vanuit Berlijn aam de Duifsdhe overheids personen in het Rijngebied gericht, ■waarin gezegd wordt, dat het verzet tegen het Phansoh-Belgische spoorwegbeheex lang ®oo- ver niet gaat als met recht van ffe bevolking verwacht mocht worden. De kanselier be schouwt dezen staat van zaken met de groot ste ongerustheid. Hij voegt daaraan toe, dat gebruik maken van de spoorwegen in Framsch-Belgisoh beheer een laakbare daad is. Alle Duitschers, die zich daaraan Bchul- dig fmakon, zijn laagdenkenide menschen (Luimipen). Levensmlddelengebrek. Volgens een bericht uit Berlijn is de toe stand in het Ruhitgebied in de laatste dagen zeer ernstig verscherpt, tengevolge van de volkomen stopzetting van den levensmiddo- lenaamvoer. Uit Dortmnnd wordt gemeld, dat de Pramschen, die met alle macht het verzet ook physiek wenschen te breken, alle aan wezige levensmiddelen bij de handelaars op- koopen. Men neemt het laatstgenoemden zeer kwalijk, dat de meesten hunner zich tegen het opkoopen door de Franschen vol strekt niet of slechts zeer weinig hebben verzet. Men vreest, dat de gevolgen van den volledigen uitverkoop zioh ook in politiek opzicht zullen doen gevoelen- Gistermiddag werd reeds in een mijn bij GelsenWrchen het werk neergelegd, daar de arbeiders en hun gezinnen sedert Zaterdag geen voldoen de voedsel hebben gehad. f DUITS CHLAND. De geruchten, dat het kabinet Cuno zal aftreden, zouden' naar de N. Robt Ort opmerkt waarschijnlijker klinken, indien het mogelijk zou zijn, snel opvolgers voor den rijkskanselier en zijn collega's te vinden. Er is wel een combinatie voor een nieuwe regeering uit de groote coalitie (van volks partij, centrum, democraten en sociaal-demo craten) onder een sociaal-democraat als rijkskanselier genoemd, maar ais men het den sociaal-democraten zeil zou wagen, of er kans op is dat zij. weer aan de regeeoring deelnemen, vermoeden1 wij dat het antwoord op dit ©ogenblik ontkennend zou luiden. Het kabinet-Ouno heeft met zijn inflatie-politiek tot steun van het verzet in het Roergebied, een oeoonomischen janboel geschapen, die geen verlokkelijken inventaris voor politieke erfgenamen vormt. Zooals de zaken er nu voor staan, moet öf het lijdelijk verzet óf een deel van het Duitache volk doodbloeden. Nochtans zou een regeering die het lijdelijk verzet wilde staken^ zich zeer impopulair maken en aan heftige aanvallen van nationa listische zijde bloot staan. Het kan zeer goed dat Ouno binnenkort igeen uitweg meer ziet uit de moeilijkheden en er het bijltje bij neer wil leggen, maar er moet dan toch de een of andere mogelijk heid bestaan, dat er menschen te vinden zijn om de portefeuilles van zijn kabinet over te nemen. Zulke gegadigden rijn 'er nog niet De daling van de Mark. Het Berlijnsche „Acht Uhr Abendblatt" deelt mede, dat de -afgifte van vermogens de grondslag eener verdere grootscheepsche hervorming der rijksfinanciën beteekent, waarop het thans onvermijdelijk geworden goudgiroverkeer en waarschijnlijk ook een hervorming van den muntstandaard zal wor den opgebouwd. Het blad acht het waarschijnlijk, dat naast de papiermark als betaalmiddel een nieuwe muntwaarde althans als verrekeningseen heid zal worden vastgesteld, aan welke de goudmark ten grondslag zal worden gelegd. Ernstig treinongeluk. De van Hamburg komende D.