Terug in het leven Hotel „PËiTBURG Groote sorteering PYAMA'S, NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ZONDAG 12 AUGUSTUS: Eerste Blad. A.J.P's IJSPUDDING c. van triet, Spoorstraat 126, MENU, f 1.50 per persoon, J van half 6 tot 7 uur. Nr. 5750 ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1923 51e JAARGANG V ersctyjnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 FEUILLETON. Naar het Engelsch van William Looke. Voor Nederland bewerkt door 42) W. J. A. Roldanua Jr. „Nou, zóó erg is het nu niet. Er zijn toch ook een heeleboel groote mannen met jouw naam. John of Quant, John Knox, John Buinyan, John Looke, John Stuart Mill „Een aardige collectie troubadour^ wat?" vroeg Btfltazar. Waarop zij heiden lachten, en het pijnlijke van den toestand wat haar betrof, weggeno men was. Zij praatten vrijelijk over de twin tig jaar, dat zij gescheiden waren. Zy over haar werk, haar familie, haar moeder, dio met een oudere zuster samen woonde, haar broers, beiden jonger dan zij, die bij de ma rine waren. Hij over China enzijn armzalig avontuur op het moeras. Hij merkte, dat Godfrey aan zijn verzoek voldaan en hem daardoor het vertellen van die geschiedenis bespaard had. Quong Ho wekte haar nieuwsgierigheid en belangstelling. Zy ver langde ernaar Quong Ho te zien. Zij zette thee op ouderwetsche manier en moest la- ohen Om het leelijk gezicht, dat hij>trok by de eerste teug van het goede, sterke Ceylon- niengsel. Niet een der kleinste onaange naamheden van de tragedie op Spendale Farm was het verlies van zijn kisten on schatbare thee die hij uit China medege bracht had. -i hier in het bijzonder de nadruk gelegd op het daarin geuite voornemen over te gaan tot een waardevaste binnenlandsche leening. De Fnansche regeering is van oordeel dat Duitschland niet het re^ht heeft aldus te handelen zonder toestemming der Commis sie van Herstel. Aan deze zal de quaestie worden voorgelegd op het moment van de verwezenlijking der plannen. De Commissie heft echter reeds in Maart de Duitsche re geering gewaarschuwd, dat het in strijd zou zijn met het Verdrag van Versailles om een leening aan te gaan zonder rekening te hou den met de verplichtingen van Duitschland ten opzichte der schadevergoeding, en zij zal deze waarschuwing stellig herhalen. Te DuMnirg hebben de Belgische troe pen fabrieksgebouw Hl en fabrieksgebouw IV van de Rbeinischen Stahlwerke bezet. Te Mannheim voer een Fr arische Rijn- kanonneerboot de Mtihlau-haven binnen en nam alle daar aanwezige groote stoomsche pen in beslag. Het waren er acht, die alle het eigendom zijn van de reeders Stinnes of Haniel. De Duitsche 'bemanningen van deze schepen gingen onmiddellijk '-van boord. Ook de Rijnschepen die aan den kant van Mannheim in den Rijn liggen zijn door de Franschen in beslag genoemen. Op de staatsmijn Scholren stuit de ex ploitatie van de cokes-installaties door de Franschen) op het verzet van de Duitsche arbeiders. De Franschen hebben' een sfcooin- leiding voor de cokes-installatie aange bracht; maar het 'Duitsche machinepersoneel draaide de kraan af. Toen de ïh-anschen hierop dreigden in het ketelhuis alles stop te zetten, dedèn de Duitsche arbeiders dit zelf, maar voor het geheele bedrijf. Zij haal den daartoe de brandende kolen uit de ke- telbiaardeni Thans eischen de bezettingsautoriteiten, dat vóór Vrijdagmiddag de stoomtoevoer weer zal zijn 'hersteld; zij dreigen om indien dit niet geschiedt, de arbeiders uit hun wo ningen te zetten. Daar de, enkele weken geledén door de bezettingsautoriteiten opgeëischte groote meubelvoorraden zoogenaamd om in de betreffende gemeenten de woningen voor het spoorweg-personeel te meubïleeren niet waren geleverd, hetgeen trouwens ook niet mogelijk zou zijn geweest, zijn de Franschen er toe over gegaan uit alle meu belzaken de gewenschte stukken weg te ha len. Terwijl, om een voorbeeld te noemen, te Essen en te Gelsenkirchen, deze inbeslag nemingen! enkel in winkels werden uitge voerd, werden in