Honiö's Puddingen Verandering rz— AJOI^DAMSCHE RHEHVBM. EGIJD DEI€ DAM. Kr ztfn grenzen! AZïen eZeo- frisch'/ Een kleine 20 tooneelge- zelschappen! Brlghter Amster dam!" In de lucht. Ameii- kaansch toerisme. Er z0n grenzenl Intusschen ls de toöneelcbecs, die ons ln het komend seizoen te wachten staat, een trouwe opspiojgeling van den chaos buiten' plankecland. En in dat Opricht vervult het tooneel dus trouw zijn roeping. We zullen er deze keer maar niet meer over zeggen en alleen besluiten met een lijstje van de gezelschappen een tffrintig- tall die het kamend seizoen om den gunst van het publiek zullen dingen: 1. Kon» Ver. Het Ned» Tooiteel (Rooy aards); 2. Het Sehouwtooneel, v. <L Horst en Musch); 3. Camoedia; 4. Erfman en Bankman (Franscatie); 6. Het Wiener Too neel (Plantagesohouwburg); 6. Mullens (Grand1 Theater); [7. Roaentheather (Shiel); 8. Oor van der Lugt; 0. Verkade; 10. Oor Ruijs; 11. Chrispijn; 12. Ensemble Rdka Hopper; 13. Ensemble mevr. de Boer—van Rijk; 14. Ensemble de Blauw en Huursche; 16. Gezelschap Spree; lfi. een viertal rei zende gezelschappen. Van hot in staat van wording verkeerend „Groot Volkstooneel" werd1 daarbij nog niet eens gerept Op deze laatste poging, die in het voetspoor van de „Enede VolkSbühme" te Berlijn, coöperatief met de aibeideisvak- vereeniging in zee wenscht te gaan, zullen we trouwen nog wol gelegenheid hebben terug te komen. De derde Maandag in Augustus, dat is al sinds overoude tijden: „Hartjesdag". Een speciale feestdag, gevierd met versieringen, muziek, gehos en.vuurwerk in de typi sche Amsterdamsche volksbuurten als Jor- daan en Zeedijk, en verder, in de hoofdstra ten en op de pleinen voornamelijk kenbaar aan een groot aantal, op de zonderlingste wijze toegetakeld jeugdig straatgeboefte, dat met zwart-besmeuxde gezichten de arge- looze terras-bezoekers geld uit den zak pleegt te kloppen. Hoofdzaak is echter over al het ontsteken van ontelbare voetzoekers, donderbussen, zevenklappers en het branden van eveneens ontelbare potten Bengaalsch vuur. Een feest in de volksbuurten, nog steeds met opgewektheid gevierd en dat, zooals alle feesten, nauwe en ook nieuwe relaties tus^ schen de twee seksen teweeg brengt! „Hart jesdag"! Zegt de naam dat,deze toenade ring dan ook al niet?! Is het traditioneel vuurwerk als omlijsting van deze hoofdste delijke feestviering ontstoken, geen typisch symbool van deze „dag-der-hartjes", die brandende gevoelens wakker roept en -het menschelijk gemoed als een vuur-brakende zevenklapper in beroering brengt? 't Zou kunnen! En t zou wel aardig zijn óok als 't zoo wasl Een volksfeest, stammend uit oeroude tijden, gewijd aan de liefde en wat der liefde toebehoort. Maar't is niet zoo. De nuchtere histo rie hoe vervelend-onaardig is de geschie denis toch veelal stelt namelijk met on weerlegbare bewijzen vast, dat deze „hart- jes"-dag oorspronkelijk niets met de „hart- tjes", maar wèl alles met de „hertjes" te ma ken had. Ter gelegenheid van de opening der hertenjacht, in lang vervlogen jarén blijkbaar een gebeuren van publiek belang, vierde men feest en men is dat, wonderlij kerwij ze, blijven doen tot op den huidigen dag, ook al verdwenen reeds lang de herten en werd! de jacht een gebeuren, dat met het publieke leven vrijwel geen aanraking meer heeft, 't Feest is, waarschijnlijk alleen om dat 't nu eenmaal zoo'n aardig feest was, als zoodanig blijven voortbestaan. En 't werd tot een speciale vuurwerk-dag;, waarop vooral de jeugd Verzot is. 