Tweede Blad. VAN DINSDAG 17 JULI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. hert op B en G Juni j.L gehouden I'ederntie-ezamen voor het Mercuriua diplo ma boekhouden slaagden o.a. onze plaatsge- nooten inej. M. P. Boon een do hoeren A. Dekker, G. J. de Klerk en A. A. Boetmann, allen leerlingen van den heer G. van Dijk, Kerkgraoht Voor het Mercurius-dipi-oma Boekhouden der federatie van handels- en kantoorbedienden examen 5 en 6 Juni teAmsterdam slaagden o. m. de heeren A. de Beukelaar en W. Kjjnen, beiden leerlingen van den heer A. v. d. Meij, learaar boekhouden M. O. Geslaagd voor de Akte N' (Nijverheids onderwijs voor Meisjes) mej. J. Ch. Verhoef!, learinge van de V akschool alhier. D© hoer I. de Jonge deelt ons mode dat hij hot voorzitterschap van hot Stedelijk Muziekkorps weder heeft aanvaard. Afsluiting Janzenstraat Door een aantal bewoners van de Janzen straat is een verzoekschrift aan den Raad ge richt, waarin gevraagd wordt 's Raads mede werking tot wijziging van het bouwplan Ruijgh weg, opdat de Janzenstraat een toegang ver- krüge naar den Ruijghweg. In bedoeld verzoekschrift wordt er op gewe zen, dat de aannemer Geurts den benoodigden grond voor doortrekking in erfpacht heeft ge kregen en met de indiening van het verzoek schrift bekend is. De heer Geurts heeft aan eenige bewoners van de Janzenstraat in over weging gegeven ten spoedigste een verzoek schrift in te dienen om afsluiting van de Jaü- zenstraat te voorkomen, en zijnerzijds alle mede werking toegezegd. Nochtans heeft hij', zooals adressanten zeggen, Maandag 9 Juli een aan vang doen maken met het leggen der fundeering van de beide- huizen, welke de Janzenstraat zul len afsluiten van den Ruijghweg. Indien dus het plan gewijzigd kan worden, zal hij daarin aanleiding vinden tot het eischen eener behoor lijke schadevergoeding. In het adres wordt verder medegedeeld, dat B. en W. aan den eerst-ondergeteekende hebben gezegd, dat op het adres afwijzend zou worden beschikt; adressanten zijn van meening, dat men een dergelijk verzoek niet zoo maar met een penstreek kan afhandelen. Zij wijzen er op, dat reeds in 1917 de heer Oortgijsen een verkave lingsplan aan het gemeentebestuur heeft toege zonden, waarop de doortrekking van de Janzen straat was geprojecteerd, en zij meenden na tuurijjk, nu deze grond aan de gemeente is over gegaan, dat men met deze bedoeling rekening zou houden. Immers, de heer Oortgijsen zou niet tot verkoop van zijn land zijn overgegaan indien hij had kunnen vermoeden, dat men de Janzenstraat niet zou willen doortrekken. Vele jaren heerscht dan ook hij de bewoners der Jan zenstraat de meening, dat dit inderdaad zal ge schieden. 1 Adressanten kunnen zich niet voorstellen, dat een bouwplan ontworpen en uitgevoerd zooals het hier bedoelde, waarbij bewoners dezer ge meente zichtbaar worden benadeeld on de Jan zenstraat en dus ook 1de gemeente "wordt ontsierd, 's Raads goedkeuring zal kunnen weg dragen, en meenen, dat het in erfpacht geven van bedoelde twee perceelen aan den bouwonder nemer dan ook niet getuigt van wijs beleid der autoriteiten. Om al deze redenen wenden adressanten zich tot den Raad met het eerbiedig verzoek al he mogelijke te willen doen om de Janzenstraat niet van den Ruijghweg af te sluiten. Pensioenactio. Door den Bond' van pensioenactie der Zeemacht, samengesteld uit gepensdonneerd Marinepersoneel beneden den rang van offi cier, welk personeel gepensionneerd is vóór 1 Januari 1918, dus valt 'buiten de werking der militaire pensioenwet 1922, wordt actie gevoerd om een hooger pensioen deelachtig te worden, waartegen wel niemand1 bezwaar zal hebben, omdat