1823 - 1923 Ingaamden taettofeeünjï. ov«r A. J. P's ROM A-PUDDING telegraafkantoren en de verschillende minis- terieën zijn door militairen bezet. De Ont wakende Hongaren en de bij hen aangesloten nationalistische vereenigingen hebben in ae eerste plaats de studenten opgeroepen. Op vele punten moet het reeds tot bloedt' ge botsingen tusschen politie en studenten zijn gekomen. De strijd loopt thans niet meer over onbelangrijke machtsquaesties maar om het bezit der werkelijke politieke macht. SPANJE. Een laaghartig complot Aan die „Daily Telegraaf" wordt geseind dat de politie een complot heeft ontdekt om de echtgenoote van den gouverneur van Bar- celona te vermoorden. Daar de gouverneur zelf altijd door politie wordt geëscorteerd^ en zijn auto gepantserd is. zoodat de anarchis ten hem niet feunnen -treffen, besloten rij zijn echtgenoote te vermoorden. Het plan weid tijdig ontdekt en de samen zweerders rijn voorloopig onschadelijk ge maakt. VEREENIGDE STATEN. De eerste ambtsdaden van den nieuwen president President Ooolidge verklaarde, dat hij wenscht, dat het huidige personeel van de regeering van Harding voor onbepaalden tijd in functie blijft Hij ziet geen reden voor eenige wijziging thans of onderbreking van welke onderhandelingen ook, welke met bui- tenlandsche regeeringen gevoerd worden door gedelegeerden, welke door Harding zijn benoemd. De eerste officieel© daad van Ooolidge was het teekenen van een proclamatie, waarbij Vrijdag a.a, de dag dier begrafenis van den president, tot een dag van natiomalen rouw wordt gemaakt. Een oordeel over het drankverbod. Dr. S. Dane Hubbard, directeur der Pu blic Health Eduoation te New York heeft een verpieterend) vonnis over het drankver bod uitgesproken. Hij' zegt dat het aantal sterfgevallen tengevolge van vergiftiging door methyl-aloohol ontzaglijk is toegeno men, en dat 'het drankverbod een misluk king is, „omdat die Ver. Staten ln het noor den rijn. begrensd door klare alcohol, in het zuiden door alcohol en in het oosten door geen grens". Zijn statistiek toont aan dat in New York het aantal sterfgevallen door het gebruik van alcohol gedurende 1918 tot 1922 van 252 tot 272 is opgeloopen, en dat het aantal sterfgevallen tengevolge van ver giftiging door methyl-aloohol in 1922 vijf tien heeft bedragen tegen vier in 1918. Ter wijl in het Bellevue Hospitaal in 1918 slechts 728 personen wegens alooholvergiftiging werden 'behandeld, bedroeg dit aantal in 1922.... 4083. Dr. Hubbard komt dan ook tot de con clusie dat het drankverbod het aantal ver giftigingen door het gebruik van methyl alcohol heeft deen toenemen; dat het de ziektegevallen in de hospitalen heeft ver meerderd; dat het de personen van het bier- drinken tot het alcohol drinken heeft ge bracht; dat het de kroeg heeft gesloten, doch het clandestien stoken en In besloten schap heeft doen toenemen; dat het den prijzen der druiven heeft doen stijgen; dat het 't aantal arrestaties wegens dronken schap heeft doen oenemen; dat bet den eerbied voor de wet heeft doen verzwakken; dat het t aantal vergiftigingen door het ge bruik van ondeugdelijken namaak heeft ver meerderd. Roover-overvaL Vier Bengaalsche roevers traden Zaterdag middag een hulppostkantoor, hetwelk in de Indische wijk te Calcutta is gelegen, binnen. Voordat de chef van het kantoor de politie kon waarschuwen, werd hij door een der ban dieten, die gemaskerd was, doodgeschoten. Nadat zij zich van de kas hadden meester gemaakt, snelden de vier roovers naar bui ten, waar rij zich aan arrestatie door de voor bijgangers wisten te onttrekken, door het af schieten van hun revolvers. Enkelen ontkwa men, doordat zij hun achtervolgers, dank zij de nauwe straten, op een dwaalspoor wisten te brengen. Dt andieren, die gemaskerd wa ren, werd^i gevat na een sensationeel© ach tervolging, waaraan o.a, talrijke inlanders deelnamen. KORTE BERICHTEN. Naar gemeld wordt, heeft