-trein naar München is Dinsdag in het station Kreiensen gereden op een trein, die in bet station op een locomotief stond te wachten. De machi nist van den D-trein, die in Kreiensen niet moest stoppen, heeft waarschijnlijk het on veilige signaal niet gezien en is met volle vaart op den stilstaanden trein gereden. De gevolgen waren ontzettend. De laatste drie wagens van den stilstaanden trein werden volkomen vernield. De slachtoffers waren bijna allen passagiers van den voorsten trein, terwijl van den D-trein alleen het per soneel voor een deel licht en voor een deel zwaar gewond werd.. De machinist en de sto ker van den D-trein kwamen er wonder boven wonder met den schrik af. Dinsdagmorgen waren 44 dooden) en 65 gewonden geborgen. Verscheidenen der zwaargekwetsten yerkeeren in levensgevaar. Het aantal lichtgewonden is zeer groot en kon tot dusver nog niet met juistheid wor den1 vastgesteld. Volgens inlichtingen uit officieele bron, zijn bij de spoorwegramp geen Nederlanders gedood of gewond. Een spion gepakt Te Gera is Maandag een Fransch spion gepakt en voor den rechter van instructie geleid. Hij had' documenten van de Fransche regeering bij zich, waaruit bleek, dat hij opdracht had' zich op de hoogte te stellen van de stemming onder de communisten in Thu- ringen en na te gaan, welke houding dezen eventueel zonden aannemen tegenover een bezetting van MMden-Duitschland'. De Beiersche begrooting. De Beiersche begrooting voor 1923 sluit met een deficit van 290 milliard mark. Het was oorspronkelijk slechts op 4 milliard ge schat. De priJsiferhooglng der Levensmiddelen. Teekenend voor de snelheid, waarmee de levensmiddelenprijzen omhoogvliegen, is. dat de hedenmorgen van kracht geworden broodprijs van 58.000 mark slechts één dag geldig blijft. Van morgen af kost het brood 64.000 mark. Dit is reeds de derde prijsver- hooging van het brood binnen drie degen. ENGELAND. De bootwerkersstaking. De bootwerkers te Southampton die de staking te Londen tegen de belangen van de vakbeweging achten, hebben zioh bereid verklaard alle schepen te lossen, welke uit Londen naar Southampton overgebracht worden. De mijnramp In Yorkshire. Bij de smart en het onmiddellijk verlies, welke de vreeselijke dood van' de 27 mijn werkers bij de mijngaBontploffing in Yorks hire heeft veroorzaakt, komt nog een ander catastrofaal gevolg. De bewuste mijn zal vermoedelijk een half jaar of misschien nog langer gesloten moeten blijven. In normale omstandigheden vinden 2500 man werk in deze mijn; en van dat werk hangt het be staan van zeker 18000 menschen af, vrijwel die geheele bevolking van het stadje Maltby. De eigenaars en vertegenwoordigers van mijnwerkers zijn reeds bijeengekomen, ten einde mogelijke plannen te beramen. De eer- Bte zorgen zullen echter voor de nagelaten weduwen en kinderen van de slachtoffers zijn. Meer dan 60 kinderen hebben bij de ramp bun vader verloren. FRANKRIJK De gekleurde „burgers". Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken heeft een waarschuwing gericht tot de buitenlandsche toeristen, voorname lijk Amerikanen, die in Parijsohe restaurants of schouwburgen schandaal maken, wanneer in bun nabijheid negers of andere gekleurde bezoekers plaats nemen. De mlnisterieele waarschuwing dreigt de veroorzakers van deze schandalen met straf en is het gevolg van het initiatief der gekleurde afgevaardig den, die geprotesteerd hebben tegen de nieu we gewoonte in sommige Parijsche open bare vermakelijkheden om de gekleurde be zoekers uit te sluiten, die in Frankrijk gel den als burgers met volle burgerrechten. ITALIË. De positie van het fascLme. Uit een verslag van die onlangs te Rome gehouden zitting van den oppersten raad der fascistische partij! blijkt, dat er reserve van 500.000 „zwarthemdeai" is gevormd, wier hoofdtaak zal zijn te beletten, dat de andere politieke partijen: volkspartij, socialisten, communisten en andere weder hethoofd zul len opsteken om tegen Mussolini en zijn aanhang oppositie te gaan voeren. RUSLAND EN CANADA. Uit Nome wordt gemeld, dat er moeilijk heden zijn gerezen tusschen sowjet-Rusland en Ganada over een hulp-expeditie naar Ga- nadeesche ontdekkingsreiziger, die al sinds jaren op Wrangel-eiland vertoeven (indien zij ten minste nog in leven zijn.) Deze Cana- deezen hadden van hun landing op Wran gel-eiland gebruik gemaakt om het eiland bij Canada te atmexeeren, ofschoon