UELDERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 28 AUGUSTUS 1923. PLAATSELIJK NIEUW& Hoogspanningsnet Koegras. Vlaggetjesdag. Nationaal Reddlngsleger. Woningstichting Helder. Het Stedelijk Muziekkorps mmr Alkmaar. „Het Vrije Strand". Voor het te Utrecht gehouden examen Fransch L. O. slaagde onze vroegere plaatsge- noote de Eerw. Zuster P. X Eiseiip te Amersfoort. Naar de Telegraaf meldit, hebben B. en W. het leveren en monteeren van een onder- grondsch hoogspanningsnet in den polder Koegras nog niet gegund. Door den Bond van Christelijk Marineperso neel en de Ohr. Onderofflciers-Vereeniging wordt op 31 Augustus een vlaggetjeedag ge houden voor liefdadig doel. Het Nationaal Reddingsleger zal gedurende de feestdagen op verschillende punten van de stad straatzang houden, terwijl een feestnum mer van „De Lichtbrenger" wordt verkocht. Een afscheid. In het eenvoudige, maar smaakvol ingerichte kantoor van de Woningstichting „Helder" kwam Zaterdagmiddag het Bestuur in' bijzon dere vergadering bijeen. Het doel daarvan was afscheid te nemen van den heer O. Adriaanse, die, na verschillende jaren TOorzitter te zijn geweest van de Vereeniging voor Volkshuis vesting „Helder", vervolgens voor het voorzit terschap der Woningstichting werd aangewe zen, en die thans de gemeente metterwoon gaat verlaten. Behalve de Burgemeester en Wethouder De Zwart de overige leden van het College wa ren verhinderd waren aanwezig het dage- lijksch bestuur der Woningstichting, bestaande uit de heereu O. Adriaanse, voorzitter; Ornée, secretaris, en Michels, penningmeester, en de leden van het algemeen bestuur dir. H. Ketner, vice-voorzitter; Van der Ploeg, Plasmeijer, Krijnen, F. Nijpels en De Nijs. De bestuurs leden Van Dalen en Vonk waren verhinderd. De heer Adriaanse heette de aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder de heeren Hou wing en De Zwart. Het bestuur had zich reeds lang voorgenomen B. en W. uit te noodigen de zetel en het werk der Woningstichting te ko men bezichtigen. Spr. verheugde eer zich daar om over, dat genoemde heeren aan de uitnop- diging gevolg hebben gegeven. Spr. geeft vervolgens het woord aan den vice-voorzitter, dr. H. Ketner. Het-doel aldus spr. van deze bijeen komst is allen bekend. Het doel is afscheid te nemen van onzen voorzitter, den heer Adriaan se. Gedurende meer dan 12 jaren was deze voorzitter van de Vereeniging voor Volkshuis vesting „Helder", de voornaamste der vereeni- gingen, waaruit de „Woningstichting" is ont staan! Het spijt ons, dat de heeren Vonk en Van Dalen niet aanwezig konden zijn, te meer, omdat de heer Van Dalén indertijd met den heer Adriaanse het initiatief nam tot het op richten van eene Vereeniging voor Volkshuis vesting. Thans gaan de gedachten.terug naar don tijd dat die samenwerking begon. In 1910 begonnen de eerste verschijnselen «van woningnood zich in de gemeente te vertoonen. In 1909 reeds werd door de S.D.A.P. in een adres aan dien Raad gewezen op woningnood. Er werd toen een onderzoek naar het aantal leegstaande woningen ingesteld, en dit bleek zeer gering te zijn. Een oproep van een comité, waarin de heer Adriaanse zitting had, volgde; 21 Juni 1910 werd door hem ln eene vergadering het doel en de werking van eene vereeniging voor Volkshuisvesting uiteengezet. Stel u voor zoo zeide de heer Adriaanse toen o.m. dat onze vereeniging 40 huizen zal bouwen, die aan gebiedende eischen vol doen. Elk huis zij berekend, met inbegrip van grond, op f 1500, d.1. dus samen 60.000. Het is noodig, dat de vereeniging een zeker grond- kapitaal, b.v. 10 of 60Ó0 bpenbrengt in den vorm van aandeelen of onderaandeelen, dan blijft er over een bedrag van 45000 en juist dit gedeelte wordt aan de gemeente aan gevraagd1, tegen een jaarljjksche rente. Aan rente en aflossing zal' dan betaald moeten wor den gedurende 50 volle jaren 4.17 van 45.000 of 2251.80 aan rente stamkapitaal ad 4 240.— onderhöud, administratie, enz. 700. uit andere hoofden nog 260. 8451.80 Tegenover deze Jaarlijksche uitgaven staan alleen de huuropbrengsten als inkomsten. Stel de huurprijs op 1.75 per week gedurende 50 weken per jaar, dan wordt dit een bedrag van 50 X 40 X 1.75 of 8500. Een batig saldo wordt alsdan verkregen van 48.20, wat in de reservekas gestort moet worden. Als we deze cijfers zien, dan zeggen we: wat is er veel veranderd. De Vereeniging, die tot stand1 kwam, had met vele moeilijkheden te kampen. Het naar Bommiger meening aanvankelijk te eenzijdige bestuur werd hervormd. Met alle politieke hoofdrichtingen werd rekening gehouden. Daardoor bleef men hier bijeen, terwijl ln an dere plaatsen verschillende richtingen ook een eigen vereeniging oprichtten. De samenwer king in de Vereeniging voor Volkshuisvesting bleef steeds goed. De vereeniging kreeg echter ook met andere tegenslagen te kampen. Aanbestedingen mis lukten, aannemers gingen failliet. Toen kwain de oorlogstijd niet tal van andere