Terug in het leven. 1 Nr. 5745 DINSDAG 31 JUU 1923 51e JAARGANG FEUILLETON. COURANT Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 81'Juli8.84 uur. Woensdag 1 Aug9.33 BUITENLAND. DE GEALLIEERDEN EN DUTTSOHLAND. Het Fransche en Belgische antwoord! aan Engeland. Zondag werd uit Brussel aan de Telegr gemeld, dat het ontwerp-antwoord van de Belgische regeering Zaterdagavond naar Parijs werd gezonden. Noch Parijs noch Brussel zouden hunne goedkeuring willen hechten aan de Engelsche voorstellen. De Italiaansche regeering maakt op eemi- ge punten voorbehoud en wenscht evenals de Belgische regeering, dat men tot over eenstemming zal komen ten aanzien van een collectief geallieerd antwoord aan Duitschr land. Het te Brussel verschijnende blad „Libre Belgique" deelde Zaterdag het volgende mede: Daar er reeds een Fransche nota naar Brussel is vertrokken, bestaat er wellicht geen bezwaar tegen, dat men mededeelt, wat te Parijs reeds bekend is over den inhoud van de Engelsche nota. De tekst, opgesteld door Lord Ourzon met correcties van lord Robe-rt Oecsil en van Baldwün zelf, bedoelt te antwoorden op de twee Duitsche voorstel len: Vaststelling van de schulden door een commissie van deskümdigen en beslagleg ging door de geallieerden op de door Duitschland aangeboden hypotheken, die productief zouden worden met ingang van 1927. Geen van beide voorstellen wordt ver worpen. Engeland oordeelt, dat men op het oogenblik, dat de Duitsche betaalkracht het laagst is, de schuldvordering der geallieer den wel mag verminderen. In de Engelsche ontwerp-nota wordt gezegd, dat de nieuwe raming van de Duitsche schuld eerst kan ge beuren, nadat er besprekingen zullen plaats gehad hebben onder de geallieerden om ge zamenlijk het vraagstuk van het herstel en der geallieerde schulden op te lossen, maar de nota vraagt, dat men nu reeds het prin cipe der schuldvermindering zou aanvaar den. Londen zou er in toestemmen de totale schuld tot 36 milliard ongeveer te beperken, waarvan Engeland slechts een deel der an nuïteiten, die het aan Amerika moet beta len zou afnemen. Het tweede deel der nota van Baldwin toont de waardeloosheid aan der Duitsche hypotheken op de spoorwegen, de staatsinkomsten, de nijverheid en den landbouw. Verklaart wordt, dat al deze hy potheken, die gezamenlijk ten hoogste 2 mil liard 600 millioen goudmark per jaar kun nen opleveren, met ingang van 1 Juli 1927 niet de minste waarborg van betaling bie den, indien de Duitsche financiën en zelfs het politiek bestuurssysteem niet grondig worden hervormd en indien Duitschland er zich niet op toelegt, zijn krediet te herstel len. Engeland stemt toe in het moratorium zonder beperkingen voor de door Duitsch land gevraagde vier jaren en Baldwin ver klaart er zich van overtuigd, dat deze rust zal volstaan om de economische gezondma king van Duitschland te bewerken. In zijn naar Brussel gezonden ontwerp van antwoord drukt Poincaré zijn verschil van gevoelen uit betreffende de twee eerste pas sages der. Engelsche nota Wat het bedrag der schuld betreft blijft Poincaré op zijn standpunt staan dat men niet kan toestem men in een vermindering op den betalings- staat van Londen en dat Duitschland alleen een verlichting kan verwachten van conces sies, te doen door de schuldeischers, inzake de geallieerde schulden. Wat betreft het tweede deel vraagt Poincaré, dat de tekst na druk zou leggen op de politiek van faillis sement en uitvluchten van Duitschland en op de beslissing; der geallieerden. De Parijsche correspondent van de „Times" meldt, dat Frankrijk het er op toe zal leggen de onderhandelingen zoo lang slepende te houden, totdat de gebeurtenissen in Duitschr land ze zelf onnoodig' zullen maken. Juist deze loop van zaken beschouwt mem evenwel'in Engeland als een dreigend nood lot voor Europa. Engeland zelf is niet al te vlug geweest. Het heeft moeten tasten. Het begint een nieuwe politiek, wier vormen uit Naar het Engelsch van William Looke. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. Boldanus Jr. 87) Zoodra hij kans zag zijn gastheer even al leen te spreken zeide hij: „Kerel, je hadt al die menschen niet moe ten vragen. Ik 'ben In geen twintig jaar in een Europee-schen salon -geweest. Mijn in stinct is, om grommend1 als een beer heen en weer te loopen." Jackman, een opgewekte, kaal geschoren man, lachte. „Het is voor je eigen bestwil. Hoe eerder je de manieren weer te pakken hebt, des te heter." „Maar waar voor den duivel moet Ik over praten?" „Laat de anderen praten en luister zelf. Ik dacht, dat je dat juist graag wou." Baltazar zat tusschen Mrs. Jackman en do dame uit Rusland In den beginne voelde hij1 zich wat verlegen, zelfs verdoofd. Hij ha< na zijn vlucht uit Engeland niet meer me; ontwikkelde vrouwen gepraat. En de bree- de levensbeschouwing dor vrouwen ver baasde hem eenigszLna De vitale quaestle, waarop vroeger met Ingehouden adem ge zinspeeld werd als op het Maatschappelijk kwam, hij wist niet hoe, ter sprake, ziyn twee tafeldames praatten er langs hem een met een kalmei openhartigheid over, dem aard der zaak niet niet in de laatste plaats afhangen van de Fransche houding en van de gebeurtenissen. Zoo het ziet. dat Frankrijk opzettelijk door een slepend hou den van de onderhandelingen, wat 'Enge land noodzakelijke reddingsmaatregeleh acht, tracht te ^voorkomen, is het niet anders dan •x'gnjpelijk dat het Frankrijk daarvan een grief maakt Frankrijk immers onderhandelt niet om tot een oplossing te komen, maar om een oplossing te voorkomen. Aldus het criti- sclie standpunt dat in het buitenland niet steeds goed begrepen wordt. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph meldt moeilijkheden tus schen Frunkrijk en België. De overeenstem ming welke uit Parijs gemeld werd, is lang niet bereikt. De antwoorden te Londen overhandigd. Als gevolg der opmerkingen, door Poin caré gemaakt -tegenover den Belgischen am bassadeur ten aanzien van den inhoud van het Belgische ontwerp-antwoord, hebben Theunis en J-aspar een onderhoud' gehad, als resultaat waarvan het Belgische antwoord definitief werd geredigeerd'. Ten aanzien van de RuhrbezettiiEg houdt het zich aan de vroeger omschreven begin selen. Wat het vraagstuk dier schadevergoe dingen aangaat, wordt verwezen naar de technische studiën, aan de kabinetten van Londen, Parijs en Rome overhandigd. Men is van oordeel dat het Belgische ant woord elementen bevat voor een opbouwend plan te dezer zake. Gistermiddag werden door de Fransche en Belgische ambassadeurs op het Foreign Office te Londen het Fransche en het Bel gische antwoord op d-e jongste mededeeling van Ourzon overhandigd. Londen, 80 Juli Noch de Fransche of de Belgische ambassadeur, noch het ministerie heeft eenige inlichtingen omtrent dien in houd der antwoorden verstrekt. Men meent echter uit verschillende aanwijzingen te kun nen opmaken, dat het antwoord uit Parijs volstrekt onbevredigend is wat de quaestie van het Ruhrgebied betreft, doch dat ten aanzien der commissie van deskundigen tot vaststelling der Duitsche draagkracht een achterdeur is opengelaten, aangezien Poin caré in zijn antwoord het onderwerp der on derlinge schulden aanroert, zoodat er op financieel gehield nadere besprekingen zul len volgen. UIT HET BEZETTE GEBIED. De steden iaa het Roergebied gaan er toe over in groote mate noodgeld uit te geven, ten einde den heerschenden geldnood op te heffen. Zoo besloot de stad Essen voorioopig 400 milliard mark -aan noodgeld' in de circulatie te brengen. DUITSCHLAND. De toestand in Duitschland. De regeering onderzoekt de laatste dagen naar mogelijkheden de staatsinkomsten op een nieuwen grondslag met vaste waarde te berekenen. Buitengewone zware -belas tingen (oa op het vermogen) zullen worden ingevoerd, en het onvermijdelijk goud-giro- verkeer en waarschijnlijk ook een nieuwe muntstandaard zal