Do nenfcrsJe ea öo Vlootwet. Men meldt van de zijde van heit Algemeen Nederlamdsoh, Vakverbond: In de Woensdag 16 en Woensdag 22 Pensioenactie. Louis Bouwmeester door een auto aangereden. Het ongeluk bij Satat-Sauveur. Faillissementen ln Nederland. OOST-EVDIE. Zuivering In „Ons Aller Belang". GEMENGD NIEUWS. Schip ia nood. Faillissementsaanvrage Broekhnys. Van het dak gevallen. In vronwenkleoren. De gestolen monstrans. Een Nederlander beroofd. Oplichtingen. Gemoedsbezwaren. De moordaanslag ln een trein bij Schuttorf. Verdronken. Tegen de spoorboomen. De Spelbreker. Brutale Inbraak in een goudsmidswinkeL UIT DEN OMTREK. SPORT. INGEZONDEN. Achtend, MARKTBERICHTEN. Pnrmerend, 28 Aug. Augustus j.L gehouden algemoene bestuurs vergadering van heit A. N. V. werd de hui dige toestand, in verband met de plannen van de regeering, met ingang van 1 Januari aa de Vlootwet in werking te doen treden, besproken. Mededeeling werd gedaan van de gevoer de schriftelijke onderhandelingen niet de belde confessioneele vakcentrales en het NedierL Verbond van Vakvereenigingen, om tot gezamenljjk optreden in dezen te komen. Hieruit bleek, dat het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie en het Christelijk Nationaal Vakverbond nog geen aanleiding voor sa menwerking aanwezig achtten. Het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigmgen had, zooals medegedeeld, reeds samenwer king met de S.D.A.P. gezocht," doch had geen bezwaar, «lalt het A. N. V. aan doze samenwerking deelnam, waaraan het echter eehige voorwaarden verbond. Na breedvoerige «iiscussies bleek, dat men op het door het N. V. V. gestelde voorwaar den niet wenschte te treden, waarna met groote meerderheid van stemmen werd be sloten, dart het A N. V. zelfstandig actie zou voeren tegen' de invoering van de Vlootwet en in het algemeen tegien de heerschende reactie Om deze actie zoo goed mogelijk te doen slagen werden verschillende besluiten ge nomen, o.m.: een manifest te doen versprei den; alle vakbladen van de aangesloten or ganisaties te gebruiken om de schriftelijke actie te voeren; een petitionnement te or- ganiseeren; een demonstratief congres te hou«ien op Zaterdagmiddag 22 September in de Dierentuin in Den Haag; in tal van plaatsen van ons land openbare vergaderin gen te beleggen. De afd. 's-Gravenhage van den Ned. Bond voor Pensioenaotie voor de gejlensionheerden der Zeemacht beneden den' rang van officier heeft een drukbezochte vergadering gehouden, waarin besloten werd tijdens de jubileumfees ten geen actie te voeren voor gelijkstelling der pensioenen van vóór 1913 met. die van 1922. De vergadering ging accoord met de uitge werkte plannen van hot hoofdcomité om na de feesten de actie weer zoo eerlijk en scherp mogelijk door .te zetten, tótdat het doel, gelijk stelling, zal zijn verkregen. Zondagmiddag te ongeveer kwart voor zes, stak de heer Bouwmeester het Roelof Hartplein te Amsterdam over naar de Bronckhorststraat, om zich naar zijn huis te begeven. Juist kwam een auto, een Ford, m,et matige vaart uit de richting van de Ruys- daelkade.Het voertuig gaf op 8 M. afstand van Bouwmeester signaal, waarop hij even bleef staan om onmiddellijk daarop weer terug te gaan in de richting van het café van den heer Musterrt. Deze onverwachte be weging, welke door den chauffeur, die na het signaal achter hem om had willen pas- seeren, niet was voorzien, werd den bejaar den acteur noodlbttig. De auto greep hem bij de jas, waarop Bouwmeester languit on der den wagen kwam te vallen, met het ge volg, dat de vier wielen hem over de borst en beenen réden. Later bleek dat het linkeronderbeen