Terug in het leven. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Ï-SSSÏ Eerste Blad. VSSSl&S"* rffëtigelM Holh al gekoché? DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag RBDACTEUR-UITGBVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Vrijdag 17 8.52 HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. De ontvangst der Britsche nota I ln Frankrijk. In afwachting. Een Fransch geelboek. ENGELAND. FEUILLETON. Ingezonden Mededeeüngk DUITSCHLAND. geschenen, in de lucht had deen vliegen. Hij1 kou er geen' touw aan vast maken1. Hij zat daar als door verbazing geslagen. Voor hem was de schittering van vroeger dagen nog niet dof gewerden. In haar schoonheid van rijpe vrouw vond hij haar begeerlijker dan ooit. Ook bij had heel goed gemerkt, dat zij haar ouden geest en haar oude vroo- lijkheid nog steeds 'bezat. Goddank was zij geen achttien meer. Wat zou hij moeten doen met een bruid van achttien. Een hu welijk zou dan iets ondenkbaars zijn. Maar de vrouw, waartoe zij zich ontwikkeld ha" was de ideale levensgezellin.' Dat zij doe zou zijn, was onzin. Nooit was een vrouw meer levend geweest.Neen, hij moest trachten de zaak van uit haar standpunt te bezien. Hij' beet op zijn pflp. Op haar acht tiende jaar had zij. hem liet Zij-maakte eert soort 'halfgod van hem. Zij hield dat ideaal totdat zij hem1 weer terugzag ais een1 oude ren, ouromantischen wilde van vijftig. Toen stortte al het romantische ineen en zeide zij tot zichzelf: „Lieve hemel, met hem kan ik niet trouwen!" En de „hem," waarvoor hij zichzelf ge houden had, had de tweede bom de eeuwig heid ingeslinlgerd. Het kostte hem moeite zich Marcello's „hem" in te denken. Maar toen het hem gelukt was, aanvaardde hij het bitter. Een paar dagen later had hij een kleine woordenschermutseling met haar. Zij had die uitgelokt, daar zij wilde weten hoe diep zij hem gewond had. „Dat j© het leven kan leiden, dat Je leiden wilt, is mijn geluk," antwoordde hij1 niet on oprecht ,Jk voel me zoo zelfzuchtig," zeide zij. ,Met andere woorden, je zoudt, wanneer De toestand ln Duitschland. Ingezonden mededeeling. ik geraasd, 'gevloekt, getierd bad en je leven tot ©en nachtmerrie van verwijt gemaakt had, ten slotte uit wanjhoop met me trou wen." Zij haalde haar schouders op. „Ik geloof het wel." „Ik laat me liever hangen dan dat ik dat doe. Je zoudt niet anders zijn dan een 'bang 'geworden1 slavin van' je plicht, die steeds door leed aan een acute gewetensontsteking. En daar ik een product der menschelijke •beschaving en geen Dultscher of gorilla of ook zelfs maar een Hottentot ben, zou ik dat al heel gauw merken en zouden onze le vens de bitterste ellende worden, die je Je maar kunt denken." „Ik kan me niet begrijpen, dat Je me niet haat," zeide zdj. „Ik geloof, dat ik thans het feit begrijp," antwoordde hij' met een bitteren glimlach. „Je zoudt even' goed 'kunnen pnobeeren een verdwenen regenboog als een verloren illu sie te herscheppen." Hij glimlachte. „Ga in vrede," zeide hij. En tot zichzelf zeide hij: „Het zal me be nieuwen wat de volgende verpletterende slag zai zijh." Daar Baltazar zijn zorgen niet bon wijden aan Marcelle en Godfrey,. die er beiden op stonden hun eigen onafhankelijken weg te gaan, en Quong Ho nog steeds in Water- End was, fcon hij al zijn belangstelling ge ven aan Engeland. Eerst moest hij beter de elndlelooze vertakkingen loeren kennen van het nationale en internationale leven, welke de zenuwknoop vormde van het verschijnsel, dat bekend stond onder den naam van oor log. Om' die kennis te verkrijgen, las hij niet alleen 'boeken, maar greep hij ook gre tig iedere gelegenheid! aan om zich met des kundigen te onderhouden. Zijn kring van kennissen werd weldra grooter. Zijn drie vrienden' hadden hem gelanceerd door te Ongeregeldheden. De moord oip den officier van Justitie dr. Haas. .beweren, dat hij een autoriteit was in de problemen van het Verre Oosten. Hij werd een kleine beroemdheid en verheugde zich daarin