TwinK NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAÜLOWNA Jwinl\ Me glazen worden hier direct veruaardigd. Eerste Blad. J. HEIJLOO, v/h. FILBRI, DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, ponderdag-- en> Zaterdagmiddag REDACTEÜR-UITGEVEB: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. HET FEUILLETON BUITENLAND. HET SOHADEVERGOEDINGS- - VRAAGSTUK. Het antwoord van Frankrijk op de Engelsche nota. Van Frankrijk te eischen om anders te ban DUITSCHLAND. De communistische actie. Ingezonden mededeeling. TwinK verschafte haar» de mooie nieuwekleur»die zij al zoo lan<3 had willen heb ben doch maar steeds roei had kunnen krijgen. Verkrijgbaar in 24 kleuren. De toestand. Het broodl 400.000 mark! UIT HET BEZETTE GEBIED. Vereenlglngen. FRANKRIJK. De boschbranden. Het auto-ongeluk btf Saint Sauveun Ingezondcn Mededeeling. Opticien - Hoofdgracht 73. Namens de aanwezige Nederlanders werd een COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant fl.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeerpost f 2.60; ld. p. niadl en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.57 f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 160 Losee niummere der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 et. Licht op voor auto's en fietsen: Donderdag 23 Aug. 8.40 uur. Vrijdag 24 8.38 is op pag 4 van dit blad opgenomen. ADVERTENTIEN; 20 ct. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombreedte ale redaction. tekst) 60 ct. Kledoe advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 et bij vooruitbetaling (adres Bureau v.d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct Parijs, 22 Aug. Het Fransche antwoord be vat een algemeene, synthetische uiteenzetting van de positie van Frankrijk, die, naar de re geering meent, de elementen voor een prakti sche oplossing bevat. De regeering van de Re publiek, aldus wordt er in de uiteenzetting ge zegd, heeft nooit eraan gedacht om in het vraag stuk der vergoeding, dat slechts opgelost kan worden wanneer men de belangen van Europa in het oog houdt, een zelfzuchtige politiek te voeren. Zij heeft steeds ernstig rekening ge houden met de malaise, waarmede sommige bondgenooten te kampen hebben, bijv. Enge land met zijn werkloosheid. De uiteenzetting volgt stap voor stap de lange reeks concessies, die er aan Duitschland zijn toegestaan vóór en gedurende de vast- stelling van zijn schuld door de Commissie van Herstel, welke concessies slechts opnieuw in gebreke blijven van Duitschland ten gevol ge hadden. Tot aan het eind van 1922 heeft Duitsch land niet opgehouden zijn financielen, econo- mischen en monetairen toestand slechter te maken. Het heeft niets gedaan om het even wicht in zijn financiën te herstellen en hield de prijzen van het vervoer lager dan ergens anders. Het heeft het aantal en de bezoldiging der ambtenaren verhoogd, deed laakbaar in de belastingheffing en verleende allerlei privile giën aan de groote industrieel en en reeders. Het bouwde een koopvaardijvloot, die thans concurreert met de Amerikaansche, de Engel sche en Fransche vloot. Het deed kanalen gra ven, breidde de telefoonnetten uit en onder nam allerlei werken, die Frankrijk gedwongen was uit te stellen. Onder deze omstandigheden heeft Fraftkrijk, dat zijn voornemen om onder panden te nemen had aangekondigd, in het begin van 1923 besloten de Roer te bezetten. Het heeft de Roer beziet omdat Duitsch land gedurende drie jaar geen enkele van zijn verplichtingen nakwam en de Commissie van Herstel heeft Frankrijk nadrukkelijk het recht om te handelen toegekend. De