Terug in het leven. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Alle glazen worden hier direct vervaardigd. Eerste Blad. Abonnementsgelden vóór 15 Juli J. HEIJLOO, v/h. FILBRI, No. 5734 DONDERDAG 5 JULI 1923 51e JAARGANG FEUILLETON. Dan zag hij zich door zijn eigen daden Opticien - Hoofdgracht 73. Uit Keulen werd did. Dinsdag gemeld: Met de verlamming van het verkeer tus schen het bezette en het onbezette gebied valt een toenemende propaganda van de I COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.576, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Loaae nummers dar Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. teket) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra)Bewijsno. 4 ct. Aan onze lezers bulten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het derde kwartaal ten bedrage van 2. over te maken per postwissel of over te laten schrijven op Na 16066, kantoor Helder per post-glrobiljet. De laatste manier van vereffening raden wfj ten zeerste aan, daar het bedrag i'en voor slechts 0.05 wordt overgeschreven; formulieren zijn aan alle postkantoren 0 een halven cent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zijn de kosten 0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met 0. 15 verhooging. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wij U beleefd de kwitantie bij eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 5 Juli Vrijdag 6 9.52 uur. 9.51 BUITENLAND. DE VOLKENBOND. De quaestie van het Saarland. Uit Genève wordt aan het „Hbl." gèmeld: Lord Robert Cecil lichtte in de openbare raadszitting het Engelsche voorstel inzake de Saarquaestie toe. Hij toonde aan, dat de Vol kenbond verantwoordelijk was voor het be stuur in het Saargebied en dat deze verplicht is om toezicht te houden en van tijd tot tijd te onderzoeken hoe de situatie is. Cecil oefende een zeer scherpe critiek op de thans ingetrok ken verordening, welke hij zijn oordeel voor behoudt. Cecil acht het niet aannemelijk, dat de verordening door Frankrijk geïnstigeerd zou zijn, maar hij gelooft niet, dat alle leden van het bestuurscomité voldoende zich reken schap geven dat zij niet hun regeering, doch den Volkenbond vertegenwoordigen. Cecil criticeert de voortdurende aanwezigheid der Fransche troepen, de nalatigheid om een locale gendarmerie te vormen en de invoering van de Fransche frank. Overigens erkent hij, dat de economische zijde van het bestuur suc ces had. Gezien alle critiek, is noodig, dat eventueele dwalingen herzien worden en de publieke opinie overtuigd wordt van- een bestuur volgens de beginselen van den Volkenbond. Hannotaux beantwoordde Lord Cecil. Zij werden het eens, om niet de enquête in het Saargebied te houden, doch de bestuurs- eomnrssie in pleno te Genève te doen komen. Branting opperde het denkbeeld, ook vertegen woordigers der bevolking te hooren. Lord Ro bert aanvaardde dit, mits naderhand. De te Genève aanwezige Sa^rlanders verklaarden mij over deze oplossing zeer voldaan te zijn. De beperking der bewapening. Londen, 4 Juli. Omtrent de beperking van wapening, die over enkele weken in de tij delijke gemengde Volkenbondsoommissie aan de orde komt, schrijft de Times: Het laat zich aanzien dat de Engelsche en de Fran sche vertegenwoordigers het eens zullen wor den over een schikking, die van groot be lang zou zijn voor de vestiging van een duur- zamen wereldvrede. Men mag hopen dat in de huidige zitting van den Volkenbondsraad niets gebeurt, wat een dergelijke uitkomst welke het gezag van den Bond over de heele wereld zou versterken in gevaar kan brengen of kan vertragen. De Geallieerden en Duitschland. Spanning tusschen Engeland en Frankrijk. Uit Londen wordt gemeld: De diploma tieke besprekingen over de schadevergoe ding zijn hervat. De Belgische gezant heeft Dinsdagavond een onderhoud van een uur met Curzon gehad, waarin hij de Belgische opvatting over den toestand in de Roer uit eenzette, welke naar verluidt geen nieuwe