IE CODIANT HERMANNYPELS, Holka Regenjassen, Gabardine Regenjassen, Tweede Blad. 3.50. Helder - Schagen. Bijzondere aanbieding. HELDER - SCHAGEN. met schriftelijke garantie, 23.50 en hooger (n.5) geheel wol, 29 Ziet onze étalages VAM ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1923. en „Heems- ,°P huP oefenitagsreis naar d© Noorsche wateren gisten van Drontheim ver trokken. Op het te Amsterdam gehouden toe latingsexamen voor Radio-telegrafist bij1 de Ned. Telegraaf My. „Radio-Holland" slaag den de hoeren P. J. Verbeet en J. de Zwart, beide leerlingen der Opleiding voor Radio- telegrafie, alhier. Vrijdagavond is door het bestuur, onder toe zicht van Politie der gemeente Helder, de ver loting van schilderijen gehouden, ten bate van den aankoop van grond tot het inrichten van met losse boord en manchetten.- dienst van den Lunghai-spoorweg. Deze lo comotieven-, welke de eerste zijn van Neder- landsch fabrikaat, die in China zullen rij den, zijn van een zwaarder type dan hier te lande in gebruik is. Ingezonden MededeeHng» PLAATSELIJK NIEUWS. De „Tromp" en de „Heemskerck". Bij de te Arnhem gehouden brood- wedstrijden, uitgeschreven door de meel fabrieken der Nederl. Bakkerij (aantal deel nemers ruim 700) behaalde onze plaatsge noot O. J. Taaie, luxebroodbakkerij Heldria, twee eervolle vermeldingen, n.L voor kren' tenbrood en luxebroodjes. Concert te geven door het Stedelijk Muziekcorps op Dinsdag 7 Aug., 's avonds van 8 tot 97, uur in de muziektent. 1. Marcho „Musique en' tête" Vaulet Ouverture Fantaisie „La Veillée en. Artois" 8. Souvenir JKEtafiuue" Valee de <xmcertB°UChed 4. Paraphrase über Silcher'a Volkslitó^Dte n Scbindelmeisser fl P.Tt r^re Painparé fl. Fantaisie sur lOp. FreiscMtz Weber 7. Amsterdam Marsch Blankenburg Vereenlging Vakschool voor Meisjes voor Helder en Omstreken te Helder. 2 Augustus j.L vergaderde het bestuur dezer vereeniging. Nadat de agenda was afgehandeld nam de presidente, mevrouw de Boer Jongkees, het woord om eenige woor den van afscheid te richten tot mej. van den Bos, directrice der vakschool voor meisjes, die heden voor het laatst een bestuursver gadering dezer vereeniging bijwoonde we gens benoeming tot. waarnemend directrice aan de Industrieschool te Rotterdam. In welmeenende woorden herinnerde de presidente er aan dat onder do leiding van mej. van den Bos de oude school te klein en een. nieuw schoolgebouw noodig werd. Zeer tot zijn leedlwezen ziet het bestuur de directrice heengaan nu het behelpen in het oude schoolgebouw tot het verleden behoort en een nieuw schoolgebouw is verrezen. Het aandeel van mej. van den Bos in het tot stand komen van dit gebouw is zeer groot geweest. Het bestuur had gehoopt dat de nieuwe school onder hare leiding zoo ver vooruit zou worden gebracht dat uitbreiding noodig zou zijn. De arbeid van mej. van den Bos voor het vakonderwijs aan meisjes in deze gemeente, alsook in enkele omliggende plaatsen, is zeer zeker rijk aan zegen geweest en de meisjes die onder haar leiding de school hebben bezocht zullen haar altijd dankbaar blijven gedenken omdat ze iets hebben me- degekregen voor hun leven. Ook mej. van den Bos zal zich dikwijls de plaats herinneren waar zij vele jaren mot succes is werkzaam geweest. Sprekende namens alle bestuursleden zegde de presidente mej. van den Bos daar op hartelijk dank voor al hetgeen door haar in het belang der vakschool voor meisjes is verricht en wenschte haar toe dat zij in haar nieuwen werkkring vinden zal wat