ninaorm DUITSCHLAND. Do economische crisis. Ten gevolge van de geweldige daling van de Mark Dinsdag was de noteering 1 millioen mark voor 1 gulden heeft zich van een groot deel der Berlijnsche bevolking een geweldige opwinding meester gemaakt De prijsverhoogingen op de levensmiddelen markt volgen elkaar op met de snelheid der sprongsgewijze stijgende deviezenkoersen en de bevolking tracht overal in te slaan wat zij maar krijgen kan. Boter, die in het geheel niet ter markt komt, wordt evenals in den oorlog in het grootste geheim aan speciale klanten voor meer dan. een millioen mark per pond ver kocht. Vleesch kost reeds 300.000 mark, betere qualiteiton ca. 360.000 mark. Ook do groenten- en fruitprijzen stijgen tot in het oneindige. Aardappelen zijn na urenlang geduldig wachten voor 16.000 mark per pond te krijgen, doch niet meer dan 10 pond tegelijk. Van Woensdag af kost een brood buiten de distributie 90.000 mark, een klein broodje 6000 mark. Sluiting van winkels. AIS protest tegen het voortbestaan der wet ten tegen den woeker en het voorschrift tot het prijzen der waren in de étalages, zouden heden te Berlijn alle winkels gesloten zijn. De winkels van levensmiddelen zouden een uitzondering maken. Deze zullen eerst op Woensdag 16 Augustus sluiten. Men overweegt ook een protest-sluiting in het heele rijk. De winkeliers beweren, dat zij: in geenen- deeli een prjjsbepalende factor zijn en dat der halve de overheid met haar maatregelen tegen den woeker bij hen aan bet verkeerde adres is. Een sterke strooming onder hen wil nog steeds de winkels geheel en al sluiten, totdat de overheid zal1 hebben toegegeven. Zoimer-zittlng van den Duitschen rijksdag. De rede van dm Rijkskanselier. De Berlijnsche correspondent van het Alg, Handelsblad! telefoneerde Woensdagavond aan zijn blad' omtrent do zitting van den Duitschen Rijksdag, die geopend werd met een rede van den rijkskanselier Ouno. De atmosfeer was uiterst nerveus, tengevolge van 'do steeds voortgaande daling der mark, die op een catastrofe gelijkt 'Hetgeen do rijkskanselier en de Minister van financiën zouden zeggen, was in hoofdzaak bekend, ook wist men, dat van een kanseliercrisis geen sprake zou zijn, omdat het kabinet- Cuno een uitvoerend orgaan der groote par tijen is geworden. De politieke debatten vangen heden aan, dus de parlementaire nervositeit had daarmee niets te maken. Zij vond haar oorzaak in den binnen- en buiteniandschen politieken toestand, welke inderdaad sedert 1914 nog nimmer zóó hope loos is geweest als thans. Huis en tribune waren overvoL Men hoop te nog op eenige verlossende woorden, maar die hoop werd niet vervuld. De rede van Ouno was veel te lang en werd op tamelijk matten toon voorgelezen. Het voornaamste eruit volge hier. De nieuwe flnantieele maatregelen. Deze omvatten in hoofdzaak drie punten; lo. het totstamdbrengen eener waardevaste birmenlandSche leening; 2o. nieuwe waardevaste belastingwetten; 3o. maatregelen ter bevordering van het Duitsche economische leven. „Om een eind te maken aan de onlifste®, die teil gevolge van de depreciatie der valu ta uit de onzqjrerheid van don toestand en de prijsvorming ontstaan, zoo zeide Ouno, heb ik bet mijn dringenden plicht geacht, met alle kracht d'e uitgift^ te bevorderen van, een (goed gewaarborgde waardevaste bin- nenlandsche leening met ruime opbrengst Deze leening moet in de eerste plaats ter ont lasting der bankbiljettenpers ten spoedigste middelen verschaffen, in den vorm van ge fundeerde schulden, om in het bijzonder de Leemten aan te vullen, tot de belastingwetten in werking treden. Zij1 moet in de tweede plaats aan bet bedrijfsleven en het gansche volk een waardevaste beleggingsmogelijk heid verschaffen om den bloedsomloop van ons economische leven te herstellen en weder normaal te maken." Een beminnelijk optimisme noemt het de Hbld.