het zoo wel door ligging als door de ontdekkingsge- scMedenis tot het Russische gebied moet woonden gerekend. De op Wrangel-edland achtergebleven Oa- nadeezen die daar, onder leiding van Alan Crawford al sinds 1020 zitten, zouden n-L worden ontzet door een expeditie onder Ha- rol Noice. De expeditie zou vertrekken uit Nome; maar nu heeft Nodce bericht gekro pen van de Russische autoriteiten, dat hij zijn schip moet laten uitklaren te Petropau- lofsk in Kamsjatka en verder nog eens bij Oostkaap. Daar zou hij dan een afdeeling soldaten van het reode leger moeten aan boord nemen. Geschiedt dit met dan zou het schip worden in beslag genomen. De be doeling van de sowjet-autoriteiten met dieze eischen is de rechten van Rusland op Wrangel-eiland te doen gelden. VEREENIGDE STATEN. Ingezonden mededeeüng. te wat ge aanschouwt AbErdai steeds De oorlogs-invaliden. Uit het rapport, medegedeeld door het internationaal arbeidsbureau aan de deskun digen, die het vraagstuk van de plaatsing van invaliden bestudeeren, blijkt dat het ge heele aantal oorlogs-invaliden waarschijnlijk meer dan 10 millioen bedraagt. De oorlogsinvaliden ia Hongarije kregen »t dusverre bij algeheel© ongeschiktheid tot werken 4800 kronen per jaar, vermeerderd met eenige bijslagen. Thans worden bespre kingen gevoerd, om dit bedrag op 14.400 kro nen te brengen, zoodat een invalide per maand 1200 kronen zal krijgen overeen komend met den prijs van 21/, liter melk of 21/, kilo brood. Overstrooming. Uit Baltimore wordt gemeld: Door een wolkbreuk, welke de Patapaisoo-rivier buiten haar oevers deed treden werden in verschei dene districten bruggen en gebouwen ver nield, gezinnen uit de woningen verjaagd en een schade van eenige millioenen dollars aangericht. Fabrieken en electrisdhe centra les werden overstroomd, waarbij: de machi nes werden beschadigd. Tevens werden groote stukken spoorweg vernield. In Oarroll staan honderden huizen geheel onder water, terwijl ook de steden Woodbine en Sykes- ville zwaar hebben geleden. Een lugubere statistiek. De afgeioopen Zondag heeft aan 36 perso nen in de Ver. Staten het leven gekost, al léén tengevolge van ongelukken met motor, rijwielen en auto's. In Til in eiwerd een automobiel door een trein vernield. Vier personen werden igedood. Te Liggett werden negen personen op de zelfde wijze gedood; in Missouri vier en in Almeda (Oalifornië) drie personen gedood en drie gewond. In Chicago verloren drie personen door een motorongeluk het leven en werd één ge wond; in Augusta (Kansas) werden twee ge dood1 en een gewond; te Robamna (New Yer- sey) drie gedood, de Rutland (Vermont) een gedood en een gewond, in Wolotoorough (Noord-Oarolina) twee gedood, een gewond. Op Long Mand vernielde een trein, rij dende met een snelheid van vijftig mijl, een automobiel, waardoor de inzittenden op den weg werden geslingerd. Vijf personen kwa men hierbij om. De emigratie naar de Vereen. Staten. De toestand van president Harding. De lijfarts van president Harding heef; Dinsdag medegedeeld, dat de crisis thans voorhij is dat d'e president goed op weg is naar zijn herstel. CHINA. Een poging tot zelfmoord. Aan de „Times" wondt gemeld dat Li- Yoean-Hoeng, de president der Ohineesche republiek gepoogd heeft zelfmoord te ple gen. Hij doodde zich echter niet, doch zijn toestand is zeer ernstig. Plannen voor een nieuwen Balkenbond. GEMENGD NIEUWS. De moordaanslag te Valkenswaard. De rechtbank te 's-Hertogeöbosch beeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen mevrouw D., tegen wie wegens poging tot vergiftiging en medeplichtigheid van den moordaanslag van K^ op haar man, 15 jaar gevangenisstraf was geëischt. De rechtbank sprak beklaagde vrij en gelastte haar onmid dellijke invrijheidstelling. Het O. M. heeft hooger beroep aanigetee- kend tegen deze vrijspraak. Bij de vrijspraak van