de Russische re geering te Dundee een millioen jutezakken be steld voor het vervoer van graan. De prijs van 20.000 is al betaald. Men verwacht te Dundee nog een nabestelling van 4 millioen zakken. Officieel wordt bekend gemaakt, dat het aan tal dooden bij het spoorwegongeluk bij Kreien- sen met 2 is gestegen, doordat er in de klinie ken te Goettingen nog twee personen zijn ge storven. Het aantal dooden bedraagt daardoor 48. De dooden zijn thans allen herkend. In communistische kringen te Riga gaat het gerucht, dat er belangrijke documenten, die deel uitmaken van het archief van de commu nistische partij, zouden zijn ontvreemd. De Hollanders vlogen veel beter in groep bleven beter bij elkaar, terwijl de manoeuvres door de Zweden getoond hooger stonden uit een oogpunt van militair gebruik der escadrille. Aerial Derby. De vliegwedstrijd bekend onder den naam Aerial Derby tweemalen rondom Londen heeft gisteren een overwinning opgeleverc voor een Gloucester vliegtuig, voorzien van 450 paards Napier Lion en bestuurd door Car ter. Deze machine ging van meet, de anderen kregen voor. Het circuit is ongeveer 200 mijlen lang en Carter vloog den afstand in iets meer dan één uur. Hij bereikte een gemiddelde uursnelheid van 192.4 mijlen1! i Vlucht om de wereld. De bekende Portugeesche kapitein Saca- dura Oabral, die verleden jaar door zijn Oceaanvlucht van Lissabon naar Pernam- buoo zich een wereldnaam heeft verworven, heeft thans voor zijn voorgenomen vlucht om de wereld vijf speciaal voor dit doel te bou wen Fokker-watervliegtuigen besteld. Als een bewijs, hoe hoog deze toestellen van onze nationale industrie in het buiten land staan aangeschreven, blijkt wel dat ka pitein Oabral tot aanschaffing van deze toe stellen is overgegaan, nad'at hij eerst per soonlijk alle daarvoor in aanmerking komen de producten van de Fr arische en Éngelsche vliegtuig industrie aan een ernstig en nauw gezet onderzoek had onderworpen. PLAATSELIJK NIEUWS. LUCHTVAART. De wedstrf|d) RotterdamGotenborg. Een Duitsoh vliegtuig verongelukt. Berlijn, 6 Aug. Toen Zaterdag twee Duit- sche vliegtuigen, die zich naar Gothenburg wilden begeven, het eiland Möen passeerden, moest een der machines een noodlanding ma ken. Zij kwam daarbij te hard op het water terecht, sloeg om en weid volkomen ver nield. De piloot, die niet zwemmen kon, ver dronk. De passagier werd na een kwartier door het andere vliegtuig gered. De wedstrijden te Gothenburg. Reuter's bijz. dienst seint uit Stockholm, dat Zondag escadrille-wedstrijden zijn gehouden te Gothenburg, waarbij de Zweden den eersten, de Hollanders den tweeden prijs kregen. De jury was niet eenstemmig in haar oordeel, wes- halve zij aan de sportcommissie van de Zweed- eche Aero Glub voorstelde beide escadrilles een eersten prijs toe te kennen. Te Utrecht riaagde voor het examen Framsch M. O. mej. H. M. E. Ruymgaaart, alhier. Hr. Ma „Tromp" en „Heemskerck" Hr. Ma „Tromp" en „Heemskerck" zijn hedenmorgen van de reis naar Noorwegen in de haven alhier teruggekeerd. Concert te geven door het Stedelijk Muziekcorps op Dinsdag 7 Aug., 's avonds van 8 tot 01/» uur in de muziektent. Boulanger „Wlnnubst". De Muriekvereeniging „Winnuhst", onder directie van den heer H. B. Schenkels, be haalde Zondag ji. op het groot Nationaal concours te Santpoort in den marsch wed strijd den lsten prijs met 54 punten (dé zil veren lauwertak). In den concert-wedstrijd, afd. Uitmuntendheid, den 2den prijs met 1601/, punt (de zilveren lauwertak). Jubileumfeesten. Naar wij vernemen hebben zich de volgen de buurtcomité's gevormd voor straatversie ring ter gelegenheid van de a.