't Is waar: het feest verloor de laatste ja ren wel eenigszins aan beteekenis. 't Werd niet meer met zulk een opgewektheid ge vierd als voorheen. Wie echter op den avond van dezen dag zich durft mengen in het ge- roes van de echte volksbuurten, zal moeten erkennen, dat het toch nog altijd een volks- feest isMaar nu zijn er dezen keer, na de Hartjes-dag-viering op Maandag j.1., en kele „onaangename menschen in de Haar lemmerhout" voor het voetlicht gekomen zure dwarskijkers, die zich hier en daar in de kranten meenden te moeten kwaad ma ken over het „goede geld", dat er op dezen dag inhet vuur gegooid wordt. ,,'t Is bar, m'nheer. wat een zonde toch. Al die zevenklappers, al die donderbussen, al het hout dat gebruikt wordt om op straat vuurtje te*stoken. En dan de petroleum!! BH kannen, zeg ik U. - De brandweer moest er zelfs aan te pas komen. Wat zegt U me daarvan?! Och, och, en dan te denken, dat van al dat geld, met al die petroleum, tien tallen arme gezinnen den komenden winter hadden kunnen worden doorgeholpen!" Die excessen, waaraan dan de brandweer moest te pas komen, kan men desnoods, sar men met deze zwartgallige, zoogenaamd so ciaal-voelenden, ook nog wel min of meer zuur bekijken, en verontschuldigen zal ik ze niet! maar, voor wat het overige be treft: welk een gezochtheid en.onwaar heid tevens. Dit plotseling ageereni tegen „hartjesdag", gedeeltelijk trouwens, in dezen komkommer tijd, niets anders dan een „zeeslang"-surro- gaat vain enkele 'oopij-behoeftige collega's doet aan als een oude juffrouwen-critiek op een of ander uitgangetje van het jonge nichtje.'t Riekt naar weeë braafheid, die daarbij gedeeltelijk nog voorgewend is ook. Tegenover zoo oneindig veel grootere, da- gelijksche verspilling aan onnutte zaken van den „beter-gesitueerde", komt deze verspilling van den kleinen burger en „het volk" niet ter sprake, tenzij dan als een on schuldig vermaak en een knallende, vuur spuwende veiligheids-klep Het is, integendeel jammer,, dat zulke ka rakteristieke Amsterdamsche volksfeesten, langzamerhand, heel langzaam wel, maar toch, in onbruik geraken. Leve „Hartjesdag"! Niettegenstaande dan het vuurwerk-licht op avonden als dezen van Hartjesdag van sommige zijden kritiek uitlokt, is hier, ana loog aan een gelijksoortige beweging eenigen tijd geleden in dé Engelsche hoofdstad, on der breede kringen een actie voor „brighter Amsterdam" gaande. Meer licht! roept men. Als ideaal staat v«len het levendig beeld van den Parijschen boulevard-bij-avond voor oogen. Er moge dan al, in onze stad, hier en daar enkele lichtreclames meer verschijnen, de buitenzitjes voor de café's aan Dam rak, Rembrandt- en Leidsche plein, mogen dan al vermeerderen, het heeft alles toch nog veel te veel van het kleinsteedsch-dorpsche, vinden deze naar den „Grosz-stad" verlan genden. Elk nieuw verschijnsel op de stra ten, dat aan het stadsbeeld weer iets toe voegt aan de zoozeer begeerde groote-stads- lucht is hun uiterst welkom. Van de open ko len-vuurtjes,- waarboven men zich 's winters in Parijs kan warmen én van de „Dommes1 Ingesonden Medertoellrcv fruites"-verkoopers zal zich voorioopig nog wel niets komen, maar den laatsten tijd zijn er inderdaad enkele „nieuwe verschijnselen" onbetreden, die