T Alle glazen worden hier direct vervaardigd. Tweede Blad. J. HEIJLOO, v/h. FILBRI, VAN DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravesnhage slaagde voor het exa men Engelsch L. O. onze vroegere plaats genoot, de heer S. van Amesfoort Sz. Verjaardag Koningin-Moeder. Tor gelegen vart den verjaardag vami H. M. de Koningin-Moeder woei van de open bare gebouwen die vlag. Koninklijk Instituut voor die Marine. Onder de marineberichten elders in dit nummer opgenomen, vindt de lezer vermeld het eervol ontslag, op 1 Augustus, van eemiga leeraren van het Koninklijk Instituut, welke onze gemeente thans metterwoon hebben ver laten. Wij bedoelen de heeren Dra J. O. van Berg en H. J. Oosting, die beiden gedurende een lago reeks van jaren onderwijs gaven aan onze toekomstige zee-officieren. Dr. J. O. van don Berg, die 25 jaar leeraar aan het Kon. Instituut was; was belast met het onderwijs in de hoogere wiskunde en analytische meet kunde; de heer Oosting met dat ini natuur kunde en electrotechniek. Dr. Oosting gaf eenige werkjes dn het licht, die vele jaren lang bij het onderwijs op het Instituut gebruikt werden. Hij schreef een leerboek voor de .Ana lytische Meetkunde van het platte vlak" en een „Inleiding tot de technische Thermo dynamica", benevens een geschriftje over de inde Natuurkunde en electrotechniek gebrui- lrolijke eenheden. Dr. Oosting waa bier dfi jaar werkzaam en woonachtig. Dr. van den Berg was gedurende oen aan tal jaren lid Van den gemeenteraad. Aanbesteding. Dinsdag 81 Juli werd door Burgemeester en Wethouders ten Raadhuize alhier aanbe steed: a. Het buitenverfwerk aan gomeento- gobouwen, bruggen, etc.; b. Het plaatsen,, schoonhouden, wegemen en onderhouden der kachels enz. in da verschillende gemeente- gebouwen. Ingeschreven was voor perceel a. M. Kaleveld, Helder 2084.Q-ebr. de Boer 2330.—; Bohoneveld en v. d. Wal 2361.Gebr. Hoogeiduijn 2372.j J. Kraak 2440.—; P. Vermeulen 2428.—. Allen te Helder. Jlx Kiljan 1120.—j S. Moorman 11HJ.— Bestrating Javastraat De bestrating van de Javastraat is thans zoover gevorderd, dat de Balistraat van uit de richting watertoren bereikbaar ia Een heele verbeteringi. Prijsuitreiking zilveren reddingboot en medailles. Kerktournée A. NoordewierReddingius en A. B. IL Verhefl. Uit bef Politierapport VOOR DEN POLITIERECHTER. De Binnenvaartscholen vim JEN Onderwijs fonds". Het onderwijs non schipperskinderen. Ingezonden MededeeUng. Opticien - Hoofdgracht 73. BINNENLAND. De Koninklijke familie terug naar Nederland. Do Koningin en prinses Juliana zijn Dins dagmorgen met een expres-trein vasn^Win- denmere te FolOcestone aangekomen. Zij wer den ontvangen door den Nederlandsohen vioe-oonsul ter plaatse, den directeur van de maatschappij Zeeland, den havenmeester van Pollkestone en den inspecteur van den Zui- derspoorweg. Om half twee hebben Koningin en prinses per es. Mocklenbung, dat bege leid werd door twee topodojagcra, Engeland verlaten, nadat de Koningin op ae pier nog een greep Nederfandscho padvinders had toegesproken, die daar was opgesteld. De Burgemeester van Rotterdam. Met ingang van 15 September a-s. is be noemd tot burgemeester van Rotterdam mr. dr. J. Wijtema, thans burgemeester van Dor drecht. De Huurwetten. Gilsbereni is de gewijzigde Huuroommissie- en Huuropzeggingswet in werking getreden. De belangrijkste wijzigingen zijn in het kort de volgende: Verhuurders van woningen zijn, behoudens wanneer een bestaand huurcontract dit be let, gerechtigd, zonder tusschentoomlHt der Hunroommissies: Woningen, waarvan de huur op 1 Januari 1916 minder dan 520 per