E T Derde Blad. VAN ZATERDAG 21 JULI 1923. BUITENLAND. ENGELAND EN FRANKRIJK. De bondgenooten en Dultschland. De correspondent van de N. R. Ct te Pa- tifs meldt: De berichten uit Londen blijven zeer gun stig luiden. Te Londen schijnt men op een gunstige ontvangst van het Engel ach e ant woord door Poinearé te rekenen. Weliswaar verwacht men niet aanstonds oen reactie van Parijs, maar men hoopt toch, dat Baldwin vóór 2 of 3 Augustus, als het Engelsche par lement op reces gaat, daaromtrent iets kan meedeelen. Inbusschen duurt do gedachte-wisseling tusschen Parijs met Brussel en Rome, even- als waarschijnlijk tusschen Brussel en Lon den, voort Met de actie van Banesj is mem al gemeen1 ingenomen. Sthamer zou Curzon heb ben voorgesteld, dat de geallieerden de Roer- bezetting onzichtbaar zouden maken, als ge machtigden van den Volkenbond optreden en v in ruil voor het ophouden van het verzet in dat gebied de uitgezette ambtenaren in hun amibjt herstellen. De hoofdzaak blijft het ver zet en de sabotage,. Het Journal vreest, dat Frankrijk in dit opzicht tot concessies gedwongen wordt Heit ontwerp-antwoord gereed. Het kabinet is gisteren gereed gekomen met het ontwerp van het Britsche antwoord aan Duitschlanldi en meit de begeleidende nota aan de Geallieerden, welke zoo spoedig mo gelijk naar Parijs, Brussel, Rome, Tokio en Washington zal worden gezonden. De nota zal zoo mogelijk heiden die Fr arische rogee- rimg bereiken. Reuter vernoeimlt uit gezaghebbende bron, dat de meeste veronderstellingen betreffen de de Britsche voorstellen louter gissingen zijn. Zoo kan b.v. het dankbeeld betroffende de annuloeirlng van do sohuldvordorlngen van Groot-Brittanniö geheel worden uitge schakeld. Er wordt op gewezen, dat de quaee- tde der intergenllleerdo schulden niet in het antwoord aan Dultschland zal worden aan geroerd. De quaestie is er één voor een oon- ferentie en .thans wordt nagegaan hoe een dergelijke conferentie tot stond gebracht zou kuuinen wobdlen. Parijs, 20 Juli. Men kent hier op het oogenblik nogal waarde toe aan een compromis voorstel, dat het gevolg zou zijn van de bespre kingen van Benesj, en dat te Brussel zou zijn opgesteld. Volgens dit voorstel zouden de geallieerden op het oogenblik van Duitechland niet meer eischen dan hetgeen noodig la: le. voor den Fransdhen wederopbouw, 2e. tot schadeloos stelling der Belgische en andere slachtoffers, 3e. voor wat Engeland aan Amerika te betalen heeft. Dit zou tezamen een totaal vormen van 85 a 40 mriiiiflTti goudmarken, die in tien of vijftien annuïteiten betaald zouden worden. Tot na afloop van dat tijdsverloop zouden dan uitgesteld blijven het onderzoek naar de waarde van bons O en de intergeallieerde schulden, en het onderzoek naar een regime voor het Rijn land, dat de Belgische en Fransohe veiligheid verzekeren zou. ,- Werd dit voorstel aangenomen, dan zou Dultschland zijn passlovon tegenstand' moeten opgeven, zich moeten onderwerpen aan een militaire oontrflle en aan de aanwijzingen van de internationale financieele commissie. In dat geval zouden Frankrijk en België toestemmen in de bijeenkomst van een commissie van in ternationale financieele deskundigen, die de raadgeefster van de Commissie van Herstel zou zijn en zonder de betalingen zelf te kunnen wijzigen of verminderen, de wijze van betaling bestudeeren zou. Uit de wijze, waarop een en ander hier ver meld wordt, is het duidelijk dat de Fransohe regeering eventueel in een dergelijke oplossing zou toestemmen. Men meent hier, dat ook Amerika geneigd