de oude pensioenen inder daad zeer miniem zijn. Het Hoofdbestuur van dien Bond1 gebruikt echter telkens verge lijkende cijfers van oude en nieuwe Wet, doch deze cijfers zijn ver bezijden de waar heid en daarom ergerlijk misleidend^ Qns Oomité heeft daarop meerder malen gewezen echter zonder succes. Nu echter de heer Ter Hall, lid van het parlement, deze leugen achtige cijfers tot do zijne heeft gemaakt, moeten we daartegen ten sterkste opkomen. We mogen verwachen van oen Kamerlid dat hij bovenal eerlijk is. We hebben dit parlementslid hiervan kortgeleden mande ling in kennis gesteld, doch het door hem gepubliceerde bericht in de Vrijheid, orgaan van den Vrijheidsbond, bewijst dat, hoewel het inderdaad tot den heer Ter Hall is door gedrongen op welk terrein hij zich 'beweegt, hij toch willens en wetens foute cijfers publi ceert. Dit lijkt ons voor een kamerlid hoogst bedenkelijk I Men kan die menschen willen helpen, daar (kunnen wij inkomen; men gebruike daarvoor desnoods het scherpste wapen, ddcih indien leugens de actie moeten ondersteu nen, dan vermeenen wij goed te doen, in het belang van de oud-gepensionnoerden, niet vereenigd in voornoemden Bond', daarop den vinger te moeten leggen. Zondagmorgen 11 uur is door plotseling opkomende mist het Engelsche zeiljacht „Adèl-e", ten Zuiden van Huisduinen bij paal 8 op het strand geloopen. In den namiddag is het jacht op eigen gelegenheid! met hoog water weer vlot ge- kamen en later in do haven gemeerd. De ter assistentie uitgevaren Sleepboot „Drenthe" 'behoefde geen hulp te verleenen. Het jacht kwam van Bristol en is Maan dagmorgen lahgs het Noordhollandsch Kar naai naar Amsterdam opgevaren. Het Oomitó ter herdenking van het 25- jarig bestaan dOr Rijks Hoogere Burger school alhier vestigt er die aandacht op, dat in de courant van Zaterdag jl als het adres van de secretaresse van het Oomité vermeld; was meijuffrouw Rusting, Hoogstraat 68; dit moet zijn Hoogstraat 80. Met den meesten aandrang wijzen wij leer lingen en oud-leerlingen, alsmede hun res pectievelijke familieleden, welke Zaterdag 22 September des middags ten thé dansant en des avonds het cabaret met bal willen bijwo nen, er op, dat zij zich vóór 1 Augustus a.s. bij de secretaresse, Hoogstraat 86, moeten aanmelden, daar niet alle adressen der oud- 'leeaiingen bekend zijn. Aldaar worden in troducties 1.per persoon verstrekt, rechtgevende op toegang des middags en avonds. Hoewel het comité een dergelijke geringe prijs heeft vastgesteld1, zullen groo- tere giften, met het oog op de groote kosten, natuurlijk gaarne worden aanvaard, daar deze ruendo schitterend moet slagen. De prijs van het diner is 8.50; deelname ge- wensoht, doch niet verplicht. Tot onzen grooten spijt berichtte dé heer dr. Gerand Bakker, dat hij, met het oog op den thé dansant en den cabaretavond, zich op principieele gronden als lid der commis sie heeft moeten terugtrekken. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Juni 1923. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen dn om: 1 Casserolier, 2 eüectriciens, 4 grondwer kers, 1 hofmeesterSbediende, 1 hulpmonteur, 12 losse-werklieden, 1 los-werkman ben. 18 jaar, 1 loopjongen ben. 18 jaar, 3 metselaars, 2 reizigers, 1 schilder, 1 timmerman, 1 tim merman-halfwas, 29 transportarbeiders. To taal 60 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 betonwerker, 1 controleur, 1 conciërge, 2 electrdciens, l edectricden ben. 18 jaar, 26 grondwerkers, 1 holmeesters-bediende, 1 kantoorbediende, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 5 kleermakers, 1 loodgieter, 24 losse werklieden, 1 landarbeider, 1 matrassenma ker