Terug in het leven, NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IIlT# n' F;60id-p"10841 en overige landen f 4.20. Zondagsblad Eerste Blad. maakt tafels, deuren en kasten als nieuw. BON DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTIE UR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekeirina No. 16066. ADVEBTENTIKN: BUITENLAND. DE GEALLIEERDEN EN DUITSCHLAND. FEUILLETON. Naar het En gelach van William Locke. Voor Nederland bewerkt door Hij had in China heel goed kunnen trou wen. Daar polygamie in dat land toegestaan is, zou het feit, d'at hij een vrouw in Enge land hiad, zoo'n huwelijk volgens de Ohinee- sche wet niet ongeldig gemaakt hebben. Hij was er verscheidene malen in de gelegen heid] voor geweest, want hij bekleedde daar een voor een Europeaan eenige positie, en een beschaafd opgevoede Ohineesche vrouw kon meer dan verleidelijk zijh voor een een zamen, völbloedligen man. Maar steeds had tusschen hem en een niet onteerende ver leiding het beeld gestaan van het Engelsche meisje met haar rose en'blank gezicht en haar lichtbruin haar en haar hazelfcleurige oogen, waarin haar Engelsche geest en haar Engelsch begrip en haar Engelsche ziel straalden. Niet dat hij twintig jaar lang ge kniesd had om Maroelle. Hij had haar als een storend element uit zijn bestaan wegge vaagd. Zijn trouw was meer passief dan ac- En thans was het wonder der wonderen gebeurd. In één opzicht was het wonder van alle mogelijke wonderen gebeurd. Welk een verwoestende krachten' hadden ta dat tijdsverloop van twintig jaar niet aan et werk geweest kunnen zijn, krachten, die en blos der wangen verjagen, de schltte- Een Italiaansch voorstel. (tl Zeep Maatschappij, Viaardinjptn Fabrikanten van LUX en TW1NK. Geïllustreerden Catalogus der Geschenken, t t spreken van dit nieuwe en ongewone woord. „Hij Ja gewond. Ik wil het beste hebben wat te krijgen la. Ik Iaat het aan u over. (Bet is de eerste keer, dat ik met mijn zoon lunch nadat En wijn. Champagne. Welk merk raadt u aan?" De maitre-d'hötel wees in de lijist op een oogst 1904. Er bestond1 niets betera En Bal tazar vond het goed, zich plotseling bewust, dat hij niet meer wist van wijnen dan van het drillen dér artillerie. Die onwetendheid ■hinderde hem. „Mag ik de wijnkaart eens 'even Inkijken?" De maitreHd'hötel gaf 'hem de kaart en een half uur lang zat hij aan 'een tafeltje in het groote ledige restaurant de namen der ver schillende wijnsoorten te betstudeeren. Dan ging hij, lang vóór het afgesproken uur, in do vestibule op en neer loepen, kijkend naar iedere taxi, die voor het hotel stilhield, even ongeduldig ais een subaltern officier, diie op zijn inamorata wacht. Beel trotsch leidde hij Godfrey naar het gereserveerde tafeltje in het midden der zaal. Bij had wel tegen ledereen, waar hij langs kwam, willen zeggen: „Dat is mijn zoon, ziet u. Gewond en voor zijn dapperheid gedecoreerd." Voor degenen, die met eenige aandacht naar hen keken', waren zij vader en zoon. Maar dat besefte Baltazar niet .Jongen," zeide hij. toen de kellner de twee glazen' gevuld had, „ik hoop, dat je van champagne houdt. Voor mezelf ben ik een overtuigd geheelonthouder. Maar ik kom uit een land, waar het ceremonieel1 steeds Strikt in het oo'g gehouden wordt en dat ceremonieel Is mij in merg en been' gedron- gieni Op otrtzen eersten maaltijd samen moeten we met wijn drinken op wat de toe komst voor ons in petto heeft." Bij glimlachte en hief zijn glas op. ZQ klonken. Baltazar dronk een teug, zette dan zijn champagne weg en schonk zich een glas mineraalwater in. Godfrey werd ge troffen door de hoffelijkheid en de minzaam heid! waarmede rijn vader die kledne cere monie verrichtte, en ook, naar mate zij ver der lunchten, door zijn eigenschappen als gastheer en zijn interessante gesprekken. Die losgekoppelde dynamo bon, wanneer hij wilde, een zeer onderhoudend iemand zijn. Godfrey begon den' eersten indruk, dien zijn vader op hem gemaakt had, te herzien. Bij sprak nu ook meer over zichzelf, over zijn schooltijd, zijn eerzucht, zijn examens, zdjn kort verblijf aan de universiteit. Bij legde uit hoe zijn initleme omgang met zus