IE COURANT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. t, TT. 9P®. •Plaa^genoot de heer D. A. O. Ballintyin is geslaagd voor candidaat surau- imerair bij de rijksbelastingen. Etalagewedstrijd! Jubileumfeesten. Strand- en Vliegerwedstrijden. Maandagmiddag van 56 uur in het gym nastieklokaal aan de Weezenstraat Plateelbakkerij „Zuid-Halland. Motorongeluk. Huis verzakt Uit het Politierapport GEMEENTERAAD. Verbinding met Huisduinen. Woninghuren. Toelage onderwijs handwerken. Wethouderssalaris en -pensioen. Toelichting: Het jubileum van de Koningin. Het jubileum van de Koningin. Revolutionaire actie btf de jubileumfeesten. 's-Gravenhage slaagde voor het -Ntjverheidaoaiderwijs-examen acte N. J. de Ibeer H. O. Hemmes, alhier. Te Haarlem slaagde voor het examen hoofdacte mej. M. E. van der Koog, Juliana- dorp. Vrtl-af. Aan het personeel van 's Rijkswerf alhier wordt Donderdagmiddag en Zaterdagmorgen vrij-af gegeven. Naar wij vernemen hebben zich voor den étalagewedstrijd reeds 69 deelnemers op gegeven, n.L 16 in groep 1; 5 in groep 2; 4 in groep 8; 5 in groep 4; 4 in groep 5; 2 in groep 6; 6 in groep 7; in 8 (boekhandel) niemand, daarvoor is echter een nieuwe groep, fotografie gemaakt met 2 deelnemers; 8 in groep 9; niemand in groep 10; 6 in groep 11 en 7 in groep 12. De commissie heeft de gelegenheid tot, inschrijving nog opengeseld tot uiterlijk he denavond 10 uur. Men kan zich dus vandaag nog hij den heer Bernard Meyer, Kanaalweg (Magazijn de Ster) opgeven. De gemeente heeft 8 zilveren medailles beschikbaar gesteld, de firma Begeer 1 ver guld zilveren medaille, terwijl door ons blad eveneens een medaille uitgeloofd is. Deze zullen als extra prijzen worden toegekend. Voorts zijn voor de verschillende groepen 23 prijzen met diploma en bovendien nog 4 diploma's met eervolle vermelding beschik baar. Enkele winkeliers hebben het voornemen te kennen gegeven wel een extra étalage te ontwerpen, doch buiten mededinging te wil len blijven. De oommissie heeft voor deze winkeliers opschriften laten vervaardigen Buiten mededinging", welke afgehaald kunnen worden bij den heer B. Meyer, Ka naalweg. De prijsuitreiking zal plaats hebben1 op Zaterdag 1 September, des namiddags te 6 uur in Musis Sacrum in de Koningstraat. Mededeelimgen omtrent den prijs van 100, welke door het publiek zal worden toegekend, volgen in ons -blad van Dins dag ajs. Aan de jury zal verzocht worden' de étalages te beoordeelen op Dinsdag en Woensdag en zoonoodig Donderdag. WJj vestigen nog. eens de aandacht van de jongens en meisjes er op, dat voor deelne ming aan de strand- en vliegerwedstrijden op Vrijdag 81 Augustus a.s. men zich moet aanmelden, waarvoor nog gelegenheid: be staat Daarna is de inschrijving gesloten en kan niemand meer worden aangenomen. Jongens, die aan de vliegerwedstrijden willen meedoen, moeten er op rekenen, dat hium touw 200 Meter lang moet zijn voor de hoogte-wedstrijd. Zooals reeds is vermeld heeft de firma J. van Willigen een mooie prijs (stoom machine) uitgeloofd voor den mooisten vlie ger, uit reclame-oogpunt. Kerkconcert De Geref. Zangver. „Halleluja" en onder- afdeeling „De Harpe Davids", dir. Joh. F. Asma Jr., geven Woensdag 29 Augustus des avonds 8 uur een zanguitvoering in de Geref. Kerk, ter gelegenheid van het 25-jarig re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin, met welwillende medewerking van den heer dr. Gerard Bakker, (orgel), mej. N. van der Hoeden (sopraan), en den heer Joh. Bak ker, (tenor). Het volgende programma zal worden tan gehoore gebracht. Gemengd koor: ltk. Psalm 134 Muziek F. Pylman 2b. Feestlied. Woorden G. W. Lovendaal. Muziek Leo Mens. 2. Komlnjgrinnelied. Kinderkoor. Woorden Ster- kerttourg. Muziek Job. de Heer. 3. Jubil oumcautate. Gean. koor en kinderkoor en aolo'a. Woorden Dr. F. van Gheel Gildemeester, Muz. Al v. <L Horst. 