Zomer-Uitverkoop' Deze week extra aanbieding van Coupons en Restanten tegen belangrijk verminderde prijzen. Inkrimping onderwijzend personeel Otnderwilsbenoemlngen. Jaarwedde Gemeente-ontvanger. Ingezonden mededeettng. LEO. ooKSS!1^''Jaoob Backop'ei1 Ja- jaar, dochter van Camelia Vlaming en Maria aooger. 12 en 13 Augustus. -herate Ned. Revue Gezelschap Dlrectlé Sen$ If*.Opvoering revüe: „Nou, Nou, Casino, 8 uur. GEMEENTERAAD. B. en W. hebben aan den Raad een schrij ven gericht van den volgenden inhpud: Met 1 September a.s. zullen, in verband met daling van het aantal leerlingen'en door dat de nieuw ingeschreven leerlingen over de drie opleidingsscholen worden verdeeld, aan school No. 14 vijf leerkrachten overcompleet worden, zoodat het noodig zal zijn een gelijk aantal leerkrachten te ontslaan. Naar onze meerling moeten dit in de eerste plaqts zijn zij, die om gezondheidsredenen, vanwege hun leeftijd of tengevolge van an dere omstandigheden daarvoor in aanmer king wenschten te komen. In casu zijn dit: Mevr. M. O. O. A. P. Raebei, onderwijzeres aan school No. 12, Mej. A. Wijn, onderwijze res aan school No. 14, W. Bakker, onderwijr zer aan school No. 9, Ch. L. v. d. Bilt, onder wijzer aan school No. 8 en G. van Dijk, on derwijzer aan school No. 14. De dirie eerstgenoemde leerkrachten zullen aan een geneeskundig onderzoek ingevolge de bepalingen der Pensioenwet 1922, Stbl. 240, worden onderworpen, terwijl de twee laatstgenoemden onmiddellijk voor op wacht geld stelling in aanmerking moeten komen. Er ia evenwel niet met eenige zekerheid te zeggen, dat de drie leerkrachten ook inder daad ongeschikt zullen worden verklaard, terwijl evenmin met zekerheid is te zeggen, dal het rapport omtrent meerbedoeld onder zoek zóó tijdig zal zijn ontvangen, dat ge noemde leerkrachten reeds met ingang van 8eptemt>er a.& op eigen verzoek ontslagen kunnen worden. Eet komt ons College daarom wenschelijk voor dat alle hiertx>ven genoemde leerkrach ten met ingang van 1 September a.s. we gens opheffing van de betrekking worden ontslagen, voor de drie eerstgenoemden in afwachting van den uitslag van het genees kundig onderzoek. Bolanghebbenden zelf kunnen1 zich hiermede geheel vereenigen. Om dit ontslag wegens opheffing der be trekking voor allen mogelijk te maken, zul len, waar niet alle vijf leerkrachten aan school No. 14 verbonden zijn, vóór 1 Sep tember a.s. enkele overplaatsingen van per soneel noodig zijn. Een desbetreffende voordracht is door het College bij den Raad ingediend. Naar aanleiding van het in 's-Raada ver gadering van 17 Juli. ji. om prae-odvies in handen van B. en W. gestelde adres van de Afdeeling Helder van het Nederl. Onder wijzers-Genootschap deelen B. en W. thans aan den Raad mede, dat het, nu te voorzien is dat een paar leerkrachten op wachtgeld gesteld zullen moeten worden, niet in hun voornemen ligt en ook nimmer de bedoeling van het College is geweest, thans te bevor deren, dat nieuw personeel aan de openbare lagere scholen in vasten dienst zou worden aangesteld. Handelsonderwijs La DdL 24 April j.L besloot de Raad de z.g.n. „zeevaartklasse"- van school No. 15 over te plaatsen naar school No. 8, ten einde te voorkomen, dat aan eerstgenoemde school door de benoeming van den heer D. Blom een vacature zon ontstaan, die zon moeten worden aangevuld. Door de onderbrenging van de voorberei dende klasse der Normaalschool in school No. 15, waartoe in de vergadering van 30 April j.L besloten werd, werd