Bismarck, bijna het gan- sche meubilair van het ontsmettingsgebouw en te Herne de talrijke en kostbare meubels van het stadhuis meegepakt Deze talrijke inbeslagnemingen hebben onder de 'bevol king een gevoel van absolute onveiligheid, wat het bezit betreft, teweeg gebracht Daarvan wordt op.zoo verregaande wijze partij getrokken door oplichters, die onder het voorgeven, dat zij politiemannen van de bezetting zijn de menschen beste len, dat de bezettingsautoriteiten hun eigen beambten gestrenge! ijk 'hebben bevolen, in alle voorkomende gevallen zich onmiddel lijk te legitimeeren. IJ „De duivel mag de Hunnen halen, dat ze mij van mijn thee beroofd hebben," riep hij uit, „behalve nog voor de duizenden an- diere gemeenheden. En toch moet je, als je rechtvaardig zijn wilt, ook den Hunnen1 de eer geven, die hun toekomt Zij hebben één goed diing gedaan." „Dat hebben zij' niet," protesteerde Mar cello heftig. „Daar zijn ze niet toe in sta at. Ik ben in Frankrijk geweest vlak bij het fronten ik heb dingen gezien. Ik weet het. Zij hebben niet één ddng goéd' gedaan." „Dat hébben ze wel," hieldBaltazar vol. „Ze hébben jou en mij weer bij' elkaar ge bracht." „O," zeide Marcelle een beetje beschaamd, „ik dacht, dat je iets érnstigs bedoelde." Hij hield vast aan dat woord. „Ernstigs? Geloof je niet, dat je aanwezigheid hier op dit oogenblik met dat afgeknabbelde stukje taart tusschen je wijsvinger en duim het meest ernstige feit in mijn leven is vanaf het oogenblik, dat ik twintig jaar geleden op den» Newnhattn Rbad afscheid van je nam?" Zij liet het stukje taart in haar kopje val len en keek hem met eeni wederopleving van haar vroegeren' angst aan. „Waarom nu alles weer te bederven! We begonnen juist zoo aardig op te schieten." „Wat héb ik gezegd?" vroeg hij' bezorgd, toen hij haar ongelukkig gezichtje zag. „Wat je niet meer moet zeggen,"1 ant woordde zij bedroefd. „Als je dat doet, is het uil Het maakt alles onmogelijk." „Dat zie ik niet in. Als ik het niet oprecht meende zou het een andere zaak zijn. Maar ik ben oprecht. Tk kan je niet zeggen, dat ik al die twintig jaar op je gewacht héb, om de éénvoudige reden1, dat ik nooit heb dur 1 De leider der Deutsch-völkische Partei, dr. Stresemann heeft Donderdagavond den rijkskanselier beantwoord In een belangwek kende rede, die veel indruk maakte. De man, die vandaag sprak, had gisteren de kanseliersrede moeten houden en de uit werking zou heel anders zijn geweest, meent de Berlynsche'correspondent van hef Han delsblad. Waarmee nog volstrekt niet ge zegd' is, dat de gezette dr. Streseman, indien hy Cuno's opvolger zou ~jn, nu maar dade lijk den wagen uit het slijk zou kunnen trek ken. Dit ontkende Stresemann vandaag dan ook zelf. Het betrof hier niet de formeel© quaestie, zeide hij, of deze dan wel de andere regee ring den toestand zou kunnen verbeteren. Het ging veel dieper, dan door een kabinets wisseling tot uiting zou komen. Het betrof de handhaving der grondwettelijke toestan den in het Rijk. Op het oógenblik, waarop deze ophouden te bestaan, houdt het bestaan van het Rijk zélf op. Er bestaat overeen stemming ten aanzien van die omstandig heid, dat wij den Ruhroorlog niet zullen op geven. Op een capitulatie zou geen verbete ring, maar de chaos volgen. Zeer adrem en zeer verstandig was ten slotte de opmerking van Stresemann, dat Duitschland nog veel te duur leefde, dat het er uitzag als in oorlogstijd, toen men van de dwaze gedachte uitging: het is wel oorlog, maar het publiek behoeft daaronder niet te lijden. Stresemann wees er op, dat hij de stem ming in het buitenland met aandacht volgde. Hij zeide te weten, dat men ook daar de meening is toegedaan, dat een volk, hetwelk bfj alle gejammer en' ellende van zekere kringen nog zóó leven kan als het Duitsche, NIEUW! NIEUW! ven droomen, dat ik je nog ooit zien zou. Maar ik ben trouw gebleven aan de her innering aan jou. En dat heeft de gedachte aan ieder© andere vrouw buitengesloten. Dat iis eerlijk waar." „Ik