zou zijn gedurende tien jaar de Fransche schuld te laten rusten ,-en Enge land kan er iets tegen hebben, omdat het aldus de aunuïteltenruie het in die tien jaar zelf aan Amerika te betalen heeft, van Dultschland te rugkrijgt. („Hbl."). ENGELAND. De Engelsche vlootbasis te Singapore. Londen, 10 Juli Bij de bespreking in het Lagerhuis over do nieuwe vlootbasis te Sin gapore zeide Amery: Als Engeland eemigs- zins dacht aan een agressieve heerschappij in het Oosten zou het nooit hebben toege stemd in de ConVentié van Washington, die ons het effectieve gebruik van Hongkong heeft ontnamen. Wij hebben ons opzettelijk UIT DE OUDE DOOS. Helder 1850—1880. VL Het is licht te denken, dat bij de vermeer derde 'bevolking, door de aanleiding daartoe, boven vermeld, er steeds behoefte was blijveD bestaan aan woningen. Meu was daarom voortgegaan om al het beschikbare bouwter rein van woonhuizen te voorzien. Rondom het Etablissement Willemsoord, Langs do binnen haven, langs het kanaal van vereoniging tus schen het. oostelijk en westelijk deel der ge meente was alles, en waar dit maar ©enigszins kon geschieden, in dubbele rijen bebouwd, en ofschoon er steeds behoefte 'bleef bestaan aan woonhuizen, was nergens eene opene plek te vinden. Oude keeten, die bij het begin van den bouw in de nabijheid van 's Rijks werf gebouwd waren en geene meerdere waarde hadden dan afbraak, werden voor belangrijke sommen gekocht om terrein te hebben voor het stichten van woningen. Tus schen de huizenrij, gelegen aan de rechter bilde van het kanaal, komende van den ouden Tfelder, en de linie ter verdediging van de vesting, lag aan de landzijde de zoogenaamde Heldersdhe polder, bestaande meestal int wei landen waarop het vee vreedzaam graasde. Bij het algemeen gebrek aan bouwterrein^ van die schitterende basis verstoken en zijn 1500 mijl teruggetrokken, om duidelijk te ma ken dat niets minder in onze gedachten ligt dan een aanval. Onze politiek heeft allten betrekking op onze venledigiiig. Singapore is eon ideale positie, niet voor aanval, maar voor verdediging. Al wat wij van plan zijn is alleen, in de komende tien jaar te kunnen doen wat de politiek van Engeland was vóór de concentratie van de vloot tegen Dultsch land. Wjj wenschen in staat te zijn, niet alleen twee of drie lichte kruisers, maar ook twee of drie, kapitale öchepeh in de wateren van de Stille Zuidzee te houden als wij dat noo dig achten. Als wjj alleen de eenmogendheid- standaard mogen hebben, moeten wij in staat zijn, de vloot van die een-imogendheidrstand- aahd overal te brengen waar onze belangen worden bedreigd. De marine-begrooting werd daarop aange nomen miet 217 tegen 130 stemmen. RUSLAND. Japansche schoeners door een Russisch oorlogsschip In beslag genomen. Do Sovjetbladen melden, dat het Russische oorlogsschip „Roode Wimpel" nabij Wladi- wostock twee Japanscho schoeners in beslag heeft genomen. Twee Japansche matrozen en een Russi sche zeeman werden gedood. ALBANIË. De troon van Albanië. Weenen, 20 Juli. Volgens hier ontvangen berichten, is de troon van Albanië aangebo den aan Prins Nicolaas, den 20 jarigen zoon van den koning van Roemenië. De Albaneesche minister van buitenland- sche zaken zal deelnemen aan de conferen tie der kleine entente, die op 28 Juli te Si- naya zal worden gehouden. BULGARIJE. Ernstige spoorwegramp. Uit Sofia wondt gemeld: Op de lijm Sofia—Waarna liepen Vrijdag twee personentreinen op elkaar. De botsing was zoo hevig, dat verscheidene wagons van beide trelne gneheel werden