mevr. D. overwoog de rechtbank, dat bekL moest worden vrij gesproken van al hetgeen haar is ten laste gelegd, daar dit noch wettig, noch overtui gend is bewezen; dat de hoeveelheid en werkzame ikracht van het vergif aan twijfel onderhevig is en de rechtbank niet de volle overtuiging heeft, dat beM. haar echtgenoot met het vergif heeft willen dooden; dat ten aanzien van de ten laste gelegde medeplich tigheid aan poging tot moord bekL wel ver klaringen heeft gjedaan, waaruit blijkt dat zij het pistool' aan K. willens en wetens terugzond ingevolge het vooraf besproken plan, dat deze haar man zou dooden, doch dat bij de rechtbank dienaangaande toch twijfel is gerezen, daar zij aanneemt, dat beflri. aan K, voor zijn poging tot moord, heeft gezegd1: Jan, als je mijn man1 dood schiet, kan ik niet meer van je houden; waar zooveel twijfel bestaan, kan de rechtbank geen veroordeeling uitspreken. Echtelijk drama. Maandagmiddag ontstond in een achter kamer van een huis in de Quellijnstraat te Amsterdam een hevige twist tusschen een zekeren Mook en zijn echtgenoot». Dit was niet de eerste ernstige ruzie tusschen het tweetal, want herhaaldelijk werd tusschen hen van „gedachten*' gewisseld" en meestal met op zeer zachtzinnige wijze. Dien middag laat namen de onaangenaamheden groote af metingen aan. De vtouw vluchtte naar de voorkamer, die door buren bewoond wordt, daar de man haar met een bijl dreigde. Vlak bij de kamer bracht hij haar met het wapen een hevigen slag in den nek toe, ten gevolge waarvan de getroffene bewusteloos Ineen zakte. Deburen stelpten het bloed' en de Ge neeskundige Dienst werd gewaarschuwd. Na dat het eerste verband gelegd was, werd de vrouw per autobrancard naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. In den avond verkeerde zij nog steeds in bewusteloozen toestand. De wond is van ern stigen aard. Na den slag toegebracht te hebben heeft Mook de bijl weggeworpen en is uit het huis gevlucht. Ofschoon de politie hem overal in dat stadsgedeelte zocht, slaagde zij er niet in hem te vinden. Om zeven uur geraakte hij echter op min of meer toevallige wijze in haar handen. Twee politiebeambten werden namelijk gewaar schuwd, dat er tegen het hek van de kerk op den hoek van de Ceintuurbaan en den Am. steldijk een persoon lag die in zwaar beschon ken toestand verkeerde en niet meer in staat was op zijn boenen te staan. De beide beamb ten brachten den man met veel moeite naar het bureau Pieter Aertszstraat, waar bleek dat de arrestant de gezochte Mook wasl Na zijn roes uitgeslapen te hebben, ver klaarde Mook, <lat hij tengevolge van de woordenwisseling zóó driftig is geworden, dat hij niet meer wist wat hij deed. De ruzie liep over een geldkwestie. Uit het onderzoek door de politie is, naar we voorts vernemen, geble ken, dat Mook vóór de ruzie plaats bad, in het café van Bakker op den hoek der Swee- linok- en Albert Cuypstraat heeft vertoefd. Hij verkeerde in- een opgewonden toestand trachtte den hoed van don-k^Su?}rouw nemen, hetgeen hem door de butte^ftro™ belet werd. Toen vroeg hij of MJ>0I(®ouw zijn handen mocht wasschen. De .1 bemerkte er bloedsporen op. N^amleidhig hiervan vroeg zij met wien hljn vochten had. Ook uit deze vraag büjkt.üat M$kde buurt bftaidtot sis een™£ terbbaaa H» retoiwle glas water en vertrok, na de l^eyumeuw te hebben' toevertrouwd, dat de vechtpartij thiuis had plaats gehad. Eenigen tijd later kwam de politie ln het café naar hem informeeren. Moordaanslag. De „Hlldebrandt" Het indertijd bij Sohevenimgen gestrande voor slooping bestemde Duitache oor logsschip „Hildobrandt" wordt thans door de genie opgeruimd, nadat Bloopers zooveel mogelijk hebben geborgen. Kerkdiefstal te Nijmegen. 