-oorr., dat echter niet geoorloofd is al leen door de omstandigheid, dat de leening onmiddellijk is volteekend. Blijkbaar is de regeering zelve nog niet overtuigd van het afdoende dezer leening. „Wij zullen «net een definitief oordeel nog korten tijd moeten wachten,'ging de kanse lier voort. Thans te spreken over hetgeen daarna kan geschieden, zou tot niets dienen. •Hetgeen de beurs ons de laatste dagen te aanschouwen heeft gegeven mag ons niet misleiden ten aanzien van de vraag, of dó de- viezenverordening moet worden afgeschaft. De invoer moet tot het absoluut noodzake lijke worden beperkt, den uitvoer moet elke mogelijke ondersteuning worden verleend om de Duitsche handels- en betalingsbalans te verbeteren en ons de deviezen te verschaf fen. Voor zoover wij den wereldmarktprijs hebben bereikt, hebben de bureaux voor den buiteniandschen handel hun eigenlijke betee- kenis verloren. De regeering zal derhalve streven naar de beperking van hun werk zaamheid en hun omvang, overeenkomstig de behoeften van den invoer." De bultenlandsche politiek. In het vervolg zijner rede nam Ouno stel ling zoowel tegen Engeland als tegen Frank rijk. Wat Engeland betreft noemde hij o.a. do grondslagen, waarop het zich een oplossing denkt, voor Duitschland waarachtig niet ver heugend. „In zijn streven, de goede verstandhouding met den wapenbroeder van gisteren te hand haven, is Engeland in zijn concessies aan het Fransche standpunt buitengewoon ver gegaan. Maar bet is niet aan ons te oordee- len over hetgeen Engeland zijn belang acht en ook zijn wij niet zoo dwaas om sympathie voor Duitschland te zoeken, waar deze niet bestaat. „Op het oogenblik, dat -nieuwe Engelsche publicaties voor de deur staan en geruchten over een voorgenomen nieuwen stap van En geland de ronde doen, zou het doelloos en gevaarlijk zijn, zich over de bijzonderheden der Britsche actie uit te laten of combinatie» voor de toekomst te maken. Vast staat, dat er geen aanleiding is om buitengewone hoop tö kocstBr^D Wat Frankrijk betreft, zeide de kanselier: „Vóór Frankrijk tot onderhandelingen over gaat, vóór het zegt, wat bet wil, moet de Duit sche regeering op de bevolking aan Ruhr en Rijn druk oefenen om haar eenige wapen op genade of ongenade neer te leggen. Dit is een eisch, waarop de Rijksregeering niet kan in gaan en evenmin een andere Duitsche regee ring. En zelfs indien een Duitsche regeering een poging daartoe zou doen, wat zou rij bereiken? Achter de eene onmogelijkheid zou al spoedig de eindólooze keten van andere on mogelijkheden opduiken, welke de Fransche politiek als muren op den weg naar de over eenstemming plaatst. „Wij zouden de Duitsche bevolking noch van de systematische uitbuiting door het Fran sche grootkapitaal bevrijden, noch den terug keer der verdrevenen en de vrijlating der ge arresteerden verzekeren. Wij zouden noch de ontruiming van het Ruhrgebied binnen afzienr baren tijd, noch den terugkeer der toestan den overeenkomstig het vredesverdrag in het Rijnland verkrijgen. Met de volkomen en on voorwaardelijke -onderwérping, die Frankrijk eischt, zouden wij alleen koopen, dat ons we der een stuk ter onderteekening wordt voorge legd, dat ons onmogelijke en door de gansche