vernield. Zovem- tiem personen wenden gedood om vijftien zwaar gewond. De oorzaak van do rümp is te zooken in het feit, dat een der personen treinen voor den vastgestelden tfjj; Ja ver trokken. ZWITSERLAND. De moord oip Vorofsky. De „Tribune de Genève" weet belangwek kende bijzonderheden te vermelden uit het ver hoor van de beide moordenaars van den Rus- sischen sovjet-gemachtigde op de conferentie van Lausaime Vorofsky. Volgens deze bijzon derheden zou de moordenaar Oonradl den moordi te zamon met den secretaris van het tsaristische „Roode Kruis" te Genève, Polimin, al lang geléden hebben voorbereidt Conradi was reeds 18 April van dit jaar naar Berlijn gereipdi oxa daar den Russischen Volkscom missaris van buitenlandfiche zaken Tsjitsjerin, Krassin of admiraal Behrone te vermoorden. Hij trof hen echter niet in het Russische zantschapsgebouw te Berlijn aan, waarop naar Zwitserland terugkeerde en besloot Vo rofsky te dooden. Bij het vehoor heeft Oonrad een uitvoerige uiteenzetting van zijn daad ge geven en daarbij verklaard, dat hij van het be staan van een nationaal-soclalistische liga ln Zwitserland niets heeft afgeweton. Op buiten gewoon ruwe wijze verteld hij, hoe hij den moord heeft uitgevoerd en gaf desgevraagd toe, dat hij de kogels voor zijn revolver met een vijl bewerkt heeft, opdat, wanneer hjj Vorofsky ln de buikstreek mocht treffen, de kogel daar zou blijven steken en een eventueele operatie doodelijk zou afloopen. Het proces tegen de beide moordenaars zal vermoedelijk in Septem ber -te Lausanne plaats vinden. MEXICO, Uit Mexico wordt gemeld, dat de bekende rebellen-generaal Villa hedenochtend op zijn landgoed door zijn secretaris, Trillo, bi, een twist is doodgeschoten. Trillo werd op rijn beurt door aanhangers van Villa doodgeschoten, waarna een algo- meene vechtpartij ontstond, waarbij meer dan 100 personen werden gedood en velen gewond. KORTE BERICHTEN. De Koning Van Spanje heeft het ontslag geteekend van deni burgerlijken gouverneur- genertml van de provin Valencia, die, onder een aangenomen naam, aian een stieren ge- vecth van amateurs deelnam en twee stie ren doodda Een telegram uit Chihualhüa te Mexico ontvangen, zegt, dat Villa, de bekende rebel len-leider, doodgeschoten is. De Franschen hebben oen groot aantal me niën in het Rurhigelbied, welker opslagplaat sen zij hadden lediggebaald, ontruimd. De Fransche partij der radicale en radi caal-socialisten doet een berpep op de demo craten in andere landen om te breken met de „fijacherdiplomatie'1. Tegen vijf Egyptenaren 1b de doodstraf uitgesproken wegens deelneming aan een samenzwering tot het vermoorden van Brit sche ambtenaren in Egypte. kwam de bezitter van het stuk weiland, gren zende aan voornoemde rij buizen, op het denkbeeld om zsij-n grond in stukken af te deeien, groot genoeg voor een woonhuis en erf en deze aan gegadigden te verkoopen. Weidra verrezen daar ter plaatse eenige ge bouwen en dit voorbeeld vond navolging. Andere eigenaars van weilanden -in dien om trek verdeelden huin land in perceelen, brach ten die in openbare veiling en maakten soms voor enkele (hectaren land enorme sommen. Koopers voor dit 'bouwterrein werden er me nigvuldig gevonden, hetzij om er voor eigene rekening op te bouwen of uit speculatie. In weinige jaren verrezen daar Molenstraat, Vlamingstraat, Kuiperstraat, Vrooustraa-t, Koningstraat en verscheidene andere. Het waren echter geene groote gebouwen, die daar gesticht werden. Vele loodsen bouw den daar eene woning en voor het overige strekten de huizen