E COURANT NEELS, Keizerstraat 62-63. Derde Blad. Uitverkoops-Prijzen. VAN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1923. A MSTEBDAMSCJHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Het is -wel een eigenaardige tegenstelling, zoo van vacantie terug uit het bezette gebied in Duitschïand, waar alles wat men ziet eni hoort is als evenizoovele variaties op het thema „el lende" en „ondergang", te vallen middenin de voorbereidingen voor onze vaderlandsche jubileumsfeesten I Vóór dat men Amsterdam bereikt, wordt trouwens deze overgang al voor bereid. Daar,, in het bezette gebied: de verve- looze huizen, de leege winkels, de slechte reis gelegenheid, de uitgestorvenheid na negenen 's avonds, als wanneer er geen fiets- of rijtuig- verkeer meer mag plaats hebben, de doffe be rusting en verborgen opstandigheid, en dadelijk daarop, vlak over de grens al, het ge krioel van duiziende dagjesmenschen, die met goedkoope treinen de „mooie plekjes" bezoe ken het onvervalschte Jordaansch en Zee- dijksch mengt zich allerwege met het Overbe- tuwsche en Veluwsche dialect! de wat rau we, losbandige vacantie-stemming van den ge middelden Hollander en speciaal van den ge middelden Amsterdammer, de goed-onderhou- den huizen, de volle winkels. 't Is ook hier, zeker, de laatste jaren geen rozengeur en maneschijn maar er is, óók zeer zeker, reden tot dankbaarheid als men even naar de „buren" (ook zelfs naar die in andere dan oostelijke richting) kijkt! En dat dit gevoel van dankbaarheid een rol zal spelen bij de aanstaande feesten, staat wel vast. Wie geen andere reden tot feestvieren kan vinden bij dit 25-jarig Regeerings-jubileum, kan hierin, in dit «gevoel, dat zich voor een oogenblik even wenscht baan te breken, nog wel een rechtvaar diging zien. Langzamerhand dan komen al meer en meer details los van het hoofdstedelijk feestprogram ma. Het Centraal Comité der Huldigingscom missie hier ter stede blijkt daarbij zijn naam eer aan te doen en vooral terecht! aan te sturen op een centraliseering, op een smaak volle eenheid in de vreugde-uitingen. Zoo hééft het allereerst getracht eenheid te brengen in de versiering van den weg waar langs de intocht van de Koninklijke familie zal plaats hebben. Daartoe had het vanaf het Wil. lemspqrk-station, waar H. M. met Prins Hen drik en hun dochter zullen aankomen* een ver siering ontworpen, die zich als één onafgebro ken vaandel-saluut zou moeten getoond heb ben. Dit plan echter uit te voeren langs den geheelen geprojecteerden weg, kwam, bij' nader inzien, te duur uit en waar, in overeenstem ming met den wensch der Koningin zelf, bij de feestviering zooveel mogelijk soberheid betracht moet worden, besloot men dit gestyleerde oranjevaandel-saluut alleen volledig te hand haven in de Leidschestraat, waar de diverse winkeliers grootendeels gemeenschappelijk de kosten zullen dragen en voor het overige ge deelte van den weg dit plan slechts schematisch, met behulp van boekversieringen op de stra ten, enz., tot stand te brengen. Aan de parti culieren, die zich ook eenige moeite willen ge ven, wordt 't dan overgelaten zooveel mogelijk „in stijl" te blijven, en terwille van het goede doel dezen keer hun individualistische vrijheids* drang wat in te perken. Wij zijn altijd, in vergelijking met onze Zuidelijke buren* de Belgen en de Pranschen, slechte feestvierders geweest. Laat ons dezen keer trachten daar eenige verbetering In te brengen en althans naar eendgen „stijl", naar een zekere, ook uiterlijke, eenheid te streven. t Bij de uitbreiding, die in de laatste jaren het tentoonstellingswezen in ons land ondervond, ging er wel een week voorbij, dat er weer niet een of andere nieuwe tentoonstelling ge opend werd?! geraakte een dergelijk