& jubileum feesten van Hare Majesteit: Spoorstraat. Kei zerstraat, Koningstraat, KanaalwegLoods- gracht ien 2e Vroonstraat. Kanaalweg- en Loodsgrachtversierlng. LJL Zaterdag kwam een twintigtal bewoners van den Kanaalweg en de Loodsgracht in den foyer van het „Casino"-gebouw bijeen om te beraadslagen of, en zoo ja, op welke wijze men den Kanaalweg en de Loodsgracht bij gelegen heid van de a„s. Jubileumfeesten van H. M. de Koningin denkt te versieren. Bij de opening der vergadering, waarvan de heer S. Coltof voorloopig de leiding had', merkte men aldra, dat het plan spontaan werd toegejuicht en was daaromtrent geheel enthousiast. In den loop der discussies werden diverse plannen aan de hand gedaan en werd uit de aanwezigen een Comité ter uitvoering gekozen, bestaande uit de heeren De Graauw, Heydanus, Kokelaar, Lammers, Verra en van BerkeL Daar de Kanaalweg en. de Loodsgracht, ge zien bij vorige feestelijkheden, zich zoo uitste kend leenen voor versieringen en illuminatie zullen ook waterpartijen in verband daarmee worden georganiseerd-. In den loop dezer week zullen inteekenljjste>* worden aangeboden, waarmede de heeren Biegel, De Graauw, Kokelaar en Lammers zich welwillend hebben belast. Nu de vergadering het plan zoo sympa thiek is, hoopt de commissie op ruime finan cieels deelneming, opdat dé Kanaalweg en de Loodsgracht evenals bij vorige feestelijke ge legenheden weder schitterend voor den dag komen. Zaterdag as., 's middags te 6 ure, komt de commissie in „Casino" weder bijeen, om in verband met den financieelen uitslag nadere plannen uit te werken en tot een definitief pro gram te geraken. Alle bewoners van Kanaalweg en Loods gracht, die met dit plan sympathiseeren, ko men Zaterdag a.s. op, om niet alleen acte de présence te geven, maar ook om medé te wer ken tot het welslagen van het feest ter ©ere van H. M. de Koningin. Lang zal zij leven! Goedkoope trein. Op Donderdag 16 Augustus zal een tweede goedkoope trein loopen van Helder naar Zaandam en Amsterdam. Voor bizonderheden zie men de billetten. Verdronken. Zondagmorgen raakten twee gebroeders uit Helder, die zich op een gevaarlijke plaats op het strand te Huisduinen te water had den begeven in den stroom. De 20-jarige jongen verdronk, rijn 18 jarige broer kon nog worden gered. Uit het Politierapport Vrijdagmiddag werd door de Til-burgsche politie alhier gebracht de zwervende muzi kant P. K., die verdacht werd een viool van een' alhier wonend muzikant te hebben verduisterd. Zaterdagmiddag is hij, na het opmaken van een proces-verbaal overge bracht naar Oudkarspel en ter beschikking gesteld van den heer burgemeester aldaar om veriioord te worden inzake verduiste ring van een rijwiel. Zaterdagmorgen werd door de politie uit den Haag aan het hoofdbureau alhier ge bracht een minderjarig meisje, dat aldaar zwervend was aangetroffen. H F 2 ÏOO JARIG JUBILEUM Zondagmorgen 8 uur werd namens een juffrouw aangifte gedaan dat zij even te voren, terwijl zij behoorlijk aan den rechter kant van den weg reed is aangereden door een wielrijder, die met zeer woeste vaart van tegenovergestelde richting kwam, waar door het voorwiel van haar rijwiel werd ver nield en haar rechtervoet zoodanig ver wond, diat zij met moeite verder kon loopen. Zondagavond werd er door een logement houder aangifte gedaan dat ten nadeele van een marinier, die op een slaapkamer van zijn logement dien namiddag had liggen slapen, een bedrag van- f 5,uit zijn broek zak was ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Zondag werd aangifte gedaan door een houder van een volkstuin gelegen aan Middenweg en Bolweg, dat er een 10-ta rood© kooien waren ontvreemd. Zondagmiddag werd er van de Leidsche politie 'geseind om een alhier verblijfhou- dende juffrouw in kennis ,te stellen mei het feit, dat haar man zich had opgehangen. Zondagavond 11.45 werd er aan de politie kennis gegeven dat er in een woning aan den Kanaalweg, waarvan de bewoners uit- stedig waren, licht brandde. Met den sleutel die hij kennissen van de familie te krijgen was, verschafte de politie zich toegang tot de woning en bemerkte dat er niemand in huis geweest was, doch er een electrische lamp