evenwel weder de aanstelling van een tijdelijke onderwijze res noodzakelijk. Deze tijdelijke aanstelling geschiedde om, nadat de inschrijving van nieuftre leerlingen^ zou hebben plaats gehad, te kunnen beoordeelen of al dan niet een vaste leerkracht aan de school zou moeten worden verbonden. Thans, nu deze inschrijving heeft plaats gehad en de toelatingsexamens zijn gehou den, blijkt, dat het vermoedelijk aantal leer lingen bij den aanvang van den nieuwen cursus aan school No. 15 zal zijn als volgt: 9e leerjaar 25 leerlingen, 8e ±42 7e 72 voorbereidingsklasse Rijks Normaalschool 24 leerlingen, 7 zoodat gevormd moeten worden een 9e, twee 8e en drie 7e klassen, terwijl de voor bereidingsklasse voor de Normaalschool een afzonderlijke klasse zal vormen, alzoo 7 klassen. Volgens de berekeningen van het betrok ken hoofd zou een nieuwe leerkracht aan gesteld moeten worden. Naar de meening van B. en W. is vooralsnog deze benoeming niet noodzakelijk, evenals de Inspecteur van het L.O. deze niet noodzakelijk acht. Evenwel moet in dat geval een vakonderwijzer voor 6 lesuren per week worden aangesteld. B. en W. stellen voor in dien igeest een "besluit te nemen. Opheffing 7e leerjaar. iB. en W. stellen voor het zevende leer jaar aan school 4 met ingang van 1 Septem ber op te heffen. Het aantal leerlingen voor deze klassen bedraagt thans ongeveer 147, die'zullen worden verdeeld over 5 klassen, waardoor één zevende leerjaar kan verval len. Nu de heer J.-van Hoek eervol ontslag hééft gevraagd, kan dat gevoeglijk gebeu ren. Verder vragen B. en W. machtiging vergunning te v.erleenen dat aan 7 andere scholen geen 7e leerjaar wordt verbonden. Ontheffing bouwverordening. B. en W. stellen voor aan A. Dienaar ont heffing te verleenen van het bepaalde bij art. 16 le lid der Bouwverordening, ten be hoeve van den'verbouw van het perceel Kei- zerstjjpat 61. Wijziging Keurloonen geslacht Aangezien het tweede lid van art. 1 der Verordening op de heffing van Keurloonen van slachtvee en vleesch in den tegenwoor digen vorm eene onbillijkheid oplevert voor hen die vleesch van buiten ingevoerd ver- koopen, stellen B. en W. een wijziging in de vigeerende verordening voor. V ergnnnlncsrechten. Door P. Pluijlaar, de N. V. Oafó „De Pool"' T. Smits, A van Weelde, E. Woud, de N.V. „Zeebad Huisduinen" en de wed. S. Zwaan, worden bezwaren ingebracht te gen hunnen aanslag in het vergunnings recht voor het jaar 1923/24. B. en W. stellen voor overeenkomstig de deskundige adviezen te beslissen, tengevolge waarvan de aanslagen van P. Pluijlaar en A. van Weelde worden gehandhaafd en de overige bestreden aanslagen tot een nader bedrag worden teruggebracht -Bij circulaire noodigon Gedeputeerde St! ten den Raad uit indien deze verlaging van de jaarwedde van den Gemeente-Ontvanger wenschelijk mocht achten, hun wel te willen mededeelen op welk bedrag men genoemd) wedde wenscht te zien bepaald en of het vei laagde bedrag naar 'sRaads oordeel reed) voor den tegenwoordigen titularis, dan wel eerst in geval van vacature moet worden vastgesteld. Waar de Raad den Bsten Augustus 1922 reeds besloot, naar aanleiding van een der gelijk verzoek van Gedeputeerde Staten, om geen verlaging van de wedde van den Ont vanger in overweging te geven, en sindsdien de werkzaamheden van den Ontvanger in geen geval zijn verminderd-, integendeel door de nieuwe voorschriften van de begroo ting en rekening der gemeente zeer zeke zullen vermeerderen, meenen B. en W., in overeenstemming met het advies van d) Oommissie van- Overleg voor Ambtenaars- aangelegenheden, thans eveneens te moeten voorstellen meergenoemd Ooilege in over weging te willen geven de jaarwedde van den tegenwoordigen functionaris te hand haven. 