zij hoopt en verwacht. Met den wensch dat het haar wel moge gaan eindigde de presidente haar toespraak. Mej. van den Bos dankte, aangedaan, voor den steun en de medewerking van het be stuur ondervondien en hoopte dat de vak school voor meisjes steeds in groei zal blij ven toenemen. De plechtigheid! was hiermede afgeloo- pen. Versiering der Koningstraat Gisterenavond vereenigden zich eenige da mes en heeren uit deze straat in de gezellige voorzaal van „Musis Sacrum", teneinde bespre kingen te houden over de versiering der straat bij de a.s. jubileumfeesten in onze stad. Het waren de dames Pijper, Knipper en Schouten en de heeren Van Amesfoort, Schlah- milch, Klaassen, Van der Pol, Van der Meulen, Van der Maden, Jac. Polak, Weers en Pot. Zij verkozen tot hun president den heer Klaassen, tot penningmeesteres Mej. Schouten en tot secretaris den heer Pot (sigarenmagazijn ,,'t Koggeschip"). 1 Met groote opgewektheid werd allerlei be sproken en met goed vertrouwen op de bewo ners der Koningstraat werden plannen ge maakt. Als die verwezenlijkt worden en waar om zou dat niet kunnen, wanneer de bewoners dat evenals bij vorige gelegenheden willen, dan zal de versierde straat wederom de bewon dering onzer stadgenooten wekken. A.s. Maandag worden de bewoners der Ko ningstraat bezocht en wordt om hun financiëe- len steun gevraagd. Van vorige gelegenheden herinnerde men zich, dat een paar bewoners niet direct genegen waren om hun onmisbaar aandeel in de onkosten te dragen. Die gevoel den zich dèn eerst gedrongen, als de versiering begon. De Oommissie hoopt nu echter, als het «enigszins kan, direct op aller medewerking. De Commissie zelf heeft al voor een aardig bedrag geteekend en sommigen der bewoners hebben hun gewaardeerden steun toegezegd. A.s. Woensdagavond is de tweede vergade ring der Straatcommissie, door de groote wel willendheid der familie Polak weder in „Musis Sacrum". IJsclub „Het Noorden". Afd. v. d. Ijsbond HolL Noorderkwartier. Het woord IJsclub heeft op sommige gestellen ongeveer gelijke uitwerking als een heerüjx glas Ranja bij heeten zomeravond. De gedachte 8an onze wakkere h'sclub doet daarom goed aan. P 25 een ijsbaaa Tegen afgifte van de getrokken nummers, zijnde No. 453 (groote schilderijen), No. 638 (kleine schilderijen) 'zijn de schilderijen verkrijgbaar bij den voor zitter B. Tentije, Wilhelminastr. 100 te Helder. Mochten de nummers drie maanden na trek king niet aangeboden worden, dan behoudt het bestuur de schilderijen. Terstond na deze trekking zal een begin ge maakt worden met de meermalen genoemde verloting van 2 gouden horloges. De heer D. Bakker, horlogemaker, Keizerstraat, is zoo vriendelijk geweest ten bate van de ijsclub als troostprijs een nikkelen horloge met dito ket ting aan te bieden. Gelijk met de 2 gouden horloges, naar keuze voor dame of heer, zal ook dit geschonken horloge uitgeloot worden, wan neerde loten 10 cents uitverkocht zijn. Binnenkort, na de vacantiedagen, zal een-e vergadering uitgeschreven worden van leden, die bereid gevonden worden1 loten h 10 ets. te piaatsen bij Helder's ingezetenen. Dat ieder nu het groote belang moge inzien van de pogingen van het bestuur, om Helder vooruit te brengen^ ook op gebied van de zoo geliefde ijssport. Zoovele vrienden en niet minder vriendin nen van schaatsenrijden en zoo weinig gele genheid om hier te rijden. Door eendrachtig samenwerken kunnen we ook hier een ijsbaan krijgen. Steunt daarom allen het pogen van de Vereeniging, die nu reeds meer dan twee hon derd leden telt en 22 Dec. 1923 haar éénjarig bestaan mag herdenken. Congres R.