Ernstig tramongeluk In tien EIzusl VtJf spoorwegarbeiders gedood. ENGELAND. Vier Brltsche gezanten te Londen. Hevigs brand in hél Engolschc dorp Thorley. De moord op den Egyptischen prins. OOSTENRIJK. Een dynamietaanslag. ZUID-SLA VTE. Mljnontploffing te Kragoejewatsj. RUSLAND. Sowjet-Rusland en het VatJkaan. Brand in het petroleumgebied. VEREENIGDE STATEN. De drankwetgeving. LUCHTVAART. GEMENGD NIEUWS. Een dubbele aanvaring. Moordaanslag te Hilversum. Past op de vliegen! - Scheepsougeluk. Auto-ongeluk In Frankrijk. Verdronken. Een driftige vader gearresteerd. Een laaghartige aanslag. Kind doodgereden. Kerkdiefstal LAATSTE BERICHTEN. De „Dorus Rijkers". Prikkellectuur. UIT DEN OMTREK. INGEZONDEN. gedaan, brtocgt de „Echo Natiën*1." mot cijfers, door Poincaré In doe. Senaat gegeven en een citaat, uit een rede van don voorzitter der Ka mer van Koophandel te Metz van de vorige maand, dat Frankrijk niet 225.000, maar 67.000 ton steenkool per maand krijgt en dat de Fran- sche metaalindustrie niet 2e procont méér, maar 60 procent minder cokes per maand ont vangt. Le Trocqner, voegt de „Echo National" er bij, goochelt eT tusschen door met kolen uit het Saargebled en Noord-Frankrijk. Maar het gaat alléén om de Ruhr. De Duitschers, Belgen en Engelschen weten evengoed als onze regee ring, wat het Ruhr gebied feitelijk oplevert. Een dergelijk gegoochel en verdraaiing der waarheid dient dus tot niets én maakt onze positie zwak ker, terwijl wij op het oogeniblik zooveel kracht noodig hebben. Uit Colmar wend Zaterdag gemeld: De electriache tram, die den dienst onder houdt tusschen R e*tourneme r-Hohneck, kwam bjj het afrijdén van oen helling door onbe kende oorzaak in botsing met een anderen wagen. De botsing was zoo hevig, dat de bei de voertuigen als het ware in elkaar scho ven. De reizigers van den tweeden wagen verlieten dezen nog bijtijds. Van den stamp vollen eersten wagen werden 0 passagiers gedood en een vijftigtal gewond. Zaterdagmiddag was een ploeg Italiaan- eche spoorwegarbeiders bezig aan herstel- werk op de lijn ReimsCMlons, toen een trein uit de richting van laatstgenoemde plaats naderde. Zij begaven zich terzijde van den weg, doch zagen niet dat er van den an deren kant eveneens een trein aankwam. Vijf arbeiders werden gegrepen en op slag ge dood, In welingelichte kringen 'hecht men groote beteekends aan de overkomst van den Brit- schen gezant te Parijs, zoogenaamd wegens verlof. Zooals bekend is, bevindt zich Lord D'Abernon eveneens reeds geruimen tijd te Londen, terwijl ook de Engelsche gezanten te Tokio en Rome vertoeven. Natuurlijk kan dit een toeval zijn, doch bij den togenwoor- digen1 neteligen stand der buitenlandsdhe be trekkingen acht men het voor de regeering van buitengewoon voel nut, dat zij hare ver tegenwoordigers in de belangrijkste Entente- landen onmiiMdlyk ter raadpleging bij de band' heeft. Een der hevigste branden, 'die ooit in het Engelsche graafschap Hertford hebben ge woed, brak dezer dagen.' uit in het dorp Thor ley. Een blok van 8 arbeiderswoningen ge raakte in brand en werd binnen korten tijd geheel verwoest. De bewoners werden niet alleen dakloos, doch verloren bovendien nog het grootste gedeelte van hun eigendommen. De huigjes hadden rieten daken en waren waarschijnlijk meer dan 200 jaar oud Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door een vonk van een voorbijrijdende locomotief. Het vuur was niet te blusschen. De vlam- sloegen uit alle 8 rieten daken, en de huis jes, dit uit waren samengesteld, stonden wel dra in lichte laaie. Met de hulp van toegesnelde buren ge lukte het den