is ge broken even boven den enkel waarbij een vleeschwond is ontstaan, terwijl tevens in de linker lichaamshelft een inwendige kneuzing is geconstateerd. Naar de Telegraaf meldt, was de toestand van Louis Bouwmeester gisteravond laat nog onveranderd. Gelijk bekend is, is het linkerbeen boven den enkel gebroken. De uitwendige kwet suren bepalen zich verder tot een ontvelling aan het hoofd en verscheidene vingers. Van ernsitigen aard zijn de inwendige kneuzingen in'de borst. De linkerhelft van de borstkas werd door een auto ingedrukt, waarbij verscheidene ribben zijn gebroken. Gelukkig bleven hart en longen ongedeerd. Een verheugend verschijnsel mag het worden genoemd, dat de patiënt geen tem- peratuursverhooging heeft. De bejaarde kunstenaar, die, naar de heer Raaf Bouw meester ons meedeelde ;ontzaglijk veel pijn heeft, houdt zich dapper.1 Hij slaapt veel en rustig en is evrder geheel bij kennis. Zaterdagochtend heeft een redacteur van het „Hbl." den heer Th. Kuypers in Haarlem, den eenigen geredde van de ramp te Saint-Sauveur, ©en bezoek gebracht. Woensdagavond is hij uit Lourdes vertrok ken en Donderdagnacht in Haarlem aangeko men, een dag eerder dan bekend gemaakt was; zooals de heer Kuypers meedeelde, om van de toch al zoo groote belangstelling en nieuwsgie righeid op reis geen last te hebben. Veel nieuws had de geredde ons niet te ver tellen. Zooals vanzelf spreekt, de hoofdzaak is in de bladen al bekend gemaakt, de vermoede lijke oorzaak, de redding, alles is al herhaaldelijk beschreven. 1 •Geweldig, aldus de heer Kuypers, was de schrik van het eerste oogenblik geweest, het bemerken dat de auto zijn rechten gang op den smallen bergweg verloor en links uitweek op den afgrond af. Alles ging in een oogenblik, het verbreken de borstwering, het naar be neden storten in de geweldige diepte onder het acgstgegil van.de inzittenden, een ontzetting zoo groot als zich met woorden niet beschrij ven laat. Van den eigenlijken val herinnert de heer Kuypers zich niets meer, slechts zijn weer tot bezinning komen toen hij in het water, wonder boven wonder, in een diepere plek in den overi gens ondiepen bergstroom, tusschen de boven het water uitstekende rotsblokken, zich zwem mende boven wist te houden en aan een rots blok vast te klemmen. De daarop volgende redding is natuurlijk be kend, hoe nog 's avonds de electricien Hour- cadet aan een touw wist af te dalen, doch sleóhts den volgenden ochtend in staat was den geredde boven te brengen, evenais de ver dere goede verpleging in het ziekenhuis te Luz Saint-Sauveur. De heer Kuypers toonde ons een stuk vaii het touw, waarmede de redding geschied is, een aandenken hem door den di recteur van Shet Pyreneeën-Museum meege geven. De oorzaak van het ongeluk ligt natuurlijk volkomen in het duister. Of van den wagen, een Renault, de stuurinrichting is gebroken, of de fout aan den chauffeur lag, het is niet meer na te gaan en het' doet- ook weinig ter Een wonder, zake: de ontzettende ramp is gebeurd; Te Haaksbergen is gister een éénjarig -kind Wel merkte de heer Kuypers op, dat het hem- - - - opgevallen was hoe verbazond snel, soms zelfs roekeloos, de Fransche ohauffeurs ln die berg streken reden. Veel minder bedaard dan b.v. hun Zwitsersche soortgenooten, die de békende postauto's fti het Alpenland besturen. Ernstig gewond is de heer Kilypers niet, wel heeft hij eenige kneuzingen opgeloopen, doch deze zijn alleen maar pijnlijk. Voortdurend zat hij echter met zijn gedachten op de plaats van het onheil en leefde hij in het gebeuren van de ramp. Een opluchting was het weer in Neder land terug te zijn. Persoonlijk