ter Baring het gevolg was van Routhls Trea- tlse on Rigid Dynamica „O, is zij je op die manier op het spoor gekomen1?" „Ja, sir, op die manier. En daarna heeft zij me verteld, dat zij' met u gerepeteerd had "en later de rest." „Het leven is heel eenvoudig," zeide Bal tazar, „wanneer wij het slechte zdjn eigen' gang laten gaan. Eerst wanneer wij ons er mede gaan bemoeien, komen de verwikkelin gen." Toen1 de lunch af geloopen was en de kof fie en sigaren 'gebracht waren, liet de jonge man ai zijn 'gereserveerdheid varen. „Zou ik u een vraag mogen doen, air?" „Wel duizend. En ik zal mijn best doen ze allemaal te beantwoorden." ,/Het Is er maar één. U was zoo'n groote wiskundige, teen! u uit Oambrldge wegging. Ik heb mij sedert gisteren afgevraagd wat er gebeurd is of u de wiskunde opgege ven hebt of wat Italië, Engeland en Duitschland. UIT HET BEZETTE GEBIED. Van Fransche zijde wordt gemeld, dat een vertrouwelijke circulaire werd gewonden, ,3este Jongen," viel Baltazar hem in de rede, „Je hebt 'een tragedie aangeraakt." „O, dat spijt imij!" ,A je bent niet indiscreet geweest. Geen quaestie van. Je moest het toch vroeger of later weten. Waarom dus nu niet? Maar ik zal het niet in een paar woorden kunnen doen. Wat izij'n Je afspraken?" „Mijn middag staat tot uw beschikking, sir." „Prachtig," zeide Baltazar. „Dan zal ik je nu de verwonderlijke geschiedenis van Spen- dallie Farm, Quong Ho en den Zeppelin ver tellen," „Dart klinkt erg Oostersch," lachte Godfrey. 'De kellner, die al eerder geroepen was, bracht de rekening. Godfrey, scherp op merker als 'hij was, zag met veel genoegen, dart zijn vader alleen naar hert totaal Ikeek en' zich binnen de fractie van een seconde met hertaling en al van den kellner afmaakte. (Nog 'kort geleden bad hij zeer tegen zijn zin, imieer uit beleefdheid geluncht met zijn oom, Sir Richard Woodcott, die toen de rekening gebracht werd de verschil lende posten met een goud potlood aangetee- fcend had en vergeleken1 inert de prijzen op de spijslljst, waarna hij den chef had laten komen, om te prortesteeren tegen een post van twee porties aardappelen, terwijl er slechts één gegeten was, daar de dokter hem aardappelen verboden had. Hij had met ver heffing van stem een groot standje gemaakt en de gastten aan de tafeltjes ernaast had den spottend gelachen en Godfrey had een kleur gekregen en gewenischrt dat de aarde hem verzwelgen of dat hert hellevuur zijn oom en voogd opslokken zou. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN RIJ VOORUITBETALING: Heldemhe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.-, Ned. O. en W. raap. f 0.67 f 0.76, f 0.85, f 1.25. Modoblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 et; fr. p. p. 6 et. 20 ct p. «wel (galjaid). Ingez. medod. (kolombreedte als rodnctlon. tekst) 60 ct Kleine advartemtiaB (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct, elke regel meer 10 et bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 2 Aug. 9.20 uur. Vrijdag 3 9.18 In officieuse kringen te Londen verluidt, dat de antwoorden van België en Frankrijk op de Engelsche nota een zeer jlessimistisclien indruk hebben gemaakt. De mededeelingen over deze antwoorden be rusten op gissingen, daar deze evenals de nota zeil, geheim gehouden worden.. De diplomatieke medewerker van de „Daily Teiegraph" geelt zonder eenig voorbehoud, alsoï hij volledig is ingelicht een overzicht van" het antwoord van Frankrijk. Volgens hem, plaatst Poincarés antwoord hooldzakelijk den klemtoon op zijn in verschil lende redevoeringen uitgesproken - stellingen en is hel een holleljjke, maar drastische ver werping van ieder voorstel, dat door de Britsche regeering naar voren is gebracht. Het weigert duidelijker'dan in het antwoord op de vragen lijst eenige weken geleden zich uit te laten over mogelijke Fransche concessies na onvoorwaar delijke staking van het lijdelijk verzet. Het blijft er bij, dat ontruiming van het Roergebied slechts geleidelijk naar gelang van betaling kan plaats hebben en wil de plaatselijke productieve panden in het bezette gebied niet opgeven. Op wettelijke zoowel als op nuttigheidsgron- den