T EEN VRIJPAS VOOR MAAGLIJDERS Tweede Blad. VAN ZATERDAG 7 JULI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. By het op 14 Juni JJ. te Amsterdam Ïehouden examen van de Vereeniging van eeraren In Talen en' Handelaoorresponden- tie (aangesfloten bij de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden) behaalde onze plaatsgenoot, de heer P. Stoll, het diploma Nederlandsche Handelscorrespondentie. By het te 's-Gravenhage gehouden examen slaagden- voor Eersten officier groote stoomvaart de heeren G. Duinker en J. de Raat alhier. Brltsche polltiekruiser. De Britsche nolltiekruiser „Garry" zal deze maand enkele onzer havens aandoen en op 11 Juli te Helder, 13 Juli te Amsterdam, 17 Juli te IJmuideu, 18 Juli te Rotterdam en 10 Juli te Middelburg! verblijven, terwijl op 20 Juli naar Antwerpen zal worden vertrok ken. Casino. Heden en morgenavond worden in Gasino door „Het Schouwtooneel" nog twee buiten gewone af scheidsvoorstellingen ge-ge-.-n. Vanavond gaat er het prachtige dn-tht» van Bisson „De Onbekende Vrouw*' waarin mevr. v. cL Horst ontroerend spel geeft als de hoofdvertolkster. Dit stuk heeft 't vorig jaar kermis zoo'n groot succes gehad, dat de directie tot een herhaling besloot Zondag, als een waardig slot van deze serie voorstellingen, wordt nog eens opgevoerd, de „glorie" van de vorige kermia „Als je maar 'n verleden hebt", 't heerlijke lach- stuk, waarin Jan Musch en Ko van Dijk onovertrefbaar zijn. Voor kaartverkoop zie men de advertentie. «Nog altijd Compagnons". De warmte vermoedelijk 't is immers inmiddels snikheet geworden was oor zaak, dat Casino gisteravond minder goed bezet was dan de overige dagen der week. De aanwezigen genoten van den joligen, ge zonden humor van dit Amerikaansche stuk, waarin een goede dosis joodsche chljn is verwerkt, door Jan Musch en Sam de Vries smeuig gelanceerd. Potasch en Perlemoer blijven bij elkaar, wat ook gebeurt, en Hat- tie krijgt haar Dan en alles komt natuurlijk terecht, al hebben wij het niet meer beleefd. „Het Wederzijds Huwelijksbedrog". Een nagenoeg uitverkocht „buis" -was Donderdagavond onder het gehoor van de artisten van de N.V. „Het Schouwtooneel", die deze week „Casino" bespelen en voor Donderdagavond Langendijk's achttiend'- eeuwsch blijspel „Het Wederzijds Huwe lijksbedrog" op het repertoire hadden ge plaatst. Het was voor de artisten een groote voldoening te zien, dat het Heddersche pu bliek deze vertolking, die in gewone om standigheden, In de wintermaanden, uit den aard der zaak niet kan worden gegeven we gens de groote daaraan verbonden kosten, toonde te apprecieeren. Toch is, meenen wij te mogen zeggen, de opvoering tenslotte een teleurstelling geweest. Men kan natuur lijk niet verwachten, dat het' groote publiek voldoende met de literatuur van ons land op de hoogte is, om te weten wat het aan dit blijspel van Langendijk had, en wij wagen zelfs de onderstelling, dat menigeen, af gaande op den titel, gemeend heeft een klucht van wat gepeperden aard te zullen zien. Och arme: die goede Langendijk heeft dat tweehonderd Jaar terug niet kunnen droomen, toen hij deze allervermakelijkste satyre schreef op den adel en de groote han zen, die zoo kaal zijn als een rat. De regie van Jan Musch had van dit blij spel een schitterende vertolking gemaakt, die èn door de uitstekende vertolking der ar tisten èn door de prachtige en smaakvolle costuums een lust was voor de oogen. In dien1 Langendijk een dergelijke vertolking zelf eens had mogen beleven, zou het hem deugd gedaan hebben. De verloopem soldaat Jan (Musch) was kostelijk, zooals alles wat van Jan Musch komt