wereld als onzinnig erkende prestaties oplegt." ■Zoodra hij over d§ verhouding tot Frank rijk begon te spreke®, kreeg Ouno's stem een opvallende scherpte en hij kon het zelfs niet nalaten Poincaró te kenschetsen als dengene, die Europa in het verderf storte. Ten stelligste weigerde Ouno inet Frankrijk nogmaals over Poincaró's voorwaarden te on derhandelen. „Wij moeten," zeide hij onder stormachtige toejuichingen der meerderheid, „met alle mid delen en een 'ijzeren vastberadenheid ons le ven verdedigen, en daar voor elk maar dan ook elk offer brengen. Bereid om als vrije menschen onmiddellijk weer aan het werk; te gaan, weigeren wij, zoolang de onvrijheid duurt, onder bajonetten en rijzweepen ten bate der onderdrukkers te werken! Men zou stellig aan de uitvoerige mededee- lingen van den kanselier, waarop een groote tot in bijzonderheden afdalende rede van den rijksminister van financiën Hennes volgde, meer aandacht hebben geschonken, indien de communisten, die blijkbaar lont roken, zich niet ten taak hadden gesteld; de sprekers on ophoudelijk te interrumpeeren. Zoowel Ouno als de aanwezige afgevaardigden Hugo Stinnes en Helfferich moesten het ontgelden. Met kre ten als: De raad van toezicht van Stinnes c.s. heeft het woord! Zwendelaar! Bedriegerl Het levende lijk spreekt! Ge zijt .een misdadiger tegenover het Duitsche volk! enz. begroetten zij Ouno, die gedurende zijn rede doodsbleek en vaak merkbaar opgewonden was. President Löbe moest herhaaldelijk dreigen met uitslui ting der lawaaimakers. In. de wandelgangen heerschte nog gerui- men tijd na de reden van Ouno een opgewon den stemming. Het is niet buitengesloten, dat de communisten de eerstvolgende dagen nog de noodige comedievoorstellingcn zuilen ge ven. Hun pogingen om te bewerken, dat nog heden in discussie zou worden getreden, mis lukten natuurlijk. Hun- doel was blijkbaar het straatpubliek nog eens te laten meepraten. Het zou vermakelijk zijn, als het niet zoo treu rig was en zoo gevaarlijk, want de algemeene zenuwachtigheid bepaalt zich niet tot het par lement! Hier volgen nog eenige bijzonderheden uit Cuno's rede. Hij gaf een bef ld van de thans reeds 7 maanden durende geldheerschappij in het Ruhrgebied, die den dood van 100 Duit sche burgers heeft geëischt. Honderden mil- liarden aan staats- en bankgelden zijn geroofd, 11000 personen van buis en bof verdreven. Daarentegen hebbenFrankrijk en België slechts 1/b van de kolen ontvangen, die de vrije Duitsche arbeid hun zou hebben geleverd. On derhandelingen met Frankrijk achtte de kanse lier verkeerd. Hij gaf een beeld van het stre ven van Frankrijk, dat de vernietiging van Duitschland wenscht ep zette uiteen, dat op geven van het lijdelijk verzet tot niets zou lei den. Wij moeten tot verder strijden bereid zijn en daardoor eik offer brengen. Daarbij zijn wij geheel op zichzelf aangewezen, en moeten beginnen met de financiën. De val van. de mark is de zwaarste ramp, die ons ooit heeft getroffen. Onze financiën kunnen evenwel eerst verbetérd .worden ais de buitenlandsche betrekkingen voordien gegrond zijn geworden. Ook de correspondent van de N. Rott. Crt. noemt de rede van Ouno slap. In een tijd als deze zegt hij, verwacht hgt volk van een rijks kanselier, die het als zijn 'leider zal erkennen, een kort en krachtig wo<*d, dat voor iedereen begrijpelijk is, waaruit men niet theoretisch kan afleiden, dat men ook te hoogster plaatse begrijpt, waar het over gaat, maar waaruit de daad rechtstreeks tot bet hart van het volk spreekt. Zulk een redevoering heeft de rijks kanselier niet gehouden. De mark is nog slechts 60 sowjjet-roebels waard. Een zoo snelle waarde-vermindering, als op het oogenblik de mark ondergaat, is in Rusland nimmer voorgekomen. Het brood kost te Berlijn van morgen af 160.000 mark. Het reizigersverkeer op de Duitsche spoor wegen zal met 10 pet. worden verminderd. 