stee- ven maar al te zeer verloren. Exposities wer den, in het verloop dier jaren, dikwijls niet veel anders dan met min of meer succes, door min of meer handige zakenlieden op touw gezette „publieke offerten"De Haagsche corres pondent van dit blad heeft daar op zijn wijze, onlangs, ter gelegenheid van de opening der Internationale Tentoonstelling te Scheveningen, ook op gewezen. (Tentoonstellingen, die inderdaad dien naam verdienen, zooals b.v. de in vroeger jaren, aan den overkant van het IJ gehouden E.N.T.OJ3. (Eerste Nederlandsche Tentoonstelling Op Scheepvaartgebied) er eeni was, blijven licht bakens in zee, waarvan men sindsdien wel ver is afgedreven Met de Jubileum Tentoonstelling 1928, die 1 September a.s. in het nieuwe gebouw van het Koloniaal Instituut aan de Mauritskade ge opend wordt, zal men nu een lofwaardige po ging doen weer naar die oude bakens koers te zetten, zal men m. a. w. trachten weer eens een expositie te organiseeren die „stijl" heeft, een eenheid it, overzichtelijk en leerzaam. Het tentoongestelde, tot welks bijeenbren- ging ook de verschillende gemeentelijke dien sten en inrichtingen het hunne bijdragen, kan men met groote lijmen in drie afdeelingen split sen, t. w.: Amsterdam; de Scheepvaart; de Ko loniën. In verband met het karakter van het Koloniaal Instituut zelf, kan men de algemeens bedoeling van een en ander aldus aangeven: „Een overzicht van de ontwikkeling en uitbrei ding van Amsterdam als koop- en woonstad gedurende de laatste 25 jaar, in het bijzonder ten aanzien van hare betrekkingen in velerlei zin met de Overzeesche gewesten". Een belangrijk punt van het feestprogramma zal ook de „illuminatie" worden. Dat kan niet anders! ,T Behalve het „zwanen pesten" m het Vondel park voor de jeugd, de belustheid op „het gebeuren van een stadsberichie", zooals een collega het destijds niet onaardig uitdrukte, voor de ouderen bestaat er voor den Am sterdammer wel geen grooter genoegen dan het „lichies kijken". Het bovengenoemde Co mité doet dan ook alle moeite om aan dit recht komen. Enkele oude grachtjes (zooals o. a. de geaarde Amsterdamsche verlangen tegemoet te Reguliersgracht) werden uitverkoren om deze verlichting ook te brengen op een hooger peil. En ongetwijfeld zal daar met een artistiek ont worpen, „einheitliche" illuminatie een sehitte- Ingazonden mededecilng. Vergelijkt onze prijzen met de J '8 zoogenaamde WIJ zijn altijd 20°/0 goedkooper en hebben de grootste sorteering hier ter plaatse. rend1 resultaat te bereiken vallen. Beter décor voor een dergelijk avondlijk lichtfestjju, dan deze droomende, oude grachtjes van ons Venetie-in-het-Noorden, valt moeilijk te be denken!' Aan „lichies kijken" anders dan bij feeste lijke gelegenheden* viel er overigens de laatste jaren, na de invoering van de verplichte winkel sluiting, voor de Amsterdamsche bevolking niet veel meer te beleven. De avondlijke winkel straten werden doodsch en saai en slechts de enkele, hei-verlichte bioscoopgevels en de plei nen, waarop meer en meer de Amerikaansche lichtreclames op daken, kiosken en aan palen werden aangebracht, gaven afwisseling. Tus- schen het ééne, de donkere doodschheid en het andere, de schreeuwende Amerikaan sche reclame-zucht, bleef geen zachtlichtende middenweg. Maarzooals het goede vroede vaderen immers betaamt, heeft ons Gemeentebestuur nu onlangs een poging gedaan het beteeden van dien middenweg te vergemakkelijken! De Ge meentelijke Electriciteitswerken hebben n.1. een eenvoudig mechaniekje in den handel ge bracht, dat, als een soort wekker werkend, op een vooraf te bepalen tijd van den avond, het licht in de winkel-étalage kan uitknippen. Ge hoopt wordt, dat vele winkeliers zich dit, slechts enkele guldens