hoop geven!. In kraakzindelijk wit schuiven d'e laatste avonden i>p Damrak en op de pleinen koks maatjes door en langs de terras-tafeltjes, en biedeni de verzamelde menigte op schalen, smakelijke gerechten te koop, zooals daar zijn: Berliner-bollen, zakjes amandelen en bonbons.Tot nu toe ondervinden deze moderne avondlijke negotie-drijvenden nog de concurrentie van de vele vleesch- en broodjes-winkels, die listelijk, door middel van verkoop-over-het-hekje, de verordening op de winkelsluiting ontduiken. Maar dat zal niet lang meer duren. Want er wordt hard gewerkt aan een verscherping van de desbetreffende bepalingen, die deze ontdui kingen onmogelijk zal maken. En dan zal waarschijnlijk deze avond-negotie sterk op bloeien op „onze" boulevards. Ter eere en tot meerdere glorie van „brighter Amster dam"! Boven»dit alles uit, rit natuurlijk de ko mende feestviering „in de lucht". Ook ja, grootendeels nog, in de letterlijke beteeke nis van het woord. Op verschillende torens en hooge gebou wen zijn heele legertjes, tijdelijk tot acroba ten bevorderde, electriciens bezig met het aanbrengen van de kabels waarin de elec trische gloeilampjes geprikt worden. Aan touwen en ladders riet men hen langs daken en gevels glijden en langzamerhand nade ren deze voorbereidingen ook den beganen grond. De kabels beginnen zich ook al hier en daar langs de boomen der grachten te slingeren. En tegen dat, op 5 September, het feest er is, zal „de stemming" ook wel uit de lucht neerdalen en, op den beganen grond, wortel schieten. Waar men de stad in zulk een feestkleedij gaat steken, rekent men ook op een zeer groot bezoek „van buiten". Een bewijs daar voor is, dat het Huldigings-eomité, in sa menwerking met „Vreemdelingenverkeer", gedurende de feestdagen en enkele dagen daarvoor in de derde klas wachtkamer van het Centraal-Station een inlichtingenbureau zal organiseeren, dat van buiten komende feestgangers aan onderdak en aan nuttige adviezen zal helpen. Het is een feit wij hebben er al eens op gewezen dat het aantal Amerikaan- sche toeristen naar ons land den laatsten tijd weer zienderooge toenemt. Ook deze stroom bezoekers wenscht men in den ver volge in meer juiste banen te leiden. Er zijn, zeer zeker, veel van deze Yankee-toeristen, maar het Overgroote deel van' hen „doet" ons land in twee dagen den éénen dag: Rijksmuseum, den anderen dag: Marken en.weg zijn ze weer! Met een vage her innering aan „De Nachtwacht" en.... met het denkbeeld dat half Holland op klompen en in wijde broeken loopt. Ons land verdient beter! En daarom kwa men deze week eên aantal vertegenwoordi gers van diverse Vereenigingen (en ook van de Regeering en de Spoorwegen) bijeen, teneinde een poging te doen verbetering in dien toestand te brengen. Men zal o.a. over gaan tot het aanstellen van een in Amerika reizend vertegenwoordiger, welke door het houden van korte lezingen met filmvertoo- ningen, de gewenschte belangstelling zal trachten te wekken. En ook door middel van leotuurversprei- ding zal men in Engelsch-sprekende landen deze propaganda voeren. Voor de ip, ont vangst-neming van voorstellen, die deze propaganda kunnen bevorderen houdt het secretariaat van de Nederlandsch-Ameri- kaansche Kamer van Koophandel, Keizers gracht 292, zich bovendien zeer aanbevolen. Wie heeft een goed idee?! GEMENGD NIEUWS. Moordaanslag in den trein. In