ben. 18 jaar, 4 matrozen, 8 metselaars, 2 opperiiedto, 1 opperman ben. 18 jaar, 1 rei ziger, 1 rijwielhersteller, 1 schilder, 2 sto kers, 1 straatmafcersleerling ben. 18 jaar, 1 schildersleerling ben. 18 jaar, 89 transport arbeiders, 8 timmerlieden, 2 timmermans- leerlingen bon. 18 jaar, 1 teekenaar, 1 tuin man, 1 smid-bankwerker, 1 wissellooper, 1 winkelbediende ben. 18 jaar, 1 ijzorvlechter. Totaal 134 personen. Geplaatst werden1: 2 electridens, 4 grondwerkers, 1 hofmees- tersbediende, 1 'hulpmonteur, 12 losse-werk lieden, 1 loswerkman ben. 18 jaar, 3 metse laars, 2 reizigers, 1 timmerman-halfwas, 29 transportarbeiders. Totaal 66 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 8 dagdienstboden, 2 dagmeisjes, 2 dienst boden (intern), 2 huishoudsters, 2 noodhulp dienstboden, 4 werksters. Totaal 15 personen. Aanbiedingen- kwamen in van: 1 aas. huishouding, 1 aardappelschilster, 2 dagdienstboden, 1 dagmeisje, 3 dienstbo den, 1 huisnaaister, 1 huishoudster, 1 kan toorbediende, 1 kookster, 4 noodhulp-dienst boden, 1 wasflkvrouw, 10 werksters. Totaal 27 personen. Geplaatst werden: 2 dagdienstboden, 1 dagmeisje, 2 dienst boden (intern), 1 huisnaaister, 2 noodhulp- dienstboden, 4 werksters. Totaal 12 personen. GEMEENTERAAD. Verschenen ls een vervolg-agenda voor de raadsvergadering van hedenavond. Hierop ko men de volgende punten voor: Ingekomen stukken. Adres van de, Afdeeling Helder van den R.-K. Bond van Overheidspersoneel „Sint Pau- lus", houdende verzoek de Gemeentelijke pen sioenverordening zoodanig te willen wijzigen, dat aan de Ambtenaren en Werklieden, die volgens het bepaalde in de Pensioenwet 1922 (vervroegd Pensioen) met recht op het door hen ingekocht aantal dienstjaren, de gelegen heid wordt verleend hiervan gebruik te maken. (Voorgesteld wordt dit stuk in handen te stellen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies). Reinigingsdienst Voorstel om afwijzend te beschikken op het voorstel van W. O. van Breda en 8 andere leden van den Raad om de reorganisatie van den Reinigingsdienst niet uit te voeren, alvo rens het plan van den Directeur van Gemeente- Werken in den Raad is behandeld. Bedrijven. Voorstel tot aanvulling van de verordening betreffende het financieel beheer van de Ge meentebedrijven. Reclames. Vrijstelling voor hoofden van scholen. Den 8sten Augustus 1922 besloot de Raad voor de daarvoor in aanmerking komende scho len verlenging te vragen van vrijstelling van de verplichting om aan het hoofd der school bet onderwijs eener klasse op te dragen. Bij be schikking van Zijne Excellentie den Minister van O., K. en W. werd deze verlenging tot em met 81 Augustus 1923 verkregen, en wel voor de scholen 7 (hoofd W. Heeroma) on 14 (hoofd O. D. Oolpa). De infunctietreding van den heer D. Blom als hoofd van school No. 8 bracht met zich mee, dat aan het hoofd van school No. 7 het onderwijs eener klasse werd opgedragen, zoodat verlen ging van meergenoemde vrijstelling voor laatst genoemd hoofd niet meer behoeft plaats te hebben. Wat de school aan de Hoofdgracht betreft, deze zal na 81 Augustus a.s. nog in dezelfde positie verkeeren als ten tijde van het aanvra gen der verlenging. Waar voorts niet met ze- cerheid is te zeggen, dat in dezen toestand vóór 1 September 1924 verandering zal komen, stel len B. en W. voor ten behoeve van school No. 14 opnieuw verlenging van bedoelde vrijstel ling te vragen, en wel tot 1 September 1924. Erfpacht Door Wed. TT. J. Weidema, alhier, wordt erfpacht gevraagd van het terrein, gelegen aan 'e Tuinstraat, kad. bekend als een gedeelte van perceel Sectie C, Nos. 5997 en 5990, ter opper vlakte van pl.'m. 102 