kostelijk is, en de heerlijke goedlach- sche Klaar (mevr. v. d. Horst—v. d. Lugt Melsert) was een toonbeeld van Holland's welvaren en ven Hollandsche oubolligheid. Terwijl Lodewijk (Paul Karsten) de statige edelman bleef, die hij per slot van rekening dan toch ook van huls uit was. Kapitein Karei (Ko van Dijk), de deus ex machina van het stuk, was niet altijd even duidelijk in zijn declamatie, en zal dus niet overal even goed verstaan zijn. Het was een kostelijke vertolking, en wij zijn „Het Schouwtooneel'* dankbaar voor wat het ons in dezen avond heeft gegeven. Fraaie bloemstukken werden aan mevrouw van der Horst en den heer Musch aange boden. Vrijdagavond herhaling van het klucht spel van Potasch en Perlemoer; hedenavond gaat „De onbekende Vrouw*' met mevrouw van der Horst ln de hoofdrol, terwijl mor genavond, Zondag, tot besluit een opvoering gegeven wordt van het bekende successtuk „Als Je maar 'n verleden hebt'* met Jan Musch en Ko van Dijk in de hoofdrollen. Beide stukken zijn hier reeds eerder ver- Wij moeten nog even melding maken van 's heeren Polaks rraai ingerichten foyer. De wanden hiervan zijn thans behangen, nieu we en smaakvolle meubelen zijn aange bracht, terwijl de mooie lichtkronen een ge- zelllgen en intiem en aanblik geven aan het zaaltje. Het prachtige zomerweer van de laatste dagen heeft ook den „Casino -tuin weder in eere hersteld. Zou er wel een gele genheid zijn, waar men gezelliger kan zit- ten op heerlijke zomeravonden dan ln dezen boomrijken tuin? De heer Heltmeyer heeft de groote zaal thans van een nieuw systeem ventilator voorzien, een eigen vinding, die zoodanig 1» ingericht, dat zij het hinderlijke geruisch van aeze installaties wegneemt, en dus ge- he»el onmerkbaar werkt. Het Instrument ls ®®n{fehracht boven den llchikap en zuigt 400 M8. per minuut weg, waardoor de tem peratuur ln de zaal altijd frisch blijft, on danks sigarenrook. Naar wij vernemen kreeg de heer Heitmeyer uit andere plaatsen reeds opdrachten tot het aanbrengen van zoo'n ventilator. In de koffiekamer van „Casino" is een kleinere ventilator van het gewone systeem aangebracht Kchouwburgloge Nieuwe Kerkplein. Vanaf Donderdag treedt hier op het zoo gunstig bekende gezelschap „Variété-Fa- veur" van Rotterdam. We zijh gisteravond een kijkje gaan nemen en wij hebben ons heerlijk geamuseerd. Het programma ver meldt: „Schitterende Voorstellingen", en dit is niets te veel gezegd. Een rijk en zeer va- riëetrend programma hield het publiek den geheelen avond geboeid en bracht het in de oude, vrooiyke, leuke kermlsstemming van vroeger. Dat de opkomst van het pu bliek niet grooter was, moet zeker aan on bekendheid hier ter plaatse worden toege schreven, want wist het uitgaande publiek, wat hier te genieten wordt aangeboden, we twijfelen niet, of dit gezelschap zou voor een uitverkochte zaal optreden. Toch kan het Heldersche publiek zijn schade en verzuim nog goed maken, want Zaterdagmiddag te 2 uur wordt een middagvoorstelling gege ven met een speciaal Familie-programma voor verminderde prijzen en Zaterdag- en Zondagavond kan men ook nog dit gezel schap met een bezoek vereeren, waarvan men dan geen spijt zal gevoelen. Wat er zooal te zien gegeven wordt? Raadpleeg daaromtrent de annonces. Door iets te noe men, zouden we het overige te kort doen. Elk nummer op zich zelf is een attractie en het zou te veel plaats innemen, als we er langer bij bleven stil staan. Zooveel is ze ker, dat het publiek genoten heeft en hen, die nog eens echt leuk kermis willen hou den, kunnen wij een gang naar deze loge recommandeeren. Niettegenstaande de tropische hitte bui ten, was het in de schouwburg best uit te houden en een fijn stukje muziek verhoogde den geheelen avond de feestelijke stemming. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. „East is East, and West is West, and never the twain shall meet": Oost is Oost en West is West en nimmer zullen de tweelingen elkaar ontmoeten. Het is de bekende Engelsche schrijver en dichter Kipling, die indertijd, in een van zijn verzen, deze woorden neerschreef.En ontel bare malen zijn zij daarna, in de latere jaren, aangehaald om de redeneering te stutten, dat alle pogingen, hoe goed bedoeld ook, om het Oosten en het Westen nader tot elkaar te bren gen, noodzakelijker- en noodlottigerwijs, moe ten falen. J Nu moet toegegeven worden, dat velen in Europa en zeker ook in Nederland, de laatste jaren een verderfelijke neiging aan den dag leggen om alles wat Oostersch is te verheerlij ken, en in stomme bewondering te aanbidden, bloot en alleen om het feit, dat het uit de warme luchtstreken komt. Wé kennen ze allen, niet waar, de dwepende jongelingen en sentimen- teele bakvisschen, die met Boeddha-beelden en sarongs „schwfirmen" en die hun kamers wel tot een» Oostersche moskee zouden wenschen om te tooveren. Bleef 't dan daar maar bij, het zou met een glimlach aanvaard kunnen worden. Maar ook' ouderen, mannen en vrouwen, zelfs zeer ontwikkelden, lijden op hunne wijze aan die Oostersche ziekte, gevolg gedeeltelijk van een vermoeidheid en een afkeer, die het Europa der laatste jaren' in hen 'bracht. Al moge er dan ln de triomfen door Ooster lingen als b.v. de dichter Tagore en de musici, de gebroeders Khan, hier te lande behaald, elementen van een echte bewondering zijn aan te wijzen, zeker is 't, dat daarin ook een niet gering aantal symptomen van deze ziekte tot uiting kwamen. Een ziekte, die, naast vele andere verkeerde gevolgen, ook deze heeft, dat zij afhoudt van waardeering van het eigene, van het vlak-nabije. Hoe veel talent de Ooster sche kunstenaars dan ook mogen hebben, het wekt ergernis als men ziet, dat zij volle zalen en belangstelling trekken, terwijl de eigen, va- derlandsche kunstenaars, die voor een deel minstens op hetzelfde plan staan, door dat zelfde publiek genegeerd worden en slechts bij de gratie van de een of andere liefdadigheid bestaan Dit alles, ergerniswekkend als het is, doet bij de nadenkenden dan een reactie ontstaan, die naar het andere uiterste omslaat en die al het Oostersche doet afwijzen en een waardee ring daarvoor niet anders dan als aanstellerij en snobbisme doet zien. En toch: een synthese, een samengaan van Oost en West schijnt niet alleen mogelijk, maar ook, om velerlei redenen, geboden. Een samen gaan echter, met behoud van de eigenheden, van bet karakter der beide polen. Teneinde dit uit-eindelijk samengaan te bevorderen, be hoeft men geen dwepende Oosterlingen, die alles meenen te moeten verwachten van de techniek en de wetenschap van het Westen (ook die zijn er, vooral in Japan!), noch dwepende Westerlingen, die zich blind' staren op den Oosterschen geest en zijn diepten.... Aan beide zijden heeft men daarentegen sterke menschen hiervoor noodig, die juist omdat zij hun eigen land en volk door en door kennen en liefhebben, de waarde van „het andere" beseffen. i Dit wist ook Kipling, die behalve de twee boven aangehaalde regels, óók de volgende twee, daaropvolgende schreef, die men echter, merkwaardigerwijze, bijna altijd vergeet aan te halen: ,3ut there is nelther East nor West, border, breed nor birth, „When two strong men stand face to face, though they come from the ends of the earthl" („Maar er ls noch