Raadselachtig ongeval te Diemen. Zondagmiddag ongeveor half vijf heeft op den1 Stammorsdijk, aan don linkoroever van de Keulsche Vaart onder do gemeente Dlemen een raadselachtig ongeval plaats gehad, waarbij twee dooden te betteuren vallen. Ernstig ongeluk nabij Malden. Inbrekers gesnapt ling van weTteloosheidsiri'tkeeTingeTï aan de arbeiders niet te dulden, De ariietders stil len bij bet FransChe 'beheer der spoorwegen worden Ingedeeld; waar rij zullen worden betaald als ze werken: DUITSCHLAND. DB ECONOMISCHE CRISIS. De belichten omtrent onlusten In Duitsoh- land houden aan; uit alle deelen van het Rijk komen ze binnen, op een paar plaatsen tot bloedige botsingen komend. Vele groote industrieel© bedrijven te Berlijn zijn door de arbeiders voor geassocieerd verklaard; op een groote metaalfabriek hesohen zij de roode vlag. De vakvereenigingen hebben in een motie het aftilden der regeering-Ouno geëischt. Algemeen is de verbittering over de slappe houding der regeering groot. Be sprekingen omtrent den toestand tusschen de vakvereenigingsleiders en vertegenwoordi gers van de politieke, socialistische partijen leidden niet tot eenig resultaat; naar de voorzitter der soo.-dem. fractie verklaarde, is een nieuwe actie tot steun van de mark be gonnen, waarvan het resultaat xieeds merk baar was, doordat in New-York de mark steeg. Naar verluidt zou Beieren mobdliseeren voor het geval in Duitschland een nieuwe revolutie mocht uitbreken. De rechts-radicale Deutsche JStg." schrijft in een hoofdartikel onder andere: „Berlijn zit weer eens op een kruitvat en heeft het ge voel, dat er elk oogenblik iets kan gebeuren: Het is een spelen met vuur van de linker zijde, maar de strijd, die bezig is te ont staan, zal geen kinderspel zijn. Ditmaal zal het niet zoo eenvoudig en gemakkelijk af- loopen als op 9 November en de algemeene staking gedurende den Kapp-Putsch. Dit maal zal da strijd volledig gestreden wor den." Zaterdag werd uit Dusseldorf gemeld: Gisteren in den loop van den middag en avond en hedenochtend hebben de duurte- relletjes op den linker-Rijnoever een zeer ernstig karakter aangenomen. Te Krefeld heerscht op het oogenblik volkomen anar chie. Een groot aantal levensmiddelenwin kels is leeggeplunderd; de waren werden op straat gebracht en daar tegen zeer lage prijzen verkocht of eenvoudig gestolen. De politie was machteloos; zij moest herhaalde lijk van de schietwapens gebruik maken. Er zijn verschillende personen gedood eni een groot aantal gewond. De oproerige elemen ten, die grootendeels uit jeugdige arbeiders bestaan, hebben verschillende bedrijven met geweld stopgezet, doordat ze de arbeiders dwongen de fabrieken te verlaten. De mees te winkels in Krefeld e<n andere plaatsen zijn uit vrees voor herhaling der plunderin gen gesloten. In andere districten is de toestand niet zoo ernstig als in Krefeld, maar hij blijft be denkelijk. De bezonnenheid, die onder het gros der arbeiders tot dusver bestond, schijnt ook in andere'districten voor een andere stemming plaats te maken, Eongerrelletjes te Aken. Ook te Aken zijn hongerrelletjes uitgebro ken. In enkele straten zijn de winkels geplun derd. De meeste eigenaren hebben hun zaken gesloten en gebarrikadeerd. De bezettingstroe pen nemen een afwachtende houding aan. Met alle mogelijke voertuigen wordt al wat eetbaar is, vooral aardappelen, van de landen gehaald, waarbij schermutselingen plaats hebben. 