óén-dag zouden gevormd hebben. De „Fede ratie" van Gemeentewerklieden heeft namelijk een poging gedaan de begrafenis van de 45- urlge werkweek te gedenken met een vijf- minuten-pauze van het tramverkeer. Een nieuw soort „Memorlal-Day"I Het plan ging echter wegens gebrek aan belangstelling van de an dere organisaties niet door. En de begrafenis had, zooals wij U al voorspelden, een rustig, ongestoord verloop. De in het Georganiseerd Overleg verkregen Overeenkomst, waarbij be paald wordt, dat de 48-urige werkweek met 1 Juli zal worden ingevoerd, ging er tenslotte in den Raad, met drie stemmen tegen (die der Communisten), door. Het debat over de kwestie leverde verder niet veel interessants meer op en bepaalde zich bijna uitsluitend, zooals meer en meer te doen gebruikelijk is, tot een wederkeerige bestoking van Communisten en S.D.A.P.-ers. Zelfs bur gemeester De Vlugt werd ook nog even, zijde lings, in dien strijd betrokken. Uit den mond van den heer Wijnkoop mocht hij den welge- meenden raad in ontvangst nemen: „Wordt U ook sociaal-democraat, dan kunt U burgemees ter blijven". Wat misschien zoo'n onverstan dige raad nog niet is! Intusschen is men bezig het oude Prinsen hof te verbouwen. In afwachting van de tijden, dat ook het innerlijk zich zal verbeteren, m. a. w„ dat men eens zal geraken uit dé sfeer van een politieke debatteerclub, is men maar vast begonnen het uiterlijk te herzien. Wel had indertijd burgemeester De Vlugt, als wethouder van Publieke Werken, een voordracht tot een algeheel© herziening, tot het bouwen van een geheel nieuw stadhuis er door gekregen, maar de ongunst dezer malaise-tijden deed, door toe doen van wethouder Ter Haar, dit oorspron kelijk plan inkrimpen tot een grootsche ver bouwing van het bestaande Raadhuis. Met het sloopen van de oude huizen aan den O.Z. Voor- burgwal werd reeds een aanvang gemaakt en men denkt tegen 1925 het nieuw-gebouwde deel van het stadhuis in gebruik te kunnen nemen. De plannen zijn ontworpen door de architeoten Hulshoff en Lansdorp, en geheel in den geest van den modernen Gemeente- bouw, die veel overeenkomst heeft met dien van het gebouw van den Bond van Minder Marinepersoneel ten Uwent. Dat er geheel met de ©ischen des tijds rekening werd gehouden, blijkt o. m, uit het feit, dat een* op de ontvangst van vete dames-raadsleden berekende wacht kamer tevens zal worden ingericht! 'tN Werd tijd we hadden het waarlijk al te lang gemist! dat de Middendamterrein- kwestie weer eens op de proppen kwam! Heeft zij, deze kwestie, nu waarlijk haar laat ste stadium bereikt, zooals' men hier en daar, optimistisch gestemd, mompelt? Zijn er waar lijk kansen, dat tegen dat het Raadhuis ver bouwd is, ook de kikkerpoel op den Dam zal verdwenen zijn en er een trotsch gebouw zal verrijzen? (Men vertelt 't elkaar en men hoopt hetDe aanvraag van de firma Brennink- meijer, die de wereld met goedkoope broeken en jassen gelukkig tracht te tmaken en die het terrein voor een aantal jaren in erfpacht wenscht te hebben* is binnen. En het besluit moet eerstdaags in de betreffende Commissie vallen. Het zoolang verbeide en evenzoolang gevreesde hroekenpaleis schijnt in intocht: „et rien ne 1'arrêtra!" Tenminste.... als de ook al geruimen tijd achter de schermen wer kende hótel-combinatie niet op het allerlaatste oogenblik de verlangde „afdoende" waarborgen kan geven. Die combinatie schijnt nu wel ein delijk, met behulp van enkele buitenlandsche maatschappijen, hecht in elkaar te zitten. Er ontbreekt nog maar een financieel-technisch waarborg-détail. Laten we een schietgebedje doen en de betreffende bankiers, die ons voor een hroekenschande kunnen behoeden, alvast maar met z'n allen een doorloopend abonne ment op de beste diners in het toekomstige hótel aanbieden. Wie weet of 't niet helpt! Werkelijk, een op internationale leest ge schoeid hótel kunnen we hier nog best gebrui ken. Vooral nu den laatsten tijd het vreemde lingenverkeer weer zienderoogen toeneemt. Den vorigen zomer was de stroom van bezoe kers van over den grooten haringvijver al wassende