er tot woonstede van een aantal werklieden, die eerst -bij de inkrimping en later bjj de geheel© opheffing (1868) der Rijkswerf te Vlissingen naar het Etablisse ment Willemsoord werden overgeplaatst. Ook vestigden zich daar verscheidene nering doenden. ■Wanneer men een vrij uitgestrekt koffie- en bierhuis, thans bekend onder den naam van „t Centrum" en een gebouw voor Evan gelisatie uitzondert, verrezen daar geene ge bouwen van eend gen omvang. Ook dient nog aangemerkt, dat al de straten bovengenoemd De woreldvloot De nieuwe editie van Uoyd/s Register- 'boek bevat bijzonderheden van 33,507 sche pen van 100 ton en daar boven, in Juni j.-L een gezamenlijken inhoud vertegenwoordi gende van 65,166,238 ton, tegen 64,370,786 ton in Juni 1022, zijnde een vermeerdering van 795,462 ton. De landen met de grootste stijging zijn Dultschland met 702,665 ton en Italië met 167,407 ton en met de grootste ver mindering de Ver. Staten en Frankrijk resp miet 141,471 en 108,548 ton. in 1914 bezat het Vereen. Koninkrijk bijna 441/» pot v-an de ijizeren en stalen tonnage; thans is dit percentage 83. De Vereen. Sta ten nemen thans de tweede plaats in met 12,416,000 ton 21.4 pet. De andere toon aangevende landen op dit gebied zijn: Ja pan met 8,402,000 ton, Frankrijk met 3,265,000 ton, Italië met 2,788,000 ton en -Nederland met 2,606,000 ton. In de laatste jaren is een aanzienlijke stij ging ingetreden in het aantal stoom- en mo torschepen van 4000 ton en grooter. In 1914 waren er 8608 van zulke schepen en thans bedraagt dit aantal 5636, waarvan er 850 stuks 10,000 ton of grooter zijn, waaronder 38 stuks van 20,000 ton en grooter. Van ge noemde 850 schepen varen er 106 onder Britsche vlag. De voorraad radium. Tot dusver la over de heele wereld een hoeveelheid van 200 gram radium geprodu ceerd, waarvan- de Vereenigde Staten 160 gr. voor hun rekening namen. Bohemen leverde slechts 25 gram, Portugal 10, Engeland; 6 igram, Madagaskar en Tonkin 1 grom en Australië 0.6 gr. De aanwinst bedraagt nu jaarlijks 80 40 gr. Te Joaohimsthal, die be kende vindplaats worden ieder jaar 112 grom radium bereid, sinds 1909 ongeveer 227i gj in 't geheel. De cijfers zijn ontleend aan een staat van het Dullsehe Rijksbureau voor de statistiek. Insuline. Er zijn nu vijf firma's in Groot-Brlttnnnlë, die insuline bereiden naar de voorschriften van de universiteit te Toronto, die ln hoofd zaak patent op het medicament hadden ge nomen om ie voorkomen, dat minderwaar dige qualitoiten van insuline zouden worden bereid. De moeste hospitalen ln Londen hebben voorraden ten bate van lieden, die niet in staat zijn het geneesmiddel te betalen. Er is onlangs een verlaging van prijs ge weest van 2 shu 6 tot 1 èh. 0 per dosis en waarsohijnlijk zal de prijs nog meer dalen. Het Hbl. meldt in verband met het boven staande, dat ook in ons land1 de insuline- productie afdoende vorderingen heeft ge maakt. De fabriek „Organon" te Oas is in staat aan do behoefte vun Nederland en In- dië te voldoen en de prijs is gedaald ln1 de zelfde mato als die van het Engelsche prao paraat Een proefschool in New York. In „Pöut l*Ero Nouvelle" schrijft J. Del gaffe te New York over een experimenteer- school, in 1018 in het hartje van New York opgericht door miss Pratt en door haar ge noemd „play school". De kinderen van 8 en 4 jaar spolen het grootste gedeelte van den schooltijd, hetzij op het platte dak, dat tot speelplaats is ingericht, of in speelzalen. Er liggen houtblokken van regelmatigen vorm en waarvan de zwaarste 5 