12 Personen werden gedood en ongeveer 100 gewond. Strooptochten in de buurt van-Leipzig. In de omgeving van Leipzig hebben de com munisten vee in beslag genomen. In verschil lende dorpen in de omgeving der stad versche-' nen communistische arbeiders, die de landbou wers en grondbezitters dwongen hun varkens en runderen af te staan, die ter plaatse geslacht eD tegen 50.000 mark per pond verkocht wer den. Duizenden -fabrieksarbeiders hebben van Leipzig uit strooptochten over het land onder nomen- Zij begonnen op eigen houtje met het maaien van den oogst, waartegenover de eige naars machteloos stonden. Arbeiders uit Borna, een andere industrie plaats, trachtten de stad Zeitz binnen te drin gen om deze te bezetten- Er ontstond een hef tige strijd met de Schupo, waarbij negen com munisten werden gedood. Onlusten te Hamburg. Hamburg, 13 Aug. -*• De bij de werven ont slagen communistische arbeiders trachtten van ochtend vroeg de werkwilligen te verhinderen, aan het werk te gaan. Daarbij hadden bloedige botsingen bij de steigers en de Elbe-tunnel plaats. De politie, die ingreep, werd gedeeltelijk -ontwapend en mishandeld. De politie-verster- kingen moesten schieten, nada? het gepeupel wapenwinkels had geplunderd. Er zijn verschei den dooden en tal van gewonden. Het tramver keer is op verschillende trajecten stopgezet. De communistische „Volkszeitung" is met politie bezet. De meeste winkels zijn gesloten. Zooeven heeft de Senaat den staat van beleg te Hamburg afgekondigd. Van de grens. Men schrijft uit Kerkrade aan het „Hbl.": In de grensplaatsen Bardenberg en Kohl- scheid hebben Vrijdag ernstige ongeregeldhe den plaats gehad in verhand met gebrek aan levensmiddelen in de verschillende levensmid delenwinkels. ,De arbeiders begaven zich onder aanvoering van bekende ongure elementen naar verschil lende boerenwoningen, en eischten daar aard appelen, eieren, vet en vleesch. Toen de boeren niet bij machte waren dit te verstrekken, gin gen de onruststokers naar de weide, -sneden daar het aanwezige vee den hals af, en ver deelden het vleesch onderling. Op meer dan één boerderij dwongen ze de boeren een maaltijd gereed te maken onder be dreiging van mishandeling en doodslag. Ver schillende boeren werden ernstig mishandeld, terwijl ook burgers op straat werden aangerand en van sieraden of iets van waarde werden be roofd. Zaterdag was de toestand weder iets rustiger, aangezien do/r de plaatselijke autoriteiten van Bardenberg en Kohlsebeid eenige wagens aardappelen van Holland zijn opgekocht en verdeeld. De politie staat machteloos tegenover de groote hongerige massa, die nu ook brood, vet en boter eischt. Ook in ander© grensdorpen, waar de mijn werkers en arbeiders het overwegend deel der bevolking uitmaken, hebben hongeroproeren plaats gehad, doch deze konden tijdig nog wor den onderdrukt. Te Hervest-Dorsten, waar de toestand reeds sedert het begin van de vorige week zeer ge spannen was, zijn ernstige onlusten uitgebro ken. De arbeiders drongen de fabrieken binnen en dwongen twee direoteuren met geweld, hun hoogere loonen toe te zeggen. Op de markt hadden zij twee galgen opgericht. - Uit Berlijn wordt gemeld, dat er bi) troebelen te Hannover 82 dooden en een veertigtal ge wonden zijn gevallen. De geheele beweging is over 't algemeen gericht tegen de levensmiddelenschaarschte en tegen de te hooge prijzen. Hierbij komt nog de ontstemming over het gebrek aan be taalmiddelen. Groote zendingen aardappelen zijn uit Ne derland aangekomen, die echter in verband met den stand der valuta f70.000 mark pei pondl kosten, terwijl de zeer schaarsche Duit sohe aardappelen met 40.Q0Q mark per pond, moeten worden betaald. De ongeregeldheden hebben zich ook tot) sommige kolendistricten uitgebreid. Aan de groote industrieel© ondernemin gen is thans toegestaan, eigen geld te druk ken. Hierdoor en door het 'drukken var. groote hoeveelheden bankpapier voor reke ning van de Rijksbank en de gemeente-ban ken, hoopt men, dat binnen enkele dagen aan de betaalmiddelenachaarschte een einde