ZIMEI-IITVEIKOOP. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Hotel „DEN BURG CONFECTIE-AFDEELINGEN I. GRUNWALD. - HELDER. Nr. 5738 ZATERDAG 14 JULI 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 HET FEUILLETON is op pag 4 van dit blad opgenomen. BUITENLAND. ENGELAND EN FRANKRIJK. De verklaring van Baldwin. Donderdag werd de met ongeduld verwachtte rede van Baldwin in het Engelsche Lagerhuis gehouden, waarin het Britsche standpunt in zake de schadevergoeding en de bezetting van het Ruhrgebied werd' uiteengezet. Ondanks de groote hitte, waaronder vele leden van het Huis klaarblijkelijk te lijden hadden, bleef geen plaats onbezet. De tribunes waren eveneens stampvol, evenzoo de voor de diplomaten bestemde plaatsen. Ook in het Hoo- gerhuis waren de buitenlandsche diplomaten goed vertegenwoordigd. In het Lagerhuis was van de Duitsche diplomaten o. a. de gezant schapsraad Bernstorff, een neef van den vroe- geren gezant te Washington, aanwezig. Het kan niet duidelijk genoeg worden ge maakt in het belang zoowel van de betrokken mogendheden als van ieder, die wellicht hoopt zich te bevoordeelen door de verschillen tus- schen die mogendheden te exploiteeren, zoo zeide de minister, dat het eenige motief voor een mogelijk meeningsverschil betreft de meest doeltreffende middelen om de doeleinden te be reiken, welke een levensbelang voor allen vor men en waarover allen het eens zijn. Wij zijn vastbesloten, evenals ieder onzer bondgenooten, dat Duitschland vergoeding moet geven voor de schade, gedurende den oorlog aangericht, in de volste mate van zijn capa citeit. Wij beseffen evenwel als „business"-natie, dat als wij Duitschland vragen te betalen boven zijn capaciteit, wij niet zullen slagen en dat wij en onze bondgenooten daaronder het meeste zullen lijden en wij zijn vast overtuigd, dat methoden, die alleen kunnen leiden tot den ondergang van Duitschland, noodlottig zullen zijn voor dit land, voor onze bondgenooten en voor geheel Europa. Van den aanvang af hebben wij duidelijk doen uitkomen, dat naar onze meening de be zetting aan het Ruhrgebied er niet op berekend is, om het maximum-bedrag der schadevergoe dingsbetalingen aan de geallieerden te verkrij gen. In Januari deden wij in Parijs een aan bod, dat wij beschouwden als een zeer edelmoe dige regeling teneinde te vermijden wat ons voorkwam een economische ramp te zijn. Dat aanbod werd verworpen en sedert hebben wij ons afzijdig gehouden, gedreven door een geest van oprechte loyauteit jegens een verbond, dat naar onze meening de voornaamste waarborg is geweest voor den Europeeschen vrede en dit nog steeds is. Tal van gevolgen, die verwacht werden, zijn op weg naar vervulling. De geallieerden krijgen minder schadevergoeding dan vóór de bezet ting. De schadevergoeding, die zij nog krijgen, wordt verkregen ten koste eener toenemende ontwrichting van het Duitsche economische stelsel en, naar waarschijnlijk voorkomt, van de volledige ineenstorting in de toekomst van dat stelsel zelf. Duitschland zelf schijnt snel in de richting te gaan van een economischen chaos, die wel licht zelf weer gevolgd wordt door een maat- sehappelijken industrieelen ondergang. De plaatselijke bevolking lijdt in vele gevallen ern- sti? en er is werkelijke beduchtheid voor een voedseltekort. Dit is geen toestand, die Duitsch land alleen raakt. Ieder land van Europa be taalt den prijs voor dezen stand van zaken. Het eene land betaalt het met een gestadig dalenden wisselkoers, een ander met vermindering van zijn handel, een derde met toenemende werk loosheid. Als wij geroepen werden de zaak van ons eigen land/ alleen] uiteen te zetten of te ver dedigen, zouden wij zonder moeite de ernstige uitwerking kunnen aantoonen, die reed9 lang teweeg is gebracht ten aanzien van den Brit- schen handel. Ondanks de zeer groote uitgaven van dén Staat het cijfer is ongeveer vier honderd millioeni pond sterling sedert den wa penstilstand1 