worden opgebouwd. Hoe kritiek de toestand is, blijkt het best uit de bijna per uur stijgende levensmMde- lenprijzen. Een distributievrij brood kostte Maandag niet minder dan 50.000 mark; het loon van een bakkersgezel, op -het oogeriblik ongeveer 800,000 mark pér week, zal a.s. Zaterdag waarschijnlijk wel 2 millioen bedra gen, waardoor het distributiebrood weer met 300 zal worden verhoogd. De -bakkers be talen per pond binnenlandsch meel 25,000 80,000 mark. Een pond margarine kost 120,000 mark, enz. Rijkspresidenit Ebert en de Rijksregeering hebben Zaterdagavond laat een manifest ge publiceerd, waarin zij onder verwijzing naar den ernstigen noodtoestand des Rijks en des volks een reeks maatregelen aankondigen, waarvan zij gunstige resultaten hopen. Voorzoover deze maatregelen de goedkeu ring van -het parlement behoeven, zal de Rijksdag binnen twee weken daaromtrent een beslising nemen-. Maandag hield het bestuur der soo-dem. fractie een bijeenkomst In den boezem der partij bestaat een ster ke oppositie tegen het kabinet-öuno. De Ingezonden mededeeling. I V e rf r I s o h e n d en Verkwikkend A. J. P's Frambozensaus A. J, P's Grenadlnesaus over A. J. P's ROM A-PUDDI NG smaakt als room. (b7> Puddingfabriek A. J. POLAK, Groningen. die hem sprakeloos maakte. Hij keek de ta fel rond, bang, dat de twee jonge meisjes het gesprek gehoord zouden hebben. Haar moe der scheen er zich in het minst niet om te bekommeren. Zij citeerde met een harde dui delijke stem statistieken. De dame van het Roode Kruis schetste de toestanden in- Rus land. Plotseling werd hem de vraag -gesteld: „En hoe is het in China?" Hij sprak vlug. Hij had in het hart van het Oude China ge leefd, -hoofdzakelijk een landbouwbevolking) een min of meer zedelijke, door tradities ge bonden poel der mensohheid. Er viel veel te zeggen voor het Oude China, ondanks de totale afwezigheid van de meest elementaire denkbeelden over hyglene en de absolute onwetendheid omtrent de Westersche weten schap van. rasverbetering. Zelfs thans nog worden de voeten der kinderen misvormd. De dames volgden zijn wanhopige pogingen om het gesprek op een ander onderwerp te brengen en begonnen over de minder ge vaarlijke kinderzong. Toen hem naar zijn meening 'gevraagd weid, zeide hij: „Ik -geloof niet, dat ik ooit een baby van dichtbij gezien heb. Ik herinner me niet er ooit een1 aangeraakt te hebben. Ik weet niets van hem Inderdaad is uw meening, dat ba by's een belangrijk deel van het staats lichaam vormen, nooit bij mij opgekomen, In China wassen baby's op als onkruid. Sommigen sterven, anderen blijven leven. En de levende zijn ook meestal onkruid. Je raakt daar gewend aan een bijna animalistl- sche opvatting der verschijnselen van leveni en dood. Ik loer hier allerlei nieuws, 'krijg allerlei nieuwe gezichtspunten. Het moderne Europa is China niet Zelfs vóór den oorlog maakte men zich reeds ongerust over he 'geboortepercentage. Thans is Europa, be- „VorwSrts" waarschuwt tegen te scherpe -kritiek op de regeering, die mogelijk haat» aftreden zou veroorzaken. Wie de regeering-Ouno ten val brengt, aldus Müller, -moet wel weten, dat daaruit geen verbetering van den toestand der ar beidersklasse voortvloeit. Wie -zal Ouno op volgen? Het is -heel gemakkelijk om te zeg gen, dat de burgerlijke partijen een andere regeering moeten vormen, maar als ze dat nu eens niet doen en het komt tot een we kenlange crisis? Daardoor zou de ellende nog grooter worden. Zal de regeering ten val gebracht worden, dan moet er een andere gereed staan en dit nu ziet Müller niet. In .vele steden aan den Boven-Rijn zijn reeds duurtebetoogingen gehouden en nam de ontevredenheid, vooral te Mamnheim, een dreigenden omvang aan. In vele fabrieken aldaar voeren de communisten onder het personeel een opruiende agitatie om de ar beiders tot duurtedemonstraties over te ha len. Die der scheepswerf hebben het bedrijf verlaten. Het