jaar bedroeg, met 40 te verhloogeni boven den huurprijs van 1 Januari 1916; woningen waarvan de huur op 1 Januari 1916 meer dan 520 per jaar bedroeg, met 30 te verhoogen boven den huurprijs van 1 Januari 1918. Bij de behandeling van een verzoek: voor huurverieniginig is Huurooommissie bevoegd' eventueel een lageren huurprijs vast te stel len, indien de staat van onderhoud van de. woning van dien aard is, dat de vrije ver- hooging niet wordt gerechtvaardigd. Hieruit volgt dus, dat er eerst een huur- opzegging zal moeten plaats hebben, alvo rens de Huuroommissie van voorschreven 'bevoegdheid kan 'gebruik maken. Ingeval van huuropzegging wende men zich binnen zeven dagen tot de Huuroom missie. Van onbewoonbaar verklaarde woningen, tegen welker onbewoonbaarverklaring geen beroep meer openstaat, mogen na 1 Januari 1923 de huren niet verhoogd worden. Het raadslidmaatschap vereenigbaar met een functie bij het Nijverheidsonderwijs. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten L. Bosch alsnog toe te laten als lid van den raad der gemeente (Schoon hoven, op grond, dat een onderwijzer bij het Nijverheidsonderwijs niet vervult een be trekking, welke in art. 23 der Gemeentewet onvereenigbaar met hetlidmaatschap van den raad is verklaard. RaadlsbesMt vernietigd Alkmaar, 30 Juli Ged. Staten van Noord- Holland hebben het raadsbesluit van de ge meente Alkmaar, om mej. Carela niet toe te laten als raadslid, vernietigd. Een koppige raad Het weer in Juli Het Kon. NedL Mei Instituut in De BiH publiceert het volgende voorloopige over zicht van het weer dn Juli: Gemiddeld over de geheele maand was de dagelijksche maximum-temperatuur twee graden en het minimum anderhalf graad Cel sius boven normaal; in de derde dekade was het maximum 2 graden er beneden, daarente gen van den B tot 16 gemiddeld 9 graden er boven. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg ongeveer 48 tegen 71 millimeter normale maandSom; in Gronin gen was de regenval iets boven normaal i In de eerste 2 weken was hot nagenoeg steeds droog weer. De Bilt had ruim 210 uren met zonneschijn waarvan 161 uren van den 1 tot 16, tegen 196 uren normaal in Juli De Dag, De beer W. H. Broekhuys is j.L Zaterdag in gebreke gebleven, aan enkele leden der redactie van het dagblad De Dag de ver schuldigde weeksalarissen te betalen. Giste ren, 81 Juli, zijn de kwitanties van deze week salarissen1 met die van dé op dien dag ver vallen maandsalarissen over Juli aangeboden ten kantore van het dagblad De Dag aan de Sophialaan, Noch bij deze aanbieding, noch op een later uur, zijn gisteren de verschuldig de salarissen betaald. Dientengevolge heeft een zestigtal leden van de redactie van De Dag, wier contracten op enkele uitzon deringen na alle op 1 Juli jl of vroeger waren ingegaan, heden per deurwaardors- explodt en per advertentie aan den heer Broekhuys de verbreking van hun dienstbe trekking wegens dringende redenen aange zegd, onder voorbehoud van hun recht op vervallen salaris en schadevergoeding. He totaal bedrag van de aldus op den heer Broek huys ontstane vorderingen loopt naar de twee millioen guldén. Mr. D. W. Stibbe, advocaa te Amsterdam, heeft zich bereid verklaard als rechtsgeleerd raadsman van de gedupeer de journalisten op te treden. Een stoompont aan de Hembrng? Naar de Telegraaf verneemt, worden er met het oog op de toeneming van het ver keer met de pont aan de Hemhrug, plannen uitgewerkt tot wijziging van dit veer in een stoompontveer. Het huidige veer bestaat krachtens een speciale overeenkomst tusschen de toenmali ge Kanaalmaatschappij (thans het