-K. Marinepersoneel. Het hoofdbestuur van de Ned. R.-K Ver eeniging van Marinepersoneel „Si Ghristo- phorus" heeft besloten een buitengewoon congres te houden voor het R.-K. Marine personeel op 25 en 26 Octóber a.s. te Hel der. Op dit congres zullen eenige inleidin gen gehouden worden over: De verhouding van het Marinepersoneel ten opzichte van de overheid. Concert Sted. Muziekcorps. Naar men ons mededeelt zal het „Stede lijk Muziekkorps" op Zondag 26 Augustus a.& des namiddags van 35 uur een matinée geven in den muziektum te Alkmaar. Het vetrekt hiertoe met de geheele gepavoiseer- de boot van de E.S.O.N.A. om 8 uur v.m. van hier en om 6 uur mm. van Alkmaar. De reis zal opgeluisterd worden door muziek. De kaarten zijn geldig over de geheele boot en van nu af verkrijgbaar 0.90 retour; kinderen beneden de 10 jaar 0.45. Daar de leden vele familieleden en donateurs mede nemen is het wenschelijk zich bijtijds van kaarten te voorzien. Kaarten zijn verkrijg baar bij de heeren J. v. Engelsdorp Gaste laar. 2de Wilhelmlnadwarsstr. 6. B. Broek huizen, Scihagenlstraat 117; A. Vrschoor, Sluisdijkstraat 46; O. Molenaar, Molenstraat 46 en J. Uijleman, 1 Vroonstraat 9. Leger des Heils. Naar wij vernemen, zullen een 40-tal pad vinders (20 jongens en 20 meisjes) as. Eins- dag 7 Aug. een bezoek aan onze stad bren gen. Het geheel zal ondier leiding staan van Majoor J. Buiterman, bijgestaan door 4 troepleiders. Met den trein van 2.41 hoopt men te arriveeren, waarna naar de Leger des Heils-zaal gemarcheerd zal worden, waar om 5 uur een demonstratie plaat heeft voor kinderen, tegen 5 cent toegang. Na af loop wordt een marsch gemaakt naar de wonir'- van den heer Houwing, Burgemees ter van Helder, die zich bereid heeft ver klaard inspectie te houden over de pad vinders. Daarna in marsch terug naar de Spoorgracht 38, waar het Leger des Heils gevestigd1 is, en waar om 8 uur een sluitings demonstratie plaats heeft onder leiding van Majoor Buiterman, den leider van den Lerer des Heils-arbeiid onder de jeugd in geheel Nederland. Henrl ter Hali's revue: „Nou! Nou!" De nieuwe revue van Henrl ter Hall komt van Maandag 20 tot en met 23 Aug. in „Ca sino". Gemonteerd als In de groote steden, zooals dit nu op het ruime Casino-tooneel mogelijk is. Onze Haagsche briefschrijver Leo, schreef van deze revue in ons blad: Iedler jaar komt Henrl ter Hall, de bekende revue-koning, met een nieuwe creatie op de prop pen en telkenj are gaan honderden heen om- de nieuwe revue te zien en aardig te vinden. Dit jaar ia het „Nou, Nou!" dat de menachen kostelijk zal amu-seeren en zal versteld doen staan, van Ter Hal Pa vindingrijkheid! en smaak voor costuuma, déoore en figuren. Thans gaat „Nou, Noul" In de Residentie en de eerste weken was de stormloop van het publiek zoo geweldig, dat reeds in de na-nacht menechen postvatten bij „Scala" om vlug er bij te zijn als om 10 uur 's morgens het plaatsbespreken voor den avondi begint. Wie op dit uur komt, loopt kans geen plaats meer te kunnen bekomen, want er gaat een paar uur mee heen, voordat hij aan de beurt is en om het middaguur is alles ai uit verkocht! De revue zelf i«, naar algemeen wordt erkend, nog mooier dan anders en wij spraken menechen, die de groote Berlijnsche en Parijsche revue'e hebben gezien en die van oordeel waren, dat „Nou, Noul" daar boven uitging. En de pret is spontaan en geheel vrij van „schuine moppen". Wel een bewijs, dat die heusch niet noodig zijn, om een paar honderd menBchen avond aan avond te doen brullen van 't lachen. Zelfs de Nurksen lachen mee, of ze willen of niet. Nieuwenhuijzen en- Bü-ziau zijn natuurlijk weer oer-komisch als altijd, vooral nu ®e de ton van Broekhuijs' Gouden Kalf in de wacht sleepen en dnarvah gaan genieten. Prachtig zijn weer de costumesl Uil het Politierapport Aanrijding. Door een stafmuzikant der marine is aan gifte gedaan, dat hy op Donderdag 26 Juli, des avonds 7.30 uur, toen hij per rijwiel behoorlijk rechts van den weg op den Singel reed, in de bocht Kerk grachtSingel werdi aangereden door een motorrijder, die den linkerkant van den weg hereed. Door dé aanrijding werd het rijwiel ernstig beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld. Kwaadaardige honden. Door Burgemeester en Wethouders is eene aanschrijving gericht aan J. K. om zorg te dragen, dat zijn hond de eerstvolgende 3 maan den niet ongemuilkorfd langs openbare wegen loopt. Nog eene aanrijding. Donderdagmiddag had op den Huisduiner- weg een aanrijding plaats tusschen een auto en -een rijwiel, dat bereden werd door een juf frouw met een meisje achter op haar rijwiel, -tengevolge waarvan laatstgenoemd viel en een hoofdwonde opliep. Het meisje werd per auto vervoerd naar het Marinehospitaal. Insluipers. In den nacht van Woensdag op Donderdag te 12 uur is door een bewoner der Gasstraat aangifte gedaan, dat even te voren, terwijl hij en zijn huisgezin reeds naar bed waren, een glasruit in zijn woning is vernield. In denzelfden nacht werd aan het Bureau Zuidstraat door iemand aangifte gedaan, dat er dien avond omstreeks 11 uur personen op zijn erf waren geweest, en hem bleek, dat op dat erf staande konijnenhokken geopend waren. Er werd' echter niets vermist. Waarschuwing aan ouders. Door een vader is aangifte gedaan, dat een in de duinen zwervend individu tegenover zijn drie jeugdige kinderen onzedelijke demonstra ties heeft gepleegd-. BINNENLAND. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor tNoord-Hollanjd's Noorderkwartier. Bij de Kamer van Koophandel voor Noord-Holland's Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar, ligt voor belanghebbenden ter inzage het Provinciaal blad van N. Holland No. 34, bevattende het besluit van 20 Juni 1.1. tot het afsluiten der wegen, geen Rijks wegen zijnde, voor motorrijtuigen. Met Rijksvoorschot gebouwde woningen. Men meldt uit 's-Gravenhage: In verband met de financieeie moeilijkheden, die gemeenten, woningbouwvereenigingen en -slichtingen bij de exploitatie van met rijks voorschot gebouwde woningen ondervinden, heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van den Nationalen Woningraad, den Bond van Arbeiderswoning- bouwvereenigingen), den R.-K. Bond van Wo ningbouwvereenigingen en de Vereeniging v. Nederlandsche Gemeenten. Deze commissie zal. zoo mogelijk, gezamenlijke stappen der viei genoemde instellingen bij de regeering voor bereiden. Met dit- doel stelt zij bij de leden dei vier organisaties thans een enquête in. Presidium en secretariaat der commissie be rusten bij de directie der Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten. Rijksstenn voor woningbouw. Naar de „Ned." verneemt, heeft de Minis ter van Arbeid bepaald, dat er in de maand Augustus geen steun vanwege het rijk ver leend mag worden voor den bouw van groote complexen woningen, in verband met de zeer hooge steenprijzen, die in den laateten tijd