kabinet-Coma. Berlijn, 80 Juli. Ofschoon het zoo goed als zeker is, dat het kabinet-Ouno eerlang voor een nieuw kabinet zal plaats maken, zijn de geruchten omtrent zulk een kabinetswisse ling vooralsnog voorbarig te noemen. De ,3. Z. arn Mittag" meldt hieromtrent o.a. nog het volgende: De gedachte van een groote coalitie van de Duitsche Volkspartij tot een Vereenigde Sociaal-democratische partij heeft .vele voorstanders. Dr. Stresemann, de leider der Duitsche Volkspartij, die eveneens reeds lang voorstander van dit denkbeeld is, heeft de laatste dagen besprekingen met de lèd- ders der verschillende partijen, welke tot de arbeidsgemeenschap behooren, te dezer zake gehad. Wellicht is ook reeds in een onder houd met den Rijkskanselier een- reden voor het aftreden van het tegenwoordige kabinet gevonden. De communistische actie. De anti-fascistische Zondag is in Duitsch land vrijwel overal rustig voorbijgegaan. Noch de communisten, noch de rechts radicalen heb ben incid enten van ernstigen aard uitgelokt. Alleen te Neu-Ruppin is het Zaterdagavond tot een botsing gekomen tusschen arbeiders en politie. Daarbij vielen twee dooden en een aan tal gewond-en. Dit incident had echter een locaal karakter en had niets-te maken met de eigenlijke politieke actie doo; nationalisten en communisten gevoerd. Te Berlijn, te Potsdam en in de overige steden, waar incidenten wer den gevreesd, is de dag kalm voorbijgegaan. Te Potsdam, waar de groote anti-fascistische betooging zou worden gehouden en- waar rechts radicale tegen betoogingen waren aange kondigd, was het gisteren niet eens buitenge woon druk, al hadden reeds Zaterdag tal van communisten zich naar de oude garnizoenstad begeven. Er was ook een zeer sterke politie macht op de been. Op de hoeken der straten stonden de agenten op post, terwij] bereden politie door de stad patroeijeerde. Af en toe rolde een met agenten beladen vrachtauto door de straten. Nergens behoefde de politie echter handelend op te treden. De treinen van Berlijn naar Potsdam waren Zondagochtend slecht bezet, vermoedelijk tengevolge van het slechte weer. Te Potsdam wapperde een enkele roode vlag. De twee groote openbare vergaderingen-, waar de communistische leden van den Land dag iSchulz en Geschke het woord voerden, waren niet eens druk bezocht. Te Berlijn hielden de communisten een twintig openbare vergaderingen, die eveneens slecht bezocht waren. Een enkele poging om na afloop van een vergadering in optocht door de stad te trekken, werd snel onderdrukt. Van veel ernstiger aard zijn de incidenten, die zich Zaterdag te Neu-Ruppin hebben- af gespeeld. De politie der stad bleek te zwak om zich tegen de demonstranten te verzettep en moest de hulp der Sch-upo ^ontbieden. Deze moest* kort na haar aankomst van de wapens gebruik -maken tegen een- troep betoogers, die een winkel wilden plunderen. Twee personen werden gedood en acht zwaar gewond-. Het gToot gebrek aan levensmiddelen had aanlei ding tot deze incidenten gegeven. In den loop van den avond trachtten de betoogers ook nog de gevangenis der stad' te bestormen. Een ontploffing ln een fabriek. Naar Zaterdag eerst bekend! is geworden heeft Woensdagmiddag in een metaalfabriek te Oker een hevige ontploffing plaats gehad. Eén groot blok koper van ongeveer 200 K.G., dat nog uit den oorlogstijd stamde, en ver moedelijk met ontplofbare stoffen geladen was, werd1 in den smeltoven gebracht en sprong toen met vreaselijke kracht uit el kaar. Het dak der fabriek werd weggevaagd en binnen de fabriek werd groote schade aangericht. Alle werklieden werden door den luchtdruk ter aarde geworpen. Zes werklie den uit Goslar en Oker bekwamen brandwon den, anderen liepen eveneens verwondingen op, en slechts drie arbeiders bleven onge deerd. ENGELAND. De bootwerkersstaking. De bootwerkersstaking te Huil is geëin digd. Te Londen is de staking non het ver- loopen. Mijnrampen. 