NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Nr. 5757 DINSDAG 28 AUGUSTUS 1923 51e JAARGANG BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDENGS- VRAAGSTUK. Het antwoord van België aan Engeland. UIT HET BEZETTE GEBIED. DUITSCHLAND. Dictatoriale maatregelen aangekondigd. De Duitsche kolenprijzen. Verhooging der telefoontarieven. (FRANKRIJK. ENGELAND. 1 Aanslag op een spoorweg. ITALIË. Noodweer. SPANJE. Marokko. Ingezonden Mededeeling. Een oorlogsschip gestrand. RUSLAND. De toestand ln Petersburg. VEREENIGDE STATEN. De Ver. Staten en Europa. Een brief van president Harding. BRITSCH-INDIE. JAPAN. KORTE BERIGHTEN. Politieke moord!? LUCHTVAART. BINNENLAND. Het Jubileum van de Koningin. De bezuinigingsplannen van de regeering. Salarlsvermlndering Rijkspersoneel. Tegen de Vlootwet R.-K. Volkspartij. Ingezonden Mededeeling. Uiw eerste taak 'e morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Fosteris Maagpillon .genezen ver stopping, regelen de lever, maag en inge wanden, en versterken zoodoende uw ge heele gestel. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen 0.65; ln apotheken en dro gistzaken. (12) COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f0.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepost f2.60; id. p. mail en overige landen f4.20. Zondagsblad rosp. f 0.575, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse noumnara dar Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag RED ACTEURr-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 bh 412 Poert-Gi rorokonlnB No. 16066. ADVBRTBNTIEN: 00 el p. rogol (gcdjardl). Ingez. meded. (kolombreedte al» redaatton. tekst) 60 et. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regel 8 40 ot., elke regel moer 10 cl bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en mot br. onder no. 10 ct. p. adv. ertra). Bowijeno. 4 et. Licht op voor auto's en fietsen: Dln^isg 28 Aug8.29 uur. Woensdag 29 8.26 Het Feuilleton en de Promotielijst zijn op pag. 4 van dit blad. opgenomen. Het Belgische ontwerp antwoord op de Engelsche nota werd Zaterdagochtend aan het Fransche ministerie van Buitenlandsche zaken medegedeeld. De Fransche regeering heeft dien zelfden middag aan de Belgische regeering doen weten, dat zij geen enkele tegenwerping tegen het antwoord heeft, noch wat den inhoud, noch wat denkvorm betreft. Te Parijs verluidt, dat de Belgisdhe nota o. m. voorstelt een einde te maken aan het onvruchtbare wisselen van nota's en liever te trachten door mondelinge gedachtenwisse- ling de hangende kwesties op te lossen, het geen mogelijk wordt geacht nu de verschil lende regeeringen 'haar standpunt voldoen de hebben afgebakend. De hoofdpunten van de Belgische nota aldus wordt uit Brussel aan de N. R. Ot. getmeld betreffende de prioriteit en de technische uiteenzetting van een herstel plan. In dat plan worden de voorwerken aan gegeven, die door den staat gemonopoliseerd kunnen worden en belangrijke sommen kun nen opbrengen. Het betreft hier de Duitsche spoorwegen en de steenkool-levering. Ver der wordt 'betoogd, d)at een tahaksmonopolie 460 millioen goudmark per jaar kan opbren gen, het hier 200 millioen, de met-moussee- rende wijn 60 millioen, de mousseerende wijn, de alcohol 600 millioen, de suiker 130 millioen, het zout 70 millioen, de lucifers en sigaren-aanstekers 200 millioen, de verlich tingsmiddelen 6 millioen, totaal 1630 mil lioen goud-mark. Dit cijfer kan nog zeer ver hoogd, wanneer de rechten op de steenkool behouden worden en1 jeen aantal nog niet be laste voorwerpen belast worden. Verder woidt betoogd, dat Duitschland gemakkelijk per jaar 20 millioen tot steenkool kan leve ren, hetgeen naar de prijzen1 der laatste drie jaar een waarde van 340 millioen goud mark uitmaakt. Dit cijfer wordt een! imini- muin 'genoemd. Van de verpachting der spoorwegen kan 1000 millioen goud-mark verwacht. Uit de bovenvermelde 1630 