E COURANT Prima Wollen Men, Tweede Blad. C. VAN TRIET, J. HEIJLOO, v/h. FILBRI, Alle glazen worden hier direct vervaardigd. VAN DONDERDAG 12 JULI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Huurprijzen Woningstichting. Het bestuur heeft, zooals steeds, in het be gin het van het jaar de inkomens der huur der öpgenomeif, en uit dezen staat blijkt, dat reeds thans veie huurders met 1 Juli a.s. bo ven het 1/ van hun inkomen aan huur zullen moeten opbrengen, hetgeen met de laatste in uitzicht gestelde verhooging op 1 Juli 1924 in nog veel 'sterkere mate het geval zal zijn. De huurverhooging op 1 Juli 1923 zou ge middeld genomen, nog net te verdedigen zijn, doch die van 1924 gaat over de gestelde grens, heen. Om die redenen verzoekt adressant den Minister, te willen toestaan, dat de huurver hooging van pl.m. 60 ct. per week op 1 Juli 1924 niet worde toegepast, en daarmede met het bepalen der bijdragen in het exploitatie tekort rekening te willen houden. Bekroning Chef Kreuger. Zooals lilt de advertentie in dit nummer blijkt, is de firma Chef Kreuger op de Inter nationale tentoonstelling voor Pnotografie, Optiek en Cinematografie te Turijn mot do gouden medaille (hoogste onderscheiding) bekroond. Het verkeer met Huisduinen. Britsche polltielkrniser. Boottochtjes per Esona, Nu de kermis weder achter den rug is, eai we inmiddols in oen tropisch klimaat rijn be land, is een Zondagsch boottochtje met de Esona een niet te versmaden heerlijkheid1. En nu de maatschappij dan ook weder haar uit stapjes annonceert, zal dit voor menigeen aanleiding zttn tot het nemen van oen retour tje om voor een dagje eens te profiteeren van het heerlijke Kennemerland. Rijkspostspaarbank. Uit het Politierapport De zomersche winterwortelen gestolen. Dinsdagmorgen werd door een bewoonster van het Tuindorp aan het bureau Zuidstraat aangifte gedaan dat Maandagavond tusschen 8—10 uur van haar bouwland, gelegen tus schen de forti Inie en het Tuindorp de winter wortelen waren ontvreemd. Lijst van gevonden voorwerpen btgezonden mededeeHng. SPOORSTRAAT126 Burger- en Milltaire-Kloedermakerij. groots sorteering en zuiver pas sende coupe, maakt onze kleeding tot de beste. Vraagt Stalen. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert op Dinsdiag 17 Juli 1923» 's ntmlddags 8 uur. De agenda vermeldt de volgende onder werpen ter behandeling: Geloofsbrieven. Onderzoek: der geloofsbrieven van de nieuw verkozen raadsleden. Notulen. Vaststelling der notulen van do vergade ringen van 24 en 80 April en 15 Mei 1928. Ingekomen stukken. a. Beschikkingen van Gedeputeerde Sta ten ter zake van de door verschillende per sonen ingediende beroepschriften naar aanr leiding hunner aanslagen in de plaatselijke directe belastingen naar het inkomen. b. Goedkeuringsbesluiten van Gedeputeer de Staten op: 1. het besluit van den Raad dd. 24 April j.1 tot aankoop van grond van den polder „Hel der en Huisduinen". 2. het besluit van den raad dd. 24 April jl tot aankoop van eenige straten van O, 8. het besluit vhn den Raad dd. 13 Maart jl tot aankoop van den halven elgondom van een perceel grond voor verbreeding van de Javastraat van O. Adriaanse. 4. de vierde suppletoire begrooting, dienst 1922. 6. het besluit van den raad van 18 Juni J.L tot het doen van betaling uit den post voor „Onvoorziene Uitgaven". 6. het besluit van den Raad van 18 Juni ji. tot het aangaan van een geldleening groot 1,860.000.—. 7. den staat vian af- en' overschrijvingen op de hegrootingen van uitgaven dienst. 