een deel van de oplaag van ons vorig nummer hebben wij reeds gemeld, dat in een trein tusschen St. Galsbergen en Schuttorf (nabij de Nederlandsche grens) een moordaan slag was gepleegd op den heer J. Ruben, uit de 1ste Valeriusstraat te Amsterdam, leeraar aan een hoogere burgerschool, zijn vrouw en dochter. De familie Ruben vertoefde in Bentheim en had zich naar Rheine begeven. Tusschen St. Galsbergen en Schuttorf dron gen twee jongelui in den ooupé 2de klas, waar in de familie Ruben zat. Zij waren gewapend met een bijl en hebben daar den heer Ruben en zijn beide dames bewusteloos geslagen en van hun geld beroofd. Toen de trein in Schuttorf stopte, stapten de twee bandieten uit; ze hadden geen spoor kaartjes on werden aan de contróle tegenge houden. Een hunner nam de vlucht. Intusschen bad de conducteur de portieren geopend en zag hij de drie aangevallen reizigers bewuste loos liggen. Onmiddellijk werd de ontvluchte jongeman nagezet; hij' was spoedig gegrepen. Het echtpaar Ruben, komende van Osna- brtlck, waar het aan de bank geld had gewis seld, was gevolgd! door twee indiyiduen, oen bakkersknecht Kalt en den koopman Pommer, beiden wonende in de Teutoburgerstrasse te Osnabriick. Daar zij blijkbaar bet wisselen ba den gadegeslagen, vormden zij bet plan deze reizigers te vermoorden en te berooven. Daar toe voorzagen zij zich van een bijl. 'Zij reisuen met denzelfden trein als de familie Ruben naar Ilbeine, doch vonden in dit traject geen ge legenheid1 hun voornemen uit te voeren, daar een dame in den ooupó, waar de familie Ruben zat, had plaats genomen. Nadat de dame In Rheine was uitgestapt, namen zij een kaartje naar Salzbergen. Tusschen Rheine en fealz- bergen is echter niets voorgevallen. Daarop zijn de beide booswichten zonder spoorkaartjes doorgereisd van Salzbergen tot Schuttorf. In dit traject is het vreeselijke drama voltrokken. Mevrouw Ruben heeft in een helder oogen- blik kort na de aankomst te Schuttorf het vol gende medegedeeld^ Een der mannen vroeg aan den heer Ruben hoe laat het was. Toen deze daarop op zijn horloge keek, zag mevrouw Ruben, dat de Duitscher een bijl te voorschijn haalde en daar mede haar man eenige zware slagen op het hoofd toegebracht, waardoor ook beiden bewus- bloedend op den grond lag. Daarop zijn haar zelf en haar dochter eveneens hijslagen op het hoofd togebracht, waardoor ook beiden bewus teloos neervielèn. Toen de trein te Schuttorf stil hield keerde het bewustzijn bij mevrouw voor eenige* oogen- elikken terug en riep zij uit alle macht: „Help, help! Mijn man js vermoord!" Onmiddellijk snelden de stationschef en zijn personeel toe. Zij ontwaarden in een coupé tweede klasse een vreeselijk tooneel. De drie reizigers lagen met vreeselijke hoofdwonden op den grond, de man en de dochter nog steeds bewusteloos. Een geneesheer uit Neuenhaus en een pleeg zuster, die zich beiden ook in den trein be- von^n, legden het eerste verhand. InRddels waren de daders gevlucht. Een van hen, voorzien van de bijl, was spoedig gevat door het toesnellend publiek, dat hem bijna lynchte. De andere werd later dóór de politie gearresteerd. De hèer en mevrouw Ruben werden met de meeste zorg door het sationspersoneel en an dere hulpvaardige handen naar het ziekenhuis te Schuttorf per draagbaar overgebracht. Het dochtertje werd per rijtuig vervoerd. Bjj het geneeskundig onderzoek