bewoners, die thuis waren, de meubels uit de verdieping aan den beganen grond te bergen, doch van de bovenste étage ging bdjna alles verloren. De huisjes waren bewoond door landbou wers, die allen een groote familie te onder houden hebben. (TeL) Een huwelijkstragedie. Bij de lijkschouwing, gehouden op het lijk van den 23-jarigen Egyptischen prins Aii Kamel Bey Fahmy, dien zijn vrouw, een 32- jarige Frangaise, in het Savoyhotel te Londen met revolverschoten vermoordde, is de sluier opgelicht over de motieven, die tot den moord hebben geleidt. Volgens verklaring van dien vertegenwoordiger van mevrouw Fahmy die zelf niet verschenen was leefde het echtpaar al sedert lang tengevolge van jalouzie in onmin. Zij maakten openlijk ruzie en plachten elkaar ook in het openbaar te beleedigen. Maandag had weer zoo'n tooneel tusschen hen plaats, toen zij aan den lunch aanzaten, waarbij zij elkaar in tegenwoordigheid van den kellner be leed igende woorden toevoegden. Den geheelen dag bleef dé verhouding gespannen. De oorzaak van deze ruzie was, dat mevrouw Fahmy een dperatie moest ondergaan, waartoe Fahmy geen verlof wilde geven en waarvoor hij de verant woordelijkheid niet op zich wilde nemen, waar om zij naar hare familie te Parijs wilde gaan. Overigens had Fahmy haar vele malen ge dreigd, haar de hersens te zullen inslaan, zoo zij hem verliet, 's Avonds zou Fahmy zijn vrouw mishandeld hebben en haar later zijn attentie hebben opgedrongen. Mevrouw Fah my was toen zéé opgewonden, dat zij een auto matisch pistool eerst uit het raam afschoot en daarna op Fahmy richtte. Zij zag hem vallen, doch dacht dat Fahmy simuleerde en kwam eerst tot bezinning toen zij bloed' zag. Zij wist niet hoeveel schoten zij had gelost, doch was er verbaasd over, hoe gemakkelijk de trekker over ging.. Mevrouw Fahmy zal zich te verantwoorden hebben wegens moord. De moord op den Egyptischen prins trekt, blijkens een telegram uit Parijs aan de „Daily Chronicle", d'aar ter stede zeer de aandacht. Mevrouw Fahmy was vóór haar huwelijk met den prins in de groote wereld', die Deanville, Biarritz en Cauties pleegt te bezoeken, nogal gezien. Zij was mooi en rijk zij deed vee1 aan paarden- en automobielsport en had intstekende relaties in hofkringen. Zaterdagavond' hebben onbekende daders het op eenige K.M. ten Zuiden van Weepen ge legen directiegebouw der steenkolenmijn maat schappij Grtinbaeh met dynamiet in de lucht doen vliegen. Er werd niemand gewond. Graz, 10 Juli. De „Taigespoet" meldt uit Belgrado: Volgens berichten uit Kragoeje watsj heeft gister en in de groote munitie fabriek aldaar een geweldige ontploffing piatf* gehad. Ir bet maprijn was prpiH'*, waaronder drie swaw zeeroijnen, elk van 150 K.G, opgeslagen, Ben dezer is door een nog niet opgehelderde oorzaak ontploft, zoodat In de stad een groote opwinding ont stond. De eerste knal werd door verschei dene andere gevold. De ontploffingen duur den tot zes uur 's avonds voort. De mato- rieele schade is zeer groot. Uit Moskou wordt gemeld, dat het departe ment van buitenlandsche zaken Lwof, den vroegeren eerste-prokureur van de heilige synode, tot vertegenwoordiger van sowjet-Rus- land bij het Vatikaan heeft benoemd. Lwof heeft den laatsten tijd in pro-bolsjewistischen geest gewerkt. Kardinaal Gasparri moet reedis zijn goedkeu ring aan deze benoeming gehecht hebben. Volgens een buitehlandech blad; zijn bij een brand te Bakoe, die einde Juni heeft gewoed, 9 boortorens, die in bedrijf waren, verbrand. Bovendien gingen 15 tijdelijk buiten bedrijf gestelde torens in het vuur verloren, alsmede twee, die men bezig was