wettigheid van deze operatie, die Engeland thans betwist, wordt door een tekst van verklaringen der bond genooten, 't zij afzonderlijk, 't zij gezamenlijk erkend, in 't hijzonder door het protokol van Spa van Juli 1920, waaruit een volkomen over eenstemming van Frankrijk en Engeland, blijkt ten opzichte van de interpretatie van de paragrafen 17 en 18 van aanhangsel 2 van het vredesverdrag; voorts door de verklaring van Londen van Maart 1921; door de besluiten van den Oppersten Raad van Mei 1921. Het Ultimatum van 5 Mei heeft de bezetting van de Roer aangekondigd, niet slechts voor het geval, dat Duitschland de door de Commissie van Herstel voorgeschreven verplichtingen niet zou aanvaard hebben, maar ook voor het ge val, dat het die verplichtingen op een of an der oogenblik niet verwezenlijkt kou hebben. De Duitsche minister van buitenlandsche za ken heeft dat den 9en Mei 1921 zelf erkend in een parlementair dokument, dat hij aan de pers heeft meegedeeld. Hoe het zij, in strijd met de bepalingen van het vredesverdrag gaat de Duitsche regeering voort de Roer-bezetting te beschouwen als een daad van vijandschap en heeft ons tegenstand geboden, dien het lijdelijk noemt, maar die actief is en hevig. Dit verzet kwam niet van de bevolking in net Roergebied, nog minder van die uit het Rijnland, maar uit zekere ln- dustrleele kringen ep uit BerlUn. Het was dus billijk, dat Frankrijk tegenover zulke feiten het staken van het „lijdelijk" verzet als voor waarde beschouwde voor nieuwe besprekingen met Duitschland^ Het lijdelijk verzet ls niet slechts in strijd met het vredesverdrag, maar ook met de ware belangen van Duitschland, want het kost veel meer dan de stipte nakoming zijner ver plichtingen. De Fransche regeering wenscht dus dat het ophoude en zij ls, naar zij reeds eerder aan de Engelsche regeering heeft mee gedeeld, bereid om als het lijdelijk verzet wordt gestaakt, den aard der Roerbezetting te wijzi gen en het Roergebied geleidelijk te ontrui- men naar gelang Duitschland' zich van zijn verplichtingen kwijt. Laten wij aldus de nota nog eens her halen, d&t wij niet langer aan de Roer wen- schen te blijven dan noodig ls en er noen politieke, noch annexionlstlsche oogmerken koesteren Het tlldperk, waarin Duitschland zich van zijn verplichtingen kan kwijten, hangt geheel van zijn eigen wil af. Men behoeft slechts na te gaan, hoe snel Oostenrijk, in weerwil van zijn kleine uitgestrektheid en zijn beperkt eko- nomlsch vermogen, het klaar heeft gespeel om zijn productie en krediet weer op peu brengen, om zich er rekenschap van te geven dat een land dat zoo sterk is uitgerust als Duitschland, datzelfde zal kunnen doen als het maar wil. delen zou neerkomen op gelijk geven aan Duitschland. Daarop zouden toepasselijk zijn d® wo?rden, die Lloyd George op 31 Maart 1921 in de Oppersten Raad uitsprak: „In dat geval zouden de overwinnaars de kosten van de nederlaag dragen en de overwonnene de vruchten der overwinning oogsten." Het is niet waar dat de Fransche eischen zoo zwaar zijn, dat ze Duitschland zouden ver pletteren en verre boven zijn draagkracht uit gaan. Sedert lang stelt Frankrijk zijn bondge nooten een zeer eenvoudig program voor, dat blqftibinnen het kader van den betalingsstaat van Londen en in het kort hierop neerkomt: Frankrijk vraagt zijn bondgenooten handha- V'ng van de 23 milliard goud mark in A- en B-obligaties en het in O-obligaties de som voor te behouden, die van Frankrijk' geëischt zou worden als schuld aan de bondgenooten. De staat van betaling waarborgde Frankrijk die twee rechten. Het heeft enorme sommen op