millioen der monipolen en de 340 millioen der steenkool, komt men tot een jaariijfcsche som van 2870 millioen goud-mark. Dit cijfer is het resultaat van een zeer gematigde berekening en het kan even tueel verhoogd worden. Nopens de prioriteit rekent de nota uit wat Engeland ontvangen' heeft voor kosten van bezettingstroepen en van stortingen in na- tura en geld en betoogt, dat Engeland op een klein verschil na evenveel ontvangen heeft als België. Tenslotte zegt de nota, dat Engeland door een som van 14 milliard goud-mark te ei- schen, den geallieerden een element van be oordeeling verschaft voor de komende ge- dachtenwisselingen. Met de 26 milliard, die Frankrijk eascht, de 5 milliard 200 mlllloenl, die België eischt en de schadevergoeding aan andere landen te betalen^ komt men thans tot een minimum van 50 milliard goud- mark. Maar er moet toch verstaan worden, dat de prioriteit hij de door Duitschland op dit bedrag te verrichten, stortingen' voor de door den oorlog verwoeste streken moet zijh. (Het slot van de nota zegt, dat het mogelijk is door besprekingen tot een practische op lossing van het herstel-probleem te bomen. Te Bochum hebben de Franschen al hei geld van de stedelijke spaarbank, ettelijke millioenen, in beslag genomen. De. leider is gevangen genomen. Te Dusseldorf hebben de Franschen op straat beslag gelegd op 8 milliard, die voor steun aan weduwen en weezen te Obercassel bestemd waren. Dusseldorp, 25 Aug. Daar de gemeente Dusseldorp niét meer In staat Is, de werk- loozen, die aan de werkverschaffing te werk zijn gesteld, te betalen, heeft het 600 van h enontslagen. Het gemeentebestuur heeft den verkoop van alcoholische dranken verboden. De toestand in het mijndistriot is verbe terd. Het werk is in de meeste mijnen her vat. Op de mijn „NeumÜhle", die aan von Ha mei behoort, hielden 7000 mijnwerkers een vergadering Bij meerderheid van stemmen werd besloten, het lijdelijk erzet op te hef fen en Maandagmorgen het. werk te hervat ten onder controle der bezettingsautoritei ten. De mijnwerkers verklaarden zich vóór de iutroeplng van een onafhankelijke repu bliek Rijnland. Berlijn, 25 Aug. Uit het Ruhrgebled wordt gemeld, dat de Franschen ln Bochum °P de postspaarbank de Inlevering van tien milliard mark eiscbten. Toen dit werd gewei gerd, namen zij alle aanwezige gelden weg. _Op het hoofdkantoor der spaarbank namen zij 15.5 millioen mark in beslag. De „Miinchener Neueste Nachrichten" pu bliceert een interview met rijkskanselier Stresemann. De huidige coalitie, zeide Stre- semann, is de scherpste concentratie van parlementaire kracht, die wij. in het nieuwe Duitschlandl tot dusver hebben gekend en heeft het voordeel, dat de regeering een groote meerderheid in het parlement bezit en derhalve zeker arbeiden kan, zekerder dan een regeering, die zich voor ieder geval een meerderheid moet zoeken. Een reeks quaes- ties, die in den eerstvolgenden tijd aan de orde komen, zullen slechts langs den weg van dictatoriale maatregelen op te lossen zijn. Deze maatregelen zouden bij een min- derheidsregeering of bij. een schommelende meerderheid buitengewoon moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn. Thans echter zullen zij door gevoerd worden. Volgens mededeeling van het rijksminis- terie voor economie zijn de Duitsche kolen- prijzen thans 'meer dab 50 hooger dan de wereldmarktprijs. Tegelijk met de verhooging der posttarie- ven zullen met 1 September ook de telefoon tarieven word enverhoogd, waarbij ieder ge sprek afzonderlijk zal betaald moeten wor den. In Berlijn, waar ieder plaatselijk ge sprek 10.000 Mark kostte, zal dit met 1 Sep tember 75.000 Mark kosten, dus in goud om gerekend méér dan vóór den oorlog. Het Fransche antwoord op de Engelsche nota is door Poincaré niet aan Baldwin, den Brit- schen minister-president, maar aan markies Crewe, den Engelschen gezant te Parijs, toe gezonden. Het was opgesteld in