'Mochten Gedeputeerde Staten van oordeel zijn,-dat de functies van hoofd van den Op haal- en Stortingsdienst en hoofd van den Contróledienst der belastingen voor de toe komst zonder afzonderlijke bezoldiging aan den Ontvanger kunnen worden opgedragen met welk. oordeel de Commissie van Overleg en het College van B. en W. het niet eens zijn dan meenen B. en W. dat de jaarwedde voor den eventueelen opvolger zou moeten worden, bepaald op 4000,tot 5000,—. Zij stellen derhalve voor Gedeputeerde Staten in den door hen aangegevenzin te adviseeren. Gratificatie. B. en W. geven den Raad in overweging, evenals -zulks reeds aan een viertal wedu wen, die in een -gelijk geval veikeerden, is geschied, tot wederopzegging een jaarlijk- sche gratificatie te verleenen van 100. te rekenen vanaf 22 November 1922, aan de wed. A. van OsVan Waart, welk be drag, ingevolge de vroeger vastgestelde, al gemeen geldende regeling, wordt verhoogd met een tijdelijke toelage van 50. Bedoelde weduwe heeft geen recht op pensioen. Tapverbod Jubileumfeesten. Bij adres dd. 20 Juli 1923 verzoekt het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder" den Raad om gedurende de dagen, waarop de feesten zullen worden gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig Regeerings- jubileum van Hare Majesteit de Koningin, een tapverbod van sterken drank voor deze gemeente in te voeren. [De Minister van Arbeid, H. en N. heeft in een schrijven aan B. en W. dit College uitgenoodigd de wenscheljjkheid te overwe gen of gedurende de dagen, waarop de hier boven bedoelde feesten zullen worden ge houden; een tapverbod van sterken drank Voor deze gemeente raison heeft. Daar het niet uitgesloten is, dat er bij het vieren van deze feesten meer dan anders misbruik van sterken draifk zal worden ge maakt, geven B. én W. in overweging om gedurende de zooeven genoemde dagen een tapverbodi van sterken drank uit te vaar digen. Opheffing betrekkingen. In verband met de heffing van belasting op het ingevoerd gedistilleerd in deze ge meente werden destijds in dienst genomen kommiezen en een dienstgeleider met den titel van hoofdkommies. Hoewel de heffing van plaatselijke belas ting op het gedistilleerd sedert 1 Januari 1918 niet meer plaats heeft, bleven de kom miezen en de hoofdkommies nog in dienst, omdat zij voor de plaatselijke inkomstenbe lasting noodig waren. Thans stellen B. en W. den Raad voor met ingang van 1 Januari 1924 op té heffen de betrekking van kommies- en hoofdkommies bij den Contróledienst der Belastingen qp den loontal»el voor de ambtenaren in dienst der Gemeente Helder in dien zin te wijzi gen. HAAGSCHE BRIEVEN. De toestand aan de Laakbrug. De Gemeente-administratie. De HildebrandfHet Regeerings- Jubileum. 