4. Juilianalied. Kinderkoor. Woorden Sterken burg. Muziek Job. de Hoer. Hollands Glorie. Gam. Koor. Kich. Hol. 6. Tc Hou van Holland. Kinderkoor. Woorden L. C. Steenbuis. Muziek C. J. Bute. 7. Psalm 160. Gem. koor. Muziek F. Pijlman. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Gaarne voldoen wij aan het verzoek de aan dacht te vestigen op de étalage van de firma van Willigen, aan de Weststraat, alhier, waar in van een der mooiste Hollandsche producten, het aardewerk van de Plateelbakkerij „Zuid Holland", is tentoongesteld. Niet alleen vindt inen hier eenige van de best geslaagde voortbrengselen van de fabriek te Gouda tentoongesteld, doch er wordt ook een overzicht gegeven van de wijze waarop het fabrikaat tot' stand komt. Men ziet o.a.,verschil- lende kleisoorten in onbewerkten toestand^ de stoffen waarmede deze vermengd wordt en ten slotte de uit de verschillende stoffen vervaar digde witte', gele en groene klei' waarmede ge kerkt wordt. Verder het eerste model van een handelsvoorwerp dat vervaardigd moet worden-, de „moedervörm" die hier van wordt vervaar digd en de „werkvorm", die weer van de bioedervorm in gips gegoten wordt. Is het voorwerp van klei gevormd, dan zijn er twee methodes om het verder af te werken. In het, eene geval wordt het eerst geglazuurd en dan geschilderd (het aardewerk met de be trekkelijk lichte en heldere kleuren), of het wordt eerst geschilderd' en dan geglazuurd (het donkere aardewerk met de mooie diepe tin ton). Men ziet een kannetje, met de hand be schilderd, daarnaast een waar vervolgens het glazuur opgebracht is, dat er als wit geschil pad uitziet, terwijl onder die witte laag de kleu- f®ni zijn aangebracht. Zóó gaat het voorwerp 10 oven, waarvan een afbeelding in de éta ge is aangebracht. Een dergelijke oven die naar men ons mededeelde in ons land alleen in het bezit is van de plateelbakkerij te Gouda is 25 M. lang. De voorwerpen worden op een soort wagentje geplaatst, dat in 36 uur door de oven heen Wordt bewogen. Langzamerhand neemt de warmte toe, in het midden wordt de hoogste temperatuur bereikt, dan neemt deze langzamerhand weer af. Kleine kegeltjes van klei doen dienst voor contröle. Deze worden aan de kanten geplaatst en kunnen tijdens het verblqf in de oven op verschillende punten gecontroleerd worden. i Niet alle voorwerpen worden met behulp van vormen vervaardigd. Deze worden alleen ge>- bruikt voor kopjes, vaasjes e. d. van een be paald -model. De groote wandborden worden eergt uit de hand1 gedraaid, en daar beschilderd doorv kunstenaars. Verder blijft de bewerking gelijk- Heel mooie borden zijn erbij; die al leen zijn de moeite waard om te gaan zien. Daarbij hangen ook de beide jubileum-bordjes, die de plateelbakkerij „Zuid Holland" in, den handel bracht, waarmee het kleurige bijzonder geslaagd is. Omtrenlt het motorongeluk dat Donderdag te Schagen plaats had, (zie le blad Gemengd ^Nieuws), vernemen we nader dat de toestand van den korporaal-vliegtuigmaker Smit be vredigend is. Het motorrijwiel dat hij bereed en waarmee het ongeluk plaats had, was van het vliegkamp de Kooy te Koegras. BH, het graafwerk voor de fundamenten, van het in aanbouw zijnde pand voor de fir ma Vroom en Dreesmann, in de Spoorstraat alhier, begon gistermiddag tengevolge van de ontgraving, het zand van onder de funda menten van het naastgelegen pand, Hotel Metropole, weg te loopen. Dit pand begon daardoor aanmerkelijk te verzakken. Een hardsteenen drempel knapte, de zijmuur ver toonde een zware scheur, terwijl aan de on derzijde een stuk ervan "fras afgestort. Door een aanwezige agent van politie werd onmiddellijk het bureau van Gemeentewer ken en het Hoofdbureau van Politie hier mede in kennis gesteld, waarna de opzich ter de heer Verheul van Woningbouw ter plaatse verscheen. Deze stelde zich onmiddellijk vto den toe stand op de hoogte. Op zijn verzoek verliet de heer Kruyer met zijn gezin zijn woning, terwijl hij zijn zaak sloot Ook gedurende den nacht bleef de woning onbewoond. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat de verzakking te wijten is aan niet opvol gen van de bestekken door den aannemer. Deze had, alvorens met graven te beginnen, langs de fundeering een houten schot moe ten laten slaan. Bi1 het graven is nu het zand onder dó fundeering weggezakt en is deze zelf ten deele weggevallen. Op last van Bouw- en Woningtoezicht is onmiddellijk begonnen met het aanbrengen van stutten en battings, ten einde het drei gende gevaar van instorting te voorkomen. Zoo staan thans in de Spoorstraat een aantal stutbalken, die 's avonds verlicht zullen wor den. Wij verzoeken het publiek deze zooveel mogelijk te ontzien, want kleine oorzaken kunnen groote gevolgen hebben. Arbeiders van den heer Lastdrager heb ben voortdurend gewerkt aan voorloopige voorzieningen. Er zal echter eerst een nieu we fundeering gemetseld moeten worden en die zal moeten harden. Daarna zal het hout werk eerst kunnen worden weggenomen. Ongeveer te 8 uur was de verzakking tot staan gekomen. Zooals begrijpelijk is, trok de zaak noga' publieke belangstelling en had de politie de taak de nieuwsgierigen tot doorloopen aan te manen. Naar wij vernemen zijn de eigenaars van het perceel, de heeren Kruyer en Coltof, voornemens een eisch tot schadevergoeding in te stellen, In elk geval danken wij aan het actieve op treden van de politie en Bouw- en Woning toezicht, dat een ernstig gevaar voor omwonen den en publiek is afgewend. Aanrijding. 1 Donderdagmiddag, ongeveer 6 uur, had op den Kanaalweg, ter hoogte van het magazijn van den beer -Ooltof, een aanrijding plaats tusschen den bestuurder van een handwagen van den heer Ooltof en een fietsenden jongen, Oorzaak hiervan was, dat de handwagen-be stuurder, na den wagen te hebben neergezet, zonder zich te overtuigen van het vrij zijn van den weg en zonder op het bellen van den wiel rijder te letten den weg overstak en daar werd aangereden. Met een Echte verwonding kwam hij er af. Overschrijding maximumsnelheid. Opnieuw werden een zestal bestuurders van motorrijtuigen bekeurd wegens overschrijding van den maximum-snelheid en één hunner bo vendien wegens het niet op vordering van de politie dóen stilhouden van z}jn motorrijtuig. Waterver spillen. Een bewoner van den Kanaalweg werd be trapt op waterverspilling, door er mede tte schrobben en de ramen te begieten. Bedoelde handeling werd daarop gestaakt,'terwijl maat regelen zullen worden genomen. Qoed afgeloopen val. Door mej. Schenkels, wonende aan de Kei zerstraat, werd medegedeeld, dat een 16-jarigen jongen uit een in aanbouwzjjnd huis aan de Keizerstraat No. 26, van de eerste verdieping was gevallen. De inmiddels ter plaatse ver schenen Dr. Grunwald,kon geen letsel con- stateeren, zoodat de jongen loopende naar huis ging. Hij verklaarde, dat de val een gevolg was van ondoordacht werken. Openbare schennis der eerbaarheid. Aangifte werd gedaan, dat door een man Woensdagavond- in de Schagenstraat vertoo ningen tegenover passeerende meisjes waren gedaan, die niet door den beugel konden. Hiernaar wordt een onderzoek ingesteld-. Opnieuw verkeerd rijden Donderdagavond te 8 uur is een wielrijder in het Ankerpark, tengevolge van remmen voor een verkeerd uitwijkenden fietsenden jongen, gevallen, gelukkig zonder nadeelige gevolgen. Een- onderzoek wordt ingesteld. (Zal men het dan nooit loeren? Red. Held. Ot.) i Vandalisme. 