28 arbeiders omgekomen. Nabij Rotherham (Zuid-Yorkshire) heeft een hevige mjjngasontploffing plaats gehad, waarbij acht en twintig mijnwerkers den dood hebben gevonden. Omtrent de oorzaak van deze ramp wordt het volgende gemeld: Eenige weken geleden ontstond in de mijn, welke toebehoort aan de Maltby Main mijn- bouwmaatschappij brand in een der gangen. Deze brand nam zoodanige afmetingen aan, dat de directie het in verband met het ge vaar voor ontploffingen raadzaam vond1, het werk tijdelijk stop te zetten. De tweeduizend arbeiders, in dienst van deze maatschappij, konden' dientengevolge deze week niet in de mijn werkzaam zijn. Slechts 120 man, belast met het blusschen van den brand, waren Za terdag in de mijn bezig, toen er een hevige ontploffing plaats vond. Deze werd blijkbaar veroorzaakt door een opeemhoopdng van gas sen nabij- de plek van den brand. De meeste van de onder den grond wer kende arbeiders bevonden zich op veilige plaatsen en kwamen er derhave ongedeerd af, maar 28 van hen- werden door de ontplof fing overvallen -en van hun kameraden af gesneden door een reusachtige lawine van steenen, steenkool en puin, waardoor de mijngang ter plaatse geheel werd versperd. De ontploffing was zoo hevig, dat zij over een grooten afstand werd gehoord. De mijn werkersgezinnen, die maar al te goed weten, wat een ontploffing in een steenkolenmijn be- teekent, snelden onmiddellijk naar de plaats des onheils. De arbeiders, die het leven er hadden afgebracht, lieten zich snel naar bo ven hijschen. Zes van hen waren door het mijngas min of meer bedwelmd geraakt, maar gelukkig herstelden zij spoedig. De mededeeling. dat 28 arbeiders waren inge sloten, bracht groote verslagenheid onder de vrouwen en kind-eren teweeg. Vreeseüjke tooneelen speelden zich ai. De directie or ganiseerde onverwijld een reddingsbrigade waarvoor zich talrijke mijnwerkers, in edelen wedijver, vrijwillig aanboden. Het gemeenschapsgevoel van deze onder den grond steeds aan groote gevaren bloot gestelde mannen, ontplooide zich op aan doenlijke wijze. Ofschoon elke mijnwerker weet, dat er groot gevaar aan verbonden is, onmiddellijk na een ontploffing het red dingswerk ter hand te nemen, daalde spoe dig een aantal in de mijn af, teneinde te trachten de 28 achtergebleven arbeiders in veiligheid te brengen. De directeur van de mijn leidde persoonlijk het reddingswerk. De mare van den ramp verspreidde zich als een loopend vuurtje. Herbert Smith, de voorzitter van de Nationale Federatie van Mijnwerkers, die in Yorkshire woont, kwam eveneens spoedig per auto op het tooneel van de ramp aan. Hij bood aan, persoonlijk een reddingsbrigade te leiden. Ook kwamen andere mijnwerkers uit omliggende plaatsen zich voor hulp aanmelden. Doch hoeveel vrij willigers zich ook voor het reddingswerk aanboden, het bleek alras, dat het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, zou zijn de in gesloten arbeiders te bereiken, in verband met de gevaarlijke gassen, welke nog overal in de mijn hingen. Toen de eerste reddings brigade een poging deed, werd zij, tengevol ge van de sterke gassen, gedwongen onver- jnoofd van haar mianlijke jeugd, ih een zeer benarde positie. Iedere baby is een- onschat bare toevoeging aan het ras. Lieve henuel", riep hij u!it, terwijl hij lepel en vork op zijn -bord schoof, „daar heb ik nog nooit over ge dacht, U moet wel denken, dat ik precies een kerel hen op een der groote Oumard- hooten, die 'beweert, dat -hij Amerika ontdekt Maar dat neemt niét weg, dat de ontdekking bestaat Tot op dat oogenblik was -het denk beeld nooit 'bij- mij opgekomen. Iedereen moet zoo -gauw als hij kan baby's fokken en het is ieders heilige plicht te zorgen, dat zij blijven leven en gedijen en krachtige ouders worden van meer gezonde kind-eren. Dat is immers uw bedoeling?" Mra Jackman stemde glimlachend toe. Ja, dat was ongetwijfeld d-e bedoeling. De -bloem der wereld afgesneden door dén oor log. O, j© moest