met ongeveer 10 per 1000 zijn opge- loopen. Dit besluit geldt zoowel voor den bouw ingevolge de Woningwet als voor den premiébouw. Onze Indische defensie. Onder dit hoofd schrijft de New-Yorksche correspondent van het „Hbl." over den indruk, dien de vloot-plannen en het aftreden van minis ter De Geer in de Vereen-igde Staten hebben gemaakt. Na een uiteenzetting over de machts verhouding in den Stillen Oceaan, en d-e Ame- rikaansche opvatting over de door Engeland in te richten vlootbasis te Singapore, wijst de cor respondent op den strijd om de olievelden en vervolgt dan: Waar olie is verdwijnt de viervoudige (En geland, Japan,. Ver. Staten en Frankrijk) vriendschap. En Ned.-Indië heeft olie. En bezit zelfs een uiterst belangrijk olieveld op het eiland' Tarakan bij Borneo, dat- een gevaarlijke marinebasis zou kunnen opleveren voor een grooter vloot dan de Nederlandsche. Derhalve moet Nederland op zijn tellen pas sen. En de nieuwe vlootplannen, die in hoofd zaak op onderzeeboot-en steunen, vinden bij de Amerikanen over het algemeen een hartelijke ontvangst. Engeland in Ned.-Indië zou niet al leen het verlies van nieuwe Djambi-concessies beteekenen. De Philippijnen en de zeehandels wegen met het Oosten zouden geen moment meer zeker zijn. En Amerika is nog lang niet van plan om zich van de Philippijnen te ont doen. Dat blijkt voldoende uit de resolute ma nier, waarop de Amerikaansche gouverneur, generaal Wood, optreedt tegen yde Philippino's, die meenenj, dat zij het nu zelf wel kunn-em En dezer da-gen kwam de ingetogen „New- York Times", die op het gebied van buitenland- sche politiek zoo'n beetje de rol speelt, die zijn Londensche naamgenoot een_ 25 jaar geleden in Engeland vertolkte, openlijk met een raad geving aan Holland1 en een sneer aan het adres van John Buil (tegen alle „Times"-etiquette in) voor d-en dag. Sprekende over de voorgestelde Nederlandsche vloot schrijft het blad: „Vijftig duikbooten, steunend op versterkte havens, zouden het een vijandelijke mogendheid zeer warm kunnen maken. En daarin ligt het belang van de zaak voor Amerika. Wij, die geen ver dere ambities voor expansie in het' Oosten be zitten, zijn de eenige mogendheid, die de Hol landers kunnen vertrouwen, de eenige bij wie zij hun -belangen zouden durven aansluiten in geval van een zee-oorlog in de Zuidzee. Hun vijftig duikbooten zouden waardevolle helpers zijn voor een Amerikaansche oorlogsvloot; hun marinebases, indien zij die bouwen, zouden eveneens van nut wezen. Natuurlijk zullen de Hollanders niet ten oorlog trekken zoolang zij er iets aan kunnen doen, maar het zou onmo gelijk voor hen kunnen zijn om erbuiten te blijven.Lord Grey zegt, dat Singapore niet „tegen" iemand gericht is.... maar zij (de Hollanders) hebben reden genoeg om bezorgd te wezen over een mogelijken Aziatischen oor log, waarin Engeland betrokken zou kunnen worden. Tijdens de Napoleontische oorlogen nam Engeland de Nederlandsche koloniën in be zit als een voorzorgsmaatregel en vergat om Ceylon en de Kaapkolonie terug te geven toen de strijd voorhij' waa Zoo iets zou opnieuw kunnen gebeuren." Van het viervoudig verdrag en dé vriende lijke nota aan Den- Haag (waarin de vier mo gendheden beloofden onze bezittingen in den Stillen Oceaan te eerbiedigen) is dus zelfs vol gens de „Times", die in den Volkenbond ge looft en die een der ijverigste bewierookers der Washingtonsche conferentie was, bitter weinig meer te verwachten. We schreven het op den sluitingsdag der