te repareeren. De pro ductie van de vermelde torens was in totaal ge- middéld 36.000 poedi Nu de Amerika&nische Scheepvaartraad wel geneigd schijnt tot concessies op het gebied1 der toelating van drank aan boord van de transat lantische schepen, die zij in de vaart heeft, komt tegen die liberaliteit reactie van den kant der felste „drogen" in de Amer. regeering. De inspecteur van de drankbestrijding Hay- nes heeft laten doorschemeren, dat hij, indien de Amerikaansche scheepvaartautoriteiten en de particuliere reeders geen gestrenge bevelen geven aan de scheepskapiteins om het drank verbod aan boord van hun schepen tegen te gaan, er toe zal moeten besluiten anti-drank agenten te laten meereizen op alle Amerikaan sche schepen in de transatlantische vaart. «Aan dén Zaterdag gehouden nationalen vlieg dag te Schiphol werd ook door vliegers van land- en zeemacht deelgenomen. Vijf machines van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg en vijf van het marine-vliegkamp „De Mok" bekampten elkaar in een escadril- lenwedstrijd. In dezelfde keurige formatie waarin men de toestellen in de lucht zag zweven, zag men ze ook opstijgen en nederdalen. Een jury, be staande uit majoor Hardénberg, commandant van de Luchtvaartafdeeling, luitenant ter zee le klasse Olivier, commandant van het vlieg kamp „De Mok", en de hoeren H. Wallandt Sacré, W. Hepner en M. F. M. Dellaert, chef van het station Schiphol van de K. L. M„ vel den een oordeel over de prestaties der beide groepen. Zij kende met 462/s punt voor de Luchtvaart afdeeling en 463/5 voor de Marine aan de eerste de overwinning toe. Vooral de keurige ontplooiing van het esca drille van de Luchtvaartafdeeling trok de aan dacht. In den behendighieidswedstrijd waren het weer leger en vloot, die om de eer kampten. Iedere machine moest met haar schroef'drie ballons vernietigen en had voor deze prestatie 10 minuten den tijd. De opdracht was niet zoo gemakkelijk als zij scheen, want herhaaldelijk greep de lucht stroom hej doelballormetje vlak voor d<e vlieg machine weg, zoodat de vlieger opnieuw moest manoeuvreeren en duiken, waarmee weer eeni ge minuten gemoeid waren. De commandant van het Vliegkamp „De Mok", luitenant ter zee Olivier, de heer W. Hepner en le luitenant-vlieger H. Schlimmer velden als jury vonnis. De marine behaalde den korpsprijs. De offi cier-vlieger 2e klasse M. T. Eikerbout van den marine-luchtvaartdienst behaald© den eersten prijs voor de beste prestatie, le luitenant-vlie ger G. A. Koppen van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg den tweeden en luitenant ter zee 2e klasse W. H. Tetenburg van dén mariL ne-luchtvaartdienst te Helder den derdén prijs. Een dubbele aanvaring heeft Zondag ten 'evolge van deni mist op de Noordzee plaats- 'ebad. Daarbij zonken twee sqhepon, nl. het weedsche stoomschip „Eldorado", metende 1600 ton, en het Spaansche stoomschip ,3e gona V", metende 1900 ton. Gelukkig viel er geen verlies aan menschenlevens te betreu ren. Het eerste deel der aanvaring speelde zich af tusschen 'belde genoemde schepen. Dadelijk na de aanvaring echter, terwijl de bemanning van het Zweedsche schip op het Spaansche overging kwam een stoomschip uit Liverpool, de ,,Scheridan", 4000 ton groot, op de beide andere schepen af. Een nieuwe aanvaring was niet te vermijden en de „Be- gona V" werd midscheeps getroffen. Draad loos werd naar Lowestoft en Yarmouth om hulp geseind en deze kwam in den vorm van sleepbooten, welke de opvarenden van het Zweedsche en het Spaansche schip, samen 43 man, veilig aan wal brachten. Zondagavond heeft een 23-jarige man te