er niet aan denken hoe veel flinke jonge levens opgeofferd werden! Daar hadt je Die-en-Die en den zoon van weer een andier. Het was te tragisch! Het gesprek liep plotseling over den vreeselijken oorlog- Baltazar luisterde en leerde veel dingen. Toen de hoeren alleen waren, hoorde Bal tazar nog meer van den oorlog: de fouten; de onverschilligheid, de geheimzinnige in vloeden, die iedere acte verlamden. De Sol daat vertelde van- den dapperen strijd van een- toegewijde schare enthousiasten om een voldoenden voorraad machinegeweren; de rechter over verborgen Duitsche vertakkin gen, waartegenover hij; de eenvoudige uit voerder der geschreven wet, machteloos stond; het conservatieve Parlementslid over zijn onthullingen deden Baltazar's haren ten berge rijzen. Jackman vertelde over ar- beidstmoediijkbeden, noemde een recent ge wijld terug te koeren. Slechts één lijk werd d-oor haar geborgen, namelijk dat van een 86-jarig werkman, hetwelk in een der mijn gangen werd gevonden. Groot was de ver slagenheid, toen de doode boven werd ge bracht Van de jammerende vrouwen en kin deren maakte zich, niet ten onrechte, de vrees meester, dat ook de overige mijnwer kers zouden zijn omgekomen. Talrijke reddingsbrigades daalden nog in de mijn ai, doch de gevaarlijke gassen be lemmerden alle reddingspogingen. De gas sen waren zóó sterk, dat er niet te denken viel aan opruiming van het puin, teneinde de achtergeblevenen te kunnen bereiken. Tot in het holst van den nacht werden de red dingspogingen voortgezet, maar hoeveel toe wijding de redders ook betoonden, zij slaag den er niet in eenig resultaat te bereiken. Enkele reddingsbrigades bleven urenlang onder den grond, om ten slotte weder onver richter zake te moeten terugkeeren. Ieder oogenblik nam het vermoeden toe, dat alle 27 nog vermiste arbeiders zouden zijn omge komen. Den geheelen nacht bleef een tal rijke menigte rondom de mijn verzameld'. Vreeselijke verhalen worden gemeld om trent hartverscheurende tooneelen, welke zich daar afspeelden. Zondagavond werd gemeld, dat de directie het noodig had geoordeeld, den gang, waar de ontploffing plaats vond, te dioen dichte stoppen, teneinde het overige gedeelte van de mijn voor ondergang te bewaren. Blijk baar moest dus alle hoop op redding van de 27 ingesloten mijnwerkers worden opgege ven. Naar gemeld wordt heeft ook in Schotland Zaterdag een noodlottig -mijnongeval plaats gevonden. Twaalf man waren aan het werk op de mijn Garshore nabij Kil-syth voor het openen van een nieuwe schacht, toen er een hevige ontploffing plaats vond, waardoor één van hen werd gedood. De overigen liepen allen min- of meer ernstige verwondingen op. Ook de mijnplaats Kilsyth is Zaterdag door een ontploffing opgeschrikt, welke in de Gartshore-mijn heeft plaats gehad. Twaalf man waren aan den arbeid aan een water reservoir op den bodem van een nieuwe schacht. De oorzaak der ontploffing is niet bekend. Acht mannen werden op slag ge dood en drie gewond. TURKIJE. Een verklaring van den Aga Khan. De Aga Khan, het geestelijk hoofd van millioenen Mohammedanen in verschillende deélen der wereld heeft uit Lausanne een Boodschap gericht tot alle Mohammedanen in Indië, Egypte, de mandaatgebieden, in Afrika en Azië en andere landen. Hij zegt daarin, dat te Lausanne voor het eerst in de historie namens een Mohammedaansche na tie een verdrag is geteekend met de groote Westersche mogendheden op volstrekt ge lijke voorwaarden. Volgens dit verdrag zal Turkije een onafhankelijke, nationale Staat worden. De Turksche souvereiniteit zal niet langer worden verzwakt door de buitenspo rige en abnormale privilegiën, die onderda nen van andere mogendheden in het verle den op Turksch gebied genoten. Er zullen geen vreemde troepen meer op Turksch grondgebied zijn; het historische Kalifaat van Konstantinopel wordt gehandhaafd en de Turken krijgen hun hoofdstad zonder eenige beperking terug. De Turken hebben