conferentie: „Al dit wordt nu lekkernij voor den (tand des tijda" Schriftelijke vragen van Kamerleden. De opleiding van de Hoogere Handelsscholen. Op vragen van den heer Bomans -betref fende de -uitsluiting 'van de leerlingen der hoo gere handelsscholen voor de betrekking van surnumerair der posterijen en telegrafie, heb ben de ministers van waterstaat en van onder wijs, kunsten en wetenschappen geantwoord: Voor de betrekking van surnumerair der posterijen en telegrafie wordt geen examen gevorderd. Van de candidaten wordt geëischt het bezit van het einddiploma van een hoogere burgerschool met 6-jarigen cursus of van een gymnasium, dan wel van daarmede gelijk te stellen inrichtingen van onderwijs. De beoor deeling omtrent de al of niet gelijkwaardigheid van deze laatste inrichtingen van onderwijs be rust, ingevolge het Kon. besluit van 18 Juli 1922, No. 45, regelende o. a. de aanstelling tot surnumerair, bij den minister van waterstaat-, zulks in verband met den aard van de door de candidaten te volgen opleiding en de later aan hen te istellen ©ischeni; voor dien dienst. De commissie, welke het vorige jaar belast was met de rangschikking van de caqdidat-en. deed de ervaring op, dat de candidaten, afkom stig van de hoogere handelsscholen, in het vak natuurkunde verre ten achter staan bij- degenen, die hun opleiding aan een hoogere burgerschool ontvingen. Bij' de -oud-leerlingen der -handels scholen bleek van al datgene, wat op het gebied van natuurkunde als onontbeerlijke ondergrond moet worden beschouwd, wil de candddaat in sriat zijn het onderwijs in dat vak (een der hoofdvakken) aan de post- en telegraafschool 'e volgen, zoo goed als niets aanwezig. De commissie achtte dan ook feitelijk alle ccndif'aten, van deze inrichtingen van onder wijs afkomstig, a priori ongeschikt voor de betrekking van surnumerair. Op grond van teze ervaring werden in de oproeping van can didaten voor de vervuiling van vijf dit jaar o"engestelde plaatsen de hoogere handelsscho- 'en niet meer gerekend tot de inrichtingen van onderwijs, welke voor de betrekking van sur numerair der posterijen en telegrafie gelijk kunnen worden gesteld met een hoogere bur- "esehool met 5-jarigen cursus. Het Kon. besluit van 31 Juli 1912 (Stbl. No. <>72) bracht voor de bezitters van het- diploma der aan te wijzen hoogere handelsschol-en vrij stelling van het voorbereidend examen voor het notarisambt; van toelating tot de betrekking van surnumerair der posterijen en telegrafie 's daarbij echter geen sprake. Dat hierdoor leerlingen van d-e hoogere han delsscholen in hun belangen zouden worden geschaad, valt te betwijfelen, daar toch be zwaarlijk kan worden aangenomen, dat de -dudie aan de hoogere handelsscholen zou zijn gekozen met het doel, langs dien weg een plaats a's surnumerair te verkrijgen. (Bovendien heeft de toelating van deze candi daten tot nu toe practisch tot geen resultaat geleid, daar de rangschikking9commissie in haar voordracht nog nimmer aan een candidaat, afkomstig van een hoogere handelsschool, een zoodanige plaats heeft kunnen aanwijzen, dat deze voor benoeming in aanmerking kon wor den gebracht. Een Sorvjefschlp. Voor de eerste maal is een schip onder de Sovjet-vlag in het Noordzeekanaal bin nengekomen, n.L het Russische stoomschip „Karl Liebknecht". Dit bad te Petrograd een lading papierhout ingenomen voor de papierfabriek te Velsen. Opgelegde schepen. De totale tonnenmaat van d'e in de Am- sterdamsche haven opgelegde schepen is in