Hilversum een meisje van 20 jaar uit de Palmstraat aldaar, in de Kerkstraat met éen slagersmes in den buik gestoken. De getrof fene werd, na in den winkel van Jamin bin nengedragen te zijn, naar de R. K. zieken verpleging vervoerd Haar toestand was de zen morgen bevredigend. De dader meldde zichzelf bij een surveilleerenden agent van politie aan. De oorzaak schijnt minnennojd te zijn. Bij de heerschende hooge temperatuur, die ons met directe en indirecte gevaren be dreigt, dient men de grootste voorzichtig heid in acht te nemen ten aanzien van levensmiddelen. Allerlei eetwaren staan bloot aan infectie dbor vliegen. De Keuringsdienst heeft in de laatste da gen eenige partijen visch in beslag genomen, die krioelden van maden van de z.g. brom vlieg, Gevallen van ernstige vergifiging, zooals er nu in Hilversum zijn voorgekomen, kun nen het gevolg zijn besmetting met gevaar lijke baoteriën, door vliegen overgebraoht. Tegen dit gevaar bescherm men zich, door eetwaren zorgvuldig toe te dekken, zóó, dat er geen vliegen bij kunnen komen. (Hbl.) Door de stoomreddiugsboot is te Hoek van Holland binnengebracht de Engelsche mo torboot „Flame". met ledige flesschen naar Dordrecht bestemd. Het schip was met de fecten motor nabij den Hinder tegen de ban ken geslagen. Een vrouwelijke kapitein, oen motordrijver en twee jongens bevonden zich aan boord. Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen, dat de Nederlander Graaf van Limburg Sti rum, die met zijn eehtgenoote mevrouw van Limburg Stirum geboren van der Wyck in Frankrijk op een autotocht was, een ongeluk gehad heeft, tegènvolge waarvan mevrouw van Stirum gedood en de heer van Stirum zeer ernstig gekwetst is. De familie is per vliegtuig naar die plaats van het onheil ver trokken. Auto-ongeluk. Woensdagmorgen werd mevr. F., die op het trottoir aan de Willemsvaart te Zwolle stond, door een auto, bestuurd door den heer Q„ die naar den verkeerden kant uitweek om een fietsrijder te ontwijken, Mevr. F. is aan de bekennen wonden overleden. Baldadig. Tusschen de spoorwegstations Sappemeer —-Oost- en Zuidbroek legde Donderdag uit pure baldadigheid! een 13-jarige knaap een stuk ijzer op de rails. De ongewone bewe ging van den trein werd door enkelen in het veld opgemerkt, waarna een onderzoek tot de oorzaak leidde. De dader is bekend. Tijdens een onweer zeilde gisteren dé heer R. uit Dordrecht met zijn 24-jarige verloof de A. H. van Gorinchem met een kleine zeil boot. Ter hoogte van Hardinxveld, overviel hein een Z.W. storm en een rukwind deed het vaartuigje omslaan. Hoewel beiden goede zwemmers waren zijn zij verdronken. Het tienjarig dochtertje van den mjjnopzich- ter S., in dienst bij de Willem Sophie-myn te Speckholzerhedde ging zooals gewoonlijk melk halen bij den landbouwer J. H. Het kind had een klein hondje bij zich. Bij het terugkeeren rukte een groote hond van D. H., welke aan een ketting lag, zich los en viel het meisje aan. Het dier beet het kind- over het geheele lichaam. Zij kreeg een wond bij het rechteroog en achter het linkeroog een wonde van eenige centime ters, terwijl zij, aan het hoofd een wonde van 11 h 12 centimeter kreeg. Het meisje werd dadelijk onder geneeskun dige behandeling gesteld. De vader van het kind verkeerde in een dus danig opgewonden toestand, dat hij een brow ning nam en naar de woning van D. H. ging en eerst op den hond schoot en daarna op de eehtgenoote van D. H. schoten loste. S. is door de politie gearresteerd. Hij zal wegens poging tot doodslag aan de justitie te Den Bosch worden overgeleverd Het onder zoek duurt nog voort. Uit Eindhoven wordt