gezichtspunten opende. Curzon's antwoord verklaarde opnieuw het Britsche standpunt. Later bezocht de Fransche gezant Curzon. m Uit Parijs werd d.d. Dinsdag aan het HbL gemeld: Het is slechts hij wijze van contrast dat men zeggen kan dat de Engelsche tegen spraak de lucht heeft opgehelderd. Ware zij niet gekomen dan was de Fransch-Engel- sche onderhandeling volkomen onmogelijk geweest. Ze blijft thans echter nog altijd zeer moeilijk. Te Parijs is imen begrijpelijkerwijze niet enthousiast over het démenti, dat alleen be slissend is voor zoover het de tegenspraak betreft van het bericht als zouden Crewe en Poincaré tegen elkaar hebben opgespeeld en als zou Engeland per sé staan op een schrif telijk antwoord. Men (blijft het optreden der Engelsche regeering daarom krachtig cri- tiseeren, zonder echter zoo heftig te wor den als.de Engelsche pers het de laatste dagen is geweest. In een uitvoerige uiteenzetting in de „Matin" wordt gezegd, dat het feitelijke antwoord op de Engelsche vragen kort en eenvoudig zijn kan. De passieve weerstand is gemakkelijk te definiëeren zooals Baldwin schijnt te willen en omtrent de voorwaarden voor het vertrek der Fransche troepen uit het Ruhrgebied volstaan de beide woorden „tegen betaling". Ten opzichte der schade vergoeding houdt Frankrijk aan den staat van betalingen van Londen vast met be stemming van de bons C. tot afdoening der intergeallieerde sonulden. Voor het overige ziet de Fransche regeering volstrekt er het nut niet van in om plannen te maken voor de betalingen en de oontróle op de Duitsche financiën de exploitatie der panden, enz. Engeland gelooft aan goeden wil van Duitschland, Frankrijk niet. Als deze belde standpunten tot elkaar gebracht kunnen worden, kan dit alleen geschieden door her haalde diplomatieke gesprekken vol goede trouw en hoffelijkheid. Het is echter uit En gelands houding den laatsten tijd duidelijk, dat het wat anders zoekt dan een inter- allieerde oplossing van het reparatiepro bleem. Het heeft België gedreigd en het Vatikaan opgestookt. Daarom ware het beter dat, als de Engelsche regeering wat te zeggen en voor te stellen heeft, zij dat doet in de plaats van te dreigen: Pas op of ik zal een eigen politiek gaan voeren. In dezen geest schrijven verschillende meer rechtsche organen, die minder opko men tegen het standpunt der Engelsche re geering dan wel tegen de weinig behoorlijke wijze, waarop zij, samenwerkend met een op gestookte pers, is opgetreden. Links daar entegen bestaat de neiging de geheele moei lijkheid te wijten aan het politiek-nationale blok en Poincaré. Zoo schrijft de „Ere Nou velle" dat de Engelsche waarschuwing niet te ernstig kan worden opgevat, omdat zij be- teekent het isolement van Frankrijk en de toenadering van Engeland en Amerika te genover dat land. Zich te verheugen over het feit dat men dan eindelijk de handen vrij krijgen zou, ware dwaasheid. In 1870 heeft men ook de handen vrij gehad, maar die handen hebben toen aan Moltke de vaandels van Metz en Sedan moeten overhandigen. De Ingezonden Mededeeling. Naar het Engelsch van William Locke. Voor Nederland bewerkt door 26) W. J. A. Roldanus Jr. „Misschien," zeide de dokter na een aarze lenden blik, „hebt u uw voet op den eersten sport van den ladder der wijdheid gezet." Baltazar barstte uit in een vroolijken lacht „Ik wou dat ik meer menschen ontmoet had zooals u. Zij zouden mij goed gedaan hebben. U kbmt mij op zoo'n heerlijk troostende ma nder zeggen, dat ik de Groote Ezel van het heelal ben." Nu zijn hoofd genezen, zijn angst om Quong Ho onnoodig en zijn besluit om Quong Ho naar Cambridge te sturen, geno men was, hield niets hem meer van Water- End terug. Hij ging naar Londen waar de volle stroom van nationale gedaohte en ener gie vloeide. Wat 'hij daar zou doen wist hij niet. Hij zou gaan leeren. Hij zou tenminste zijin hart laten kloppen in overeenstemming "net het hart van het Rijk. Hij pakte het weinige lijfgoed, dat hij bezat, in een pas gekochte