'Aangifte is gedaan, dat onbekende perso nen' zich toegang hebben versohaft tot een gebouwtje op een voetbalterrein aan den Middenweg door het inslaan van een ruit. Daaruit worden vermist twéé voetballen, terwijl eenige speren en een voetbal zijn vernield. Naar de plegers van deze vernie ling wordt een onderzoek ingesteld Te goed pertrouwen: Door een rijwielhandelaar werd aangifte gedaan, dat op 16 Augustus door iemand bij hem een rijiwiel is gehuurd- voor ongeveer 4 uur, dat tot heden niet is teruggebracht. Het 'betreft een zwart -gelakt rijwiel met ge kruist frame, bijna nieuwe voor- en achter banden, half -geroest nikkelen stuur, nikke len -bel, freewheel met handrem. Voor het verruimen van de werkgelegen heid en het verkrijgen van een toegangsweg naar Huisduinen van den Strooweg af, zou den B. en W. een weg willen aanleggen dbor het duinterrein op de wijze als op de bij de stukken overgelegde teekening is aangege ven. De weg is geprojecteerd op een breedte van 10 M., met in h'et midden eene verhar ding van puinstffkken, gedekt met grint, ter breedte van 4 M. Het verharde gedeelte zal worden gewalst en daarna worden bestreken met teer, teneinde stofvorming tegen te gaan. Het grootste gedeelte van de gronden, waarover de geprojecteerde weg zal loopen, is eigendom der gemeente of bij haar in erf pacht. Slechts een klein gedeelte grondr ter oppervlakte van ruim 9 Aren moet worden aangekocht, terwijl voor het overige deel vergunning van den Staat (Departement van Oorlog) moet worden aangevraagd. Deze vergunning hebben B. en W. bereids, ver zocht "i i IhiJ De kosten van den aanleg worden door den Directeur van Gemeentewerken ge raamd op totaal 14.600.buiten de kos ten van aankoop van den grond. De aan te koopen grond kan de gemeente in eigendom verkrijgen voor 800,welke prijs het College billijk voorkomt De kosten van uitvoering, uitgezonderd die van aankoop van den grond, kannen worden bestreden uit den post „Kosten der Werkverschaffing". De Commissie van Bijstand voor Publieke Werken, wier gevoelen B. en W. omtrent een en ander hebben ingewonnen, adviseert om tot den aanleg over te gaan. B. en W, stellen den' Raad voor, dienover eenkomstig te besluiten en een crediet tot genoemde bedragen toe te staan. Wonlngbouwvereenlglng „Licht en Lucht". -Indertijd (1921) dèeld-en B; en W. aan den Raad mede, dat de Vereeniging Dicht en Lucht" zou kunnen worden uitgenoodigd om de Vereeniging te ontbinden, ten einde de door haar gebouwde wopingen in eigendom over te dragen aan de Woningstichting. Het Bestuur van genoemde Vereeniging heeft op het daar toe aan haar gericht verzoek medegedeeld, dat men niet bereid is om tot ontbinding'over te gaan. De red-eneh, die B. en W. indertijd hebben medegedeeld,' nopen het college er toe om den Raad voor te stellen, gebruik te maken van de bevoegdheid tot naasting van de eigendom men der Vereeniging, welke bevoegdheid is voorbehouden bij het Raadsbesluit van 6 Sep tember 1911 tot toekenning van een voorschot ad ƒ47000.