wil de heer Kuypers nog een dankbetuiging zenden aan de Fransche autori teiten voor hun goede verzorging. Als slot willen we nog vermelden, dat de ge schiedenis van de vrouw, die verteld» de ver oorzaakster te zjjn van het ongeluk, volkomen onwaar is. De heer Kuypers beweerde, dat de bewuste vrouw, met wie hij nog geconfronteerd is, een zenuwlijdster was, die met het geval niets te maken had' en niet wist wat ze zeide. Bij zijn vertrek uit Lourdes waren 'van de 23 verongelukten nog zes zoek. Van de begra fenis der slachtoffers had de heer Kuypers niets gemerkt, daar hij niet buiten het zieken huis is geweest. Bij dé Nederlandsche Reisvereeniging is een telegram ingekomen van den consul te Bay- onne, waarin wordt medegedeeld, dat thans ook het lijk van, mej. O. Henneman is herkend). Volgens mededeeling van hert Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Go.'e Bureaux voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eindigende 24 Aug. in Ne derland uitgesproken 82 faillissementen te gen 67 faillissementen in dezelfde week var het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Aug. 1D23 0603 faillissementen tegenover 1900 over hetzelfde tijdperk van hert vorige jaar. Batavia, 25 Aug. Den hoofdbestuursleden van de onderofficiersvereeniging „Qrfs Aller Belang", Van Battom en Akkerman, is aange zegd, dat zij het leger .moeten verlaten. Van Battum is geïnstrueerd, zoo spoedig mogelijk naar Nederland te vertrekken. Aan het hoofd bestuurslid, Lammeits van Bueren is tijdelijk pensioen toegekend De mutatie van het leger bestuur ten aanzien van Akkerman en Van Battum luidt: „dat zij de staatsburgersehaps- rechten stelden boven de pliclftlen van een be roepsmilitair". Het onderzoek van het leger bestuur, wat betreft de 26 vraagpunten, aan gaande het stakingsartikel aan het hoofdbestuur gesteld, heeft uitgewezen: „dat de adjudant- onderofficier Akkerman niet meer onderscheidt tusschen hetgeen uit een militair oogpunt toelaatbaar en ontoelaatbaar is". Zondagavond ontving men van Scheveningen bericht, dat 'het stoomschip „Homledal" draad loos onmiddellijk hulp verlangde. Als positie werd' opgegeven 53.46 gr. N.B. en 3.39 gr. O.L. De sleepbooten „Volharding" en „Texel" van de fa. Doeksen en Dros vertrokken onmiddel lijk ter assistentie. Na een tocht van 24 uur keerden de sleep booten terug zonder het stoomschip te hebben gevonden. Wel had men andere schepen ont moet, die ter hulp gekomen, waren. Vermoe delijk werd de positie van het stoomschip ver keerd opgegeven. De heer W. H. Broekbuys heeft bij de recht bank te Maastricht het volgend request inge diend: Geeft te kennen Willem Hendrik Broekhuys, zonder beroep, Akerstraat 114, Heerlen, dat hij verkeert in den toestand, dat hij heeft opge houden te betalen; dat hij meerdere opeisch- bare schulden heeft, uitsluitend bestaande uit vorderingen van door derden gedupeerde jour nalisten; dat zijn actief bestaat o. a. uit ƒ60.000 staande bij de Amsterdamsche Bank te Amster dam en alle aandeelen der Zuid-Nederlandsehe Credietbank te Heerlen; dat laatstgenoemde vennootschap weer eigenaresse is van alle aan deelen der Hollandsche Verzekeringsbank te Amsterdam, van ƒ50.000 hypothecaire obliga- tiën en van alle aandeelen der Ooster-Garage te Rotterdam; dat deze aandeelen en obligatiën, behalve de aandeelen der Zuid-Nederl. Crediet bank, in het bezit zijn van J. Kraak, Piet Hein- straat (100, 's-Gravenhage, en O. J. B. Kiebert, Wiekstraat 43, Rotterdam, die echter de afgifte weigeren en zullen pogen hiervan misbruik te maken, waardoor de crediteuren ten zeerste zouden worden benadeeld. Redenen