tSS- U»- geUwHdka al gekocht? EE.NTWEE. DRIE klaar» het ed Zóó vtuö ótanzem Uwe schoenen alleen door Endat Jubileumpostzegels. THl HOUCA WATtOPQOOP CO» VALKBWWE® «MSTWJOAM V erkrijifbaar te Alkmaar bijH. 8. OLOtEGK, „Hert) Witte Huia", M. MEIJER Zn., A. (SPAANDER Go.j te lluarn bijA. SlPtAANDEIi Oo., Kleodingranr gazijnon v/h. P. VAN DEN BRUL; to Helder bijI. GRüNWAED, H. NYPELB. Inbeslagnemingen. Naar eerst thans bekend wordt, is in de eer ste helft van Juni op het station Lünen een groote zending levensmiddelen van het steun comité der Quakers, bestaande uit vele vaten cacao, bestemd voor Gladbeck, Bochum, Dort- mund, Hörde en Bottrop, door de bezettings autoriteiten in beslag genomen. Verder een zending van 600 pakketten levensmiddelen uit Zweden én te Dortmund een wagon aardap pelen van de „Ruhrspende". Op 30 milliard beslag gelegd. Een spoorwegambtenaar, die belast was met het transport van 30 miljard mark, bestemd ter uitbetaling van de loonen van het spoorweg personeel in den Palts, is door de Franschen aangehouden. Op het bedrag is beslag gelegd. De aanslag op de Rijnbrug. Naar het HolL Nieuwsbur. uit Elberfeld verneemt beginnen de geruchten over een sensationeele wending in het onderzoek om trent den aanslag op den spoorweg te Duis burg thans een bepaalden vorm aan te ne men. Er zijn lieden in hechtenis genomen, een Fransohman en een Argentijn. Ook een dienstbode, die te Duisburg in een restau rant in betrekking was en op de 2 gearres teerde personen opmerkzaam had gemaakt, is aangehouden, doch weer vrijgelaten, daar zij haar alibi kon bewijzen en ook kon aantoo- nenen ,dat zij met de twee aangehoudenen niets uitstaande had. De Argentijn was bij zijn aanhouding in het bezit van een fleschje met morfine, waarmede hij zich van kant wilde maken, indien hij! gevangen werd ge nomen. Dit voornemen kon echter nog tijdig; verhinderd worden. De gearresteerde Franschman, een communist, moet reeds be kend hebben. Voorts zijn er verscheiden ge loofwaardige getuigen gehoord, wier getui gen is de verdenking tegen de twee gearres teerden d'oet toenemen. Reedis enkele dagen geleden liep het gerucht, dat de aanslag te Duisburg in verband moest worden gebracht met Fransche communisten. Bij de volledige af sluiting van het bezette gebied was het niet mogelijk nadere gegevens te krijgen. Er zijn thans echter aanwijzingen, dat bet aan Duit- sche rechercheurs, die met de Belgische be zettingsoverheid samenwerkten, gelukt is eeltige opheldering te verschaffen, wat ver moedelijk een ommekeer in de geheele zaak ten gevolge zal hebben. Te Duisburg zijn in- tusschen toch nog 26 gijzelaars opgepakt. Een Dnitscher door Belgische soldaten doodgeschoten, In Oberhausen is in den nacht van Zaterdag op Zondag een kellner door Belgische soldaten doodgeschoten. Hij was op weg naar huis, toen hij, volgens de bladen, plotseling werd aange houden door de soldaten, die naar zijn 'pas vroegen. Nadat hij deze getoond had, werd hij achter een huis gebracht en daar door drie schoten gedood. ENGELAND. De havenarbeidersstaking. De staking der havënarbeiders dreigt in een strijd tegen de vakvereeniging te ontaarden. In de bijeenkomst van Maandag weigerden de stakers een overeenkomst van de vakvereeni ging te onderschrijven, waardoor het loon in overeenstemming „met de vermindering der kosten van levensonderhoud zou worden ver laagd. In de Nationale Conventie der Trans portarbeiders adviseerde de vakvereeniging den ledent eveneens (het werk te hervatten len het collectief contract na te komen, doch ook hier weigerden de arbeiders het werk te hervatten. Dinsdagmiddag werd uit Londen gemeld: Meer dan duizend vleesohdragers