1928. c. Jaarverslag van de vereeniging Am bachtsschool voor Helder en Omstreken. d. Beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisves ting in de gemeente Helder gedurende het jaar 1922 is verricht. .e. Adres van Joh. van der Linden te Uitrecht in zake het niet toekennen van een plaats op die kermis, waarvoor hij de hoogste inschrijver was. Voorgesteld wordt de stukken ae voor kennisgeving aan te nemen. f. Adres van de afd. Helder van het Nod, Onderw. genootschap houdende verzoek niet Over te gaan tot de vastste benoeming van nieuw personeel aan een der gemeente scholen voordat de nieiuwe Roomsch Katho lieke school en de school aan de Weststraat door liet Bijzonder Onderwijs In gebruik zijn genomen. Voorgesteld woTiditi dit stuk te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies. Assistent laboratorium Gasfabriek. Voorstel om den laboratorium-assistent bij de Water- en Lichtbedrijven naar groep III der loontabel voor de Ambtenaren over te brengen. Voorstel om H. Walboam ofttheffing te verleenen vam. hfot;T>cp a.al<io bij art. 16, licll, der verordening op het bouwen en op de be woning ten behoeve van den verbouw der wo ningen Achtergracht WZ. nrs. 42 en 43. Voorstel om H. Dordtmundt ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 18, lid 1, der verordening op het bouwen en op de be woning ten behoeve van den bouw van per ceel. Schoolstraat no. 6. Ontslag Onderwijzer. Verzoek van J. van Hoek om ontslag als onderwijzer aan school no 4 en als leeraar aan do Avondvakteekenschool. Voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan: W. Kaan, 8. van Amersfoort Jzn., de Ver. Vakschool voor Meisjes, wed. H. J. Wcideina. Onderwfjs. Voorstel tot toekenning van vergoedingen Op grond van art. 100 der L.O. Wet 1920 uit de gemeentekas over het jaar 1921 aan: a. hot bestuur der Vereeniging „Laat de kinderkens tot Mij komen"; b. het R.-K. Kerkbestuur. Onderwijs. Voorstel om verlenging van vrijstelling te de heffing van schoolgeld voor de Avond vakteekenschool. Bestrating Sluisdijkstraat. Voorstel inzake de bestrating d'er Slui»- dijkstraat EiectriciteitsbedriJL Voorstel tot het leveren van electrisohen stroom aan den lichttoren te Huisduinen. Voostel om verlenging van "vrijstelling te vragen voor het geven van onderwijs door het Hoofd van school 14. Scboolbouw. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van de firma Starrenburg en Boer- dijk en de metselaars, opper- en timmerlie den bij den schoolbouw Van Galenstraat werkzaam, tot verlenging van de arbeids duur tot 81/» uur per dag. Sraatnamen. Voorstel tot het geven vap namen aan straten. Onvoorziene Uitgaven. Staat van betalingen uit den post voor on voorziene uitgaven. 1 Gemeente-rekening. Benoeming van leden van de oommissie voor het nazien der gemeente-rekening. Mededeeling omtrent het beleggen van gelden. i Ter visie. Mededeeling omtrent de bevinding van de Commissie van onderzoek naar de kwaliteit van het gas. Adressen aan den Raad. De Volgende adressen zullen in de eerst volgende vergadering van den Raad dezer gemeente worden behandeld: a. Van W. Kaan alhier, verzoekende erf pacht van een terrein nabij de Stakman BossestraaJ (634 M2.) voor opslagterreim. Voorgesteld wordt den erfpacht onder be paalde voorwaarden te verleenen. b. Van S. van Amersfoort Jzn. alhier, ver zoekende een stuk tuingrond nabij rijne "wo ning in huur te mogen ontvangen. (100 M2. 80.— per jaar). Voorgesteld wordt tot deze transactie over te gaan. c. Van H. Walboom alhier, verzoekende ontheffing op de bouwverordening voor te verbouwen woningen Achtergracht W.Z. 42 en 43. Voorgesteld wordt de ontheffing te verleenen. d. Als voren van H. Dortmundt voor per ceel Schoolstraat 6 (betreft een ander artikel der bouwverordening)» Voorgesteld! wordt ontheffing te verleenen. Subsidie bewaarscholen. Het Bestuur van de Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" verzoekt voor de door die Vereeniging in stand gehouden school aan den Kanaalweg en het R.K. Kerk bestuur van de H. Apostelen Petrus en Pau- lus voor de school in de Jonkerstraat, over het- jaar 1921, een vergoeding uit de ge meentekas te mogen ontvangen