K.G. wegen. De kinderen kunnen daarmee gaan bouwen en hun spieren oefenen. Voorts ligt er zand, klei en papier, waarmee de jeugd zich bezig kan houder». De kinderen van 5 jaar hebben ongeveer hetzelfde programma, ze teeke nen, knippen, en beginnen de gereedschap pen voor houtbewerking te hanteeron. De kinderen beginnen op hun 8e jaar met mu ziek. Op het 6e jaar begint een wat nauwkeuri ger omschreven programma: ieder kind kiest zelf een taak, hier zijn er, die zich bo- zichhouden met transport- en verkeersmid delen: wagen jee, kruiwagens. Ze loeren een en ander over de levensmiddelenvoorziening der stad v-eïnemen waar de vruchten vandaan komen, de melk, de suiker, de koek, enz. Er wordt gemeten en gewogen', gekookt, borden gewasschen. De 7-jarige kinderen leeren „New York", eeTst maken ze wandelingen in de straat, daarna ha de wijk, maken plattegronden van de afgelegde wegen en als ze hierin gevor derd zijn, leeren ze van de 68ste verdieping van het Woolworthgebouw, waarin de school gevestigd is, het panorama van New York kennen. De kinderen leeren met de blokken huizen •bouwen met een lift er in en met zelf ge maakte meuboltjea De 8-jarige kinderen leeren den handel Miss Pratt hoeft ontdekt, dat deze leeftijd: de „gevoelige periode" voor •handeMnrichten is, d.w.z. waarop de kinde ren de waarde van geld leeren kennen en er belangstelling voor,-krijgen. Tevens wordt op dat jaar 'begonnen met verdieping der rekenkundige inzichten. In den school is een papierhandel ingericht waar ge- en verkocht wordt De kinderen leeren de geschiedenis van den handel van af den ruilhandel tot dien van den modernen tijd. De 9-jarige kinderen leeren geschiedenis: ze leven het leven der middeleeuwen en zijn in gilden gegroepeerd. Hierbij behoort mu seumbezoek, het maken' van antieke oostu- ms. Op het 10e jaar leeren de kinderen- de •geschiedenis van -het boek en het schrift en op hun 11e jaar komen ze in- de klasse van de „igrooten" en leeren van de boekdrukke rij, de spelling enz. Het lijkt heel aardig en heeft naar het ons toeschijnt, een sterk Montessoriaansch parfum, waarmee niets kwaads bedoelt wordt LUCHTVAART. Men meldt, dat er in Frankrijk acht Potez- vliegtuigen zijn besteld voor het Deensche leger. De toestellen worden voorzien van Lorraine-motoren van 400 p.k., waardoor zi, een snelheid van c.a. 200 KJVf. per uur kun nen ontwikkelen. De kosten bedragen per -machine ongeveer 60,000 kr. De levering moet in September of Octoher plaats hebben. Tevens zijn er twee kleinere vliegtuigen be steld voor oefeningsdoeleinden. Ernsig vliegtuigongeval. Landen, 20 Juli Een Centraal News tele gram uit New York meldt, dat bij een proef vlucht van een ReuiLngton-Buranelli-vlieg tuig, dat 82 personen ban vervoeren, van een hoogte van 875 voet is neergestort Drie per sonen werden gefwond, van wie de bouwers van het vliegtuig Remington en Buranelli ernstig. Het vliegtuig, dat een waarde had, van 20.000 potud- sterling, is geheel verbrand. GEMENGD NIEUWSL niet volgebouwd werden tusschen de jaren 1850 en 1860. Er bleven verscheidene opene plekken, die eerst in later jaren door woon huizen bezet werden. Tti d6 eenste jaren van eten bouw „ln 't taiud' zoo als deze plaats algemeen genoemd werd, zag het er daar allertreurigst uit. Het bestuur der gemeente was omtrent den aanbouw daar ter plaatse niet geraadpleegd-; alles was er zoo vlug gegaan, dat de Gemeen teraad geen -tijd of gelegenheid was gelaten om ten aanzien van de vo®iniing_ der straten eenige bepalingen te maken. De eigenaars