M*., voor den bouw van een woon- en winkelhuis. Nu door de aanvraagster de veroischte waar borgsom is gestort, stellen B. en W., in over eenstemming inet het advies der Oommissie van Bijstand in het beheer van het Grondbe drijf voor, den gewenschten grond in voort durende erfpacht uit te geven- tegen een canon van 0.25 per M». per jaar, zijnde het terrein door den Raad aangewezen als derde klasse grond. Erfpacht Vakschool voor Meisjes. Door de Vereeniging „Vakschool voor Meis jes voor Helder en Omstreken" is meer grond in gebruik genomen, dan aan haar bij raads besluit van 18 Juli 1922 in- erfpacht is uitge geven. In verband daarmede wordt bi) adres door het Bestuur van genoemde Vereeniging de meerdere grond, ter grootte van pl. m. 160 M'., deel uitmakende van het kadastrale perceel Sectie E, No. 89, in erfpacht gevraagd, waar tegen van de zijde van B. en W., nu de ver- eischte waarborgsom is gestort, geen bezwaar bestaat. B. en W. geven dan ook in overweging den gewenschten grond in voortdurende -erfpacht uit te geven tegen een jaarljjksehen canon van 0.45 per MJ. Bestrating Slnisdijkstraat Tn een adres, d.d. 5 Juni j.1. verzoekt een groot aantal bewoners der Sluisdijkstraat om de 'keibestrating dier straat te veranderen in een klinkerbestrating. Naar de meening vhn B. en W. kan alleen dan deze wijziging in bestrating worden aange bracht, wanneer de kosten, die daaruit zullen voortvloeien, tot een minimum kunnen worden beperkt. Deze gelegenheid zal zich later mis schien kunnen voordoen, b.v. wanneer wordt besloten tot den aanleg van den weg, welke zal loopen vanaf het Tuindorp naar de Midden- vliet. De vrijkomende keien der Sluisdijkstraat zouden dan wellicht voor dezen aanleg kunnen worden gebezigd-. Op grond1 van het bovenstaande geven B. en W. in overweging adressanten te berichten, dat te gelegener tijd met hun verzoek rekening zal worden gehouden. Electrischo stroom voor dleni lichttoren. De Chef van den Technischen- Dienst der Kustverlichting heeft zich tot Ij. en W. ge wend voor de levering van electrische energie ben behoeve van de verlichting van den licht toren te Kijkduin, zoomede voor de geleide- lichten Sehulpengat en Molengat. Dienaan gaande is een uitvoerige correspondentie ge voerd met genoemden Hoofdambtenaar en met hem is een bespreking gehouden over, de voor waarden, waarop eventueel de stroomlevering zou kunnen geschieden. B) en W. stellen deni Raad voor hen te mach tigen een contract af te sluiten. De Gemeente verbindt zich, voor zoover z|j hiertoe door het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf in staat gesteld wordt, tot stroomlevering vanaf de laagspanningszijde van een transfor mator in het Pompstation der Gemeentelijke Waterleiding nabij Huisduinen, en verleent den Afnemer vergunning tot het leggen en onderhouden van een electrischen grondkabel. In de onmiddellijke omgeving van den trans formator zuilen door de Gemeente twee laag- spannings electriciteitemeters worden opge steld. Het verbruik wordt d or den Afnemer be taald met 16 cents per K.W.U. Deze prijs is gebaseerd op bet bestaande contract met het P.E.N., en gebaseerd op een kolenprijs van 18 per ton. De Afnemer garandeert een minimum stroomafname van 20.000 K.W.U. 