bleek dat den heer Ru ben zeven zware bijlslagen op 'het hoofd waren toegebracht, waardoor de schedel op eenige plekken was verbrijzeld. Mevrouw Ruben had twee zware bijlslagen op het hoofd' ontvangen en het dochtertje een, benevens een vreese- lijken slag achter het eene oor. Donderdagavond omstreeks zes uur was de toestand van den heer Ruben, die nog steeds bewusteloos lag, hoogst ernstig; men vreesde voor zijn leven. De toestand van het dochtertje is eveneens met buiten gevaar; ook zij ligt nog steeds bewusteloos. Alleen mevrouw Ruben is nu en dan bij kennis. De daders hadden de familie Ruben beroofd van 30 gulden in-Nederlandsch geld, 130 mil- lioen mark in papier en een gouden heeren horloge met ketting. Dë stationschef toond'e een reiskoffer der familie, geheel met bloed bevlekt, eveneens ver schillende bebloede muziekboeken en den hoed van mevrouw Ruben, waarin voor en achter de gaten der twee bijslagen te zien waren. Heel Schuttorf is onder den indruk van dit vreeselijk drama. De moordenaars, die een volledige bekente nis hebben afgelegd, zijn naar de gevangenis te Bentheim overgebracht*. In Friesland zijn Woensdagnacht door 'het inslaan van den bliksem vier boerderij en, in verschillende dorpen, afgebrand. Ernstig motorongeluk. Naar wij vernemen heeft Donderdag j.1. op de Markt te Schagen een ernstig motorongeval plaats gehad. De koporaal-vliegtuigmaker, Jan Smit uit Koegras, is daar met zijn Harley Davidson tegen een muur gereden en o. m. ernstig aan het hoofd gewond. De gewonde is overgebracht .naar het Marine-hospitaal alhier, alwaar hij Vrijdagmorgen nog niet bjj kennis zou zijn gekomen. Hij hééft o.a. een gapende wond in het voorhoofd'. Het motorrijwiel, dat hij van een ander in gebruik had genomen, is niet ernstig bescha digd. Vermoedelijk is onvoorzichtig rijden d9 oorzaak. UIT DEN OMTREK. Schagen. Als men gewoon is maar enkele markten te bezoeken, en van andere tamelijk ongere geld' nota neemt, dan weet men feitelijk heel weinig, wat er in het marktwezen omgaat. Men wil dan zoo gaarne het marktje in zijne nabuurschap als d! e markt beschouwen, wat d e aanvoer aangeeft en <1 e prijzen zet, maar komt .daardoor maar zelden tot het begrip, dat feitelijk alles heel anders is. Op de mark ten van West-friesland en Hollands Noor derkwartier komt in de laatste weken Iets meer vee dan in Juni en Juli het geval was. doch volgens de kooplui, die geregeld onze groote marktplaatsen bezoeken, houden de boeren vrij algemeen het slachtvee vast, om- dat zij overvloed van gras hebben en dus niet tot verkoopen gedwongen worden. Ook zijn er, die hopen later hooger prijs te krij gen, doch dat is vrij onzeker. Wanneer straks in de herfstmaanden de markten over voerd) worden, dan is eerder eene prijsda- ling, dan eene prijsverhooging te verwach ten. Dan* mag de koe, eenigszins zwaarder geworden zijn, maar deze toenemende zwaar te zal geene naar evenredigheid hooger prils opbrengen. Als men het verloop van onze groote mark ten nagaat, dat riet men vrij algemeen, dat overal eene zekere neiging tofc priisrinlirnT 'bestaat Die prijsdaling op de Schager markt waar te nemen Met iets grooter aanvoer liepen de prijzen met ongeveer 5 cent per K.g. terug. Voor S enkel jong beestje van prima kwaliteit, werd noq 1.80 per K.g. betaald, maar zoo waren er maar weinige. Verder le kwaliteit 62V,ct. ^eg2I/ kw* 65 60 cent en 3e kw. 50 De gebroeders Jans uit Wieringerwaard ontvingen de hoogste ^ktprHsmet/SJSO. Stieren waren flauw; le kw. 1.10 a L15 per K.g., 2e kw. 1 1.06; micMere kalveren voor de slacht matig 14 hl 22. Het gebruiksvee stond in het teeken van mond en klauwzeer, derhalve was de handel stroef. Schapen waren beter dan voor een week terug. Voor Londen was goede vraag: besteed werd 0.96 tot 1.00 per K.g Iets minder kwaliteit werd voor Friesland en Gruningin gekocht; vetto zuiglammeren voor export liepen tot 40 gld.. voor de weiden lie pen de prijzen van 34 tot 38: weidescha- pen, om te mesten noteerden 42 48. Jongo vette schapen liepen tot J 64.50; wij zagen er ook voor 63 en 62 verkoopen. Vette varkens waren stug; vleezige slacht- varkens 36 h 87 cent, vette 34 86 cont het pond; biggen f 1-76 A f 2,25 per weekleof- tijd. Ten verzoeke van den heer A van dien Berg werd door den deurwaarder, den heer van Huit te Schagen, aan de Molenvaart te Anna Paulowna 21/, H.A te veld staande ha ver verkocht. Kooper da hees: R. Waaiboer, aldaar, voor 826 gld. Er bestaat alle vrees, daf de regeering het mond en klauwzeer niet zal weten te locali- seeren. Niet alleen breidt de ziekte zich nog steeds in Zuid-holland geregeld uit, maar ook in Noordholland blijft ze niet langer tot en kele gevallen in do Haarlemmermeer be- peMen deelde ons van welingelichte zijda mede, dat er in deze week gevallen zijn ge- oonstateerd te Alkmaar, Monnikendam eq in de omstreken van Hoorn. Men zal dus wijs doen geen vreemd1 vee te koopen, en geen vreemde kooplui tot zijn veebeslag toe te laten. Omtrent den kolossalen uitvoer van vleesch uit Argentinië naar Europa kan men zich geen denkbeeld vormen. Alleen in de week van 20 tot 27 Juli bedroeg die uitvoer naar Engeland 137.909 voeten en naar an dere landen van Europa 27 939 voeten. Voor de Tentoonstelling te Schagerbrug op 17 September, zijn de volgende afdeelin- gen opengesteld: paarden, koud- en warm bloed, 4-, 3-, 2- en 1-jarige, merries, veulens; hoornvee: melkkoeien, pinken, stieren, kal veren; wolvee: fokschapen, overhouders, lammeren, rammen; kleinvee en pluimge dierte: leghorns, minorca's, iniandsche, an dere vreemde of raskippen, eenden, konij nen; verder, bloemen, planten, vruchten, kaas en boter. Aan prijzen en premies worden 826 met nog enkele medailles uitgeloofd. Op de Schager markt werden Donderdag 2 koppels zieke varkens aangevoerd. Deze week werden van hie» verzonden: 678 lammeren, 369 schapen, lö varkens, 7 koeien, 2 kalveren. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Uit de DamwereldL Naar men ons mededeelt vertrekt A. K. W. Damme een dezer dagen naar Brussel om er eenige partijen te spelen met J. de Haas. In September speelt hij in Amsterdam een match tegen Herm. de Jongh. In dezelfde maand ontmoeten Dr. A Moli- mard en Marius Eabre elkander te Lyon. Hieronder volgen twee vraagstukjea Wedstrijdprobleem No. B. ,.Pezo stukjes zijn uit „Dammen" doop fiL Mij er, overal is Wit aan zet eo wint Wit. In beide standen had L Weisz Wit en in beide won hij' schitterend. Hoe? hier geen gewone slagzetten zijn, wh ik: de oplossers wat op weg brengen en vertellen1 dat in No. 9 Wit's eerste zet 1913 la Zwart is nu wel gedwongen 9—14 te te spelen. Nu Wit 18—8, Zwart 128; Wit 26—21 enneen, verder zeg ik nieta in probleem No. ló net zoo Iets, alleen een beetje andera Voor einde Augustus moeten alle oplos singen in mijn bezit zijn. Wij ont\#igen van hot 'bekende tooneel- IOnds J. Heynis Tsz. te Zaandijk een nieu wen fondsoatelOgus. Toeneelclubs vinden morin veri van hun gading en zullen 'goed üoen bet boekje aan te vragen. Zeer gemak- Keqjk is een in het boekje opgenomen' alfa- >etJsohe titelopgaaf, omdat men wel meestal 2ui^nd naam van het stuk zelf zal onthouden en niet de schrijversnamen. -.