waarom hij uw rechtbank verzoekt, hem ten spoedigste te verklaren in staat van faillissement, met be noeming van een buitengewoon doortastend curator. De leidekker Van Wijk uit Nunen is bij het herstellen van het dak van een 20 meter hoo- gen toren van het Slot Loevenstein gevallen. Eenige oogenblikken daarna is hij gestorven; hij laat een vrouw met 3 jeugdige kinderen na. De politie te Deventer heeft Donderdag in de Nieuwstraat aldaar een 23-jarigen werk- loozen sigarenmaker aangehouden, die zich in vrouwenkleeren had gestoken om te probeeren als werkster aan den kost te komen. Met groo- ten toeloop van nieuwsgierigen werd hij naar het politiebureau gebracht; na in andere klee- ren te zijn gestoken, werd hij weer losgelaten. De politie heeft in de nabijheid van Ltinen twee Nederlandsche handelaars gearresteerd in verband met den diefstal van een gouden monstrans uit een kerk te Münster. Het zijn een handelaar uit Amsterdam en een uit Rot terdam. Zij worden verdacht eenige gouden onderdeelen van den monstrans tegen belache lijk lage prijzen gekocht te hebben. Het goud' zouden zij gesmolten en in Keulen weer ver- kocht hebben. De beide gearresteerden houden hun on schuld- vol en beweren niets met dezen diefstal uitstaande te hebben. - („Tel."). dat zich tusschen de rails bevond), overreden. Ongedeerd werd de kleine onder de wagens vandaan gehaald; de locomotief en twee wagens waren over hem heengegaan. „Do Msb." deelt mede, dat de uit Utrecht geboortige leveDsmiddelenhandelaar De Groot bij Styrum op den weg naar Duisburg, waar hoen hy zich begaf in verband met zyn zaken, door twee jonge mannon aangevallen is. Zy hebben hem met messteken aan hoofd en schouders verwond. Daarna beroofden de beide aanvallers den heer De Groot van een bedrag van f25.000 en ongeveer 300 millioen mark, alsmede van zyn gouden horloge. De daders, die onbekend zyn, ontkwamen. Waarschynlyk betreft het hier een degelyk voorbereide poging tot moord van personen, die goed op de hoogte moeten geweest zyn met de zakelyke aangelegenheid van den heer De Groot. Zyn toestand is naar omstandig heden redelyk. Vrydag J.l. is de bakker P. L. B. aange houden, toen hy een bankinstelling op de Zuidblaak te Rotterdam met een valsche kwi tantie, afgegeven ten name van een grossier in vleesch, trachten op te lichten voor 300 pond sterling. De kwitantie werd in beslag genomen. In de laatste dagen zyn er van verschillende vleeschhouwers, klachten by de politie inge komen, dat zy met valsche kwitanties voor verschillende bedragen in geld zyn opgelicht. Het schrift van deze kwitanties bleek overeen te komen met dat van de kwitantie, waarmee men de bankinstelling heeft trachten op te lichten. Naar aanleiding hiervan zyn, behalve de bakker P. L B., ook gearresteerd de koopman L. 8. en de nagenoeg blinde kleermaker A. van I. Laatstgenoemdo moet de hoofdpersoon van het drietal zyn, dat als volgt te werk ging Indien een hunner gezien had, dat by een slager vleesch was thuis bezorgd, werd die slager telefonisch opgebeld. Men deed zich voor als collega en informeerde n^ar den grossier, die het vleesch geleverd had en naar den prys, die er voor betaald was. Daarna werk de grossier opgebeld en hem werd, onder valsche voorgevens, gevraagd naar het ge wicht van het geleverde vleesch. Voordat nn de grossier met zyn kwitantie by'den slager kwam, was daar al iemand namens het drietal geweest, en was op een kwitantie, waarop prys en gewicht juist waren opgegeven, ten name van den grossier, die het vleesch leverde, het geld geïnd. Men schryft aan „De Tyd": Van de militaire hulde-demonstratie, giste