-waarvan punt luidt als volgt: „De gemeente zal te allen tijde met .goed keuring van Gedeputeerde Staten of, bij weige ring, met Koninklijkegoedkeuring, het recht hebben alle bezittingen der Vereeniging met de daarop rustende lasten en verplichtingen en alle schulden der Vereeniging gezamenlijk over te nemen, tegen betaling eener vergoe ding, gelijkstaande met het op de aandeelen gestorte bedrag, vermeerderd met de som, die over de laatste tien jaren minder dan op d-en voet van vier ten honderd- als dividend is uit gekeerd en een bedrag van 500.liquidatie- kosten." Omtrent de financieele gevolgen der naasting laten de Woningstichting, wier advies B. en ,W. met betrekking tot deze aangelegenheid hebben ingewonnen, zich gunstig uit. Aan het betrekkelijk schrijven is het volgende ont leend: (De financieele gevolgen van zoodanigen maatregel vormen daartegen, zooals hieronder nader moge blijken, absoluut geen beletsel, in tegendeel is het in het financieel belang van de Stichting en de Gemeente, die geheel -te aan vaarden. Aannemende, dat de 27 woningen hier be doeld- in totaal 47000.— hebben gekost, of gemiddeld ƒ1740.per stuk, kunnen de ex- ploitatie-onkosten in verband met de lage an nuïteit van 4.36% der stichtingskosten gesteld worden, derhalve op f 130.per jaar en per woning, waardoor deze -met een huur van 2.60 per week zijn gedekt, buiten de kosten der waterleiding. Thans reeds wordt 4.— huur per week ge heven, waterleiding inbegrepen, dus netto tfc 3.75. Het overschot, voor zoover dit. niet wordt verbruikt aan buitengewoon onderhoud, is dus thans per jaar 27 X 62 X ƒ1.25 of 1766.en zal bij een huur van 6.per week, zooals geëischt wordt -en in de wonin gen der Stichting op 1 Juli 1924 eveneens het gemiddelde huurbedrag zal zijn, een 3500.- per jiaar zijn. Volgens eene berekening op bladz. 26 van ons jaarverslag over 1922 zal het tekort op onze 447 woningen in 1925 nog f 6973.20 zijn, het welk door de overname van „Licht en Lucht" derhalve weder tot de helft wordt terugge bracht, omdat de Stichting deze 27 woningen zonder verhooging der algemeene kosten in ex ploitatie kan nemen. Aan de hand' van de cijfers van de balans per 31 December 1921 deelt het bestuur der woningstichting mede, dat het nóch in de over name, nóch in de exploitatie dezer 27 wonin gen financiëel bezwaar ziet. Ter zake van de huurbepaling van de wonin gen der Vereeniging schrijft de -Directeur- Generaal van de Volksgezondheid aan B. en W. dd. 15 Maart j.1. o. m. „De Vereeniging is toegelaten als Vereeni ging, werkzaam in het belang van de verbete ring der volkshuisvesting en niet in het finan cieel belang der huurders. Met de toelating heeft de Vereeniging de verplichting op. zich geno men mede te werken tot de verwezenlijking van het, doel der wet: ook econpmisch. En dat doel sluit iedere bevoorrechting van huurders uit: het kan alleen bereikt worden door een economische huurpolitiek. Deze nu vordert, dat de huren van oude woningen worden gebracht op het peil der reproduotie-kosten. Weigeri een Vereeniging daartoe mede te werken, dan ïoudt zij op werkzaam te zijn tor bereiking van iet doel der wet." Deze Hoofdambtenaar wijst ook in dit ver- jand op de mogelijkheid van naasting der woningen. Ook de Minister van Arbeid', Handel en Nij verheid geeft, op bovengenoemden grond, bij brief van 24 Juli j.1. in overweging een Raads besluit -tot overneming der bezittingen van de Vereeniging uit te lokken. B. en W. geven den Raad, nu genoeg is gebleken dat de Vereeniging medewerking wei gert, in overweging tot naasting harer eigen dommen over te gaan. Het Bestuur van de Woningstichting ver zoekt goedkeuring te hechten aan- de huur prijzen der woningen van de nieuwe bouw plannen. De volgende huurprijzen wQrden voorgesteld: voor de woningen Anemonensfcraat Nrs. 24 tot en met 55; Bloemstraat Nrs. 51 en 49; Tuinstraat 52, 54 tot en met 74 en Dahlia- straat Nrs. 26, 28, 30 en 82, totaal 50 wo ningen, k f 4.85 per week; voor de woningen Tuinstraat Nrs. 82, 84 tot en met 60, en Asterpiein Nrs. 2, 4, 6 en 8, totaal 14 woningen, 4.85 per