koffer, nam afscheid van de on sympathieke, maar hinderlijk gastvrije Pil- hvant's, en nam met de hooge verwachtin gen van een* jongen den trein naar Londen. Zijn eerste indruk van de metropolis was opwekkend. Hier was een nieuwe wereld, om re P^J^rager aan het station, Iedere ^krantenjongen, iedere straabengel was in bezit van een opeengehoopte kennis, waarvan hem, John Baltazar, een deel ont zegd was. Hij las vreemde wijsheid in de oogen van werkende meisjes en slordige vrouwen. Hij kocht alle avondbladen en daarna in een 'boekwinkel alle boeken en brochures, die betrekking hadden op den oorlog. Hij wilde een schat van inlichtingen hebben. Maar waar te beginnen? Indien hij slechts één enkele kennis in Londen had, die hem op weg kon helpen, dan izou het heel een voudig zjjn. Dooh hij was absoluut alleen in een ontelbare massa eenheden, die door ge meenschappelijke banden verbonden waren, Wat hij bij zijn eerste vurig zoeken zag en voelde deed de kleine tragedie van zijn eigen leven in het niet verzinken. Want er stonden grooter belangen op het spel dan de revolutie der wiskundige gedachtenganig door een nieuwe Groepentheorie. Bij' de to tale verwoesting van wat als de onsterfelijke werken der mensohheid beschouwd was, be- teekende het verlies van een paar Ohinee- sohe manuscripten al even weinig als da van een peperhuis voor krentenbollen. De eerste halve eeuw zou de wereld niets heb ben aan excursies in de meetkunde der Vier dimensionale Ruimte of aan een wetenschap pelijke vertaling van het Chineesche klas sieke werk: Het Boek van Belooningen en Straffen. Nu hij de werkelijkheden in Lon den zag, besefte hij, dat hij zijn. leven ge wijd had aan het najagen van schimmen. Als hij die werkelijkheden maar 'kon be grijpen I Als hij er zich maar in onderdom pelen en er deel van uitmaken, zijn intellect en zijn lichamelijke kracht maar ln dienst kon stellen van de reusachtige maohine, die hij aan het werk zag. verblindheid van het nationale blok, waarop Poincaré steunt, is de sohuld van alles. „Men spreke ons niet van het nationale belang. Er worden in West-Falen ernstige dingen voor bereid. De toestand van ons bezettingscorps is niet die, welke men denkt, iedereen zal be- griipen, dat we er niet meer van kunnen ver tellen, maar wij wenschen duidelijk te maken dat wij op de hoogte zijn van het gevaar." De „Ere Nouvelle" besluit aan te dringen op den inkeer der Kamer, die behoort in te zien dat de tot dusver gevolgde politiek uitloopt oo isolement, haat en vernietiging der over winning. Hutin in de „Echo de Paris" weet te ver tellen, dat Poincaré Dinsdagmorgen in den ministerraad een volledig overzicht zou ge ven van de instructies, die aan den Fran- schen gezant te Londen gezonden en die niet minder dan 40 pagina's beslaan, hetgeen de Engelsche insinuatie ontzenuwt dat de Fransche regeering een antwoord op de vra genlijst van Baldwin tracht te ontwijken. Te gelijk zal Poincaré een overzicht geven van alle eventualiteiten, die het gevolg zouden kunnen zijn van de uitvoering van het En gelsche dreigement met een afzonderlijke overeenkomst met Duitschland. In de Kamer blijft Poincaré de groote meerderheid achter zich hebben, want men stelt daar wel op een goed verstandhouding met Engeland prijs, maar niet ten koste van een absolute capu- tilatie. Hutin voegt er bij, dat Poincaré thans voornemens is de Kamers tot 14 Juli bijeen te houden, om in dezen kritieken tijd met deze in contact te blijven en ook om verschillende belangrijke ontwerpen nog aangenomen te krijgen. Eén daarvan is de ratificatie van de Verdragen van Washing ton, die althans door de Kamer nog vóór de vacantie geschieden kan. Het is niet twijfelachtig dat na de lange aarzeling, voorspruitend uit de hier veel ver breide opvatting dat de verdragen van Was hington aan Frankrijk, vooral in verhouding tot Italië, niet de zeemacht verzekeren, waar op het recht hebben zou en die noodig is voor de veiligheid, een voorstel tot