zal komen. Berlijn opnieuw in het donker. De geheele stad ligt wederom volkomen in het duister en is als uitgestorven, met uit zondering van de hoofdstraten in het cen trum: Leipzigerstrasse, Friedrichstrasse, Un- ter den Linden en Potsdammerplatz, die zwak verlicht zijn en waar duizenden elkaar ver dringen in afwachting van eventueele ge beurtenissen. Er heerscht een uiterst ner veuze stemming en de politie heeft de han den vol om de orde te handhaven. De Wilhelmstrasse, waar zich de meeste departementen en de paleizen van Ebert en Cuno bevinden is door een sterk politie-cor- don afgezet om een overrompeling der rijks- regeering, zooals in Maart 1920 tijdens de Kapp-Putsch plaats had, te'voorkomen. Aan de stations Friedrichtstrasse en Zoo is een geweldige aandrang van Nederlan-, ders, die in paniek de nachttreinen bestor men om naar Nederland terug te keeren. Ook dit doet denken aan de zenuwachtige dagen, die aan de Kapp-Putsch voorafgin gen. Een eisch tot hervatting van het werk door het gemeentelijk personeel. De Berlijnsche magistraat heeft Zondag een oproep gericht tot de gemeentewerklieden om den arbeid voor Maandagmiddag 12 uur te her vatten op straffe van ontslag. De (soc.-dem.) Pruisische minister van bln- nenlandsche zaken Severing heeft in een schrij ven aan den eersten burgemeester van Berlijn scherp de staking in de gemeentebedrijven af gekeurd Volgens latere berichten neemt de stakingsbeweging toe. Berlijn, 13 Aug. De verschillende berich ten uit alle deelen van Berlijn wijzen op een uitbreiding van de stakingsbeweging. Aan den oproep van den Berlajnschen ma gistraat tot hervatting van den arbeid hebben slechts weinige gemeente-arbeiders gevolg ge geven. In de rijksdrukkerij waren de arbeiders vrij wel voltallig opgekomen, zoodat hier hej. werk kon worden hervat De communistische centrale stakingsleiding deelt mede, dat zij Maandag aan de regeering een ultimatum gesteld heeft om binnen 24 uur de voorwaarden van de communistische be- drijfsraden aan te nemen, waarin de onmiddel lijke opheffing van het verbod der proletarische Hundertschaften, vrijlating der politieke gevan genen enz. worden geëischt. Geschiedt dit niet, dan dreigen de communisten de heêle water leiding en het werk in de rijksdrukkerij stop te zetten. Enorme stijging van den broodprijs. In de volgende week zal het distributiebrood van 63.000 tot 100 k 125.000 mark en na 27 Aug. waarschijnlijk tot 3 400.000 mark in prijs worden verhoogd. Het aftreden van Cuno. De Betlijnsche correspondent van het Handelsblad meent, dat de toestand voor de Duitsche Republiek op het oogenblik, dank zij de communistische agitatie, die het gevolg is van de economische crisis, niet bijster gunstig is. Vele fouten zijn door de autori teiten gemaakt en men kan er niet meer uit komen. Maar ook de sociaal-democraten, meent de schr., die thans de heldenrol trach ten te spelen, hebben wel geen persoonlijk, maar in de plaats daarvan een klasse egoïs me getoond, dat even gevaarlijk voor den staat is geweest. Hun krampachtig vasthou den aan den '8-urendag ten kosten van het gansche volk kunnen zij met reuzencijfers op hun schuldrekening boeken. De „Vorwarts" van Zaterdagavond schreef: Ouno gaat heen, wellicht reeds vandaag, morgen of overmorgen, maar in eik geval spoedig. Men spreekt er thans reeds niet meer over, of hij blijft dan wel heengaat, maar alleen nog over de vraag, wie na hem komt. Overal, ook in de provincie, wilde stakin gen, geldgebrek, levensmiddelennood, hier en daar storingen' in het spoorwegverkeer, te_ Berlijn geen trams, geen gas, geen elec- triciteit, daar door de communistische sta kingen die zijn uitgebroken, geen bladen uitkomen, wilde geruchten, geen, uitbetaling van