Rijk) en de gemeenten Amsterdam en Zaandam. Der halve zal na de uitwerking der bewuste plan nen, over de uitvoering er van, de kosten en de belangrijk duurdere exploitatie, overleg gepleegd dienen te worden tusschen het Rijk on de genoemde gemeenten op grond van de bovenbedoelde overeenkomst. Radlotelegraflsche en -telefonische rondzending. Do luchtpost Naar we vernemen heeft het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie de cusschen- komst van de Kamers van Koophandel en Fabrieken ingeroepen teneinde de aandacht van daarvoor in aanmerking bomende takken van nijverheid en handel op den luchtpost dienst te vestigen en belanghebbenden erop te wijzen, dat de rentabiliteit van dezen dienst meer dan tot dusver verzekerd zal moeten zijn, wil de luchtpost zich in haar tegenwoor- digen omvang kunnen handhaven en op den duur zich .verder kunnen ontwikkelen. Slapte. Het geheele personeel van de N. V. Ma chinefabriek Dok te Delfzijl is met ingang van 6 dezer wegens slapte ontslag aange zegd. VAOANTIE. F De gemeenteraad van Hilversum heeft benoemd tot leeraar in de Fransche taal en let terkunde aan de H. B. S. den heer J. Elte, leeraar aan het gemeentelijk lyceum, te Zaan dam. P 01*0601 b Gisterenavond had in „Casino" de prijsuit reiking plaats van de reddingboot, roddingboei en medailles aan de voetbalyereenigmgem, die ten bate van de oude roeiers der reddingboot te Helder, sinds eenigon tijd wedstrijden speelden. lOm 7 uur stelden zich de voetbalvereenigin- gen op het Stationsplein op, en ging het, voor afgegaan door het muziekkorps „Winnubst", en omstuwd door een groote menschenmaasa, naar „Casino" toe. De prijsuitreiking werd, buiten den heer Burgemeester, die de prijzen uitreikte, bijge woond door den heer Josselin de Jong, adju dant van den schout-bij-nacht, den heer Van Mierlo, directeur der Zeevaartschool, en twee vertegenwoordigers van den Senaat der adel borsten. Met een forschen marsch opende „Win nubst" de vergadering, die uitsluitend voor de prijsuitreiking belegd was. De heer Roetman, voorzitter van het Comité, spreekt den Burgemeester toe en zegt, dat het hem buitengewoon aangenaam was, dat Z.W.E. Achtbare bèreid was, ais be^hermheer van de Vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopof fering", de prijzen aan de vereenigingen uit te reiken. Verder wijst spreker op de kranige prestaties van de Ver. „Geel Wit", die het daaraan te danken heeft, dat zij een extra prijs zal ont vangen. De Burgemeester, die hierna het woord ver krijgt, zegt met genoegen het verzoek van het bestuur, om de prijzen uit te reiken, te hebben aangenomen. In de eerste plaats is het doel mij zeer sym pathiek. Ik geloof ook, dat het doel en streven de sympathie van ledereen kan wegdragen. In ons land is het reddingwezen nog overgelaten ren particulier Initiatief. De Reddingmaat schappij bestaat uit gaven en giften. De be manning moet komen uit de moedige en flinke zeelui, die hun leven wagen voor hun mede- nienscben, Ik geloof, dat er In dat beroep zeer veel aantrekkelijks is, doch er komt een tijd voor deze menschen, dat zij niet meer geschikt zijn om de reddingboot te bemannen en ook niet meer om in hun levensonderhoud te voor zien. Vandaar dat dit streven om ook dan voor deze menschen te zorgen, mij zoo sympathiek is. (Applaus). Ten tweede is het mij een groot genoegen hierbii de voetbalsport in onze plaats te mogen huldigen en daarbij in het bizonder een woord van hulde te brengen aan de Vereeniging Geel Wit". Het doet mij tevens genoegen te constateeren, dat het succes van deze wedstrij- clen goed is