rekening van Duitschland voorgeschoten. Frankrijk kan zijn herstellingswerk niet afbreken, noch hen onbe paald voortzetten op eigen kosten. Aan den anderen kant heeft Frahkrqk nooit de schul den ontkend, die het gedurende den oorlog in het belang van de gemeenschappelijke over winning heeft aangegaan. Het is trouwens schuldeischer van Duitschland voor vijf of zes milliard goud mark, die het aan sommige bond genooten heeft voorgeschoten. Kunnen echter de bondgenooten elkaar oor- ogskosten terugvragen vóór. Duitschland be taald heeft? De oommissie van herstel heeft het totale bedrag van Duitschlands verplich tingen vastgesteld en daarop kan niet terugge komen worden. Slechts met eenstemmige goedkeuring der bondgenooten zou het vastge stelde bedrag herzien kunnen worden. Daar tegenover moet de betalings-capaciteit van Duitschland periodiek geschat worden, opdat de aflossingen in verband met de omstandig heden gewijzigd kunnen worden. Tot die wij zigingen is bij meerderheid van stemmen be sloten. Wij zullen bereid zijn na te gaan boe de her- eving van Duitschland en de betaling van het lerstel overeen zijn te brengen wanneer het verzet zal zijn gestaakt, maar men kan het ver- goedingsvraagstuk niet opofferen voor den we deropbouw van een oeconomischen rijkdom, waarvan geen enkele bron is bedorven en die slechts voor het oogenblik tot het laagste punt gedaald is. Wat de comniissie van herstel betreft, deze heeft steeds bewy's gegeven van eeriykheid, berekendheid voor haar taak en rechtvaardig heidszin. Het is juist, dat, daar Amerika het vredesverdrag niet heeft geratificeerd, de over wegende Fransche stem en die van den Bel gischen gedelegeerde voldoende kunnen zijn, zooals de Britsche regeering constateert, om een meerderheid te vormen; maar in werkeiyk- heid zijn alle tekortkomingen vastgesteld door een meerderheid van drie stemmen, waaronder die van den Italiaansehen gedelegeerde. Bovendien bezitten België en Frankrijk 60 pet. van de schuldvorderingen der geallieerden op Duitschland. Over deze verschillende vraagstukken en alle anderen, besluit het Geelboek, blijft Frankrijk jgeneigd1 om met de Britsche regeering en de andere geallieerden vriendschappelqk te pra ten. Het zou gemakkeiyk zy'n het eens te worden over de zoo snel mogeiyke betaling van de Duitsche schuld, overeenkomend met de kos ten van het herstel van de verwoeste gebieden en tot een bepaalden datum het onderzoek door de commissie van herstel uit te stellen van de betaling van het tweede deel der schuld. Het onderzoek van de'betaling van de oorlogsschul den zou dan bij gemeen overleg tot denzelfden datum worden uitgesteld. Wy veronderstellen niet, dat Engeland de schulden van de geallieerden zal willen opei- scben vóór de betaling der schadevergoedingen. In verband met de overhandiging van, de Fransche nota te Londen zegt de N. Rott Ot. o.m.: Wat uit Londen verluidt over den inhoud der Fransche nota strookt met de officieuze samenvatting, die de Temps ervan geeft. De kern ervan is dat Frankrijk voor zichzelf van Duitschland! 