HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG S JULI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Eindexamen Zeevaartschool alhier. Geslaagd voor diploma B de heeren: P. Duif, W. H. Hendriks, J. Korlvinke, W. van Leeu wen, M. van Loo, H. J. Nieuwenkamp, P. G. Smit, J. van Vliet en P. Zeeman. Aan de Universiteit te Amsterdam slaag de voor het doctoraal-examenGermaansche taal en letterkunde (hoofdvak Engelsch) onze plaatsgenoot de heer F. D. Wierstra. Als gevolg van de opheffing van de func tie is met ingang van 1 dezer o. a. eervol ont slag verleend, onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen diensten, aan G. J. Warners te Helder, als plaatsvervan gend voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar. Kindervoorstelling mevrouw Schramade. Mevrouw Schramade is een lieve, blonde dame, die Woensdagmiddag een zaal vpl kin deren en volwassenen allergezelligst aan de praat heeft gehouden, 't Was de vraag wie meer genoten, de volwassenen of de kinderen; men zag niet anders dan vroolijke, glundere gezich ten. 't Allereerste was een poppekast; geen gewone, o neen, het was het verhaal van „de Gelaarsde Kat", en de kat en Hans, de toove- naar en pierlala en u weet wel. En ze waren er reusachtig In; ze schreeuwden als razenden als 't konijntje er aap kwam en ze Hans moes ten waarschuwen, eb; ze sloegen zich op de beenen van de leut als-ie telkens weer ont snapte, omdat die sufferd van een Hans net altijd precies te laat kwam. En toen Hans zei, dat ze nou allemaal liever doodstil moesten zijn, omdat dan het konijn niet schrikte en wel in den zak zou loopen, waren ze als muisjes. Je kon een speld hooren vallen. En wat doet nou dat pientere konijn? Dat eet netjes de wortel uit den zak, zegt tegen Hans: dank je wel, en gaat weg. Eu tot overmaat van ramp kwam het hondje en ging er met de heele zak vandoor. Jongen, jongen, wat hebben we gelachen! Toen het verhaaltje uit was, kwam mevrouw Schramade d'r prettig, open en glunderend gezicht weer te zien en itoen zei ze tegen de jongens en meisjes, dat ze nu allemaal eens een mooi opstel moesten maken over wat ze gezien en gehoord hadden. Dat moesten ze dan opsturen naar Rotterdam, daar woont die dame. En denk eens aan: diegene, die dan het mooiste opstel heeft gemaakt, krijgt een prach tige doos met poppen van haar, of een doos met prachtige poppen, dat ben ik vergeten. Stel u voor, en natuurlijk nam ieder kind, schrijven of niet schrijven, zoo'n adrespapier tje mee naar huis. s Uw verslaggever, die er enkele vriendjes en vriendinnetjes op na houdt, werd aangeklampt door een jeugdig bezoeker van zes jaar, die hem vroeg of „meneer De Boer het opstel niet voor hem drukken .wou". Meneer kon zelf nog niet schrijven, en ongetwijfeld gaf hij door deze vraag blijk van practlschen zin. Hij mocht later mevrouw Schramade bij een goocheltoer helpen, waarmee al bewezen is, dat hij „chance" heeft in het leven en wel slagen zal. Hij mag dit uitknippen en opsturen aan de dame in kwestie, dan kan hij huiten concours toch meedoen. O jee, maar ik ben er nog niet Ik ben er zelfs nog lang niet Want na die poppenkast kregen we een eigenwijs jongentje met een «heelen gnooten mond, die allerlei rare ant woorden gaf als hem iets gevraagd werd. Ze noemen dat met een wetenschappelijk woord „buikspreken", en per slot van rekening was het toch wel weer een aardig joch ook, want een meisje uit de zaal wilde hij met alle geweld een zoen brengen, en ik vind het altijd mooi als een jongen goed en vriende lijk voor een meisje is. Van die kleine rid dertjes worden later altijd ferme mannen. Toen dat afgeloopen