geweest, daar de opbrengst ruim 1)00.bedraagt. Spr. reikt hierna met een toepasselijk woord de prijzen uit. De Ver. „Geel Wit ontving a s extra prijs de zilveren reddingboei en een bronzen draagmedaille voor iederen speler. De 1e prijs, bestaande uit de zilveren red dingboot en een bronzen draagmedaille voor iederen speler werd in ontvangst genomen door de Ver. „H. R. O." Den 2en prijs ontving de Marine-Luchtvaart dienst. Deze bestond uit een verguld zilveren medaille. De Ver. „Helder" ontving een groote zilve ren medaille als 8e prijs, terwijl de 4e prijs, een kleine zilveren medaille, door de Vereen. .Zeemacht" in ontvangst werd genomen. Tenslotte ontving der Ver. „Zeevaartschool" een bronzen medaille als 6e prijs. Voor de gecostumeerde wedstrijden werd een zilveren medaille aan de Ver. „Sparta" en een bronzen aan de Ver. „Batavier" uitgereikt. Na de prijsuitreiking wenscht de Burge meester de vereenlgiqgen met de behaalde prijzen geluk. De heer Roetman sluit met een kort woord de vergadering, waarin hij de aanwezigen dank zegt voor hun tegenwoordigheid, terwijl hij een extra woord van dank brengt aan de voet- balvereenigingen en de beide muziekkorpsen, die hebben medegewerkt tot stijving van de kas voor de oude redders van de reddingboot. Onder het sipelen van een opgewekte» marsch verlieten de aanwezigen de „Gasino"-zaal. Onder leiding van Concertbureau Reddingius zullen in de maanden September en October a.s. mevrouw A. NoordewierReddingius, so praan en de heer Anton B. H. Verheij, orga nist, een reeks Kerkconcerten geven van ge wijde muziek in een aantal plaatsen van Neder land, met medewerking van den jongsten zoon van mevrouw Noordewier, de heer M. Noorde wier Jr., die als fluitist reeds zeer de aandacht trekt. Het programma vermeldt werken voor zang en orgel, zang en fluit, orgel solo's en fluit silo's. Behalve eenige Oud-Hollandsche en Oud-Fransche liederen, zal men ten gehoore brengen meesterwerken van J. S. Bach, Fr. Sc.hubert, W. A. Mozart, G. Mahler, A. Die- penbrock en O. Franck. Behoudens toestemming der Kerkbesturen, zijn voorloopig vastgelegd 13 September, Lei den; 17, Groningen; 20, Dordrecht; 24 Nijme gen; 26, Rotterdam; 27, 's-Gravenhage; 28, Gouda; 2 October, Zutphen; 8, Doetinchem; 7, Schagen; 8, Utrecht; 10, Middelburg; 11, Goes; 15, Breda; 18, Helder. Enkele plaatsen als Naarden, Deventer e. zullen mogelijk nog ingevoegd worden. Rljwleldlef. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een rijwiel, dat onbeheerd voor een tapperij aan de Bassingracht stond, ontvreemd. Hollend paard. Maandagmorgen omstreeks half zeven ge raakte een voor een wagen gespannen paard op den Polderweg op hol. Het dier ging met groote vaart over het Konnigsplein, langs Kerkgracht en Langestraat, waarna het op een weiland nabij fort Erfprins tot stilstand' kwam. De voerman is op het Koningsplein van den wagen gevallen, doch bekwam geen letsel. Vol gens zijn verklaring was het ongeval hieraan te wijten, dat het tuig was gebroken en hij daar door hét paard niet langer meester was. Baldadigheid. Bij een bewoonster van de Pijlsteeg is door baldadige jongens een ruit ingeworpen. Zitting van 81 Juli 1923. Tot geenerlel concessies bereid. De in Friesland geboren en te Helder woon achtige koopman Tj. J. heeft zoo ongeveer den 19-jarigen leeftijd bereikt en is nu aangewezen om het vaderland als militair te dienen. Maar Tj. hoeft zich hardnekkig in het hoofd gezet, dat hij voor die eer 'beleefd moet bedanken. Er is van hem niet de minste medewerking te ver wachten, welke pogingen ook gedaan worden om hem de zegeningen