9 V De val van de Mark. Gistermiddag noteerde do guldien in het vrije verkeer te Berlijn 2.400.000—2.600.000 Mark. Hoe ver .het (hans met de Duitsche mark is gekemen, blijkt uit het feit, dat men voor één mark slechts vijftig Sovjet-roebel kan kragen. Aan de loketten van de groote banken te Berlftn hebben zich Woensdag opgewonden tooneeeltjes afgespeeld. De rijksbank bad in volkomen onvoldoendp mate geld ter beschik king van de banken gesteld. Een groote bank b.v., die 200 miliiard nioodig had, kreeg slechts 6 miliiard' uitbetaald. Het gevolg was, dat honderden aan de loket ten niets ontvingen, terwijl zij het geld voor loonbetaling noodig hadden. In Hamburg heeft Woensdagochtend' tegen 12 uur een der grootste banken wegens ge brek aan betalingsmiddelen haar loketten ge heel gesloten. De roep om' een nieuw betaalmiddel. Uit Berlijn wordt aan de Telegr. gemeld1: In een artikel over de laatste dalingen in de Markennofeering schrijft de „Vorwfirts" onder meer: De Mark houdt steeds meer i een betaalmiddel te zijn. Dit betreft niet hi- leen meer den groothandel en de grootindus trie, doch thans ook reeds den kleinhandel, Ingezonden Mededeellng. zullen U gauw vertellen welke pudding zij het lekkerst vinden. Honlg's Puddingen gefabriceerd met Honlg's Maïzena krijgen altijd verro» weg de meeste stemmen. welke begint te weigeren, waren tegen pa piermarken af te geven. Hét is vanzelfspre kend, zegt het blad verder, dat deze toestand niet lang kan duren. De arbeiders moeten derhalve van de regeering een betaalmiddel eiischen, dpt door den kleinhandel aangeno men wordt Deze eisch zal weldra van arbei derskringen overslaan op de klasse der be dienden en staats-ambtenaren. Het( is dere halve voor den staat een dirècte levensvraag, of de Papiermark zich nog verder zal moeten ontwikkelen of niet In de eerste plaats zegt het blad, dient de staat de bankbiljetten-pens stil te leggen, terwijl alle mogelijke maatre gelen dienen te worden getroffen om de staatsbegrooting in evenwicht te 'brengen door nieuwe belastingen, waardoor een ver dere daling van die Mark zal kunnen worden verhinderd. ENGELAND. De houding der Engelsche regeering. 'Woensdag zou het Engelsche kabinet bij eenkomen om te beslissen over den datum en de wijze van openbaarmaking der tusschen de geallieerden gewisselde nota's, en over de ant woorden aan Parijs, Brussel en Rome, die Baldwin een laatste poging heeft genoemd om tot een vergelijk te komen. Te elfder ure is echter de kabinetsraad uitgesteld tot heden, omdat er, naar de diplomatieke medewerker van de Daily TMegraph meedeelt, verdeeld heid onder de ministers heerscht over den te volgen koers. Dinsdag had dezelfde medewerker, die over goede bronnen in Downing Street beschikt, uiteengezet welken koers Baldwin en Curzon dachten te sturen. „In geen geval schreef hij zullen ze zich in een langdurige, ge heime, nuttelooze gedachtenwisseling met Pa rijs en Brussel laten betrekken. „Ofschoon het kabinet het zenden van een afzonderlijke Engelsche nota aan Duitschland wenscht te vermijden, zou het verkeerd zijn te denken, dat het onder geen omstandighe den tot een zelfstandiige actie zal overgaan. Dat hangt af van de vraag of Frankrijk en België 'bereid rijn, aan de Engelsche zienswijze tegemoet te komen."