den vorm van een brief aan Crewe, waarvan de aanhef luidt: Mijnheer de Markies. Enkele bladen hebben hun verbazing over dit diplomatieke gebruik uitgesproken, waarin Vautel van het „Journal" aanleiding vindt een boutade tegen de door Poincaré gevolgde gewoonte te schrijven. Mij dunkt, schrijft Vautel, dat Poincaré zijn nota aan den diplomaat en niet aan den markies zond. Dat „meneer de markies" aan het begin van het antwoord van de eene demokratische natie aan de de andere demokratische natie, dat „meneer de markies" heeft iets irriteerends Markiezen hebben als zoodanig niets meer te maken met de besprekingen van volk tot volk. Gezwegen nog hiervan, dat de hupschheid, de chic, de beminnelijke beuzelachtigheid1 van de traditioneele markiezen inderdaad niet de ge ringste overeenkomst heeft met de „business- diplomatie" van het praktische Engeland. En wat het slot van Poincaré's dokument be treft, zoo gaat Vautel verder, dat is nog be treurenswaardiger. „Wilt, meneer de markies,s de verzekering aanvaarden van den zeer die pen eerbied, waarmede ik de eer heb van Uwe Excellentie de zeer nederige en zeer gehoor zame dienaar te zijn. Raymond- Poincaré." Zéér nederig! waarom zéér nederig? Zijn de Engelschen nederig wanneer zij ons hun nota's, nota's om te betalen, zenden? En waarom noemt Poincaré zich de „zeer gehoorzame die naar" van „meneer de markies"? Deze formule is te minder gelukkig, omdat Poincaré zich juist zoo weinig gehoorzaam betoont als maar mogelijk is: wanneer meneer de markies zoo een dienaar had, zou hij hem onmiddellijk de deur uitzetten. Poincaré had zijn nota moeten eindigen met: „steeds van harte" of liever: „nog steeds van harte". Deze vorm, dié minder 17e eeuwsch is dan de andere,, zou althans zeer in den geest van 1923 zijn geweest. Wat de rest van de nota betreft, zegt Vautel, die lijkt me uitstekend. („N. R. Ct."). Bet bergen van goud uit het gezonken stoomschip Laurentio van de White Star lijn, dat 7 jaar geleden nabij de Iersche kust is getorpedeerd, is zooals bekend is, gedu rende de laatste maanden door de Racer, het bergingsschip van de admiraliteit, voort gezet. Men neemt aan, dat het schip vijf mil- lioetoj pond sterling goud aan boord had en men schat, dat in de laatste drie seizoenen 3,816.000 pond is geborgen. Zoodoende blij ven er nog 1.200.000 aan boord. Het veron gelukte schip ligt 120 voet onder den zee spiegel. Gedurende de periode van het ber gen zijn er ongeveer 12 duikers van de ma rine onder water en circa 60 koopvaardij matrozen boven water met het werk bezig geweest J Een complot? Uit Durham wordt een ernstige spoorweg aanslag gemeld. Op de ljjn van York naar New- castle werden zware stukken ijzer gevonden. Langs deze-lijn was Koningin Mary twaalf uur vroeger gepasseerd, toen zij naar het Noorden ging. Op ae andere lijn van den spoorweg wer den een half uur verder houten blokken ge vonden. Rome, 27 Aug. Hevige stormen worden gemeld uit alle deelen van Italië. Ten gevolge van overstroomingen verkeeren tweehonderd personen te Napels ln levensgevaar. Een cycloon richtte groote schade aan de bruggen en schepen (te Triest aan. Volgens, een bericht van het Hollandsche Nieuwsbureau hebben de Spanjaarden bij de ob «verw *eap rw VtAAROIHG&M Fabrikanten van Ima en Twi jongste krijgsverrichtingen ln Marokko circa duizend man verloren, doch de vijand meer dan het dubbele. Volgens berichten uit Tandzjer heeft Abdil honderdduizend man opgeroepen, teneinde de Spanjaarden te verdrijven. Abdil wenscht, dat ook de Rif-Kabylen, die in Tandzjer en Fransch-Marokko wonen, zich bij zijn strijdkrachten zullen voegen. Zij, die dit weigeren, worden bedreigd met verbeurdver klaring hunner goederen. Deze Rif-Kabylen zijn Spanje overigens niet vijandig gezind en zouden tevreden zijn, als Spanje hun de onaf hankelijkheid toestond op den grondslag van de overeenkomst van 1920. Madrid, 27 Aug. Het pantserschip „Estpa- na" is gistermorgen gestrand in de buurt van kaap Tres Forens f-ü Melilla. De machi nekamers en de ketels staan onder water. Men hoopt het vaartuig bij gunstig weer weder vlot te maken. De „Times"-correspondent te Riga schrijft aan zijn blad enkele passages uit een brief on langs uit Petersburg ontvangen. Over het stadsbeeld van Petersburg en het verval der huizen en de materieele ellende, zegt de briefschrijver: .