der stukken land hadden, naar eigen wijsheid, het terrein door ben te verkoopen, afgeba kend en dat deel dat til' otet kond-en verkoo pen, omdat -het wegen en straten moest vor men, aan zich gehouden. Toen de bouw ©enigszins was gevorderd, veranderde het weiland tusschen de huizenrijen gelegen, de zoogenaamde straten, in ware modderpoelen. Bij aanhoudenden regen waren de woningen niet te genaken dan langs voetstraatjes, die de eigenaars voor hunne rekening voor de perceelen hadden doen leggen. Waar nog geene huizen gebouwd en dus ook geene voetstraten gelegd waren, had men hoog© laarzen noodig om door den modderpoel te komen. De slooten- die vroeger gediend, had den tot afscheiding der perceelen weiland, waren blijven bestaan en dienden den bewo ners in d,e nabijheid tot het inwerpen van allerlei vuilnis, want van het maken- van rio- Een moeilik geval. Een vermakelijke gebeurtenis heeft «Joh afgespeeld bij een zwemwedstrijd van een school te Wlndsar. Een tweeling moest kam pen om clen tweeden prijs en bereikte on Eeveer gelijktijdig de eindstreep. Toen was relden in last, want toen de jon i. -na, die sprekend; op elkaar geleken, op den wal ston den, wist niemand meetr mot zekerheid te zeggen wie de winnaar waa Ten slotte maak- de broers het maar onder elkaar uit Door bijen verdreven. De heer Talbot een manufacturier, te Stone, Staffs is niet zijn gezin uit zijn huis verdreven door een zwerm bijen. De beestjes zijn door een spleet in een muur zijn slaap kamer binnengedrongen, hebben- er zich ge* nesteld en lieten zich niet meer verdrijven. De heer Talbot sloot de kamer af, in de hoop, dat de bijen wel zouden verdwijnen, doch in plaats daarvan hebben zij' zich door het heele huis verspreid, kamer na kamer in beslag genomen en zoo ten slotte het heele gezin verdreven. Een poging om de beestjes me gas te verdrijven is mislukt Zij schenen voor dit middel ongevoelig. De heer Talbot zint nu op iets beters. Kerkdiefstal. Inbrekers hebben Donderdagnacht ach' relikwiën van den Heiligen Martinus gesto len uit de kerk Gt Martin des Champa te Parijs. Een taxi voor één pasagier. De gemeenteraad van Parijs heeft op het verzoek van een ondernemer, die een nieuw soort huurtaxi wü exploiteeren, welke slechts één pasagier tegelijk kan vervoeren, gunstig beschikt. Nog deze "week zullen do eerste nieuwe vehikels in do straten van Parijs rij den en elke maand zal het aantal taxi's van deze soort met 25 versterkt worden, totdat het voorgenomen aantal van 250 zal zijn be reikt. De vehikels zullen van machines wor den voortion van 4 6 P.K. en beweegbare kappen hebben; de passagier zal naast den ohauffeur zitten. De vracht, die ongeveer de helft zal bedragen, van die van een gewone taxi, zal 60 oentimes bedragen voor de eer ste 650 meter en 10 centimes voor elke ver dere 200 meter, terwijl het wachttarief 6 francs per uur zal zijn. De nieuwe taxi zal dus niet alleen goed- kooper zijn, doch ook hoopt men, dat de con currentie, die zal ontstaan, het tegenwoor dige tarief algemeen zal doen dalen. Amerikaansche voortvarendheid. Een Am-erikaansch reiziger moest Woens dag jJ. met een zending juweelen uit Parijs naar New York vertrekken. Toen hjj echter Len tot afvoer van fecale stoffen, was bij den weesten bouw „in 't land" geene sprake ge weest. Ook zat men er in den winter in t stik- donlier. Wel werden door de bewoners van de nieuwe straten ventoogen -bij den Gemeen teraad ingediend, ter verkrijging van straten on gasverlichting, maar al hadden de gemeen temiddelen ook in