sche mogendheden te versterken; vooral de Mohammedanen in Brltach-Indië moeten al les nalaten wat de nieuwe, thans aangeknoop te betrekkingen tusschen Turkije en Groot- Brittanlë zou kunnen bemoeilijken. Ten slotte zegt de Aga Khan te erkennen, dat het verdrag de Arabische volken, die buiten het kader er van vallen, in een on bevredigende positie laat, doch hij gelooft dat de tijd het Arabische probleem, dat niet onoplosbaar is, oplossen zaL VEREENIGDE STATEN. President Harding. San Francisco, 29 Juli. President Harding heeft het program voor de reis door Oali- foraië -geschrapt tengevolge van een pto- malne-vergiftiging, waaraan hij sinds enkele dagen lijdende is. De aanval welke zich liet aanzien, wordt thans met het oog op dat besluit ernstiger geacht dan aanvankelijk het geval was. Een bulletin, dat gisteravond werd uitge geven behelst dat er zich nieuwe symptomen hebben voorgedaan, die wijzen op complica ties en die het noodig maken dat er een con sult wordt gehouden met specialisten. De vergiftigingsverschijnselen zouden het gevolg zijn van het eten van krabben, waar in zich koper bevond van de lagen aan de kust van Alaska, waar de krabben gevangen waren. Een botsing met het schip van president Harding. Het transportschip „Henderson", dat presi dent Harding en zijn reisgezelschap aan boord had, heeft den torpedojager „Zeilin" in de Puget Sound geramd». De „Zeilin" kreeg een zwaar lek in den achtersteven. De botsing had juist plaats toen de „Henderson" bij zwaren mist de Puget Sound binnenvoer. Het schip werd niet beschadigd en zal zijn reis naar Seattle hervatten. De beide machinekamers van de „Zeilin" waren ondergelöopen; alle op varenden werden echter veilig aan boord ge haald. Een samenzwering tegen president Harding? Uit Londen wordt aan de bladen gemeld, dat volgens een telegram uit Chicago de chef van den recherchedienst van het departement van justitie verklaard heeft, dat er een samenzwe ring was gesmeed om president Harding te vermoorden tijdens zijn reis door West-Oa- nada en Alaska. Twee Russische anarchisten, die nauwlettend worden bewaakt, zouden door een geheime organisatie zijn aangewezen om de misdaad te plegen. Een artikel van ex-president Wilson. Het Augustus-nummer van de „Atlantio Monthly" zal een artikel bevatten van ex- president Wilson, waaruit de „Times" nu reeds een kort uittreksel vermag te geven. Het is getiteld „The road away from revo- lution" en de voormalige president verklaart er in, dat de beschaving in gevaar ia en dat de democratie haar alleen redden kan. Hij zegt dat de wereld weliswaar veilig is voor de democratie, maar dat de democratie de wereld nog niet heeft beveiligd tegen onre delijke revolutie. De Ver. Staten als de groot ste onder de democratiën moet deze taak op zich nemen. De Russische revolutie, zegt Wilson, was tegen het kapitalisme gericht, terwijl die om- tevreden klassen in alle landen hun aan klachten tegen het kapitalisme onder dezen of genen naam richten. Is het kapitalistisch systeem onbestrijdbaar, vraagt hij. Hij ant woordt er zelf op met te verklaren dat er een manier moet worden uitgedacht, om de uit- wassen van het systeem uit den weg te rui men en „het leven zuiver te maken voor hen, die er op eerbare en zuivere wijze aan willen deelnemen." Wilson meent dat onze heden- daagsche beschaving materieel niet kan voortleven tenzij' zij geestelijk gezuiverd wordt Morgan. De bekende financier Morgan is naar Europa vertrokken. Men meent, dat