loonen. Dr. Stresemann Rijkskanselier. Nadat president Ebert Zaterdag in den loop van den avond de ontslag-aanvrage van den rijkskanselier dr. Ouno had ontvangen, gaf hij tegen tien uur aan dr. Stresexhann opdracht tot vorming van een nieuw kabi net. Dr. Stresemann stelde zich onmiddellijk daarop in verbinding met de fractie-leiders en hoopt in den loop van'den nacht met de vorming van een nieuwe regeering gereed te te komen. Indien mogelijk, zou hij dan reeds Maandagavond het nieuwe kabinet aan den Rijksdag voorstellen. Tegenover het gevaar van de rechtsche en linksche radicalen, die van de vertwijfeling, die zich van breede lagen van bet Duitsche volk in de huidige omstandigheden heeft meester gemaakt, hebben zegt het „Hbl." de ge matigde partijen thans ingezien zich te moeten vereenigen en als de actje van de communis ten, die door hun eisch tot aftreding van het roinisterie-Cuno, hoopten de tegenstelling tus schen burgerlijke en socialistische partijen op de spits te kunnen drijven, nu waarlijk bet gevolg zal hebben, dat de sociaal-democraten met de burgerlijke arbeidsgemeenschap gaan samenwerken, ten einde te pogen nog te red den, wat te redden is en Duitschland voor den chaos te bewaren, zou men-den heer Radek en zijn genooten nog dankbaar kunnen zijn. De eerste eisch voor Duitschland fis jhans een krachtige regeering en zulk een regeering is in den bestaanden toestand alleen mogelijk door een samenwerking van de burgerlijke partijen en de sociaal-democratie. Het Duitsche volk heeft behoefte aan een krachtige hand, die het leiding geeft en bij de gedisciplineerdheid van dat volk, hoezeer deze dan ook in de laatste jaren moge hebben geleden, is er nog kans op uitkomst, indien het slechts het gevoel krijgt, dat er nog een centraal gezag is, dat weet wat het wil en de teugels van het bewind in krach tige handen houdt. Of de heer Stresemann deze krachtmensch zal blijken te zijn, zal de toekomst moeten loe ren, maar in elk geval is het een gunstig voor uitzicht, dat niet alleen de leiders der 'burger lijke en sociaal-democratische partijen geza menlijk hem aan president Ebert als formateur van een nieuw kabinet hebben aangewezen, maar vooral ook dit, dat de partijen anders dan bjj vroegere gelegenheden, den kabinetsforma teur bij de samenstelling van zijn ministerie de vrije hand willen laten. Dat verleent den nieu wen rijkskanselier al dadelijk meer kracht. Het nieuwe kabinet. Het Rijkskabinet is definitief als volgt sa mengesteld: Stresemann (D.V.P.), Rijkskanselier. Robert Schmldt (S.D.), vice-kanselier en mi nister van wederopbouw. Sollmann (S.D.), binnenl. zaken. Hilferding (S.D.), financiën. Radbruch, justitie. Von Raumer (D.V.P.), economie. Brauns (Centr.), arbeid. Oeser (Dem.), verkeerswezen. Oiesberts (Oentr.), posterijen. Oessler (Dem.), ryksweer. Luther, voedselvoorziening. Füchs, bezette gebieden (nieuw dept.). De Rijkskanselier zal voorloopig de porte feuille van buiten!, zaken beheeren, welk de partement eerst later niet door een diplomaat, maar door een politicus zal worden bezet. Verder zal waarschijnlijk de Pruisische mi nister-president Braun als minister' zonder zonder portefeuille tot de regeering toetreden. De val van de Mark. In zijn wekeljjksch politiek overzicht schrijft J. G. B. in het Handelsblad van Zon dagmorgen: De Mark is dood. Dat is het resultaat van de manoeuvres van de Duitsche regeering en het Duitsche volk, die zich door een be wust aansturen op de debëcle en het bank roet aan de betaling van hun oorlogsschuld wilden onttrekken, is de aan Fransche zijde gepropageerde opvatting, die ook buiten Frankrijk nog vele aanhangers heeft en1 die steun, vond in het niet te miskennen feit, dat de markdaling voor velen