T ESONA. Tweede Blad. Zondag naar Schoorl per VAN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Utrecht slaagde voor het examen Fransen L. O. de heer A. Kramer, alhier. Te 's-Gravenhag© slaagde voor het examen Engelsdh L. O. de heer A. Treffers, alhier. Vrijdag slaagde te Utrecht voor het exaimen Fr arisch M.O. A onze vroegere plaatsgenoot de heer A. van Pelt. Tenslotte bestaat het irian de verschillen de kerkelijke gezindten uit te noodigen op Zondagmorgen een dankstond te houden. De zwemwedstrijd- f 1.00 f 0.7O t Feesten ter gelegenheid van het Regeerlngsjubllemn. In aansluiting op ons bericht van Donder dag j.L kunnen wij thans nog het volgende mededeelen: Het Comité heeift een. programma samen gesteld, voor welks uitvoering, de medewer king zal worden gevraagd van de Stafmuziek vam de Marine, de beide plaatselijke muziek verenigingen en verschillende andere plaat selijke verenigingen. De winkelweek 'en étalagewedstrijd (27 Augustus tot 2 September) zal georgani seerd; worden met behulp van de Helder- sche winfceliersvereeniging en de R.K. Midi- denstandsvereeniging d© Hanze. Er zullen 12 groepen worden gemaakt, hetgeen de deelname zeker ten goede zal komen. Nadere bijzonderheden hierover zijn vermeld in een afzonderlijk bericht en in een advertentie. Ofschoon deze winkelweek reeds een in leiding is, zal de eigenlijke plechtige opening der feestelijkheden plaats hebben op Woens- dag 29 Augustus des avonds te 8 uur door een tweetal welwillend aangeboden kerk- concerten om de Nieuwe Kerk op de West straat en In. de Gereformeerde Kerk in de Spoorstraat. Op Donderdag 80 Augustus zal begonnen worden" met koraalmuziek vanaf eenige kerk torens, gevolgd door een muzikale reveille door de stad en- een uitvoering van Vader- landsche liederen in de muziektent In het Plantsoen. Voorts zal op. dien ochtend een kinder feest plaats hebben, waaraan - alle school gaande kinderen kunnen deelnemen. Het Co mité doet moeite hiervoor een goochelaar te engageeren, terwijl tijdens de voorstelling versnaperingen zullen worden uitgedeeld. Aan het slot ontvangt ieder kind een jubi leumsouvenir. Door het zeer groote aantal kinderen zal dit feest In minstens drie groe pen worden verdeeld. Voor den Donderdagmiddag staat een ringrijderlj op het programma, doch nie; zooals vroeger, maar geschoeid op moderne leest, m.1. voor motoren met duozitting, mo toren met zijspanwagen en automobielen. Nadere bijzonderheden zullen tijdig bekenc gemaakt worden. Op Donderdagavond is de gelegenheid opengesteld voor een ieder om op zijn ge mak de vele ongetwijfeld fraaie étalages te bezichtigen. De Heldersche winkeliers zul len dit punt van het programma wel zeer apprecieeren. Op Vrijdagmorgen zal door de plaatselijke gymnastiekverenigingen..in tenue met mu ziek en vaandels een rondgang door de Ge meente worden gehouden, waarbij: gedifi- leerd zal worden voor den burgemeester op het Raadhuis als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin en voor dien Schout bi Nacht in het Paleis als vertegenwoordiger van het militaire gezag. Daarna van 11—12 uur Parad© in de Prins Hendriklaan. De Vrijdagmiddag is weer geheel gewljc aan dé kinderen. Alsdan zullen op het strand wedstrijden worden gehouden in het oplaten van vliegers en in het maken van figuren en ornamenten in het zand. Nadere bijzon derheden hierover volgen nog. Op Vrijdagavond zullen de Kanaalweg en Loodsgracht worden verlicht, terwijl op sche pen in het kanaal gymnastiekdemonstraties zullen plaats hebben, opgeluisterd door mu ziek. Met Bengaalsch vuur belooft dit een schoon aanzien te geven. Zaterdagmorgen