's-Gravenhage, 10 Augustus. Met een enkel woord hebben wij reeds ge wezen op den wantoestand aan de Laakbrug. Het enorm toegenomen rijverkeer over den Rijswijkschen weg de hoofdverbinding Am sterdamDen Haag—Rotterdam eenerzijds en de steeds meert oenemende scheepvaart in de Laakhaven anderzijds, hebben het noodza kelijk gemaakt, "dat de bestaande brug werd ge moderniseerd. Daaraan wordt thans gewerkt en er is nu een noodbrug aangelegd om de ver binding te onderhouden. Vooral deze, hulpver binding heeft een onhoudbaren toestand in bet leveni geroepen, die dringend voorziening vereischt. Het is niet de eerste maal, dat 'ineeningsver- schillen tusschen Rijk, Provincie en Gemeente oorzaak zijn van groot ongemak en op-onthoud voor bet publiek. Dat schijnt ook thans het ge val te zijn, betgeen kan worden opgemaakt uit betgeen daarover gezegd wordt djoor de Com missie van Rapporteurs uit de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. Wij lazen bet volgeïéle: „Gewezen werd verd-er op den toestand bij de Laakbrug. Hierbij werd opgemerkt, dat de taak van verbetering in dit geval rust op de gemeente 's-Gravenhage." [En Gedeputeerden antwoordden hierop: „Wat den toestand -bij de Laakbrug betreft, wordt opgemerkt, dat deze aangelegenheid' thans een punt van ernstige gedachtenwisseling uit maakt tusschen de gemeente 's-Gravenhage en den Rijkswaterstaat, doch buiten bemoeienis van het provinciaal bestuur valt." Het is te hopen, dat deze gedachtenwisseling spoedig geheel beëindigd zal zijn! Hoe buitengewoon druk het verkeer over de noodbrug is, moge blijken uit de volgende cij fers. In den morgen van 17 Juli .tusschen kwart voor 12 en -12 uur passeerden: -trams 8, paarden en wagens 28, motorrijwielen 12, auto's 12, autobussen 7, handkarren 25, rij wielen 125. Tusschen 4 en 5 uur namiddag waren deze cijfers resp. 26, 88, 29, 87, 23, 30 en 2025; tusschen half 9 en half 10 des avonds resp. 10, '20, 32, 64, 24, en 900. Deze cijfers spreken boekdeelen! Kanaalweg 71-74 i f.DÏJtoWAI H Keizerstraat 116 Afdeeling Dames-Confectie. UllUlT TT ALI/ Afdeeling Manufacturen. 9<ag(^x^?(^)(ag)(gg)(96xagxa6>Qg'(ae>cgg>(3g)|ssx5g><5g><gg>cgg><3g'(9g>(3g(36)'5S)QS>(5g)g Onlangs heeft dan ook de vereeniging „Spoor- en Laakkwartier" een druk bezochte vergadering gehouden' om te protesteeren tegen) dezen wantoestand. Aanwezig waren o. m. de putaties van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te 's-Gravenhage, de K. N. A. O. en apdere organisaties. De heer Ter Hall, lid der Tweede Kamer, zou aanvankelijk het woord voeren, doch was plotseling verhinderd en werd nu vervangen door den heer Mooyman, lid van den Raad. Tot nu toe is elke poging om hierin veran dering te brengen tevergeefs geweest. Noch de actie van de pers, noch adressen van onze en andere vereenigingen hebben bij het Gemeen tebestuur iets uitgehaald en daarom is deze ver gadering belegd aldus de voorzitter. In de allereerste plaats wees spr. op het feit, dat nog steeds niet met de nieuwe brug is be gonnen, waardoor het -eind der misère nog -niet is te overzien. Verwacht had mogen woeden, dat na al het ongerief het gemeentebestuur met de werk zaamheden van de nieuwe brug zoo voortva rend mogelijk optrad, maar hiervan blijkt nog niets en daartegen protesteerde spr. -met kracht Nadat nog. eenige andere sprekers het woord hadden gevoerd, werd' met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De Vereen. Laakkwartier en Spoorwijk in een openbare vergadering bijeen ter bespre king van den toestand aan de Laakbrug, gehoord de rede van het raadslid, den heer W. Mooyman, over de slechte maatregelen door de Overheid hier getroffen, gehoord de verschillende klachten van de talrijke aanwezigen, protesteert tegen de houding van het gemeen tebestuur ih deze quaéstie aangenomen, en dringt er bij de bevoegde autoriteiten met kracht op aan, dat met den bouw van de nieu we brug onmiddellijk wordt begonnen en spoe dig die maatregelen te treffen, waardoor