hebben op de markt te Smithfleld (Londen) gestaakt, uit sympathie met de bootwerkers. Intus- soben hebben in eenige havens de bootwer kers het werk op last van de oonferentie van den bond van transportarbeiders hervat, o.a. te Grimsby, Immingham en Liverpool. De staking duurt voort te Manchester, Birken- head en Huil. Londen, 11 Juli. Het stakingscomité te Looiden van de bootwerkersstaking heeft he den de staking opgeheven. Het werk wordt morgen hervat. Bezoek van een Amerikaaansch smaldeel. Greenock, 10 Juli. De Amerikaansche dreadnoughts „Arkansas", „North-Dakota", „Delawara" en „Florida" zijn hier heden voor een tiendaagsch bezoek uit de Scandinavische wateren aangekomen. Britsche kruisers ver welkomden ze met saluutschoten. Een moordaanslag. Dinsdagochtend werd die jonge Egypti sche prins Ali Fahmy J>ey in den gang dicht bij zijn kameraad in het Savoy Hotel, door een revolverschot gewond, gevonden. Hij werd naar het Charing Gross hospitaal over gebracht, waar hij bijna onmiddellijk na aan komst stierf. Zijn vrouw, Marie Marguerite Fohmy, een Frangaise van geboorte, werd aangehouden en later op den dag naar het politiebureau in Blow streel overgebracht, be schuldigd van moord op den prins door op hem een revolverschot af te vuren. Na ver hoor op het politiebureau werd zij voor 8 da gen naar de preventieve gevangenis gezon den. Nader wordt gemeld: De moord had in den,vroegen ochtend plaats kort nadat de prins en zijn vrouw naar hun kamers waren gegaan. Toen een der directeuren, die het' schot, had gehoord, de kamer binnenging, vond hij den prins met een kogel door het hoofd en in zijn nabijheid een browning, terwijl in een der muren kogelgaten waren. Mevrouw Fahmy verklaarde dat er een on geluk was gebeurd. De prins werd overge bracht naar een hospitaal, waar hij spoedig overleed mevrouw Fahmy werd naar Bow- atreet gebracht om haar een verklaring af te nemen. Zij ble.ef deze verklaring echter schuldig en gaf gedurende het geheele ver hoor zich over aan haar tranen. De prins, die 's zomers veel te Parijs ver toefde, was eerst zes maanden gehuwd. FRANKRIJK. De revue van 14 Juü. Aan de jaarljjksche revue op 14 'Juli te Pa rijs zullen niet minder dan 100 militaire vlieg tuigen deelnemen. Dit zal de grootste vlieg- demonstratie zijn, die tot nu toe boven Parijs heeft plaats gehad. Aardschokken in Zuid-Frankrijk. Dinsdagmorgen zijn te Bordeaux, Auch, Bayonne en in de omgeving van Perpignan lichte aardschokken gevoerd. Er wordt gee- nerlei schade gemeld. Veroordeeld. De krijgsraad heeft de soldaten Bogoris, Valeron en Maury, die op 14 April in den sneltrein van Nancy luitenant Lacarrière aangevallen, ernstig mishandeld en uit den trein geworpen hebben, teneinde hem te be- rooven, veroordeeld tot militaire delegatie en den doodstraf. De „Leviathan". Het stoomschip Leviathan is gistermiddag uit New-York te Gherbourg aangekomen. Het schip heeft de reis volbracht in vijf dagen en achttien uur. De haven van Oherbourg was feestelijk bevlagd om het snelle schip te begroeten; het werd van de reede af begeleid door een barkas met den Amerikaanschen vice-admi- raal, Williaim Andrews, aan boord en door vijf gepavoizeerde sleepbooten. DUlTSCIILAND. - De a.s. verhooging der posttarieven. Bvlijn, 11 Juli. De Rijksdagcommissie voor de posttarieven keurde heden de nieuwe verhooging op 1 Aug. a.s. goed. Zij bedraagt ongeveer het öVa-voudige van de thans geldende porti. Een binnenlandsche brief zal dan 1000 mark kosten. Tevens verstrekte de commissie den minister van posterijen een blanco_ vol macht, om eventueel op 1 Sept. deze tarieven te verdubbelen. De graan- en broodprijzen. Berlijn, 11 Juli. Met