kostend, toestelletje, zullen aan schaffen en hun winkellicht ook „na sluiting" zullen laten branden. Rustig kunnen zij dan, in de avonduren, genieten van hun vrijheid, zonder dat zij naar hun zaak -terug behoeven te gaan om het licht uit te draaien (tot nu toe we' een van do groote bezwaren tegen avond-ver lichting) doet deze „licht-werker" trouw zijn werk en maakt er op gezetten tijd „een eind aan". En het tarief voor deze dagelijksche illu minatie wordt zóó gesteld, dat financieels be zwaren vrijwel zijn uitgesloten. Daarnaast hoopt men dan ook nog, door middel van de Schoonheidscommissie, al te groote excessen op lichtreclame-gebied te kee- ren en zoodoende ook op deze wijze terug te keeren tot den, wèl -lichtenden, maar niet de oogen uitstekenden middenweg. De heer Rooyaards, dezer dagen van zijn vacantie-reis in het land van den Dollar terug gekeerd, schijnt zich ook tot den middenweg bekeerd te hebben. 'Van een bruusk gebaar, dat men halfeen- half van hem verwachtte, nadat hij de verhoog de-subsidie weigering vernomen zou hebben, bemerkt men tenminste niet veel. Integendeel! Hij blijkt deze weigering nogal lakoniek op te vatten en verklaarde in een interview, dat hij natuurlijk „kalm zou doorgaan". Daarbij heeft hij echter wel al dadelijk, met een forsch ge baar, de gloeiende kolen, die men hem op het hoofd had trachten te stapelen naar aanleiding van de keuze van het „Jubileum-stuk", pogen te verwijderen. Energiek verklaarde hij, dat nooit zijn definitieve keuze op het, uit het En- gelsch veriaalde „Mijlpalen" gevallen was, dat hij biji zijn vertrek zelfs «niet eens met zeker heid wist of H. M. „zijn" schouwburg wel met een bezoek zou vereeren* en dat, indien dit laatste zoo mocht zijn, hij ook alles voelde voor opvoering ran een oorspronkelijk Nederiandsch werk. Tegelijkertijd, met dit afwerend gebaar, viel er (alweer!) een gloeiend kooltje op iemand anders z'n hoofd. Op dat van onzen geplaagden burgervader namelijk! Want wat bleek?.... Dat burgemeestér De Vlugt hem, Rooyaards, in een onderhoud, voor het eventueele geval, dit „Mijlpalen"-stuk had aanbevolen! Onze eerste magistraat schijnt het er op aan te leggen met de Nederlandsche Muze In nope- loozen onmin te geraken-. Eerst die geschiede nis -met de „fantasie-loosheid" van onze schrij vers, ter gelegenheid van het Zweedsche vor stelijk bezoek, en nu weer deze Mijlpalen- historie! Waarschijnlijk zal hij wel wen sch en, dat er nooit zoo iets als kunst" bestaan had!! Intusschen: afwachten wat Rooyaards nu wèl doet! En of ook hij inderdaad geen enkel gloeiend kooltje zal blijken te verdienen. In afwachting daarvan wordt dan thans maar op het „Leidiche-plein" een zomerprogramma af gedraaid, dat aan onbelangrijkheid niet veel te wenschen overlaat. Zooals telken jare, tegen dat het „seizoen" weer in aantocht is, bereiken ons weer de goede voornemens, ook van anderen dan van Rooyaards. Nieuwe gezelschappen worden op gericht, die ons -met verleidelijke répertoires overstroomen. Zoo er, in den loop van den win ter, maar een tiende uitkwam van al deze voor spellingen en voornemens, leefden we allang in het paradijs der Muzen! Thans worden alvast weer twee nieuwe ge zelschappen aangekondigd!. Een „lichte stuk ken" en klucht-ensemble, onder directie van Beukman, dat den Frascati-Schouwburg bespe len zal, -en een onder directie van Adolf en Frits Bouwmeester, dat in den Plantage- Schouwburg zal optreden. Dit laatste, dat reeds langen tijd in de windselen lag als „het Roman tisch Tooneel", komt nu onder den titel „Het Nieuwe Tooneel" te voorschijn. Het zou o. i. een goede kans maken, ware het niet dat het juist in dien Plantage-Schouwburg zal moeten werken. Het groote publiek komt daar niet, tenzij voor „geheide" volksstukken.... Maar de aspiraties van dit „Nieuwe Tooneel" gaan daar bovenuit. Wat ook aan den anderen kant weer jammer is. Een schouwburg aan „het volksstuk" gewijd (wie denkt er niet met vreug de terug aan „De Jantjes") mogen we hier in Amsterdam waarachtig toch wel hebben! BINNENLAND. Minister Colijn. Bij K. B. is met ingang van 11 Aug. aan jhx. de Geer op zijn verzoek onder dank betuiging eervol ontslag verleend als Mi nister van Financiën, en met ingang van denzelfden datum als zoodanig benoemd het Tweede Kamerlid, de heer H. ColiJn. De Staats begrooting De hoefijzeroorrespondent van het HbL meldt: Het bericht over de 140 millioen tekort op de begrooting voor 1924 verdient eenige toelichting. Op zich zelf is het juist en het tekort was aanvankelijk zelfs nog igrooter, n.'L 147 millioen, waarna het -tot 140 is teruggebracht doordien er nog 7 millioen mieer uit de middelen bleek te halen. Doch naar wij meen en te weten is de begrootmig in tegenstelling tot wat gebruikelijk is, nog steeds niet biji den' Raad van State inge diend, zoodat er zeer waarsehh'hlijk nog wel wat op besnoeid zal worden. Te meer nu de onderhandelingen tüsschen de Regeering en den heer Coliju (die een voorstander is van het snel invoeren dér Vlootwet), naar wjj vernemen, loopen over zeer practische bezjuinigingseisdheni van den heer Colijn (wij hoorden o.a. een cijfer noemen van tien tallen millioenen op, salarissen) op alle an dere punten. Men zal zich trouwens her inneren dat de heer COlijn ten vorigen jare in overeenstemming met den heer Idenburg, het betreurd heeft dat de Regeering niet reeds vóór de verkiezingen een ingrijpend bezuinigingsplan had ontworpen en be kend gemaakt. Zonder dat zulk een plan vaststaat zal d'e anti-revolutionaire leider dus zeer zeker de portefeuille van financiën niet aanvaarden. Overigens merken wij nog op, dat het tekort voor de -eerstvolgende jaren door den heer' Oolijn in de Tweede Kamervergadering van B November werd geraamd op onge veer 150 millioen. De oommissie-Patijn be cijferde het op 120 millioen: Voorshands is de raming van den heer (Mijn dus dichter bij de werkelijkheid gebleken, althans bij de voorloopi-ge werkelijkheid voor 1924. Maar, 'gelijk gezegd, daar zal nog wel wat af gaan. De ZomerttföL Het moet in dé bedoeling van de regee ring liggen, den- zomertijd in Nederland te doen eindigen tegelijk met het einde ran den zomertijd in enkele andere landen, waar schijnlijk tusschen 6 en 8 October. Rijksweg Alkmaar—Nienwedlep. Bij min. beschikking is met ingang van 14 Aug, de rijksweg Alkmaar—Nieuwediep, voor zoover strekkende over de tijdelijke hulpbrug, liggend over de Damsloot te Schoorldam, gesloten verklaard voor die motorrijtuigen op meer dan twee wielen, welke met Inbegrip van de lading eene as- belasting zwaarder dan 2000 K.G. hebben. Van dien datum af is het verboden over ge noemde hulpbrug te rijden met een ander voertuig, waarvan door eenig wiel een groo ter gewicht op de brug wordt overgebracht dan 1000 K.G. („St.-Ot."). Polltiekrulserdlenst op de Noordzee. Het hoofdbestuur der Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij heeft den minister van marine bericht, dat op de algeomeene ledenvergadering van dit jaar een voorstel is aagenomen om er hij, de re geering op aan te dringen, dat de politie- kruiserdienst beter het visscberij belang zal behartigen. Daaraan voegt het hoofdbestuur nog toe: Meermalen reeds is door het hoofdbestuur hierop bjj de bevoegde autoriteiten aange drongen, zonder dat echter ooit eenig resul taat mocht worden verkregen. Het toezicht is zelfs geleidelijk ingekrompen tot den om- gebouwden stoomtreiler Triton, hetgeen vol strekt onvoldoende moet wo-rden geacht. Bovendien is het een oude