hebben wij in dit land nog werkloosheid op groote schaal. Niet alleen dat onze verwoesting voortduurt ln plaats van her steld te worden, maar zij gaat in toenemende mate voort, daar de zedelijke uitwerking er van zich verspreidt onder ons volk. De openbare meening in geheel Europa en met het minst in Brittannië wordt meer en meer gevoelig voor dezen toestand' en veront rust over het voortduren ervan. Het is niet te veel gezegd, dat het herstel der wereld in ge vaar is en dat de vrede, waarvoor zopveel offers gebracht werden, op het spel staal Het is onder deze omstandigheden, dat Zij ner Majesteits regeering in toenemende mate onder den indruk is gekomen vau de noodzake lijkheid om handelend op te treden. De wisse ling van vriendschappelijke besprekingen blijkt met in alle gevallen tot positieve resultaten te leiden. 'De vrede zal niet definitief worden verkregen en het herstel zal niet worden verzekerd vóór een oplossing gevonden is voor drie groote quaesties. Deze zijn: lo. de betaling der scha devergoedingen; 2o. de regeling der intergeal- lieerde schulden en 3o. de veiligheid van het gepacificeerde Europa. 'Wij honen bij dit streven nog steeds de me dewerking* van Frankrijk en België te verkrij gen, niet minder dan die van Italië. Wij hebben inderdaad alle reden te gelooven, dat het stand- punt der Italiaansche regeering in wezen over eenkomt met het onze. Welke zijn nu de stappen, die naar wij mee- nen .onverwijld dienen te worden gedaan? De Duitsche nota van 7 Juni stelde een on derzoek voor naar de betalingscapaciteit van Duitschland door een onpartijdig lichaam, gepaard met die verbintenis, de "bedragen te betalen, vastgesteld op de wijze, die voorge steld zou worden. Zij bevatte verder het aan bod' van een reeks concrete waarborgen. Ik geloof niet, dat deze denkbeelden, of zij vol doende zijn of niet, genegeerd moeten wor den. Wij zijn van oordeel, dat zij moeten worden onderzocht en nagegaan, opdat wi; kunnen ontdekken of er de mogelijkheid in ligt om vorderingen te maken. Vernemende dat de Franische en de Belgische regeering niet geneigd zijn liet initiatief te nemen om een antwoord in overweging te geven of schoon wij een dergelijk optreden hunner zijds zeer welkom zouden hebben geheeten hebben wij er deze regeering, evenals de Italiaansche, van in kennis gesteld, dat wi; zelf "bereid! zijn de verantwoordelijkheid op ons te nemen van het gereedmaken van een ontwerp-antwoord. Wij zullen dit antwoord met de minst mogelijke vertraging aan onze bondgenooten voorleggen te hunner overwe ging en om er hun opmerkingen over te ma ken, en wij vleien ons met de hoop, dat wi. in staat zullen zijn met hen tot overeenstem ming te komen ten aanzien der bewoordin gen. Bij het uiteenzetten van dit standpunt, is de Britsche regeering niet zonder hoop, dat zij het gevoelen der geallieerden evenzeer weergeeft als haar eigen. Wij gelooven niet, dat wij in beginsel ver van hen gescheiden zijn, zoo -er al van scheiding sprake ia Mee ningsverschil over de methode mag niet on oplosbaar zijn. Voor,zoover een vereenigc optreden mogelijk is, zullen wij voortgaan di' na te streven, gelijk wij steeds getracht heb ben en wij zullen met vertrouwen de welwil lende overweging inroepen van al onze ge allieerden en van alle betrokken staten voor onze voorstellen, die geen ander doei hebben dan pacificatie van Europa en het herstel der uitgeputte wereld. Een gelijkluidende verklaring werd in het Hoogerhuis door Curzon afgelegd. Baldwin legde, volgens de bladen, zijn ver klaring met zekere angstvalligheid af. Men kon zien,'dat hij een van buiten geleerden tekst voordroeg. Verschillende passages van zijn rede werden met instemming begroet, zoo de verklaring, dat Italië Engelands op vatting deelt. Nadat Baldwin zijn verklaring had afge legd', nam Ramsay MacDonald het woord en sprak de hoop uit, dat de eerste minister succes 'bij zijn pogingen zou hebben. Voorts vroeg hij