staat geweest om in eens in al de zoo plotseling ontstane behoeften te voorzien, dan zou het Bestuur toch dit werk niet hebben kunnen volbrengen. De modder poelen tusschen de huizenrijen gelegen, waren particulier eigendom. De bezitters ervan, in plaats van ze der gemeente aan te bieden, meenden van bet Bestuur niet onaanzienlijke sommen daarvoor te kunnen eischen en alzoo bleef de toestand aldaar geruimen tijd' aller treurigst. Eindelijk werden toch de moeras sen, «Se nu de bovengenoemde straten vor men, eigendom der gemeente; de slooten, die ware poelen genoemd konden worden, werden gedempt, de wegen geplaveid of 'bestraat en eindelijk kwam ook daar licht in de duister nis, naardien er gaslantarens geplaatst wer den, tot niet geringe blijdschap van de eige naren der perceelen die er zoo lang naar ge smacht hadden uit den modder en 't stik donker verlost te worden. Ten einde voor t vervolg dergelijke toe standen te voorkomen, zijn omtrent «iien tijd door het Gemeentebestuur verordeningen op den bouw van nieuwe straten in 't leven ge roepen, en bepaald dat daarbij de richting goed en wel in den trein zat, die hem in vliegende vaart naar öherbourg zou bren gen, schoot hem plotseling te binnen, dat zijn koffer met juweelen nog in het hotel te Parijs stond. Onmiddellijk vervoegde hij zich hij den conducteur, die pertinent wei gerde te stoppen. Geen noodl De Yankee sprong uit het por tier en deed een veilige landing op den spoorweg. Weinige minuten lateer snorde hij in een taxi naar het hotel, waar de juweelen nog altijd kalmi wachtten. Daarna begaf de Amerikaan zich in allerijl naar de vlieghaven Bouret en kwam on danks de „kleine belemmeringen" toch nog op tijd1 aan de (boot, die hem naar New York brengen zal. Een Tsarendochter als vartété-artista Prinses Catherina Yoeriefsky, de jongste dochter van Tsaar Alexander H van Rus land), die kort na de geboorte dezer dochter vermoord werd, zal' do volgende week in het Ooliseuim te Londen als variété-artiste defou- teeren. In het begin van den oorlog, vóór de eerste Russische, revolutie, organiseerde tij tal van concerten voor1 gewonden, waarop tij zelVe herhaaldelijk optrad. Na de revolutie ontkwam zij er ternauwernood aan doodge schoten te worden. Zij ging naar Zwitser land en kwam tenslotte met het Internatio nale Roode Kruis naar Engeland. ZWERVEN, Ze waren er weer op uitgetrokken. Het was Zondagmorgen en ze hadden dus larie aan school. We sneden ettelijke pilletjes brood en gewapend met den botaniseertrom mel, gestoken in het oude pakje, trokken ze duinwaarts. Daar toch is hun heerlijkheid. Daar zijn slootjes met stekelbaarsjes, water- rooftorren, bootsmannetjes, kokertjesbeestjes, salamanders, kikkers en hoeveelheden water planten. Daar in de buurt groeien de dotter- en pink sterbloemen; daar zwalken de hagedissen tus schen de helmpollen. Daar achter de duinrichels, kun je je, on danks de fel blazende oostenwinden, heerlijk koesteren ln het zonnetje. Daar hoor je de vroolijke tlereliergeluidén van de talrijke leeuweriken, daar klinkt het zoemgeroes der kieviten en de sprankelende juichtonen der grutto's hoog ln de lucht Daar hoor je het zacht-weemoedlge flultgeluid der wulpen. De stille adem der natuur waart daar rond en alles is gedrenkt met het volle leven der natuur. Is het wonder, dat ze daar willen zwerven on ronddolen? Dan denken ze, dat al die heerlijkheid hun bezit is, waar ze vrij ln mogen dwalen eD waarin ze mogen doen en laten wat ze willen. Met volle teugen halen ze daar hun hart op. Ze