-vr" Oók aan de Hollandsche, meer speciaal aan jde Amsterdamsche „gemoedelijkhedd" buj aan.... derzelver appreciatie! Ik meen .me in deze brieven nooit schuldig gemaakt te hebben aan gebrek aan waardeering voor de goede eigenschappen der Amsterdammers. Zelfs in de kring der goede, in dezulke, die een buitenstaan der mogelijk pertinent „slechte" noemt, ver mocht ik, zooal dan niet altijd iets verhe vens, toch vrijwel steeds het weldadig-hu- toeristische voor mezelf te ontdekken... Wie in het hinderlijk interesse, dat de beruchte hoofdstedelijke straatjeugd ver toont voor eenigszins uitzonderlijke kleder drachten en min of meer „buitenlan<lsch" uitziende typen waarbij dan dikwijls spontaan die een of andere min-vleiende scheldnaam geïmproviseerd wordt niets anders vermag te zien dan plompe bande loosheid wie in de passief zich verkneu kelende belangstelling in het oploopje niets anders ontdekt dan een slungelachtige bali- kluiverij is.een kniesoor of een ver droogde schoolmeester. Hij ontkent de fris- sche oorspronkelijkheid len realiteiltsdrang van het ééne, en de wankelende gemoede lijkheid in het andere. En van de typische vaderlandsche, meer speciaal Amsterdam sche humor zal hij, tot zijn eigen schado, nooit iets begrijpen. Maar, nóg eens: er zijn grenzen! En aan den anderen, den verkéerdeni kamt van die grenzen kan men met het volste recht spreken van: onbehouwenheid, lamme- lotterigheid, lauwheid, stompzinnigheid ja, van: misdadigheidl Aan dien verkeerden kant schijnt men nu onlangs, tijdens het droevig ongeval te Die- men, waar, vanaf den druk-beganen weg een jonge man met zijn meisje de vaart in- fietste," vertoefd te hebben. En dat wel op een wijze, die iemand voor langen tijd de lust bfeneemt anders dan afwijzend en cri- tisdh tegenover onze hoofdstedelijke karak ter-eigenschappen te staan. Men heeft natuurlijk van dit ongeval in de kranten gelezen; men weet hoe de ongeluk- kigen, nadat zij te water, geraakt waren, nau welijks een meter van den kant af lagen waar het betrekkelijk ondiep was. Drommen menschen stonden weldra langs den oever en genoten daar, zonder actief op te treden, zonder een hand tot helpen uit te steken, van de.„emotie", zooals zij dat dan van- uit hun bioscoopfauteuil gewoon zijn te doen. Zij genóten, griezelend, dubbel: hier was 't „echt", echter nog dan in de bioscoop en, niet te vergeten gratis bovendien! Tientallen toeschouwers op den anderen oever," die dit ellendige tafereel, uiting van moderne degeneratie, noodgedwongen wer keloos moesten aanzien, zijn later van hun verontwaardiging komen getuigen. Hebben we hier, vraag ik me af, óók niet te doen met een ziekelijke uitwas uit het moderne „toeschouwer-schap"? De heele moderne techniek, met haar radio-concerten in huis (in bed zelfs!) met haar uitgebreide kranten, die het we reldgebeuren uitvoerig in woord en beeld den, lui in zijn armstoel gezeten lezer vóór- kauwen, de