„Hoewel de regeering 10 millioen goudroebels ter beschikking heeft ge steld om de stad te herstellen, vooral het riolee- ringssysteem, is dat herstel nog zeer, zeer on voldoende; wel honderd maal zooveel is er noo- dig om al hetgeen verwaarloosd is te herstellen, hm de onbewoonbare huizen weer bewoonbaar te maken. Want de woningquaestie wordt hoe langer hoe meer urgent. In de voorsteden is bijna geen bewoonbaar huis meer. Iedereen is zooveel mogelijk naar de binnenstad getrokken, zoodat het centrum den indruk van levendig maakt. Maar daar is het ook al ellende, sinds de regeering niet te betalen belastingen is gaan heffen. De zwaarste belasting is de huurbelas ting. Deze is ondragelijk hoog voor particuliere personen, die in hetzelfde huis, ris Sovjet-be ambten wonen, want zij moeten de belastingen dezer beambten betalen. Het is ongeloofeüjk moeilijk voor hen, die niets meer te verkoopen hebben, om rond te komen. Iemand1, die 16 miliioen roebels per maand uit te geven heeft, kan net leven. De meeste kinderen uit burger-kringen zijn er ellendig aan toe. Zij:, die hun ouders ver loren hebben, dwalen door de straten en ster ven meestal den hongerdood: Senator Ünderwood, die onlangs had be kend gemaakt, dat hit beredxl zou zijn om een democratische candidatuur van het pre sidentschap te aanvaarden, heeft in een ver gadering van 'Cotton States Meróhanits As- sociation verklaard', dat de Ver. Staten be>- hooren mee te helpen aan heit scheppen van orde in den chaos ini Europa. Hij twijfelt er niet aan, of dit zou mogelijk zijn. Ünderwood gaf ook nog als ziln meening te kennen, dat de tariefsmiuur, door het vo rige congres om de Ver. Staten opgetrok ken een belemmering was voor het stroo men van den handel van Europa naar de Ver. Staten. Naar hij meende behoeft, de Amerikaansche nijverheid] niet langer te worden beschermd om tot ontwikkeling te geraken. Naar uit Washington wordt gemeld, had (thans wijlen) president Harding den 15den Juni een brief geschreven, waarin hij zijn in stemming uuitte met het plan, door sommige Amerikaansche bladen aanbevolen, en strek kende om na te gaan of de Amerikaansche pu blieke opinie er voor is, dat de Ver. Staten meer dan tot dusver zullen deelnemen aan de aangelegenheden van de wereld. President Harding schreef in dien brief: „Ik ben 'ei lang van overtuigd geweest, dat de Ver. Staten noch konden noch wilden toetreden tot den Volken bond; maar die overtuiging is thans te niet ge daan. Ik hoop, dat er een middel zal worden ge vonden voor een wereld-verbond." Nog had Harding geschreven, dat zijn gewe ten hem niet toeliet, onverschillig te blijven voor de wereldaangelegenheden. Het Ameri kaansche volk kon niet koppig blijven toezien, bij den toestand van isolatie en bij de onver schilligheid van dien kant van anderen, die hun deel waren geworden. President Harding ver klaarde ook nog, dat het in zijn voornemen lag een plan te .ontwerpen voor een Wereld congres. Kort daarop was hij gestorven. Uit Simla wordt gemeld, dat de Moehar- ram-f eesten tot ernstige relletjes hebben ge leid te Saharanpoer en Gonda in de Ver- eenigde Provincies. Talrijke pesonen wer den gedood en gewond, terwijl er groote schade is aangericht. De politie was genood zaakt vaq, de vuurwapens gebruik te maken ten einde de orde te herstellen. Tokio, 27 Aug. Oestsjida, die nieuwe Ja- pansche eerste minister, heeft heit collectief ontslag van het kabinet ingediend. In het bosch van La Ciotat (tusschen