zwemwedstrijden, waar over een afzonderlijk bericht met adverten tie In dit blad voorkomen. Op dien morgein zullen de ouden van da gen met auto's worden gereden door de ver sierde straten en vervolgens naar Juliana- dorp, waar het Comité zich voorstelt een her inneringsboom te planten. De oudjes zullen daarna langs den Strooweg worden terugr gereden, terwijl hun onderweg een- versna pering zal worden aangeboden. Voorwaar een sympathiek plan, daar de oudjes anders niet in de gelegenheid zouden zijn van de feesten te genieten, 't Is te hopen, dat de eigenaren van particuliere automobielen aan den oproep van het comité gehoor zullen geven, door hun auto voor dat doel af te staan. Waar zij zulks reeds deden bij de ont hulling van het Marine-monument en on langs bij het bezoek van de vele directeuren van Gemeente-werken, vertrouwen wij, dat ook ditmaal niet te vergeefs zal worden aan geklopt. Het Comité is niet rijk en kan dus niet overgaan tot het huren van een vol doend aantal auto's om ruim 80 personen te vervoeren. Op Zaterdagmiddag zullen op het terrein aan' den Bolweg voetbal- en athletlekwed- strijden worden gehouden. Het voetballen geniet te Helder reeds voldoende populari teit, thans bestaat ook de gelegenheid eens te laten zien hoe gezond de beoefening van de athletiek is en wij vertrouwen dat deze sport door een dergelijke demostritie meer in zal burgeren. De Zaterdag zal worden/ besloten met een groot vuurwerk vanaf den steenen dam aan de Buitenhaven. Indien de In de haven aanr wezige schepen medewerken met verlichting van top tot tabel en met zoeklichten, zal de Buitenhaven niet groot genoeg blijken voor de belangstellenden. Zooals reeds terloops werd medegedeeld, zullen op Zaterdagmorgen 1 September a.s. zwemwedstrijden om prijzen worden gehou den in de Binnenhaven alhier. De wedstrijden •worden verdeeld in 8 afdeelingen, n.L: Ingezonden mededeellng. Retour Ie kajuit ii 2e Retour Ie kajuit Amsterdam f 2.80 ii 2e f 2-00 Retours onbepaald geldig. Kinderen 3—10 jaar half tarief. Ie Afdeeling: personen boven de 16 jaar. 2e Afdeeling: personen van 1216 jaar. 8e Afdeeling: kinderen benedén de 12 jaar. Voorts zullen de wedstrijden gesplitst wor den in afdeelingen voor mannen en vrouwen. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de in dit blad voorkomende ad vertentie. .De wedstrijden zullen worden behouden onder leiding van den gemeente-arts, Dr. Rienks en den gemeente-badmeester. De te Helder gehouden zwemwedstrijden waren in dien regel uitsluitend voor de Ma rine. Nu de burgerij thans in staat wordt ge steld aan een dergelijken wedstrijd deel te nemen, zal het ongetwijfeld aan belangstel ling niet ontbreken. Wij vernamen nog, dat tijdens de wedstrij den vliegdemlonstraties zullen worden -ge houden door een escadrille van het vlieg kamp de Kooy. De Binnen- en Buitenhaven bieden vol doende ruimte voor het publiek, dat op dién morgen van verschillende attracties zal kun nen genieten. 0 0 0 Ook voor de Keizerstraat heeft zich een comité uit de winkeliers gevormd voor ver siering der straat tijdens de inhuldigings feesten. Naar wij vernemen is op de lijsten reeds voor een flink bedrag geteekend. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend "betreffende het post kantoor Helder en zijne by- en hulppostkan toren over de maand Juli 1923. Op spaarbankboekjes uitgegeven te Helder en elders, werd in den loop der maand te Helder ingelegd f80.749.U7 en terugbetaald f 107.984.57. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f27 235.50. Het aantal te Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 0. Door tussehenkomst der te Heidér geves tigde kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal be drag van fen afgeschreven f 5050.—. Derhalve minder in- dan afgeschreteh f 5050. Het aantal te Helder uitgegeven nieuwe staats schuldboekjes bedroeg 0. Hieronder 16 formulieren ad f 1.in spaar bankzegels van 5 cent en 124 formulieren ad f 1.— in spa,arbankzegel8 van 1 cent (School- spareni. Ter Hali's Revue. Hier volgen nog eenige critieken omtrent de re/vue van Henri ter Hall „Nou, Nou!" en de Kinder-revue: „Haagscho Courant": Zoodeta als de revue „In Sprookjesland" is in derdaad ,noch nie dageweeen"; het is in één woord phenomenaal. Het begint met Jan Klaas- sen - (de heer Bood) en Katrijn (mevr. Köhler- van Ghelder) in de poppenkast; ze vieren hun zil veren jubileum. Katrijn is evenwel allesbehalve jn feeststemming; ze vindt het vooruitzicht, nog eens vijf-en-twintig jaar in- de poppenkast te moeten verblijven en door Jan inet zijn lat ge slagen te worden, niets aanlokkelijk. Dan komt de goede tooverfee (mevr. Buziau) luisterend naar den naam- van Petemoei; één zwaai met haar tooverstaf en de houten poppen worden een levende Jan en een levende Katrijn. „De Maasbod)e"; Hoofdzaak blijven ook nu weer/de waarlijk schitterende oostuines, die wel doen vermoeden, dat het eerste Nederlandsche Revue-gezelschap noig niet met de malaise te, kampen heeft. Be halve de drie finales, die bijzonder op dit stuk plegen uit te mjinten, dienen geroemd het klok- ken-tafereel en vooral de scène op Hawai, die afgezien! van de noviteit der lichtgevende oostuuma, -welke een feeërieke indruk maken tot het beste behoort, dat we van Ter ooit zagen. „Rott. Nieuwsblad": Ter Hall's revue's hebben zich in Rotterdam burgerrecht verworven; tot nog toe trokken ze volle zalen - deze uitverkochte première wees alweder aardig in de .bekende richting en bij tevreden publiek, een tevreden directie en tevre den artisten is het totaal-generaal aan tevreden heid die aangename oorzaak van een prettige sfeer. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In.de maand) Juli werd de Leeszaal bezocht door 776 mannen en 76 vrouwen, totaal 851 personen. Uitgeleend werden 420 studiewerken, 1918 romans en 1186 kinderboeken, totaal 8719 banden. De navolgende werken werden aange schaft: tBinnerts: Dé kerk lm onzen tijd in Neder land. Brouwer: De waardö van den persoon. Cohen: De Hellenltische Cultuur. Coen- raads: Fakkeldragers. Van1 Dorp: Het bank roet der tegenwoordige -sociale politiek. Freuind: Technik für Alle. Drijver: De gods dienst. Güntber: Het leven der dieren. Hoo- Sewerff: De ontwikkeling der Italiaansche .anèissance. Meresjkowsjty: De veertiende December. Permé: De bewaarschoolonder wijzeres. Polak: Het bankroet, v Rednach: Apollo. Schöttler: Wereldgeschiedenis in één lesuur. Stigter: Statistiek. Telders: Uit en over Fröbel. Thjjssen: Kees de jongen. De Zwaan: De ethiek van 'Jezius. Ten geschenke ontvangen: Bakker en Deelstra: Op reis door Neder land. Bos: Tuinbouwplantkunde. Böchner: Kraft und Stoff. Cremer: Gedichtjes. Van Elfen: Bloemlezing uit den Hollamdschen spectator. Geeil: Onderzoek en phantasie. Ten Kate: De schepping. Langendijk: Het we derzijds huwelijksbedrog. Leopold: Neder- landsch-Hoogduitsche klank en zinver wante woorden. Lyttan: The last days of Pompedi. Hooft: Toooieelspélen. Tjaarde: Van Friesland naar Athene. Schaepman: Napoleon. Opzoomier: Het wezen der kennis. Gedenkboek der Geheelonthoudersbond. Verslag van de JRotterdamsche verzekering- societeiten" over 1922. Verslag der Algem. Centr. bankvereen v. cL Middenstand over 1922. Gedenkboek: 172827 April1&23; tweede eeuwfeest der verkiezing van Oorne- lis Steenhoven tot Aartsbisschop van Utrecht. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Juli 1923. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwam In om:' 2 badknechts, 1 donkeyman, 1 eleotri'clenr halfwas, 4 etikettenplakkers, 8 grondwerkers, 1 hut jongen, 1 incasseerder, 1 kleermaker, 1 koke jongen, 1 keteljongen, 1 kok, 29 loese-werklie den, 2 loopknechts, 1 machinale houtbewerker, 1 niessroomjongen,1 metselaar, 1 Noordzeo-vie- scher, 1 opperman, 2 schilders-halfwas, 3 stokers, 1 tuinman, 8 timmerlieden, 1 timmermansjongen ben. 18 jaar, 1 timmerman-halfwas, 2 treocomeaB, 881 transportarbeiders. Totaal 164 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 badknecht, 1 banketbakker, 3 banketbakkers- leerlingen ben. 18 jaar, 1 betonvlechter 1 boeren arbeider, 1 broodbakker, 2 conciërges, 1 donkey man, 4 etikettenplakkers, 1 electricien, 27 grond werkers, 1 hutjongen, 1 handelsreiziger, 1 koks jongen, 1 keteljongen, 3 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 1 kellnor, 1 kleermaker, 1 landarbeider, 1 landarbeider ben. 18 jaar, 2 loopknechts, 5 loop jongens hen. 18 jaar, 1 messroomjongen, 1 ma chinedrijver, 1 machinist, 3 metselaars, 1 meu belmater, 1 Noordzee-vischer, 1 opperman, 1 pak huisknecht, 1 rijwiel- en motorhersteller, 1 schil der, 1 stoker, 1 stucadoorsleerling ben. 18 jaar, 2 tremmers, 6 timmerlieden, 1 timmerman-half was, 3 timmermansleerlingen ben. 18 jaar, 98 transportarbeiders, 1 tuinman, 66 losse-werklie- den, 1 zwemonderwijzer. Totaal 256 personen. Geplaatst werden: 2 badknechts, 1 donkeyman,1 electricien-half- was, 4 etikettenplakkers, 8 grondwerkers, 1 hut jongen, 1 incasseerder, 1 kleermaker, 1 koks jongen, 1 ketelmaker, 29 losse-werklieden, 2 loopknechts, 1 messroomjongen, 1 metselaar, 1 Noordizee-vis'scher, 1 opperman, 1 schilder-half was, 3 stokers, 1 tuinman, 6 timmerlieden, 1 tim mermans jongen, ben. 18 jaar, 2 tremimers, 88 transportarbeiders. Totaal 158 personen. Vrouw en. Aanvragen van werkgevers (stera) kwamen in om: 1 aardappelschilater, 5 dagdienstboden, 3 dag meisjes,. 4 dienstbodfen (intern), 1 huishoudster, 1 kinderjuffrouw, 1 noodhulp-dienstbode, 9 werk sters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 26 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardappelschiister, 1 ass. huishouding, 1 conciërge, 1 dagdienstbode, 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 4 dienstboden (intern), 1 huishoudster, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 1 typiste, 2 wasch- vrouwen, 11 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 28 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschilster, 1 dagdienetbode, 2 dag meisjes, 3 dienstboden (intern), 1 kookster, 1 noodhulp-dienstbode, 7 werksters. Totaal 16 per sonen. Uit het Politierapport Hollend paard. Woensdagmorgen te half -acht ure stopte op den Kanaalweg voor het politiebureau Molenplein een voor een' harkmaohme ge spannen op hol zijnd paard, dat blijkbaar wegens vermoeidheid nfet verder voortkon. Het paard, dat erg bezweet en schichtig was, werd door de politie uitgespannen en de imachine, waarvan een wiel was gebroken, tijdelijk terzijde van het bureau neergezet Het dier is aldaar door zijn voerman -afge haald, die verklaarde dat, toen hij met het dier, gespannen voor de harkmachine in Javastraat op weg was naar het weiland, het door het hevig rammelen van de ma chine over de straat zenuwachtig was ge worden en op hol was geslagen in de rich ting van den overweg. Het bleek, dat het