baseert Poincaré zijn verzet tegen een oommissie tot vaststelling van Duitscbland's capaciteit door deskundigen. Wel zou hij een oommissie van onderzoek van de door België voorgestelde methoden van betaling goedkeu ren, maar alleen wanneer tevoren de Fransche basis voor de schadeloosstelling en oorlogs schulden aanvaard was. Poincaré houdt vast aan de gedachte eener reductie van de C-obli- gaties in verhouding tot de kwijtschelding der schulden door Engeland. Aan de schulden kwestie haakt hij' zich tenslotte vast. Het ant woord zou zelfs een vragenlijst bevatten, waar in hij opheldering over bet Britsche standpunt inzake de geallieerde schulden vraagt. Volgens denzelfden correspondent is het Belgische antwoord betreffende de Roeractie intransigenter van toon dan aanvankelijk in het ontwerp, zulks in ruil voor Poincaré's con cessie in zake de garanties en betalingswijzen. België zou ook niet veel voelen voor een com missie tot vaststelling van de capaciteit met onzjjdigen, maar de medewerking van Amerika op prijs stellen. België zou evenmin zonder meer de garanties en betalingsmethoden van het Duitsche memo randum verwerpen, die in gewijzigde termen en vormen het eerst in het Belgisch memoran dum voorgesteld waren. Voor een preferentie ten aanzien van de verwoeste gebieden en een herziening van de percentages van Spa noemt de correspondent België zeer geporteerd. Dit alles wordt op een enkele clausule na als vast staand gegeven. Ongetwijfeld zal veel ook wel juist zijn, hoewel de onderstelling voor de hand ligt, dat het relaas op een vermenging van on volledige inlichtingen en eigen diagnose be rust. Reuter meldt uit Londen, dat het kabinet eiken kant van het schadevergoedingsvraagstuk grondig zal behandelen en zal uitmaken, of het eenig nut kan hebben de onderhandelingen met Frankrijk pnbepaalden tijd voort te zetten, ter wijl de toestand in Duitschland eiken dag erger wordt. Het kabinet zal moeten beslissen of het, in geval een overeenstemming met Frankrijk onwaarschijnlijk lijkt, een afzonderlijk ant woord op het Duitsche memorandum van 7 Juni zou moeten geven. Wanneer dit gebeurde, is het mogelijk, dat Italië zich zou aansluiten 88) W. J. A. Roldanua Jr. bij bet zenden van een gemeenschappelijke nota. Donderdag zal minister' Baldwin in het Engelsche Lagerhuis een verklaring afleg gen over de ontvangen antwoorden en de politiek die thans gevolgd zal worden. Dat deze verklaring afdoende zal zijn wordt be twijfeld, daar in het kabinet verschil van meening 'bestaat. De Ultra conservatieven staan op het punt der te volgen politiek recht tegen de meer gematigden. Baldwin heeft verklaard, dat het Dager huis bij- gewichtige gebeurtenissén onmid dellijk bijeengeroepen zal worden. Uit Parijsch wordt aan het HM. gemeld: Bevestigd wordt dat men hier het Engelsche denkbeeld nopens het bijeenkomen eener intergeallieerde conferentie ter 'bespoediging der ouderhandelingen over het antwoord aan Duitschland ais voorbarig beschouwt Het nut eener dergelijke conferentie zal eerst 'blijken als Engeland er in. toestemt het staken van het lijdelijk verzet te eischen alvorens de jongste Duitsche voorstellen te onderzoeken. Engeland nu schijnt niet ge neigd te zdjn een dergelijke voorafgaande voorwaarde te stellen onafhankelijk van alle andere voorwaaiden. Eveneens wordt voorbarig geacht het Italiaansche voorstel gesteund door Enge land en strekkende om Duitschland onmid dellijk tot den Volkenbond toe te laten, ten einde het in staat te stellen gebruik te ma ken van de arbitrage van den Raad van den Volkenbond. Om een dergelijke toela ting mogelijk te maken moet eerst, aldus oordeelt men hier, de entente tusschen de geallieerden worden hersteld ten aanzien van de Duitsche betalingen en de uitvoering van het verdrag van Versallles en vervol gens overeenstemming over de Duitsche ver plichtingen worden bereikt tusschen de ge allieerden èn Duitschland. Eerst dan zal de politieke toestand voldoende helder worden om den Volkenbond vrijelijk zijn rol te kun nen laten spelen. Te Parijs ziet men thans weer gevaren van een anderen aard, n.1. het Spdansche go-, vaar. Men