ontdekken een grooten greppel, waarin ze prachtige stekelbaarsjes ontwaren en om dat leven dier vischjes wat nauwkeuriger gade te slaan, dammen ze den greppel voor een- deel met graszoden af en zijn vol aandacht voor het natuurleven daar in hun slootje. Maar opeens worden ze ln hun natuurbe spiegelingen gestoord dloor een kllts-klats om hun ooren van een paar teedere vrouwenhan den, zoodat ze het -uitschreeuwen van pijn en schrik. f. Weg was hun vreugde, weg hun opvatting, dat alles ln de natuur ook hun eigendom was, waarvan ze vrijelijk en op hun wijze mochten genieten. Hadden ze dan zooveel kwaad verricht, toen ze het greppeltje afdamden? Ja, vermoedelijk wel, want daardoor zou de afwatering zijn gestremdl en misschien ten deele het land drassig zijn, geworden. Doch zij waren zich van het kwade absoluut onbewust. De ontgoocheling was dan ook groot. Teleurgesteld trokken ze weg van het on gastvrije oord- en spoedig waren ze het leed vergeten toen ze in een drassig slootje, waar het groen onder je schoenen siepert, heerlijke, prachtige dotters vonden, die met hun boter gele kelkbladen on aantallen meeldraden en de sierlijk gevormde groene bladeren, hun door de kopslagen versomberde harten, weer deed gloeien van genieting. De trommel werd voor den dag gehaald, de boterhammetjes er uit genomen en slep-siope- rend over het bodemgroen, plukten ze wat van die gezond' sappige bloemen. Toen dwaalden ze rond in de eenzame ruimte van de reiende duingroepen en verkneukten zich, misschien nog onbewust, aan de teere donkering van, de heideplanten en de geelgrau- we helmbossen. En ze lagen zich in een luwte der duintop pen neer, knabbelden hun korstjes en luister- terden naar het rustgevend lied' van den oos tenwind door de helmplanten; naar het. schal lende lied der vogelen en naar de ontroerende geheimzinnigheid der eenzaamheid, waar geen menschelijke stem de plechtigheid der natuur verstoort. Zoo bleven ze lang weg; veel te lang. Hongerig en moede kwamen ze thuis. En nu prijkt voor me een kom met prachtige dotters, die met de prachtigste kasbloemen in van regeeringswegeu moet worden voorge schreven. Ten zuiden van de loodsgracht be stond tot 'het jaar 1859 een ondiep water, be kend ouder den naam van Oost-groot-sloot. In dat jaar werd beslaten dit water te dem pen, om den grond daardoor te verkrijgen, later tot bouwterrein te bezigen. Het Bestuur volgde hierin een beteren weg dan bij den bouw in 't land was gesahied. Nadat de Oost- grootsioot in genoemd jaar was gedempt, i-eeft men dien grond eenigen tijd doen zak ken, er een riool doorgelegd, het terrein op gehoogd en daarna, in perceelen voor den bouw van woonhuizen, in publieke veiling gebracht. De naam Oost-grootSlootstraat, daar later ontstaan, herinnert aan dien, weleer door het daar bestaande water gedragen. Spraken wij ct reeds vroeger over, dat de jewonere van de loodsgraoht bjj herhaling aan het Gemeentebestuur verzocht hadden om nog een brug over het kanaal te doen leg gen in de nabijheid van den molen der Hoe ren Gebrs. Janzen, nu werd door de vermeer derde bevolking aan die zijde van het Helder- sehe Kanaal, de gemeenschap met den ande ren kant meer noodzakelijk. -In den zomer van het jaar 1859 wend dan ook de Molenbrug gelegd ter plaatse waar zij nog bestaat. Het volk, steeds genegen tot het geven van zon derlinge namen, gaf haar den naam van Mosterdbrug". (Worcft verve* Een Belgisch compromisvoorstel, Bekentenissen van den moordenaar.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9