dier, na deze gepasseerd te zijn, door de Sluisdijksraat, Molenstraat, Ooetsteeg, over de Molenbrug was geloopen en daar. tot stilstand was gekomen. Persoonlijke onge lukken vielen niet voor en scthade werd niet aangericht. Aanrijdingen. Woensdagavond half zeven werd door den bestuurder van een autobus aan het hoofdbureau kennis gegeven, dat hij een aanrijding had gehad niet een tweewielig motorrijtuig, doordat hij1 niet had opge merkt bij1 het afrijden te Huisduinen dat be doeld motorrijtuig uit de richting Helder aankwam. Belangrijke schade werd niet aangericht, terwijl geen persoonlijke onge vallen plaats hadden. Wel kwam een juf frouw op qeni fiets gezeten ook in aanrij ding met een der beide motorrijtuigen, ten gevolge, waarvan haar rijwiel werd bescha digd. Deze schade zal worden vergoed. Op hetzelfde uur had op den hoek Pol- derw eg—Prins Hendriklaan een aanrijding plaats tusschen twee fietsrijdsters, waarbij een der rijwielen zwaar werd beschadigd. De politie stelt een onderzoek in wie hier de schuldige is. Verdachte geluiden. Door een winkelier van de Spoongracht Is in den nacht van 8 op 9 Augustus ten om streeks 10'/« uur aangifte gedaan, dat hij in zijn woning, die aan zijn winkel grenst, verdachte geluiden had gehoord, alsof er vreemde bezoekers waren. De politie, die een onderzoek instelde en woning en winkel doorzocht, vond etvebwel niets verdachts. Gevallen. Donderdagavond te ruim 7 uur Is een vrouw, wonend© in de Sluisdijkstraat, bij het loopen op het strand gevallen, waardoor een bloedende wonde aan haar linkerknie ontstond. Na* voorlooplg te zijn verbonden Is zijl per brancard naar haar woning, ver voerd. Nog een aanrijding. In den nacht van Donderdag op Vrijdag te ongeveer half 1 werd aan het Bureau Molenplein aangifte gedaan door een bewo ner van 't Zand, dat, toen hij' omstreeks 12 uur per motorrijwiel van Huisduinen kwam en langs den Strooweg reed, mt rijn motor rijwiel In -botsing kwam met een langs den weg geplaatst 8-wielig voertuig, geladen met zand en niet van licht voorzien, met het gevolg dat het motorrijwiel werd beschadigd en 'hij zelf een kwetsuur aan een zijner dui men toekwam. Bij1 het door de politie inge steld onderzoek bleek de toestand inderdaad aldus te zijn. Procesverbaal zal worden op gemaakt tegen dengeen, die de kar daar heeft neergezet Glasruit Ingeworpen. Door een bewoner van de Laan werd Donderdagavond te ruim 11 uur aan het politiebureau Westplein aangifte gedaan dat even te voren door een man een glasruit ln zijn woning met opzet was verbrijzeld. Door de politie werd een onderzoek ingesteld en in de Middenstraat een man aangehouden, die door een huisgenoot van den aangever als de dader weid herkend. De man, die on der Invloed van alcohol verkeerde, erkende het feit en werd in bewaring gesteld. Zwervertjes. Vrijdagmorgen te half zes zijn twee min derjarige jongens op de straat aangetroffen, die bleken in Amsterdam te wonen en zon der toestemming hunner ouders naar hier te zijn gegaan. Zij zijn Vrijdag naar Am sterdam terug gebracht. VAN DE MARINE-WERF. Een nieuw bedrijf. Het eerste resultaat. Een buitengewone ge legenheid. De lezer zal zich ongetwijfeld herinneren, dat er indertijd èn in de Tweede Kamer èn in de groote bladen, nogal gepolemiseerd werd over het al of niet wensohelyke van den bouw van een hellingvloer op 's Rijkswerf alhier. De grondgedachte van de voorstanders was, dat teneinde de' werf op eene capaciteit te houden waarmede zij aan noodzakelijke eischen kon voldoen het noodig was, het bedrijf zoodanig te reorganiseeren, dat de krachten, die in min der drukke tijden