van resp. 2786.67 on 8360.84. De school aan de Koningstraat was gedu rende hot jaar 1921 overeenkomstig aan de gewone lagere scholen, i.o. de scholen 1 tot en met 7b (oud) en de school aan de Jonker straat aan school 8 (oud). Voor de school aan de Koningstraat komen B. en W., rekening houdende met de inter pretatie van den Minister, tot de volgende be rekening. Op 16 Januari 1920 werden do o.l. scholen 1 t.m. 7b bezocht door 2646 leerlingen, ter wijl op dien datum 80 leerkrachten aan die scholen waren verbonden. Het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer was 2646 80 88,075. De school aan de Koning straat werd bezocht door 890 leerlingen. Door deeling van het gemiddeld aantal leerlingen van 33,076 op 890 wordt ais uitkomst verkre gen 11,79. Het Bestuur heeft voor bovenbe doelde school van het Rijk de jaarwedden van 10 leerkrachten vergoed' gekregen, zoo dat het van de gemeente recht heeft op een vergoeding van de jaarwedde van 2 leer krachten of op het gevraagde bedrag ad 2786.67. Voor de school aan de Jonkerstraat geldt het volgende: De o. 1. school No. 8 werd op 15 Januari 1921 bezocht door 527 leerlingen, waarvoor aangesteld waren 20 leerkrachten. Gemid deld aantal leerlingen per onderwijzer alzoo 527 20 26,35. Aantal leerlingen school Jonkerstraat 443. 'Dit aantal gedeeld door het gemiddelde aantal leerlingen ad 26,85 geeft als uitkomst 16,8. Het R.K. Kerkbestuur heeft voor ziin school van het Rijk de jaarwedden van 12 leerkrachten vergoed gekregen. De jaarwedden vam de twee boven dat aantal 'aangestelde leerkrachten komen derhalve voor rekening der gemeente. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. voor, op grond van artikel 100 der L. O.-wet 1920, uit de gemeentekas over 1921 een vergoeding toe te kennen aan a. het Bestuur der Vereeniging Laat de Kinderkens tot Mij komen" van 2786.67 de jaarwedden van H. J. Brouwer en L. O. Ie Haan); b. het R.K. Kerkbestuur van 3360,84 (de jaarwedden van J. H. M. Hoogonbosch en O. A. Leewens). Wij teekenen1 hierbij nog aan, dat door toeeassinT vam art. XVH, 8e lid der Wet van 14 Juli 1919 (StbL No. 493), in verband niet art. 201, lid 4, .der L.O.-wet 1920, genoemde bedragen van 2786.67 en 3360,84 uit 's Rijks kas aan de gemeente worden gerestitueerd en verzoeken den Raad hen to machtigen zoo danige restitutie aan te vragen. De tegenwoordige! laboratorium-adsistemt bij het gas-, water- ein electriciteitsbedrijf verzocht indertijd- om op grond van de voor Ingezonden Mededeeling. Opticien - Hoofdgracht 73. zijne functie vereischte theoretische en- practU sche kennis en mede in verband met het feit dat zijn collega's in andere plaatsen in 't al gemeen hooger gesalarieerd; worden dan hier, genoemde functie van groep I naar groep IH der loontabel voor de Ambtenaren te willen overbrengen. Na ingewonnen advies van den Directeur der Water- en Lichtbedrijven, wel ke eveneens een hoogero bezoldiging wen- schelijk achtte, werd deze aangelegenheid door B. en W. in handen gesteld van de Com missie voor Georganiseerd Overleg, die meergenoemd adres in het door haar uitge brachte rapport omtrent de technische sala ris-herziening verwerkte. In dit rapport stel de de Commissie om. voor de functie van labo ratorium-adsistent in groep Hl te plaatsen. B. en W. konden echter geen vrijheid vinden in den geest van het rapport der Commissie voorstellen in te dienen. Thans verzoekt de laboratorium-adsistent, nu de voorstellen der Commissie niet zijn verwezenlijkt, alsnog deze functie in groep Hl te plaatsen- Waar het B. en W. alleszins billijk voor komt dat meergenoemde functie hooger ge salarieerd wordt dan tot heden het geval was, welke meening de Commissie voor de Water en Lichtbedrijven ook is toegedaan, stellen zij voor de loontabel voor de Ambtenaren, behoórende bij de Salaris verordening 1920, met