'Dinsdagnacht is diefstal gepleegd lm de R. K Kerk aan de Molenstraat te Nijmegen. >e dader die zich vermoedelijk had laten in sluiten, heeft uit eem vitrine waarin zich een heiligenbeeldje bevond, een aantal zware gouden voorwerpen ontvreemd, maar schat ting ter waarde van 2000. Eem poging om den tabelnakel te forcee- ren is mislukt. De dief is over een muur in den tuin der pastorie ontkomen. Stellage Ingestort Dinsdagmorgen is een steiger ingestort van het bouwwerk van de woningbouwver- eeniging „Het Zuiden" aan de Riederlaan te Rotterdam. Op dezen steiger verrichtten drie werklieden hun werkzaamheden, toen plotse ling de 6 nieter hooge stellage -bezweek. Een van hen zag nog kans op een balk, die over een muur lag, te springen. De twee andere arbeiders stortten omlaag en werden onder de neervallende steenen bedolven. De 23-jarige metselaar P. Kok uit Rijs- poort werd met eenige gebroken ribben en twaalf kneuzingen op andere plaatsen te voorschijn gehaald. De 42-jarige baas J. L. In 't Veld te Rotterdam had een schedel breuk en bovendien -was het rechterdijbeen gebroken. Beiden werden door den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Omtrent de oorzaak verneemt het Pers bureau Vaz Dias, dat het bouwwerk gedu rende een week totaal heeft stilgelegen. Ver moedelijk is gedurende dien tijd de stellage verzakt. De groote stapel steenen, welke men er toen bad op geplaatst, veroorzaakte dat het al reeds zwakke gedeelte topzwaar werd. Verdronken. Een zesjarig jongetje te Avenhorn werd Maandag na den middag vermist. Des avonds werd' het knaapje levenloos uit een sloot ge haaid. Malaise. De linnenfabriek der fa. Elias te Roermond zal binnenkort haar bedrijf stop zetten. Het personeel wordt geleidelijk ontslagen. Zich aangemeld. Bij de justitie te Ti el- hebben zich aange meld twee personen, die mededeelden, dat zij verleden jaar een inbraak in de suikerfabriek te Geldermalsen gepleegd en aldaar 1600 ontvreemd hebben. Bezuiniging. Een doodonschip. wordt aan de „Daily Mail" ge meld, dat dAkr thans meer dan 6000 Rus sische vluchtelingen verblijven. Do meesten v,an hen beschikken zelfs niet over het aller- ™<^a- *jksta Van de ziW0 dier Ohineesche 13 ^eun te verwachten. De eraiige hoop lagt in de actie van den Volken bond, zegt die correspondent. Mtusschen ligt het stoomschip El Dorado ™et 722 vluchtelingen aan boord voor de kust van Tsjekiang. Zij mogen niet aan land gaan, en het schip heeft geen kolen meer, en is gedoemd tot stilliggen. Drie der passagiers hebben weten te ont- snappen, zij deden een plaatselijk steun comité afgrijselijke verhalen over den toe- SJ F® J}00**. wa&r tientallen stervenden in de brandende zon op het ijzeren dek lig gen, terwijl geen- korrel voedsel meer aan- é3' kw ruimeni nog slechts enkele vaten drabbig water bevatten. Toch beroofd. Een buitenman had Zaterdagavond de on voorzichtigheid kennis aan te knoopen met eenige ongure typen van den Achterhaal te Amsterdam. Hij ging mee in huis, Sar paste, uit vrees voor berooving, terdege OD /iin geld Het gelukte hem dan ook veTlJ weSr oj straat te komen. Maar verder kwam hij ook niet. Op de gracht werd hij aangevallen dïor twee mannen en twee vrouwen, die hem alles van waarde, waaronder een portefeuille met 300, afnamen. De politie slaagde er echter in het viertal te arresteeren. Een mislukte Inbraak. Een inbreker bad zich toegang weten te verschaffen tot een perceel aan de Bilden dijkstraat te Amsterdam. Hij was juist be?ig naar voorwerpen van waarde te zoeken on hij was er reeds in geslaagd een geld kistje met circa 1000 te vinden toen de dochter dies huizes ongelukkigerwijze voor den inbreker wel te verstaan thuis kwam. Zij beschikte over voldoende tegen woordigheid van geest om den ongonooden gast geen gelegenheid to geven te ontsnap pen De politie werd gewaarschuwd en kon den' man arresteeren. Zyn buit moest hjj natuuriyk afgeven. Tevens is aangehouden een broer van den inbreker, die op straat vóór het huis liep. Het