hij be sprekingen zal gaan voeren met Europee- sche bankiers en Amerikaansche, die thans in Europa vertoeven, over den economischen toestand in de wereld. Een oordeel over Rusland. De voormalige senator en vroegere mi nister van binnenlandsche zaken Albert B. Fall heeft een reis van -een maand gedaan door Rusland. Hij is thans te Londen en heeft daar het een en ander meegedeeld over zijn bevindingen in het land van de sowjets. Fall had uit Rusland goede indrukken mee gebracht. Hij was aangenaam verrast ge weest door wat hij in Rusland had gezien. Hij had» het volk rustig en xr ct het best^rr te vreden bevonden. De menschen waren niet rustig omdat zij zich buigen voor ruw ge weld, maar omdat zij met het huidige re gime tevreden zijn. Het volk en in het bij zonder de boerenstand heeft meer rech ten dan vroeger. Ook wordt thans door de regeering van Le- nin erkend dat bekwaamheid en ontwakkeld- heid recht hebben op erkenning en beloo ning boven het gewone peil. Oud-minister Fall wenscht, dat de Ver- eenigde Staten een handelsovereenkomst met Rusland zullen aangaan in den trant der BiitschrRussische handelsovereenkomst. Negers en blanken ln de Ver. Staten. Chicago, 80 Juli. Vijftig met revolvers en messen gewapende negers drongen te Worth nabij Chicago een danszaal binnen waar blanken dansten. De negers dwongen de blanke vrouwen, met hen te dansen; en ruk ten haar zelfs uit de armen v.an haar echt- genooten. Op het gegil dier blanke vrouwen kwam politie opdagen. Er ontstond een gevecht waarin één neger werd gedood. Twee blanke politie-agenten zijn zwaar gekwetst. Ver scheidene andere personen zijn licht gewond. KORTE BERICHTEN. Volgens het „Journal" zouden aan Paul Camibon, den vroegeren geziant de Londen, belangrijke documenten, onder welke datee- rende van tien jaar voor de oorlogsverkla ring, zijn ontstolen. Op 1 September a.s. loopt de loonregeling met de anthraciet- en steenkolemmijnwerkers in Amerika at en men vreest steeds meer, dat een algemeene mij nwerkersstaking zal uitbreken. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor bat examen Engelsen L. O. mej. A. F. A. Möl- Hr. Ms. .Hcemskerck" en „Tromp" ln Noorwegen. Men schrijft ons uit Bergen d-d. 22 Juli Door een elftal van het eskader „Heem 3- kerck-Tromp'1 werd Zondag 21 Juli een voet balwedstrijd gespeeld' tegen de voornaamste club van Bergen „Fjell Kameraterne" ge naamd. De wedstrijd werd door het eskader elftal gewonnen met 6—4, nadat pLm. 16 mi nuten voor het einde de Noren de leidii g hadden met 42. Ongeveer 20 katholieke schepelingen maakten te Bergen hunne opwachting bi Z.E. dein Kardinaal van Rossem, door welke attentie Z.E. die van een inspectiereis vun IJsland terugkeerde zeer getroffen was. Goederen-snelvervoer van Noord- en Zuld- Holland naar Engeland (vla Hoek van Holland). Men verzoekt ons belanghebbenden erop te wijzen, dat er gelegenheid bestaat tot een zeer snel vervoer van aan bederf onderhevige goe deren, alsmede van alle andere goederen als ijlgoed, in het bijzonder van Noord- en Zuid- Holland naar Engeland via Hoek van Holland, Als voorbeeld, dat inderdaad een zeer snelle verbinding wordt verkregen, moge dienen, dat behoudenis onvoorziene omstandigheden - b.v. zendingen, welke des avonds ten 0.127 van Amsterdam Centraalstation worden verzonden, reeds den volgenden middag te Londen kunnen aankomen, terwijl zulks even- eenfi"het geval is voor zendingen, verzonden van Helder ten 12.40 's middags Beverwijk 6.27 's namiddags