ren voor de Koningin gehouden, had Zaterdag de voorbereiding te 's Gravenhage plaats. De troepen begaven zich toen reeds naar den Ruigenhoek, om het terrein te verkennen enz. By deze gelegenheid werd door den alge- meenen bevelhebber den soldaten gezegd wie gemoedsbezwaren heeft tegen de huldiging, kan dit nu vryelyk te kennen geven. Hierop traden 18 jagers, 2 grenadiers en 4 sergeants uit het gelid, die dus konden thuis blyven. Twee dier grenadiers moeten later weer tot andere gedachten zyn gekomen. Men meldt uit Oldenzaal, dat de heer Ru ben is overleden. De toestand van mevrouw en van het dochtertje is zorgelijk. Gistermiddag is te Vlissingen een 13- jarige jongen by helt zwemmen in zee door den stroom meegesleurd en verdronken. Het lyk is aangespoeld. Zyn kameraa«ije werd tegen de palen geslagen en is gewon«L Vrijdag reed' de chef-monteur der eleetri- citeitsmaatschappij, de heer Ernst, te Bame- veld in volle vaart met zyn motorrijwiel te gen de juist dalende afsluitboomen van den spoorwegovergang aldaar. Door den schok viel hij op de spoorrails, waarop hij bewus teloos bleef, terwijl <ie trein reeds vlak bij was. Gelukkig slaagde de spoorwegwachter er in, den bewustelooze, die zwaar aan het hoofd verwond bleek te zijn nog juist van de rails te trekken vóór de trein passeerde. Tegen twee brievenbestellers te Hilversum is proces-verbaal opgemaakt wegens het te koop aanbieden van het bekende communistische manifest „De Spelbreker". Een aantal exem plaren werd in beslag genomen. Huiszoeking weid nog gedaan, doch niets gevonden. In verschillende andere plaatsen zijn ook nummers van dit pamflet in beslag genomen. Door,de Haarlemsche rechtbank zyn Zater dagmorgen ten huize van den voorzitter van het Haarlemsche werkloozen agitatiecomité in beslag genomen 2000 exemplaren van „De Spelbreker". Vrydag werd ontdekt, dat inbrekers hun slag hadden geslagen in den goudsmidswin- kel-van Brown Gy. in Regentstreet te Lon den. Er wordt voor een waarde van 3000 pond aan ringen, broches, armbanden enz. vermist. De dieven hadden zich toegang ver schaft door een gat -te boren in den vloer van een leegstaand kantoorlokaal boven den winkel, door welk gat een hunner zich liet afzakken. Op de brandkast hebben zy hun krachten niet beproefd. Er is een belooning van 150 uitgeloofd voor dengeen, «lie aan wijzingen kan doen waardoor het gestolen© kan worden teruggevonden. - Anna Paulowna. Vrydagavond 24 Augustus had de vereeni- ging „Sportlust" een Algemeene Vergade ring in het lokaal van den heer O. Slikker. De Voorzitter, de heer D. Stammes, heette de aanwezigen welkom. Bij ontstentenis van den .secretaris, "die bericht van verhindering had gezonden, werden geen notulen gele zen. De penningmeester deed nu rekening en verantwoording van zijn beheer. De beschei den werden volkomen in orde bevonden* Daarop kwam hert Najaarssportfeest ter sprake. Besloten werd, overeenkomstig do traditie, alsdan weer een harddraverij te houden, en wel op Zondag 7 October. Voorts besloot men om te laten draven onder het Reglement der Ned. Harddraverij, en Ren- vereeniging en de prijzen te stellen op 60. 