in Duitschland bron van zoete winst was. Men zag in het ge volg de voornaamste oorzaak van Duitsch- lands financieele moeilijkheden en vond dus de bewering omtrent het bewuste „bankroe tierschap" zeer plausibel. Langzamerhand is men in het algemeen 'bij het aanschouwen van de ontwikkeling dier toestanden in Duitschland wel tot een ander inzicht geko men de valuta-moeilijkheden ook in an dere landen, die zich niet aan de verplich tingen van een vredesverdrag hadden te „onttrekken", het feit, dat toch ook elders, waar men evenmin om deze reden op een staatsbankroet behoefde aan te sturen, de fi nancieele gestie der regeeringen, die wat het herstel van het budgetair evenwicht betreft, al weinig beter was, dan die van de Duit sche, hebben er zeker toe bijgedragen bij velen dit beter inzicht te brengen. Aan een beiwusten en géwilden zelfmoord van het Duitsche volk om den vijand, dien men op geen andere wijze kon weerstaan, van de vruchten der overwinning te berooven en zoo mogelijk in den afgrond mee te sleepen, gelooft toch eigenlijk niemand recht meer. En wij krijgen dan ook nu meer den na druk gelegd op de aanzienlijke voordeelen, welke de financieele catastrophe voor Duitschland heeft. Wat praat men van zelf moord? De ondergang van de Mark is toch eigenlijk de heerlijkste speculatie, die men zich ooit heeft kunnen denken en een ezel is hij, die haar den Duitschers niet nadoet. neen, deze conclusie trekken de heeren, die ons de voordeelen van de vernietiging van de Mark schilderen, niet. En toch ligt ze voor de hand als we bijv. in de „Daily Mail", dat we als orgaan der Fransche opvattingen mo gen citeeren, na de mededeeling, dat de Mark met opzet door de Duitsche regeering, die slechts het werktuig is van den heer Stin- nes en de andere Duitsche industrieele mul- timiilionairs, in. den afgrond geworpen, le zen: Als netto resultaat van deze vernietiging van de Mark, heeft Duitschland heden geen nationale schuld, geen gemeentschuld, geen hypotheken op eenige industrie of op den grond, geen belastingen, geen heffingen of huren, en belachelijk goedkoope post- en spoorwegtarieven. Het -heeft op zijn minst 400 millioen p.st. en vermoedelijk veel meer geplukt van de domme buitenlandsche specu lanten en financiers door hun Duitsche mar ken te v.erkoopen en 'Duitsche effecten, wier interest betaalbaar is in marken, welke he den het papier niet meer waard zijn, waar op ze zijn gedrukt" Zou men geen lust krijgen het den Duit schers na te doen?. Yooral als men leest wat de „Morning Post" nog weet te vertellen van de schoon© resultaten door de Duitsche politiek verkre gen: „Tezelfdertijd hadden de Duitsche ar beiders allen werk. Groote credieten werden in het buitenland opgestapeld door zijn in- dustrieelen. Het verbouwde zijn fabrieken en richtte deze nieuw in. Het verbeterde zijn spoorwegen. Het herstelde volkomen de oor logsschade op het Oostelijk front. Het vol tooit biet snelheid een nieuwe handelsvloot. En het heeft nu nog alleen maar zich te be vrijden van de betaling der Vergoeding om heel de wereld1 te kunnen uitlachen. Niemand kan concurreeren tegen zijn nieuwe en aan alle moderne eischen voldoende uitrusting en zijn vrijdom van schuld." En dus is men aan zich zelf verplicht de zen concurrent te gronde te richten, nu men dit hlijkbaar veiliger acht, dan de navolging Van het Duitsche voorbeeld, welke schitte rende resultaten men zich dan toch ook zou kunnen verzekeren. En dit vernietigingsdoel is al aardig op weg om te worden bereikt. Mede ongetwij feld ten gevolge van de fouten van het Duit sche volk en de Duitsche regeering, die ech ter grootendeels in dezen toob eigenlik I voortzetting van den oorlog beteekenenden 1 vrede hun oorzaak vinden. Naar