de hoogelijk bevredi gende regeling, aan eigen offers, eigen moed en vastberadenheid te danken, doch tevens aan de welgezindheid van de Britsche en Fransche volken, wier invloed steeds gericht is geweest op het sluiten van een rechtvaar digen vrede met Turkije en het herstel van de nauwe banden met de Mohammedaansche wereld. De Aga Khan spoort de Mohammedanen aan alles in het werk te stellen om de vriend schappelijke betrekkingen met de Wester- val, waarin- duizenden arbeiders in een der voornaamst» munitiefabrieken het werk had- dón neergelegd, omdat een dronken pacifis tische arbeider ontslagen waa Baltazar had nog steeds hetzelfde inzicht in stakingen, dat hem eens midden in den nacht bijna uit Pilivantfs huis gejaagd had. „Waarom ontzien zij de verraders en bin den zij ze niet voor den mond van een ka non?" barstte hij uit „Er gaat toch maar niets boven een frls- sohen blik op dingen," lachte het Parle mentslid. „Waarom doen zij het niet?" ./Gelooft u niet", vroeg die rechter, „dat een dergelijke handelwijze ertoe bij zóu dragen om d-e arbeidende klasse te ontmoe digen?" „Het -zou -het leger niet ontmoedigen," ant woordde de kolonel. „De manschappen zou den ervoor zijn. Wanneer in het leger de kerels probeerden te staken, zouden zij op staanden voet neergeschoten worden." Hij was de eenige in het gezelschap, die maatregelen van geweld voorstond. De an deren schenen werkstaking te beschouwen ais natuurverschijnsel, dat den oorlog belem mert, als modder, die de artillerie tegen hield; of als ongelukken, zooals ontploffing van buskruitfabrieken. Baltazar ging heen met onverteerde kennis. Na zijn terugkeer van Godalming dineer de hij met Weatherley, een vrijgezel, en en kele andere publicisten. Hier liep het ge sprek over meer intellectueel© onderwerpen. De oorlog werd -beschouwd van internatio naal standpunt; zij discussieerden over de rassenquaestie in Oostenrijk, de Inwendige geschiedenis van den Roemeenschen- veld tocht, den hachelijken toestand in Grieken- Ingezonden Mededeeling. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden verkre gen door Foeterie Maagplllen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en in gewanden door de vloeiing der gal te rege len. Zij werken «eer zacht en hebben geen nadeellge reactie. Prijs per flacon van vijf tig vereulkerde pillen CLÖ5; in apotheken en drogistzaken. (11) land, de mislukking der diplomatie der ge allieerden ln geheel Oost-Europa. Baltazar luisterde aandachtig naar de scherpzinnige discussies en ging gestaald en verkwikt naar zijn hotel terug. Hij was terechtgekomen ln een wereld, die des te ontwahbaarder door elkaar gegooid scheen te zijn, naarmate zijn horizont zich verwijdde. Maar hoe buitengewoon belang wekkend. Daar hadt je hij voorbeeld de quaestie van de Tsjecho-Blowakken en de Joegoelaven.Serviërs, Oroaten, Slove- nen. Tot dusverre had hij daar even weinig aandacht aan geschonken als aan Lepldop- tera en Oobeopetra en andere torrenfamilies met Grieksohe namen, wier geschiedenis en levenswijze hem, daar zij- geen entomoloog was, volkomen koud lieten. Hij had nooit aan hen -gedacht als aan eventueel» factoren in de toekomst van Europa. Thans, nu hij weer ln aanraking gekomen was met zijn tijdge- nooten, was Londen niet langer een stad van angstaanjagende donkerte. Voor zijn geestdriftigen blik was het bijna een ville liïmière geworden. Een week had miraculeuze veranderingen -gewrocht die dag de meest miraculeuze van alle. Een week geleden had hij hier als verdlodld en verdwaald rondgezworven, ter wijl een' zieke Chinees zijn eenige schakel met d-e meruschheld waa En thans was hij veilig op zonnige zeeën, opnieuw aan het le ven -gebonden door vrienden, door een pas oodekten- zoon, en, wonder boven wonder, door de vrouw,, ter wille van wie hij een evo lutie in zijn leven -gebracht had. (Wordt vervolgd!

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1