Juli belangrijk gestegen en wel van 73.425 ton tot 118.210 ton. Opgelegd zijn de „Gelria" (18.868 ton) en „Orania" (9763 ton) van de Kon. HolL Lloyd; de „California" (7339 ton) van de Oliefa- brieken Insulinde, de „Salambangka" (6645 ton), „Mapia" (9250 ton), „Madoera" (9250 ton), „Moena" (9260 ton), „Sembilan" (6600 ton), „Am-bon" (3598 ton), „Salawatti" (6640 ton), „Boeroe" (6591 ton), „Banka" (6561 ton), „Bintang" (6548 ton) en „Suma- tra" (6850 ton), allen van de „Nederland"; voorts dé „Perseus" (1260 ton), „Amazone" (1160 ton); „Dido" (756 ton); „Hector" (3375 ton); „Ino" (709 ton); „Strabo" (684 ton) en „Theseus" (1306 ton); allen van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. Totaal waren dus op 1 Augustus hier op gelegd 21 stoomschepen tegen 11 op 1 Juli. Bovendien zijn nog steeds uit de vaart de drie schoeners ,E® Ruyter" (194 ton), „Bo- venkarspel" (616 ton) en „Sneekenneer" (408 ton). De bouw van een schutsiuis te IJmuiden. Gistermorgen is in het gebouw van den rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed- het bouwen van schotkolbmuren behoorende tot de werken van den bouw van een schutsluis te LJmuiden ingevolge de wet van 2 Januari 1917. Raming f2.800.000. Volgens het bestek was de laagste In-schrijfster de firma Hillen en Roosen en Betonbouw Trio, Amsterdam voor 1.870.000. Volgens eigen ontwerp was laagste inschrijfster de firma Kristaniü en Nielsen gewapend betonconstructie, Den Haag, met f 1.516.0Q0. Een watertorea Het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord-Holland heeft te Kwadjjk een stuk land gekocht om daarop ten behoeve van dat bedrijf een watertoren van 80 M. hoogte te bouwen. Ook zullen er een paar dienstwo ningen worden gebouwd. Nederlandsche locomotieven naar China. De regeering van de Chineesche repu bliek heeft aan de Nederlandsche fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal („Werkspoor") te Amsterdam de levering opgedragen van drie groote oompound sneltreinlocomotieven met oververhitting en vier gekoppelde assen, teen, behoeve van den Ingezonden mededeeUng. BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDINGSL VRAAGSTUK De Ilaliaansche nota. De „Times" meent -te weten, dat het Italiaan- sche antwoord op de Britsche voorstellen in het algemeen gunstig is en dat het een bijzon- -ere hulde brengt aan de belangeloosheid van ie En-gelsche actie; maar het verklaart, dat de Ilaliaansche regeering geen partij kan zijn bij denkbeelden om het vraagstuk der schadever goeding te behandelen, tenzij het plan, waartoe men besluit, het oog heeft op een regeling van het tweelingsvraagstuk der schulden tusschen de geallieerden -onderling. De „Times" verneemt verder, dat de Italiaan- sche nota een passage bevat tot rechtvaardiging var. Italië's actie tot dusver in de Roerstreek en dat zij erop aandringt aan Dui-tschland geen gaatje te laten, waardoor het aan de betaling van zijn schulden- overeenkomstig zijp capaci teit kan ontkomen. De indruk der Engelsche regee- ringsverklaring te Berlijn. Berlijn, 3 Augustus. By de bespreking van de Engelsche regeeringsverklaring leggen de bladen er den nadruk op, dat van het prijs geven van 't lijdelijk verzet aan de Roer geen sprake kan zijn, -tenzij- Dui-tschland waarborgen krijgt voor een spoedige ontruiming en voor een onverwijlde wijziging in de bezettings methoden, alsmede voor de vrijlating der ge vangenen en den terugkeer der bannelingen. De volgende stap van Engeland. Londen, 3 Aug. Reuter