brandde, die men vermoedelijk had vergeten uit te doen. Door een marinier werd Zondagnacht aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele een geheele mariniers-uniform, die hij in een doek achter op een fiets had bevestigd, was gestolen. Hij had die fiets ©enigen tijd onbeheerd voor een café op den Kanaalweg laten staan. VAN HET STRAND. Evenals in andere Noordzeebadplaatsen "Heeft zich- hier het verschijnsel voorgedaan dat een bepaald deel van het strand uitver koren wordt om in den letterlijken zin van iet woord, „de tenten op te slaan". En even als elders was het aanvankelijk „stille" strand al spoedig het drukst bezoqjjte ge deelte. De laatst» paar jaren vooral is hier meer en meer een strandleven ontstaan, dat, met zijn uitgebreid tentendorp, de aantrekkelijkheid van het strandleven heeft verhoogd. Al heel aan het begin van bet strand, daar waar de dijk eindigt, staan de tenten; in de plassen en kommen, die de vloed hier en daar vormt, krioelt vooral het klein goed, 'al loopt er wel eens een enkele volwassene tusschendoor. En heel dit tentendorp heeft zich voortgeplant tot ver voorbij het badpaviljoen. In allerlei vormen kan men ze vinden, groote, luxueuse gebouwen, stevig bevestigd aan den onsolie den zandbodem, vierkante, zeshoekige, ronde tenten en tentjes, in afdalende reeks tot aan den primitiefsten vorm van het tusschen twee staken gespannen laken toa En het huiselijk leven Is voor een dag verplaatst naar dit on soliede gebouw van zeildoek. Daarin hulst thans de familie, geheel sans gêne; zij heeft zich ingericht op een dag strandleven, met boterhammen somtijds, en drinkbare waar al tijd, maar vooral met snoep. Alleen het mi nimum Meeding heeft zij zoo'n dag aan, en oud en jong amuseert zich ln vrijheid en zonneschijn, en laat zich bruin bakken door de zon en den wind. Dat tenteuoomplex geeft een vroolijk as pect aan ons strand. Men leeft er vrij en blij; de tenten doen te gelijkertijd dienst als badkoetsje en men kan nog eens een tijdje in badcostuum blijven liggen of rondloop en. Waarom zou men hier minder vrij zijn en minder genieten dan el ders? Integendeel men geniet er meer. Het zand is hier helder en schoon; men kan zich zonder gevaar voor verontreiniging neerleg gen. Dat dit werkelijk een buitengewoon groot voordeel van het Heldersche strand is, wordt wellicht nog niet voldoende ge waardeerd; Het stille strand heeft echter zijn gevaren voor de baders en' zwemmers. Zondag j.L is dit weer gebleken. Des morgens begaven zich de twee ge broeders K. uit de Ruyterstraat alhier bij dé tweede pier tusschen paal O—l op het strand te water. De twee jongens, respectie velijk 18 eni 20 jaar, konden geen van beiden zwemmen en kwamen door de tamelijk hooge vloedgolven te vallen. Zij werden door den sterken stroom meegesleurd. Op bun hulp geroep kwam de 18-jarige W. Verhoef, die aldaar aan het zwemmen was, te hulp en bracht eerst den jongsten aan waL Toen hij tweeden te helpen begaf hem dé fcradhit fegfr toe en moest hij op oenige meters afstand den 20-jarigen T. K. met wien hij bevriend was, zien verdrinken. Het lijk waarnaar Zondag den geheelen middag tevergeefs 'gedregd werd,te giste renmiddag op het strand door vletterlui op gehaald. - Eenige weken geleden is een tweetal meis jes, zusters hetzelfde overkomen. Ge lukkig konden toen beiden gered worden, zij het niet dan op het laatste oogenblik. Ooi vele andere, met den plaatselijken toestem onbekende zwemmers of baders hebben daar benauwde oogenblikken doorleefd). Er kan niet genoeg op gewezen worden dat het baden en zwemmen in zee altijd gt> vaarlijk blijft, zoolang men niet uitstekent op de hoogte is met den plaatselijken toe stand van bodem en water. Wij hebben in dertijd reeds aangekondigd het boekje: „Veilig baden én zwemmen in zee" van dei Zandvoortschen badarts P. Varekamp. DL boekje, uitgave van de drukkerij Feikema te Zandvoort, hoordé