's jaars. Geldbelegging. Van de opbrengst der onlangs gesloten geld- leening, nominaal groot 1.360.000, reëel 1.224.027.20, werd betaald een bedrag van ƒ200.142.50 aan de Rijksverzekeringsbank en aan de Nederiandsche Bank, voor rente en af lossing op 80 Juni en 1 Juli jJ., terwijl op de rekening van de Bank van Wisseiink alhier, ten gunste dezer gemeente, zal worden gestort een bedrag van pl. m. 615.000, o. a. ter aflos sing van het debet-saldo der Rekening-Oourant bij die Bank, ad' 195.577.30, en voor deni as. aankoop van gronden, ad pl. m. 200.000, ter wijl het restant zal dienen voor nog te ver richten betalingen van kleinere bedragen. Het nog niet direct benoodigde bedrag, ad 610.000, is deposito geplaatst bij de Twent- sche Trust-Maatschappij, onder de moodige waarborgen, en wel een bedrag van: 200.000 met zes maanden opzegging, en 250.000 met één jaar opzegging. B. en W. verzoeken 's Raads goedkeuring op bovenstaande voorstellen. Invordering van gelden voor gas, water en electricltelt De invordering van de bedragen, verschul digd wegens leverantie van gas, water, electri- citeit, -enz. iaat zooveel te wenschen over, dat door B. en W. middelen zijn beraamd om wan betaling in de toekomst te beteugelen. In zijn desbetreffend rapport schrijft de Verificateur der Gemeente-Financiën met betrekking tot de Incasso o. m „dat genomen over een aantal van 46 Incas sol ijsten gemiddeld 50 posten per lijst retour gaan of in geldswaarde varieerende van 600 tot 700; en verder „dat gemiddeld 80 85 van het incassobedrag aan quitanties terugkomt op Het gevolg hiervan is, dat de gemeente ge regeld1 voor grooter bedrag dan anders het ge val zou zijn bij de Bank van Wisseiink debet staat, hetgeen natuurlijk renteverlies veroor zaakt. In den regel zijn het dezelfde debiteuren, die nalatig zijn met de betaling. Mede gelet op dit laatste schijnt het B. en W. de beste oplossing om de Verordening op het financieel beheer der Gemeentebedrijven1 aan te vullen met ©en dwingende bepaling van- den volgenden inhoud: Aan artikel 6 der Verordening op het finan- tieel beheer der Gemeentebedrijven wordt toe gevoegd een- tweede lid, luidende als volgt: Wanneer bij de eerste aanbieding van een kwitantie wegens het verschuldigde voor de levering van gas, water, eiectriciteit of voor andere leveringen en diensten, verstr kt door de gemeente, het verschuldigde niet worjlt vol de-) n, zal don betrokkene een, gedrukte waar schuwing worden gezonden. Indien op deze waarschuwing bij de volgende aanbieding der kwitant'e de betaling niet volgt, wordt hem eön aanmaning gezonden. Voor de waarsehuwin* wordt vijftien cent, voor de aanmaning vijf-en-twintig cent aan den betrokkene in rekening gebracht. Het ligt in het voornemen van B. en W. om, wanneer bij eerste aanbieding der kwitantie de betrokkenen niet thuis zijn, een uitnoodiging te doen achter laten, houdende verzoek om het op de kwitantie uitgedrukte bedrag binnen tien dagen na datum ten kantore van de Centrale Kas te voldoen. De bepaling van het derde lid van art. 4 der bovengenoemde Verordening kan dan bij aanneming van het onderwerpeljjke voorstel op de uitnoodiging worden afgedrukt. STRANDING. Toen ik Zondagochtend, ondanks de hitte, een wandelingetje ging maken (een slagje den buitenkant om), hoorde ik, op de Zuidstraat gekomen, driemaal een gerekten stoot op de stoomfluit geven. Te verwonderen was het niet, dat mijn jut te rshart van een eigenaardige vreugde vervuld was, toen ik dat bekende geluid -hoorde, want het kon niet antjers zijn dan- de stoomfluit van de „Drente", die de mannetjes bij elkaar riep, omdat er hl-er of daar -een schip zou zijn ge strand). Dat er velen zoo dachten, bewees wel het groot aantal menschen, dat zich, vooral vanuit de Nieuwebru-gsteeg, over de Nieuwebrug spoedde en het Ankerpark terende. Ik had dus wel niet misgehoord en aangesto ken- door het élan, dat door de stoomfluit over de menschen- was vaardig geworden, -gooide ik er ook een schepje op en half-aemecbtig kwam ik hij het havenkantoor aan, waar een groote