geloof, dat ik je leven te grond© ge richt heb," zeide zij echt vrouwelijk. „Maar God! weet, dat dit mijn 'bedoeling niet ge weest is." Hjj stond op en1 breidde zijn armen uit. Zijn oprechtheid sprak door zijn zelfzucht. Hjj sloeg zich op zijn breed© borst. „Mijn leven te gronde gericht? Dacht je, dat, als een man werkelijk een man is, zijn leven door iemand anders dan door hem zelf te gronde gericht kan worden? Ik ben iedere minuut van die twintig jaar in de volle kracht van mijn lichaam en van mijn geest geweest. Als ik in dat opzicht een be roep deed op je medelijden! of dergelijke ge voelens, dan zou ik een verachtelijke hui chelaar zijn. Als er sprake is van levens vernietigen, dan heb het jouwe ver nietigd." „O, neen, neen!" Haar stem beefde en zij liet zich met afgewend hoofd in haar stoel vallen. „Natuurlijk niet. Dat is absurd. „Maar waar dan al die drukte om? We hadden elkaar lief toen, we van elkaar gin gen. En waarom we elkander thans, nu het lot ons weer samengebracht heeft, niet zou den liefhébben, kan ik niet begrijpen." „Dat heb ik je al gezegd," antwoordde zij moe. ,De jaren; die ertusschen liggen." Hij deed) een paar stappen naar de deur, El oef staan, keendie zich om en keek naar haar, zooals zij daar aan de theetafel zat; en de pijn in haar oogen en de bedroefde trek om haar 'lippen vervulden hem met wroe ging. Hij ging achter "haar stoel staan en nog steeds geld verspilt, dat eigenlijk aan de schuldeischers toebehoort. De minister van buitenlandöche zaken, dr. von Rosenberg gaf allereerst een verklaring van de stilzwijgendheid der Duitsche regee- riing gedurende de laatste weken, die veroor zaakt werd, zoo zeide hij, doordat de poli tieke toestand de grootste voorzichtigheid en terughoudendheid eischte. Intusschen be- schouwe mpn zwijgen niet als gebrék aan activiteit. Het departement van buitenland- sche zaken volgt in gespannen aandacht de gebeurtenissen, overtuigd, dat wij een keer punt in de geschiedenis van Europa nade ren. De Minister gaf een overzicht van de ge schiedenis der Ruhr-bezetting, en citeerde vervolgens uit een pas verschenen Ameri- kaansch werk om te betoogen dat de Duit sche berekening omtrent de tot nog toe be taalde schadevergoeding juister is dan de geallieerde. Ten slotte zeide v. Rosenberg nog merk waardige dingen over den Volkenbond. Hermann .Muller had er op aangedrongen, dat Duitschland thans den wensch zou uit spreken in den Volkenbond te worden op genomen, welk denkbeeld de laatste maan den ook vrij onverwacht van de zijde der democraten door de pen van Theodor Wolff in het „BerL Tageblatt" tot uiting is ge bracht. De Rijksregeering is, volgens de mede- deélingen van Rosenberg, blijkbaar van an dere meening. De minister heeft een onbeperkte sym pathie voor een eerlijken volkenbond, doch meent, dat die van Genève niet als een vol komen belichaming der groote gedachte kan worden beschouwd en geen genoegzame waarborgen van onpartijdigheid geeft. Overi gens was het niet Duitschlainds schuld, dat men het nog niet de plaats in den Raad der Volken heeft ingeruimd, welke het ^oekomt. Het moest worden uitgenoodigd, het kan niet zelf vragen en het risico eener weige ring loopen. De positie van Duitschland te genover den Volkenbond Is daarmede dui- lijk uiteengezet. Woensdag heeft de gerechtelijke lijk schouwer Graham! in de gevangenis te Dur- hnm officieel de doodsoorzaak vastgesteld in het geval van Hassam (Mohammed, een varensgezel uit Arabië, die te Londen in een Vlaag van jaloezie een vrouw had gedood met wie hij had samengeleefd, en die daar voor was opgehangen. Graham. maakte van de gelegenheid ge- 'bruik om enkele opmerkingen/te maken. De doodstraf was zeide hij als middel om dep mensch van misdaden af te houden, een mislukking. Er diénde dus een andere straf te worden bedacht. Een beter afschrikwek kend middel zou zyn levenslange dwangar beid zonder hoop op eenige kwijtschelding. Dat zou misschien' extra kosten meebren gen; maar naar Graham