ingang van 23 Juli wordt de prijs van het graan, dat aan de ge meenten wordt geleverd voor het bakken van distributiebrood, van 800.000 mark per ton ver hoogd tot gem. 2.400.000 mark. De prijs van het brood zal ongeveer worden verdubbeld, doch het distributiebrood zal in weerwil daarvan nog niet het derde gedeelte kosten van wat reeds thans een brood in den vrijen handel kost. Met ingang van morgen zal een brood buiten de distributie 28.000 mark kosten, een kadetje 800 mark. OOSTENRIJK. Ontslag van 22975 staatsbeambten. De „Ullsteindienst" meldt uit Weenen:'He- den werd door de regeering het plan gepubli ceerd betreffende het voorgenomen ontslag van staatspersoneel van 31 Juli a.s. In totaal zullen aan de verschillende mi nisteries takken van dienst 22975 beambten worden ontslagen, 4.190 minder dan het in het voorontwerp van mr. Zimmerman ge noemd aantal, hetgeen n.1. 27.165 was. ITALIË. Voor twee millioen lire ontvreemd. Een van de meest illustere families der Italiaansche aristocratie, prins en prinses Giustiniani-Bandini, is het slachtoffer ge worden van een brutale berooving, welke door twee leden van het personeel is be dreven. Eergist erenochtend in alle vroegte dron gen een kamerdienaar en de chauffeur de slaapkamer van den prins en prinses binnen, die sedert zij hun beide zonen in den oorlog hebben verloren in afzondering op hun land goed hij Rome leven en wierpen zich op de slapende slachtoffers, wien zij een doek met chloroform onder den neus hielden. De prin ses was aanstonds buiten kennis, doch de prins verweerde zich nog eenigen tijd en herkende zijn aanranders, toen ook hij ver doofd werd. De inbrekers namen daarop de sleutels der kasten en plunderden deze leeg. Zij roofden een hoeveelheid juweelen ter waarde van twee millioen lire. Pas eenige uren later ontwaakten de prins en de prinses met zware hoofdpijnen. De die ven waren toen reeds lang verdwenen. VEREENIGDE STATEN. De Immigratie in de Ver. Staten. De plaatselijke immigratie-commissie ver trekt naar Washington, ten einde verbeterin gen aan te bevelen op de immi gratiewet. Het heet dat deze actie het gevolg is van de kritiek van de Russische barones, die drie dagen incognito in de immigranitenkwartie- ren heeft doorgebracht en thans meedeelt, dat zij nimmer „in zulk vuil geleefd heeft", ofschoon zij in drie Russische gevangenis sen heeft vertoefd. Deze toestand wordt het resultaat geacht van den grooten toevloed van immigranten in de laatste dagen. Een gevecht om een karavaan ln Transjordanlë. Een botsing tusschen twee stammen. Uit Damaseus wordt melding gemaakt van een hevig gevecht in Transjordanië. Vijfhon derd gewapende mannen van den Hoeweitats- lam ontmoette een karavaan van 500 kameelen, geladen met aan den Saradiyahstam toebehoo- rend zout. Na een gevecht, in het gebied van El Ezza, dat den geheelen dag duurde, maakten aanvallers zich van den karavaan meester. Ge meld wordt, dat honderd man werden gedood. De regeering van Transjordanië heeft vlieg machines naar het terrein van den strijd ge zonden. Doodgeschoten? Dinsdagochtend vroeg is de heer A. P. Bo- Ingezond«n medefleellngi wesLyon, de 24-jarige neef van de hertogin van York, te Wisley, in Surrey, dood in zijn automobiel gevonden. Hij had verscheidene verwondingen aan het hoofd. In den wagen werdl een jachtgeweer gevonden. Toen hij den avond tevoren uit zijn ouderlijk huis te Lon den vertrok, zeide hij ziob niet wel te gevoelen. KORTE BERICHTEN. Een telegram uit Rijssel meldt dat er bij de ontploffing van een granaat een persoon is gedood en zes gruwelijk werden verminkt; een bericht uit Vicenza (Italië) meldt dat vier kinderen bij de ontploffing van