en dit jaar ontmoet men het Ameri kaansche element, met de groote, gehoornde uilenbrillen, de Baedekers en de „sight-seeing ladies", ln grooten getale. De roode, rijdende „tribunes", door Cook en Lissone geëxploi teerd, schuiven door de straten en de rond vaartbootjes schieten met hun nieuwsgierige vracht door de grachten. En men pakt een en ander „modern" aan. Zoo werd, om een voor beeld te noemen* het rondvaart-motorbootje onlangs van een draadlooze installatie voor zien. Als het oude stadsschoon eens een oogen blik den emotie-zoekenden toerist verveelt, kan hij nu, ter afwisseling, tijdens de vaart genie ten van een of ander draadloos overgebracht concert.... Maar wat niet op de hoogte des tijds is, is het nog steeds gehandhaafde dans- verbod. De sage gaat, dat burgemeester De Vlugt, toen men hem over deze zaak interpel leerde, gezzegd zou hebben: „Zoolang ik bur gemeester ben* zal er niet dan over mijn lijk gedanst worden." En tóch werd er, ter gelegenr held van diverse buitenlandsche bezoeken, ge danst! Nog wel onder het officieele oog van den burgervader zelf. En nog steeds is hij geen lijk I De laatste keer behoefde hij dat, zonder zijn eed ontrouw te zijn, ook niet te worden. De uitweg was n.L deze: er werd niet gedanst op Amsterdamsch grondgebied, maar.... op Spaansch. Op het schip n.1., dat de Spaansche adelborsten naar onze haven bracht. Dóór mocht 't. Dat schip was Spaansch „grondge bied", al lag t dan ook in onze haven! Er zit iets in! Zooals men in Amerika een tijdlang op schepen aan het „droogleggende" verbod trachtte et ontkomen, zou men het hier eens kunnen probeeren met „dansschepen". Men chartert het een of andere buitenlandsche schip, legt het in onze haven eni stelt het als „danspaleis" toegankelijk. Waar is de „dans-Broekhuijs", die dit zaakje eens op groote schaal aanpakt? Wij zouden, mocht een dergelijke practicus voor het voet licht komen, maar een bescheiden provisie voor het aan de hapd doen van dit idee, eischen! INGEZONDEN. Geachte Redactie. Als u mij plaats wildot verleenen zou ik nog graag een enkel woordje zeggen na het antwoord van den heer R. Kastelijn. 't Viel mij op tot mijn genoegen - dat dit stuk niet zoo ver gaat, ais 't gesprokene in de vergadering. Maar de onbillijkheid wordt volgehouden. Ik meende aangetoond te hebben dat die er niet was. Ik zal dit nu nog eens aan toonen aan de hand van wat de heer R. Kastelijn zelf schrijft. Er zijn 4 onderwerpen geweest voor de op. lag. school. Het derde plan was goed- fekeurd en toen werden ook de plannen der ahoolvereeniging naar denzelfden maatstaf goedgekeurd, zegt de heer Kastelijn. Precies. Maar de goedkeuring van de aan besteding der openb. school door den Min. van Onderwijs bleef uit. „Focnneele redenen om die aanbesteding niet goed te keuren bestonden er toen niet", zegt de heer R. Kastelijn. Zoo? vraag ik. Weet de heer Kastelijn dan niet dat van verschillende zijden, in woord! en geschrift, ook door de openbare vergade ring, getwijfeld werd aan de noodzakelijk heid van de school aan de Van Galenstraat? Allicht kan zoo'n twijfeluiting ook op het Departement van Onderwijs vernomen zijn, en een nader onderzoek gelast zijn. En dat zou toch de oorzaak kunnen zijn dat de ver gunning tot den bouw eerst later gegeven werd. Maar intusschen waren de bouw- eischen veranderd en moest de gemeente aan die eischen voldoen voor het 4e plan. Te meer daar zij gedeeltelijk met Rijks geldi bouwen wilde. Toen gaan intrekken de goedkeuring die eenmaal gegeven was op de plannen der schoolvëreeniging, veran derd naar de inzichten van B. en W. en de Prov. Noord-Holl. Oomlnissie (en nog over eenkomende met het 3e plan, zooals de heer Kastelijn zelf schrijft) ging toch niet wel aan. De Schoolvetreeniging is toen in hoogor beroep gegaan bij den Onderwijsraad en heeft gelijk gekregen. Heel logisch, meen den wij. Ik had zoo gaarne gewild dat de he- Eet gesprek van den Dag. De i8-uren week aangenomen. De Stadhuis-verbouwing. Hótel of kleerenzaakDansschepen.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9