week; voor de woningen Tuinstraat Nrs. 83, 85 tot en mot 83, totaal 26 woningen, k f 4.80 per week. De kosten voor waterlevering zijn niet in deze huurprijzen begrepen. B. en W. stellen den Raad voor aan die/e huren Uwe goedkeuring te hechten. In adres aan den Raad verzoekt de afdee ling Helder van den -Bond van Nederlandsche Onderwijzers om toekenning van een beloonióg ad 100.per wekelijksch lesuur voor gege ven lessen in de nuttige handwerken aan school No. 14 (oud 8) buiten de gewone schooltijden gedurende het jaar 1920 en de maanden Ja nuari en Februari 1921. Bij de wet van 6 Mei 1923, Stbl. 190, is aam de Gemeenteraden de bevoegdheid toegekend tot hetverleenen van een toelage ten laste der gemeente over elk der jaren 1919, 1920, 1921 en het'eerste kwartaal van 1922, voor werk zaamheden, welke aan ond-erwijzers(essen) bui ten den gewonen schooltijd waren opgedragen of wegens het werkzaam zijn van onderwijzers aan scholen van bijzonderen aard'. B. en W. brengen hierbij in herinnering dat, toen de Raad nog de bevoegdheid had de jaarwedden van het onderwijzend personeel vast te stellèn, reeds voor het geven van" onderwijs huiten de gewone schooluren een extra beloo ning werd gegeven, terwijl, toen de jaarwedde bij de wet werden geregeld, door den Raad, overeenkomstig het door B. en W. gedane voor stel, werd besloten aan H. M. de Koningin te verzoeken de jaarwedde van het mdt het ge ven van onderwijs buiten de gewone school tijden beiaste onderwijzend personen 100. per wekelijksch lesuur booger te bepalen dan in de wet was vastgesteld-. Met het vorenstaande rekening houdende, meenen B. en W., dat, nu de bevoegdheid daarvoor is verleend, de billijkheid medebrengt, dat ook thans een toelage voor het bui-ten de gewone schooltijden' gegeven onderwijs wordt toegekend. Nu mag volgens de wet de vergoeding slechts worden toegekend- tot een maximum van 2 uur per week en per klasse en kan bo vendien niet, zooals gevraagd wordt, worden toegekend een bedrag van 100.doch maxi maal sléchts 78.per wekelijksch lesuur. Volgens art. 19 van meergenoemde wet is de Raad, indien zij van de bevoegdheid tot het verleenen van een toelage gebruik maakt, verplicht tot het verleenen van een «gelijke toelage aan de onderwijzers((essen) der bijzon dere schoten, die in hetzelfde geval verkeeren. Aan de bijzondere school uitgaahde van de Protestantsche Vereeniging tot stichting van een school met den' bijbel te Koegras is even eens in de nuttige handwerken gegeven buiten de gewone schooltijden -en wel gedurende 2 uren per week aan de klassen 2 en 8 -en 8 uren aan de hoogere klassen, zoodat voor de vergoe ding 4 uren in aanmerking kunnen worden ge bracht. Aan de overige bijzondere scholen is geen onderwijs hj de nuttige handwerken buiten de gewone schooltijden gegeven. Wel werd- aan de school aan dón Kanaalweg buiten de gewone schooltijden onderwijs in de Engelsche taal en Wiskunde gegeven, doch waar dit niet het ge val was bij het openbaar onderwijs, kan de gemeente hiervoor geen toelage toekennen. De totale kosten die ten laste Van de ge meente komen zullen bedragen ƒ1026.— Resumeerende stellen B. en W. voor de toe lagen toe te kennen. Door de Raadsleden Schoeffelenberger en Geurta la het volgend schrijven aan den Voorzitter van den Raadi gezonden: Mijnheer, Ondergeteekenden, J. J. Schoeffelenberger en J. Geurta, verzoeken aan U zeer beleefd, om, zoodra de nieuwe Raad door U geïnstal leerd is geworden, allereerst, alvorens de wethoudersbenoeming zal plaatshebben, over te willen gaan, tot behandeling vani de na volgende voorstellen: Wethouderssalarls. Het salaris voor de wethouders vast te stellen op 1800 per