Mar- saiile en Toulon) woedt, naar Maandag ge meld werd, een brand, die verontrustende afmetingen aanneemt. De vroegere Bulgaarsche gezant te Praag, Daskalof, werd, naar aan de Telegr. wordt gemeld, Zondag op straat door een student door een tweetal revolverschoten vermoord. Daskalof werd onmiddellijk in een zieken huis opgenomen, waar men trachtte dóór een spoedoperatie zijn leven te redden. Hij stierf echter korten tijd later. De dader, die zich Nikolas noemt en voorgeeft te Sofia te wo nen, is gevangen genomen. De secretaris van Daskalof, die zich in zijn gezélschap be vond, werd licht gewond. Daskalof gold als een der vurigste aan hangers van de regeering Stamboeliski. Na den val van dit kabinet was hij de eenige diplomatieke vertegenwoordiger, die de nieuwe regeering te Sofia niet erkende. Hij was een vurig ijveraar voor de overeenstem ming tusschen Bulgarije en de Kleine Entente en voor de toetreding van zijn land tot deze Entente. Of de moord uit politieke motieven is ge pleegd, zal het in gang zijnde onderzoek moeten uitwijzen. Vliegongeluk ln Engeland. Een groot Fransch passagiersvliegtuig uit Le Touquet is Maandagavond bij Est Malling in het graafschap Kent naar beneden gestort. Een persoon werd gedood, negen werden ge wond. Aan de „Tel." wordt uit Londen geseind: Maandagmiddag is een vliegtuig, dat boven Mittchell's Farm te Stanford River in het En gelsche graafschap Essex vloog, plotseling ge vallen. De inzittenden van een automobiel, die juist passeerde, begaven zich naar het wrak en vonden den bestuurder nog in leven. Onmid dellijk werden twee dokters ontboden. De vlie ger stierf echter binnen enkele minuten. Het toestel was blijkbaar van Nederlandsche natio naliteit. Naar verluidt, zou de naam van den bestuurder Pratti is aan beide handen gewond; passagiers in het vliegtuig. (Wij' vermelden den naam van den vlieger onder voorbehoud. On der de bekende Nederlandsche vliegers komt de naam Duyzing niet voor). Engelsch vliegtuig gevallen. De Engelsche tweedekker G.E.B.B.Q., Daim- ler Aerway, die gistermiddag 4 uur 50 minu ten met zes passagiers uit Amsterdam was ver trokken, nam op het vliegveld aan de Waal haven te Rotterdam nog een passagier mee. In de start van daar naar Londen, omstreeks 6 uur, is het -vliegtuig gevallen en tusschen de Waalhaven en het vliegveld terecht gekomen. De passagiers, meerendeels Engelsch spre kende personen, zijn ongedeerd gebleven; de bestuurder Pratt is aan beide hnaden gewond; hij is door dr. P. O. Jansse op het vliegveld ver bonden. De tweedekker is zwaar beschadigd en voor een deel vernield. Tijdens de start nam het vliegtuig een stuk van de om het vliegveld ge plaatste schutting mede. („N. R. Ot."). Huldiging door de grenadiers en jagers en het Haagsche garnizoen, Gisterochtend heeft de huldiging van de Ko ningin door de grenadiers en jagers en die door het Haagsche garnizoen plaats gehad. Om 11 uur stonden de regimenten grena diers en jagers, onder commando van luitenant kolonel Borel (grenadiers) en luitenant-kolonel Wagner (jagers) opgesteld in de nabijheid -van het, in een duinkom gelegen landhuis der Ko ningin, Den Ruigenhoek. Op een ander ge deelte van het terrein stonden tal van niet bij de belde huldigende regimenten ingedeelde, doch tot het aan te bieden huldeblijk bijgedra gen hebbende officieren, onderofficieren, re serve-officieren, enz. met hun dames. Luitenant-kolonel Borel, commandant van het regiment grenadiers, deed vervolgens het geschenk, de beschreven bronzen electrisohe lamp met allegorische voorstellingen, op de regimenten betrekking hebbende, onthullen door een langen grenadier en korten jager, die een groote.oranje-blanje-bleu-vlag verwijderden. Met veel belangstelling bezichtigde de Ko ningin het huldeblijk. De Koninklijke Militaire kapel had ter gele genheid van het zilveren jubileum van de Ko ningin eenige muziekstukken van Richard Strauss