als een bind. Een 'groot maandblad publiceerde een ar tikel over China, geschreven door een wel bekenden diplomaat Het was zoo'n jammer lijke mislukking om ook maar van heel uit de verte het Ohineesche standpunt te bena deren, dat Baltazar zioh een paar dagen in zijn hotelkamer opsloot en een scherpe be strijding schreef. De inkt van de laatst© bladzijde was nauwelijks droog of hij stak ze ln een enveloppe en zond ze aan de re dactie. EOn week later kreeg hij zijn artikel met de stereotype-formule, dat het niet ge plaatst kon worden, terug. Woedend vloog Baltazar naar Weatherley en vroeg hem wat de snelste manier was om zich in het bloed van dien redacteur te kunnen waden. Hier had Je een ezel, riep hij uit die, om dat hij een paar maanden op de ambassade te Peking geweest was, waar de Ohineesche autoriteiten hem heel hoffelijk zand in de oogen gestrooid hadden, die geen woord Ohineesdh kende en niet het flauwste 'besef had van de denkbeelden of aspiraties van den ontwikkelden Chinees ip het binnen land, toch een groot tijdschrift bereid vond om' in dit land de miasma's van zijn verderf aanbrengende onwetendheid te verspreiden. Dat stommelingen van zijn soort de Brit sche publieke opinie mochten vormen was het allergrootste schandaal, dat denkbaar was. En wanneer hij, die 'alles wel wist ®®n artikel schreef om de stommiteit van dien ezel op de kaak te stellen, dan zond die even groote ezel van een redacteur het te rug alsof het een door een schoolmeisje ge schreven essay over Longfellow was. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. jblnnentand f2.Ned. O. en W. Ludië p. zeepost f2.60; id. p. mail en overige landen f4.20. Zondagsblad resp. f 0.576, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (g&ljard). Ingez. meded. (kolombreedte alB redact!cm. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gervTaagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 16 Aug8.54 uur. Een mogelijke grondslag voor bespreking Londen, 15 Aug. Reuter verneemt, dat aanwijzingen heden in goedingelichte krin gen te Londen ontvangen, toonen dat de Britsche nota waarschijnlijk met zorgvuldige aandacht te Parijs zal worden bestudeerd. In bepaalde .kringen te Parijs schijnen de Britsche voorstellen te worden beschouwd als een grondslag biedend voor bespreking en als niet noodzakelijkerwijs een verwer ping zonder meer meebrengend. Er wordt op gewezen, dat indien de oommissie van deskundigen de betalingscapaciteit van Duitschland zou vaststellen op 60 milliard, het cijfer door Bonar Law in Januari ji. voorgesteld, het aandeel van Brittannië in deze schadeloosstelling 11 milliard zou zijn, gegrond op het percentage van Spa van 22 Daar Engeland slechts tracht 14.2 milliard (710 millioen pond sterling) -te verkrijgen voor zijn betalingen aan de Vereemigde Sta ten, zou het slechts,8.2 milliard (160 millioen pond sterling) hebben te ontvangen van zijn schuldeischers op het vasteland, die het in werkelijkheid ongeveer 1200 millioen pond sterling schuldig, zijn. In verantwoordelijke kringen te Parijs schijnt men bereid te zijn om in ieder geval zorgvuldig de vraag te overwegen of op dezen grondslag overeen stemming zou kunnen worden bereikt en dit wordt in Engeland als een zeer gunstig teeken beschouwd. Er wordt op gewezen, dat de Britsche regeering geen prioriteit na streeft voor haar betalingen zooals in zie kere kringen is beweerd. Te Londen wacht men af wat of het re sultaat zal zijn van de publiceering der do cumenten over de schadevergoedingskwitte. Moeilijkhden uit hoofde dier pbblicatie ver wacht men niet, doch de mogelijkheid van wrijving is geenszins uitesloten. De logische consequentie van de laatste Engelsche nota kan geen ander zijn dan een afwachten of Brussel en Parijs alsnog wenschen mede te doen aan de in dit stuk ontwikkelde Brit- sche acie. Wensdht men dit niet, dan zal Engeland vermoedelijk zijn eigen weg gaan en zich vasthouden aan de piicipes in de jongste nota uiteengezet. In