was, kregen we. ja, hoe zal ik het allemaal vertellen? Er was zoo verschrikkelijk veel, ziet-u, en ik zal wel eens wat overslaan, vrees ik. Bijvoor beeld: er kwam een klein* Jongetje op het tooneel. Hij beweerde notabene, dat-ie goo chelen kon! Wat 'n verbeelding, he? Hij zou een tooverstaf, die in een doek gewikke'd was, uit den doek tooveren, door de zaal laten zweven en in den zak tooveren van schrijver dezes. Jawel, dat denkt u maar. Hij kreeg een mooi tooverjasje aan, een groote neus werd hem aangeplakt alle toovenaars hebben groote neuzen, moet u weten en een puntmuts kwam op zijn hoofd. Wat doet me nou die jongen? Het Schonwtooneel In Casino. je maar 'n verleden hebt", met Jan Musch en Ko van Dijk in de hoofdrollen. „Wat het Leven verwoest". Onder dazen titel is Brieux' bekende too- neelstuk „les avariés" vertaald en gisteren avond wend het voor een weder goed gevulde Casino-zaal door het gezelschap Jan Musch o.s. opgevoerd. De sympathieke doktersrol vond in Ko van Dijk een waardigen, rusti- gen vertolker. Het stuk is uitsluitend ter wille van de tentenz geschreven; het geval en de complicaties ervan zijn opzettelijk scherp ge steld, en de ernstige feiten en conclusies maakten zichtbaar indruk op het publiek. Voorzeker zal een stuk als dit veler oogen openen en wellicht een steentje bijdragen tot des schrijvers nobele bedoeling, de mensch- heid bevrijden van do afgrijselijke veneri sche ziekten door de meest volledige inlich ting hieromtrent bij te brengen aan het jon gere, opgroeiend, geslacht Want slechte het kennen van het kwaadi kan de opheffing brengen op d;en duur. Kindervoorstelling „Musls Sacrum". Door het succes van de Woensdagmiddag^ voorstelling aangekondigd, heeft de directie van het feestgebouw Musis Sacrum (Koning straat) besloten Zaterdagmiddag nog een dergelijke voorstelling ,te doen geven. Thans is bet de heer Henri Nolles, die aldaar op treedt met een speelciaai kinderprogramma. Wij laten hieronder eenige kritieken vol gen over elders gegeven voorstellingen. Tenslotte is de heer Nolles in het bezit van vele verklaringen en aanbevelingen van schoolhoofden, van schrijven van den vroe- geren burgemeester van Rotterdam, den hoer Zimmerman, enz. Sigarenmagazijn Wormhoudt De heer H. Wormhoudt verzoekt ons mede te deelen, dat wegens aankoop van het huis Spoorstraat 28 door de firma Vroom en Drees- mann de sigarenzaak in dat perceel door de firma Kcch in December 1888 geopend, na dus ongeveer 40 jaren te hebben bestaan, uit sluitend wordt voortgezet in de nieuwe zaak Spoorstraat 86. Bekend is, dat de heer Worm houdt de goede reputatie der firma Koch heeft weten te behouden, door uiterste zorg te be steden aan de artikelen, prima kwaliteit te geven en de vereischte verscheidenheid voor radig te hebben. Do heer Wormhoudt, die dank zegt voor het in hem gestelde vertrouwen, hoopt in de nieuwe zaak, die is ingericht naar de eischen des tyds, hetzelfde vertrouwen te mogen genieten. Uitstapjes Alkmaar—Pocket Gaarne verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer; waarbij de Alkmaar Packet haar watertochtjes naar Schoorldam en Alkmaar aankondigt. Nu het eindelijk voorgoed zomer schijnt te zullen worden, zal door menigeen wel weer gebruik worden gemaakt van deze uitstapjes naar ons fraaie Kennemerland. Uit het Politierapport. Rectificatie. Correspondentie. BINNENLAND. Provinciale Staten van Noord-Holland. Verkiezing Gedeputeerd© Staten van Noord-Holland. De Staten hebben gisteren vergaderd ter verkiezing van de leden van Gedeputeerde Staten. Voor de vacature-Gerhard werden uitge bracht 73 stemmen, waarvan op den heer Ger- hard 65 en op den heer Michels 1; blanco 8. Herkozen de heer A. H. Gerhard (s.