- Wat de EngelSche regeering beoogde inge val Frankrijk en België daartoe niet bereid bleken, omschreef de medewerker als volgt: „Hoewel zij het tot dusver niet dienstig heeft geacht ondanks het rapport van de rechts geleerde raadslieden der kroon van 11 April het recht van België en Frankrijk tot'be zetting van de Roer te betwisten, zal zij stelliig het machtige wapen van een geroep op het Internationale Gerechtshof niet uit banden ge ven. De moeite, die Poincaró doet om ons te bewegen, de bezetting als een uitgemaakte zaak te aanvaarden, moet voor ons juist een reden zijn daarin niet te treden. Een uitspraak van het Hof zou te meer gewicht bebben als de nieuwe president der Ver. Staten werkelijk het hem toegeschreven voornemen heeft, den- Senaat te winnen voor Amerika's toetreding tot het Hof." Naar allen schijn ageeren echter de diehards zoo sterk tegen dit plan, dat Baldwin en Cur zon het dienstig hebben geacht den kabinets raad te verdagen. De dag van heden zal nu wel worden gebruikt voor een poging om de eensgezindheid te herstellen. Meer dan een for meel herstel kan het echter kwalijk worden zoodat het zich laat aanzien dat van de Engel sche actie weinig kracht meer zal uitgaan. De Manchester Guardian oppert zelfs de.on derstelling dat het aangekondigde witboek over de gedachtenwisseling tusschen de Geallieer den in het geheel niet zal uitkomen. Baidwirt en Ourzon staan overigens niet al leen in hun overtuiging dat er haast bij1 't werk is. Het Belgische kabinet, dat zijnerzijds naar middelen zoekt om over het doode punt, waar op degedachtenwisseling over d'e schadever goeding is aangeland,, heen te komeni, denkt er precies zoo over. België kan niet langer wach ten, want de financieels -toestand- des lands, dje met daling van den frahk-koers bij den dag minder rooskleurig wordt, eischt snel recht. - RUSLAND. Machtsmisbruik en misdadigheid. De Russische pers maakt melding van ver schrikkelijke gevallen van machtsmisbruik en misdadigheid van sowjet-autoriteiten, belast met de leiding van den strijd- tegen-het bandieten wezen en tegen de contra-revolutie. De volgende feitelijke mededeelingen zijn aan de Moskousche Prawda ontleend: Plaats der handeling is d'e groote gemeente Slawjanka. De voornaamste helden zijn: Niki- tenko, voorzitter van het dagelijksch bestuur van het revolutionnaire driemanschap, Denis- senko, president van het arrondissement en chef der militie, en andere beambten, alsmede 20 miliciens. Reeds in Mei 1922 trok de werk zaamheid van deze personen de aandacht van de rijksregeering. Op last van de politieke af- deeling van Pawlograad werd een milicien Si- wietski gevangen genomen. Hij, verklapte toen o.a. dat hij omkoopgelden- geind had in op dracht van den chef der militie Denissenko. Daarop verdween Siwi^tski spoorloos uit de gevangenis. Voor de rechtbank werd thaiis vastgesteld, dat Denissenko hem uit ^en weg had' laten ruimen. Een aantal zijner miliciens drong in de gevangenis en worgde den verra der. Het lijk werd ontkleed en naar de steppe gebracht, waar het met sabelhouwen .onher kenbaar werd gemaakt. Een „huiszoeking^ de woning van den vermoorde leverde 20 poe meel en andóre zaken op, die onder de moor denaars verdeeld werden. Om vermoedens te gen te gaan, werd daarna nog zoogenaamd ijverig naar Siwictski gezocht Onder de talrijke misdaden van deze per sonen vermeldt de Prawda de volgende: De onderwijzeres Kljoetsjkowa werd door Niki- tenko