goed ingelichte kringen verwacht men echter in ieder geval van Belgische zijde een antwoord op de laatste Engelsche ver klaring, terwijl men ook de redevoeringen des heeren Poincaré als Fransch antwoord niet als afdoend kan beschouwen. Dienten gevolge zal het waarschijnlijk nog eenige dagen duren alvorens Baldwin zal 'beginnen met het 'voeren zijner eigen Engelsche po litiek, die hij in zijn laatste uitlatingen in uitzicht' heeft gesteld. Vóór Woensdag of Donderdag zal het besluit In ieder geval niet worden getroffen. Het „Hbl." schrijft: Na het Britsche blauwboek met de diploma tieke documenten, is thans een Fransch geel boek verschenen. Vele der hierin gepubliceer de stukken waren al reeds eerder openbaar gemaakt. Maar de volledige publicatie geeft Havas thans aanleiding een samenvatting'te geven, waarin men nog eens kennis kan ne men van het standpunt des heeren Poincaré, voor zoover men hiervan uit de Zondagsche redevoeringen van dezen onvermoeide nog niet op de hoogte mocht zijn. Onwrikbaar houdt de heer Poincaré aan zijn politiek vast en voor .elk bezwaar, dat er tegen wordt aangevoerd, heeft hij een tegen-argument klaar., Hij heeft vulsel voor elk gaatje. En alle bezwaren, die men van economisch standpunt zou willen aan voeren tegen de 'Fransche politiek, snijdt hij eenvoudig af met de bewering, dat het Duitsche volk niet geruïneerd is, dat Duitschland met opzet zijn crediet en het betaalmiddel van den staat vernietigde en dat als. men maar knijpt en blijft knijpen, de rijkdom wel voor den dag zal komenen dat hij dus daarom in het Ruhrgebied zal blijven zitten, hetgeen nu juist, blijkens de laatste Britsche antwoordnota, waarop de Fransche uitingen, zooals we, ver moedelijk ten overvloede, nog eens herinneren, nog geen antwoord zijn een vooruitzicht is waartegen de Britten hun zeer ernstige bezwa ren hebben. Maar zelfs de heer Poincaré kan met al zijn scherpzinnigheid toch niet de tegenstrijdighe den in de Fransche redevoering wegpraten, kan ons niet overtuigen van de mogelijkheid1 om geld te halen uit een land, hetwelk men tezelf dertijd het eoonomisch herstel onmogelijk wil maken, omdat dit herstel teni gevolge zal heb ben, dat het als gevaarlijke concurrent op de wereldmarkt terugkeert. Want de rijkdommen, die de heer Poincaré in Duitschland ziet, zijn geen rijkdommen' waarmee Duitschland' kan betalen, maar kunnen slechts dienen als mid delen tot vorming van nieuwe rijkdommen, die wel overgedragen kunnen worden. Trouwens, de heer Poincaré voelt dat zelf ook wel en zet zich daarom eenvoudig in Duitschland vast. Als de berg niet tot Mohamed komt, gaat Mohamed naar den berg. Indien aidus dan al geen finan- cieele voordeelen worden behaald, dan heeft men toch het voordeel van de verzwakking van Duitschland en van de bereiking van politieke bedoelingen, welker verwezenlijking men in" 1919 tevergeefs nastreefde. iZoo is der langen Rede kurzer Sinn. Het Britsche verzet tegen deze politiek wekt in Frankrijk bittere ontstemming, die in de natio nalistische bladen op felle wijze tot uiting komt. Maar uit de eenstemmigheid, waarmede de Britsche pers vrijwel de laatste nota. van den heer Baldwin aan Frankrijk begroet, waarin de puntjes eindelijk eens op de i worden gezet, de instemming, die de Britsche opvatting in Italië en Japan (ook dit is nog medelid van den Oppersten Raad) vindt, het in België ontwa kend inzicht in de juistheid van de Britsche politiek moge den Franschen aanleiding geven, nog eens te overwegen of er in de redeneerin gen van den heer Poincaré niet iets fou tiefs is. De isolatie-politiek. Londen, 16 Aug. De politiek van isolatie door lord Beaverbrook verdedigd, wordt ijverig besproken. De „Daily Telegraph" meent, dat dit denkbeeld'wel eenige aantrekkelijkheid be zit, doch geenszins, zooals sommigen beweren, een pro-Pransche strekking zou hebben. Inte gendeel zou het Frankrijk juist de kans ont nemen ooit te kunnen rekenen op medewer king van Engelsche