2o, 10 en 4 gulden. Handicapper zal zijn de heer D. Stammes, terwijl als starter zal worden gevraagd de heer V. Kaan. Hierna rondvraag en sluiting met dank voor de aangename besprekingen. Wlerlngan, J7 Aug. 1923. Het zoontje van den landman S. K. te Stroe kwam op den gemeentelandsweg, waarlangs hy te pkard reed, de auto van deh heer Hofman tegen. Het paard schrok zoodanig, dat het met het bovenachtergedeelte op het linker spatbord der auto terecht kwam, waardoor dit stuk scheurde. Het gescheurde gedeelte drong in 't paard en sneed het achterste bovengedeelte by de staart op, zoodat een ernstige wonde van 4'/j d.M. lang en 8 c.M. breed ontstond, terwy'1 de staart aldaar ter hoogte van het ruggemerg voor s/4 gedeelte werd doorgesneden. De jongen zelf geraakte van 't paard en bekwam wonder boven wonder gee* letsel. Het paard werd naar den smid Luyt te Hippolytushoef vervoerd en voorloopig in de travaille gezet. Direct werd om vee- artssnykundige hulp van den heer Wester van Schagen geseind, die spoedig ter plaatse was, de wonden heeft schoon gemaakt en geheeld. Beryder noch automobilist treffen in dezen schuld. Onze vroegere plaatsgenoot, de WelEerw. heer P. Poppen, kapelaan by de R.-K. parochie te Grootebroek, is als zoodanig overgeplaatst naar Heemskerk. Naar wy vernemen zal de loting voor de Nat. Militie voor deze gemeente plaats hebben op 18 Sept. a.s. te Schagen. Door het kiescollege der Ned. Herv. Kerk van Hippolytushoef en Westerland is toezeg ging van beroep gedaan aan den Wel.Eerw. heer J. W. van Samberg candidaat tot de H. D. te Leiden. In een onbewaakt oogenblik viel het doch terje van den heer G. O. te de Haakes j.l Zaterdagmiddag van de dyk in zee. De moeder het onheil ziende, sprong pardoes van den dyk in, zee om haar kind te recjden, hetwelk daar het kind reeds zee in dreef, haar niet mocht gelukken. Weer anderen, die dat zagen dat waren de smidsknecht Jb. A. B. en zyn vader de visscher C. A. B., sprongen ook in zee en deze slaagden er in beide drenkelingen te pakken te krygen, Spoedig kiyam toen J. B die 't onheil ook had gezien met een vlet aanroeien en weldra zaten allen in dé vlet en waren gered, 't Een en ander verwekte veel consternatie. Nader vernamen wy dat moeder en dochter geen hinder van 'tongeval hadden gehad. Schagen. Op het Sparta-terrein te Schagen werd Zondag eene spannende match gespeeld tusschen Sparta I van Schagen en V. A. F. C. van Alkmaar, 't Ging om den zilveren beker, uitgeloofd door Sparta Deze match kon op 19 Aug., wegens gebrek aan tijd, niet meer gespeeld worden. Op dien dag waren Hóllandia 3 van Hoorn en Ulysses van Haarlem afgevallen. Nadat Sparta en V. A. F. C. 2 maal 45 minuten gestreden hadden, den tijd, dien men voor den wed strijd bestemd had, was de stand I1. Besloten werd tot eene verleging van 2 maal 71/, minuut. Het liet zich aanzien, dat ook na deze 15 minuten de strijd onbeslist zou zijn, toen V. A. F. C. 1 mi nuut voor het sluitsein een tweede punt maakte. Wij zullen gaarne deze twee clubs nogmaals tegen elkander in het veld zien. Heldef, 27 Aug. 1923. Mijnheer de Redacteur, mag ik nogmaals een kleine plaatsruimte vragen? Myn beleefden dank daarvoor. Het is dan een vriendelijk, doch dringend verzoek aan alle vrouwen en moeders, vooral de moeders, die zoo goed kunnen begrypen, hoe een heerlijk werk het moet zijn, mede te kunnen werken om de moeder te redden voor haar anders alleenstaand kindi Hier ter stede vertoeft hij nette menschen een Duitsch- meisje voor herstel van gezond heid. De moeder van dat meisje heeft zulke treurige toestanden medegemaakt doör den oorlog: haar anan verloren, nu kort geleden heeft-ze een lief meisje -van drie jaar verloren, en dat heeft het arme mensch zoo aangepakt, dat zij zelf achteruit gaat. Nu wilde de moeder, dat haar kind, dat hier is, zoo spoedig mogelijk terug kwam, maar aangezien de toestand in Duitschland zoo ellendig is, hebben, wy met elkaar besloten de moeder hierheen te laten komen. Maar dat kost zooveel geld, dat het voor de pleegouders niet doenlyk is, omreden zij zelf ook drie kinderen hebben. Nu is myn