en drie miliciens naar de steppe geboord en daar door allen verkracht Daarop voerden de onmenschen de geheel ontkleede vrouw on der triomfgebrul door het dorp, smeerden haar met teer in en lieten haar toen los. Toen Niki- tenfco vernam, dat Kljoetsjkowa voornemens was een aanklacht in te dienen, liet hij haar gevangen nemen en door zijn trouwe miliciens worgen. Haar kleederen werden verdeeld. De chef der militie kreeg de rok. Slechts door te vluchten kon de zuster van de vermoorde zich aan een- zelfde lot onttrekken. „Een gruwelijk beeld van afschuwelijke mis dadigheid ontrolde zich voor de rechtbank" zegt de Prawda, zonder echter bijzonderheden- over de „ontzettende moorden, de rooverijen en wilde orgiën" te vermelden. De leiders wa ren Makarinko en Denissenko, De gevangen genomen miliciens verklapten, dat zij „allerlei menschen" op last van een hun onbekende „conferentie" gedood hadden. Onder de ver moorden- waren twee joden-, een soldaat en vele anderen, hoeveel konden- de moordenaars zich niet meer herinneren. De milicien Goesjwa zeide, dat hij uit medelijden geweend had, -toen hij den soldaat moest worgen. -Zeer kenschetsend voor de heerschende toe stan-den- was, dat een deel der beschuldigden reeds in- het huis van bewaring gezeten had, daaruit echter ontvlucht en weder in Slawjan ka teruggekeerd was, waar deze autoriteiten hun „strijd tegen de contra-revolutie en- het bandietenwezen" dan voortzetten. De recht bank verklaarde, dat de beklaagden „niet-re- volutionnaire en zelfzuchtige meeloopers dór revolutie" waren en ondanks de bewering der verdedigers, dat „ambtenaren in tijd van bur geroorlog geen tijd hebben al hun handeling op de wet te doen steunen, veroordeelde de rechtbank 6 beklaagden ter dood' en de overi gen tot -tuchthuisstraffen. Diefstal van drie trlllloen roebeL Te Moskou het proces begonnen tegen dó -arbeiders van de eerste staatsdrukkerij en nog -andere personen; die drie trillioen „roe bel uit de drukkerij gestolen hebben. VEREENIGDE STATEN. Het vervoer van het stoffelijk overschot van President Harding. Dinsdagmiddag is de trein met het stoffelijk overschot van president Harding, na een reis van vier volle dagen uit San 'Francisco, in Washington aangekomen. Langs den geheelen weg, in elke stad en in elk dorp, speelden zich treffende tooneelen af. De bevolkingen brach ten den doode haar hulde, de landbouwers in de velden staakten den arbeid, en bij-elke halte waren menschen samengestroomd om den pre- sidentstrein te zien. Overal werden kransen aan den lijkwagen gehecht en werden gebeden ge zegd. Toen de trein over de honderden viaduc ten door Ohicago reed, luidden alle kerk klokken. Op verzoek van mevr. Harding zal de begra fenisplechtigheid te Marion een zeer eenvoudig karakter dragen, zonder militair vertoon. Twee treinen zullen van Washington naar Marion loopen. De trein, die het lijk van den president naar Washington heeft gebracht, zal intact blij ven en het geheele gezelschap, met inbegrip der journalisten, zal er mede naar Marion reizen. Twee oud-p residenten zullen de begrafenis plechtigheid bijwonen: Taft Wilson. Harding. De vijf admiraals Eberle, Redman, Wil son, Stitt en Potter met igeneraal-majoor Lejeune van de mariniers zijn aamgewezen als eere-slippedragers bU de uitvaartplech tigheid. van president Harding. Alle officieren van leger en vloot, op het oogenblik te Washington aanwezig, zullen er aan deelnemen. Toen de trein met tiet stoffelijk overschot van Harding uit Chicago vertrok ota door te gaan naar