ratifica tie, hetwelk thans gedaan wordt, het doel heeft om de verdenkingen, die in Engeland zijn gerezen en die blijken uit de enorme uit breiding der Engelsche luchtvloot, weg te nemen. Zoodra Frankrijk Enigeland geantwoord en het kabinet zijn standpunt bepaald heeft, verwacht men te Londen algemeen dat zoo spoedig mogelijk een verklaring in het par veroordeeld om als een passief toeschouwer van het groote drama te zitten kijken. Zijn alleen zijn viel op hem als een doodvonnis. Hij besefte het nuttelooze van zijn ouderdom. Er was voor hem evenveel plaats in het mo derne Londen als voor een bewoner van Mars. Hij, die onbevreesd tot in de binnen landen van China doorgedrongen was, voel de een angst voor de groote wereldstad. Zi, was te uitgestrekt, te onbekend, te vreemd: een oorlogsstad, zooals hij nog nooit een stad gezien had. Jeugd in burgerkleeding was van haar aangezicht verdwenen. De vreemde vaalbruine uniform vulde de stra ten. Het rood, waarin de soldaten vroeger gekleed waren', miste hij. Ook in het restaurant, waarin hij na zijn eerste wandeling door Londen ging dinoe- ren, had een vreemden aanblik. Geen dames of heeren meer in avondtoilet. Ook hier de uniform overheersohend. En dan lioevee1 verminkten en invaliden. Na het diner wilde hij, de eenzaamste ziel in Londen, opnieuw een wandeling gaan maken. Hij kwam uit de schitterend verlichte vestibule in een Stygieche duisternis en in een onheilspellende stilte. In plaats van den vroegeren vroolijken levensstroom, gleden thans een paar onbestemde gedaanten over het trottoir. Nu en dan gaven een bewegend licht en een gesnor het bewijs, dat een taxi voorbijreed. Hij bleef verbijsterd voor het restaurant staan tot hij zichzelf herinnerde, dat -hij gehoord had van het donker houden der hoofdwegen. Daar de hemel bewolkt was, moest Londen het dien avond bulten de vriendelijke hulp der sterren stellen. Balta zar zag het in zijn donkerheid en deinsde er onwillekeurig voor terug als voor iets bovennatuurlijks. Hij lachte en ging op weg. lement afgelegd zal worden. Sprekende over de uitingen van het open bare verlangen naar stelligën vooruitgang zegt de Times: Overal is men overtuigd dat Europa recht naar een ramp onderweg is en dat alle verdere uitstel met het onder de oogen zien van een oplossing de ernstigste gevolgen zal hebben voor alle landen van Europa, zoo niet van de geheele wereld. De ze overtuiging is geheel los van de officieele inzichten over den ernst van den toestand en is spontaan opgekomen, vooral in den laatsten tijd, ten gevolge van de verlamming van de zaken, die geweten moeten worden aan de rampspoedige daling: van de Euro- p^esche wisselkoersen. Nochtans is er te Londen geen gezaghebbende bevestiging van de geruchten over overijlde plannen, die men in sommige kringen aan de regeering toe geschreven heeft. Het Belgische antwoord op de Britsche vragenlijst. De Belgische minister van buitenlandsche aken heeft den Belgischen gezant te Londen opgedragen Dinsdag het antwoord van België op de Britsche vragenlijst betreffende de Roer aan Curzon ter hand te stellen. Engeland had n die lijst o. a. deze vragen opgenomen: wat verstaal de Belgische regeering onder lijdelijk verzet en welk gezag zou er in de Roer inge steld worden indien dat verzet ophield? Ten opzichte van deze twee punten is het antwoord van België gelijkluidend aan dat van Frankrijk. Frankrijk houdt zich in zijn ant woord nog met andere punten bezig. Tn het Belgische antwoord wordt gezegd, dat België onder „een eind maken aan het lijdelijk verzet" verstaat, dat alle voorschriften van de Duitsche regeering aan de bevolking zal uit- noodigen den geregelden arbeid te hervatten. \in den uitvoer der produkten mag geen be- emmering in den weg gelegd worden. De Duit sche regeering moet de noodige maatregelen •vemen om de veiligheid van de Belgen in de Roer te verzekeren. Wanneer Duitschland zich ten opzichte van deze punten formeel verbindt zal de bezetting beperkt