IJmuiden 6.18 Alkmaar 5.28 Uithoorn 5.87 Desgewenscht worden nadere inlichtingen omtrent de verzending van andere stations in Noord- en Zuid-Holland', alsmede omtrent de verschuldigde vracht, enz. verstrekt door het Handelsagentsohap der Nederlandsche 8poor- wegen te Amsterdam, De Ruyterkade 46, Am sterdam, en door de Hoofdadministratie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht Troeplokaal Padvinders. De Heldersche Padvinders zijn 'binnen. En boel Fier wapperde Zondagmorgen de pad- vimderlijfce vlag in den tuin van het nieuwe troepenhuds, en in alle hoeken en gaten van het gebouw glunderden de jongensgezichten den bezoekers tegen. De Vossen, de Zee meeuwen, de Wolven en de Tijgers, zaten in groot uniform gereed in hun troepkamertje en met trots vertelden ze u, wat ze allemaal gedaan hadden om er knusse, bewoonbare vertrekjes van te maken. Wijd stonden de ramen open en! de frissche zeewind woed naar binnen, en het was een lieve lust om dat alles te zien en naar het verhaal te luis teren van het in orde brengen ervan. Toen de Padvinders de beschikking kre gen over het voormalige Dansinstituut van de 'gebroeders Polak, moest er van alles in gebeuren. Er was een groote zaal, de vroe gere danszaal, die was natuurlijk prachtig voor troeplokaal, voor instructie, vergade ringen ejd. Maar al-die roofdieren moesten een onderdak hebben, en ook die zilverblan ke meeuwen verlangden naar een nest. En toen zijn de jongens aan het werk gegaan: ze vonden hier een hoekje, daar een kamer tje, ze ploeterden en zwoegden op zolder, waar ze een kolenbergplaats omtooverden in een bewoonbaar vertrek; ze maakten een kantoortje hier, een zaaltje ginds, ze legden electrisch licht aan, boenden, schrobden en kuischten.en bun woonstede werd wel haast een paleis-in-düodecimo. Toen kwamen de vaders en dé moeders, de broers en de zusters. Allemaal hadden ze wat: de 'een bracht wat gezelligheid met een kleurig zeiltje over een tafel, de ander diepte hier of daar 'een stoel op of borduurde een kleedje. Wandversieringen werden aange bracht, boeken kwamen er, van een op non activiteit gesteld waschtafeltje fabriceerden ze een hoogst bruikbaar chinderbureau, enz., enz., te veel om op te noemen. En juichend trokken ze Zondagmorgen, hun nieuwe burcht binnen. De gezamenlijke ouders gaven eeni fraaie, doelmatige klok, omdat ook voor dé pad vinders hét „duur uw uur" geldt; én daar ook een1 padvinder bij' tijd en wijle dorstige kelen! heeft, 'kregen ze 'bovendien1 een thee servies cadeau, dat klonk als een klok. Ten allen overvloede schonk de heer Ellemers net welgelijkend portret van hopman Slin gervoet Ramondt, onder wiens ijverige en1 enthousiaste leiding een en .ander is tot stand gekomen. Want zonder hopman Ra- mondt, dat is vast en zeker, zouden de jon gens thans niet hun nieuwe troepenhuis be zitten. Bij ontstentenis van leden van het bestuur was het dé heer D. Bakker, die met enkele woorden het nieuwe troepenhuis inwijdde en er vooral op wees, dat de padvinderij tegen woordig niet meer is een zuiver bezighou den, een spelletje voor de jongens, maar een instituut met een paed'agogisch doel, een op voedkundige instelling, welks groote kracht hoe langer hoe meer wordt ingezien. En daarna had het plechtige vlaghijschen plaats en was het troepenhuis in gebruik. En ieder, die zich ervoor interesseert, moet maar eens een kijkje gaan nemen, dan zal hij' zien hoe prachtig de Heldersche padvinders onderdak zijn. Tot in lengte van