26 millioen goudmark (1800 millioen pond sterling) eischt plus de bedragen die het aan Engeland en de Ver. Staten ter afdoening van ziln schuld' zal moeten betalen. Als men dat surplus weg cijfert en daar zal het in de praktyk wel toe komen gaat de Fransche elsch uit van een totaal bedrag der schadevergoeding van 50 milliard goudmark, het cHfer dus door Bonar Law In Januari geopperd, doch toen door Poincaré van de hand gewezen. De Fransche nota laat verder de mogelijk heid van een aan Duitschland te verleenen moratorium open, doch verlangt er „zeer voldoende waarborgen" voor, waarvoor als we het goed begrijpen, een verzachting van het regime aan de Roer in het vooruitzicht wordt gesteld'. De waarde van deze voorstellen hangt na tuurlijk geehel af van den omvang en den aard der geëlschte waarborgen, waarom trent we vooralsnog niets hooren. Te Londen schijnt men zich voor te berei den op langdurige besprekingen. Baldwin en Curzon, die aanvankeiyk zooveel nadruk legden op het spoedelschendo van een rege ling, toonen nu minder haast, 't geen ver klaarbaar is uit de overweging diat voor in grijpende besluiten het parlementair reces zich niet leent. Het is ook mogeiyk dat zil de toestanden in Duitschland wat minder somber Inzien dan eenigen tijd geleden en Stresemann de gelegenheid willen laten om zynerzyds met voorstellen te komen. Door Moskou is een bedrag van een mil- „MAAR VROUWTJE,ALWEER EEM NIEUW TOILETJE „WELNEEN. ALLEEN iTAAR GETWIMKT" DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAAR DINGEN EaLnharüen van tSunlx^ht GZ2 LtJX lioen gouden markpn beschikbaar gesteld, ter verdeeling onder de communistische be- drqfsraden. Naar het schynt is het partybe- stuur afgetreden wegens te slappe houding en zal men te Moskou zelf de leiding der communistische actie in Duitschland in han den nemen. De economische krisi». begint in Duitsch land haar hoogtepunt te naderen. Met een kolenprys, die ver boven den wereldmarkt- pry's uitgaat en loonen, die in vele gevallen de voor-oorlogsche naderen en zelfs over treffen, raken tal van bedrijven in de knel; in de eerste plaats die, welker producten het publiek desnoods ontberen kan. Zoo is het geen wonder dat de bond van uitgevers een der eerste is, die stopzetting of grooté be perking loverweegjt. Verkeersmiddelen, als de Berlqnsche tram, zitten ook voor zoo groote tekorten dat zy geen raad meer we ten. Berichten over a.a sluiting in het groot van fabrieken komen uit Saksen en zyn zoo ernstig gemeend dat de socialistische Sak sische regeering, die toch van oommunisti- schen steun afhangt, het noodig heeft ge acht de arbeiders te waarschuwen tegen loonopdrqverqen, die de nqverheid met on dergang bedreigen. In de dagen, die aan den val van het kabinet-Uuno voorafgingen, heb ben de Saksische arbeiders van de heer- sbhende onrust gebruik gemaakt om loonen te bedingen, die aanzienlek hooger zijn dan elders in het rijk- Dit leidt tot wanverhou dingen, welke den ondernemers alle concur rentie onmogeiyk maakt. Het belang der ar beiders zelf is ermee gemoeid dat de loonen voor het geheele rijk worden geregeld en dan bindend voor werkgevers en werkne mers rijn. Zondagavond heeft het rijkskabinet er zich lang en breed mee bezig gehouden en vooral beraadslaagd over het voedselgebrek dat steeds nijpender wordt. Wat over de be sluiten der nieuwe regeering bekend is ge worden komt hierop neer dat een deviezen fonds zal worden gevormd, van naar schat ting een half milliard goudmark, voor aan koop van levensmiddelen in het buitenland. De regeering zal daarvoor aankloppen by nijverheid, landbouw en handel en zoo noo dig tot in beslag neming van het noodlge buitenlandsche geld overgaan. De zoo ont eigende bedragen zullen in. papiermarken aan de eigenaars worden vergoed. Deze krasse maatregelen, die het kabinet reeas zoo kort na zyn optreden neemt, en stellig in ruime mate aan den Invloed der socialis ten is toe te schrijven, zal door de betrok kenen stellig niet zonder krachtlgen tegen stand worden aanvaard. Vooral de iujver- heid toch heeft ree»ds met groot gebrek aan buitenlandsche betaalmiddelen te kampen. Hieruit