worden en de troepen zullen teruggebracht worden tot het strikt noodzakelijke om in de behoeften aan veilig heid van bet Belgische personeel in het Roer gebied te voorzien. Londen, 4 Juli. Bij de besprekingen der geallieerden ten aanzien van de schadevergoe dingen, welke gisteren hervat zijn, drong de Belgische gezant bij lord Curzon aan op de ivenschelijkheid, om een conferentie bijeen te roepen tusschen\de Britsche, Fransche en Bel gische vertegenwoordigers, met het doel alle voor bespreking vatbare punten van de schade vergoedingskwestie te behandelen. Volgens België, is het eindigen van Duitsch and's lijdelijk verzet nog de noodzakelijke in- eiding tot een algemeene conferentie. Het onderhoud tusschen Lord Curzon en dé St. Aulaire, den Franschen gezant, was teleur stellend, daar geen noemenswaardige verande^ ring in de Fransche houding bleek. De toestand is zeer kiesch. In regeerings- kringen wordt groote terughouding in acht genomen over de besprekingen van gisteren welke in de naaste toekomst zullen voortgezet worden. Londen, 4 Juli. De „Manchester Guar> dian" vindt, naar aanleiding van de samenspre- kingen, die gisteren op het ministerie van bui tenlandsche zaken hebben plaats gehad, doch waarvan niets bepaald bekend is geworden, dat de vooruitzichten voor een gunstig ant woord op de Engelsche vragenlijst uiterst pre cair zijp. Doordien Bonar Law niet tusschen- beide is gekomen, heeft hij Frankrijk beroofd van het mogelijke argument, dat Engeland's tuBschenkomst oorzaak is 'geweest van de mis lukking der Roer-bezetting. De dreigende in eenstorting heeft Baldwin gedwongen een po ging in het werk te stellen om tot een regeling en verzoening te geraken. Als inleiding daartoe heeft hij vragen voor de belangrijkste punten gesteld, die Frankrijk niet kan beantwoorden Ingezonden Mededeeling. zon..er zijn bedoeling te verloochenen of open- ijk bekend ,e maken, dat het een vermomde souvereiniteit in het Roer-gebied wil uitoefe nen.' Voor het geval van verschil van meening blijft bestaan, is het de vraag welke politiek mogelijk is, daar bedreigingen onmogelijk zijn. Een onafhankelijke regeling met Duitschland heeft geen nut, daar Engeland niets zou kunnen bekomen, zoolang Frankrijk in het Roer-gebied zit en Duitschland op het punt van ineenstor ting staat. Een werkelijke regeling is onmoge lijk, zoolang Frankrijk geen beslissing heeft genomen en Engeland moet daarom trachten Frankrijk te overtujgen zonder het tegen te werken, lo. Engeland moet Frankrijk overtui gen, dat het meer veiligheid in den volken bond dan in de Roer-bezetting heeft en daar toe de voorbereiding van een plan bespoedigen. 2o. Zou wellicht de jongste vragenlijst gepubli ceerd kunnen worden en Engeland's opvat tingen omtrent een juiste regeling, waardoor de steun van alle naties verkregen kan worden die hun instemming daarmee betuigen. 8o. Aan gezien de wettelijkheid van de bezetting van het Roer-gebied twijfelachtig is, kan de vraag van deze wettelijkheid voor het Internationale Hof van Arbitrage, dat bij het vredestractaat is ingesteld, worden gebracht. Dit alles zou. kunnen voeren tot bet vormen van een gezonde openbare meening over de geheele wereld, waaraan misschien geen weer stand kan worden geboden. De meening in Italië. Rome, 4 Juli. Ondanks de rede, die Poin caré in den Franschen Senaat heeft gehouden, is men in Italiaansche diplomatieke kringen van meening, dat toch nog overeenstemming tot stand zal kunnen komen tusschen Enge land, Frankrijk, Italië en België en wel op den grondslag van de memorie, welke Mussolini in December heeft uitgewerkt en waarop hij gis teren in den ministerraad opnieuw de aandacht heeft gevestigd. Het moeilijkste punt blijft natuurlijk de terugtrekking van de bezettings troepen uit het Roergebied, waarbij het pres tige van Frankrijk in het spel is. Er zal dus in 'eder geval een vorm moeten worden gevon den, die voor Frankrijk aannemelijk is en deze 'aak hoirit or> het oogenblik