aan die Tel. gemeld: Een kras staaltje van verregaande brular liteit speelde zich Vrijdag jl. af nabij do Bel gische grens bij Reiusel. Een tweetal chauf feurs, genaamd Visser en Van den Bogaerd, beiden uit Woensel, lieten zich per auto, een Spijkerwagen, bestuurd door den chauffeur Strjjbosch, uit Eindhoven, naar Antwerpen vervoeren. Even over de grens gekomen, op Belgisch gebied' tusschen Reusel en Aeren- donk, zeide v. d. B. tegen S., dat hij zich even moest verwijderen. Strijbosch ant woordde: „Wij zijn bijna bij het grenskan- toor, daar moeten wij toch stoppen". Verder op herhaalde v. d. B.: „Stop of ik schiet je kapot". Tegelijkertijd werd eenmaal door v. d, B. op S. geschoten en het schot trof hem naast het linkeroog; waarschijnlijk was het op de hersenen gericht. In de buurt van het voorval was juist de Belgische gendarmerie, die op het schot toesnelde. Onmiddellijk werd het tweetal, n.L V. en v. d. B., gearres teerd en naar Turnhout overgebracht. Naar wij vernemen, zullen zij niet aan de Nederlandsche regeering worden uitgele verd. De beide mannen hadden de bedoeling, Strijbosch uit den weg te ruimen, teneinde zelf naar Antwerpen te rijden met diens auto. Uit het onderzoek is gebleken, dat de auto van S. reeds in Antwerpen verkocht was! S., gewond zijnde, reed zelf naar dr. Ver. hoeven te Aerendonk, die hem het eerste ver band legde. De schotwonden bleken niet van ernstigen aard. Een auto, die toevallig pas seerde, waarschuwde de familie te Eindho ven, die terstond per tram arriveerde. Gistermorgen is de getroffene naar Eind hoven vervoerd Zij toestand bleek zeer voor uitgaande. V. en v. d. B. zijn ongehuwd en ongeveer 26 h 27 jaar oud. Nog vernemen wij, dat één hunner ook een hamer in de auto had meegenomen om daarmede hun slachtoffer te lijf te gaan. De zen hamer hebben zo echter onderweg uit de auto geworpen, en, naar men ons mede deelt, is dit werktuig reeds door de Belgische politie gevonden. Uit alles blijkt, dat de jongemannen uiterst brutaal en met voorbedachten rade te werk zijn gegaan, vooral daar, zooals gezegd, de auto reeds te Antwerpen verkocht was. Op-é-rild-oprulers. Men meldt aan 'het „Hbl.": Zondag 8 dezer zouden op het eiland Ter schelling de op-é-riidfeesten worden gegeven, zulks voornamelijk met bet doel om te worden opgenomen in de groot» Nederlandsche folklo ristische film, die de fo.klorekenner D. J. van der Ven te Oosterbeek in bewerking heeft. Zaterdag te voren stak, tegelijk met den heer Van der Ven, ook de hier Ochse de zee over deze, filmoperateur van de filmfabriek „Poly goon" te Haarlem, was door zijn directie uitge zonden om de op-é-riid te filmen. Deze heer en de heer Van dér Vei kenden elkaar, door dat eerstgenoemde in 1121 dé film „Neder- land's Volksleven in de Lente" onder weten schappelijke leiding van ten heer Van der Ven had gemaakt. Later hadden de heeren kwestie °^Ter3 plaatse aangekomen bleek het, dat do JMTie op-é-riid WJKJhSE den heer Van der Ven had verkocht voor non derd gulden. Aldus blijkt uit wn pubheeering in de „Nieuwe Harlinger Oouranlt i dagavond. De oommissie bad hier iets yerkoc wat niet- verkocht kon worden: n.L het opnenio van een optocht langs een openbaren weg. Toen de heer Ochse des Zondags naar plaats reed, waar de „Op-é-riid" van het eind punt zou afgaan, vond hij daar een woedende commissie, van wie een onderwijzer te Mn land, de heer Jongeens, den operateur uit schold' en de menigte aanhitste om het hem eens goed lastig te maken. Toen begonnen de boeren van den „op-e- riid" te dreigen; zij verkeerden reeds onder den invloed van sterken drank en