staat evenwel niet vast, dat deze aan de inbraak medeplichtig ia Staking van werkloozen. Bij de productieve werkverschaffing rte Hemstede hebben 40 arbeiders het werk gestaakt, omdat hun loon van 24 gulden 1b teruggebracht tot 18 gulden per week, plus een ldndertoeslag vanl gulden voor elk kind beneden den leeftijd van 14 jaar. De stakers eisohen thans een gemoentoloon van 81 gulden, de werkwilligen worden door de politie naar huis gebracht Een geheimzinnige moord. Onlangs heeft te Parys een geheimzinnige moord op een advocaat van Griekschen oor sprong, Leonidas Baziliondis genaamd, plaat| gevonden. Op Zaterdagmiddag had de ver moorde zyn kantoor in de Rue Richelieu ver laten met de bedoeling het week-end in een der voorsteden van Parijs door te brengen. Toen Maandags daarop zyn typiste op kantoor kwam om met haar werkzaamheden te beginnen, vond zn' haar patroon met een gapende wonde in het voorhoofd en badende in zyn bloed op den grond liggen. Verschrikt liep het meisje de deur uit, teneinde de politie te waarschuwen. Toen deze kwam, kon zy slechts den dood oon- stateeren. Bij een onmiddeliyk daarop volgend geneeskundig onderzoek werd vastgesteld, dat de vermoorde van des Zaterdagsavonds tot des Maandagsmorgens heeft liggen zieltogen. Tot dusver heeft de politie geen verklaring voor den moord gevonden. Uit de feiten blijkt, dat er geen sprake kan zijn van zelfrhoord. Welke reden kan de advocaat echter gehad hebben, na het verlaten van zyn kantoor, daar in den loop van den avond teryg te keeren? En was hy toen wellicht vergezeld van iemand, die zich later ontpopte als zijn doodsvyand? De justitie is er nog steeds niet in geslaagd dit mysterie op te lossen. De vermoorde was een man van middelbaren' leeftijd en voornemens binnenkort in het hu welijk te treden. Vroeger woonde hy samen met een vrouw, by wie hy 'n zoon heeft. Deze, een jongeman van 24 jaar, bezocht hem nog op den dag van den moord op zyn kantoor. Toen by vroeg, of hy den volgenden dag by zyn vader kon komen lunchen, antwoordde deze, dat dit niet zou gaan, daar hy des Zondags niet thuis zou zyn. De 19e baby en nog geen prijs. Een van de babies ingeschreven voor de Baby Show te Isleworth (Middlesex-En geland) was het 19de kind van mrs. Mary Ann Hearne, wonende aan de Miil Platt-Avenue. Er waren 55 inschrijvingen, en hoewel zij een goed figuur maakte, kon deze vertegen woordigster van een groot huisgezin niet in de prijzen komen. In 1921 was haar moeder fortuiniyker. Zy won toen op dezelfde tentoonstelling een hoofd prijs en wel met het 18e kind. („Tel."). Het gezicht voor het raam. De zetfontendniveL Het is een kwaadaardig wezentje, dat door alle eeuwen heen gespookt heeft, dat dage lijks in kranten, boeken en brochures huist en dat menigen auteur, menigen journalist al grijze haren heeft bezorgd. Zoo'n klein, idjdassig ding, dat zich in dringt en altyd een plaatsje krijgt waar men dat het minst zou hebben verwacht. De drukkers, die in de zestiende eeuw leefden, hadden het duiveltje al den oorlog verklaard. Een paar van de meest beroem den onder hen, Robert Etienne en Plantin, stelden geregeld prijzen beschikbaar voor iedere drukfout, die in de proeven werd go- vonden. Ook in latere Jaren zdjn nog wel prijzen beschikbaar gesteld voor het vinden van zet fouten. Toen de prachtuitgave van Klop stocks „Messdas" zou verschijnen, werd door den uitgever aan ieder, die in de laatste proeven fouten vond, voor iedere zetfout een louis d'or premiegeld betaald. Toen John Pytchen zijn groot Engelsdh woordenboek liet verschijnen, werd aan een aantal personen de laatste söhoone correctie proeven gezonden met vriendelijk verzoek; die proeven, voorzien van de noodlge kant- teekeningen, terug te sturen naar schrijver en uitgever. Toen alles was bygewerkt en het werk eindeUjk zonder fouten het licht zag kreeg Iedere „corrector" een present exemplaar. LUCHTVAART. Botsing van vliegtuigen. De vlucht rondom de wereld. EEN WONDER Uw schoenen onderhoudt dracht gekregen, met den Roemeenschen en den Zuid-Slavisohen minister van buitenland- sche-zaken te onderhandelen over een nieuwen Balkanbond. Deze moet tot -taak hebben om, onafhankelijk van de kleine Entente, voor de handhaving van het vredesverdrag 'met Bul garije te zorgen en daardoor den vrede op den Balkan te verzekeren, terwijl de kleine Entente door te waken over het vredesverdrag met Hon garije voor den vrede in Midden-Europa zor gen moet. Dinsdagavond werden 15 stoomschepen met ongeveer 15000 landverhuizers aan boord te New-York verwacht. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zouden n.L de nieuwe percenta ges van toelating in werking treden. Het onderzoek duurt evenwel vrij lang en daar Elüs Eiland slechts plaats biedt voor 1700 personen, zullen de landverhuizers van 58 uur tot een week lang moeten wachten. De autori teiten voor de immigratie verklaarden, dat het winstbejag der stoomvaartmaatschappijen de maandelijksche opstopping van immigranten te weeg bracht. Naar uit Boekarest gemeld wordt, heeft de Grieksche gezant aldaar van zijn regeering op- Zondagmiddag, meldt de „N. Amh. Ort. waarschuwde iemand de politie, dat in e weide aan den Westervoortschendyk bij de Kleefsche Waard een vrouw bewusteloos lag. Onmiddellijk begaf de Arnhemsche politie zich naar .de aangegeven plaats en vond daar ae vrouw in een plas bloed, met een steek in ae borst, die vrij diep was doorgedrongen. Zij wera in bewusteloozen -toestand per ziekenauto naar bet gemeente-ziekenhuis overgebracht. De vrouw, ongeveer 45 jaar oud, is een zwerfster, die -te Nijmegen is ingeschreven. Toen de politie in de weide aankwam, stona bij de vrottw een bekend Arnhemsch straattype, die zijn verwondering er over uitte, dat de vrouw zoo sterk bloedde en verklaarde, dat hij baar ook juist gevonden had. Dit klopt echter niet met verklaringen van- personen, die korten tijd te voren den man en de vrouw samen za gen wandelen. De man, die tegen de zeventig loopt, is in verzekerde bewaring gesteld1 en de vrouw heeft verklaard, dat hij de dader van don moordaanslag is. De aangehoudene ontkomt. Woensdagmorgen, meldt de „N. Venl. Ct." had ten raadhuize der gemeente Roermond dé na-inspectie plaats van verlofgangers. Onder zocht werden 4 verlofgangers. Daarvoor waren aanwezig 1 hoofd-officier, 1 adjudant-onder officier en twee onderofficieren, terwijl voor de handhaving der openbare orde op de pui van het raadhuis aanwezig waren twee man schappen der militaire politie. Onder het opzienbarende opschrift: „Het ge zicht voor het raam" waarschuwen de Lon- densche bladen tegen een inbreker, die zich als glazenwasscher vermond heeft en van de gelegenheid dat hy de ruiten zeemt, gebruik maakt, om het raam op te schuiven en op klaarlichten dag binnen te dringen. Hjj heeft op tal van plaatsen zijn slag al geslagen en vooral buit aan kleinnoodittn gemaakt. Don derdag is weer een bewoner van Upper Rich- mond Road zijn slachtoffer geworden. Twee vliegtuigen zyn, op 2000 M. hoogte, in de buurt van Lyon op elkaar gebotst. De vlie gers zy n gedood. Capt. Mac Millau en Qapt. Malins zullen binnenkort een vlucht rondom de wereld gaan maken. Ten einde nu de daarvoor te gebruiken machine aan een grondige proef te onderwer pen, zullen zy, naar de Britsche draadlooze dienst meldt, Vrijdag as. van Oroydon naar Gothenburg vliegen, een afstand van rond 1000 mijien. zy zullen daarby een speciaal zuurstof apparaat meenemen, omdat zy ook een poging willen doen om het hoogterecord te verbeteren. Zy spreken van 40.000 voet! Ten einde de vlucht mogeiyk te maken zyn byzondere maat regelen getroffen door de Duitsche luchtvaart-

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2