moderne sport, die duizenden lokt op gemakkelijke ritplaatgjes rond een kamp van twee boksers, 22 voetballers of een luttel aantal wielrenners, heeft den „mo derne toeschouwer" doen geboren worden. En waar die toeschouwer dan nog leeft in een „neutraal" land, dat, als geheel, óók toe schouwer was en bleef, ontstaat gevaar. G-root, moreel gevaar. Een klein, maar ergernis-wekkend symp toom daarvan, was dat niet hetgeen daar in Diemen gebeurde?.... Ik denk, in tegenstelling, hierna aan Dorus Rijkers en andere helden der zee. Ik denk aan onze vliegeniers. En krijg weer eenig vertrouwen terug. Er zijn goddank, ook in ons land, onder ons ^>lk, nog tegen wichten. Laat ons daarom hen, die deze tegenwich ten symboliseeren en er toe bijdragen het gevaar te keeren, dubbel in eere houden! Geen donker zonder licht; geen# diepte zonder hoogtel Zoo valt er ook van de mo derne techniek, aan den anderen kant veel goedste zeggen en kan men, 'bij' tijden, met gerechtvaardigden trots haar lof ringen. Die lof is onlangs weer eens op gepaste wijze door onze directeuren der Gemeentelijke Electriciteitswerken gezongen ter gelegen heid van de opening van „Tosca", het „eer ste eleotrische café- en restaurant in Neder land", op het Leidsche plein. Reeds de veel kleurige bliksemstralen die op de gevel van het, gebouw den naam ontlichten,'doch op het „electrische" karakter van dit bedrijf de aan dacht vestigen. Men make zich echter geetn èl te „moder ne" voorstellingen. En denke niet, dat hier b.v. het destijds populaire: „yon press the button, we do the rest" volledig in praktijk wordt gebracht; stelle zich niet voor, dat hier de spijzen en dranken op de een of andere, geheimzinnige, „electrische" wijze, zonder hulp van kellner of buffetchef, zöó vanuit de oven of de vaten en flesschen, draadloos, door de lucht vóór de gasten op bet tafeltje zouden verschijnen. Het „elec trische" bestaat eenvoudig hierin, dat al het braden, koken, bakken en hoe dergelijke, culinaire verrichtingen dan ook meer mo gen heeten, geschiedt op de allermodernste electrische kooktoestellen, Ovens, theesto ven, platen, ena, enz. Al het fraai's dat ons door de Gemeentelijke Electriciteitswerken enkele maanden geleden op een tentoonstel ling werd aangevoerd en gedemonstreerd, wordt hier in de praktijk gebracht. En men kan er zich van de resultaten overtuigen. Het spreekt vanzelf dat directeur Lulofs hier een woord van hulde meende te moeten spreken voor het initiatief en de energie van de Tasco-ondernemers. Zij zullen hem ongetwijfeld een sterke steun bieden in zijn campagne om de Amsterdamsche bevolking van het nut en het voordeel van „alles elec- trisch" te overtuigen. Na onzen laatsten! brief is het besluit betref fende de stadsschouwburg bespeling geval len. Rooyaards blijft! Dat is het resultaat. Wel niet als „vaste bespeler" maar, na eenig nog niet geheel en al opgehelderd ge garfd! nrihtrar de wuliessert. als huurder voor eén jaar van ds openstaande avonden. van spijs doet eten, zegt v-J het spreekwoord. Eiken dag een anderen Honjg's Pudding, gefabriceerd met Honig's Maizena, geelt een aangenameafwisse- ling bij de maaltijden, De oorrespondent van het Handelsblad te 01 denzaal deelt nog de volgende bijzonderheden mede: Onweer. TexeL Wedstrijdprobleem No. 10. T ooneel bibliotheek.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2