een gra naat zijn gedood. Het hof van gezworenen te Gent heeft den Franschman de_ Mazières, beklaagd van ver giftiging van zijn schoonzuster, ter dood ver oordeeld. Dé Belgische regeering betuigde haar leedwezen naar aanleiding van die molestatie van den Duitschen zaakgelastigde, waarmee Duitstóhland het incident als gesloten be schouwde. BINNENLAND. Eerste Kamerverkiezing. Voor de a.s. verkiezing van leden voor de Eerste Kamer zullen candidaat gesteld1 worden door den Vrijheidsbond: Noord-Holland, Friesland: S. van den Bergh, Rotterdam; dr. J. E. van Weideren Rengers, IJsbreclitum; E. W. Dyserinck, 's-Graven- hage; K. Breebaart, Winkel; D. van Houten, Weesp. De Plattelandersbond stelt: Noord-Holland, Friesland: O. Wolmerstett, Amsterdam; A. G. Reitsma, Appelsga; P. D. Bosch, Leeuwarden. De Staatkundig Geref. Partij stelt in alle provincies: P. v. d."Meulen, lid Prov. Staten, Kampen. Voor de provincies Noord-Holland en Fries land zal door de Roomsch-Katholieken een ge combineerde candidatenlijst worden ingediend voor de Eerste Kamerverkiezingen. Ze luidt als volgt: 1. Mr. J. N. ,T. E. Heerkens Thjjssèn, Haar lem (aftr.); 2. P. J. J. Haazevoet, Amsterdam (aftr.); 3. W. Fransen Jzn., Leeuwarden (aftr.); 4. mr. P. J. Reymer, Hilversum; 5. ,A. J. Loerakker te Schoten; 6. Carl Stokman te Leeuwarden; 7. mr. A. Dorbeck te Alkmaar; 8. prof. dr. A. H. J. M. van Rooy. („Msb."). De begrafenis van P. Noltlng. Onder zeer groote belangstelling heeft Dinsdagmiddag op de. Oosterbegraafplaats de teraarde-bestelling plaats gehad van wij len den heer P. Nolting. Ondanks de tropische hitte waren honder den en nog eens honderden naar de Ooster- bograafplaats getrokken, om dezen eenvou- digen man, die zoo populair wias, de laat ste eer te bewijzen. In het gras van de Kruis- laan zaten vele vrouwen met haar kinderen in afwachting van de komst van den stoet. Daar had zich ook het muziekkorps van de tram opgesteld. Het kerkhof zelf bood een ongewononi aanblik. In de brandende zon vóór het gebouw stond een groote massa belang stellenden. De burgemeester van Amsterdam en verschillende wethouders, vele raadsleden uit alle fracties, deputaties van vereenigin- gen etc. waren op het kerkhof aanwezig. De lijkstoet werd voorafgegaan door het muziek corps der tram met omfloerisd vaandel, dat treurmarchen speelde. Vele aanwezigen wa ren zeer ontroerd. De heer Ketelaar schetste zijn groote ver diensten in hartelijke woorden. Wethouder ter Haar preeis*hem als oen goed raadslid en trouw kameraad. Prof. Kranenburg sprak na mens den staatkundigen kring van Nolting, namens het hoofdbestu/ur van den V. D. Bond en namens de bondlsafdeeling Amsterdam. De voorzitter yan het Mannenkoor „Kunst na Arbeid", de wethouder Vos, (voorzitter van het burgerlijk armbestuur), de heer Gijse- laar namens den Bond van Amsterdamscho zan'gyereenigingen voerden achtereenvolgens het woord, fte heer Pothuis namens de S. D. A. P.-fractie. Nog verschillende andere spre kers voerden daarna het woord. Het standpunt der sociaal-democraten ten aanzien der sociale verzekering. Nadat besprekingen tusschen de besturen van het N. V. V. en de S. D. A. P. over de reorganisatie der sociale verzekering niet tot een resultaat haddon geleid, was een commissie benoemd, bestaande, uit W. H. Vliegen, voor zitter; E. Kupers en Joh. Brautigam voor het N. V. V.; en K. Lindner en J. E. W. Duys voor de S. D. A. P., om de besprekingen voort te zetten. Naar „Het Volk" meldt, is deze commissie met haar arbeid gereed en is volledige overeen stemming bereikt. In haar schema van een wetsontwerp geeft de commissie in groote lijnen aan, op welke wijze h.i. de sociale verzekering