eigenlijk ln handen van iedereen die van zeebaden gebruik maakt. Op duidelijke wijze wordt hierin uiteen ge zet welke gevaren den bader en zwemmer bedreigen in de zwinnen en muien tusschen de banken, de gevaren van' den onderstroom bij zeewind; eri. Te Zandvoort, waar de kust in dit opzich blijkbaar gevaarlijker ia dan hier, heeft men op bepaalde punten, voornamelijk bij de „trekgaten" tusschen de banken, borden ge plaatst, die aangeven dat het aldaar voor ba ders gevaarlijk is. Zandvoort heeft ook zijn vrijwillige reddingsbrigade, die reeds meermalen goedé diensten beweeis. Zij be schikt over verbandkisten, lijnen; zuurstof apparaat e.d. Dat dit nog niet altijd afdoende is bewijst het feit, dat voor korten tijd' een werkman, die zich toch te water begaf op een plaats, die door een waarschuwingsbord als gevaarlijk was gesignaleerd, om het leven kwam. Tegen dergelijke roekeloosheid staat men natuurlijk machteloos. Het komt ons voor, dat voor Helder de tij< gekomen is tot het nemen van maatregelen, die grooter veiligheid voor" de bezoekers waarborgen. Wel is aan het officieele sfcranc steeds een vlet aanwezig, die dan ook, zooals bij de redding der beide bovengenoemde meisjes, haar diensten bewijst, maar nu zich het strandleven meer en meer uitbreidt, dient men ook op meerdere plaatsen red dingsmiddelen te hebben. Door de openstel ling van de nieuwe inrichting van den heer Klop, „Duinoord", is reeds een beginnend strandleven ontstaan op de plek, die onmid dellijk achter de donkore duinen, tegenover Duinoord ligt. Men zou reeds een begin kunnen maken door het. aanbrengen van waarschuwings borden op de plaatsen, die als gevaarlijk be kend staan. Ons dunkt, dat dit van gemeente wege moet geschieden. De kosten hiervoor zjjn slechts gering, terwijl aan vele honder den baders en zwemmers op deze wijze gjoo- tere veiligheid verzekerd wordt De opvolger van minister De Geer. Naar „Het Centrum" verneemt, zal in de vacature van Minister De Geer tót Minister van Financiën benoemd: worden de heer H Colijn, de leider der anti-revolutionaire partij en oud-minister van Oorlog. Regeeringsjubileum der Koningin. De feestelijkheden te Amsterdam. Het Centraal-Comité der Huldigingsoom- missie 1923 te Amsterdam deelt het navol gende mede: In aansluiting op onze mededeelingen in zake de feestelijke verlichting van de hoofd stad kunnen wij thans definitief berichten, dat het gemeentebestuur ook den Westerto ren zal iUumiaeeren; een herhaling dus van de Julianafeesten, toen de verlichting van den slanken toren zoo uitnemend is geslaagd. Volgens een mededeeling van den Min. van Marine, zullen de pantserschepen „Tromp" en .Heemskerck", welke van 5 tot en met 8 September te Amsterdam verblijven, feeste lijk worden verlicht en zal verder ook de Stoomvaart Mij; .Nederland" haar prachtig passagiersschip „Johan de Witt" in electrisch licht doen schitteren. In overleg met de Ver- ©eniging tot Veredeling van het Volksver maak, zal de fontein op het Fredériksplein geïllumineerd worden. Gedurende de geheele feestweék worden alle in de Amsterdamsche havens liggende schepen gepavoiseerd, hetgeen vooral tijdens de revue op het IJ het schouwspel te water zal verlevendigen. Uit de textielindustrie. De besturen der vier textlelarbeldersorga- nisaties hebben aan de werkgevers en dé werkgeversverenigingen in het textielbe drijf een uitvoerigen brief gericht, waarin, in verband met de werkloosheid en dien ver korten werktijd in de textielindustrie, wordt aangedrongen op het in het leven roepen van een wachtgeldregeling, waarvan de kosten door werkgever, rijk en gemeente worden gedragen. Ten aanzien van de werkloozen- fcassen, die in dé afgeloopen maanden van dit jaar reeds meer dan 25.000 uitkeerdén, wordt in dien brief gezegd; dat, mocht de te genwoordige werkloosheid zich blijven hand haven, zeer spoedig tot stopzetting van de uitkeeringen zal moeten worden