zijde, zelfs bij het streven naar verzekering der schadevergoeding, terwijl het ook onvermijdelijk zou zijn, dat Engeland na het aanvaarden van zulk een politiek zou aandringen op integrale betaling der Fransche schuld aan Engeland. Het vraagstuk der scha devergoeding zou behalve dan tengevolge eener bijzondere overeenkomst geheel zijn uitgescha keld1, en als de schuld ter sprake zou komen, zou Poincaré een bond van Engelands schul denaars kunnen vormen, die misschien aan leiding zou kunnen worden tot de vorming van Naar het Engelsch van William Locke. Voor Nederland bewerkt door 44) W. J. A. Roldanus Jr. Marcello trachtte hem te troosten. Hij was toch nog jong, nolg geen een-en-twintlg, Het zou nog jaren duren vóór 'hij kon trouwen. Hij stoof op bij die woorden. Do- rothy, die een maand ouder was dan hij, had de brutaliteit gehad dat ook te zeggen. Wat beteekende leeftijd? Hij was al zoo oud als ik weet niet wat Hij had zijn geheele leven achter zich. In de loopgraven alleen was 'hij twintig jaar ouder geworden. En wat trouwen betreft, hij' was best in staat een vrouw te onderhouden, daar hij God dank niet tot die ongelukkige nieuwbakken officieren 'behoorde, die niet wisten wat zij zouden moeten doen om hun brood' te ver dienen, wanneer de oorlog voorbij' was. vZij had hem schandelijk behandeld. Een fat soenlijk meisje izou hartelijk geweest zyn en het hem op een zachte manier gezegd hebben. Maar zij! „Zij heeft mij behandeld, alsof ik een kwajongen1 en zij' een vrouw van dertig was. Maar de vrouw van dertig zon tenminste manieren gehad hebben. Nou, laat zij maar toet Leopold trouwen. Ik wensch haar plei- zler met hem. Zij zal een lolligen tijd krij gen.'» Ongetwijfeld het was geen gelukkige dag voor de familie Baltazar geweest. Maroelle voelde zich terneergedrukt door een gevoel van schuld voor haar deel in het fauülie- ongeliik, waardoor zij hem niet goed troos ten kon. Den vorigen dag zou zij genezende sympathie gegoten hebben over de wonden van deni schandelijk behandelden jongen mam en haar woede ontvlamd zijn tegen de hartelooze en brutale meid, die. de liefde van een dapperen .gentleman veracht had. •Maar hoe kon zij dat thans? Had niet een vreeselijke gril van het toeval haar in het zelfde schuitje geplaatst als Dorothy? „Je bent zeker erg woest op haar gewor den," zeide trij schuchter. (Hij stak zijn hand uit. O, dat overgeërfde gebaar! Woest? Wie zou niet woest geweest zijn? Hij wilde haar niet meer zien, niet' meer spreken, niet meer aan haar dienken', En hij had haar dat gezegd ook. En wat de protectie van generaal Mackworth betreft, zij moest het niet wagen hem daarmede te beleedigen. Marcelle stelde zich .een heel aardig spektakel voor. Godfrey was niet voor niets John Baltazaris zoom En zij, om in het idioom van Godfrey te blijven, had Jbhn Baltazar de bons gegeven; en om een heel wat minder geldige reden1, want zij had zich per stot van rekening niet met een ander verloofd. Zou hij ook, even als zijn zoon, banvloeken slingeren naar het hoofd van een trouwelooze vrouw. Uiterlijk was hij heel hoffelijk, verwonderlijk harte lijk geweest; maar hij was ouder en had zelfbeheersching geleerd. Hoe zou hij het nu oplatten1? Zij was heel blij, toen zij Öhur- ton Towers bereikte en haar verpleegsters- costuum aantrekken kon. Baltazar echter voerde geen van Marcel lo's angstige voorgevoelens uit Hij verweet haar niets, smeet niets kapot, nam geen van izijn vulkanische besluiten. Hij stak slechts een' pijp op, ging zitten en probeerde zijn afwijzing te verklaren. Het was een tweede Zeppelinbom, die het luchtkasteel, dat hun dienzelfden ochtend nog zoo soliede had toe- yyiwii^ii(i n vat* Lux en een continentaal blok in nieuwen vorm Ook de „Morning Post" gelooft, dat het plan eener geïsoleerde politiek onmogelijk en onuit voerbaar is, niet alleen op geografische gron den, maar ook omdat Engeland economisch, moreel en politiek te zeer met het vasteland is verbonden en bovendien