overbodig zouden zijn, te werk gesteld konden worden aan productief vredeswerk. Het behoeft geen betoog, dat hiemede ook een groot gemeentebelang samenhing. Ware de bouw van een hellingvloer niet goedgekeurd, dan. had onvermijdelijk voor talrijke werklieden ontslag moeten volgen. Deze zouden de ge meente hebben moeten verlaten óf waren ten slotte ten laste vap de gemeente gekomen. Gelukkig mogen we dus wel zeggen werden de geldeü voor den bouw van een hel lingvloer toegestaan. En onmiddellijk na het gereedkomen werd het werk, dat reeds wachtte, onderhanden genomen. 6 Maart van dit jaar werd de kiel_ gelegd van de stoomloodsboot No. 16. Een mijlpaal in de geschiedenis der Marinewerf, die niet bereikt w erd dan na energiek en volhardend sturen in die richting door den Directeur, Jhr. H. Rappard. Sindsdien werd er met voortvarend heid aan den bouw van de loodsboot gewerkt, en het resultaat van 6 maanden stagen arbeid is, dat .binnenkort het schip te water kan wor den gelaten. Vóór het zoover was, kwam er heel wat kij ken. Een heel nieuuw bedrijf werd in de nabij heid van den hellingvloer opgebouwd, geoutil leerd met de noodige moderne machines, die het mogelijk maken op de meest economische wijze te werken. Een vroegere kolenloods werd ingericht als u'tslagloods, waar de platen en spanten op w*re grootte worden afgezfet op den grijsge- srh'lderden houten vloer. In een andere, groote overdekte ruimte vindt men o. a. een houten boigvloer, waarop het verloop der spanten wordt afgezet, waarnaar vervolgens het hoek ijzer, waaruit de spanten worden vervaardigd, wordt gebogen tot het den juisten vorm ver kregen heeft. Dan zijn er de ponsmachines, die de gaten in de platen en spanten ponsen. Heel v at routine en handigheid is noodig, om zóó met de vaak onhandelbare platen om te sprin gen. dat, de gaten op de -juiste pjaats komen, en het werk toch met de noodige vlugheid ge schiedt. Ze kunnen het daar. Snel volgen de korte knapgeluiden elkaar op. Daarmede zijn die gaten evenwel nog niet klaar. Nadat in het ijzer de noodige gaten ge- ponsd zijn, komen deze onder de z.g. souve- remboor, die aan een zijde van de plaat de rand van het geponsde gat afschuint, omdat de klink- bouten er later met een z.g. verzonken kop in- geklbnken worden. Verderop staan de scharen, die het dikke ijzer als koek afknippen. Een volgende machine brengt op de platen de Schieling aan, d. w. z. een afschuining op de plaats waar de plaat over een andere heen komt te liggen. De groote pla ten worden met het zuurstofapparaat doorge sneden; de daardoor ontstane ruwe kanten wor den op een schaafbank van respectabele afme ting weggenomen. Dan gaan de platen naar de helling. Krenen hrengen ze'zoo .dicht mogelijk bij de plaats w>er ze wezen moeten, en eenmaal op de plaats gekomen, begint het werk van de klinkers. Oorverdoovend' is het lawaai van hunne, pneu matische 'klinkhamers. In korten tijd is de na gel geklonken. Intusschen staat de nageljongen alweer klaar met het volgende stukje rood gloeiend ijzer, zoo'n nietig onderdeel van het schip, dat toch aan hooge eischen moet voldoen. Rrrt? iRrrt, Rrrrrrrrt. Klaar. De volgende. Zoo gaat het steeds door. Hoeveel duizenden van die nagels zouden verwerkt zijn en nog ver werkt moeten worden? Maar thans is de houw van Loodsboot No. 16 reeds zóó ver, dat de tewaterlating binnenkort zal kunnen plaats hebben. Het te water laten is altijd een gewichtig moment voor de bouwmeesters en een interes sant gezicht voor de toeschouwers, 'n dit geval wordt de beteekenis ervan nog vergroot door de hierboven reeds uiteengezette oorzaken. Wij