overgegaan. De emigratie naar Amerika. Zaterdagavond vertrokken een aantal heeren van Amsterdam naar Londen teneinde een be spreking te hebben met den heer Davis, Mi nister van Arbeid in de Vereenigde Staten, welke op het oogenblik in Londen vertoeft. De bedoeling is den minister de wenschelijk- heid' uiteen te zetten van een betere regeling van emigratie en een ruimere toelating van Nederlanders in de Vereenigde Staten. Thans mogen per fiscaaljaar, loopend© van 1 Juli-tot 30 Juni, 3600 Nederlanders als land- verhuizers in de Vereenigde Staten komen Voor het loopende fiscale jaar, eindigende dus 30 Juni 1924, is, zooals bekend, dit aantal thans reeds bereikt. Minister Davis heeft zich bereid verklaard de delegatie te ontvangen. Tabak- en slgaren-vervalschlngén. Pr< F- yan Hamel Roos, de redacteur van "Maandblad tegen de Vervalschingen", maakt melding van een circulaire, waarin een scheikundige tincturen en recepten aanbiedt Het is natuurlijk bekend, schrijft de redao- teur, dat er tal van geheime recepten bestaan, welke gebezigd worden om de tabak te „sau sen", d. w. z. den geur en andere eigenschap pen te verbeteren. Tot zoover kan geen aan merking hierop gemaakt worden, mits onscha delijke stoffen aangewend worden. Het gebied der vervalsching of misleiding wordt evenwel betreden, wanneer getracht wordt bekende soorten na te bootsen door kunstmiddelen* en de sigaren of de tabak te verkoopen onder een onijuisten naam, b.v. ais „Zandblad naturel", zoodat het publiek iets anders ontvangt dan het verlangt Het komt den' schrijver voor ln het belang van onze zoo gewichtige tabak- en sigarenin- dustrie, tegen deze „verbeteringen" te waar schuwen, en «de vraag te stellen of het niet op het terrein van de Warenwet ligt om deze nieuwe „industrie" te verbieden. Faillissementen ln Nederland Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Oo. s Bu- reaux voor den Handel zijn over dé afgeloopen week, eindigende 8 Augustus, in Nederland uitgesproken 55 faillissementen tegen 35 fail lissementen in dezelfde week van het vorige Van 1 Januari tot en met 3 Augustus 1923 2405 faillissementen tegenover 1724 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. GEMENGD NIEUWS. zich wederom te water begaf om ook den voor tabak, snuif en sigaren. Moord Omtrent den moord wordt nader gemeld: Het lijk lag tusschen de twee spoorlijnen nabij een seinpaal, 460 meter westelijk van het wachthuisje. De verslagene had zeven wonden aan het hoofd; vermoedelijk toegebracht met een hamer, die tegen het lijk lag en niet aan den 8einwachter behoorde. De seinwachter heeft blijkbaar het seinlicht richting Gorinchem, nadat de laatste trein ge passeerd was, uitgemaakt; zeer vermoedelijk heeft iemand hem, toen hij het seinlicht voor de richting Dordt wilde dooven, aangevallen en vermoord. Ij i Uit het laadje, waarin het kasgeld is gebor gen, wordt slechts vijf gulden vermist. Het kasgeld' van de halte wordt eiken avond per trein naar het station Gorinchem gezonden. De halte, waar de moord gepleegd is, ligt eenzaam, onder de gemeente Hardinxveld, 2 K.M. van het dorp Giessen-Nieuwkerk, slechts drie huisjes staan op ongeveer 350 M. van het wachthuisje. De brigade-commandant van de rijksveld- wacht te Gorcum is met een speurhond en vier politiemannen onmiddellijk nadat hij van het misdrijf ln kennis was gesteld, op onderzoek vertrokken. De speurhond heeft alleen een man, die het lijk van den verslagene naar de woning had vervoerd, aangeblaft. Een hond van een der bewoners van «Ie drie huisjes ln de buurt, die altijd aanslaat ais er in den nacht iemand passeert, heeft zich in den nacht van den moord niet laten hooren. De verslagene was vier weken geleden van Berkhout (N.