is de verdere depreciatie van de mark, die Dinsdag te Berlijn rampspoedige afmetingen heeft aangenomen, goeddeels te verklaren. N. ut Uit Beriyn wordt aan het Bbl. gemeld: lOmtrent de noodverordening waartoe de re geering Maandag heeft besloten, is nog geen of- ficieele mdedeeling gedaan. De avondbladen van heden brachten weliswaar uit allerlei par lementaire bronnen reeds byzonderheden over de maatregelen dpr regaering, doch er is nog niets definitief bekend gemaakt. Men krygt echter sterk den indruk dat in de kringen der ryksregeering de meening over- heerscht, dat thans met dictatorale middelen tegen de dreigende economische ineenstorting moet worden gestreden. De meest betrouw bare mededeelingen omtrent de regeringsmaat regelen vindt men ongetwyfeld in Stresemanns orgaan, de „Zeit". Het blad deelt mede, dat de geweldige duurte en de nieuwe val der mars het voornaamste onderwerp der beraadslaging in het rijkskabinet vormden. Er zal een poging wordeft gedaan om door financieele en poli tieke maatregelen een verdere daling der mark te verhinderen en de vaststelling der prijzen, o. a. op de levensmiddelenmarkt, te leiden, het geen natuurlqk ook een tegenhouden der stormachtige toonbeweging ten gevolge zou hebben. Tot de maatregelen zou ook dp vorming van een deviesenfonds voor den aankoop van le vensmiddelen in het buitenland behoofen. Dit deviesenfonds, welks bedrag op 300 tot 500 millioen goudmark wordt geschat, zou in de eerste plaats door vrijwillige giften, en wan neer die achterwege zouden blq'ven, door mid del van dwangmaatregelen tot stand moeten komen. De „VorwSrts" bepleit het in beslag nemen van alle deviesenvoorraden, die zich in Duitsch land bevinden. Wanneer men de banken zou dwingen haar kluizen te openen, zoo zou, naar het blad meent, de minister van financiën zelf verwonderd zyn over de grootte der voorraden buitenlandsche betalingsmiddelen. Lydt het rijk en het volk, dan kan er slechts één oplossing zy'n: By dezen noodtoestand moeten alle volks klassen in getijke mate betrokken zyn. Het blad verwacht daarom dat de regeering op al de verborgen schatten de hand. leggen zal. r De bankbiljetten productie. Op het einde van deze week zal de bank biljetten productie tot ongeveer 60 billioen per dag worden opgevoerd. Te dien einde zul len ook 100 millioen markbiljetten in omloop worden gebracht. Van heden af kost het brood buiten d'e distributie te Berlijn 400.000 mark. De Fransche bezettingsoverheid te Dussel- dorf heeft in verband met den aanslag op een Fransche wachtpost in 't begin van deze maand, 13 leidende induStrieelen uitgezet, weir families binnen, enkele dagen het be zette gebied moeten verlaten. Uit Mainz wordt aan het Journal gemeld: Van de personen die er by de jongste troe belen te Aken gekwetst zijn, zqoi er vyftien aan de kwetsuren gestorven. Vermopdeiyk ter verscherping van de af zetting zijn de Fransche troepen aan de grens van het bezette gebied aan de Roer de laatste dagen zeer versterkt, terwyi men ook nog nadeje versterkingen wacht De controle is zeer streng. Essen, 22 Augustus. De Franschen hebben een werkman van de spooxwegwerkplaats te Witten doodgeschoten. Byzonderheden ont breken. Ontbinding van nationalistische De Intergeailieerde Rynland-Oommissie heeft besloten een aantal nationalistische vereenigingen, w.o. de organisatie O., de Orgesch, de nationaal-socialistische party, de StaMhelm, het Vrijcorps Oberland en de Nationale Bond van Duitsche Officieren, in het bezette gebied te ontbinden .en te verbie den, daar deze als een gevaar voor de bezet tingstroepen worden