dagen willen we hopen. Leger des Hella Naar wij vernemen, viert bet J. L. Werk van het Leger des Heils, d.w.z., de Leger des Hedls-Zondagachool, dezer dagen jaarfeest L.l. Zondagmiddag zongen de kinderen en kele liederen op 't Koningsplein, gisteravond had een goed geslaagde kinderdemonstratie plaats en morgen, Woensdagavond, 8 uur zal hetzelfde programma worden uitgevoerd in de openlucht-meeting op het Konings plein. Een en ander zal besloten worden met een reisje van ongeveer 80 kinderen nnsr „Artis", op Maandag 6 Aug. as. Mochten nog enkele vrienden van onzen arbeid iets willen bijdragen in de kosten, aan dat uitstapje verbonden, dan kunnen zij die bijdrage zenden aan het adres van het korps „Helder", Spoorgraoht 88. Winkeinieuws. De heeren gebroeders Leen, die al vole jaren in de Spoorstraat no. 21 hun manufac turenzaak dieven, zagen zich genoodzaakt naar meerder ruimte om te zien. Zij kregen de beschikking over het naastgelegen per ceel no. 10, vroeger in gebruik bij den hoer Heiligenberg sr„ die er zijn rijwielhandel in uitoefende. De firma Griek zorgde voor de vertimmering en maakte een vriendelijk, modern-aandoend winkeltje naast het oude, hetwelk daarmede thans één geheel vormt. Ook de voorpui is vernieuwd en grooter we der opgetrokken. In deze nieuwe zaak wordt thans de af deeling bedrijfskleeding gespecia- liseepdo. De heer Westerbaan zorgde voor de ©leo- trische verlichting. Dansavonden „Mnsls Sacrum". Een kwart eeuw terug, behoorden de fees ten en hals in „Musis Sacrum" tot de meest populaire geneugten der burgerij. Eigenaardig is U wél dat reeds kort na de opening van het nieuwe „Musis Sacrum" de dansavonden aldaar populair zijn. Reeds nu kan men op .Musis'1 toepassen: „Veni vidl, vicd". Dat reeds buiten Helder deze „bals'' de opmerkzaamheid trekken, bewijst wel het feit, dat drie bekende firma's, n.1. The Vitto- ria Cigarette Oo., Atuko-Parfum-fabriek en de Importeurs van Wrigley's Chewing-Sweet, voor de bezoekers van Musis Sacrum'1 een proeve van haar fabrikaat toezonden; terwijl andere firma's dezelfde toezegging deden. Donderdag a.s. (verjaardag van H. M. de Koningin Moeder) zullen naar den wenach der firma's, de fabrikaten aan de bezoekers worden uitgedeald. Aangereden. Maandagmorgen reed het ongeveer 13-jarig dochtertje van den heer H-, wonende Toren straat alhier, per rijwiel langs het Noord- Hollandsch KanaaL [Haar 6-jarig broertje zat achter op de fiets. Door een haar achterop- rijdende militaire auto van vliegkamp de Kooij werden de beide kinderen aangereden, waardoor zij kwamen te vallen en zich ern stig verwondden. Vooral het 6-jarig jongetje is ernstig aan het hoofd gewond; het meisje liep aan de beenen en het lichaam verwon dingen op van minder ernstige© aard. De beidie kinderen werden met de auto naar het Hospitaal vervoerd, em daar verbonden, en te omstreeks half elf naar de woning hunner ouders vervoerd. Het rijwiel werd geheel vernield. Hoe de aanrijding ontstaan is, konden de beide jeugdige slachtoffers niet verklaren. Uit het Politierapport Door een aannemer is Zaterdag aangifte gedaan, dat sedert 16 dezer te zijnen nadeele uit een in aanbouw zijnde woning aan den Ruij'gweg zijn ontvreemd 85 vellingschroten (planken). Zondagavond: werden een 8-tal personen bekeurd terzake het rijden per.rijwiel zonder licht Zondag deed een bewoner van de Java- straat aangifte, dat er in dén afgeloopen nacht iemand op zijn erf was geweest Hij bémerkte het aan het gaas, dat zijn erf van