Washington, was een ontzag lijke Meni-gte op de been om den doode een .zwijgend saluut te brengen. De trein reed daarom langzaam herscheen wel dat de ge heele bevolking van Ohicago langs de spoorlijn was saamgestroomd. In de groote staalfabrieken, die men passeerde, was over al het werk stop gezet om den arbeiders de gelegenheid; te scheniken huldó te brengen aan den langs-rijdenden doode. Te Washington was bet de laatste uren vóór de aankomst van den trein met den dood-e, warm, drukkend weer. Er waren geen plechtigheden aan het sta tion bevolen; wént men wilde mevr. Har ding zoo weinig mogelijk vermoeietr. Zij zou zoo spoedig mogelijk door -bereden troe pen geëscorteerd worden naar het Witte Huis, terwijl de kist op een affuit, door zes.zwarte paarden •getrokken, naar de -ambtswoning van bet staatshoofd! zou woiv den overgebracht LUCHTVAART. Sir Samuel Hoare, de Eingelscbe minister voor luchtvaart is gisteravond! per vliegtuig tö Croydon aangekomen na een vlucht van 1000 mijlen van Gotheuburg ln twaalf uur. liet vliegtuig was een Napier voor 11 per sonen en het is de eerste maal dat zulk oen gpooto machine dezen tocht in een dag heeft volbracht De bestuurder -legde de laatste zestig m}jl af in het donker, geleid door ba kens, die langs zijn weg waren geplaatst Vliegongeluk. D.d. 6 Aug. werd uit Ohristiania gemeld- Hedenmiddag is op het Kjellervliegveld een ^^neergestort en in brand ge. raakt. De bestuurder, een sergeant, en de pas- S,0l.aat werden gedood.'De oorSak van het ongeluk is niet bekend. Gordon Rennett voor vrfl-balloiis. f\OT\23 September 'as. van Brus- houd'en Gordon-Bennettwedstrljd De Duitsche vllegexpedltle cp Spltöbergen. (De door consul Hammer voor Spltsbeav gen uitgeruste Duitsche vlieg-expedltie, heeft al eenige tochten volbracht Den 8sten Juli had onder leiding van den vliegenier Neumann een- vlucht plaats, die zich over 900 K.M. uitstrekte en die ging langs den geweldigen IJsfjord, die een- diepe insnedó maakt in het hoofdeiland' WesteSpitdbergem, dan noordwaarts naar de Wijtiebaan en door het noordelijkste deel van West-Spits bergen naar de Lommebaai aan de llinlo- penstraat, die het hoofdeiland scheidt van NoordrOostland, waarvan het westelijk ge- diesite werd bezocht De vlucht ging nu terug langs- den rand van pakijs aan het noorden van Spitsbergen tot aan het kleine Denen-eiland in het uiterste noord-westen en over de Kbningsbaai weer terug naar Green (Hanbour, waar de expeditie haar standplaats heeft GEMENGD NIEUWS. De moord bij Glessen-Nieuwkerk. De zwervende koopman uit Helder, die was aangehouden als verdacht van den moordi op den spoorwegambtenaar bij de halte Giessen- Nieuwkerk, is gisteren weer op vrije voeten gesteld. Een andere persoon, een goede beken de van de familie van den vermoorde, Is thans aangehouden en naar Dordrecht overgebracht. Dat de moord gepleegd zou zijn met het doel te stelen, wordt meer en imeer betwijfeld. Ongeregeldheden. Aan het gemeentelijk bureau voor sociale zaken te Dordrecht zjjn onregelmatigheden ontr dekt, ml boeking van steungelden, die aan de met name genoemden niet zijn uitbetaald. Een ambtenaar is als verdacht van fraude geschorst, en de zaak in handen van de justitie gesteld. Verdronken. Een 16-jarig meisje uit Groningeb, dat te Monster bij de familie K. logeerde, is Maandag bij Terheijde bij het baden m zee verdronken. v Overtreding der Loterffwet De centrale recherche te Rotterdam heeft Dinsdagmorgen op last van de justitie de bus sen en verdere bescheiden betreffende de thans gehouden