van het militarisme deelachtig te maken. HIJ heeft zich niet aan gemeld als inllitiepllohtige, welk verzuim ge straft werd met 10 gulden boete subs. 10 da gen hechtenis. Met verachting heeft Tj. de gunst om zijn fout met het 'betalen van eenige zilverlingen te verrekenen, verworpen. Hij ondergaat nu de hechtonisstraf en stond Dins dag opnieuw terecht, omdat hij in gebreke was gebleven te verschijnen voor den Keuringsraad. Zonder twijfel zal hij ook nu de 20 gulden boete, die hem werden opgelegd, niet betalen. Hij zal wachten tot men hem opnieuw komt halen en blijmoedig voor zijn beginsel weer het Huls van Bewaring intrekken. En we geloo- ven ook niet, dat hij te bewegen "zal zijn, zich als militair te laten drillen. Men mag dat alles afkeuren, maar toch zit er iets in, dat respect afdwingt. Vooral als men voor zijn ideaal strijdt, zooals deze jongen, kalm, zwijgend en zonder aanstellerij. Hij is geen marktschreeu wer, maar in zijn geheele houding teekent hij den onverzettelijken wil van het oude Friesche volk, waaruit hij is voortgesproten. Op 15 Augustus a.a zal hier ter stede arri- veeren het Instructievaartuig „Prins Hendrik" van „Het Onderwijsfonds". „Het Onderwijsfonds" Is een onder Rjjks- toezicht wegende instelling, welke ten doel heeft- het vak- en lager onderwijs voor de bin nenschippers en schipperskinderen te bevor deren. Reeds zijn in een 20-tal plaatsen in den lande, voornamelijk de centra voor de scheep vaart, Binnenvaartscholen gesticht, welke door het Onderwijsfonds worden beheerd on vol gens eenzelfde leerplan werken. De groote moeilijkheid bij het verstrekken van onderwijs aan schippers en schipperskin deren is het feit, dat de betrokkenen steeds heen 'en weer trekken -en slechts korten tijd in eenzelfde plaats vertoeven. Het Onderwijs fonds heeft getracht deze moeilijkheid' te over winnen door het vaststellen van een uniform leerplan voor alle scholen. Deze methode heeftuitstekende resultaten opgeleverd. Leerlingen van de Binnonvaart- school 'te Leeuwarden bijvoorbeeld, die naar Zwolle vertrekken, kunnen zonder eonig be zwaar op de daar gevestigde Binnenvaart- school het te Leeuwarden of elders aange vangen onderwijs voortzetten. Immers, in alle scholen van „Het Onderwijsfonds" wordt op hetzelfde tijdstip hetzelfde onderwijs gegeven. De onderbreking gedurende de reis, welke slechts enkele dagen duurt, behoeft geen be letsel te vormen, daar de leerlingen gedurende de reis medegegeven werk kunnen maken of leoren. Zoodat alle onder „Het Onderwijsfonds" slaande scholen feitelijk één school vormen, waarvan de klassen over het geheele land ver spreid liggen. Op de scholen wordt zoowei lager- als vak onderwijs gegeven. Ten dienste van deze scholen staat nu het Instructievaartuig „Prins Hendrik". Dit vaar tuig, een motor-zeilklipper van 28 Meter lengte en 5.90 Meter breedte, is voorzien van alle in richtingen, noodig bij het onderwijs aan schip pers- en schipperskinderen. Een Brons' motor dient voor de voortbeweging als de wind den schipper in den steek laat, een Kromhout- en een Deutz' motor staan aan dek, evenals de Brons' motor dienende voor het aanschouwelijk onderwijs over motoren en tegelijkertijd voor de bediening van de lieren. Deze motoren zijn door de betrokken fabrieken ten behoeve van het onderwijs-aan „Het Onderwijsfonds" tegen zeer billijke voorwaarden afgestaan. Aan boord van de „Prins Hendrik", welk schip van een electrisché Installatie is voorzien, bevinden zich voorts een verzameling scheepsmodellen, zooals deze op de Binnenvaart voorkomen, een inrich ting voor draadlooze