of de nota aan Duitschland ter stond zal worden opgesteld, of de tekst ook aan de Ver. Staten zal worden medegedeeld en of gelegenheid tot debat in het Lagerhuis zal worden gegeven. De eerste minister antwoordde de eerste en derde vraag met een duidelijk „ja", doch was niet zeer duidelijk in zijn antwoord op de tweede vraag, zocdat Macdonald deze herhaalde, waarop Baldwin zeide, dat hij dit nog niet wist. In sommige kringen schijnt de opvatting te bestaan dat men de Ver. Staten den tekst eigenlijk niet behoort toe ie sturen, daar Amerika zich van het vraag stuk der schadevergoeding terug heeft ge trokken, doch natuurlijk zal de tekst worden verstrekt, indien het Amerikaansch gezant schap daarom vraagt. Men is van oordeel, dat het antwoörd in den loop der volgende week gereed zal zijn doch, aangezien de tekst eerst aan de geallieerden wordt voor gelegd, zal het wel tot het einde van deze maand duren, alvorens het antwoord werke lijk wordt afgezonden. FRANKRIJK. Polncaré over de regeling van het Ruhrvraagstuk. Poincaré heeft aanl verschillende vertegen woordigers van Parijsche bladen verklaard, dat een spoedige regeling van het Ruhr vraagstuk slechts te verwachtten is, als En gel-and voor Frankrijk aannemelijke voor stellen doet. Het Engelsche volk ziet steeds duidelijker in, dat Engeland op Frankrijk aangewezen is eni niet Frankrijk op Enge land. Het zal zich door bankiers en zaken lieden niet van de wijs laten brengen. Een crediet aan Znld-Slavlë. De Fransche Kamer verleende Donderdag- morgen met 498 tegen 64 stemmen machti ging om aan Zuid-Slavië credieten te ver- leenen tot een maximum van 800 mlllioen. In den loop van het debat verklaarde Poincaré dat er geen sprake was van voorbereidingen tegen Rusland, maar Servië heeft nog andere buren, namelijk Hongarije en Bulgarije. Ingezonden Mededeeling. 99 Café Tel. 55 Restaurant Eerste huis ter plaatse Kamer met ontbijt vanaf f 2,50 Lunch van 12—2 uur f 1,75 Diner van 5'/2—7 uur f2,50 PENSION per maand p. p. f 150,— 10 °/o service Prachtige gelegenheid voor: vergaderingen, trouw-, verlovings- en intieme familie-diners Uitzending van: DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Een nieuw conflict tusschen geallieerden en Turken. Woensdag ontstond een geschil tusschen de Turken en de geallieerden, met name de Engelschen, over de ontruiming der Turk sche wateren door de Engelsche, Fransche en Italiaansche vloten. De goallieerden gaven als hun voornemen te kennen, dat zij elk twee eenheden in de Turksche wateren zouden laten, zoolang de conventie inzake de zeeëngten niet in wer king zou zijn getreden, hetgeen een uitstel van drie of vier maanden beteekend-e. De Turken weigerden dit ten stelligste. De besprekingen afgebroken. Met het oog op de onverzoenlijkheid der Turken hebben de geallieerden de bespre kingen Donderdagavond tot nader order af gebroken en de zittingzaal verlaten. Het incident ontstond bij de bespreking van twee verschillende quaesties, waarbij een geheel nieuwe, n.1. die betreffende de omruhning van de Turksche wateren (bij Konstantinopel en de Dardenellen) door de geallieerde oorlogsschepen. TURKIJE EN ENGELAND. De Turksche autoriteiten hebben acht Tur ken, die juit Britschen- dienst waren ontslagen, gevangen genomen. In antwoord op het Britsche protest ver klaarde Adnan bei, dat de Turksche regeering besloten had alle Turksche onderdanen uit te zetten, die de Engelschen op eenigerlei wijze hebben gediend'. Door dezen maatregel worden vele duizenden Grieken en Armeniërs getrof fen, voor wier veiligheid de Engelsche auto riteiten dus verantwoordelijk zijn. DUITSCHLAND. De Daily Mail zegt dat de volgende lijst van Hollandsche schepen die de Duitschers verleden jaar gekocht hebben, bewijst dat er in Duitschland geld is om de schadevergoe ding te betalen. De tonnenmaat van elk schip staat er tusschen haakjes achter: Alioth (2770), Alwina (1115), Diana (783), Frisia (7442), Geervliet (1013), Graaf Adolf (1148), Graaf Lodewijk (1148), Heelsum (1396), Heen- vliet (1016), Hollandia (7291), Holiandsch Diep (1447), Leksveer (345), Mizar (1969), Mont Oenis (1455), Mont Rose (1403), Noor dergat (457), Noordzee (1326), Pheoda. (2637), Princenhage IV (642), Prins Hendrik (1944), Sarpedon (4393), Sliedrecht (3056), Tantalus (3544), Themisto (3694), Tilburg (1378). Titan (924), Tjerk Hiddes (488), Uranus (1583), Voorburg (3026), Zeeland (1663). Is het de Daily Mail echter niet bekend, hoevele En gelsche schepen er reeds aan Duitschland verkocht zjjin en nog worden? UIT HET BEZETTE GEBIED. De bezetting en haar gevolgen. Eenige cijfers. - Volgens een opgave van ingelichte zijde ligt in het Ruhrgebied thans na zes maan den bezetting een Frans-Belgisch leger van 87.000 man van alle wapens, n.1. 80.000 Fransohen en 7000 Belgen, in het oud-be zette gebied' liggen 97.000 Franschen en 17.000 Belgen. Wijders zijn 10.000 Franschen eh. 100 Bel gische spoorwegmannen naar het Ruhrge bied gezonden. Tot begin Juli verloren 92 personen ten gevolge van de terreur der bezettinsfcroepen het leven en werden 76.714 personen uit hun woningen verdreven, waarvan 71.146 uit gewezen, voor het meerendeel staatsambte naren en beambten. Van 11 Jan. tot 30 Juni hebben de Fran schen en Belgen in totaal 478.000 ton steen kool en 516.000 ton cokes uit het) Ruhr gebied' weggevoerd, dat is ongeveer het dub bele van hetgeen Duitschland gedurende de eerste tien dagen van Juanuari vrijwillig leverde. SPANJE. Aardschokken en noodweer. Uit Madrid' wordt geimeld: Woensdag zijn in Victoria, La Riha, Logrono en St. Sebas- tiaan aardschokken geregistreerd, alsmede in andere plaatsen, o.a. ln Saragossa, waar zij vergezeld gingen van een hevig onweer, dat zeven uur duurde. Verscheiden fabrieks- schoorsteenen woelen om en eenige dorpen in de omgeving werden overstroomd. Het meerendeel der telegraaflijnen werd ver woest. In het station van Saragossa werden verschillende wagons vernield, ten gevolge van een botsing, die door den orkaan werd veroorzaakt. De schade aian den oogst is aanzienlijk. BELGIE. De slachtoffers van den oorlog. Volgens een officieele opgave zijn sedert den wapenstilstand ruim 4000 Belgische oor- logsinvalieden aan de gevolgen van de aan het front bekomen verwondingen en opge dane ziekten overleden. ITALIË. Inzake de onderhandelingen tusschen Zuid-Slavië en Italië wordt gemeld, dat vol gens den oorrespondent van het Beriiner Tageblatt te Belgrado Italië zdjn houding in het vraagstuk van Fiume geheel heeft ge wijzigd. Italië zou de besprekingen niet meer op dezelfde basis willen voortzetten maar een belangrijke wijziging van de ver dragen van Rapallo en Santa Marguerita verlangen. Van Italiaansche zijde zou zelfs zijn voorgesteld dat Zuid-Slavië tegen een nader te bepalen vergoeding Fiume geheel aan Italië zou afstaan. De regeering van Belgrado heeft nog geen besluit genomen. ROEMENIE Een vreeaelijfk spoorwegongeluk. Bij Klausenburg is Donderdag een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, waarbij 64 perso nen werden gedood. Bizoóoderheden ontbre ken. ZUID-SLAVIË, Een ObrenovltsJ? De oorrespondent van het Hbl. te Wee- nen schrijft: Leeft er nog een lid der familie Obreno- vitsj? Tot nu toe dacht men, dat de Obre novitsj, het Servische koningshuis, hetwelk door den moord op koning Alexander en zijn gemalin van den troon werd gestooten ten gunste van het geslacht Karajeorgevitsj, de thans heerschende dynastie, geheel uitge storven was. Nu heeft een zekere Sergius Ohrenovitsj, althans iemand, die zich zoo noemt en te Weenen verblijf houdt, den Fransohen ge zant te Weenon verzocht om ten zijnen gun ste bij de weduwe van koning Miian, die te Biarritz woont, tusschenbeide te komen. De ze Obrenovitsj 'beroept zich op een artikel van den Servischen historicus en vroegeren minister-president Vlandan Georgevitsj, die in de „Zukunft" van Harden heeft