wordende trekking der 433e premieleening van de N. V. „Utiló" en „Tijd geest" te Rotterdam in beslag genomen, een en ander wegens overtreding van de Loterijwet. Men was onder notarieel toezicht begonnen met de loterij, zooals dat gewoonlijk geschiedt. Toen ongeveer 850 nummers waren uitgeloot, greep de politie in en legde beslag op alles wat aanwezig was. Een slachtoffer van BacchuA Dinsdagmorgen vond de landbouwer-vee houder J. K. van Noord' in den Rietwijker- oordpolder te Amstelveen zijn 64-jarigen knecht dood in den stal liggen. Duidelijk was nog te bemerken, dat de man geducht aan Baochus had geofferd. Blijkbaar had hij den gewonen ingang niet kunnen vinden eni was naar binnen gekomen door het gat, waardoor de varkens naar buiten gaan. Om verder te komen moest hij over een bouten schot klimmen. Hierbij kwam hij te vallen met zijn slaap op den steenen rand van de groep, waarna het pLm. 150 K.G. zware schot op hem viel en hem op den anderen slaap trof. Dit moet den dood veroorzaakt hebben, want in die houding werd het slachtoffer gevonden. Minnenijd. Maandagmiddag stond te Schiedam de 21-, jarige J. A. H. R. op het Westvest naar hij beweert op een vriend te wachten, toen zjjn gewezen meisje J. B., eveneens 21 jaar oud, daar per fiets passeerde. Hij verzocht haar even af te stappen, waaraan zü geen ge- volg R. rende het meisje na en bracht haar met een scherp voorwerp eenige steken in den rug toe. De getroffene vlei van de fiets en *erd op het nabijgelegen bureau van gemeente werken verbonden, waarna zij naar het zie kenhuis overgebracht werd. Hunr toestand is niet levensgevaarlijk. R. is gearresteerd. Hij beweert uit jaloezie gehandeld te heb- boii. Aangehouden. De politie te Ruurlo heeft zekeren B. uit Zelhem aangehouden; die bekend heeft voor eenige weken! te hebben deelgenomen aan de inbraak ln de zuivelfabriek te Zel hem, waar 18*000 is ontvreemd. B. is ter besohlking dór justitie gesteld. Hij heeft de namen van zijn medeplichtigen genoemd, wier arrestatie thans spoedig te wachten is. B. bekende bovendien; dat een Inbraak in de^ulvelfabrlek te Ruurlo in voorbereiding De gasvergiftiging te Utrecht hh.'™SuIia0ht van, 22 °P 20 Juni heeft zich hA^ff ^recüeder Gasfabrieken te Utrecht sectie nadat bi) de koolmonoYwift e aanwezigheid van ,was geconstateerd. de heer T ?et 0nder7'oek maakt ue neer j. Buys melding hi het Het Ga»" en Tan zooveel belang, dal di de SS?* Varï andere ongevallS oi> den gebracht ^<>0™ te wor- de leiding geheel ln pende I® slaapkamer een han- R G ra et zin-brander hing, waaraan het d„e 'brander had gedurem noodlottigen macht laag gebrand en dienst gedaan als nachtlicht. «an bet uitgebreide rapport van m i eer Van der Sleen in 1916 aan den toen- maligon directeur Blom der Haarlemsche gas fabriek uitgebracht, werd in het begin speciaal gezocht in de richting van ingeslagen vlam men. Deze zfln te 'beschouwen als verbranding van lucht in gas waarbij een minderwaardig gas ontwijkt, gelijkende in samenstelling op dat al of niet secundair ver- gevaarlijk onverbrand; dan is dit zeer Het bleek evenwel, dat bij de verklaring van et ongeval het al of mdet Inslaan buiten be schouwing kan blijven. Draait men namelijk een Graetzin-brander zoo klein-, dat de vlam loslaat van het kousje en het gas lichtend ver- - Daaraan zal ook de nieujve en brutale maat regel der bezetters, om de mljneii onder eigen regie te brengen, niets veranderen. Qebrek aan geld bi] de banken. i Twee dooden. Amerta

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6