de straat afsluit en verbogen was. Lijst van gevonden voorwerpen Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: Twee huisdteursleutels, ceinturen, een kin- derportemonnaie, een gedeelte paardentuig, een wit kinderschoentje, een dameshoed, een Fransch boek, een gedeelte van een rozen krans, en zijdten haarnetje een zwart ledieren portemonnaie. En verdter bij: Brieismuan, Parallelweg 56, ©en tamme kraai. Kiezeling, Smidstraat 18, een dameshorloge in armband. J. Tuinder, Achterbinnenhaven, een horloge. iBerendise, 2e Vroonstraat 72, een paar hand schoenten. Van 't Hert, Artiileriestr. 21, een hond. Meershoek, Polderweg 28, een glacé hand schoen. Arends, Parallelweg 81, een bruin schoentje. Ravenzwaajj, Wilhelminastr. 25, een taschje met Inh K. Höltz, Kuiperstraat 8, een postduif. Vermeulen, Kanaalstraat 4, een kinderarm bandje. Abbenes, Krugerstr, 22, een pakje badgoed. Jongman, Vlootstraat 5, een duit Jangen, Wilhelminastraat lb, een koralen kettinkje. Gomieljo, Schagemstr. 02, een mattenklopper. L. de Wit, Dijkweg 70, ©en blouse en een schortje. P. Kwast, Bonselaarsweg 50, een ring met gekleurde steen. Hteitink, Langestraat 23, een larbamd. J- Jongepier, Schagonstraat 20, een dop van eenkinderwagen. S- yan Dalen, Basstraat 11, ©en ringetje met steentje. A. Schaap, Achterstraat 8, een kettinkje. W .Zeeman, Huisduinen, een stroohoed. J. Sturk, Doolhof 16, een portemonnaie met inh. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co.'s Bu- reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week eindigende 27 Juli, in Nederland uitge sproken 88 faillissementen tegen 72 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 Juli 1923 2350 faillissementen tegenover 1689 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. BINNENLAND. De Katholieken en do Vlootwet In verhand met het reeds vermelde bericht, dat de RJK. Kiesvereeniging in den Rijks- kieskring Den Haag een vergadering zou beleggen, om door twee sprekers de Vloot wetkwestie te doen behandelen, verneemt „De Rsb." thans, dat deze bijeenkomst 28 Augustus zal worden gehouden. De Vlootwet zal worden verdedigd door kapitein Lambooy. Als inleider contra zal optreden prof. Veraart Het R. K. weekblad „De Voorhoede" be gint een reeks van artikeltjes met den titel: „Weg met de Vlootwet!" Het eerste artikel tje besluit met den volgenden zin: „Onze overtuiging is dat wij in deze om standigheden de Vlootwet niet mogen aan nemen". De Gemeenten en de Vlootwet De Haagscbe raadsleden, de heeren Mullens en Van Bommel, hebben tot B. en W. van 's-Gravenhage de volgende vragen gericht: 1. Vinden B. en W. van 's-Gravenhage ln de door de dagbladpers ter kennis van de bur gerij gekomen mededeelingen over verschil van inzicht ten aanzien van voor 's Rijks schat kist, kostbare plannen, die den Minister van Financiën aanleiding moeten zijn om zijn ar beid niet voort te zetten, geen reden om, hetzij afzonderlijk, hetzij in overleg met de besturen der groote gemeenten van Nederland, tot de Regèering een woord van waarschuwing te richten op grond van de door de Regeering zelve aan de gemeentebesturen in overweging gege ven bezuiniging? 2. Bijaldien B. en W„ gelet op de positie der gemeentebesturen in onze staatsinrichting bezwaren moeten maken tegen een dergelijke vraag, die den ondergeteekenden wordt inge geven door den „in handel en bedrijf heer- schenden noodtoestand", waardoor het opleg gen van verdere aanzienlijke lasten dient te worden vermeden, is het dan naar hun oordeel niet noodzakelijk om de regeering dien toestand der burgerij te verduidelijken, waar blijkens het zeer gewaardeerd oordeel van een gezag hebbend autoriteit als jhr. mr. D. J. de. Geer, de draagkracht der Nederlandsche burgerij dreigt,te worden overschreden? 