klacht, dat het Nederlandsche toezicht veel minder dan bcv, het Fransche, gebleken is erop uit te zijn om ook het visscherijbelang te dienen door ken nis van en belangstelling in de vissoherij te verwerven en deze eigenschappen vervol gens aan te wenden ten behoeve van de op zee verkeerende visschors. Het komt het hoofdbestuur voor, dat dit nevendoel naast de eigenlijke taak der politie kruisers behartigd kan worden zonder eenig nadeel voor 's lands gelden en tot belangrijk voordeel van de visscherij- Daarover wil het gaarne met den minister in nadere bespre king treden, ten einde nauwkeuriger voor stellen betreffende het beoogde doel ter ta fel te brengen. Waterverontreiniging op de Noordzee. Het hoofdbestuur van de. Reedersvereeni ging voor de NederL Haringvisscherij heeft op zijn beurt den minister van binnenland- sche zaken en landbouw erop opmerkzaam gemaakt, dat ten gevolge van het uitlaten van olie op zee vernietiging van visch en vischbroodsel plaats vindt op groote schaal, benevens vogelsterfte. Het acht dit thaps reeds een enorme schade voor het vlsscherij- bedrijf en meent dat dit in de toekomst nog meer bet geval zal zijn. Ook het voedsel der vlsschen wordt er ernstig door geschaad. Het lijkt het hoofdbestuur ten zeerste ge- wenscht, dat daartegen maatregelen worden genomen ter voorkoming of bespreking, maar alleen van regeerlngsw-ege daarop kan worden aangestuurd, al ware het slechts hierom, dat de te treffen regelingen inter nationaal zullen moeten zijn en dus in en na overleg met autoriteiten ln andere landen zullen moeten worden ontworpen. Uit de Twentsche Textielindustrie. Donderdagmiddag confereerden de bestu ren van alle Twentsche Textielarbeidersor- fanisaties met het bestuur van de Twentsche abrikantenvereeniging. De vice-voorzitter van de Fabrikanten- vereeniging besprak ln zijn openingsrede de heerschende crisis in de textielindustrie en de werkgevers zagen -geen anderen weg open dan den werktijd op 58 uren te bren gen en de looneu met 10 te verlagen, zoo dat men op hetzelfde weekloon bleef. Ze hoopten hierbij op de volle medewerking van de werknemersorganisaties. Deze zullen in de ledenvergaderingen het voorstel nader bespreken. Het bestuur van de Tw. Fabnkamitenver- eeniging had gaarne voor 23 Aug. a.s. ant woord terug, doch op verzoek van de Tex tielarbeidersorganisaties is deze termijn ver lengd tot 30 Aug. a.s. Graan alt Rusland. Naar uit Moskou wordt geseind, is Woon», uit Odessa een lading van 1500 ton graan naar Rotterdam verscheept. UIT DE PERS. De benoeming van den heer OoHJn. De (vrijz.) Nieuwe Courant zegt omtrent de benoeming des heeren Colijm tot minister van finantiën: Met deze benoeming van den heer Colijn, die het bestaan van het tegenwoordig minis terie voorloopig redt, wordt dus waarschijn lijk gebroken met het 17 pet. bezuinigings- systeean voor alle departementen en zoo be- teekent zij een wijziging van de politieke lijn van het kabinet. Het (vrijz.) Utr. Dagblad! laat zich. als volgt uit: Men kan In den heer Oolijn begroeten een Minister van Financiën met een zeer univer- seeien blik op het geheel der vraagstukken dat aan de ordie is, en tegelijkertijd, een overtuigd en deskundig bezuiniger. En die combinatie was juist de combinatie, welke wij noodig hebben ter redding der situatie van dit oogenblik. De (r.k.) Residentiebode schijnt met de be noeming van den heer Colijn tot minister van financiën maar matig ingenomen. Wij zien in deze oplossing der crisis een wijziging in de signatuur van het kabinet, en wel zoodanig, dat we nedging gevoelen om thans te spreken van het derde ministe- rie-Ruys de Beerenbrouck. Want dat de heer Colijn zich in het kabi net zal laten gelden en niet alleen als voor stander van de