-d.). Vacature-Hendrix. Uitgebracht 72 stemmen, waarvan op den heer Hendrix 62, den heer Van Lennep 1 en dr. Droog 1; blanco 8. Her kozen de heer J. N. Hendrix (r.-k,). Vacature-Van Lennep. Uitgebracht 72 stem men, waarvan op den heer Van Lennep 67, den heer Koolman 1, deil heer De Jong Schou wenburg 1 en den heer Hendrix .1; blanco 2. Herkozen jhr. mr. D. van Lennep (c.-h.). Vacature-MIchels. Uitgebracht 72 stemmen, waarvan op den heer Michels 48 en den heer Douwes 21; blanoo 8. Herkozen de heer A. W. Michels (s.-d.). Vacature-dr. Hubrecht, Uitgebracht 72 stem men, waarvan op de heeren mr. Bomans 45, Van Tienen 18, Kooiman 1 en Douwes 8; blanco 8. Gekozen mr. J. B. Bomans (r.-k.), wethouder van Haarlem, die de benoeming aan nam. I Vacature-Ketelaar. Uitgebracht 72 stemmen, waarvan op de heeren Kooiman 59, Van Tie nen 2, Ketelaar 1 en Douwes 2; blanco 8. Ge kozen de heer D. Kooiman (v.-d.), burgemees ter van Purmerend, die de benoeming aan nam. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Sta ten- werd gekozen de heer J. Douwes Jr. (a.-r.) met 85 van de 71 stemmen. Op den heer Pot huis waren 17 stemmen uitgebracht, op den heer Ketelaar 8, verder 4 blanco en eenige ver deelde stemmen. De heer Douwes nam de be noeming aan. Hierna volgde de verkiezing van een lid der Eerste Kamer (vacature-J. Douwes Jr., a.-r.). Uitgebracht werden 71 stemmen, waarvan op de heeren mr. A. Sloh 28, C. E. H. Boissevain 9, Henri Polak 18, S. v. d. Bergh 5 en Douwes 4; blanco 6. Bij de tweede vrije stemming op de heeren Slob 86, Polak 19, Boissevain 9 en Van den Bergh 5; blanoo 8. Gekozen werd dus mr. A. SIod (a.-r.), burgemeester van Haar lemmermeer. Hierna had de trekking van de afdeelingen plaats. EERSTE KAMER. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben vandaag tot lid van d© Eerst© Kamer gekozen, in de vacature-J. Douwes Jr. (a.-r.), voor de nog loopende zittingsperiode (tot den derden Dinsdag in September) den heer mr. A. Slob (a.-r.), burgemeester van Haarlem mermeer. De verkiezing van de leden der Eerste Kamer. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Staten bericht, dat de verkie zing van de leden van de Eerste Kamer zal plaats hebben op 24 of 27 Juli. De candidaat- stelling geschiedt a.s. Dinsdag, 10 Juli. Landarbeiders naar Frankrijk. uitdrukkelijk op gevestigd, dat de aanvragen in de hierbedoelde betrekkingei door de be voegde Fransche regeeringsbureaux aan don Rijksdienst voornoemd worden meegddeeiü, zoodat er waarborgen zijn, dat de personen, die in deze betrekkingen worden geplaatst, niet behoeven te worden teleurgesteld, indien zij in staat zijn den arbeid naar behooren te ver richten. Kindertoeslag ingetrokken. Do „Rsb." verneemt, dat volgens een be sluit van den Ministerraad de kinderbijslag van het Rijkspersoneel, dat bezoldigd wordt overeenkomstig den plaatselijken loonstand- aard, met ingang van deze week wordt in gehouden. ArgentlJnsch oorlogsschip. Op 18 Juli wordt te Amsterdam verwacht het Argentijnsche opleidingsschip voor adel borsten „Presidente „Sarrniento". Het schip, dat van ouden datum is, is geruimen tijd ge leden ook te Amsterdam geweest. Do lnfanterie-kazerae te Haarlem. Dingdag heeft de rechtbank te Haarlem in civiele zitting vonnis gewezen in het procés tusschen het Rijk en de gemeente Haarlem inzake de ontruiming van de infanterie-kazerne aldaar. De rechtbank veroordeelde den Staat, de kazerne te ontruimen binnen drie maanden na de beteekening van het vonnis. De advocaat van het Rijk heeft meegedeeld, dat nog niet gezegd kan worden, of