beschouwd. Tengevolge van detn krachtigen oosten wind is het vuur weder aangewakkerd en heeft de brand zich uitgebreid van Esterel naar de kust bij Valescure, St. Raphael en Fréjus. Acht personen zouden zyn omgekomen by de boschbranden in de buurt van Esterel en Marnes. De Parysche redacteur van „De Maasbode" schrijft uit Luz dd. 16 Aug.: De weinige Nederlanders, die aanwezig kon den zyn by de plechtige uitvaart welke zoo juist laat in den namiddag in het stille, byna antieke Pyreneeëndorp heeft plaats gehad, zyn diep onder den indruk van het bewys van Fransche generositeit, door de autoriteiten en de geheele bevolking aan den "dag gelegd in hun deelneming met het tot onzer omgekomen landgenooten en de droefenis der zoo ver ver- wyderde zwaar getroffen families. Het. zou den beproefden betrekkingen een balsem zijn geweest de diep-emotloneerende wyze te heb ben aanschouwd, waarop aan de omgekomenen de laatste eer werd bewezen. De harteiykheid heeft geëvenaard met den moed en de krachts inspanning tegenover het overmatig gebeuren. De baren waren opgesteld' in de entrée van het stadhuis, alle met een zwarten met zilver labyrinth doorwerkten doek en met bloemen uit de alpentuinen bedekt; die der geïdentifi ceerde Katholieken bovendien gedekt door het crucifix. Wegens de geringe ruimte was slechts een enkele kist in de kerk geplaatst, in welke te drie uur een indrukwekkende plechtigheid plaats had in tegenwoordigheid' van alle auto riteiten. De rouw werd geleid door den Neder- landscben consul, den heer Oabiro, 'n Fransch- man uit Bayonne, voor wiens onvermoeide zorg en energie voldoende bewondering moei lijk is neer te schryven. - Voorts waren aanwezig de prefect der Boven. Pyreneeën, de onder-prefect, de hoogere dis trictsambtenaren en gewestelijke vertegenwoor digers, allen in ambtsgewaad, evenals de bur gemeesters der omliggende gemeenten, de pre sident van de rechtbank en tal van gemeente raadsleden, doctoren, enz. van de streek. De enkele Nederlanders van de familie-leden was nog niemand gearriveerd bevonden zich aan weerszyden van de katafalk, terwyi het overige van het mlddeneeuwsche tempelieren kerkje werd gevuld door de eenvoudige berg- bevolking. Door vervroeging van het aanvangs- uur had men de plechtigheid volkomen vrij kunnen houden van de nieuwsgierige belang stelling der toeristen. Terwyi de klare alpenklok haar afgemeten tjinken deed wegvloeien in de ruimte van het melancholiek landschap, schreed de geestelqk- heid binnen, pater P. van den Tempel O. P. uit Röttdrdam als officiant, omgeven door den vertegenwoordiger van mgr. Schoepfer, bis schop van Lourdes, deken Heche en dé pries ters uit de omgeving, naar het altaar, waar zij de vespers en de -eerste noctumen van het officie der overledenen zongen. Na de absolute sprak de eerwaarde deken. „Slechts van één rust hier het stoffelijk over schot; van één, van wie de identiteit verzekerd is en die met de vier andere geloofsgenooten den dag aan de ramp voorafgaand, heeft ge bruikt om gezameniyk als voorbeeldige Katho lieken te Lourdes hunne plichten te vervullen en zich onder de bescherming van Onze Lieve' Vrouw (te stellen." De gewyde spreker schetste vervolgens kort het droeve van dit verscheiden ver van het vaderland verwqderd en sprak een troostwoord! uit dat als het Sursum-cordabevel van het requiem-officie de harten trof. Plechtig was de stoet in welken de haar werd meegevoerd om ze weer by de overige te plaat sen. In de entrée nam toen de predikant der Gereformeerde gemeente Tarbes het woord om het by de protestanten gebruikelijke ceremo nieel eveneens