behoort, te verzekering geschiedt door landelijke Bedrij vereenigingen met een paiiteti^h samengr bestuur, dat benoemd wordt f0(>r we 8 vers- en arbeidersorganisaties in het betrokko '"h^eik bedrijf komt slechts ^n^r«fsrver- eeniging, berustende op het verplichte htoaat schap. Het land wordt verdeeld m ^rzekermgs- dist rieten. Tn elk verzekeringsdistrict is eon verzekeringskas, die zorgt voor de uitvoering! van de vorengenoemde verzekeringen en der medewerking verleent bij de uitvoering de invaliditeits-, ouderdoms-. weezeni- en we- duwenverzekering. Het bestuur van de v keringskas wordt samengesteld door tegenwoordigers van de plaatselijke organisa ties van werkgevers- en arbeidersorganisaties. Ten aanzien van de ziekenverzorging stelt de commissie de oprichting voor van één zie kenfonds in elk verzekeringsdistrict met ver plichte toetreding van alle arbeiders, in het dis trict wonende. Het schema van deze oommissie zal thans ter nadere behandeling aan de besturen van het N. V. V. en S. D. A. P. worden toegezonden. Hoogheemraadschap N.-Holland's Noorderkwartier. De aanbeveling voor de benoeming van hoogheemraad in de plaats van den heer Kooiman luidt: 1. H. K. Koster, te Wiennger- waard; 2. P. Trapman, te Schagear, 3. D. de Boer, te Stompetoren. NederiL Bond van Gemeente-ambtenaren. Bovenstaande bond houdt 21 Aug. te Am sterdam zijn algeimeene jaarvergadering. Te vens wordt het 25-jarig bestaan der afdoelmg Noord-Holland feestelijk herdacht. Artt. 34 en 88 Woningwet Blijkens de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer betref fende het ontwerp van wet tot wijziging van artt. 34 en 38 der Woningwet oordeelt de Regeering dat de vraag of de tijd niet geko men is, de Woningwet aldus toe te passen, dat woningen met overheidssteun eigendom der bewoners kunnen worden, bezwaarlijk kan beantwoord worden zonder nadere over weging. De gedachte komt aanvankelijk sym pathiek voor, maar de voor- en nadeelen zul len eerst bezien moeten worden. Voor veel gemeenten zal het zeer wol mo- gelijk zijn, zonder rijksvoorschot het noodige kapitaal te verkrijgen. Voor een beperking van het toezicht van Gedeputeerde Staten ziet de regeering geen reden. Een nieuw Christelijk dagblad. Naar de N. R. Ct. verneemt zal in de maand Nov. van dit jaar te Amsterdam verschij nen een nieuw Christelijk dagblad, onder den naam: Christelijk dagblad voor Neder land. Dit blad zal los staan van alle politieke partijen; aan de redactie zal een -groot deel van de redactieleden van de oude Chr. Am sterdammer verbonden worden. Hoofdredacteur wordt een christelijk ad vocaat daar ter stede. Voorloopig zal dit blad, dat uitgegeven wordt door een naamlooze vennootschap, al leen als avondblad verschijnen. Taak Rljkslnkoopbureau. Vragen van Kamerleden. De heer Staalman heeft den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: lo. Is het juist, dat door het Rijks-Inkoop- bureau rijwielbuitenbanden worden aangebo den aan Rijksveldwachters en andere Rijks ambtenaren tegen den prijs van 4.75 per stuk, met de bijvoeging: „Bij grootere partijen be langrijke reductie"? 2o. Zoo ja, acht de Minister zulk een func- tionneeren dan wel in overeenstemming met de taak van dit Rijks-Inkoopbureau? Het dok Tandjong Priok. Het dok Tandjong Priok, gebouwd op Bur- gerhout's Machinefabriek "en Scheepswerf, dat eenige weken geleden onder zoo groote belang stelling onder de Willemsbrug te Rotterdam is doorgebracht, is in de Waalhaven weer in zijn oorspronkelijken staat teruggebracht en is van daar gisterochtend te 9 uur naar Oost- Indië vertrokken. Zooals bekend is, wordt de overbrenging verricht door L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst. De