jaar, dit salaris elk jaar te herzien en door den Raad te doen vast stellen. Wethouderspensioen.i -Eerst na vier volle jaren wethouder te zijn geweest, heeft deze recht op pensioen. Het pensioen bedraagt voor elke maand, een 200ste deel der jaarwedde, of 108 per jaar, Is deze geen vier achtereenvolgende j^rén wethouder geweest, dan wordt aan hem geen pensioen verleend). Hoogachtend, (w. g.) J. J. Schoeffelenberger. J. Geurta. Helder, 23 Aug. 1023. Heft verzoek: van- ondergeteekenden, om eerst over te gaan tot behandeling van hun voorstellen, alvorens de wethoudersbe noeming plaats zal hehben, berust hierop, dat daardoor de raadsleden, in hun kwaliteit als ra adslid, hun voor of tegen kun nen uitbrengen, terwijl de behandeling n a de wethoudersbenoeming, een minder cor recte stemming veroorzaken zaL Zij komen met hun voorstellen, omdat hei hun voorkomt, dat het bestaande wethouders salaris ad. 2500 per jaar, voor een ge meente als de onze en gezien de minder ver bonden werkkring van het wethouderschap, te hoog is en niet langer bestendigd kan blijven. Zjj wenschen hierbij udtdrukkeljjtete verklafen, dat inT geen geval met hun voor stellen bedoeld wordt, het minder goed funo- tioneeren van het voorgaande College. Maar. daarmede Is ook het bewijs geleverd, dat het wethouderschap zeer goed na te komen is met eventueels nevenbetrekkingen. Zoolang dit dan ook nog vereenigbaar achten zij het onverantwoordelijk, het bestaande sala ris te handhaven. Wat de pensioneering aangaat, dit achten zij in nog grooter maté onverantwoordelijk. Wie van onze vertegenwoordigers der ge meente zal blijven ontkennen, d a t a r t 2 en 3 v-ande verordening, regelende de pens^oneering dl er wethou ders, niet schromelijk is overdreven? Deze artikelen luiden- toch: Art. 2. (voornaamste gedeeld). Het pensioen wordt verleend) aan hem, die anders dan tengevolge van vervallen verklaring overeenkomstig art. 26 of 89 der Gemeentewet, ophoudt Wethouder te zijn en minstens één jaar als zoodanig heeft gefungeerd en aan de weduwen en (of) weezen van in dienst of na pensionee ring overleden wethouders. Art. 6. Het jaarlijksch pensioen bedraagt: a. voor de wethouder gedurende de eerste acht jaren voor elk vol jaar, dat de betrekking is bekleed, een achtste gedeel te van het vaste inkomen, bedoeld in art. 04, le lid- der Gemeentewet, genoten op het tijdstip van pensdoeneering. Wordt de betrekking langer dan acht jaren bekleed, dan bedraagt het jaarlijksch pensioen één en één derde maal het bedrag van het vaste inkomen, bedoeld in het eerste lid van dit artikel. Het bedrag één en één derde maal het vaste inkomen, bedoefld in het eerste lid van dit artikel, indien de wethouder ten gevolge van ziels- of lichaamsgebreken van blij venden aard ongeschikt is voor de verdere waarneming van züne betrekking en die -betrekking minstens twee achter eenvolgende jaren heeft vervhld!. (Tot zoover), 't Is dan ook daarom, mijn heer de voorzitter, dat wij het hoog noodig achten, dat deze beide artikelen worden her zien en wel in die mate, als door ons voor gesteld wordt. Hoogachtend, (w. g.) J. J. Schoeffelenberger. J. Geurta. Helder, 23 Aug. 1923. BINNENLAND. Het comité voor het nationaal huldeblijk aan dje Koningin bericht, dat het, met instenjming van H. M., in het voornemen ligt, dat dr. Van Aalst, voorzitter van het comité, op den 6en September, 's middags om twee uur, in het paleis op den Dam het nationaal huldeblijk aan biedt namens het Nederlandsche volk. Het ge restaureerde koor der Nieuwe Kerk te Delft zal alsdan ter beschikking van H. M. worden gesteld, en het in acht deelen gebonden album, inhoudende tweehonderd-zeventien werken van