de staatslieden van Europa bez'g, daar men beseft, dat indien man hierin niet slaagt, in Europa een chaos zal ontstaan. De toestand precair geacht. Londen, 4 Juli. De Kabinetsraad nam heden kennis van Curzon's rapport over de besprekingen, gisteren met de Fransch-Belgi- sche gezanten gevoerd. Het uiterste stilzwijgen wordt in acht genomen in verband met de on- wensclelijkheid om nadruk te leggen op de bestaande meeningsverschillen. Erkend wordt echter, dat de toestand gespannen is en dat de huidige besprekingen een beslissenden invloed hebben op de Engelsch-Fransche berekkingen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat verdere inlichtingen uit Parijs zullen worden gezonden ten aanzien van zekere punten, welke Curzon onvoldoende duidelijk acht. UIT HET BEZETTE GEBIED. Maar zijn wandeling duurde niet lang. Toen hij een straat overstak, scheelde het maar een haarbreedte of een taxi, dien hij niet geizien of gehoord had, had hem overreden. Hij voelde den wind in zijn nek en hoorde den chauffeur vloeken. Daarna verloor hij zijn moed. Het weer oversteken van Trafal- gar Square werd een gevaarlijk en adembe klemmend avontuur. Hij was blij weer in het licht en de veiligheid van het hotel te zijn. Neen, Londen was niets voor hem. Hij voelde zich er nog meer vreemdeling dan gedurende zijn laatste ongelukkig verblijf. Er scheen voor hem geen andere kans te be staan ooit iets anders te zijn dan een num mer in een hotel. Hij voelde zich als een' ge broken kamrad, dat een plaats zoekt ln een volmaakte machine. „Nog zoo'n paar dagen en ik word gek," zeide hij. Hij werd niet gek, maar vluchtte ten slotte met het instinct, om zijn huis terug te vin den, naar Cambridge. Daar tenminste zou hij eenige draden van het leven, die hij twin tig jaar geleden verspreid achtergelaten had, kunnen oproepen. Eerst toen hij- halverwege wias, herinnerde hij zioh, dat het groote va cantie was, zoo lang had hij onverschillig voor tijd en jaargetijden geleefd. Maar on getwijfeld zou de groote vacantie nog pre cies als vroeger en 'zouden de dons dus aanwezig zijn. Maar wie zouden er na twin tig jaar nog zijn ondanks het spreekwoorde Don of tutor of fellow is een professor, die belast is met het algemeen toezicht op de studie van een ooilege van een univer siteit lijk lang leven der dons. Wie was nu don van zijn 'College? Toen hij wegging, werd Pordyce al aardig oud. Als hij thans nog leefde moest hij over de negentig zijn. Neen, Fordyoe moest sinds lang tot zijn vaderen vergaderd zijn. Wie kon zijn opvolger we zen? Waarom had hij het niet nagekeken in een adresboek? Het leek idioot om terug te gaan naar zijn eigen College, zonder den naam van den don te kennen. Wie traden indertijd het meest op den voorgrond? West- grave, Barrett, Withington, Raymond, Smith, Hartwell, Grayson, Sheepshanks, de 'beroem de wiskunde-repetitor, zijn vriend en vroe gere helper. Van die allen zou er toch zeker nog wel een over zijn. Hij voelde zich hoop voller gestemd. Een pakjesdrager wierp zijn koffer in een hansom, een welkom overblijfsel uit zijn jonge jaren, en koek hem in antwoord op zijn vraag, of de „Blue Boar" nog 'bestond aan als hoorde hij het in Keulen donderen. „De Blue Boar, sir? Maar natuurlijk, sir." Dus reed Baltazar door Trumpington di- ret naar dat oude logement. Hij huurde er een kamer en ging dan weer uit om zijn longen met de atanospheer van zijn gelief koosde plaats en zijn ziel met haar schoon heid te vullen. In den beginne ging hij ge heel op in oude herinneringen, die het aan schouwen der zoo welbekende gebouwen in hem wakker riepen. Maar bij bet zien van de groote nieuwere gebouwen kwam hij tot het besef van Iets nieuws, van iets, dat vreemd was aan den academlschen geest, die vroeger zijn vleugels over de stad spreid de. De rustige straten waren gevuld met soldaten. Khaki, khaki op rijwegen en trot toirs; khaki, khaki op oollegeblnnenplaatsen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1