Vlootwet achter de groene tafel is gaan zitten, mag ongetwijfeld zonder nadere toelichting worden aanvaard. Of het kabinet door deze jongste wijziging wordt versterkt, betwijfelen we. Een kabinet van krachtige regeerders is nog niet altijd een negeerkrachtig kabinet. BUITENLAND. De 8.8. Engelsche nota aan Frankrijk en België. Londen, 10 Augustus. Het Engelsche ant woord op de Fransche en Belgische nota's zal naar men aanneemt in gelijkluidende ter men zijn vervat. Geheimhouding wordt na tuurlijk in acht genomen in officieele krin gen- met betrekking tot den inhoud, maar in ae eerstvolgende dagen zal de geheel© cor respondentie die gevoerd 1» over het vergoe- dlngsvraagstuk en de Roer bezetting, worden openbaar gemaakt. De Times zegt: „Hot ls te hopen, dat het 'antwoord tijdig! gereed zal zijn om aan Frankrijk en België te worden overhandigd, opdat de openbaarmaking der documenten Maandag kan geschieden1. Het zal een slot document zijn van de serie, die is begonnen met het Duitsche memorandum van 7 Juni met zijn nieuwe voorstellen, en de verschil lende mededeeUngen bevatten, die tusschen de Engelsche en geallieerde regeeringen sedert dien zijn gewisseld. De nieuwe Engel sche nota zal daarom uitvoerig en in bijzon derheden het Engelsche standpunt uiteen zetten, zoowel omtrent de schadevergoeding als de RoerbezettAngi. Frankrijk spreekt reeds over een overwinning van Poincaré. Parijs, 10 Aug. Zonder de publicatie van den tekst van het Britsche antwoord af te wachten, zijn de berichten over den inhoud er van voor de officleuse bladen reeds vol doende om de overwinning te vieren van de Fransche politiek. ZjJ leiden de overwinning 'van Poincaré uit de volgende feiten af: n.L dat de Britsche regeering schijnt af te zien van de pretentie om de bemiddelaar tus schen Frankrijk en Duitschïand te spelen; dat zij van plan is het afzonderlijk antwoord aan de Duitsche regeering uit te stellen; dat zij, ofschoon zij haar bezwaren tegen de Ruhrbezetting uiteenzet en weigert de sta king van het lijdelijk verzet aan te bevelen, niettemin indirect de vrijheid van actie der Fransche regeering erkent De „Echo de Paris" bespot het gebrek aan logica der Engelsche en raadt Poincaré aan meer dan ooit van zijn vrijheid van hande len gebruik te maken, om aldus zijn over winning volkomen te doen zijn. Dit zal het beste middel zijn om tegen de internationale financieele wereld te strijden. DUITS CHLAND. De economische crisis. Een der oorrespondenten van de N. Rott. Grt schreef dut f7 Aug. uit Duitschïand aan zjjn blad: Zaterdag weerdi de dollar hier tegen onge veer 1 millioen mark verhandeld. Maandag hoorde mem tegen den avond een koers van 2 millioen en nu vanavond een koers van meer dan 4 millioen mark. De gevolgen van een zoo snelle waardevermindering der mark zijn onafzienbaar. Iedereen heeft het over dien dollar, omdat iedereen de gevolgen van deze „danse macabre" aan den lijve gevoelt Zoolang de mark maar weinig in waarde daalde, had menig ondernemer en winkelier er nog belang bij om marken te verdienen. Zoolang nog de mogelijkheid bestond om de verdiende marken in vreemde geldsoorten om te zetten, kon de markenverdiener zich daardoor ook onafhankelijk maken van de verdere daling van de mark. De volkomen onbegrijpelijke deviezenpo- litiek van de Duitsche Rijksbank heeft ech ter ontzettend veel kwaad gedaan. Het ge volg is geweest, dat de. handel een zeer af wachtende houding heeft aangenomen en ook moest aannemen, als men geen risico, in den vorm van valutaschulden wilde aan gaan. Heel duidelijk kan men den loop van zaken op de vetmarkt nagaan. De groote buitenlandsche concerns, o.a. ook de Neder landsche, onderhouden in Duitschïand groote consignatie-opslagplaatsen. Niettegenstaaur