Nederlandsche kunstenaars, zal H. M. worden overhandigd. Bij deze/ plechtigheid zullen tegenwoordig zijn de leden van het uitvoerend comité uit het geheele land. Om één uur beginnen de veertien afdee- lingen voor de nationale huldebetooging, waar aan ruim twaalfduizend- personen deelnemen, op te trekken naar den Dam. De opstelling is om kwart over twee afgeloopen. Alsdan hoopt H. M. op het balcon te verschijnen en zulten verschillende koren, tezamen ongeveer duizend zangeressen en zangers, het huldigingslied zin gen. Nadat eenige comité-leden voor het nationaal huldeblijk aan H. M. zulten zijn voorgesteld, neemt om drie uur het défilé een aanvang, na afloop waarvan een groep van veertien deel nemers aan H. M. een oorkonde betreffende de huldebetooging zal aanbieden. Vrijdag 21 September hopen de Koningin en de Koningin-Moeder te Delft te komen, teneinde het gerestaureerde koor der Nieuwe Kerk in oogenschouw te nemen. Hierbij zal de heer Van der Voort van Zijp, als mede-voor zitter, een rede uitspreken. Deze plechtigheid, vindt in het koor plaats. De vice-admiraal. chef van het Militaire Huls, en de opperceremoniemeester van 'de Koningin maken bekend, in aanfluiting aan een vorig bericht, dat de cour van geluk- wenschimg te Amsterdam zal plaats hebben: Voor de dames uit Amsterdam en de pro vincie Noord-Holland in den namiddag van 5 September; Voor militairen eveneens in den middag van 6 September; Voor de heeren uit Amsterdam ln den voormiddag van Vrijdag 7 September; Voor de heeren uit de provincie Gelder, land, Noord-Holland, Utrecht, Friesland, I Overijsel, Groningen en Drenthe in den voormiddag van Zaterdag 8 September. Wij hebben, reeds gemeld, dat de centrale recherche te Amsterdam sedert eenige weken een georganiseerde actie van de sociaal-an archistische groepen op het spoor was, welke beoogde, bij'de aanstaande jubileumfeesten een tegenbeweging in het leven te roepen, waarvoor vooral te Amsterdam als werkterrein gekozen was. Inbeslagnemingen van verschillende pam fletten -met voor de Koningin beleedigenden inhoud waren daarvan reeds het resultaat. Het door de centrale recherche voortgezette onderzoek leidde -ook op het spoor van een communistische actie in gelijken zin en van eenzelfde strekking. Ten slotte beschikte men over voldoende aanwijzigingen om over te gaan tot huiszoekingen, welke Donder dag Kebben plaats gevonden. In den voormid dag reeds werden drie punten in de stad) met een groot aantal rechercheurs afgezet. In de eerste plaats het gebouw van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat, aan de Plantageparklaan 9; vervolgens de drukkerij en de kantoren van te Tribune, aan den A-mstel 85, en tenslotte hèt perceel Prins Hendrikkade 140, op de bo venverdiepingen waarvan het secretariaat van de communistische partij in Nederland- is ge vestigd, en een ambtenaar van die partij, de heer Brommert, zijn woning heeft. Voorts be vinden zich hier de kantoren van den eerste Nederl. centrale voor den handel met Sowjet- Rusland, agentschap van de Industrie en Han- delsaktien Ges. -Berlijn en van hqj; comité voor den wederopbouw van Rusland. Omstreeks 12 uur reed' voor het .plaatselijk arbeidssecretariaat een particuliere auto voor, waarin gezeten waren de substituuttofficier van justitie mr. Massink, de recbter-commissaris mr. P. Briel, en de inspecteur v der centrale recherche de heer J. van Slobbe. Een politie auto volgde op eenigen afstand met nog ver schillende rechercheurs. Het geheele gebouw werd van onder tot boven doorzocht, en 12.000 exemplaren werden ge vonden van een krant van- vier pagina's ge-

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5