de „Berl. Montagspost" meedeelt, heb ben alle partijen van de groote coalitie den wensch uitgesproken, dateen wordt gebracht in de leiding van de Rijksban*. Van deze zienswijze is de president van Rijksbank, Havenstoin, in kennis gestela. BELG IE. De daling van de franc. Mefi schrijft uit Brussel aan de Telegraaf: Ik toonde u de verleden maal het aange zicht en het uitzicht van Brussel, ingeno men en overrompeld door het buitenlandscü toerisme, do Hollandsche, Engelsche en AmerikaansChe vacantiereizigers. De oorlog wordt voortgezet. Want het staat vast dut hier sprake is van een inval van den vreem de. Ik weet .kringen, die zonder aarzelen1 dat zachtaardig toerisme zouden durven be- stommelen als dan1 inval van dö Barbaren, In elk geval is het voor den Brusselaar een overrompeling door het Geld. Steeds is hij zeer oostoopolitisch aangelegd geweest en gastvrij. Hij ontving zijn buitenlandsche gasten met den milden glimlach, die het teeken is van de zelfgenoegzaamheid en de tevredenheid. Thans is er iets in hem go- schokt; hij is vernederd; in den grond van zijn hart is hij niet meer 'gerust De wissel koers zendt hem, ongevraagd, süroomen be zoekers. De wiselkoers bevolkt de stad. De vreedzame wandelaars, die met hun neus hoog op de lucht kuieren, zijn in zijn oogen een soort schaamitelooze „profiteurs'Voor eenige maandon knlord.0 hij 1 angs^ dö boor- den' van den Rijn en verteldehij, na zijn terugkeer, aan wie 't hooren' wilde, dat zijn vrouw een hoedeke droeg van zooveel dui zend mark, zegge „vaf en negentig Qgnti- me". Thans ziet hij met benepen1 hart zijn eigen frank onttroond. Hollanders, Engel- schen en Amerikanen zijn daar om ham te doen1 gevoelen, dat hijl achteruit boert Hij wroet nochtans in stilte. Hij ontzegt - zich sommige geneuchten1, en moet het aanzien dat de vreemdeling, dat het_ stomme Geld, het onpersoonlijke, overmoedige, almachtige, dariülooze Geld zich als opperste meester opwerpt Duitschland onderging hetzelfde lot Maar Duitschland, dat is het overwon nen land. Het ligt in den aard der dingen, dat de overwonnenen alle vernedering tot het einde toe ervaren. De kaakslag,^dien de Brusselaar thans krijgt is niet alleen1 ver nederend: hij is onrechtvaardig. Een recht matig toegebrachte vernedering schept den wil en het verlangen naar eerherstel, terwijl een onrechtvaardigheid moedwil en opstand kweekt Er broeit een opstandig gevoel in den Brusselaar. Hij spreekt reeds van „den Engelschman", „den keeskop". Eerstdaags zal hij zich over den buitenlandschen toerist wreken: Langs den weg zal de vreemdeling zich hooren naroepen met een spotnaam. ROEMENIE. Spoorwegongelukken. Eten telegram uit Boekarest maakt mel ding van een spoorwegongeluk tengevolge van ontsporing van een trein bij GiaoenestL Er zijn 5 dooden en 16 gewonden. Verder wordt gemeld', dat In de buurt van Sinaia een sneltrein in 'botsing gekomen is met een' hospitaaltrein. Een aantal perso nen zijn ernstig gewond. VEREENIGDE STATEN. Bij Pueblo (Colorado U.SJL) had een bot sing plaats tusschen twee personentreinen, waardoor zes man van het looomotiefperso- neel en drie treinbambten werden gedood. Er werden- geen passagiers gedood. LUCHTVAART. Het vliegfeest te Gothenburg. Uit Stockholm werd Vrijdag gemeld: De Zweedstóhe vlieger luit. Lillier bereikte he den 'een hoogte van 7900 M. in één uur vijf minuten. Hij hrak daarmede het oude Scan dinavische record. De Nederlander Bakke- nes bereikte 74Ö0 M. in een uur en 19 min. Het resultaat van den vliegwedstrijd Rot terdamGothenburg is niet definitief vast gesteld. Vermoedelijk heeft Söderberg den eersten en Grasé den' tweeden prijs gewon nen. De Noor Ms. Millan bereikte gisteren in den .hoogte-wedstrijd'1 7300 M. De wedstrijden te Gothenburg, Aan den te Gothenburg gehouden estafette wedstrijd voor vliegmachines namen zes plde- gen deel, n.1. vijf Zweedsche en een Holland- sche. 