schaar menschen bijeen was en elkaar onder hielden over de gebeurtenis, die op het zwarte bord bij het havenkantoor stond aangeteekend: „Zeiljacht gestrand bij paal 8". Aan boord van de „Drente" was al een groo ter „crew" dan in gewone omstandigheden en een vlet, die achter de boot hing, zal vol met vletteriui. Na druk gepraat en In- -en ultloopen van het havenkantoor door heden, die nauw betrokken waren bij het sleepvaartbedrijf en wat er zoo al mee samenhangt, koerste de „Drente" weldra de haven (uit. Ook Vrijdags had de „Drente" zoo'n alarm sein udtgestooton en het heette, dat het even eens was voor een zeiljacht, dat ln „Kaper- muilen" aan den- grond1 zat. Toen was men echter onverriebterzak-e teruggekeerd), want het bleek, dat het zeiljacht niet had „gezeten". Nu echter wist men, dat het jacht positief zat, want Bontes, de schipper van de reddlng-t vlet, was zelf aan boord geweest en kwam zijn bevinding meedeelen. Er was dus nu geen twijfel. „Hij zat". Bovendien kwam daarbij het bericht, dat het een Engelsch jacht was en de eigenaar zou natuurlijk wel een „lord" zijn, zoodat het bee- lemaal niet verwonderlijk was, dat het daar aan den buitenkant al van mond1 tot mond zoemde over „pondjes en ponden". Want dat is eigenaardig, dat het respect voor de „ponden" aan den buitenkant zeer -groot is en dat het zeer „safe" zou zijn, daarvan een aantal in de wacht te sleepen. Natuurlijk wenschten we in gedachten al dié mannen, die er op den Zondag op uit gingen om een boterham te verdienen „good1 luck". Na kalm ons middagmaaltje geconsumeerd te hebben en onze „siësta" genoten te hebben (het was immers laag water en van afbrengen van het jacht zou voorioopig nog wel geen sprake zijn) namen- we tegen een uur of vijf het stalen ros( en dood kalm peddelden we den dijk om, naar het strand. Net hadden we Kaaphoofd- gerond of. we za gen in- de wazige verte de silhouet van de „Drente", die van. het strand koerste, doch hoe ik ook tuurde: een jacht er achter zag ik niet. Toen dacht ik dadelijk: dat is „nop-p-es", jongens. En dat werd bevestigd, toen ik een poosje er na het jacht op eigen motorkracht zag koer sen naar Nieuwediep. Mijn juttershart moest al een beetje versle ten zijn als ik niet even een schrijning voelde van de teleurstelling, die al die mannen, happig op een pondje, daar ondergingen. Behalve da-t de sleepboot een drietal vletten voorttrok, kwamen er ook nog vletten, roeiend en zeilend, voortgestuwd door den vloed-, naar binnen. Al die tientallen van mannen hadden dus weer een teleurstelling meer in hun leven te boeken. Gelukkig was het bovenst best weer, zoodat er van een nat pakje wel geen sprake zal zijn geweest en ze moeten deze -tocht, zoo al niet als een pleiziertochtje beschouwen, maar dan toch als een gezonde inspectie der spieren, die door de warmte misschien anders iet of wat zouden verslappen. Het stalen ros was weer gewillig en bracht me zonder ongemak weer aan den buitenkant, toen het zeiljacht (en -een pracht van -een -jacht) de haven geruischloos binnenmotorde. Aan dek stond een flegmatiek uitziende dame, gehuld in seals-kin bont en daarover een regen jas, terwijl een binocle onaf-gebroken op den buitenkant werd gérich-t. Een seaman-like uitziend heer, met een witte broek en gele oliejas, was vermoedelijk wel de „lord". Geen „penny" aan -te verdienen, was het al gemeen oordeel aan den buitenkant en dat nog wel van een „lord", die hunnentwege het -om gekeerde mocht zijn. Toch vond een pientere oude buitenkanter, dat hij allicht kon meeloopen naar de sluis; misschien viel er nog wat af. En jawel. De „lord" werd1 met een sloepje naar den kant gebracht