joegen met hunne paarden op den film-operateur af, die door twee politieagenten werd beschermd. De beer Van der Ven was er bij tegenwoordig en zag het niet slechts lijdelijk aan, dat de „ep-e- riders" tegen den operateur toornden, doch stijfde hen in hun verzet. Ofschoon velen de handelwijze ten strengste afkeurden, dorst niemand het tegen dé com- miissie en den heer Van dér Ven opnemen, zoodat de veldwachters zich genoodzaakt zagen den heer Ochse aan te raden, zich zoo spoedig mogelijk te verwijderen. Deze heeft dan ook de wijk genomen, want van de woed© dézer dranklustige boeren was niet veel gunstigs te verwachten. In het artikel, dat de „N. Harl. Courant bevatte, stelt de heer Ochse de vraag, of dit soms de volkscultureele -taak van den heer Van der Ven is om meer bekendheid te geven aan de zinrijke gebruiken van onze plattelandsche bevolking. Zondagochtend elf uur heeft de Noord-Hol- landsche Tram aan den Plaatjjzerweg te Am sterdam een tweejarig knaapje overreden. Het kind, dat- langs den weg speelde, stak vóór de locomotief de trambaan over. De ma chinist remde uit alle macht, doch kon het on geluk niet voorkomen. Dieven hebben ingebroken in den beroem den ouden dom te Gnesen, waar zich het praalgraf van den heiligen Adalbert bevindt, den schutspatroon van Polen. Zij hebben ver schillende gouden kunstvoorwerpen geroofd, welker waarde bijna onschatbaar is. De dief stal hééft overal in Polen groote verontwaardi ging gewekt. De geheele politie van de provin cie Posen is gemobiliseerd. Er is reeds iemand aangehouden, verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal. inluiden van een krachtig streven, om, zonder bestaande banden te verbreken, den nieuwen vrede te brengen, waar heel Europa naar hunkert. Comité „Vrouwen wat doet gij?" 13 Juli 1923. Hedenmorgen 10 uur had in de receptie zaal van 'het Kon. Instituut de plechtige overdracht plaats van de nieuwe motorred- dingiboot „Dorus Rijkers" aan het plaatselijk bestuur der N. en Z.-H. Reddingmaatschappij. Daartoe waren aldaar aanwezig: kolonel Lam, commandant van het Instituut, voorzit ter plaatselijk bestuur, de heeren Wieisma, Kolster en Boldingh, leden van het plaatse lijk bestuur; voorts van het hoofdbestuur te Amsterdam de heeren Tegelberg, directeur der Maatschappij „Nederland", voorzitter en de Booy, secretaris. Verder de Schout-bij nacht, Fock, met diens adjudant, de burge meester van Helder, oud-schipper Dorus Rij kere, en de heeren Bot en Eeknae, resp. schipper en machinist van de nieuwe boot. De heer Tegelberg herinnerde aan den eervollen naam, dien de boot droeg. Deze reddingboot is toegerust met de modernste hulpmiddelen, en wij hopen, dat haar loop baan even succesvol moge zijn als ede van haar naamgever. Moge Dorus Rijkers veel pleizier beleven van zijn petekind! Lang is een dergelijke boot een onzer vurigste wen- schen geweest en lang ook heeft het geduurd eer zij er was. Er komt heel wat voor kijken alvorens zij gereed is, en geheel bemand. Thans is alles klaar, en het is het beste wat er op dit gebied is. Wij beseffen de zware taak van een plaatselijk bestuur aan de hooge eischen van tegenwoordig te voldoen. Maar de zwaarste taak is die van den schipper; daarvoor wordt een helder oordeel, een kloeke geest vereisoht, en de verantwoording berust voor een groot deel bij hem. Gelukkig, dat ons Hoofdbestuur schipper Bot kent als een uiterst betrouwbaar man. Nadat spf. den Burgemeester en Schout bij-nacht dank heeft gezegd voor hun tegen woordigheid, draagt hij aan kolonel Lam, de voorzitter van het plaatselijk bestuur, de boot over. Met igenoegen