met stichtende plechtigheid uit te spreken. Ook deze hield een toespraak die zeer ontroerde. De prefect trad vervolgens onder het rouw- oaldakqn, dat het Hollandsch initiaal droeg om in een plechtig woord de deelneming van de Fransche regeering te betuigen en die van de gewestetijke besturen: „Zeker", zoo zei hq, „wy vleien ons niet, dat het officieel rouwbeklag, ondanks zqn diepe welgemeendheid, den rouw der families, zoo wreed getroffen, kan ver kleinen. Maar ten minste willen wy aan allen de verzekering geven, dat hunne smart wordt gedeeld door ons vaderland. Moge die stem van Frankrijk aan gene zqde van gindsche grenzen haar echo hebben bq die edele Hollandsche natie, welke ons gedurende den oorlóg steeds steunde! Misschien meer dan andere, wist het Nederlandsche volk ons te begrijpen en van ons te houden, omdat het, als wij, in de ern stige uren in welke het tot der volken beslecht wordt, dezelfde bezorgdheid heeft g,had zy'n onafhankelqkheid te verdedigen en zqn na tionaal volksbestaan. Helaas, welke droefheid voor ons in zulk een tragisch ongeluk vreem delingen-vrienden te zien. omkomen, op onzen bodem om ons beter te kennen en te waardee- ren."i En zich tot de Nederlanders wendend zei hq met een groote bewogenheid in de stem: „O, ik verzoek u, zeg, zeg vooral aan de nabe staanden, dat, zoo de graven dier ongelukkige slachtoffers in Frankrijk blijven, %r altijd god vruchtige handen zullen zijn om er btoemen te brengen (en dat hun aandenken leven zal ip onze bergen en onze valleien, evenals in onze hia/rten." Nadat de burgemeester van Luz in woorden van ontroerende hartelqkheid zyn gevoelens had vertolkt, sprak de Nederlandsche consul namens de Koningin, namens de Nederland sche regeering en namens de betrekkingen, dankte de heer Oabiro in diep doorvoelde woorden voor de bewqzen van deelneming der Fransche regeering, daaraan onmiddellqk toe voegend de meest volkomen erkenteiykheid voor de heldhaftige redding van en de lieve zorgen besteed aan den eenig overgeblevene, zoo wonderlijk gespaard. „By ons diep gevoeld dankweten willen wij gedonken den burgemeester van Luz, den heer Laborde, den onder-prefect van Argèles, den heer Phllippe en diens ambtgenooot van Melle, den heer Balley, die het reddingswerk geleid hebben van de vrywllllg werkende bevolking. Onder de redders hebben sommigen daden van werkeiyke heldhaftigheid' volbracnt; hun in het byzonder een hartelijk „dank"; en ook aan den geneesheer en de eerwaarde zusters van hef ziekenhuis te Luz, die den geredden heer Kuy- pers omringen met zoo liefderijke zorgen. Aan het slot der ceremonie gaf een der aan wezige Nederlanders gevolg aan het verzoek zqner aanwezige landgenooten om ook uit Ne- derlandschen mond' een eenvoudig dankwoord' te zeggen aan die harteiyke Pyreneeënbevol- king voor de wyze waarop zy haren moed heeft aangewend en hare deelneming aan den dag gelegd. (Zeer onder den indruk bleef men toeven, om den prefect gelegenheid te geven den ge redde te bezoeken, waartoe ook enkele landge nooten werden genoodigd. Van dit bezoek zal ons een onverwoestbare herinnering zyn, het oogenblik waarop om de sponde van den geredde geschaard', de Predik heer en de predikant met den geredde en de overige aanwezigen gezameniyk lulde het „Onze Vader" ten hemel zonden voor deze mensche- ïykerwyze ondoorgrondeiyke redding. In den avond zyn de kisten in rouw-auto's .naar het kerkhof te Lourdes overgebracht om in een voorloopigen grafkelder de definitieve rustplaats hetzij hier, hetzy in het vaderland, te wachten.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1