sleepbooten „Humber" en „Poolzee" brengen het "dok weg. De leiding van het transport is opgedragen aan kapitein Willem Verschoor, den commandant van de „Humber". De reis zal vermoedelijk vier en een 'halve maand duren. Bij, K. B. is bepaald, dat ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubileum der Koningin van Rijkswege jubileum-postzegels worden uitgegeven. De jubileum-postzegels zijn, zoolang de voor raad strekt, nevens de gewone postzegels ver krijgbaar in dé waarden van 2, 5, 71/», 10, 20, 35 -en 50 leent eni van 1, '21/> en 5 gulden. De jubileum-postzegels van 2, 710, 20, 25, 35 en 50 cent dragen de beeltenis der Ko ningin-, die van 5 cent en van f, 21/» en 5 gul den vertoonen een tronende figuur met scepter en Rijksappel. Op de jubileum-postzegels zijn de bepalin gen van toepassing, welke belden voor de ge- worie postzegels. GEMENGD NIEUWS. De Rroekhu Ijs-loterijen, Te Heerlen heeft zich een- -groep van per sonen igevormd, obligatiehouders in de Iroekhuij smaatsch-appijen, die gezamenlijk een actie wensohen te beginnen ten einde de gestorte gelden terug te bekomen, daar volgens deze -groep genoemde maatschappij en niet aan hun verplichtingen voldoen. Beep afgêjpiepen. Tan 6011 "machine in een oliefaihnek te Meppel geraakte de arbeider Beule met zijn been bekneld, zoodat dit werd afgeknepen. Een moordaanslag. werd de Leusderweg te Arners- foort in rep en roer gebracht door een moordaanslag. Een bewoh-er van dien weg, ^11 '^hoonvader on-giv noegen heeft, had ook toen weer ruzie miet hem, waarbij ditmaal de twist zoo hoog liep, dat liij zijn schoonvader met een mes te lijf ging, en hem levensgevaarlijk verwondde in den buik, waardoor 't slachtoffer naar het St. Elisabets Ziekenhuis vervoerd imoest wor den. Blijkbaar uit zelfverdediging -handelende -heeft detze man ook zijn schoonzoon eenige wonden toegebracht, zoodat ook laatstge noemde in het -gasthuis verbonden werd om ftenrnn jj-j arrest te worden gesteld. Berooving. In een perceel aan den Z. O. Buitensingel te 's-Gravenha-ge, alswaar hij zioh met oen vrouw had afgezonderd, is iemand beroofd van 2975 en ongeveer 160,J00 mark. Ver dacht van medeplichtigheid aan deze beroo ving zijn aangehouden O. van B., 29 jaar en H. J. G., 28 jaar, autohandelaar, beiden wo nende aldaar. De vergiftiging te Utrecht Het „Utr. Dagblad" doet eenige modedee- lingon over de resultaten van het onderzoek dat is ingesteld naar de oorzaken van het vorgiftigingsgoval in de Adelaarstraat te Utrecht Het blad kan inet 'beslistheid mel den dat van een misdaad geen sprake ia Het geval heeft zich als volgt voorgedaan: de ouders van het gezin werden in den mor gen van 23 Juni bewusteloos gevonden, de beide kinderen waren dood, in het slaapver trek waren raam en deur dicht, de kraan van de gaslamp stond een weinig open, teneinde een klein gasvlammetje gedurende den nacht aan te houden. Een onderzoek, ingesteld door de docto- ren, die de lijkopening hebben vepicht heeft bij de twee kinderen do aanwezigheid van koolinonoxyde aangetoond. De dood is veroorzaakt door vergiftiging met koolinonoxyde gas. Dit is 't beruchte, giftige -gas, dat tegenwoordig een belangrijk bestanddeel van ons lichtgas is, dat zich o.a. ook vormt bij onvoldoende verbranding van kolen (kolendamp), bij sterk walmen van een petroleumlamp en dat reeds zoo dikwijls in slaai>- en badkamers bij onvoldoende lucht- verversching zijn slachtoffers gemaakt heeft. Wij hebben hier wederom zoo eindigt de mededeeling in het „Utr. Dgbld." een voorbeeld van twee treffende sterfgevallen door het slapen van meerdere personen in een kleine, gesloten ruimte, waarin een