opmerkte is het toch zeker gewenscht, een paar duizend pond 's jaars extra uit te geven, indien men daarvoor kan bereiken, dat een medeschep sel in leven wordt gehouden en hem ,den tijd wordt gelaten zich te verzoenen met zijn schepper. Graham acht het huidige systeem eenvoudig bespottelijk. Beter zou zijp dwangarbeid voor het leven en eerst een dracht zweepslagen. Iemand, die de moordzucht in zich heeft, koestert geen vrees voor den, dood. Wel vreest hti pijn. KLEEOERMAKERIJ EN HEERENMODES. in de nieuwste dessins, ff 5.90. V Aan de Westminster Bank in Vietoria- street te Londen is een driest stukje uitge haald. Een goedgekleed, oud-achtig man trad1 het gebouw binnen begaf zich naar de toonbank, deed een brutalen greep in de bankbiljetten, die naast den kassier lagen, en snelde naar buiten, waar hij in de me nigte verdween. De buit bedroeg 84 p.st. Na een langdurig, debat heeft de Senaat de opheffing der parlementaire onschend baarheid goedgekeurd van de socialistische Senatoren Renier en Fraiture, die vervolgd worden wegens de rol, welke zij bij, de jong ste spoorwegstaking hebben gespeeld. Blijkens een rapport van de Deensche Vereeniging van Scheepseigenaren is thans de geheele Deensche vloot weer in bedrijf gesteld, op 1 Aug. jl was geen enkel schip meer opgelegd. Te Londen zal onder voorzitterschap van de tsaritsa-moeder Maria Theodorowna een conferentie plaats vinden van de volwassen leden van het huis Romanof, om de kwestie van de troonsopvolging te regelen. Allen hebben toegezegd de conferentie hij te zhl- len wonen en zich aan haar beslissing te zul len onderwerpen. De conferentie staat in verband met het feit, dat de Russische roya listen in twee kampen gesplitst zijn, daar er twee kroonpretendenten zijn, t. w. Cyril Wla dimirowitsj en Nicolai Nicolajewitsj. Met het oog op een kabinetscrisis in ver band met de Marokkaansche kwestie, is de koning van Spanje Donderdag uit Santan der in de hoofdstad teruggekeerd. Uit Barcelona wordt gemeld: Bandieten deden een inval in een belastingkantoor en roofden onder bedreiging met revolvers 200.000 peseta's. Geen hunner kon worden gearresteerd. Mannen zoowel als vrouwen, hebben onder zenuwachtige, 'beproevende omstandigheden gewerkt. Zij raakten overwerkt en missen de kracht om de bacillen van gevatte in fluenza of koude te bestrijden. Het bloed raakt overladen met overtollig urinezuur, de nieren worden ondermijnd door te groote groote inspanning en spoedig volgen ver schijnselen als: hoofdpijn, duizeligheid, ze- nuwoverspannig, urinekwalen, graveel, wa terzuchtige oogen, rheumatische spieren en door urinezuur aangetaste gewrichten, stijve schouders en pijn in den rug. Daartegen worden FosteFs Rugpijn Nie ren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot rheumatiék, spit, steenvorming, bntsteking van do nieren of blaas, en nier waterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwalen kun- j nen door verwaarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en overwerking, tocht, koude, epidemische koorts, schadelijke bezigheden enz., wendt U dan met vertrouwen tot FoateFs Pillen. Verkrijgbaar in: apotheken en drogist zaken 1.75 per doos. C81 legdé zijn vingertoppen op haar schouders. Zij keerde zich vlug om. „O, zeg dat niet! Je bedoelt, dat er misschien ©en ander ge weest is sedert Neeni, dat is niet zoo. Ik heb het veel te druk gehad." En toen zij zag, dat hij niet gelooven kon, dat hij zich vergist had, voögde zij er ©enigszins heftig, aan toe: „Als er een ander geweest was, zou ik je dat dadelijk gezegd hebben." Op dat oogenblik wensohte zij, dat er in die twintig jaar een minnaar mocht zijn, wiens herinnering zij als een wal had kun- nen gebruiken; want weer voelde zij' zich weerloos. Kwam Godtfrey maar! Dij had be loofd haar op zijn terugreis van Londen, waarheen hij door een geneeskundige oom missie ontboden was, te zullen halen. Zij keek naar de pendule op den schoorsteen mantel. Godfrey's trein zou het eerste uur nog niet