de staat van het vonnis in hooger beroep zal gaan. Geen goedkoope treinen naar Zuid-Limburg. Op de vragen van den heer Hermans betreffende het inleggen van goedkoope treinen in Juli en Aug. van de hoofdsteden van ons land naar het zuiden van Limburg en omge keerd, antwoordde de Minister van Waterstaat: '|In het vorige jaar heeft de ondervinding aan getoond, dat goedkoope treinen naar en van Amsterdam en 's-Gravenhage van en naar Zuid-Limburg geen levensvatbaarheid hebben. De belangstelling voor die treinen was zoo ge ring, dat er toe moest worden overgegaan om de aangekondigde extra-treinen niet te doen loopen en de zeer weinige deelnemers op hun goedkoope plaatskaarten van treinen der ge wone dienstregeling gebruik te laten maken. Van een proefneming met goedkoope trei nen, die den volgenden dag zouden terugkee- ren, wordt evenmin gunstig resultaat verwacht, nog daargelaten, dat zulk een regeling een zeer oneconomisch gebruik van het materieel voor den spoorwegdienst zou medebrengen. Aan de reizigers over groote afstanden wordt een goedkoope reisgelegenheid gegeven door de uitgifte van vacantlekaarten. Het moet echter ondoenlijk worden geacht de tarieven zoo laag te stellen, dat daardoor het reizen hier te lande aanlokkelijker zou wor den dan in naburige landen met lage valuta, en wel in het bijzonder, indien ook nog de in het naburige land af te leggen afstanden korter zijn dan die welke hier te lande in aanmerking zouden komen. De Hanze-banken. De Arrondissementsrechtbank te Utrecht heeft thans voorloopige surséance voor den tHd van drie maanden verleend aan de N. V. Hanzebank en eveneens aan de Hanzespaar- bank. In haar beschikking overwoog de rechtbank ten aanzien van de N. V. Hanzebank, dat op den dag voor het verhoor bepaald door de raadskamer der rechtbank van de honderden schuldeischers, die, hetzij in persoon, hetzij bij beschikking daartoe gemachtigd waren, en vorderingen vertegenwoordigden van meer dan twee en een half millioen gulden, slechts één houder van een vordering van 700 tegen het verleenen van voorloopige surséance van be taling gestemd had. Ten einde het beheer over de zaken der ban ken te voeren zijn benoemd tot bewindvoer ders: mr. H. G. Holsteyn, advocaat en procu reur, voorzitter van het bestuur van de Spaar bank van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, de heer O. Loeff, lid van de hoofddirectie van de Algemeene Centrale Bank voor den Midden stand ién mr. R. van Woelderen, advocaat en procureur, allen wonende te Utrecht.' Voorts is, om binnen een termijn van drié maanden van heden af de door de schuldenaars overgelegde staten en bescheiden te verifiee- ren, den stand der boedels te onderzoeken en een beredeneerd verslag van bevindingen uit te brengen, tot deskundige benoemd de heer J W. Lucas, mede-directeur van het Amster- damsch Trustee's Kantoor te Amsterdam. De rechtbank heeft ten aanzien van de Spaarbank 'dezelfde bewindvoerders en des kundige benoerhd. Slechts vijf houders van vorderingen tot een totaal bedrag van 13.334 hadden gestemd tegen verleening van sur séance van betaling aan de Spaarbank. De beheerder van het bij kantoor Hilversum der Utrechtsche Hanze bank en de agent te Laren zijn geschorst. Staking aan den Langendfik. Geheime branderijen. („Stand."). De tien geboden voor bet verkeer. De Apekioornscihe petitie h* "tl alle hoofden van onderwijsluriohttogeo - n uau eigenaars of beheerders wan locfclh Ntien, waarin veel pulbliek komt, ook aan M- (kan ten, toegezonden een slap cartormen biljet, in twee kleuren 'bedrukt, met de op rijm ge brachte 10 geboden voor de veiligheid van het verkeer. Zij