Oost, noch West, grens, noch opvoeding of geboorte, Als twee sterke menschen, al zijn zij tegen voeters, elkaar in de oogen zien.") Deze kleine uitwijding over een onderwerp, dat, vooral na den oorlog, steeds dringender op den voorgrond treedt, en dat zeker ook met het oog op ons Indiö, groote belangstelling ver dient, werd mij in de pen gegeven naar aanleiding van het bezoek hier ter stede van den Hlndoeschen kunstgeleerde en phllosoof Jinarajadasa, die Zondag j.1. ln de Jaarlljksche Conventie der Theosofische Vereenlglng ln „Bellevue" leidde. Een groote schaar belang stellenden, waaronder ook vele niet-theosofen, Ingezonden mededeellng. Stelt Maaglijders in staat te eten wat zij lusten. volgden zijn voordracht en kwamen tot de er kenning, dat hier inderdpad een van die, door Kipling bedoelde,sterke menschen optrad, die een beter begrijpen van blank en bruin, van West en Oost krachtig bevorderen. Door zijn eenvoudige woorden heen klonk een rust en een wijsheid, die men in het huidige Europa volslagen mist en die men hier toch even goed, zoo niet harder noodig heeft dan de moderne techniek, hygiëne en wetenschap in het Oosten. En waar hij, Jinarajadasa, zich, met erkenning van het goede in de Westersche beschaving, in een interview uitliet over onze gejaagdheid, over de nuttelooze franje, die we met allerlei uitgangen en „luxe" om ons leven heen han gen, en over de noodzakelijkheid van ons tempo te verlangzamen en ons bestaan te ver eenvoudigen, daar moest men hem, benij dend de kalme verzekerdheid ln zijn optreden, wel gelijk geven.... t Maar, in de praktijk zijn we dan toch nog ver van deze gewensohte dingen af.... Het gaat in werkelijkheid nog altijd met zevenmijls laarzen den anderen kant op. Steeds sneller gaat 't! Op allerlei gebied. En 't zou inderdaad een ongeneeslijke kwaal zijn, zoo niet zooals meestal de excessen van die kwaal hun eigen remedies voor een gedeelte meebrachten. Neem tot voorbeeld: onze telefoon! Tot voor kort was zij nog een soort heksen-sabbath, waarin Zuid, Noord, Centrum, getoeter en gebel, en de miy of meer liefelijke hatelijkhe den tusschen abonné en telefoonjuffrouw, vice-versa, evenzoovele rollen als venijnige duiveltjes en heksjes vervulden. Maar ziet: het ging voor ons, moderne menschen, te lang zaam! Sneller, steeds sneller was de eisch! En daarmede begon de automatiseering van het bedrijf. We zijn al een stap daarheen verder. Een gedeelte ls thans reeds geheel automatisch, men bewerkt, door eenvoudig de cijfers op een schijf „aan te draaien", zelf zijn aanslui ting, en de rest is nu sinds enkele dagen half:automatisch geworden. Zuid, Noord en Cen'rum zijn vervallen en men geeft thans eenvoui'g een rijtje cijfers aande half-automatische juffrouw op Eén, twee, drie, vier;.... twee, drie,' twee drie,.... Het is prettiger, eenvoudiger, nü al, dan het vroegere gehannes met de verschillen de Oentrales. Inplaats van nijdigheden, thans een rhytmisch cijfer-reeksje: drie, vier, vijf, een;een, twee, een, twee Een dansje langs den draad wordt het, waar we nu eenmaal, wegens het dansverbod, dat dansje niet op andere wijze mogen doen Zoodat ik maar zeggen wil, dat bet „steeds sneller", ook wel eens kan bete.ekenen: het „steeds eenvoudiger", •n-'etlegensteande Jinarajadasa, met ziln uitspraak over wat het Westen behoeft, in 't algemeen genomen, toch zeker gelijk blijft hebben. Ook het Gooi, de tuin van de hoofdstad, die, tengevolge van de actie der natuurbeschermers voorloopig nog geen electrlsche tram rijk werd, staat den laatsten tijd, niettegenstaande deze wakende geesten, toch in het teeken van het „steeds sneljer". Er is de laatste maanden een ware autobus epidemie over het gebeele land uitgebroken. De meest afgelegen plaatsjes kregen hun mo torische verbinding met de naastbijgelegen stad. Maar nergens zeker heeft die epidemie zulk een hoogtegraad bereikt als in het erf- goolersland. Naar alle kanten schieten er de nijdige roode, of goediger zwart-gele bussen door de dreven. Verschillende maatschappijen bestoken er elkander met claxon en benzine. Een strijd om klanten en om snelheid. Soort zoekt soort en begrijpelijk was t dan ook, dat de Automobielclub voor haar op Maan dag en Dinsdag J.1. gehouden wedstrijden, zich een baan uitzocht in dit land der motoren. De weg BussumHilversum werd daartoe afge zet en tot auto-racebaan herschapen. De snel heidsduivel kon er die twee wedstrijddagen naar hartelust hoogtij vieren. Hij werd zelfs dit keer in zijn demonisch bedrijf gerugge- steund door de politie, die hem anders zoo nu en dan ln de boeien sluit van maximum-snel- heidsbepalingen. Iets schoons leverden deze wedstrijden niet op. Tenzij dan misschien voor enkele hande laars, die met den een of anderen behaalden prijs reclame meenen' te kunnen maken, en voor enkele sportmaniakken. En ook het nut moet problematisch heeten. Het merkwaardige ls, dat deze drukbereden, publieke weg thans voor een dergelijk doel werd afgestaan. Snelheids-wegwedstrijden van wielrijders worden meestentijds verboden, en vroeger, toen de ontwikkeling der motoren techniek mogelijk nog kon prcfiteeren van een vertooning als deze, kreeg men ook geen auto- wedstrijd op den publleken weg er door. Men vraagt zich af waarom dit dan nu wel mocht, nu de techniek ver genoeg ls om het buiten deze dingen te kunnen stellen; nu haar voor de-hand-liggende opgave, veeleer dan het bou wen van „krachf-wagens, die van het ver schaffen van de eenvoudige, kleine, goedkoope gebruiks-auto-voor-iedereen moet zijn. 't Zal wel liggen aan de motorische infectie, waaraan het Gooi op 't oogenblik lijdt!.... En overigens: de wegen der autoriteiten zijn wel eens meer ondoorgrondelijk! In alle geval: hier was de snelheid-zonder meer aan 't woord, zonder dat de „vereenvou diging", zooals bij de telefoon, op den voet volgt. En in zulke gevallen heeft Jinarajadasa niet alleen in 't algemeen, maar ook in bijzon derheden volmaakt gelijkI.... Het Oosten, het Gooi; maar wat van Amsterdam? Niets, althans weinig, dezen keer. Men denkt in de hoofdstad bij deze eerste warme, Oostersche dagen, slechts aan het verre of nabije vacantie-land. De afdeeling „Passen" op het Prinsenbof wordt bestormd. De trek begint weer. Naar Duitschland ook wel, maar ditmaal, je kunt nooit weten, 't is met die Roerbezetting dan toch maar lang niet in orde! voornamelijk naar België en Frankrijk. Ook de Franc staat laag! Het denken van de menschen gaat deze dagen weg van de boorden van Amstel en IJ. Men begint zich de stad' „uit" te denken. Moest deze brief dit denken, deze beweging der geesten, dan ook niet min of meer spiegelen? Even nog leeft de stedelijke belangstelling on voor de versiering, die in September, ter eeiegenheid' van de Jubileum-feesten, zal wor den aangebracht. In de Leidschestraat vindt men al de ontwerpen van den architeot Kui lers tentoongesteld voor de dëooratie dezer straat en der bruggen. Men staat er even voor stil, o! ja, in September! maar loopt spoedig door. Voorloopig heeft men meer be langstelling voor het huidige groen-en-blauw van boom en lucht al is dat voor de beschei dener beurzen dan ook maar in de volkstuin tjes aan den buitenkant dan voor het ko mend groen van de guirlandes en het „oranje- blanje-bleu" der komende vlaggen Geef ons, Amsterdammers, ongelijk, nu bet eindelijk, eindelijk zomer is! BINNENLAND. P. Nolflng. f Na ee<n vrij langdurig ïydeni is gisterna- middag, 71 Jaren oud, te Amsterdam over leden de heer P. NoLting. De overledene was een arbeidersrvertegan- woordiger van den ouden stempel. Iemand, moeilijk zich kunnende schikken In het party gareel. In de Kamer had hij van 1897 tot 1909 voor het oude kiesdistrict VIII zitting, in den gemeenteraad had hij zitting van Mei 1891 tot nu, onafgebroken. Groot was zyne populariteit onder de eenvoudigen. Er was een tyd in het oude district VIII waarin leder door verkiezing bereikbaar openbaar ambt, voor den heer Noltlng.als hij wilde, was weggelegd. „Piet" mocht zich verheugen in een sym pathie, verre uitgaande over de party- grenzen. Met Heldt trok hij op in het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond voor de democratiseering van onze wetgeving en voor de sociale maatregelen die ons volk thans, als bestonden ze van oudsher, voet stoots aanvaardt. Een trein-ontgporlng voorkomen. De boemeltreln, die 's middags om 1 uur te Alkmaar uit Amsterdam aankomt, weid door een paar beambten, die langs de rails huiswaarts keerden, by de Eikelenberg straat te Alkmaar tot staan gebracht, zy hadden bytijds opgemerkt, dat de wissel half open stond. Wanneer dit niet gelukt was, zou de trein stellig uit de rails zijn geloopen en was een groot ongeluk het gevolg ge weest. Noord-HoD. Noorderkwartier. De heer D. Koolman heeft in verband! met zijne benoeming tot lid van Ged. Staten ont slag genomen als Hoogheemraad van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noor derkwartier. A.s. Woensdag wordt .ten Stadhuize eene spoedeischende vergadering gehouden, ten einde een aanbeveling op te maken voor de benoeming van een nieuwen hoogheemraad. De Koningin zal op 7 September ©en vloot revue van de Kon. Nederl. Zeil- en Roeiver- eeniging op het Binnen-IJ bijwonen. Stoomtram Alkmaar—Haarlem. Op verzoek van den minister van- water staat hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan de besturen van de ge meenten tusschen Haarlem en Velzen het verzoek gericht, ten spoedigste mee te deelen, of die gemeenten bereid zyn, een bijdrage te verleenen voor electrlficatie van de traoniyn Haarlem—Velzen. Aan de 'besturen van de gemeenten, tusschen Velzen en Alkmaar is verzocht te willen meedeelen, of zdj bereid zyn, bij te dragen tot instandhouding van de stoomtram. Het handelsverdrag met Tsjecho- Slowakfje. De correspondent van de N. Rott Ct te Praag meldt: Officieus wordt meegedeeld, dat de regee ring heeft toegestemd in een verhooging van de hoeveelheid in te voeren groenten volgens het handelsverdrag met Nederland, van 1000 tot 7000 ton. BUITENLAND. DE VOLKENBOND. Geméve, 0 Juli De Raad heeft in zyn ochtend- en avondzitting met gesloten deu ren de 8aarcommissie gehoord. Alle oom- missieleden gaven uiteenzettingen, de raads leden stelden vragen, natuurlijk vooral Oe- cil, die weer bUJk gaf van zyn groote scherp, zinnigheid en takt. Brantlng stelde slechts weinige vragen. De discussies waren soms zeer levendig en warm. Een voornaam punt was oja. de verhouding van den voorzitter, Ra uit, ten opzichte van zyn medeleden. Cecil wilde vooral weten, of Rault niet te eigenmachtig optrad en zijn medeleden ne geerde. Het Saarlld Land maakte geen slech ten Indruk. De commissieleden hebben thans den Raad verlaten. Deze gaat nu de resultaten van het verhoor dit woord is niet te scherp bespreken. Ingezonden Mededeellng. Fa. GEBR. H00GERDUIJN. Qavestigd 1870 FRANKRIJK EN