het drukke verkeer op dit nationale verkeerspunt zoo afdoend mogelijk geregeld wordt, en gaat over tot de orde van den dag". De bestuursleden van de ver. van Huurders van Gemeentewoningen èn van de Ver. „Die Haghe" sloten zich namens hun -organisaties Men zal nu met veel'-geduid moeten afwach ten, hoe de autoriteiten onderling de zaak uit- bij deze motie aan. vechten en na met papier, ook met bouwmate rialen gaan werken! Niemand zal ontkennen, dat de administraties van diensten en bedrijven der'groote gemeen ten zeer omvangrijk zijn- Degenen, die wel eens op de vele vindbare en onvindbare, be langrijke en onbelangrijke bureaux een kijkje hebben genomen, zullen Idat direct beamen. Er wordt veelal beweend, dat er op Rijks- en Gemeentebureaux steeds te veel ambtenaren en te weinig werk is, althans dat er door 'den uitgebreiden staf doodkalm wordt gearbeid of niet gearbeid. Natuurlijk schuilt hierin een zekere, mate van overdrijving en laten wij der gelijke beweringen voor wat ze zijn. Toch kan niet ontkend worden, dat de over heid in 't algemeen veel kwistiger bij- het aan stellen van ambtenaren is, dan de particulier en dat er wel eens arbeidskrachten overcom pleet zijn, voor wie een functie zoo noodig ge creëerd' wordt. In de Residentie zal thans een ingrijpende verandering plaats hebben. Eén der eerste be sluiten van den nieuwen Raad 'was ml. de ad- ministratiën der gemeentediensten te mecha- niseeren, d. w. z. waar mogelijk zullen de men- scheliijke krachten worden vervangen door ma chines, Dit zal dus tengevolge hebben, dat het personeel kan worden ingekrompen, hetgeen althans theoretisch een aanzienlijke be sparing zal opleveren. B. en W. hebben deze besparing nog onder cijfers trachten te bren gen, doch wij willen- eerst eens afwichten, óf er inderdaad bespaard zal worden! Want zooals het meer gaat, wordt overcompleet personeel en dat is een geluk voor de menschen! nogal eens hier en daar „ingeduwd", waardoor de kosten zich slechts verplaatsen. Bovendien is het aankoopen van machines een werkje, waarbij de overheid o. a. de Post zich nogal eens in de vingers gesneden heeft, door onvoordeelige contracten {schrijven met dubbel krijt!) en niet-deskundige aankoopen. Wij zullen dus- moeten afwachten. In elk geval is deze bezuinigingspoging goed bedoeld en kan er wellicht nog wel iéts uit groeien. De „Hildebrandt", daarover hebben wij bet al eens mieer gehad'. Indertijd hebben wij de wenschelijkheid betoogd om dezen gestranden, voor slooping bestemden Duitschen kruiser, welke eenige jaren het Scheveningsche „stille strand" sierde, een bestemming te geven of Je boel op te ruimen. Wij opperden toen het denkbeeld den kruiser in den zomer in te richten als caf£, wat onge twijfeld op dit overdrukke strand succes zou hebben opgeleverd'. Doch de ondernemende geest, welke daartoe onmisbaar was, vertponde zich niet en zoo bleef de „Hildebrandt" een zwijgend moment voor gevallen grootheid. Eenerzijds gebeukt door de "felle Westerstor men, anderzijds beklommen-door jong en oud.