3. Vinden B. en W. noch in vraag 1, noch in vraag 2 aanleiding tot vervuiling der won- schen van ondergeteekenden, zijn zij dan be reid, al of niet in overleg met de Regeering een regeling in het leven te roepen, die den middenstand in dezen benarden tijd ten goede komt? 4. Willen B. en W. te dezer zake voor de in vraag 3 bedoelde regeling advies inwinnen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken? De Vlootwet en de Vakbeweging, Het bestuur van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond heeft de besturen van het N.V.V„ het R. K. V. en C. N. V. uitgenoodigd tot een bijeenkomst, waar de plaats besproken zal worden of, en zoo ja op welke wijze, de vakbe weging gemeenschappelijk tegen het streven van de regeering zal kunnen ageeren ten aan zien van de totstandkoming van de Vlootwet. In de uitnoodiging wordt gezegd, dat onder wijs, volksgezondheid, sociale voorzieningen, zelfs redelijke loonen der overheidsdienaren zullen worden geofferd aan het bezit van een vloot, zooals in het bekende rapport der Staats commissie in uitzicht werd gesteld. De vergadering is belegd op Maandag 6 Aug. as. Uit de Metaalnijverheid. Naar aanleiding van de door den directeur- generaal van den Arbeid verleende overwerk- vergunning aan de machinefabriek en scheeps werf van Wilton, heeft de afd. Rotterdam van den Nederl. Neutrale Bond van Metaalbewer kers met haar leden werkzaam hij Wilton ver gaderd. Er is een motie aangenomen, waarin het bestuur gemachtigd wordt, „zoodanig te handelen als noodig is om dezen dreigenden aanslag op den 8 urendag te keeren". De haringvlsseherij. In die Vrijdag te 's-Gravenhage gehouden, drukbezochte vergadering van reed era van haringschepen is met slechts één stem tegen de wenschelijkheid uitgesproken, het haring- visscheisbedrijf in verband met den huidi- gen toestand ontijdig stop te zetten. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de vraag wanneer het bedrijf zal wor den stopgezet, doch hierover bleken de stem men verdeeld. De vergadering was het er echter over eens, dat de aanvoeren beperkt dienen te worden, Noord-Hollandsche waterschappen. Maandagmiddag is in „Krasnapolsky" te Amsterdam de vijfde algemeene ledenvergade ring van de vereeniging van Noord-Hollandsche Waterschappen gehouden. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Vijn Hzn. en O. G. de Jongh Azn., werden herhozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer E. Vas Visser naar het buitenland, werd benoemd de heer M. Beets Pzn„ dijkgraaf van den Purmer. Vervolgens werd het jaarverslag over 1922- 1923 voorgelezen, waaraan wij ontleenen, dat het aantal leden in dit jaar steeg van 129 tot 142 en dat het batig saldo f 598 bedroeg. Tenslotte werd de begrooting voor 1924 goed gekeurd; Een 25.690 tons dok voor de Amsterdamscho haven. Aan de overzijde van het IJ, dicht bij het Oostzanergat, waar de nieuwe werf van de Ne derlandsche Scheepsbouwmaatschappij ligt, die op 28 'October van het vorige jaar in gebruik is genomen, is Zaterdagmiddag de eerste helft van een drijvend droogdok van stapel geloopen. Dit belangrijke werk is het-eerste, dat door de nieuwe werf wordt afgeleverd, hoewel het voor een groot deel op