telegraphie, een stuur- en peilcompas, enz. Wanneer de leerlingen der Binnenvaart scholen een cursus hebben gevolgd, gaan zij ter toetsing aan de praktijk een oefentocht op de „Prins Hendrik" maken. Aan boord' is slaapgelegenheid voor ongeveer 20 personen. In het voorgedeelte van het schip, waar 10 slaapplaatsen zijn, zijn „de vaste leerlingen", die geheel aan boord1 van het Instfuctievaartuig worden opgeleid, ondergebracht. Aan hen is onder leiding van den schipper, den monteur en een matroos-kok het onderhoud van het schip opgedragen, in ruil voor het onderwijs, dat zij ontvangen. Deze „vaste leerlingen" blijven cok na hun leertijd op de „Prins Hendrik" nog geruimen tijd onder leiding van „Het Onderwijsfonds". 'Om de uniformiteit in het onderwijs zoo groot mogelijk te doen rijn en tegelijkertijd om goede leerkrachten voor die scholen te kweeken, wor den jaarlijks in den vacantie-tijd oefentochten voor de directeuren en leeraren der Binnen vaartscholen georganiseerd. Het groote voor deel van deze vacantie-cursussen is, dat de leer krachten elkaar leeren kennen en daardoor ei kaars werk waardeeren en dat zij, die meest uit onderwijskringen voortkomen, ook prak tisch de binnenvaart leeren konnen. Ter bevordering van het onderwijs geeft „Het Onderwijsfonds"- eigen leerboeken, speciaal voor het onderwijs aan schippers en schippers kinderen, uti. Bovendien worden in het Orgaan van het Fonds „De Binnenvaart" de belangen van de schippers en hun onderwas bepleit Tijdens het verblijf in onze stad, is het schip voor belangstellenden te bezichtigen on vooral de schippers -raden wij aan eens een kijkje op het schip te'gaan nemen.' Dat de arbel3 van „Het Onderwijsfonds" ge waardeerd wordt, moge blijken uit het feit, dat het aantal leerlingen op de scholen elk jaar toe neemt, en dat uit verschillende plaatsen aan vragen komen tot het stichten van scholen. Dit sluit echter meermalen op financieele bezwaren af. Want „Het Onderwijsfonds" is een parti culiere instelling, werkende met subsidie van het Rijk en de Gemeenten waar scholen geves tigd zijn. Daarvoor staat „Het Onderwijsfonds" onder Rijkstoezicht en wordt de Inspectie uit geoefend door den Inspecteur van hot Nijver heidsonderwijs in Den Haag. Veel moet echter gedaan worden door particuliere bijdragen en vooral in de toekomst, nu er overal en overal bezuinigd wordt, zelfs ten koste van het onder wijs, kan „Het Onderwijsfonds" de financieele steun van hen, die het goed- meenen met het onderwijs voor schippers en schipperskinde ren, niet missen. Het administratie-adres is: „Het Onderwijs fonds", Binnenkant 22, Amsterdam. Dinsdagmiddag kwart voor vijf kwamen de Koningin en de prinses aan boord van de mail boot „Prinses Juliana" te Vlissingen aan. De reis werd medegemaakt door den directeur der Mij. „Zeeland", dpn heer Waller. De vorstelijke personen bleven tot ongeveer half zes aan boord en namen toen afscheid van comman dant Van Ree, en van de officieren Spaander man en Boneker. Bij het verlaten van de boot werden de vorstin en haar koninklijke dochter begroet door den heer De Meester, president- commissaris der Miji. „Zeeland", en de heeren Kröller en Roemer van de firma Wm. Muller Co. Op de ponton maakten de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Vlissingen en de waarnemende commandant der Marine, kapitein-luitenant Manikus, hun opwachting evenals inspecteur Mulder van de Mij. „Zee land Een dochter van den heer Mulder bood aan de Koningin en een dochtertje van den heer Waller. aan de Prinses bloemen aan. Toegejuicht door honderdon begaven de vorstelijke