en de pientere buiten kan-ter sprong op het vlotje, waar het sloepje aanlegde. Dadelijk had- hij den „lord" met zijn zeemans-Engelsch ingelicht over de harbour- outside en -inside en the channel to Amsterdam. De lord sprong uit het sloepje en zeide tegen den ouden baas: „you come wi-th me". Toen had je de oude de beenen moeten zien reppen naast den „lord". Het was of er jeug dige, kracht geslagen was in zijn iet-wat ver stijfde beenen. Hij had „tuk" en allicht viel etr wat at Vóór dat do „Adela" zoo heette het jacht -gemeerd la[g voor de Koopvaandij1- slui-s, die niet schut op Zondag, was de ,;Iond" omringd door leveranciers en stóp-brokers en met stalen gezicht verwerkte hij; de let ters, die stonden op de papieren of kaartjes, die hem onder don neus werden -gehouden. Het was echter allemaal „noppes". Er viel niets af; alleen pienter -mannetje had uit eengreep, die „lord" in zijn zak deed1 een geldstuk in ontvangst te nemen en hij was de eenige Nieuwedieper, die geld had verdiend aan het jacht, terwijl hij een tweeshiTlinigstuk liet zien. Do lord was blijkbaar aan den zuinigen kant, want zelfs een loods naar Amsterdam, waarvoor pienter mannetje zich beschikbaar stelde, had hij niet nood-ig. Ik vrees dat het respect voor Engelsche ponden een beetje is gedaald. Met zooveel vuür was alles voor het En gelsche ja-dht in actie gekomen, doch het flegmatieke optreden van den „lord", die van geen assistentie, in welk opzicht dan -ook, wilde weten, had1 alle luchtkasteelen in elkaar doen vallen. Het is een tijd van malaise en zelfs lm de Engelsche lords toomt de klad. BINNENLAND. Louis Couperus, t Kort na zijn zestigsten verjaardag is de romanschrijver Louis Couperus Maandagmid dag in de Steeg bij Arnhem overleden, na een korte, doch hevige ongesteldheid' (bloedvergifti ging ten-gevolge van infectie aan het gezicht). Nog slechts weinig weken is het geleden, dat zijn 60ste verjaardag met ©enigen luister werd gevierd, en de Koningin hem vereerde -met het ordeteeken van den Nederiandscheni Leeuw, ter wijl zijn- vrienden- en vereerders hem een land huisje in het schoon-e Geldersche dorp schonken. Ontegenzeggelijk was Couperus een onzer beste stylisten en was hij-een schrijver van zeer veelzijdigen aard. Niet ieder zal met zij-n werk dweepen: het decadente, zwoele, sensueeie, mon daine, dat- zijn -boeken kenmerkt, is velen een beletsel Couperus te genieten. Behalve mis schien Eline Vere, dat nog altijd geldt als een der beste Nederiandsche romans, zal zijn werk ook spoedig vergeten zijn. Hij heeft dat zelf trouwens meer dan eens gezegd, in interviews en in zijn feuilletons. „Ik heb niets gedaan dan wat boeken geschre ven. En eenmaal ga ik doodMijn leven is heel nutteloos geweest, maar ik hecht er toch aan: ik hou van allerlei menschen, ik vind aller lei dingen mooi, en ik heb mij soms dol geamu seerd- in het leven, als op een Carnaval." Zoo liet hij zich eens uit tegen André de Rid der, die hem interviewde. Een beetje „pose" zal er wel bij geweest zijnIn ieder geval heb ben wij Couperus te danken voor schi-tterend- schoone dingen-, en voor verrijking van .onz» taal ien letteren. Academie voor Internationaal Recht Zaterdagmiddag half vier heeft in de •groote rechtszaal van het Vredespaleis in don Baa-g de opening pl-a-ats igehad van de Acadlemie voor Internationaal Recht. In-het Vredespaleis zetelt het Permanente Hof van Arbitrage en hert Hof van Internationale Ju stitie, d'at arresten wijst overeenkomstig de normen, door de familie der natiën erkend. La dit nieuwe Instituut zullen eminente pro fessoren, onder bescherming van den Vol kenbond' en met medewerking van de