de oude werf bewerkt ia Deze eerste helft is een deel van het drijven de droogdok met een lichtvermogen van 25.000 ton, te bouwen voor de Amsterdamsche Droog dokmaatschappij. Het geheele dok zal het groot ste zijn dat in Nederland is gebouwd'. Het dok van Wilton is weliswaar grooter (45.000 ton), doch dat kwam hit het buitenland. Een nieuw systeem, al toegepast bij het te water laten van het dok Tandjong Prlok *- Rotterdam, is het doen afloopen in de lenj en niet overdwars, zooals vroeger gebeurUD. Zon kon het gevaarte op slechts vier sleden van stapel loopen, anders waren er tien voor noodig geweest. Het dok is van het z.g. zelf dokkend type en bestaat in zijn» geheel uit acht aan elkaar ge koppelde seotdes. De totale lengte zal zijn 198.12 M„ de breedte is 89.62 M. en de hoogte 15.70 M. i Behalve door veertien waterdichte dwars- schotten wordt het dok door twee over de ge heele lengte doorloopénde waterdichte langs- schotten in waterdichte 'kompartlmenten ver- 'Cl^old' Het water, dat ingelaten wordt om het dok te doen zinken voordat een schip kan worden opgenomen, wordt daarna uitgepompt door een pompinstallatie, die in staat is b.v. een schip van 22 voet (6.7 M.) diepgang en een deplace- rnent van 15.000 ton binnen 8 uur te lichten. De aandrijving van de motoren en verdere werktuigen geschiedt electrisch. Deze motoren en werktuigen zijn opgesteld in dekhuizen op het topdek. Ter verbinding van de beide top- dekken worden aan de einden van het dok na de te waterlating nog aangebracht twee loop bruggen», welke mechanisch kunnen worden geopend en gesloten. Behalve van de noodige kiel- en klimbekken wordt het dok voorzien van 20 mechanisch be wogen zijschotten in de luchtkasten. Langs deze luchtkasten zijn gebouwd twee schilder-, stellingen. Het dok zal, geheel gereed, een eigen» go- wicht hebben van ongeveer 7.8 miHioen K.G. Dé binnenzijde van het dok en de onderkant zijn voorzien van een verteringswerend ma teriaal. 1 I Over deze eerste helft is men 11 maanden bezig geweest, waarbij men gehandicapt is door 11 wekenstaking. De tweede helft is al nog niet op stapel half klaar, zoodat men verwacht, dat in Februari as. het geheele dok gereed is. De samenkoppeling geschiedt nader hand in het water door koppelen met bouten en aanvullen met rubberpakking. GEMENGD NIEUWa D© Rijksbouwmeester. De „Res.bode" verneemt nader omtrent de onregelmatigheden, gepleegd door den rijks bouwmeester V., dat deze verduisteringen hebben plaats gehad bij» den bouw. van het Academisch Ziekenhuis té Leiden en dat de bedragen, die niet opgehelderd konden worden, zeer boog zijn. Men sprak zelfs van eenige tonnen, maar zekerheid konden wij hieromtrent niet krijgen, omdat men ter be voegde plaatse uiterst gesloten is. Deze houding vindt daarin haar oorzaak, omdat gebleken is, dat, 'behalve de rijks bouwmeester V., zeer waarschijnlijk ook nog andere architecten in deze zaak betrokken zijn en het onderzoek in vollen gang is. Het is lang niet uitgesloten, dat nog meer arres taties dezer dagen zullen volgen. Ook par ticuliere architecten werden in deze zaak genoemd en reeds is er een, daar ter stede woonachtig, geschorst in zijn functie aan rijks- of door het rijk gesubsidieerde bouw werken. De groote kwestie waarom het gaat, be treft een leening, door den heer V. ten laste van het rijk gesloten. Hij beweert, dat hij volgens mondelinge instructies daartoe be voegd was, ofschoon dit pertinent wordt ontkend. In elk geval is dit geleend