personen zich naar de Koninklijke wachtkamer. In de hal stonden o. a. de padvin ders en padvindsters uit Apeldoorn opgesteld; zij brachten een groet met hun vaandel, voor welke attentie door de Koningin aan den leider, den heer Kortewjjn, dank werd gebracht. De raad van Hoogwoud had onlangs besloten niet te voldoen de bijdragen, verschuldigd krachtens de Hoogere en Mididelbaar Onder wjjswet, voor het Gymnasium te Alkmaar en de Rijks Hoogere Burgerschool te Hoorn. Thans werd een schrijven van Ged, Staton ontvangen, kennis gevende, dat wanneer de Raad blijft volharden in zijn weigering om te betalen, alsdan art. 212 in werking zal treden en Ged Staten deze kosten op de eerstvolgend de begrooting der gemepnte zullen brengen. Evenwel werd, wederom met aigemeene stemmen besloten, niet te betalen. De Raad wil, dat dé betrokken ouders de bijdragen vol doen/I Het voornemen bestaat, om dagelijks tusschen 7 en 10 nm. en des Zondags bovendien van 3 tot 5 n.m., na verkregen machtiging van den minister van waterstaat, de gelegenheid te ge ven voor het rondzenden van mededeelingen aan allen, zg. broadcasting, waaronder wordt verstaan het verspreidien van mededeelingen van woord en tooninhoud van ontspannenden, leerzamen, politieken, ethischen en religieuzen aard, bestemd voor allen, die daarnaar wen schen te luisteren. Hiervoor zullen., in afwachting van interna tionale regeling, golflengton van 1050 tot 1100 M. worden beschikbaar gesteld, terwijl vermoe delijk een retributie van 100 gulden per week uur per jaar zal worden geheven. Degenen, die voor een desbetreffende mach tiging wenschen in aanmerking te komen, hier onder mede begrepen degenen, die reeds mede deelingen als ïprenbedéeld rondzenden, behoo- ren zich met een schriftelijk verzoek te wen den tot den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, onder vermelding van de dagen en uren,1 waarover zij zouden wenschen te be schikken, en onder opgaaf van de ligging van het station, van systeem, golflengte en te bezi gen antennevermogen. Hieraan kunnen dan al die inlichtingen omtrent werkwijze ais anders zins worden toegevoegd, welke dén aanyrager nuttig toeschijnen. De verzoeken behooren vóór 15 Augustus te zijn Ingekomen bij het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie, Kortenaerkade 12, 's-Gra venhage, onder vermelding van den aard der mededeelingen, welke men zich voorstelt te verspreiden. Daarna zal overwogen worden op welke wijze door overleg met en' samenwerking tusschen de aanvragers zoo volledig mogelijk aan de ver zoeken kan worden tegemoet gekomen. („Stiet."). Eindelijk was dan de vacantie, waarop ze al zoo lang gevlast hadden, aangebroken. Vreugde schitterde uit hun oogen, toen ze de tasch in een hoek smeten. Hun taak en die van den onderwijzer was voor een poosje geëindigd; die van de huis moeders werd voor een poos verzwaard. Velen zullen gezucht hebben: wat nu? Hoe wel ze 'toch ook een zucht van verlichting zullen hebben geslaakt, dat het gejakker, eiken dag, achter de jongens voor een poosje gestaakt was. Nu is het probleem om de kinderen hier bezig te houden, niet zoo zwaar, omdat de kin deren in staat zijn, zichzelf bezig te houden, wijl we hier hebben de ruimte van strand en duinen, en de haven en den dijk met hun ve lerlei genoegens en uitspattingen. Zooals gezegd: het probleem is hier niet zoo moeilijk, mits.het goed weer ia Is het da t niet, dan ook zitten we hier met de handen in het haar: wat met de kinderen aan te vangen, Je mag jre met z'n-i allen eens om een ,2 cents postzegel naar het postkantoor sturen, of om een