ENGELAND. De Engelsch-Fransche besprekingen schy- nen op het doode punt gekomen te zy.n. De verklaring, gisteren door Baldwin afgelegd, volgens welke alle moeiiykheden daaruit voort komen, dat Engeland niet kreeg wat het te vor deren beeft, dat de schikking, in Januari voor gesteld, mislukte en bet dientengevolge de handen weer vry heeft, is precies op Frankrijk toepasselyk. Een verschil is echter, dat Erank- ryk, aldus de „Matin", de entente wil hand haven en ten behoeve van het geallieerde be lang de Roer bezette, terwijl Engeland door af- zonderly'ken druk op de Turken te oefenen, de conferentie te Lausanne verlamt en de onder handelingen over Tandzjer door zyn onver- zoenUjke houding in de kiem smoort. De „Homme Libre" waarschuwt ertegen, de bant. te leggen in die van Engeland, dat Frank ryk ermee zou willen boeien. Intusschen zoekt men hoe uit het slop te' komen. De „Temps" ziet de kern van het huidige geschil daarin, dat de koopkracht van de munt zoo hevig schommelt, dat Duitschland, Enge land en Amerika ernstig benadeeld worden. Het blad stelt daarom voor, desnoods na een onderzoek te Berly'n, een manier van inning der geallieerde vorderingen te zoeken, die zou neer komen op een geleideiyke, maar snelle vervor ming dier vordering in op alle markten ver handelbare fondsen, welke voor internationale betalingen zouden kunnen dienen. Ook heeft men ter beveiliging herinnerd aan het bekende barrière-tractaat, dat de Republiek vergunde in Vlaanderen garnizoenen te onder houden, om het even wie er in Vlaanderen te zeggen had. Dit stelsel werd voor de Roer aan bevolen. De hoofdzaak is nu of Poincaré voor het zenden van een memorie naar Londen zal te vinden zyn. In het algemeen helt men hier ertoe over, die concessie te doen. Intusschen trachten! de parlementsleden1, Klotz en Weiier te Londen toenadering tusschen beide landen te bewerken. Poincaré schynt op deze parti culiere bemiddeling niet gesteld te zyn. De mee ning wint veld, dat België ingeval van een scheiding tusschen Londen en Parys eer naar Londen zal zwenken. Rechts ;waarschuwt men om zich niet door Duitschlands economisch verval te erg te laten verontrusten. De Fransche gezant geeft mon. dellnge ophelderingen. Londen, 0 Juli. De Fransche gezant had om halfzes een onderhoud met Curzon op het departement van buitenlandsche zaken. De gezanten van België en Italië hadden van tevoren met Curzon van gedachten ge wisseld. Het onderhoud tusschen Curzon en den Franschen gezant duurde langer dan een uur. Vernomen wordt, dat de gezant geen documenten heeft aangeboden als antwoord op de Britsche vrageniyst betreffende de schadevergoedingen, doch volledig heeft geantwoord op de punten, die naar de mee ning van Groot-Brittannië opheldering ver dachten. Volens een Exchange-telegram uit Parys acht men het daar waarschynUjk dat Bald win en Poincaré, nadat de Fransche Kamer op 17 dezer op reces is gegaan, zullen bijeen komen om mondeling overleg te plegen over de schadevergoedingskwestie. BELGIE. België en het schadevergoedlngs- vraagstuk. Brussel, 6 Juli. Algemeen neemt men aan, dat Theunis het moeilyk tot Nieuwjaar zal halen, te meer daar nu de paus heeft gespro ken, h t Ruhrvraagstuk by vele katholieken uit een ander oogpunt wordt bekeken en de Engelsche opvattingen al meer en meer aan hangers vinden onder de bevolking. Een bekend Belgisch publicist, Passelecq, publiceert een opzienbarend artikel, waarin hy o.a. zegt, dat alle illusies omtrent het her stel vraagstuk moeten worden opgegeven, 4 jaar na den wapenstilstand en 24 weken na de bezetting van het Ruhrgebied. Over drie maanden