komen. Met ©enigen angst keek zij naar Baltazar, die rusteloos de kamer rond liep. „Zie je niet in, dat je alles bederft?" vroeg zij. „En ik hen nog niet/ eens klaar met de tb'ee." Een ladh ais een plotselinge zonnestraal verhelderde zijn gezicht. Duizendmaal excuus, Marcelle! Dat ik juist inbreuk op de etikett© van theedrinken maken moet." Hiji ging zitten. „Ja, graag. Ik zal er gauw aan gewend! raken. Aan de 'Oeylonthee, be doel ik niet aan het samenzijn met jou." Zij ademde weer verlicht, zich verwonde rend over de macht van 'een luchthartig woord. Natuurlijk had zij geleerd tactvol om te gaan met twistzieke of koppige patiënten. Had zij instinctief die methode op Baltazar toegepast? Een blos sloop naar haar wan gen. Misschien hadden zij, die beweerden, dat zieke mannen en gezonde mannen het zelfde groote kind- waren, gelijk. Tot dus verre had zij zieke mannen met een moeder lijke toegeeflijkheid beschouwd. Moest zij den gezonden1 man, in den persoon van John, Baltazar, uit hetzelfde moederlijke oogpunt gaan beschouwen? Twintig jaar geleden had zij den John Baltazar van dertig gezien met de oogen van een' meisje van achttien en had zij hein als een God beschouwd. Thans zag zij den man van vijftig met de oogen van een vrouw van acht-en-dertig. Niet dat een van hen beiden zoo bijzonder oud geworden was. Integendeel hij scheen absurd weinig veranderd te zijn, want zijn gezicht was altijd scheTp geweest en door ploegd met de rimpels van nadenken, welke de tijd nog meer geaocentueerd had; zijn gestalte gaf nog steeds den indruk van athle- tische kracht en levenslust; zijn manieren hadden het vurige en het heftige van de jeugd. En zij zelf had van een angstig ge- raadpleegden spiegel de verzekering gekre gen, dat haar schoonheid gebleven was, "en lichamelijk verheugde ze zich in het bezit van een sterke gezondheid, die haar in staat stelde onvermoeid het werk te doen; waar onder ze Vijftien jaar te voren bijna bezwe ken was, in weïk opzicht zij dus eigenlijk jonger was dan ooit. Neen', het was niet, omdat hij' een oude rnlan en zij1 een oude vrouw was, tusschen wie de herleving van een roman iets aandoenlijk belachelijks ge had zou hebben. Dat was het heelemaal niét. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderache Courant fl.öO; fr. p. p. .binnenland f2.—, Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad rosp. f 0.57", f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse n/uininera der Courant 1 et.; fr. p. p. 6 ct. PoeWErorekeniiifi No. 16066. ADVE.RTENTIEN: 20 ot p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als rodartion. tekst) 60 ct. Eleine adveirten/tiee (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br, onder no. 10 ct. p. adv. extra): Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd wan hoogwater (Texel). Z o m e r t y <1 Maan Zon Aug. op: ond.: op: ond. Zondag 12 m. 5 34 a. 8.22 5.37 8.32 Maand. 13 Dinsdag 14 Woensd.15 Dond.d. 16 Vrydag 17 Zaterd. 18 6.47 8.04 9.22 10.40 11 58 1.15 8.53 5.39 8.29 9.22 5.41 8.28 9.49 5 42 8.26 10.17 5.44 8.24 10.47 5 46 8.22 11.19 5.48 8.20 Hoogwater v.m.:n.m.- 9.35 .9.54 10.13 10.32 10.51 11 11 11.32 11.53 12.14 12.36 12.59 1.22 1.46 Licht op voor auto's en fietsen Zaterdag 11 Aug9.04 uur. Zondag 129.02 Maandag 13 8.59 BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. Het Britsche antwoord, aan Frankrijk en België. Lord Robert Cecil keerde Donderdag uit Parijs terug en begaf zich onmiddellijk naar Baldwin, met wien hij een zeer lang gesprek had. Onmiddellijk daarna had de zitting van den kabinetsraad plaats, waarin Cecils rapport werd besproken in verband met het antwoord van Engeland op de jongste nota van Brussel en Parijs. Men kwam hieromtrent tot overeen stemming, zoodat het antwoord binnenkort zal worden verzonden. Naar het schijnt heeft Baldwin de meerder heid van zijn collega's verkregen voor de in-, voering eener eigen Engelsche politiek, hoewel over de bijzonderheden daarvan nog verschil van