luiden: Voor alles rijdt Tedhte van weg en pad, En links langs den man, dien voor U gij badt In bochten, rijdt rechts en ziet voor IJ uit Laat tijdig steeds klinken, bel, hoorn of fluit In 't midden des volks bij kruisweg of hoek. Geeft richting van weg, rijdt kalm en rijdt kloek. Houdt achter elkander, passeerend op 't pad, En kruist gij, die rechte komt, den voor rang steeds had, In weifling zegt snel: ik stop en sta stiL Denkt: „veiligheid slechte, dat is wat ik wiL" INGEZONDEN. Voor de redders van schipbreukelingen te Helder. Een enorme menschenmenigte had zich Zondag reeds te 6 uur verzameld op het Ko ningsplein om getuige te zijn van den af- marsch der gecostumeerde voetballers, wel ke voor bovengenoemd doel op het Anker- park een wedstrijd zouden spelen. Klokslag half zes vertrok de stoet, vooraf gegaan door „Winnwbst" met „Opa" en den voorzitter van het comité, den heer O. Reet man aan het hoofd door Koning-, Spoor-, Keizer- en Zuidstraat naar het Ankerpark, omgeven door een dichte drom, terwijl langs den geheelen weg honderden toeschouwers ■tfaren blijven staan, waarvan velen zich nog aansloten. Op het terrein ging, door de voortreffe lijke hulp van het politiecorps, alles vlot van stapel. Eerst werd door den heer Arente een foto genomen van het muziekcorps Wlnnubst met „Opa" en het comité in het midden^ terwijl de geoostumeerden hun spel be gonnen. Onder de oostuums waren enkele zeer aardig bedacht; natuurlijk ontbraken de noo- dlge Pierrots niet en vooral de miniatuur voetballers vielen in den smaak van het pu bliek. De aftrap, welke werd gedaan door „Opa", werd begeleid door een algemeen „Hoezee"! De opbrengst op het terrein mag zeker alleszins bevredigend genoemd worden nJL 117,80, zoodat thans in kas is gekomen als totale opbrengst der verschillende voetbal wedstrijden 679,24. (Het Doms Rijkersfonds ontving sinds vorige opgaaf groot 890,80; van O. H. B. te Leeuwarden f 1,—; J. B. de Helder 1,—; N. J. EL te Nijmegen 2,—; v. d. N. te Hel der 1,v. D. te Helder 2.50; mevr. K. te Helder 1,A W. M. te Helder 2.50; G. v. d. L. te Rotterdam 2,—; T. V. te Bergen (N.-H.) 5,—; J. G. S. te Helder 2,20. In totaal onvangen ln de maanden April, Mei en Juni dus 411 gulden aan vrijwillige bijdragen. Het 'grootste gedeelte hiervan is rechtstreeks gevolg van het lezen van „Ko ning Doms en zijn blauwe zeeridders" van L. Grunwald. De penningmeester, W. F. LA LAU. 25-jarig Jubileum H.B.S. Levy heeft ze losgerukt, die oude herinne ringen onzer eerste jeugdjaren op de H. B. S., en nu.doemen zij alle voor mij op, uit een nu reeds weer ver achter ons liggend verleden, weggevloden jaren, waar ztyt gij? Waar is de tijd gebleven, dit deze H. B. S. den eersten stoot gaf aan onzen ontwikkelings gang? Inderdaad schitterend was onze entrée niet. Immers er was onder een deel der burgerij groote twijfel gerezen omtrent het nut van deze inrichting van onderwijs. Fel had de critiek geklonken over de groote sommen, die er mede gemoeid waren. Men had hier immers de school van den heer Vastenou en ook een van mejuffrouw Van Deventer, daar konden de jongelingschap en jonge doch- teren voldoende kennis opdiepen, waar de lagere school niet in voorzag, of een cursus onvoldoende bleek. Doch de groote ontwikkelingensgang, die onze cultuur aan het leven stelde, had behoefte, en eischte scholen, waar een breede en veel zijdige ontwikkeling naar vele richtingen zou zijn, en hier juist was de H. B. S. het geschikt ste instituut. Hier geen drilsysteem, geen af richting voor het een of ander examen „óm er maar te komen", zooals zoo vaak was geschied, maar een breede grondslag voor