verneemt, dat, ofschoon er nog niets bepaalds besloten ia, d-e volgende stap in de schadevergoedingscrisis zal zijn het zenden van een Britsch antwoord op de Fransche en de Belgische nota. Er is niets vastgesteld nopens een afzonderlijk ant woord aan Duitschland en in bevoegde kringen hoopt men nog steeds, dat een gemeenschap pelijk antwoord kan worden gezonden. In elk geval zal' er schier zeker een verdere gedachten- wisseling zijn. De veiligheid van Frankrijk. Londen, 3 Aug. De quaestie van het waar borgen van de veiligheid van Frankrijk werd gisteren bij het debat in het Hoogerhuis ter sprake gebracht en vormde een belangwekkend gedeelte van het antwoord- van Lord Curzon. De minister van buiteniandsche zaken legde er den nadruk op, dat er van- de zijde der Brit sche regeering geen verzet of onwil is om deze quaestie met Frankrijk te bespreken. „Integen deel, aldus Ourzon, is niet slechte door mij per soonlijk in besprekingen met den Franschen ambassadeur, doch -ook door de regeering in de door haar -te publioeeren- mededeelingen, bereid heid te kennen gegeven thans of later, wanneer dit de Fransche regeering gelegen komt, de Quaestie der veiligheid met haar te bespréken. Indien het nog niet tot deze besprekingen is gekomen, dan is dit, niet -te wijten aan eeni daad van onzen kant. Het is te wijten aan de uitge sproken meening van de Fransche regeering, dat deze zaak niets te maken heeft met de hui dige quaestie en dat zij niet wenscht, dat deze quaestie op het oogenblik ter hand- wordt ge nomen". DUITSCHLAND. De „Frankf. Zeitung", die de actie tot af scheiding van het Rijnland bespreekt, meent, dat men bij de bevolking van het Rijnland niet bevreesd behoeft te zijn voor het opgeven van het lijdelijk verzet. Niettemin moet de regeering ernsdge aandacht blijven wy'den aan den steeds wanhopiger wordenden toestand' der bevolking, waardoor natuurlijk wel eens deze of gene zal capituleeren en zijn verzet opgeven. In verschillende plaatsen hadden duurte- opstootjes plaats; te München betoogden een aantal vrouwen, te Buer heeft een comité uit de burgerij levensmiddelen in beslag genomen en tegen aanzienlijk verlaagde prijzen ver kocht. In Oberhausen zouden bij opstootjes drie arbeiders zijn gedood, 18 zwaar en velen licht gewond. Te Berlijn heeft een wilde staking plaats gehad onder het personeel van Hoog- en Ondergrondbaan, dat een verhoogd voorschot van 900.000 mark eischte op de loonen. Ook in de metaalindustrie is de toestand dreigend. Tn het Ruhrgebied heerscht gebrek aan betaalmid delen-, waardoor de loonen niet of slechts ge deeltelijk konden worden uitbetaald en het reeds tot stakingen hier en daar kwam. De geldschaarschte wordt verergerd door de herhaalde inbeslagnemingen der Franschen. Een pond margarine kost thans te Berlijn 220.000 mark, een ei 17.000 mark, rookspek 300.000 mark. Ook in andere plaatsen (Mün chen o. a.) is gebrek aan papiergeld. Te Berlijn hebben besprekingen plaats gehad over de mogelijkheid nieuwe belastingen te baseeren op een vaste markwaarde, en in ver band daarmede over de kwestie van de invoe ring der goudrekening. De soc.-dem. rijksdagfractie heeft dé bespro kingen over den polltleken toestand Vrijdag beëindigd. Met groote meerderheid werd een motie aangenomen, waarin van de regeering grooter activiteit in de buiteniandsche politiek wordt verlangd om tot een definitief vergelijk over de herstelkwestie, onder handhaving van

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5