ingang van 1 Juli 1923 zoodanig te wij zigen, dat de functie „adsistent-laboratoriuin bij het Gas-, Water- en Electriciteitsbedrijf'" van groep I naar IH wordt overgebracht. DE WARMTE. Onze stadgenooten, de heeren D. L. Ste- yenson en W. G. Vriend zijn Vrijdag 6 dezer Haag geslaagd voor het examen le Officier Groote Stoomvaart. Doop het Bestuur der Woningstichting is aan den Minister van Arbeid een request ge richt, waarin het mededeelt kennis te hebben genomen van 's Ministers schrijven aan do heeren Kessenich e.a. inzake het niet verder toepassen van huurprijsverhoogingon op de met rijksvoorschot gebouwde woningen, in welk antwoord de mogelijkheid daartoe in uit zicht kan worden gesteld, indien kan worden aangotoohd, dat de gestelde huren het 1/6 of 1/7 van het inkomen der huurders te boven gaan. Nu de warme dagen eindelijk volgens sommigen misschien, helaas zijn aangebro ken en de trek naar het strand evenredig is toegenomen, is de verkeersregeling voor de auto's en rijtuigen, welke het verkeer me Huisduinen onderhouden, ook in werking. Wi, deelden reeds vroeger het voornaamste ovei deze lang niet overbodige regeling in ons blad mede. De bestuurders en koetsiers zijn ver plicht langs voorgeschreven wegen te rijden op bepaalde punten standplaats te nemen en eenzelfde tarief door te voeren. Gedurende den korten tijd, dat de regeling gewerkt heeft, zijn er echter reeds verschillen de moeilijkheden gerezen en bestaat er bij de ondernemers en wellicht ook bij de politie een zekere ontevredenheid over de naleving der afspraken en over de regeling zelve. Nu is het verkeerd voorbarig te oordeelen over een regeling, die eerst korten tijd practlsch wordt toegepast. Alles went op den duur en alle voorschriften behoeven nu eenmaal zeke ren tijd om goed door te werken. Niettemin zijn er zekere bezwaren, die o. 1. van zooveel gewicht zijn, zoowel voor het pu- bliek, de autoriteiten, als de ondernemers, da bespreking daarvan in het openbaar gewenscht is. Dit toch ls het beste middel om onwllligen tot verbetering te brongen, tevens gelegenheid biedend aan de publieke opinie om over deze zaak van algemeen belang te oordeelen. Van hetgeen wij van verschillende zijden vernamen, willen we hier een en ander mede- deelen. Zoo werd beweerd, dat de verkeersregeling 1. q. op geen enkelen rechtsgrond zou berusten en dat de ondernemers alleen gebonden zijn moreel wel te verstaan door hun afspraken onderling en met de politie. Zij kunnen zich daaraan naar belleven al dan niet houden, kun nen er hoogstens wat kwaad om aangekeken worden. Waar het hier de grondslag van de geheele regeling geldt, ls het van belang te weten of deze lezing de juiste is. Is dit wer kelijk het geval, dan is het o. I. aangewezen, dat de ontbrekende rechtsgrond er spoedig kome. Een ander bezwaar van ondernemerszijde ls, dat de terugweg naar de gemeente (over Stroo weg, Middenweg, Brakkeveldweg, Parallelweg) zoo lang is, hetgeen h. 1. schade oplevert. Al moge dit juist zijn (rijtuigen hebben er nog meer nadeel van dan auto's), wat wij nog niet geheel toegeven, dan ls er toch voorloopig wei nig aan te doen, aangezien de plaatselijke ge steldheid niet toelaat een korteren weg te ne men. Eerst wanneer er eens wanneer zal dit boe langer hoe urgenter vraagstuk worden opgelost? een behoorlijke spoorwegover gang van liet Stationsplein naar den Polder weg zal zijn tot stand gekomen en de gepro jecteerde'weg langs het Galgenveld naar den Strooweg zal ztfn aangelegd waarbij wij hier nog eens oji bespoediging aandringen, ook In verband met de werkverschaffing dan wordt een kortere weg en tevens een belangrijke verkeersverb'etering verkregen. Voorloopig zal men er in moeten berusten. Een andere klacht is, dat sommige onder-» nemers, grootendeels uit concurrentiezucht, zich niet steeds aan de bepalingen