- Verleden jaar is men echter met 'de afbraak begonnen en wij hebben met belangstelling het snijden van de dikke stukken ijzer met de steekvlam aanschouwd. Alles werd afgehakt, op een lorrie geheschen on weggevoerd. Zoo successievelijk verdwenen masten, schoorstee- nen, commando-brug, dekken, machines en de romp werd al lager en lager. Reeds dit voor jaar was het zeker, dat er nu een einde aan zou komen. En dat is ook het geval geweest. Slechts een gedeelte van de kiel en de span ten was overgebleven en die moesten nog op andere wijze worden weggevaagd. De Genie zcu daarop haar krachten beproeven en zoo gebeurde het, dat een gedeelte van het omlig gende strand en duinen op zekeren dag werd afgezet door politie en dynamiet er de laatste hand aan legde. Zoo verdwenen de laatste over blijfselen van „Seiner Majestats „Hildebrandt" S. M., die thans eveneens te Doorn zit om vergeten te worden1! En zoo zal ook nog eenigen tijd slechts „de kruiser aan bet stille strand" een herinnering zijn, slechts geboekstaafd door fotografiën- en prentbriefkaarten. Weet men, dat onder Petten ook nog een (Engelscbe) kruiser op 't strand zit? Men mocht het -eens vergeten! Dezer dagen verscheen een uitvoerig pers communiqué over de voorbereiding en bet voor-i loopig programma der Jubileumfeesten in de Residentie. Opdat men een indruk -zal krijgen van wat de Hofstad op dit gebied- dénkt te pres toeren, geven we het hier weer. 8 Dezer wérd- alvast in „Pulchri Studio" de tentoonstelling geopend van Haagsche schil der- en beeldhouwkunst der laatste 25 jaren. Over eenige weken zal een tentoonstelling van architectuur worden geopend in den Kunst kring. Einde Augustus vangt aan de tentoon stelling voor letterkunde, Javastraat 26. Deze gebeurtenissen vormen élk een onder deel van de herdenking van het regeerings- jubileum van de Koningin. De groote dagen alhier zullen echter zijn: Vrijdag 31 Augustus en Zaterdag 1 September. Donderdag 30 Aug. zal de herdenking reeds een meer algemeen karakter verkrijgen. Op dien dag wordt ge opend het -bloemenfeest in den dierentuin. 's Avonds zullen op straten en pleinen, op een 35-tal plaatsen koren zich doen hooren en muziekuitvoeringen plaats hebben. Daarna zal, vanaf het platform van de gebouwen der le Kamer der Staten-Generaal aan de zijde van den Hofvijver bij' bet Buitenhof, zang en mu ziek voor de goede stemming zorg dragen. Het carillon van den St. Jacobstoren zal volkslie deren doen booren. Voorhóut en Vijverberg werden verlicht en een fakkeloptocht wordt gehoudènJ Op haar verjaardag zal de Koningin zich des middags te 1 uur van haar landhuis aan den Ruyge Hoek begeven naar het paleis aan het Noordeinde. Op verschillende plaatsen zal haar een ovatie gebracht worden. De vereenigingen, die de Koningin hulde zullen brengen op het Malieveld, zullen worden opgesteld met de praalwagens, op Plein 1813 en vervolgens langs het paleis trekken. Te ongeveer 3 uur zal de groote huldiging plaats vinden op het Malie veld. Een koor onder leiding van dr. Joh. Wa genaar zal H. M. toezingen. Koeberg's Cantate zal onder zijn leiding worden uitgevoerd. Bij deze gelegenheid wordt H. M. de gedenkpen ning, welke het comité'heeft doen slaan, aan geboden. Des avonds zal van gemeentewege op het Malieveld een groot vuurwerk worden ontsto ken, terwijl een algemeene illuminatie zal plaats hebben, i Op Zaterdag 1 September des middags wordt de Koningin door de oudere kinderen op het Malieveld toegezongen. Denzelfden middag heeft op Houtrust het groote Sportfeest plaats. Tegen den avond is een z.g. Gondelvaart georganiseerd van de Laakhaven af tot de Wittebrug. Met verlichte booten wordt, als het donker is, teruggevaren. 