verplicht is met Frankrijk op goeden voet te blijven. Als alter natief voor een samengaan met Frankrijk komt voor Engeland alleen een toenadering tot een Duitsche of onder Duitschen invloed staande combinatie in aanmerking, wat natuurlijk uit gesloten is. De regeeringsverklaring van den nieuwen Rijkskanselier. De Duitsche Rijksdag kwam Dinsdagmiddag bijeen voor het aanhooren van de verklaring der nieuwe regeering. Het Huis en de tribunes waren geheel bezet. De communist Konen stelde voor om, voor men tot de agenda over ging, onmiddellijk te beraadslagen over de ver ordening van den rijkspresident van 10 Aug. met betrekking tot de onderdrukking van kran ten, benevens over het verbod van den Pruiai- schen minister van binnenlandsche zaken tegen betoogingen in de open lucht en tegen de pro letarische „Hundertschaften". Na verwerping van dit voorstel nam rijks kanselier dr. Stresemann het woord, die met stormachtige uitroepen der communisten ont vangen werd. De interrupties werden ook tij dens de voorlezing van de lijst van ministers voortgezet, wat den communisten de opmer king van den rijkskanselier bezorgde, dat demo cratie de heerschappij van de meerderheid en niet de dictatuur eener minderheid beteekent. Het nieuwe kabinet, zoo betoogde de rijks kanselier, is in een buitengewoon ernstigen tijd tot stand gekomen. Het buitenland mag niet gelooven, dat de kabinetswisseling' een teeken van zwakte is. Het nieuwe kabinet, dat op, de breedste parlementaire grondslagen is opgebouwd, wil het sterkste kabinet tegen ieder denkbeeld van een geweld aandoen aan Duitschland zijn. De kanselier sprak vervolgens in het kort over de publicatie der Engelsche documenten. Ondubbelzinnig wordt dit goede recht ook door de Britsche regeering erkend. De rijksregee- ring is het er mee eens, dat de quaestie der ,Jk voel me ongelukkig, omdat lk .besef, dat lk je weer ongeluk heb 'aangebracht," zeide zij. recht- of - onrechtmatigheid van de Ruhr-actie aan een internationaal gerechtshof wordt voor gelegd. Wij twijfelen er niet aan, dat iedere onpartijdige beslissing ons de beschikking over het Ruhrgebied zal teruggeven. Ik leg er ook thans dep nadruk op, zoo be sloot de rijkskanselier het aan de buitenland- sche politiek gewijde deel van zijn verklaring, dat het Duitsche volk het lijdelijk verzet is be gonnen ter bereiking van zeer bepaalde doel einden. Als ons de vrije en onafhankelijk be schikking over het Duitsche Ruhrgebied weer gewaarborgd' is, dan zullen wij, nadat ons een tijd is toegestaan om op verhaal te komen, on der deelneming van alle economische krachten van 'het land ook de middelen tot regeling van het schadevergoedingsvraagstuk kunnen op brengen, voor zoover de ons opgelegde lasten ons bij harden arbeid het bestaan van ons staats- en economisch leven en de verdere ont wikkeling van ons volk verzekeren. Overgaande tot de binnenlandsche politiek merkte de kanselier op, dat de beste activiteit ten aanzien der buitenlandsche politiek, welke kan worden ontplooid, het orde stellen is. op de toestanden in het binnenland. De afdoening der belastingonderwerpen en de aanstaande goed keuring der goudleening vormen een veelbe lovend begin. Waardevastheid bij de loonen is een gerecht vaardigde. eisch. Jn te groote spanning óp dit gebied, schuilt echter het gevaar, dat de Duit sche geschiktheid om te concurreeren op de wereldmarkt verdwijnt en daarmee de voor waarde voor een actieve Duitsche handelsba lans, zonder welke aan een regeling der inter nationale verplichtingen en aan een handhaving van het economisch leven in het binnenland niet kan worden gedacht. Bij deze verklaringen stonden de commu nisten op en interrumpeerden opnieuw, waarop de rijkskanselier antwoordde, dat hij hun op winding over de mislukking hunner verant woordelijke staking wel begreep. Bij het op de rede van den Rijkskanselier volgende debat werd van soc.