half pond sausjes naar den kruidenier, of om na te kijken, wat de bioscoop voor film af draait, maar als ze dan onderweg een flinke regenbui treffen, dan zegen je niet het oogen- blik, dat je ze om een boodschap hebt uitge stuurd. Want kinderen hebben larie aan regen en ze doen er geen. stap harder om en zullen hier en daar niet gaan schuilen. Integendeel: er zijn fragmenten onder de jeugd, die zoo'n regenbuitje als een der groot ste geneugten beschouwen, vooral als dat van zoodanigen omvang is geweest, dat het plassen heeft gemaakt, waardoor het zoo heerlijk is te gaan wandelen. Ja, er zijn zulke exemplaren onder, als ik slechts terugdenk aan eigen jeugd, en ik ge loof niet, dat de jeugd is veranderd. Maar als het weer goed is en het zonnetje wat wil schijnen, dan is het hier een heerlijk heid. En dankbaar wordt er dan van gebruik ge maakt, want heele karavanen zie je er op uit trekken, gewapend met „stikkezakje", een bus en 'een stok, een stuk tent of iets waarvan een deel van een tent gemaakt kan worden. En als ze zichzelf kunnen vermaken, laten wij ouderen er ons dan asjeblieft niet mee be moeien, want het zou alle initiatief aan het kind' ontnemen. Ik weet wel, dat er velen zijn, die er heel an ders over denken en die zich het kinderspel haast niet anders kunnen voorstellen, dan dat èr leiding hij moet zijn, doch het schijnt me toe, en ik raak daar al meer en meer van over tuigd, dat we ons veel te veel met de kinderen bemoeien. Zelf durven, zelf handelen, zelf te worden opgevoed in het dragen van verantwoordelijk heid, zelf aanpakken en uitdenken, dat dunkt me van grooter waarde voor het kind zelf, dan wanneer we altijd en immer „leiding" willen geven aan hun spel. Natuurlijk moeten ze af en toe een steuntje hebben, net zoo goed als wij dat ook nog be hoeven. Zoo zag ik achter de Hoofdgracht een vader bezig een zweefmolen in elkaar te fabrieken, maar als die eenmaal klaar Is, dan zal de jeugd' daarom wel een seenerie bouwen naar eigen smaak en opvatting; reken maar. En laat vader er dan verder maar afblijven, want de vreugde, die ze zullen smaken, zal er des te grooter om zijn. Vaak ook zie je jongens bezig met vliegeren en al gaat t dan dadelijk niet, ze zullen net zoo lang peuteren, tot ze eindelijk hebben gevonden hoe aan dé grillen van den vlieger Is te vold en. De staart een beetje langer, een plokje gras eraan; links achter het dwarshout een beetje gras om 'm niet op zij te laten hangen; het oogje, waaraan het bod bevestigd Is, wat koo- ger of lager, etc., etc. Allemaal dingen, die de praktijk moet uitwijzen om een vlieger goed te laten staan. Dikwijls ook heb ik vaders gezien, die een pracht van een vlieger hadden in elkaar gezet en die ze nu voor zoonlief zouden oplaten, 'doch die ze hem zelf, om de mooiigheid niet durfden toevertrouwen, weshalve zoonlief zich vermaak te met het wegtrappen van keisteentjes of krabben ging zoeken aan den voet van den dijk, terwijl vader zich in het zweet modderde om de vlieger te doen stijgen. Dan maar liever geen vlieger of een vlieger, die je als jongen zelf hebt gemaakt van een op strand gevonden bamboe, beplakt met kran tenpapier. Die kunnen bovendien tegen een stootje en als ie breekt of „schoot" gaat, dan zijn er nog kranten genoeg in de wereld en bamboes ge noeg aan het strand en moeder heeft nog wei een restje stijfsel om weer zoo'n vlieger in el kaar te. boksen. Het zit 'm niet in de mooiheid en 't zit 'm niet in de grootheid, 't zit 'm tenslotte in het spel, d. w. z. óf de kinderen zich vermake-

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5