houden, waardoor anderen in de verleiding komen 'om hieraan mee te doen. iZoo wordt lang niet steeds de voorgeschre ven weg gereden, terwijl ook met de voorge stelde tarieven de hand wordt gelicht. Ook de standplaats wordt wel eens elders gekozen. Dit zijn natuurlijk ontoelaatbare tekortkomingen, waarbij ook het publiek nadeel kan onder vinden. Het schijnt- ook voorgekomen te zijn, dat er zonder vergunning is gestationneerd, b.v. door iemand uit Schagen. Dit zijn allemaal dingen, die Vel moeten worden overwogen en waar mogelijk bestre den. want anders komt de geheele regeling in gevaar. Een bezwaar voor het publiek is, dat de wa gens niet op gezette tijden rijden, zoodat er soms lang moet worden gewacht, alvorens „de bus" komt, terwijl op andere oogenblikken twee Of meer zijn. Wij meenem te weten, dat Idestiids de Economische Commissie aangedrongen heeft op een vaste dienstregeling. Deze zou ook wellicht de ondernemers ton goede komen, aangezien dan een meer geregeld vervoer kan plaats hebben. Misschien wil men- dit denk beeld nog eens overwegen. De tariefontduiking naar boven en naar beneden zou wellicht te voorkomen zijn door het voorschrijven van plaatskaartjes van vastgesteld model; deze zouden ook de eigena ren c. q. directies der vervoerondernemingon meerdere contróle gevon, ook op hun personeel. Dan is er het opstellen der voertuigen op de standplaatsen. Thans staan ze daar in een wil lekeurige volgorde. Dit brengt mee, dat soms de eene wagen al van de rit terug is, als de andere nog op vracht moet wachten, terwijl het ook de gelegenheid opent voor unfaire prak tijken. Aanbevelenswaardig in aller belang is o. i. het treffen van eene regeling, welke ook in de groote steden voor files van huur auto's en -rijtuigen geldt en ook door koetsiers en chauffeurs aldaar wordt voorgestaan, waar bij de wagens zich in file of in rij opstellen naar volgorde van aankomst. Passagiers, die vervoerd wenschen te worden, moeten nu ge bruik maken van de eerst-staande auto of rij tuig. Is dit vol, dan komt No. 2 aan de beurt en vervolgens. Wenscht men een bepaald voer tuig, dan moet gewacht worden totdat dit aan de beurt is. Op deze wijze verdient ieder een fatsoenlijk stuk brood en gaat alles veel ge regelder. t Hiermede hebben wij de voornaamste be zwaren opgesomd en hier. en daar geneesmid delen in overweging gegeven. Dit sluit geens zins in, dat wij de autoriteiten nalatigheid zou den verwijten ten deze. Integendeel, wij weten-, dat deze zaak voortdurend hun aandacht heeft. Ook daarom meenen wij goed te doen, zoodra doenlijk hun méening -over het onderhavige vraagstuk te vragen. Wij hopen daarover wel licht Zaterdag reeds een en ander mede te deelen. Het spreekt vanzelf, dat wij ons eindoordeel tot dien voorbehouden. De Britsche politiekruiser „Garry", die op den doortocht naar Antwerpen eenige onzer havens aandoet, is gisterenmiddag hier in de haven gekomen en zal daaruit morgenmiddag weer vertrekken. Opgave uitsluitend betreffende het. post kantoor Helder en zijne bjj- en hulppostkan toren over de maand Juni* 1923. Op spaarbankboekjes uitgegeven te Helder en elders, werd in den loop der maand te Helder ingelegd f79.737.47 en terugbetaald f 105.809.21. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald fé6,071.74. Het aantal te Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 80. Door tusschenkomst der te Heidér geves tigde kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal be drag van f—en afgeschreven 1 100.—. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 100. Het aantal te Helder uitgegeven nieuwe staats schuldboekjes bedroeg 0. Hieronder 17 formulieren ad f 1.