de de vraag naar vetten nu zeer groot is, kon er toch niet veel verkocht worden, omdat de handelaars eenvoudig niet in staat waren, de benoodigde hoeveelheden deviezen voor hunne aankoop-en van de Rijksbank te koo pen. Men weet, dat de Rijksbank op dierge lijke aanvragen om guldens en ponden slechts 4 en 5 pet. toewees. Tegen crediet kooi onder de tegenwoordige omstandighe den ook moeilijk worden verkocht. De Duit sche handelaren dachten er trouwens ook niet aan, zich deviezenschulden op den hals te halen. Deviezenschulden zijn op het oogen blik het grootste schrikbeeld voor den Duit» schen koopman, daar hij in de verste verte niet gissen kan, tegen welke fantastische koersen hij- ten slotte zijn schuld aflossen karn Maar ook al kan tegen crediet worden ■gekocht, dan stond de Duitsche koopman toch weer voor een onopgelost raadsel. Want tegen welken markenprijs zou hij moeten verkoop-en? Ging hij tegen een hoogeren koers dan de officieele deviezenkoersen her leiden, dan zou hij met de woekerwetten in 'conflict komen en gevaar loopen, dat het pu bliek op een goeden dag zijn winkel bei- stormde en leegroofde. En zoo kan men bet nu beleven, dat er, niettegenstaande den vet- nood', toch geen hoeveelheden van belang door den handel gekocht worden. Hetzelfde ziet men -eigenlijk op alle gebie den* Men heeft afgewacht, groote voorraden waren niet voorhanden, de vraag van het publiek blijft groot en dus is het eigenlijk niet merkwaardig, dat zich overal gebrek doet gevoelen* De toestand wordt met den dag gevaarlijker. De eischen van de arbeir ders worden met den dag hooger. Loonen van 60.000 mark per uur, die gisteren nog golden, moeten morgen tot 140.000 mark wor den verhoogd. Dit blijft ook in buitenland sche munteenheid herleid nog wel een be lachelijk gering bedrag, vooral na de verdere daling die de mark vandaag te zien gaf, maar de handel en nijverheid moeten die bedra gen dan toch maar verdienen. Doch waar er overal gebrek aan goederen heerscht en de omzetten ten zeerste zijn ingekrompen, daar is aan het verdienen van dergelijke reus achtige bedragen' dikwijls niet te denken. Nu eerst komt heel drastisch tot uitdruk king, hoe men ten slotte toch van de „sub- stanz" geleefd heeft. Men heeft algemeen wél veel marken verdiend, maar eerst thans, nu het te laat is, ziet men in hoe arm men daardoor geworden is. Voor de mark kan men nu practisch ge sproken niets meer koopen, Nu kan men dan ook van een verkoopersstakimg spreken. De winkels sluiten. Het publiek wordt nerveus. Wat voor toestanden gaan wij tegemoet? Dat is de vraag die iedereen zich voorlegt en meestal met het grootste pessimisme beant woordt. Velen zien ©en diirecten hongersnood tegemoet. Nu reeds ontbreekt het aan alle mogelijke dingen in d© winkels. Boter is meestal niet te krijgen1, melk evenmin. Maar ook als ze te koop zijn, wie kan er dan koopen? Toch slechts een zeer klein gedeelte der bevolking. Doch als nu de aanvoer naar de levensmid delenwinkels ook geringer wordt, wat zeker niet onwaarschijnlijk is, wat dan? En als er werkeloosheid komt, iets wat toch ook niet meer te vermijden is? Als do werkman geen loon meer krijgt en van geringe ondersteu ningsgelden moet leven? Waarlijk de toe stand ziet er zeer donker uit. De vertwijfe ling staat voor de deur. En vooral in de groote steden kan de toestand zeer beden kelijk worden* Men voelt overal heel duide lijk hoe geladen de stemming is. Ieder oogen blik kan het tot uitbarstingen van zeer ge vaarlijk karakter komen. Uit Berlijn wordt aan het „Hbl." gemeld: De betallngsmiddelennood heeft Vrijdag ochtend een hoogte bereikt zooals men op dit gebied nog nooit heeft beleefd. De stormloop op de Rijksbank had Donderdag reeds een reus- achtigen