meening bestaat. Omtrent het antwoord van Engeland m.eldt de „Westminster Gazette", dat vermoedelijk Poincaré een beredeneerde verklaring zal ont vangen op alle punten door hem aangeroerd Over het bedrag hetwelk Engeland van Duitsch- land vordert, en hoe de Engelsche regeering zich voorstelt het vraagstuk der onderlinge schul den (te regelen. Omtrent dit punt zegt de „Daily Telegraph": De onderlinge schulden kunhen alleen met vrucht in behandeling komen in verband met een werkelijk afdoende regeling, gelijk Bonar Law in Januari heeft ontwikkeld, toen de an dere geallieerden de Engelsche voorwaarden, bij een dergelijke regeling vereischt, verwier pen. Het denkbeeld om) dit te gebruiken als een voorloopig lokaas met het doel onze bondgenoo- ten er toe te Ibrengen af te zien van een actie, die hier voor ongezond en onwettig wordt ge houden, vindt weinig of geen steun in verant woordelijke kringen. De „Daily Telegraph" is van oordeel, dat Engeland de uitnoodiging van Poincaré om de wettigheid van de Roerbezetting te erkennen, niet kan aanvaarden, ofschoon het tot dusver uit hoffelijkheid en vriendschap er niet toe is overgegaan de zaak voor het Internationaal Ge- rechtshof te brengen. Intusschen kan het zich in verband met de onzekerheid van den toestand niet verbinden, dat in 'géén geval te doen. En geland heeft te waken tegen elke depreciatie van zijn vorderingen op Duitschland door een afzonderlijke actie en kan niet toestaan dat de kosten van de Roerbezetting ten laste van de gezamenlijke geallieerden komen. De Commissie van Herstel en de a-s. Dultsche leening. Naar aanleiding van de rede Cuno wordt UIT HET BEZETTE GEBIED. De berechting der Krupp-directeuren. Het Hof van Cassatie te Parijs heeft het be roep behandeld-in het geding tegen de direc teuren der Krupp-fabrieken, die door de Fran- sche militaire rechtbank veroordeeld zijn. De verdedigers vroegen de incompetentie te er kennen van de militaire rechtbank om Duit- schers in het Ruhrgebied te berechten, daar het verdrag van Versailles bepaalt, dat sancties voor betalingen niet als een vijandelijke daad kunnen worden beschouwd. Dientengevolge kan het Ruhrgebied niet worden beschouwd ais vijandelijk' gebied, hetwelk door buitenland- sche troepen ds bezet. Het Hof erkende en bevestigde evenwel de bevoegdheid' der militaire rechtbank. Ingezonden mededeelinjj. Ongeregeldheden tengevolge van de geweldige prijsstijging der levens middelen. In verschillende plaatsen van het Ruhrge bied zijn heden weer ongeregeldheden voorge komen, die veroorzaakt werden door de ont zettende prijsstijgingen der levensmiddelen en voornamelijk ook door de groote schaarschte. Karren van boeren, die hun producten naar de stad wilden brengen, werden onderweg aange houden en leeggeplunderd. Dientengevolge weigeren de boeren, verder nog ;ets naar de steden te sturen, en daardoor wordt de schaarschte nog grooter. Een groot aantal win kels, ongeveer 30 in de groote steden is ge heel uitgesloten, daar alies uitverkocht is. De nieuwe afsluiting van het Ruhrgebied madkt den toch reeds geringen toevoer bijna geheel onmogelijk. In Keulen heeft men geconstateerd, dat sedert 2 Aug. de kosten van levensonder houd met 85.8? gestegen zijn. De broodprij zen zijn in het geheele Ruhrgebied heden ver dubbeld. Een bruin brood van 3 pond kost thans te Keulen 265.000 mark, een broodje van 50 gram 14000 mark. DUITSCHLAND. De discussies over Oumo's rede. Ingezonden mededeeüng. met heerlijke gelei. Een sieraad der Tafel I lP 7) ENGELAND. Tegen de doodstraf. Ingezonden mededeellng. Een brutale diefstal BELGIE. De parlementaire onschendbaarheid van senatoren opgeheven. DENEMARKEN. Geen, opgelegde schepen meer. RUSLAND. v SPANJE. Kabinetscrisis. Berooving van een belastingkantoor. Ingezonden mededeellng. DOOR OVERSPANNING ËN ZORGEN. „Lieve," zeide hij teeder, „vergeef het mij. Ik had er eerder aan rnoetèn denken. Een mooie en beschaafd© vrouw

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1