ls dit gebied uitgeput, zegt de schrijver, en, wat gebeurt er dan? Het parlement heeft veel van zijn vroe gere geestdrift voor de Ruhrbezetting ver foren, zoodat men zich terecht mag afvrar gen, of bet nogmaals voor dezelfde quaestie gesteld, ook weer op dezelfde wijze zou stemmen als in Januari. Het land, zelf door zyn wisselkoersen, de financieele en econo mische moeilijkheden geplaagd, voelt met minder duidelijkheid misschien dan het par lement, dat de mogeiyke noodzakeUjkheid om tusschen Parys en Londen een keuze te doen, ons voor een tragisch dilemma zou plaatsen. Daarom, meent Passelecq, is het goed, dat de oogen van de natie gericht wor den op de werkelijkheid, dat de natie einde lijk leere Inzien, hoe de heele wereld, Frankrijk en België alleen uitgezonderd, reeds sedert verscheidene weken de vergis sing der huidige Fransch-Belgische herstel- politiek heeft lngeziqn. Hoog tyd wordt het, dat we aan onze eigen belangen gaan den ken en alle nuttelooze gevoelsoverwegingen terzyde laten. .Van officieel© zyde wordt het bericht na- tuuriyk! tegengesproken; de regeering houdt zich te dezer zake stipt aan de vroe ger afgelegde verklaringen. UIT HET BEZETTE GEBIED. Bielefeldi, 0 Juli. De verzorging met le vensmiddelen in het bezette gebied begint ten gevolge van de belemmering van het verkeer ernstig te worden. Vooral aardappelen zyn schaarsch. Uit het feit, dat de verkeersbelem- mering overal tegeiyk ln werking ls getreden, leidt men af, dat deze reeds sedert lang is voor bereid en dat de aanslag op de Rynbrug slechts als voorwendsel heeft gediend. Dusseldorp, 0 Juli. Wegens den aanslag op de brug van Hochfeld heeft de Belgische overheid gelast, dat ln elk rytulg van eiken trein ln het bruggehoofd Duisburg—Ruhrort een of twee Dultschers plaats moeten nemen. Mochten er nieuwe aanslagen van dezen aard Oostersche wijsheid. De ,^peed of living". Onze telefoon. De autowedstrijden bij Bussum. Zomer! Dieet voorschriften, waardoor maaglijders tot dusverre zich verhinderd zagen de lekkere scho tels te nuttigen waarvan zij houden, zijn thans geheel opgeheven. Ieder die lijdt aan slechte spijs vertering, maagontstaking of aciditelt is thans ln staat te eten wat hij wil en wanneer hij wil, zonder dat hij bevreesd behoeft te zijn voor de pijn en ongemakken die volgen zullen, Indien hij slechts een half theelepeltje Gebismureerd Mag nesium ln een beetje warm water gebruikt na eiken maaltijd. Deze kleine „vrijpassen voor goe de spijsvertering" maken 'het zuur snel onscha delijk en maken een eind aan de gisting van het voedsel, waardoor negen tienden van alle inaag- ongesteldheden veroorzaakt worden, en boven dien wordt Uw imaag er door in staat gesteld haar werk op een pijnlooze, normale wijze te verrichten. Het doet er niet toe hoe slecht Uw maag zich ook heeft gedragen, begeeft U naar Uw apotheker en schaft U een flacon Gebismu reerd Magnesium aan gaat vervolgens naar huis, eet een flinken maaltijd van de lekkere schotels waarvan gij houdt en gebruikt Gebis mureerd Magnesium. Gij zult Uw maaltijd nutti gen met genot en U heerlijk gevoelen. Geen lijden of dieet-voorschriften meer. Eet wat U lust en wanneer hst U behaagt en gebruikt Gebismureerd Magnesium de wonderlijke gewaarborgde „vrij pas" voor goede spijsverteering. Gebismureerd Magnesium Depdt, Naasaukade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apo thekers en Drogisten. Aannemersbedrijf van Schilderwerken enz. Heldersche Glasverzekering-Maatschappi]. Machinale Verffabrlek - Glashandel. Telef No 74. Middenstraat 18, HELDER.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5