omvang aangenomen; daar ieder geld noodig had voor de uitbetaling van loonen, had de Rijksbank besloten, alle voorraden aan bank papier, die zij maar «enigszins bij elkaar kon halen, uit te geven, om tenminste zooveel mo gelijk in de behoefte te voorzien. Dientenge volge waren de voorraden van de Rijksbank Donderdag al volkomen uitgeput, en toch had men niet meer dan 50 60 van de gevraagde bedragen kunnen uitbetalen. Vrijdagmorgen is nu aan de Rijksbank een bekendmaking aan geplakt, waarin wordt medegedeeld, dat wegens de boekdrukkersstaking geen geld uitbetaald kan worden. De rijksbank werd gesloten en door een groote politiemacht afgezet. Men sehen, die Donderdagavond om C uur hun chèques hadden afgegeven en den heelen nacht hadden gewacht, kregen Vrijdagochtend hun chèques terug met de boodschap, dat Naar de feesten. Licht-stad. Rooyaards terug. De nieuwe be loften. De benoeming van Colijn. Hot Vaderland! (vrijz.) schrijft: Colijn's aanvaarding van de portefeuille van financiën beteekenit in de eerste plaats, dat wij eene sluitende begrooting zullen krijgen. Iedere veronderstelling, dat hij zon gaan zitten, zonder dat als doei te nemen, dat binnen zeer korten tijd! 'bereikt moet worden, doet dezen kracht- menech onrecht. Bet eekent Colijn's optreden een doorzetten van de vlootwet? Wij zonden aarzelen op deze vraag zonder eenige reserve bevestigend te ant woorden. Natuurlijk komt er eene Vlootwet.; oen ministerie dat den man overboord' werpt, die de Vlootwet niet wilde, zou zich onsterfelijk bla- meeren met nu weer volte-face te maken. Welke betreurenswaardige zwenkingen wij in zake de defensie van dit kabinet ook gezien hebben, het blijft per slot van rekening een ministerie. Maar heel iets anders is de vraag, 'hoe de Vlootwet er zal komen. Want er dient niet vergeten te woTden, dat de heer Colijn daarvan steeds een zeer matig bewonderaar is geweest; dat hij zelfs van oordeel is, dat het steunpunt in Indië van onze weerbaarheid ter zee verkeerd is ge kozen. En van nog veel meer belang in deze is, dat de heer Colijn niet zoolang geleden in de Tweede Kamer heeft gezegd, dat de tijd wel zou kunnen1 komen* dat het mes diep moet worden gezet in alle uitgaven, dde voor de landsverde diging niet uitgezonderd. Dat Colijn's opvolgen van De Geer beteekenen zou, dat wij van den vrijhandel naar de protectie gaan, kan het blad zich niet voorstellen. Colijn is een man van breeden blik, die dioor het directeurschap van de Bataafsche het han delsvraagstuk in zijn nationale en internationale beteekends heeft leeren kennen. Wij achten het dus voorloopig uitgesloten* dat van hem gevaar lijke proefnemingen te wachten zijn met het tweesnijdend protectiezwaard, dat zoowel hein* die het hanteert, als tegen wien het gehanteerd wordt, ernstig verwondt, en den eerste 'het meest, als hij in het internationale orkest geen eerste viool speelt. Verder echrijft het blad nog: Colijn wordt nu premier, zij het dan ook niet in naam. In de eerste plaats doordat het financieele vraagstuk het allee overheerschende vraagstuk is geworden, waardoor geen enkele minister meer een uitgave op zijne begrooting zal kunnen brengen, waarop Colijn zijn fiat niet heeft ge geven. En daar Colijn van dat genus menschen is, die absoluut geen behoefte hebben aan uiter lijke kenteekenen van macht als de zaken maar naar zijn goedvinden gestuurd worden is hij daarmee tevreden. In de tweede plaats omdat Oolijn altijd precies weet wat hij wil en daarop met niet» ontziende kracht aanstuurt Wegens de typografenstaking kan de Rijksbank geen geld uitbetalen. De Rijksbank gesloten. Verschil lende groote bedrijven hebben geen geld om het personeel te betalen.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9