-H.) naar Giessen-Nieuwkerk overgeplaatst. Hij laat een vrouw met twee kin deren na. Het lijk is Zaterdag naar Dordrecht overge bracht. Zaterdagmiddag heeft het parket uil Dordrecht een onderzoek in loco ingesteld De politie te Gorinchem heeft Zondag aldaar aangehouden A. S., een zwervend koopman uit Den Heidér, die verdacht wordt van den moord. Hij was in het bezit van een mee, dat aan den vermoorden seinwachter toebehoorde. Hij is overgebracht naar het huis van bewaring te Dordrecht. i Een treinroof-comedle. In den nacht van Zondag op Maandag werd de laatste trein, welke 11.62 uur uit Amster dam vertrekt» tusschen Bussum en Hilversum nabij de vroegere halte Orailoo door het trek- len aan de noodrem tot stilstand gebracht. Bij onderzoek Dleek, dat een der reizigers de nood rem in werking had gebracht, omdat hij in de naaste coupé twee revolverschoten had hooren linken. Inderdaad vond men in den aangedui- den coupé een heer uit Diemen met twee schot wonden in schouder en been.De gewonde ver leide, dat in Bussum 'n man hij hem in den coupé was gekomen, die hem nabij Orailoo plot seling had aangevallen en twee schoten uit een revolver op hem had gelost. De man had nog getracht hem te berooven, doch toen de trein zoo spoedig tot stilstand kwam, was de moor denaar uit den trein gesprongen, de heide op- gevlucht en in de duisternis verdwenen. De Bussumsche en Hilversumsche politie werden aanstonds van het gebeurde op de hoogte go- Een uitgebreid onderzoek werd inge bracht. steld, doch van den moordenaar werd1 geen spoor gevonden. De trein zette intusschen de reis naar Hilversum voort en D. werd hier per brancard naar de R-K. ziekenverpleging ge bracht. De Hilversumsche politie vertrouwde de ver klaringen van den gewonde niet bijster en on derwierp hem nog eens aan een scherp verhoor. De man geraakte daarbij zoo in zjjn eigen ver klaringen verward, dat hij; tenslotte geen uite weg meer zag en 'bekende het geheel verhaal verzonnen te hebben. De schotwonden had hij zichzelf toegebracht. De redenen, waarom hij zoo gehandeld had, wenschte hij voor zich te houden. De wonden zijn echter niet van ernsti- gen aard. Autobus te water. tjmwrf56? van -Onnaar naar Bergeö S Zondag tusschen twaalf en één uur Ai T1"^19 van de Eerste Bergensche Afin gevuld met le- en van «Je Deutsche Turnverein uit Amsten- 6611 bezoek wonschten te brengen n de vacantiekolonle van de Deutsche Tii i OT&en aan Zee, te water. Ailo Inzittenden geraakten vol modder en oeKwamen verwondingen) en kneuzingen. Een drietal doktoren was spoedig ter plaatse om de schampBohotten te behandelen. Een drie- lal meisjes, die door het gebeurde zee® over stuur waren geraakt, werdén per auto naar net bt. Elizabetiigesticht te Alkmaar ver voerd. Het gebeurde is in hoofdzaak te wijten aan ^het roekeloos rijden van den chauffeur, te gen wien de politie proces-verbaal heeft op>- gemaakt, aangezien hij in strijd' met de voor schriften 8 passagiers in plaats van twee naast zich vervoerde. Valsche bankbiljetten. De smid1 D. B. heeft bij de politie te Rotter dam gedeponeerd een pakje met 18 valséhe papieren guldens, door hem aan de Spange- kade aldaar gevonden. Tragisch. Aondagmiddag waagde een bejaard man uit Delft zich te Kijkduin onder Loosduinen V«rlrl»«ohend en Verkwikkend A. J. P'« Frambozensaus A. J. P's Grenadlnesaua smaakt ala room. (b?) Pnddlngfabriek A. J. POLAK. Groningen. 1. Marche „Musique en' tête" Vaulet 2. Ouverture Fantateie „La Vedllée en Artois" Bouchal 3. Souvenir „DTMamce" Valse de oouoert 4. Parapihrase ülber Silchar'fl Volkslied „Die Loraleij" Sehindelmeisser 5. Ouverture „Patria" Painparé 0. Fantaisie sur l"Op. Freiechütz Weber 7. Amsterdam Marsch Blankenburg Een verduisterend muzikant. Een zwervend meisje. SEPTEMBER ^^...'.WEEiPERKAl1SMK Aanrijding. Een bestolen marinier. Gestolen roode kool Tragisch. Eet electrische lampje. Een onattente marinier. Het Eeldersche ^stille strand". Eet gevaar van baden en zwemmen in zee. Kan „Pu blieke Werken" hier niet een handje helpen? •joon

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2