verklaart kolonel Lam haar te 'aanvaarden, vertrouwende, dat de beman ning ten allen tijde beschikbaar zal zijn voor de boot. Oud-schipper T h e o d. R ij k e r s, de borst vol medailles, treedt naar voren om een enkel woordje te spreken. Het doet spr. veel genoe gen, dat men de boot zijn naam heeft gegeven. Spr. zelf is zeer gelukkig geweest bij zijn red dingen, doch hij hoopt, dat zijn opvolger nog meer geluk moge hebben dan hij. De Burgemeester brengt den dank van het Gemeentebestuur over om deze boot voor Helder beschikbaar te stellen. Als de ferme ke rels, die ervoor noodig zijn beschikbaar zijn, is het succes van de reddingen verzekerd. Spr. wijdt een dronk aan bestuur en bemanning. De heer C. B o t, schipper van de „Dorus Rijkers", dankt voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopt, dat dit nimmer beschaamd zal worden, en men veel genoegen van deze boot zaï beleven. Tenslotte spreekt schout-bij-nacht F o c k een gelukwensch uit. Ook spr. ligt deze zaak na aan 't hart. Na afloop, en na bet drinken van den eere wijn, begaf het gezelschap zich aan boord van de in de haven liggende „Doms Rijkers" voor het maken van een kort zeetochtje, waartoe bet weer bijzonder medewerkte. Aan de Itodiactie der Heklersche Oourant. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke eenige plaatsruimte in Uw blad voor onderstaande regelen. Bij voorbaat mjjui dank. 't Is naar aanleiding van het stukje, geplaatst in Uw Tweede blad No. 5738, d.d. 14 Juli 1923, onder den titel „Prikkellectuur", van den heer Van Wijk, gepens. ziekenverpleger. De stukjes uit de „Telegraaf" en „De Vrijheid" geven nog maar een schim van den toestand der oud- gepensionneerde militairen der Zeemacht van vóór dé wét 1922. Wy hameren niet speciaal op de peneioenen der jong gepensionneenicu, doch wel op het onrecht, ons aangedaan. Is het «een schande voor den Nederlandschen Staat en het Nederlandsche volk, dat het bestuur eener vereniging (ziö hetzelide blad) een bedel- marsch moet slaan voor Ridders der M. W. O., de helden van Atjeh, Lombok, Bont, Bali, etc.; is 't geen dubbele schande, dat de oud-militair der Zee- en Landmacht in kommer voortleeft, terwijl de jongere in betrekkelijke weelde ver- köört? Wat de opinie is van H.H. gepensionneerde officieren is voor den heer Van Wijk een vraag, voor ons een weet. Hij zegt t erder, dat velen der oud-gepensionneerden rondloopen met een goed' betaalde betrekking (sicl), doch die betrekking wordt bedreigd door onderkrui pers, gevormd door jonge gepensionneerden (zie „Ons Geluid" No. 15). Dan durft hij ons streven naar recht te betitelen met pikanterie (zeker hem door een ander ingefluisterd). Zijn opgaaf van de tegenwoordige pensioenen over treft nog onze opgaaf; hij zegt: adjudant-onder officier nieuw pensioen 9.— per dag is 8285 per jaar; wij geven op f 2912, de reet naar rato (zie „Ons Geluid" No. 15). Is het niet hartverheffend, d-at eon gepens. adj.-onderofficier van vóór 1918 zich heeft moe ten leenen tot het vervullen van de betrekking van keetjongen, om zijn gezin voor ondergang te behoeden? Zoo zijn er nog zeer vele geval len, gelukkig in Helder onbekend. Zoo zou o.g. door kunnen gaan, doch hij verwijst dergelijke schrijvers liever naar het orgaan „Ons Geluid". Wat wij verlangen is recht en geen bedeïpen- nlng. Van verdere polemiek met den heer Van Wijk voor ons recht wenscht ojg. verschoond te blijven. I Met dank voor de plaatsing, Uw dlenstw., K. VAN DER WAL, Voorzitter afd. Helder van den Ned Bond voor Pensioenaotie, enz. (o)- De gepens. serg.