'Bij dezen wedstrijd behaalde de Nederland- sche ploeg, bestaande uit de luitenants Ver- sreegh, Van Weerden Poelman en Jongbloed, den eersten prijs. Het vliegongeluk bij Rhoon. Kapitein-waarnemer A. Liljewalch van den Zweedsche n vliegdienst is gistermorgen in het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden, waar hij sedert 1 dezer den dag waarop de Zweed sche tweedekker, waarin hij zat, onder Rhoon te pletter viel en zijn beide makkers omkwa men verpleegd werd. GEMENGD ftlEUWS. De gevaarlijke zee. Zondag omstreeks 4 uur werd het vrife strand te Heemskerck, riabij Wijk aan zee in opschudding gebracht door het vermis^ sen van een 16-jarig persoon, die met zijn zuster en haar verloofde in zee baadde Door de politie werden onmiddellijk poein- geni In bet werk gesteld het slachtoffer te redden. Een geoefend zwemmer begaf zich aan een lijn in zee-en bracht ongeveer een half_ uur later een' manspersoon aan land diejin zee dreef. Nadat circa een1 uur knnst- t06®ePast' dr. Satiren aan 266 den dood con" ^erd ?aar 6611 mtenhulsje van ofoJnt gebracht, waar bleek, dat dit •ni?t de> vermiste 16-jarige was, doch delO-jange Theodorus Boshof, wonen de Lyhbaansgracht 88 te Amsterdam. Het Uik van den vermisten 16-jarige J. van Elzen spoelde s avonds te Wijk aan Zee aan Voortdjrijdende wielrijders zagen eens. klaps iemand in de va—rt, nabij den wal drij ven. In den aanvang lukte het niet den drenkeling op den' oever te trekken. Een Amsterdammer, die eveneons toevallig voor- bijkwam, sprong te water en slaagde er 1q den1 drenkeling op het droge te brengen. Bij het duiken stiet hij op een tweede li chaam. Ook dit bracht hij l>oven. Het bleek dat van een vrouw te zijn. Dx Der Kinderen uit Diemen, die op de melding van een auto. ongeluk was uitgerukt en zich in de buurt bevond, constateerde, dat zoowel van den man als van de vrouw de levensgeesten geweken1 waren. Met een roeiboot werden de lijken naar het Hjkenhuisje van de be- graafplaats te Oud-Diemen vervoerd. Later werden twee rijwielen opgehaald. Opmerkelijk en raadselachtig is het, dat niemand op den Stammorsdijk, die op dat oogenblik druk bereden en bewandeld werd, iets van dat ongeval heeft bespeurd. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat het ongeval op een vroeger tijdstip van den dag heeft plaats gehad, daar het horloge dat op den man bevonden werd 4.50 aanwees. Uit papieren, die hij bij zich had, kon met zekerheid worden vastgesteld, dat zijn naam D van Overloop luidt; vermoedelijk is hij werkman 'bij een der venen te Amsterdam. De identiteit der vrouw heeft men niet met zekerheid kunnen vaststellen. De bur gemeester van Diemen, jhr. Bicker, deelde mede, dat men een meisje op het oog had en1 h«nr ouders had doen ontbieden. Zij lier- kenden de doode echter niet met zekerheid als hun kind. E0h ooggetuige van 't ongeval, mej. M. Groe- nevelt, schrijft aan de „TeL": De betreffende man en vrouw fietsten, in de onmiddellijke nabijheid van ca. 8 h 10 andere jongelui, aan de rechterzijde van de vaart, tor- wijl ik in dezelfde richting aan de linkerzijde fietste. Door een mij onbekende oorzaak, raakten beiden blijkbaar hun stuur kwijt, met het nood lottige, doch op den gevaarlijken smallen weg schier niet af te wenden gevolg, dat zij tezamen te water reden. De in de nabijheid rijdende personen stegen toen af en stonden aan den kant te delibereer ren, doch staken geen hand uit tot redding, hetgeen ons, die het aan den overkant machte loos moesten aanzien, daar geen onzer zwem men kon, niet weinig verbaasde en ergerde. Wij riepen