— in spa&r- bankzegels van 6 gsent en 204 formulieren ad f 1.in Bpaarbankzegels van 1 cent (Schoolt sparen). Hoofdbureau van Politie: een rozekrans, een kinderschoentje, een jockeypet, een ring met sleutels, een stroohoed, een paar dameshandschoenen, een emaille broche met portret, een dameshandtaschje, een huisdeursleutel, een stuk ketting, een trapper van een rijwiel, een wagenkussentje, een por- temonnaie met inh., twee huisdeursleutels, een wollen muts, een grijze handschoen. J. Meurs, Aridlleifiestr. 15: een kip. B; Anraad, Wilhelminastr. 43: een huisdeur sleutel. Kleimans, Spoorstraat 97b: een sigarenkoker. Oortgijsen, Westgracht: een vulpotlood. Elburg, Dijkstraat 35: een bril in etui. D. Bontes, Wachtstraat 38: een ijsmuts. Schooneveldt, J. in 't Veltstr. 10: een dames- taschje. Leen, Kanaalweg 165: een kindermuts. Veen-, Kanaalweg 93: eendamestaschje. Dunk, Torendwarssff. 8: een portemonnaie met lnh. Schaap, Achterstr. 8: een etui met schoolbe- h oefteil'. Schooneberg, Wilhelm^tr. 18: een groote bal. Hoeksel, Wagenstraat 27: een vulpen. Van der Klauw, fort Kijkduin: een postduif. Kiene, Polderweg 46: een hond1. Weesinrichting Huisduinen: een ceintuur. S. Eliasson, Wilhelminastr. 38: een aantal spaarzegels. Orelio, Cronjéstr. 16: een beursje met inh. Kraan, Broodsteeg 1: een schippershaak. Catshoek, Middenstr. 8: een zwart strikje. D. Kruk, Molenstr. 29: een portemonnaie met inhoud. Bussing, Polderweg 3: twee houten stoelen. O. Bruijn, Hoogdwarsstr. 1: een zilverbon. Van Alphen, Dijkstr. 34: een portemonnaie met inh. Bloem, Keizerstr. 64: èen damestaschje met inhoud'. Van den Berg, Schagenstr. 115: een ceintuur. Jongman, Van Limburg Stirumstr. 67: een scheermes in etui. Woudstra, J. in 't Veltstr. dit een broche met kinderportret. 1 Kraan, Vischstraat 76: een ceintuur. B. de Vries, Schagenstr. 66: een gedeelte fiets lantaarn. J. Koppel, Weststraat 92: een ceintuur. 3uis, Vischstraat 2.1: een dameshorloge. J. Greuter, Kt. Duitstr. 28: een koralen beursje met inh. Bregman, Smidstraat 28: een broche. (B 21) Smits, Ankerpark 8: een mondorgel. Brakpnsiek, iMolonerf 1: ©en pet. Everts, Pijlsteeg 1: een portemonnaie met inh. Hoogeveen, Californiestr. 69: een portemonnaie met! inh. Buise, Gravenstraat 4:' een sportwagentje. Van 't Hert, Vijzelstr. 7: een rijzweep. Van Beek, Smiddwarstr. 6: een gladde ring. Klein, Leliestr. 22: een bril en een kinder schoentje. J. Visser, Weltevreden No. 7: een portemon naie met inh. 'Brems, Binnenhaven 123: een beursje met inh. Brouwer, KI. Duitstr. 6: een ceintuur. Van der Poll, Spoorstr. 97a: een beursje met inhoud. Prins, Van Limburg Stirumstr.: een pet. K. Borg, Goversstr. 20: een mantelceintuur. S. Jansen, Parallelweg 29: een mantelceintuur. Zjjdeman, P. Heinstr.: een ring met sleutels. Bruns, Polderweg 3: een portemonnaie met lnh. Christiaanse, Nieuwstr. 1: een doosje inh. rozenkransen. Swager, Molenstr. 128: een hondenhalsband. Metselaar, Van Galenstr. 9: een portemonnaie imet inh. Zeger Houter, Kanaalweg 107: een portemon naie met inh. De Waard', le Vroonstr. 28: een slang van een fietspomp. Hagen, Breestr. 37: een hondenhalsband. Kosterman, 2e Vroonstr. 27: een hondenhals- band Venema, Schagenstr. 87: eon oorknopje. Schorzij,, Anemonenstr. 28: een portemonnaie met inh. Kemp, Ruljghweg: een duimstok. KSSS Bouwverordening. Bouwverordening. Erfpacht Onderwijs. Salarieerlng labor.-asslstent Blazende menschen, puffend van de warm te, roode, bezweette gezichten, straten, waarin blakerend de zon staat' te schijnen, den gan- schen langen dag.... dat ia op het oogenblik het aspect van de wereld. De hittegolf is ge komen, en bestrijkt een deel van Europa; de zon, die in geen weken en maanden meer dan enkele sporadische oogenblikken ons met haar schijn verkwikte, baalt haar schade in: de ijs bergen van den Atlantischen Oceaan zijn ge smolten, allemaal tot water geworden.'t is zomer, zomer! En evenals een spraakzame juffrouw, die een boodschap moet doen, maar haar tijd verpraat heeft met alles