's Avonds, wordt door bet comité aan de Ko ningin een kunstavond' aangeboden in het Kur- haus te Scheveiiingen, na afloop waarvan op zee een vuurwerk wordt afgestoken. Maandag September is de dag van de kin derfeesten in den Hertenkamp, op Schevenin- gen, in de Bataaf, In de Bloemenwijk en op het Speelterrein aan de Beijerstraat. In de wij ken worden verder feesten georganiseerd en wedstrijden gehouden. Den volgenden dag, 4 September, wordt een Oranje Nassau-tentoonstelling geopend'In de Gotische zaal. Op het Malieveld worden de paarden voorgevoerd van de vereeniging ,Het Trekpaard", bij welke gelegenheid vanuit Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland H. -M. hulde zal worden gebracht. De tentoonstelling van paarden en rundvee zal 5 en 6 September geopend blijven, daarna heeft op 7 en 8 September op het Malieveld plaats een concours-hipplque. Op Woensdag 5 September wordt in dé ver schillende kerkgebouwen dienst gehouden. Des avonds zullen met medewerking van de tooneel- vereenigingen opvoeringen worden gegeven in het Gebouw voor K. en W. en in den- Die rentuin. Ook zullen in verschillende kerkge bouwen koren zingen. Naar wij- vernemen, zal ongeveer half Augus tus het officieel programma verschijnen, waar in bijzonderheden omtrent de herdenkinz wor den medegedeeld. Van wege het gemeentebestuur zullen ter gelegenheid van het jubileum eenige stadsge deelten worden versierd en verlicht. Zoo zullen o. m. in de binnenstad, het Lange Voorhout, Kneuterdijk, Lange Vijverberg, Korte Vijverberg en Tournooiveld eiorno verlicht worden. De bedoeling is aan de boomen een aantal gloeilampen, omgeven door celluloid ballons te bevestigen, zoodat een plafond van licht wordt verkregen, wat vooral bij avond een feeërieken indruk zal maken. Het spreekt vanzelf, dat er door de verschil lende buurtcomité s, particulieren en vereeni gingen nog meer op touw wordt gezet, doch daarover wellicht later. UIT DEN OMTREK. Schagen. De accijns op het geslacht bracht over het eerste halfjaar van 1923 5.130.595.32 op tegen ƒ4.486.499.90 in het eerste halfjaar van 1922, dat geeft dus voor het eerste halfjaar 1923 eene hoogere ontvangst van 644.095.86. Dit zijn de accijnzen van binnenlandsch slachtvee, de hef fingen van het buitenlandsch ingevoerd vleesch hebben op eene andere wijze plaats, en vallen dus buiten genoemde ontvangsten. Voor den algemeenen toestand van ons land zijn dit ver blijdende cijfers. Terwijl toch de accijnzen op alcohol, op allerlei soort van bedwelmende dran ken, afneemt, zijn die op het vleesch belangrijk vooruitgegaan, waardoor Indirect het bewijs wordt geleverd, dat de Nederlandscbe natie in haar geheel in moraliteit vooruit gaat. Ook wordt daardoor het bewijs geleverd-, dat de algemeene toestand niet zoo slecht Is, als in enkele pessimistische kringen wel wordt be weerd. Het gebruik van vleesch toch is in de meeste gevallen een bewijs van weelde en hoe wel vleeschvoeding we) gewensebt is, eene on misbare levensbehoefte is ze zeker niet. Men kan op eene goedkoopere wijze de noodige eiw^stoffen en vetproducten verkrijgen. De toename van onze vleeschaccijns getuigt mede van eenen toenemenden binnenlandschen vee handel. Dit is een buitenkansje voor den veehandel, want met den uitvoer ziet het er treurig ujj. Men zie onze cijfers over Juli. De hooge hool- opbrengst zal den veehandel ook ten goede ko men. Reeds nu worden er koopen gedaan, die bij minder hooi en gras zeker niet gedaan zou den worden. Zoo werden er reeds jongvee en magere gelde koeien gekocht, om die op de groote herfstmarktea weer op de markt te bren gen. Geldekoeien zijn dan ook hoog en vast Besteed werd op de Schager markt van 9 Aug. 350 a 400 of 60 