vreest n.L dat Spanje op zich zou kunnen nemen Engeland te steunen om zijn plannen inzake Tanger te verwezenlijken en aldus een uitgesproken tegenstander der Fransche politiek in Marokko worden. Spanje zou onder de imjpulsie van Engeland de verbindingswegen met de Fransche bezittingen in Noord-Afrika kunnen bedrei gen. De „Matin" bevat over dit onderwerp een alanmeerond artikel van het Kamerlid Fribourg. Londen, 1 Augustus. Het kabinet verga derde vandaag opnieuw over de Fransche en Belgische antwoorden. In officieele kringen meent men, dat het Fransche stuk weinig hoop biedt op een onverwijlde overeenstemming.' Het lijkt, dat geen vooruitgang is gemaakt met de oplossing van het Roer-probleem en dat de fundamenteele verschillen tusschen de opvat tingen van de twee regeeringen blijven bestaan. Thans is definitief besloten om morgen den internationalen toestand in het parlement te be spreken,* en men hecht groot belang aan de verklaring, die Baldwin zal afleggen. De slechte vooruitzichten van den handel, die volgens alle deskundigen zullen blijven bestaan zoolang de toestanden in Europa hopeloos verward blijven, w ekken ongerustheid in zakenkringen en de verdere ontwikkeling van de kwestie van het herstel wordt met verlangen tegemoet gezien. Intusschen is men in zakenkringen yolgens de „Times" zeer nieuwsgierig naar de berich ten uit Berlijn, terwijl ook de daling van de mark en de daardoor ontstane opwaartsche be weging van de prijzen in het algemeen groote belangstelling blijft wekken in financieele kringen. Het staat echter vast, dat geen plan voor een financieele hervorming eenige kans van slagen heeft zoolang de verplichtingen, voortvloeiende uit het herstel, niet voor goed zijn vastgesteld Ingezonden MededeeUntf. ring in de oogen verduisteren, dé lippen misvormen, rimpels op het gezicht 'brengen, zachte en geliefde omtrekken verharden, het hart opdrogen, de ontwikkelingen der ziel tegengaan? Daar hij nooit gedacht had haar in deze wereld nogmaals te zullen den, had hij ook nooit over zoo'n natuurlijke levens verandering gepeinsd. Eerst thans, niu hij haar gezien1 had in de gratievolle volheid van haar vrouweschoonheid, had hij gehui verd bij de gedachte aan wat had kunnen zijni en gejuicht hij' de wetenschap van wat was. Hij herinnerde zich een vriendin van zijn vrouw, een droom van een mooie, teere vrouw, die een paar jaar uit Oambridlge weg geweest en toen teruggekomen was plot seling oud, alsof een dorrende hand over haar gezicht gestreken had. Zoo'n hand had Maroelle niet aangeraakt Dan schudde hij de herinnering van zich af en begon na te denken. Boe oud was zij? Achteen-dertig negen-en-dentlg? Twaalf jaar jonger dan hij Hij lachte hardop. Een kind' nog! Wat kon zij nu te maken hebben met verdorrende handen'? Vijftig acht-en-dertig! De kracht van het leven. Wat is vijftig, wanneer een m'an zich nog even jong voelt als op zijn vijf-ern-twlntigste! „Bliksems nog toe!" riep Baltaziar uit, terwijl hij, al loopend door zijn slaapkamer, zijn spieren voelde. „Zij zijn zoo hard als staal!" Tevreden1 en voldaan met zijn jeuigd, ging hij zitten en' schreef aan Maroelle enkele impulsieve bladzijden, die hij, voor hij naar bed 'ging, in de hotelbrievenbus postte. Den volgenden dag bestelde hij een lunch in de groote zaal van het Savoy-hotel. „Mijn zoon komt," zeide bij tegen den maltre^dTiétel met een' trilling bij het uit ALLEEN naam en adres invullen en als DRUKWERK te verzenden in open eveloppe DE LEVER'S ZEEP MAA TSCHAPPIJ, Vlaardingcn. Verzoeke my naar aanleiding van Uw advertentie in de „Heldersche Courant" te zenden een verkrijgbaar voor de uitknipsels der Hollandsche SUNLIGHT-cartona en ronde kaartjes der VIM-bussen. Naam Adres en Woonplaats en het Roergebied aan Duitschland is terug gegeven. De „Daily Teiegraph" legt er nog eens na druk op, dat de geheimhouding van de onder handelingen tusschen de geallieerden Engeland belet den steun van de Amerikaansche en ove rige wereld' te erlangen. Ook de „Times" be toogt, dat de regeering in de noodzakelijkheid kan komen door openbaarmaking van haar standpunt de openbare meening op hare hand te