en nog wat, en die nu bemerkt, dat zij zich haasten moet om op tijd klaar te komen, evenzoo is de zo- mergodin thans van haar oponthoud bij de ijs bergen geschrokken, omdat de tijd ai zoo schrikkelijk ver heen is. En ze is begonnen te spurten; hijgend en blazend ein puffend slooft zij zich uit om nog gauw de verschuldigde por tie aan de aarde te geven. De zon gelastte zij wat feller en intenser te stralen, en wij, arme stofgeborenen, die tot voor korten tijd nog kleumerig rondliepen in dunne zomerjasjes, die foeterden, dat de kachel weggehaald was, wij weten thans geön raad: we stikken, we smelten, we lossen op, we verdwijnen. En moe ten maar zien hoe we ons lichaam aanpassen aan die groote temperatuursverandering. Merkwaardig, zoo geheel anders bet aspect der wereld is gewordonil De laaghangende luch ten, waar de koude winden langs speelden, en de grimmige wolken, die door Noordwesten winden langs het firmament werden voortge jaagd alsof het herfst was, de glibberige, natte, kleffe straten, waar van elk uitstekend huizenpunt de regen' neersijpelde, de regen jaseen- die- niet- meer- droog-werden- oindat-do- kachel-niet-meer-brandde, ze zijn verdwe nen, vergeten. In plaats daarvan zien we nu zwemmende natuurgenooton, fietsen, beladen met badhanddoeken, met zweetdruppels bepa- relde, hoogroode menschengezichten. En ze gaan allen, de fietsen, de badhanddoeken, de gezichten» éénzelfde richting uit. Te water! dat is de leus van deze tropische dagen» Te water, omdat in het water de eenige mogelijkheid voor eenige afkoeling is. En de groote, onafzienbare plas, die in eeuwige kab beling haar golven spoelt tegen de kust, die haar staag afvreet en ondermijnt, en tegen wie wij een eeuwigdurenden strijd moeten voeren om te houden wat wij hebben: ons land, onze duinen, onze stranden, die plas wordt thans de lafenis voor onze doornatte, kleffe lichamen. In allerlei toonaarden reeds is de zee bezon gen. En met de zee haar inhoud: de golven, de vischjes, de baders en baadsters aan de stran den. En wat men van de zee ook zeggen moge: haar slachtoffers zoekt zij niet onder de badenr de menschheid. Heele risten ongelukken vul len dagelijks thans de kranten, wij deelden er reeds van mede en zouden ze gemakkelijk aan kunnen vullen, maar bet betreft alleen jongens, die in binnenwateren en rivieren eenige ver- frissching zochten: de zee gaat in dit opzicht vrij uit. Of dit nu komt, doordat de bewoners van kustplaatsen over 't algemeen beter zwem men dan de landratten» dan wel of het zeewater wellicht warmer is en minder aanleiding geeft tot krampen en ander ongerief, weten wij niet, maar een feit is het, dat men zoo goed- als niet hoort van ongelukken aan zee.' In dit opzicht wonen we hier dus in een bevoorrechte streek. In ander opzicht ook. Wil men bewijzen? Luister maar, zij zijn voor het grijpen. Uit Amsterdam van Dinsdag: In de oude stad, vooral op de asfaltwegen, is de hitte ondragelijk. Verschillende personen zijn onwel geworden. Eenige keeren moest transport per auto of brancard naar de gasthui zen plaats hebben. In de namiddaguren een temperatuur van in de 90 graden Fahrenheit: waarlijk een Indische oostmoesson deed hier zijn intrede. We kwa men zelfs tot een warmtereoord sedert het jaar 1887. Ware het niet, dat nu en dan een, windvlaag heel eventjes wat verademing bracht, 't zou nauwelijks te harden zijn geweest. In de open trams was onderweg geen plaatsje te krijgen, de dichte wagens boden een balsemieke tem peratuur, bet openlaten óók van de voordeur vormde den wijzen maatregel, welke passagiers vah een dood door verstikking redde. Het beste was 't uit te houden op de terras sen der café's, al zagen we dan ook op een biljet voor een café zónder terras aangekon digd: het is buiten warmer dan binnen! J

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5