-ziekenverpleger P. L. van Wijk, le Vroonstraat 17 alhier, zendt ons een aanvulling op zijn ingezonden stukje onder bo venstaand opschrift Hij deelt daarin mede, dat ook onder de jong gepensionneerden.goed ge salarieerde betrekkingen zijn. Men kan ze thans nog vinden op het Departement van Marine, in de Marinekazerne te Willemsoord, a. b. Hr. Ma ,3ydrograaf" en ,3reezand". De binnenkort te het Staatsblad verschijnende wet zal daaraan wel een eind maken. Aan de overigen, en vooral hen, die zich speciaal hebben laten afkeuren, en die men vinden kan in alle plaatsen van Neder land, geeft schr. een goeden raad: staakt uw actie, want gij komt er vermoedelijk zelf mee in het gedrang. Vrouwen wat doet gij? Het Comité „Vrouwen, wat doet gij?" bronst namens een steeds groeiend aantal Nederland sche Vrouwen eerbiedig hulde en dank aan den heer Baldwin, eergten minister.van het Bntsche Ryk, voor hetgeen Zijne Excellentie Dom.erdag i.1. m het Lagerhuis gezegd heeft. Z-y zien daarmede toch een nieuw tijdperk Wierlngen. T«n overstaan van notaris Obreen had j 1. Zaterdagavond in het café van den heer C. Schel- tus ten verzoeke van de erven wjjlen Mevr. de TTed. Maats de publieke verkooping plaats van de volgende peroeelen bouwland op kavel 6: 1. Noordelijk peroeol aan de Stroeördijk, groot 2.37.50 H.A., opgehouden voor f2890.— 2. Ten Zuiden, aau perceel Nr. 1 grenzend, groot 2.61.60 H.A., opgehouden voor f 2200.— 8. Ten Zuiden, aan perceel Nr. 2 grenzeud, gfoot 2.60 60 H A., opgehouden voor f 2400.— 4. Ten Zuiden, aan perceel Nr. 3 grenzend, groot 8.60.40 H.A., opgehouden voor f2625.— Totaal opgehouden voor f 10.115.— Aan den militiepliehtige Albertus Klein Cz., welke 10 Augustus a.s. moest worden inge deeld bij de infanterie, i< daarvan uitstel ver leend tot 18 Maart 1924. De vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein van den heer W. J. San ders, is wegens verkoop van zijn oaf4 over- gesohreven ten name van den tegenwoordigen eigenaar, den heer Jb. Duijnker Az. Voor de a.s. kennis, welke hier van 26 Juli tot en met 80 Juli a.s. duurt, zijn staanplaatsen gepacht door het Variété-theatre, directie J. Boltiny, Gebrs. Dirks met stoomzweefmolen Gebrs. Bos met luchtsehommel, J. Verwijk met een Etage-draaimolen, Minerva- en worp tenten, oliebollen-, suikergoed-, paling- en koekkramen, te veel om op te noemen. In de concertzaal „Concordia" van den heer Bruul treden 2 avonden het tooneelgezelschap, onder directie van de heeren Wilsons op mot .Ge kocht en*Betaald" en Jhn. Coke „De Volks menner Zondagavond zal vermoedelijk op treden „Het Kleine Tooneel" van Noord- bcharwoude, mot „Armoede zoekt uitvluchten", terwyl Maandagavond hot tooneel-en cabaret gezelschap van Chris de la Mar van Amsterdam, een variété-avond zal geven. De heer Bruul biedt dus de bezoekers van zyn lokaal 4 prachtavonden aan. Bij de heeren de Haan en Veerdig worden bioscoopvoor stellingen gegeven, met bal na, en de heeren Lont en Scheltus stellen danslustigen geregeld in de gelegenheid tet dansen. Alzoo voor elk wat wils. Wegens bedanken van den heer Herm. Smit als secretaris van het Ned. Herv. Kerkbestuur van Hippolytushoef en Westerland is als zoo danig gekozen de heer D. Minnes, welke de benoeming heeft aangenomen. De muziekvereenlging „Apollo" te den Oever gaf J.l. Zondagnamiddag een volksconcert op het land van den heer Jb. Kool te Oosterland en de muziekvereniging „Harmonie" te Hip polytushoef gaf 's avonds een volksconcert in hare muziektent aldaar. Beide concerten wer den door een aandachtig luisterend publiek bijgewoond en liepen flink van stapel.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2