gelooven, dat velen gaarne zulk een tewater lating zouden willen zien, hoe zoo'n schip de helling afglijdt en in zijn element terecht komt. En dit nu is de „buitengewone gelegenheid", die wij aan het begin van dit stukje reeds no teerden. De directeur van 's Rijkswerf heeft fi.1. het voornemen, belangstellenden de gele genheid te geven deze gebeurtenis bij te wonen. Bijzondere toegangsbewijzen behoeven hiertoe niet te worden aangevraagd; met uitzondering van kinderen zonder geleide zal iedereen worden toegelaten. De juiste datum zal nog nader worden bekend gemaakt. Deze toelating van belangstellenden op zoo ruime schaal is een proefneming. Want reeds is de kiel gelegd voor een tweede loodsboot, en dus zullen, na deze eerste.tewaterlating, in de toekomst meerdere volgen. Zal de ervaring met den eersten keer leeren, dat men ook dan weer in zoo ruime mate getuige zal kunnen zijn van het steeds weer interessante schouwspel? Wij hopen en vertrouwen er op. Voor velen is trou wens de werf geen onbekend domein meer, en i)ij de jaarlijksche wedstrijdfinales wordt ook steeds publiek toegelaten, en zoover wij weten is de ervaring in deze gunstig. Dat men nu de ïelegenheid uitbreidt, en iedereen in staat Stelt iet werk van 's Rijkswerf eens van dichtbij te aanschouwen, mag, meenen wij, door het Hel dersche publiek wel worden gewaardeerd1. Men can die waardeering het beste uiten door ge bruik te maken van de aangeboden gelegenheid en daarbij zich waardig en ordelijk te ge dragen, JHET VRIJE STRAND Bevordering van genoegen en veiligheid. Een oproep om steunt In ons Dinsdagblad wijdden wij reeds een uitvoerige beschouwing aan de toestanden op ons strand; het steeds in omvang toenemende strandleven, het gevaar van baden en zwem men in zee en de voorkoming van ongevallen. Wij deden daarbij een beroepvop het Ge meentebestuur, dat in de eerste plaats tot taak heeft preventief en regelend op te treden. Na besprekingen met verschillende personen, mee nen wij echter, dat het hierbij niet moet blijven, doch dat ook de strandbezoekere en -liefhebbers zelf de handen uit de mouwen moeten steken, ter bevordering van hun genoegen en hun vei ligheid. „Voorkomen is beter dan genezen", moet hier het richtsnoer zijn. Wij zouden ons er nu toe kunnen bepalen om de aandacht van publiek en overheid bij voortduring op het belang van deze zaak te vestigen en, dan af te wachten, wat men verder zal doen. Bij nader inzien komen wij echter tot de overtuiging, dat het niet raadzaam is ten deze een afwachtende houding aan te nemen en wij zullen, dan ook, terwilie van dit publiek belang, het initiatief nemen. Waartoe? Wij willen dit even uiteenzetten. Wij wezen er Dinsdag j.1. reeds op, dat in Zandvoort een uitnemende organisatie bestaat. Ook te Scheveningen is dit het geval. Daar heb ben de geregelde bezoekers van het z.g. „stille strand" een organisatie gesticht, de vereeniging „Het Stille Strand", welke gedurende haar be staan reeds veel nuttig werk heeft verricht. Geregeld pleegt zij overleg met de overheid over genomen en te nemen maatregelen, ter bevordering van orde en veiligheid. Daarnaast heeft zij op het strand zelve reeds vele verbe teringen tot stand gebracht. Zoo zijn er op ver schillende plaatsen reddingmiddelen opgesteld; is er een politie-post met verbandmateriaal en brancard gekomen; heeft zij bewerkt, dat langs de zee een strook vrij van tenten blijft voor de wandelaars, enz., enz. Het nut van een dergelijke vereeniging nader aan te toonen, achten wij verder overbodig, de feiten spreken voor zichzelf. Te 's-Gravenhage en ook te Zandvoort be