a 65 cent per pond. Vette koeien waren bij een grooten aanvoer trekkend met iets lager in prijs; voor le kwaliteit werd 1.30 a 1.35 per KjG. betaald; 2e soort 1.25 a 1.30; 3e soort ƒ1.15 a 1.20. Prijzen van 515 ontvingen K. Zander te Schagen en C. Smit Pz., Barsingerhorn. Melk- en kalfkoeien, prijshoudend, trekkend; nuchtere kalveren prijshoudend 15 a 20, matig vlug, voor de wei 5 meer. Vette schapen waren stil, de ver liezen van de laatste weken maken de kooplui voorzichtig. Voor vette uitvoerechapep werd j 51 betaald; magere voor de wei 35 a 46; vette lammeren voor de slacht 35 a 36; lam meren voor de weide 32 a 34; vette vleesch- varkens 38 a 39 cent; bijzonder goede kwaliteit 40 cent; vette spekvarkens 35 a 86 cent. Tegen deze prijzen was de handel vrij goed. De Vereeniging tot Evangelisatie in Noord- Holland heeft besloten verschillende openlucht- bijeenkomsten in Hollands Noorden te houden. In de gemeenten Anna Pauiowna, Barsinger horn, Kolhorn, Wieringerwaard, Winkel en Nieuwe Niedorp is daarvoor reeds toestemming ontvangen. De heeren A. Perdeck te Almelo, Ds. D. E. Boeke en R R Posthuma te Schagen, P. Boon te Breezand, Ds. J. Koojj te Broek op Langen- djjk hebben hunne medewerking toegezegd. De afdeeling Zijpe yan de HolL Mtf. van Landbouw zal op 24 SepL te Schagerbrug eena tentoonstelling houden. De heer W. D. Niestadt te Schagen, Beer. van de. Voetbalvereeniging „Sparta" aldaar, is verkozen tot. lid van het Hoofdbestuur van des Noord-Hollandschen Voetbal-Bond. Gedurende de 4 volle weken in Juli, van 1 tót 28 Juli, werden uit" ons land 293 runderen naar het buitenland uitgevoerd en wel 100 naar Tsjecho-Slowakije, 2 Mexico, 8 Denemarken, 51 Oostenrijk, 76 België en 50 naar Dui toch - land. Mond- en klauwzeer. Op einde Juni was de stand van het mond- en klauwzeer in ons land als volgt; de cijfers achter deze opgave geeft den stand op einde Juli aan: Gelderland 2 veebeslagen in 2 gemeenten: 3—1. Utrecht 1 veebeslag in 1 gera.: 11—6. Noord-Holland 1 veebes. in 1 gem.: geene. Zuid- Holland 52 veebes. In 33 gem.: 81—13. Zeeland I veebes. in 1 gem.: geene. Noord-Brabant 2 veebes. in 2 gem.: 1—1. Limburg 7 veebes. in 4 gem.: 94. j Op einde Juni was de stand van het mond en klauwzeer in ons land als volgt: Gelderland 2 veebes. in 2 gem. Utrecht 1 veebes. In 1 gem. Noordholland 1 veebes. in 1 gem. Zuid-Holland 52 veebes. In 83 gem. Zee land 1 veebes. in l gem. Noord-Brabant 2 veebes. in 2 gem. Limburg 7 veebea in 4 gem. Einde Juli was de toestand: Gelderland 8 veebes. in 1 gemeente. Utrecht II veebea in 0 gem. Zuid-Holland 81 veebea in 18 gem. Noord-Brabant 1 veebea in 1 gem. Limburg 9 veebes. in 4 gem. J?L Zuid-Holland neemt de ziekte dus nog altijd toe; in Noord-Holland en Zeeland kwam zij einde Juli niet meer voor. Do vlekziekte neemt in Hollands Noorden sedert eenige dagen belangrijk toe. Ze is voor geworden611 6611 schadepost Burgerlijke «kind van Texel van 3—10 Augustus 1028. Booca en CJhrlstine SSf® rAlm« Mars°^l- ScW??RE1£_ J®cob Jan Hendrik ^hraag en Eva Smit in n J Geertje Vlaming, oud 26 Wielingen, 10 Aug. 1923. In gezelschap van burgemeester Kolff Ja be ex"-Kroanprins gisternamiddag na zijn bijna 8 weeksohè reis naar huize i/oorn, weder ln de pastorie te Oosterland alnler gearriveerd. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Sportfeesten Vereeniging voor Vreemdélii»- ^erkeer te Julianadorp, terrein Laxuge- Bö 23 Angnstna.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6