herhaaldelijk den beiden menschen iets toe te steken, hetgeen, daar zij slechts pl. m. 1 Meter van den oever waren, zeker re sultaat zou hebben gehad, doch hierop werd aan de overzyde met een zeer flauwe aarzelende poging gereageerd, welke tot niets leidde. Zoodoende moesten-wy het aanzien, dat de twee menschen verdwenen, zonder dat er maar een poging gedaan was, dit te verhinderen. De ater opdagende hulp kon niets meer uitrichten. Nader verneemt de „Tel.", dat het ïyk her- cend is. Het slachtoffer is Anna Maria Bun deren. Haar vader, die politiebeambte te Am sterdam is, verklaarde, dat hy haar des middags half vier nog op de Mauritekade, in gezelschap van den jongen man had zien rijden. Ook van andere zgde verneemt het blad van ooggetuigen, dat geen of slechts zeer geringe pogingen in het werk zyn gesteld. Iemand, in een wherry gezeten, die het on geval op een paar honderd nieter afstand zag gebeuren, streek het zeil en voer naar de plek waar de beide menschen verdwenen waren. Iiy zag het lichaam der vrouw onder water dry'veft. Om beschadiging met een haak te voor komen, dook hy gekleed, maar slaagde er niet in haar boven te brengen. Nog een paar an dere personen begaven zich te water, maar een kostbare tien minuten waren verstreken, en geen hunner bracht het Ujk boven. Ook deze ooggetuige verklaarde, dat verschillende per sonen geen hand uitstaken, ofschoon het twee tal een meter uit den wal dreef en het water zeer ondiep is. Zelfs toen een paar honderd belang stellenden aan den oever in verschillende mo torbootjes, zeilbootjes en roeibootjes aanwezig waren, werden geen reddingspogingen aange wend en niemand dacht er zelfs aan de duikers te helpen. Het ongeval is te wyten aan het feit, dat hot tweetal gearmd' tegen den drukken verkeers stroom inreed, terwyi de weg zeer smal is. Onze zegsman en ook anderen zegt de »Tel.", verklaarden, 'dat het publiek het ge beurde als 'n publieke vermakeiykheid scheen te beschouwen. Ten gevolge van een verkeerscomplicatie te ln de nabybedd van Muiden Zondagmid- dag een1 ernstig ongeluk gebeurd. Een mo- torryder, die zyn vrouw op de duozitting had en een wielrijder dl© van den tegen- overgestelden1 kant kwam moesten uitwy- ken voor een UtrechtsCh wagentje. Het ge- wLS datJP°wel de fietsrijder als de motorrijder en zyn echtgenoote vielen. Juist op hetzelfde oogenblik passeerde een trein der Gooische Stoomtram, waardoor de vrouw onder de wielen van den vierden wagen kwam. Beide voet werden haar afgereden, in zorgwekkenden toestand werd zy met wn.,,au™ naar een gemeentegeneesheer te inden vervoerd. Later had per autobran card van don 'geneeskundigen dienst het ransport naar de hoofdstad plaaits, alwaar de dame 'savend' is overleden. Men' meldt uit Woerden: Vrijdagnacht werden dOor de politie op den' Utredhtschon straatweg twee personen aangehouden waarvan één een jmk droeg. Zo werden meegenomen naar het politie- huroau waar bleek dat in een tafelkleed, dat vol zat met kaarsvlekken verschillende antiquiteiten, koperen' en zilveren voorwer pen waren, waarvan de aangehoudenen de herkomst niet konden opgeven. By onder zoek bleek, dat ingebroken was by den heer H. G. van Kempen, "burgemeester, die met zyn familie uitstedig was. En dat de dieven door het inslhan van een bovenrult 'binnen gekomen waren. By het passeoren van de brug voor het politiebureau hoorde een der agenten, dat er iets in het water gegooid werd. By het dreggen werden twee bossen sleutels opgehaald. De jongste van het twee tal, de 23-jarige Dabroe, heeft reeds gedeel telijk bekend. De naam van den anderen ar restant is Wuck. Beide personen komen uit Amsterdam, waar rij voor rekening van bet

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2