bedrag niet verantwoord, maar de heer V. ontkent volstrekt, dat hij dit geld ten eigen bate heeft gebruikt. Het is ten bate van het rijk gebruikt, maar dteor slordigheid Is dit niet geadministreerd. Een uitgebreid onderzoek, dat is ingesteld, heeft deze bewering niet be vestigd, wel het tegendeel en daarop is tot arrestatie van den hoer V. overgegaan. Stop gezet De N. V. Chemische Fabriek „Kampen" te Kampen, heeft haar bedrijf stop gezet, daar de prijzen niet meer loonend waren. Laf. Van een mosselschipper uit Bruinisse, die met zijn vaartuig, geladten met mosselen, te Brussel lag, heeft men de mosselen "met petro leum overgoten, zoodat zij onverkoopbaar wa ren. De dader is onbekend. Overreden. Vrijdagmiddag tegen één uur is aan den overweg nabij de halte Nieuwe Weg onder Soest een ongeveer 22-jarige gehuwde vrouw, die op haar fiets den overweg wilde oversteken, door een uit de richting Utrecht komenden trein overreden, meldt de R- Ot". Dr. Van Dongen, die onmiddellijk te hulp geroepen was, vond de vrouw in stervenden toestand. Zij laat een man met een klndi achter. Aangehouden. Dagen achtereen werd voornamelijk het Wil- belminapark te Zeist onveilig gemaakt, doordat in tal van woningen werdt ingebroken; Doordat te Amersfoort een paar armbanden werden verkocht, afkomstig uit de woning van iemand^ bij wien pas was ingebroken, werd de verkoo- per, een 28-jarige timmerman uit Utrecht, aan houden en naar Zeist overgebracht. Hoewel e man drie dagen lang alles ontkende, viel hij tenslotte door de mand. Te Coevorden is aangehouden een jonkheer, woonachtig aldaar, verdacht van oplichting op 28 Juni j.L gepleegd ten nadeele van eon advo caat aldaar, wien hij onder bedriegelijke voor- gevens geld afhandig maakte. Ook bij andere ingezetenen trachtte hij hetzelfde te doen. Hij is ter beschikking gesteld; van de justitie te Zutphen. Ernstig motorongeluk. Té Oosterhuselm had Zaterdagmiddag een ernstig motorongeluk plaats. De heer Ten Oate, arts aldaar, viel ton gevolge van een defect van de duozitting af. Na over brenging naar het ziekenhuis te Assen is hij 'kont na aankomst overleden. Door honden verscheurd. Bij Hoboken in New Jersey kwam een jongetje van 0 jaar op verboden terrein, n.L op een gedeelte van het buiten Florham Park. Het bulten schijnt goed te worden be waakt en twee groote Deensche doggen vie len het kind aan en scheurden het ann stuk ken. In enkele sooonden was het geschied. Een inbreker geknipt Dank zit de scherpzinnigheid van den hoofdinspecteur van politie te Alkmaar, den heer J.. H. v. d. Berg, is dezer dagen in Westfalen een Duitscher gearresteerd, die behalve tal van inbraken in zijn eigen land, ook in ons land zijn slag heeft geslagen. Hij heeft thans o.m. bekend, de inbraak gepleegd te hébben bij den goud- "en züversmid o Tniwn., alhier. De verleidelijke aroma der theerozen. Zaterdagmorgen deed een hloemehkoop- man uit Anna PaulOwna aangifte, dat er om streeks 01/, uur van zijn handwagen, die eenige ©ogenblikken onbeheerd in de Jon kerstraat had gestaan 80 theerozen waren ontvreemd. Een veelbelovende dochter. Zaterdagavond 9 uur werd er door een bewoner van de Oranjestraat opsporing van zijn 16-jarige dochter verzocht, die zonder voorkennis Zaterdagmiddag per trein naar Amsterdam was vertrokken. Een onderzoek werd ingesteld, waarhij bleek, dat zij bij een: tante in Amsterdam verblijf hield. Diefstal. Rijden zonder licht. Nachtelijk bezoek.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2