-dem. zijde en namens het Centrum den steun dier partijen aan de regeering toegezegd. Daarentegen verklaarde de Düitsch-nationale partij, dat zij de regeering haar vertrouwen moest onthouden; De afgevaardigde Leicht (Beiersche Volks partij), die de richtsnoeren ten aanzien der buitenlandsche politiek uitdrukkelijk goed keurde, verklaarde, dat zijn partij zich bij de stemming zou onthouden. De vertrouwensmotie aangenomen. Na een lang betoog van den communist Fröhlich ging het Huis óver tot stemming over de motie van vertrouwen der regeeringspar- ttjen. Vóór sfemden 240 leden, tegen 76, ter wijl er zich 25 van stemming onthielden. De goudleening aangenomen Na de stemming over de motie van vertrou wen werd de goudleening aangenomen. Tegen stemde uiterst rechts en uiterst links. De communistische actie mislukt. De door de communisten geproclameerde staking is mislukt. Wel was Dinsdagavond de toestand te Berlijn nog ver van normaal, maar in tal van bedrijven meldden zich steeds meer werklieden aan. Maandagavond kwam het in verschillende stadsgedeelten nog tot botsingen met de politie, waarhij verscheidene personen gewond werden. Vooral in de arbeiderswijk Neuköln was dit het geval. Ook uit overige plaatsen van het Rijk zijn berichten ontvangen nopens botsingen en straatgevechten. In Saksen nemen de door de communisten op het platteland op touw gezette levensmidde- II Verkrijgbaar te Alkmaar bij: EL. S. GLOEDK, „Hot Witte Huis", M. MELTER Zn., A. SPAANDER Co.; te Hoorn bij: A. SPAANDER Oo., Kleedingma- gazijnen vfh. P. VAN DEN BRUL; te Helder bij: I. GRüNiWALD, H. NYPELS; te Den Burg (Texel) bijPK VLESSING. Lenrequisities bij de boeren een steeds grooter >mvang aan. De boerderijen en landgoederen worden door de benden geheel doorzocht en de gevonden levensmiddelen meegenomen. Hier en daar roofden de benden ook de huis houdelijke goederen der boeren, zooals linnen goed, naaimachines, fietsen, enz. Weimar, 16 Augustus. Gisteren is hier een vergadering van den bestuurdersbond gehouden, waarin met 40 tegen 2 stemmen werd besloten de algemeen© staking af te kondigen. In alle bedrijven werd het werk onmid dellijk neergelegd. Ook het personeel der waterleiding heeft zich bij de staking aange sloten. Te Apolda geschiedde hetzelfde. Ook daar is de staking algemeen. Berlijn, 14 Aug. Heden hadden te Herne op de weekmarkt ongeregeldheden plaats. De menigte roofde de goederen en ranselde de verkoop ers af. De politie die naar men weet ongewapend is was machteloos. Men schrijft uit Frankfort aJM. d.d, 0 de zer aan de N. R. Crt.: Bij. de groote ontevredenheid, welke op het oogenblik in zeer groote kringen hier in Duitschland heerscht, een ontevreden heid, waarvoor waarachtig grond genoeg is, kan iedere, vergadering of betooging tot uit barsting leiden. Het beste bewijs voor deze stelling is de loop der betooging geweest, welke de sociaal-democraten en communis ten einde Juli tegen de duurte ov touw had den gezet. De betoogers kwamen op den be kenden mooien' Römerberg te zamen en trokken, nadat de sprekers hun redevoerin gen gehouden hadden, naar de villa-wijk, om daar verder te demonstreeren. De stemming werd onderweg steeds heftiger, voorbijgan gers worden dikwijls zeer hardhandig tot meeloopen gedwongen, men drong ten slotte den bekenden Palmengarten binnen en kwam vandaar in zeer verhitte stemming in een anders zeer stille straat, de Schwindstrasse, waar men den ongelukkigen dr. Haas juist aantrof, toen deze het tuinhek voor zijn wo ning wilde sluiten. Hij werd direct door de opgewonden menigte gesommeerd om mee te loopen en toen bij weigerde wilde men hem, evenals zoovele anderen, daartoe dwin gen. Weder weigerde hij. ging zijn huis bin nen en toen was het offer gevonden. Een gedeelte der demonstranten drong van vo ren, een ander gedeelte van achteren het huis binnen, men sleepte den ongelukkige op de straat om hem daar op de vreeseljjk- ste wijze te vermoorden. Intussohen was een ander gedeelte der betoogers bezig om den v

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1