beweerd, dat op 11 Augustus 1876 uit het huwelijk tusschen Milan en Nathalie een jongen is geboren, iets te vroeg om wettig te zijn. Dit kind is doodgezwegen, maar leeft nog, en Sergius Obrenovitsj zou dit kind zijn. Hij beroept zich op getuigen, die zijn koninklijke afkomst kunnen bewijzen. Sergius vraagt geen geldelijke ondersteuning en doet ook geen aanspraak op den troon, alleen wil hij zijn koninklijke afkomst erkend zien. VEREENIGDE STATEN. Treinbotsing. Nabij het station Hanison zijn op het eiland Manhatten twee treinen van den ondergrond- schen spoorweg op elkander geloopen. Een persoon wérd gedood, 15 werden ernstig ge kwetst. Tengevolge van de paniek, die ont stond, liepen vele passagiers kwetsuren op. De Amerikaansche drankwet Reuter meldt uit Winnipeg d.d. 11 Juli: Een referendum, heden in Manitoba gehou den over het voorstel om den verkoop van bier en lichte wijnen bij maaltijden in hotels toe te staan, heeft een meerderheid van 40.000 stemmen vóór het voorstel opgeleverd. De Times teekent hierbij aan, dat bij een referendum, op 22 Juni gehouden, met 35,000 stemmen meerderheid is uitgemaakt, dat de regeering een wet moet maken voor het toe zicht op en den verkoop van sterken drank. De wetgevende vergadering moet,nu bijeen komen om de bestaande prohibitiewet van de provincie af te schaffen en wetten aan te nemen ter uitvoering van de beslissingen van de referenda. ZUID-AMERIKA. Storm. Lloyds ontving bericht, dat, tengevolge van een hevigen storm te Montevideo vier sche pen van verschillende nationaliteiten op de kust werden geslagen. De namen en nationa liteiten der vier schepen zijn: het Holland sche schip „Montferland" van 6700 ton, het Duitsche schip „Riga" van 6600 ton, het Bel gische schip „Devonier" van 2700 ton en het Britsche schip „Fuscany" van 8400 ton. De Hollandsche boot heet in zeer gevaarlijke positie te verkeeren. Daarom werd een pre mie van 26 bepaald voor de risico van haar verliea De negenhonderd passagiers van het ge strande Duitsche schip „Riga" zijn allen gered. KORTE BERICHTEN. De Londensche ochtendbladen melden Donderdag 16 gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop. De groote revue van 14 Juli te Parijs ls wegens de hitte afgelast. Gebleken ls, dat de heer A. S. Bowes Lyon zelfmoord heeft gepleegd; omdat zijn verlo-1 ving verbroken was. Ingezonden mededeeling. KANAALWEG 71-74. BINNENLAND. Het regeerlngsjubileum van de Koningin. Dezer dagen is gereed gekomen het stand beeld van de Koningin, dat te Paramaribo zal worden geplaatst, en ter gelegenheid van het regeeringsjubileum door een huldigingscomité uit Suriname in Nederland is besteld. De heer A. G. van Lom, de beeldhouwer van het ma rine-monument te Helder en het Frans Naere- bout-monument te Vlissingen, heeft van ge noemd comité (waarvan de gouverneur van Suriname voorzitter en gep. luitenant Jager gemachtigde in Nederland is) een opdracht ge kregen, die hij zeer tot genoegen van het co- "mité heeft uitgevoerd. Het beeld is gehouwen uit Oberkircbner zandsteen en heeft een hoogte van 3.10 M. Het wordt geplaatst op een voet stuk van 2.60 M. Het beeld stelt H. M. voor in staande houding, in de rechterhand heeft zij den scepter, met de linker houdt zij den ko ninklijken mantel terug. H. M. draagt een dia- 'eem in het haar. Burgemeester Patijn en oud-gouverneur Staal hebben reeds van hun belangstelling doen blijken. Baron Van Geen en de heer Deutman, hoffntograaf, hebben bij den arbeid hun mede werking verleend. Onder leiding van den ont werper is het houwen van het heeM in de zand steen verricht door den practizijn-beeldhouwer Nico de Bruin. Het strijkgelden-ontwerp verworpen. Het ontwerp tot regeling van het dragen der kosten van openbare verpachtingen en het uitloven van premiën bij openbare ver- koopingen en verpachtingen is door de Eerste Kamer verworpen met 29 tegen 5 stemmen. Voor reizigers naar Luxemburg. Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken hrenigt ter algemeene kennis, dat met ingang van 16 Juli a.s., Nederlanders die zich naar Luxemburg wenschen te begeven, op een enkel bewijs van Nederlandschap te hunnen name, voorzien van portet en hand- teekening, daar te lande zullen worden toe gelaten. Zij behoeven gceh buitenlandsch paspoort meer te bezitten. Omgekeerd zullen de Luxemburgers met Ingang van genoemden datum in Nederland worden toegelaten op vertoon van hun „veri- fication d'ldentité", voorzien van het por tret en de handteekening van den houder. De ex-Keizer naar Zandvoort Prins Eitel Friedrich is thans de gast van baron van Heydt te Zandvoort. En nu heeft in alle stilte de ex-Keizer zijn zoon een be zoek gebracht. Hij arriveerde per auto. In het dorp was er niets van bekend, wel trok het de aandacht dat zangers des avonds hun Duitsche liederen voor de villa lieten weer klinken. Een muziekgezelschap bracht een aubade. Van de gasten van baron von Heydt was niets te zien, daar alles gesloten werd gehouden. Uit de Textielindustrie. De firma J. H. Meijerink en Zn. te Win terswijk, die eenigen tijd geleden op haar textielfabrieken de uitbetaling op Christe lijke feestdagen introk, heeft thans aange plakt, dat de richtloonen zullen terugge bracht worden van 26,50 tot 24. Het ver zoek om een conferentie met arbeidersbestu- ren werd afgewezen. Wel wilde de firma een oommissie uit de arbeiders ontvangen, maar dit wilden de arbeiders niet. Daarop is een fabrieksvergadering gehouden en als resultaat daarvan is aan de firma een brief gezonden, waarin wordt medegedeeld dat met de loonsvermindering geen genoegen wordt genomen. Ingezonden Mededeeling. Ouderdom en Gezondheid. De oude dag verklaart niet noodzakelijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij mensohen op leeftijd; want terwijl sommigen jong zijn op 80-jarigen leeftijd, zijn anderen oud als zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheidswijs- heid. Oude menschen zijn verstandig door de harde ondervinding, en zij zeggen: „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buiten sporigheden. Neem lichaamsoefeningen en de noodige rust." Zoovelen verwaarloozen deze eenvoudige regels en worden hijgevolg te spoedig oud. Fogteris Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewegen zonder de maag, lever of Ingewanden te ver storen. Zij bevrijden bejaarde personen van rugpijn, verminderen de aanleg voor rheu- matiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden dan ken hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijghaar in apotheken en drogistzaken h f 1.75 per doos. (88) COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BLJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.60; Ir. p. p. binaeniaaid 12.Ned. O. en W. Indië p. zeepost 12.60; id. p. madl en overige landen 14.20. Zondagsblad reep. f 0.Ö75,10.76,1 0.86,11.26. Modeblad reep. f 0.95,11.25,11.25,11.60 Loeee nummere der Courant 4 ct.; Ir. p. p. 6 ct. Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ot. p. regel (galjard)Ingez. mèded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ot. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Z o m e r t ij d Maan Zon Hoogwater Juli op: oud.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag löm. 6.40 a. 9.49 4.57 9 15 10.81 10.50 Maand. 16 7.54 10.22 4.58 9.11 11.09 11.29 Dinsdag 17 9.05 10.51 4 59 9 13 11.5012 11 Woensd.13 „10.21 11.18 5.01 9.12 12.83 12.56 Dond.d. 19 11.36 11.44 5.02 9 11 1.— 1.19 Vrijdag 20 12.52 12.12 5.03 9.09 1.44 2 09 Zaterd. 21 2.09 12.43 5 04 9 08 2.37 3.05 Licht op voor auto's en fietsen Zaterdag 14 Juli9.46 uur. Zondag 15 9.45 Maandag 16 9 44 Gezellig gelegen aan de haven, in de onmid dellijke nabijheid afvaart der Texelsche boot Hors d'oeuvre varié's schotels Zalm Mayonnaise Kreeften Mayonnaise Huzaren Saladen Croquettes Pasteitjes P 25) Vleesch- en Visch sohotels (P.,)

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1