krijgen bij een actie tot verdediging van totale Britsche belangen. Toen Poincaré de schending der geheimhou ding dan ook met een afbreking der onderhan delingen bedreigde, viel daaruit onmiddellijk op te maken, dat die geheimhouding een belangrijk nadeel voor Engeland moest zijn. Dat begint men hier nu pijnlijk te beseffen. De Parijsche correspondent van de „Times" seint, dat, daar nu de teerling is geworpen, er een kalme stemming heerscht. Hoe in Duitsch land de loop .der gebeurtenissen ook uitvalt, het zal in ieder geval tot voordeel van Frankrijk zijn, idenkt men. Geeft Duitschland toe, dan immers kan Frankrijk toch nog betalingen krijgen en wel door zyn voorzieningen in het Roer-gebied. Stort Duitschland in elkaar, dan is Frankrijk niet alleen veilig, maar kan het tevens voor compensaties zorgen. Volgens den correspon dent, kan nu niets meer het besluit der Fran se ben veranderen,, dat het lijdelijk verzet on voorwaardelijk moet eindigen, voor zij zich met de Duitsche regeering inlaten. Eenigen tijd ge leden ware een i„Bargain" nog mogelijk ge weest. Daarvoor is het nu te laat. Enkel de Engelsche aanmoediging van Duitschland is \oor de Duitsche volharding verantwoordelijk. De bewering, dat zelfs het heengaan van de Duitsche regeering geen verandering zöu bren gen, brengt den Franschen geest niet in het minst aan het wankelen. Alles tezamen gevat krijgt men den indruk, dat de voorzichtige on derhandelingen, waarmede Engeland nu sinds weken zijn nieuwe politiek ingeleid heeft, op groot tijdsverlies te staan komen en dat de onderlinge verhouding eerder iets scherper dan verzacht is. Reeds voor Poincaré's rede te Senlis, maar zeker daarna kon niets anders ver wacht worden. Volgens een particulier telegram uit Londen aan de „Neue Freie Presse", heeft de Italiaan sche gezant in opdracht van Mussolini aan lord Curzon het voorstel gedaan, dat Engeland en Italië gezamenlijk Duitschland zouden uitnoo- digen toe te treden tot den Volkenbond. Een afzonderlijk Britsch ant woord te verwachten. Londen, 1 Aug. Het kabinet is heden ochtend bijeengekomen en heeft de beraadsla ging over de Britsche actie inzake het schade- vergoed'ingsprobleem voortgezet. Algemeen wordt aangenomen, dat er geen kans is, dat er op het oogenblik een gemeenschappelijk ge allieerd antwoord aan Duitschland' zal worden gezonden. Doch indien de regeering besluit afzonderlijk te antwoorden, zullen pogingen worden gedaan om de mogelijkheid voor Frank rijk open te laten zich bij de Britsche politiek aan te sluiten indlien het dit wenscht. Publicatie der stukken inzake de onderhandelingen gevraagd. Londen, 1 Aug. In het Lagerhuis wordt buitengewone belangstelling en bezorgdheid aan den dag gelegd voor het Ruhrvraagstuk; de heden gehouden langdurige zittingen van het kabinet zijn een bewijs van de moeilijkheid en het delicate van den toestand. Ramsay MacDonald vroeg Baldwin of hij voornemens was de stukkèn betreffende de onderhandelingen te publiceeren met het oog op het debat. Baldwin antwoordde, dat hij vreesde, dat het onmogelijk zou zijn de stukken morgen te pu bliceeren, deels omdat het aantal er van aan zienlijk was en het laatste pas was ontvangen, deels omdat voor de publicatie van de antwoor den der geallieerden hun toestemming noodig was. Verzet in Frankrijk tegen een publi catie der stukken door Engeland. Parijs, 1 Aug. Het aan de Engelsche re geering toegeschreven voornemen om de stuk ken over de huidige onderhandelingen te publi ceeren zonder er bet eind' van af te wachten, wekt hier in diplomatieke kringen verbazing en zelfs ontevredenheid. Indien inderdaad te Londen tot een dergelijke publicatie werd over gegaan, zou de Fransche regeering zich ver plicht zien er dadelijk op te antwoorden door een speciaal Geelboek uit (p geven, dat behalve de teksten der tusschen d'e geallieerde ,regee- ringen gewisselde nota's de teksten zou bevat ten der instructies, gegeven aan de Fransche ambassadeurs te Londen, Bpussel en Rome, ten einde duidelijk te toonen door welke richt snoeren de Fransche diplomatieke actie werd geleid, f

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1