Carne- gie-stichting, deze normen leeren, en hun werk zal daardoor bevorderlijk zijn aan de eenheid der meenin-gen. Verschillende -geleerden van naam hielden toespraken. De zittingen namen Maandag een aanvang. De salarissen van het spoorwegpersoneel. De heer Wijnkoop, lid van de Tweede Ka mer heeft aan den minister van waterstaat de volgendie vragen -gesteld: Acht de. minister het oorbaar, dat, terwijl de directie der Ned. Spoorwegen honderden om financieele redenen -meent te moeten ont slaan en loonsverlaging in diverse vorm niet van de lucht is, toch dit jaar aan de hoofd en eerstaanwezende ambtenaren een grati ficatie -ad 7 pet van hun- jaarloon zal worden uitbetaald? Kan de minister ook meedeelen, welk be lang heeren directeuren- van de Ned1. Spoor wegen- kunnen hebben bij een dergelijke be slissing? Is hot den minister ook mogelijk mede te doelen, op welke geschreven bepaling deze uitkeerLng eigenlijk berust; of zoo dit den minister, wegens het niet bestaan daarvan, niet mogelijk is op welke billijkheid be rust dan dit verh-oogen van het loonpeil nog boven dat der andore Rijksambtenaren, ter wijl toch de emolumenten der hoogere spoor wegambtenaren bij hert vervallen daarvan voor de lagere zijn blijven -bestaan? -Acht de minister in dit optreden niet eenig gevaar voor oorruptie aanwezig; en wat is de minister van plan te dezer zake te doen? Wijziging der Hnnrcoinimissiewet CBij Kon. Besl. van 26 Juni 1923 („St-bl." No. 305) is bepaald, dat do wijziging der Huuroommissiewet met 1 Aug. e.k. in wer king treedt In hoofdzaak komt deze wijzi ging hierip neer, dat met ingang van dien datum de huren mogen worden verhoogd tot 50 (371/a) boven- de huren van 1 Januari 1916 (1918). Het is echter ook nog mogelijk, dat door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, krachtens art. 7 der Wijzi gingswet wordt bepaald dat bet vrije verhoo- ginigspercentage zal bedragen 40 (80) ho ven de huren van 1 Januari 1916 (1918). Bezoek ArgentiJnsch opleidingsschip. Zondagmiddag te ongeveer 6 uur ls te IJmul- den blnnengeloopen het Argentijnsche oplei dingsschip „Presidente Sarmiento", een oor- logsfrega-t met hulpstoomvermogen gebouwd te Birkenhead in 1896. Het pantserfort verwel komde de Argentijnsche vlag met saluutscho ten, welke door de „Presidente Sarmiento" be antwoord werden. Kort na middernacht beeft het schip op het IJ -te Amsterdam ligplaats gekozen voor het Koloniaal Instituut, met het achterschip -tegen dat van het -Fransche vis- scherij-politievaartuig „Qu-entin Roosevelt", dat hier reeds sinds eenige dagen- l|gt. De „Presidente Sarmiento" is een fraai schip, metende 3000 ton, geheel wit geschil derd'. Met alle zeilen -bij levert het een indruk- wekkenden aanblik. De état-major bestaat uit 20 man, er -zijn verder 20 ad-elbo-rsten aan boord, en de bemanning bestaat uit 300 koppen. De bewapening bestaat uit 3 Armstrong ka nonnen van 120 m.m., één Bethiehem kanon van 10 cM„ 2 Nordenfeld1 stukken van 76 m.m. en 6 Hotschkis-stukken- van 47 m.m. Het schip zal hiier vier dagen blij-veni. Maandag heeft de commanlant, kapitein Carios A. Brana, bezoeken afgelegd bij den burgemeester, den- commandant der marine en den -garnizoenscommandant, welke bezoeken in den loop van den dag beantwoord zijn. De „Presidente Sarmiento" zal van Amster dam naar Kristiania vertrekken, eti daarna een bezoek aan Rotterdam brengen. Geheel onthouding. Stranding. Herdenking 25-jarig bestaan R. H. B. S. Roblnson. Op het landgoed „Nyenburgh" te Heilo had Zondagmiddag een provinciale betoo- ging plaats voor geheel onthouding en plaat selijke keuze.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5