klein gasvlammetje -brandde. Zoo licht kan zulk een vlammetje inslaan en dan zijn degenen, die in het vertrek slapen, blootgesteld aan de uiterst giftige werking van dat verrader lijke kooloxyde-gas, dat zich door zijn reuk niet kenbaar maakt en reeds in geringe hoe veelheden heftige verschijnselen kan op wekken of den dood veroorzaken. Van de grens. In de Pruisische grensplaatsen laat zich de schaarschte aan levensmiddelen weer terdege gevoelen. Vooral aan vleesch en vet is gebrek hetgeen- blijkt uit den toeloop van Duitsche grensbewoners naar de Nederlandscbe grens om ze te bekomen. De melkprijs is verhoogd tot 2600 mark per L. Rund- en varkensvleesch kost 3200 mark, spek 3600 mark per pond. Daar ook het meel duim wordt, tracht men zijn voeding zooveel mogelijk met oude aardappelen aan te vullen». Huiselijke twist! Ten huize van D. te Zwolle ontstond een echtelijke twist De twist liep zoo hoog dat de man zijn vrouw met eene tensvork in de keel stak, waarop de vrouw in woede ontstoken, haar man met een ijzeren staaf een bloedende hoofdwond toebracht. Hierop volgde een worsteling en kwam de zoon, die boven lag te slapen, door het rumoer gewekt naar he neden. In de daarop ontstane worsteling tusschen vader en zoon, vielen beiden tegen den grónd en bleven bewusteloos liggen. De zoon kwam spoedig bij doch de vader moest per brancard naar het ziekenhuis worden vervoerd. Buitengewoon gemeente-ambtenaar! Te Hilversum leed de gemeentelijke H.B.S. onder een verschrikkelijke muizenplaag. Niets was veilig voor deze knaagdieren, zelfs niet d-e boterhammen van de overblijvers. Het gemeentebestuur heeft thans een kat aangesteld tegen vergoeding van kost en in woning. Bij de plechtige installatie werd den leerlingen verzocht, dezen gemeente ambtenaar niet in de uitoefening zijner funo- tie te storen. Brandstichting? Zondagavond, nadat de hoedenwinkelier Dieriks zijn woning aan de Kleiwegstraat no. 6 te Gouda bad verlaten, stond eensklaps het geheel gebouw in minder dan geen tijd in lichte laaie. Ondanks -het zeer spoedig en krachtig optreden van de brandweer, brand de het perceel geheel uit. Aan de belendende peroeelen werd veel waterschade^ berokkend. Men vermoedt, dat kwaadwilligheid in het spel Is. Noodlottige twist. Dinsdagavond ontstond twist in de Thalia- bar in de Korte Reguliersd/warsstraat te Am sterdam. Ben bezoeker loste 5 schoten, tmet gevolg dat een vrouw gedood en een andere gewond werd. De gedoode trachtte aanvankelijk te vluchten naar een nauwen hoek bij de piano. Zij werd door een kogel in het hart getroffen. Een vrouw die niets met den twist had uit te staan kreeg een kogel in den buik. Zij snelde do straat op en vluchtte een winkel aan de overzijde binnen. 1 )e dader trachtte nog zelfmoord te plegen doch de kogel, dien hij had afgeschoten, miste. Een auto van den Geneeskundigen Dienst was onmiddellijk ter plaatse. De geneesheer, die eveneens dadelijk aanwezig was, kon bij de eene vrouw slechts den dood oonstateeron. Do gekwetste werd vervoerd naar het Bin nengasthuis. Het slachtoffer was een gehuwde vrouw. Nader wordt gemeld: De dader, de chauffeur H., heeft het laat ste half jaar niet -gewerkt en leefde, -naar hij vertelt, met de vermoorde. Deze is een 42-jarige gehuwde vrouw, moeder van vijf kinderen. Naar de dader zegt, was hij zeer ja.oerseh en dat is de drijfvepr geweest van zijn daad. Hij vond haar in de Thalia Bar met een anderen man. Zij dronk met hem een glas bier. Toen is zijn jalouzie ten top gestegen en na eenige heftige woordi'11 greep hij een browning, welke hij in den zak droeg en loste op baar niet minder dan

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2