verzoek of er ook nog door u allen een kleinigheid kan worden bijgedragen om dat doel te bereiken. Hopende het niet te laaf mag zyn en het mensch door goede voe ding en versterkende middelengered kan wor den. Ondergeteekende neemt gaarne giften, hoe klein ook, in ontvangst ën wil ze in dit blad verantwoorden. Intusschen mocht ik al in ontvangst nemen voor de moeder van het Duit- sche kind: Van Mej. T. 2; de heer W. v. V A: Yr wy fl; Mej' N" H' fl> T- K- t V' v' f Mevr. De K. S? ^eer* p- f en uit de spaarpot fT R ffl> L- S. ƒ1; K. P. L. G. ƒ1; Wim 0.50; dus totaal ƒ16.50. Myn hartelyken dank aan de groote menschen en vooral aan de kinderen, die zoo welwillend uit hun spaarpot gaven. Moeders, vraagt ook uwe kinderen een kleinigheid. U, mynheer de Redacteur, nogmaals dank. M. VAN VLIET—-WICKEL Hoogstraat 121. In AI te onnoozel! Mynheer de Redacteur. uw Mad van 1.1. Zaterdag 18 Ans is door den heer Oortgyzen een stokje gfp"fatot waartegen-ik even moet opkomen. Dat de heer O. zich eenigszins uit het lood geslagen voet, over de kwestie „doorSE Jamenstraat", begrip ik. Te meer begritoT getrokken tot hrtSffl0, ^Y1 00110111516 heeft lezen bfiftff L Raadsverslag en daarin ge lezen heeft, wat onergeteekende daarover zeide. 't Is ook juist daarom, dat ik er ev6n op in ga. Ik zeide o.m.: mijnheer dè voorzitter, het valt niet te ontkennen,-dat de bewoners van de Janzenstraat (dus niet over de perceelen van den heer O.) indirect financieele schade zullen ondervinden, wanneer de Janzenstraat niet doorgetrokken zal worden. .Maar mynheer de voorzitter, het doet eigenaardig aan, thans het request van den heer O. te hooren voor lezen, daar de heer O. beter had gedaan als grondspeculant, de heide perceelen niet eerst aan de Gem. te doen verkoopen, enz.,enz. Nu ergert de heer O. zich aan de kwalificatie van grondspeculant" en zegt: om dat te zyn moet men grond hebben. Mijn grondbezit is myn huis plus een tuintje van 20 Ma. Niets meer. Welnu mynheer O., dat de tyd spoedig moge aanbreke opdat een elk gelyk U, in dezelfde maatschappelyke welvaart zal verkeeren en ik verzeker U, dat ondergeteekende dan den strijdbijl terzijde legt. Terzake: U verkocht grond aan de Gem. ook de twee bewuste perceelen. U had kunnen na gaan by het vaststellen van het uitbreidings plan (hetwelk voor een elk ter inzage heeft gelegen), dat de Janzenstraat niet doorgetrok ken "werd en juist toen was het tyd geweest, dit alsnog gedaan te krygen. Thans, nu gy en de bewoners v. d. Janzenstraat de beide pér- ceeelen bebouwd' ziet en U vooral daajajeor Uw indirecte bouwterreinen ziet verminderen in waarde, nu gaat gy actie voeren en verwflt aan anderen, Uw gemaakte fout-. Dit is niet consequent mijnheer O. Maar a propos, wan neer U en de bewoners der Janzenstraat, nu werkelijk er zoo veel voor gevoplen deze doorgetrokken te zien, koopt dan gezamenlijk de beide in aanbouw zynde huizen, sloopt ze en ziet U alsnog gedaan te krygen, dat het uitbreidingsplan in die voege gewyzigd wordt, dat de Janzenstraat doorgetfokken wordt. Zeg, dat er een honderd perceelen in de Janzenstraat staan en een elk perceel 100 daaraan' bekostigd, dit is 10.000. Welnu, de beide perceelen van den heer Geurts zyn te koop voor 10.000. Is dat niets voor U, mijn heer O.? Alléén blijft er dan nog over, de erf- pachtscanon, 'welnu dat is voor gezamenlyke rekening ook niet zoo bezwaarlyk. U krygt dan 10 perceelen bouwterrein en de Janzen- straatbewoners hebben ook hun zin. En, U bent tegelijkertijd, grondspeculant geworden. Hoogachtend), J. J. SCHOEEFELENBERGER. Helder, 24 Aug. 1923. Het is, M. de Red, eenigen tyd