alle takken der wetenschap. Dr. Frowein, een der eerste kampioenen voor de oprichting eener H. B. 8., had zich reeds jaren beijverd om het in die richting te sturen. De toenmalige afgevaardigde van Hel der, de heer Staalman, ontpopte zich ais een felle tegenstander. Doch er gingen ook andere stemmen op. Het Kamerlid voor Hoorn, de af gevaardigde Ferff, hield een krachtig pleidooi, en de Regeering bij monde van Mr. Goeman Borgesius, minister van Binnenlandsche Za ken, verdedigde de voordracht voor oprichting en verklaarde het onderwijs nergens zoo slecht als in Helder, en wonder boven wonder, de schooi kwam er met de kleinst mogelijke meer derheid! Was de oprichting als instituut nu een vol dongen feit geworden, een behoorlijke school- inrichting zou nog geruimen tijd op zich laten Vachten. Vooreerst moest het oude schoolge bouw van den heer Vastenou uitkomst geven, en de Kolensteeg weerklonk weldra weer van de luidruchtige kreten der scholieren. Toen meyrouw Schramade wou ldjken of hij zijn tooverstaf nog goed vast had. .toen bleek hij in plaats van een stokje een bouquet in zijn hand te hebben! Vier ringe tjes van meisjes uit de zaal werden in een glas gedaan, een ei werd er doorheen ge klotst, en uit een hoed, die ergens op een ta fel stond, werden prachtige waaiers getoo- verd, waaraan de ringetjes waren vastgebon den. Wat blieft u? Was dat fijn of was dit niet fijn? Ja, en het laatste ringetje daar zat een zuigflesch aan; dat kwam, qmdat het meisje van dat ringetje nog eeai kip in broertje had. Meneer Polak, u weet wel, van het Dijkje, kwam aan het einde der voorstelling zeggen, dat er Zaterdag weer een dergelijke voor stelling kwam. Net zoo, maar heeilemaal an ders, ziet-u. Natuurlijk wil ieder kind ernaar toe; 'zorgt u dus maar gauw voor een plaatsje. De Directie van het Schouwtooneel Adr. v. d. Horst en Jan Musch heeft zich ver plicht gevoeld naar aanleiding van het over weldigend succes op Dinsdagavond j.1. met het geestige Amerikaansche blijspel „Nog altijd Compagnons", op Vrijdag 6 Juli hier van nog een herhaling te geven, weder met Jan Musch en Sam de Vries in de hoofd rollen. Zaterdag 7 Juli wordt gegeven het zeer boeiende en aangrijpende tooneelspel „Do onbekende Vrouw" met mevr. Wilh. v. d. Horst—-v. d.dlugt Melsert in de hoofdrol en Zondag tot sluiting van de kermis om aan de zeer vele verzoeken te voldoen: het groot ste suocesbfijspel van de vorige kermis: „Als llaagacho Courant. Hij is oen gezellig ca/useur, wiens „bon mots" vaak. ©en glimlach op do lippen roepen. Zijn eigenaardige en toch han dige manier van goochelen komt ons geheel oor spronkelijk voor ©n doet de zaal menigmaal dave ren van het lachen. Maasbode. Ter gelegenheid van het 25-jarigo Priesterfeest van den ZeerEerw. Heer A. J. H. Wreesman, Pastoor van de Parochiekerk H. Eliear beth te Rotterdam, heeft de Feeetarrangeur, de heer Henri Nolles, dezer dagen eene Goochel- en Poppenkast-voo-atelllng gegeven in het Maria- gesticht voor een 600 tal kinderen. Deze voorstel ling viel zeer in den smaak, de kinderen hebben volop genoten en de Eemv. Heeren Geestelijken en Eexiw. Zustere waren uiterst tevreden over de leuke vertooningen. Nieuwe Arnhemsche Courant Kinderfeest Pro- testantsche Volkebbnd. De groot© zaal van Mu sis Sacrum bood hedenmiddag een feostelijken aanblik; een zeshonderdtal kinderen zaten daar aan lange rijen tafels ln afwachting van de din gen die komen zouden. En wat er op het tooneel gebeurde bleef godurendo den heelen middag do groot» attractie. Daar gaf de hoor Henri Nolles, feostarrangeur uit Den Haag, oene voorstelling met de Poppenkast, zóó aardig, dat de zaal voort durend van lachen davordo; ook de ouderen 1er waren 260 belangstellende ouders het feest ko men bijwonen amuseerden zich kostelijk. Na de Poppenkastvertooning deed de heer Nolles door zijn Goochelkunst de kinderen verbaasd staan: vele wonderbare en vermakelijke goochel toeren werden te zien gegeven. Kermlsruzie. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd er assistentie gevraagd bij een tapper aan den Kanaalweg, omdat in zijn inrichting werd gevochten. De politie verleende de ge vraagde assistentie en herstelde de orde. De droge kermis. Dinsdagavond is tengevolge van openbare dronkenschap een marineschepeling in arrest gesteld Een woesteling. .Dinsdagavond verscheen aan het politiebu reau Westplein een jongen, die een snede over den linkerpols had, die hem door een marine- schepeling was toegebracht. De jongen is di rect naar het Ziekenhuis overgebracht, waar de wond is verbonden. De marine-matroos is op aanwijzing aangehouden en bleek in het bezit van een klein, scherp, aan twee kanten geslepen scheemes. Hij werd door de politie in arrest gesteld. Het onverbeterlijke zwervertje. Dinsdagavond werd het 10-jarige jongetje uit Koegras wederom 's nachts om 12 uur op de kermis aangetroffen. Hij werd door de po litie naar zijn huis gebracht. Uitslag van de Handicapwedstrijden van de Kon. Mar. Jachtclub van de jachten klasse B, C en D is geweest als volgt. Deelnemers op Vrijdag: offic. van admin. Franssen (Fortuyn); luit. ter zee Van Gelder (Najade) en adelborst Molenaar (Albatros). Prijs: offic. v, adm. Franssen (Fortuyn). Deelnemers op Zaterdag: offic. v. admin. Franssen (Fortuyn); kapt.-luit. ter zee De Vries (Najade) en adelborst Van Waming (Albatros). Prijs: kapt.-luit. ter zee De Vries. (Zie Held. Crt. van Dinsdag 8 Juli). Wij ontvingen van den heer J. Tiessen een artikel, waaffn beschouwingen over den.achter ons liggenden verkiezingsstrijd worden ge houden. Wij achten die thans van te weinig actualiteit om daaraan nog plaats te geven. De zomerzitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland is Dinsdag geopend door den Commissaris der Koningin, mr. dr. A. 'Roëll. Aan de orde was het onderzoek der geloofs brieven van de nieuwbenoemde leden. De com missie, die de geloofsbrieven hadden onder zocht, adviseerden alle leden toe te laten,' be halve den heer Ceton. De reden was, dat de heer Ceton op 14 Juni wel stukken had ingezonden, maar dat de geloofsbrieven niet waren ont vangen, of op de Provinciale griffie zoek zijn geraakt. De heer Ceton heeft daarna, nadat men hem daarop attent had gemaakt, duplicaat gezonden. Doordat de post, die op Zaterdag 16 Juni bezorgde op het gouvernementshuis, kwa men die eerst op Maandag 18 Jufti op de grif fie. Om die reden bad de commissie geadvi seerd den heer Ceton niet toe te laten. Naar aanleiding van eenige vragen uit de vergade ring werd besloten de toelating van den heer Ceton aan te houden tot de zitting van Dinsdag over veertien dagen. Inmiddels zullen leden der Provinciale Staten een afschrift van de commissie inzake de quaestie-Oeton ontvangen. De nieuw-benoemde leden werden beëedigd en geïnstalleerd. Verschillende agenda-punten werden commissoriaal gemaakt. De verkiezing van een lid in de vacature-J. Douwes Jr. heeft plaats op Woensdag a.s. na afloop van de ver kiezing van de leden der Gedeputeerde Staten. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat er nog steeds gelegenheid bestaat voor land arbeiders, die op de hoogte zijn met landbouw- werk, in Frankrijk werk te verkrijgen. De arbeiders moeten bij voorkeur kunnen melken of kunnen ploegen (met 3 paarden) of goed met paarden en landbouwmachines kun nen omgaan, zoodat zij als voofrman kunnen optreden en tevens landbouwmachines kunnen bedienen. De beste plaats vinden zij, die met het landbouwbedrijf in zijn geheel bekend zijn. Thans is er ook gelegenheid voor plaatsing van arbeiders, die eenigszins bekend zijn met land- bouwwerk. Ook is er vraag naar arbeiders, be kend met den hooioogst (maaimachines, enz.). Het minimum loon in genoemde betrekkingen als landbouwersknecht of in tijdelijke betrek king als seizoenarbeider bedraagt 200 tot 240 francs per maand met kost en huisvesting. Dikwijls is het loon aanzienlijk hooger. Ook kunnen eenige gezinnen van landarbei ders naar Frankrijk emigreeren. In het laatst van Juli en in den loop van Augustus bestaat er gelegenheid voor groepen van personen, bekend met het maaien, binden, enz. van koren, in den graanoogst te werken. Deze arbeiders kunnen, zoo zij dit wenschen - en dit geldt ook yoor z.g. hooiers na het e'ndigen van het hooiseizoen en van den graan oogst werk vinden bij het aardappel- en bie- tenrooien, enz. Hieromtrent zullen nog nadere inlichtingen worden verstrekt. Tersonen die als landarbeider of als seizoen arbeider in 'den landbouw in Frankrijk willen werken, kunnen zich opgeven biy de arbeids beurzen en b(i de correspondenten der arbeids bemiddeling in hun woonplaats, welke instel lingen de gewenschte inlichtingen kunnen verstrekken. Eveneens worden inlichtingen verstrekt door den Rijksdienst der' Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling (mi nisterie van arbeid, handel en nijverheid), Be- zuidenhoutscbeweg 30, (e s-Gra\enhagp. De aandacht van belangstellenden wordt er in ii m•mmrmÈiBmmmmuimm nu iim t iriri (Schriftelijk beantw. vragen van Kamerleden). De vereeniging „Beurtbevracbting", waarbij bijna alle beurtschippers van hier op de ver schillende steden zijn aangesloten, heeft beslo ten, in verhand met de Langedijker transport- arbeidersstaking, niet te varen. We vernemen echter, dat onderhandelingen worden gevoerd, ten einde het contract, dat met 1 Juli afloopt, te continueeren. Te St. Maarten en Eenigenburg hebben de tuinbouwvereenigingen besloten zelf de groen ten te laden en te lossen. („Tel."). De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft de burgemeesters doen uitnoo- digen te bevorderen, dat de ambtenaren der gemeente-politie hunne medewerking verlee nen tot bestrijding van het euvel der geheime branderijen. De minister van financiën heeft n.1. medegedeeld, dat de ondervinding van de laatste maanden het vermoeden wettigt, dat de frauduleuze vervaardiging van gedistilleerd binnenslands in geheime branderijen een groo- ten omvang heeft aangenomen en om dezen vorm van fraude met succes te kunnen bestrij den, is een intensief toezicht over het geheele rijk, met name ook op het platteland, noodig, waarom het van belang is, dat ook de gemeente politie hieraan hare aandacht wijdt. En nu herrijst weer zoo menig beeld uit de zonnige jeugdjaren van ons en van de school. Onafscheidelijk zijn ook de leeraren voor ons oog, al gingen zij later als alle leerlingen naar alle richtingen. Toen stonden zij voor ons in vollen bloei van hun leeraarschap, behalve het gebouw was alles nieuw voor hen, de leerlin gen, de stad, de toestellen, de atmospheer. Och later is er zoo menige band gebroken, losge scheurd of de herinnering vervaagd door aller lei omstandigheden, maar in dit begin leek het of het altijd1 zou duren en scheen ons leven een spel. Levy heeft enkele namen genoemd. Ik wil er nog eenige aan toevoegen, die buiten- m

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5