ingestudeerd, waarvan titel en inhoud betrekking hebbën op het Huis van Oranje. Zij luiden: Willem van Oranje. Zijn schatten ten offer brengend aan het welzijn van het Vader land, en Groote Feestmarsch, de Vrede tus schen Oranje en Spinolia. Het eerste van de hierboven genoemde stuk ken is een fantasie op het Wilhelmus, het tweede een feestmarsch. Beide stukken zijn gecomponeerd in 1892 ter gelegenheid van de gouden bruiloft van den grootehertog van Saksen-Weimar en groot-hertogin Sophie uit het Huls van Oranje. Onder de vele geschenken welke H. M. zullen worden aangeboden is ook een exem plaar van het Indische gedenkboek. Dit wordt gelegd in een doos van gedreven zil ver. Naar het Bat. NbL meldt, meet deze doos 45 bij 38 bij 12 cM. en is deze versierd met Hindoe-motieven op de zijkanten en het dek sel. Zij werd vervaardigd' door den besten Balischen zilvorsmid, volgens inlandschem opzat, onder toezicht van de fa. Van Kem pen, Begeer en Vos. Deskundigen roemen de doos, naar Aneta meldt, als een kunstwerk van groote waarde. Het kunstwerk zal officieel aan den land voogd, als vertegenwoordiger der Kóningin, woiden aangeboden. Wij lezen in „De Residentiebode": In aansluiting op onze jongste mededee- lingen, vernemen wij van zeer betrouwbare zijde, dat thans definitief besloten is, met 1 Januari a.s. een algemeene salarisverla ging in te voeren voor het geheele rijksper soneel, ook voor de onderwijzers. De daartoe noodige maatregelen zijn reeds in bewerking. Verder vernemen wij, dat ook het tekort op de spoorwegen gedekt ^al worden door een algeheele salarisregelyig van het spoor wegpersoneel. Aangezien dus de regeering nu ook tot salarisverlaging besloten heeft voor het reeds jaren in dienst zijnde personeel, zal tot intrekking van art. 40 van het Bezoldigings besluit moeten worden overgegaan. De Res.bode verneemt nog dat de regee ring voorloopig geen plannen heeft, eenig. bedrag 'te korten op de bestaande pensioe nen. De militaire tractementen zullen ook een verlaging ondergaan. Naar dé „N. R. O." verneemt, overweegt de regeering op dit oogeniblik ten ernstigste het plan om de salarissen van het geheele rijkspersoneel, onderwijzers inbegrepen, met ingang van 1 Januari 1024 te verminderen met 20%, in dier voege, dat voor het jaar 1924 een bijslag van 10 over het evrmin- derde salaris zal worden toegekend, zoodat ergeleken bij 1923 de achteruitgang in dat jaar 12 zal zijn. Na 22 dezer reeds over de geruchten in zake salarisverlaging voor het rijksperso neel te hebben beraadslaogd kwam het co mité ter behartiging van de algemeene be langen overheidspersoneel (A.C.O.P.) heden opnieuw bijeen ter bespreking van bet in de pers verschenen bericht in zake intrekking van art. 40 Bezoldigingsbesluit. Besloten werd de overige centrales van overheidspersoneel tot een gemeenschappe lijke bespreking uit te noodigen, welke zal plaats hebben op Zaterdag 1 September, dies morgens 11 uur te 's-Gravenhage. Over het aan deze gemeenschappelijke vergadering voor te leggen program van ac tie kwam men in de boezem van het A.0.0 J?. tot volledige overeenstemming. Naar „Het Volk" méldt is in een Vrijdag j.L gehouden bestuursvergadering van het N. V. V. goedkeuring gehecht aan een voor stel van het dagelijksch bestuur van dat Vakverbond aan het bestuur der S. D. A. P. gedaan, om in September a.^ een petitionne ment tegen de Vlootwet te organiseeren. Het hoofdbestuur der R.-K. Volkspartij heeft te Amsterdam vergaderd onder voor zitterschap van den heer Beyersbergen van Henegouwen. Op voorstel van den voorzitter der afdee- ling Utrecht, dien heer W. O. Setteur, zal de party actie voeren tegen het vlootontwerp. Het hoofdbestuur zal te dier zake aan regee- rlng en Kamer oen protest zenden, en in verschillende afdeelingen zullen openbare protestvergaderingen tegen het Vloot-ont- werp gehouden worden.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1