geleden, dat o.g. in uw blad wees op de groote uitgave, welke onze gemeente zich moet getroosten voor arm lastige krankzinnigen, 50.000 per jaar of pl. m. 1000 per patiënt. Eveneens wees ik er op, dat men mijns in ziens, met het oog op bezuiniging, goedkooper terecht kan, als voorbeeld aangevende de be sluiten der gemeenten Almelo en Hilversum. De heer Michels, lid van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, en een zekere Detering dienden my van antwoord, lieten echter de financiëele kwestie onaangeroerd en verdedig den hun standpunt met het oog op het gemak kelijke bezoek van familieleden. Als belanghebbende in deze materie en ook als belastingbetalend inwoner van Helder.is het niet ondienstig nog eens op deze kwestie terug te komen en wel naar aanleiding van het vol gende, wat my dezer dagen onder de oogen kwam, getiteld: Wat is goedkooper? voorko mende in „De Tijd" en „De Amstelbode" van 22 Aug. jJ. Herhaalde malen is onzerzijds betoogd, dat het particulier initiatief, waar dit kan worden aangevoerd, verre te verkiezen is boven het overheidsbedryf met zyn star ambtelyke be- moeingen. Niet alleen werkt het eerste weel doelmatiger, maar ook veel goedkooper. Een kras staaltje van het dure overheids bedrijf bleek ons weder dezer dagen. Zooals men weet, komen de verplegingskosten van armlastige krankzinnigen ten laste van de Pro vincie en'de betrokken gemeente. Noord-Hol land exploiteert zelfs drie krankzinnigenge stichten, n.1. te Santpoort, Bakkum en te Me- demblik, in- -tegenstelling van andere provin ciën, waar in voorkomende gevallen de ver pleegden in een particulier gesticht tegen be taling worden geplaatst. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland naakten onlangs bekend hoeveel in 1924 de tosten van ieder patiënt in de drie eigen ge- stichten zou bedragen, ƒ1040 kleeding in- ^eP6?, eü voor eventoeele begrafenis 54. Wil dé betrokken gemeente wat haar vry staat een armlastige krankzinnige plaaté sen in het particuliere gesticht „St. Bavo" te Noord-Wykerhout, dan Is het verschuldigde ?er jaar 625, benevens 75 per jaar voor cleeding en 5 per jaar ter verkrijging of ver nieuwing eener rechterlyke machtiging, terwiil een. begrafenis aldaar 25 kost. In Udenbout (aar °n verPlee8l£0ston' zelfs ƒ520 per Toch wordt in Noord-Holland onder drang van roode en rose Statenleden maar steeds ver der gegaan met eigon exploitatie van zieken huizen op kosten van de gemeenschaD De kiezers betalen wel. Mopperen alleen maar over hooge belasting. Maar hoe stemmen zy? B Het is toch te wenschem M de R dat hat s raks te voorschijn tredende dage^h stuur en de nieuwe raad onzer gSeetoe met doze gegeven? terdege reketong hoïït recto om^ r PDi6t het gelukkige voor- ?hZHi PP11 .te moeten offeren op A tfiS; V00r *3 Provincie. Het Gelder, 25 Aug. 1923. -W' R' ZITS' P' 50 K.G. 41-r. R m 'boerenkaas p. 50 Kg. 42. I2o-ï/ ü- f s^rcls Goudsche kaas p. 50 K.g. 41. vette 32S ^i KÏ P,' 190 2-i 705 runderen: 200—- ?'o 7 "5; 302 melke en gelde i 2r0 78 stieren g. pr.; 28 paarden 150.— vette kalveren p. K.g. 0.90 k i.io; v^rT r u 14 Voor ,le slMht P- «t. 10.- 44.-; kens vnr, P' 8t' 52.385 vette var- sStTV ZOUtcrlJ P- K-S- 0.70 k O.74; voor de st' "o a °'74 4 0.78; 44 magere varkens per 4 40—; 226 biggen p. st. 16— k 25.-: 811 hm'-ür' ,46-28 bokken geen prijs; 6 ro tn 32'~k'Pcicren P- 100 stks. pi-ren' 4 6~ appelcn 4-— 5-—; 100 zak WEERBERICHT. t V™0*1^?1 Matige tot krachtige Z.W. mo+ é- Me? zwaar bewolkt of betrokken 011 todeiyken opklaringen. Aanvankelyk g enkele regenbuien. Latei* iets warmer.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2