staan, zooals reeds gezegd, vrijwillige reddings brigaden, die menigeen van den dood gered hebben. Met hoeveel succes dé overheid ook zou kun nen optreden, vaststaat, dat de particulieren moeten meewerken. Immers, het aanstellen van „menschenredders" ligt niet direct op den weg van de overheid, daarvoor moet het publiek zelf zorg dragen. b Daartoe dienen goede zwemmers en zwem sters zich aaneen te sluiten en zich bereid te verklaren in het belang van de gemeensdiap enkele uren ter beschikking te zijn, om zoo- noodig hun diensten te verrichten. Ais de Ge meente daarbij de helpende hand biedt, door voldoende reddingsmateriaal en andere instru menten aan de brigade in bruikleen af te staan, dan is de zaak gezond. Wat wij ter bevordering van de publieke vei ligheid en orde noodig hebben is dus: lo. Een vereeniging van geregelde strand- bezoekers (vooral tent-eigenaren op het vrije strand); 2o. Een vrijwillige reddingsbrigade. Het komt ons voor, dat voor Helder, althans voorloopig, beide doeleinden kunnen worden gecombineerd in één vereeniging,.dien wij den naam van „Het Vrije Strand" zouden willen' geven. Het Roode Kruis te dezer plaatse ging reeds voor. Door deze organisatie is reeds gezorgd voor de aanwezigheid van een vejtoandkist en een brancard, welke in beheer zijn bij de bad meesters. 0 m Om in verband met het reeds gevorderde seizoen tot een spoedig resultaat te komen, doen wifthans den volgenden OPROEP.- Aan alle strandtoezoekers, zwemmers en zwemsters. Geeft U omgaand schriftelijk op, indien U met het beginsel instemt, voor een te stichten vereeniging „Het Vrije Strand", welke beoogi a. behartiging en bevordering vpn 'de be langen der strandtoezoekers; b. het scheppen van orde eh regelmaat op het vrije strand; c. het nemen van voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid van baders en zwemmers; d. het in stand houden van een vrijwillige brigade tot redding van drenkelingen. Het zal waarschijnlijk noodig blijken van de leden een zeer geringe bijdrage te vragen voor j door de vereeniging te maken kosten, doch dit behoeft vobr niemand een bezwaar te zijn en is bovendien van later zorg. Hoofdzaak is, dat de organisatie met bekwa men spoed tot stand kome! Zij, die instemmen met de oprichting eerrer vereeniging met het vorenomschreven doel, worden verzocht zich schriftelijk aan te mekten aan ons bureau, Koningstraat 29, onder opgave van naam en adres. Ook ligt pp ons bureau een lijst ter teekening, waarop men zich eveneens kan aanmelden. Terwijl wij pogingen in 't werk zuilen stellen de leiding over te dragen aan een voorloopig comité, hopen wij, dat mén zich in grooten ge tale zal aanmelden. Zoo spoedig mogelijk zui len dan alle belanghebbenden worden opgeroe pen voor een bijeenkomst op nader te bepalen datum, uur en plaats. Mogen velen denken aan het lot van den aimen Kroonstuiver, die bij voldoende voor zorgsmaatregelen wellicht gered ware! Moge zijn verscheiden althans ten gevolge hebben, dat het publiek wordt wakker geschud en ver dere ongevallen zooveel mogelijk worden voor komen 1 Reeds verklaarden in te stemmen met boven bedoelden oproep: W. Houwing, Burgemeester; J. Kamman, gemeente-secretaris; dr. M. J. W. Rienks, dir. gem. geneesk. dienst; J. Jager, hoofd eener school; dr. A. Grünwald, school arts, voorzitter Ver. „Het Wlitte Kruis"; G. W. Gratama, Commissaris van Politie; K. Helder, Inspecteur van Politie; Mevr. J. L. Redeke Hoek, troepleidster Meisjes-gezellen; "W. Bier steker, Voorzitter „Helder's Belang"; dr. P. van den Nieuwerihuyzen, aria 'V'"f

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5