moeilijkhe-' den. Dat alles heeft de heer Adriaanse meege- maakt Tallooze conferenties moesten worden gehou den, hier, elders en met de autoriteiten en dat alles in het belang van de verbetering der Volks huisvesting hier ter plaatse. Vragien we ons af, of het resultaat ons oe- vredigt, dan zouden we daarop niet met ja of neen kunnen antwoorden. Het ideaa! was, dat ieder inwoner van deze gemeente een behoor lijke woning zou krijgen en dat we alle krotten konden opruimen. Dat ideaal is nog niet bereikt, dat ondervin den we dagelijks. (Spr. haalt hierbij een recent geval aan). Aan den anderen kant evenwel is er zelfs veel gebeurd, waarop we met voldoening kun nen terugzien. Hoe zou de toestand geweest zjjn,' als de Vereeniging voor Volkshuisvesting er niet geweest was, in dien tijd, dat particu lieren geen kans z$gen om te bouwen? De woningen, die gesticht zijn, mogen gezien worden, zoowel in- als uitwendig. Spr. wijst vervolgens op het Tuindorp, dat zoo afsteekt hij de eentonige rechte straten, als bijv. de Breewaterstraat, zooals onze gemeente er zoo vele teil 'Weldra zal de Woningstichting meer dan 500 woningen onder haar beheer hebben, waarvan het grootste deel door de Vereeniging voor Volkshuisvesting werd gebouwd; Dat is bijna 8 van het aantal woningen in de gemeente. Het beheer, de administratie en het toezicht heeft thans zulk een omvang aangenomen, dat men daar eerstdaags een bezoldigd' iemand voor zal moeten aanstellen. Gij, mijnheer de voorzitter, hebt daarvoor Uwen tijd steedsjoelangeloos gegeven. Daarom hebben wij gemeend, U als blijk van waardee- ring voor het vele, dat gij verricht hebt, eene herinnering te moeten mede geven. Ook zonder dit wij zijn ervan overtuigd' zult gij de Woningstichting niet vergeten. Om die herin nering nochtans door iets blijvende te onder steunen,bieden wij U dit album aan, Devattende foto's van de voornaamste woinggroepen. Met den wensch, dat de heer Adriaanse nog vele gelukkige jaren in zijn nieuwe woonplaats zal mogen doorbrengen, besloot spr. zijn rede. Dr. Ketner overhandigde vervolgens het al bum, bestaande uit een 19-tal foto's (bestuur, kantoor en woninggroepen), en een door de bestuursleden geteekende opdracht, gebonden in een slappen band van bruin gestreken fluweel. Namens het College van B. en W. zegde burgemeester Hóuwing in de eerste plaats dank voor de uitnoodiging om de vergadering bij te wonen. Spr. sluit zich aan bij de waardeerende woor den van den heer Ketner en dankt den heer Adriaanse voor hetgeen hij voor de Volkshuis vesting gedaan heeft. c Nadat eenige ververschingen zijn rondge diend, is de heer Michels aan 'het woord als lid van het dageljjksch bestuur. Spr. wijst er op, dat het ln het dagelijksch bestuur toch nog even anders toegaat, dan in het algemeen be stuur. In dit verband haalt spr. de woorden van den voorzitter aan. Bij de intrede van nieu we leden was deze'gewoon te zeggen: „Heeren, wij kunnen het vele werk af, door het zooveel mogelijk te decentraliseeren en door groot ver trouwen onder do leden onderling, en doordat ieder het werk, dat hij op zich genomen heeft, verricht." Spr. komt ln verschillende collega's in aan raking met tal van menschen van verschillende richting en dan valt het op, dat daar, waar posi- tief werk moet worden verricht, zoo weinig te merken valt van politieke of godsdienstige stroomingen. Zoo was het ook in de Vereeni ging voor Volkshuisvesting. De samenwerking is altijd vriendschappelijk geweest. Ook met de leden-aandeelhouders dank zij de leiding van den voorzitter. Spr. dankt, den heer Adriaanse daarvoor en hoopt, daWeze met dezelfde waar deering van zijn werkzaamheid in het dage lijksch bestuur mag terugdenken. De heer Adriaanse dankt hartelijk voor de waardeering, blijkende uit de vriendelijke woor den en het geschenk. Vooral ook dankt spr. voor den steun, die hij mocht ondervinden. Er is zooveel gebeurd'. Men kan zooals de heer Michels opmerkte met een weinig góe den wil zoo veel tot stand brengen. Plan na plan werd nagegaan. In 1914, '15 en '16, toen de nood zoo hoog gestegen was, heeft de Vereeni ging een moeilijken tijd doorleefd. Het mooie idéo moest gewijzigd worden onder den druk der tijden, waarin nog geen verlichting is te zien. Het eerst werden de 38 woningen v§n den Polderweg gebouwd. De beer Krijnen gaf zijn voorlichting. Plan na plan kwam ter tafel. Het bestuur brcriit ook plannen van andere archi tecten tot uivoering. Met voldoening wijst spr. erop, dat de laatste woningeij weder naar het plan van den beer Krijnen worden gebouwd. Nu de (nieuwbouw stopgezet moet worden, Is er voor de vereeniging nog werk genoeg. Het is noodig, dat zij invloed tracht uit te oefenen op de bewoners. Daaronder zijn er nog zoo velen, die weinig of niets voelen voor hunne woning en erf. Het bestuur zal de taak behou den, waardeering bij te brengen voor een goed ingericht huis en aardig erf. Mochten er be woners zijn, die toch doorgaan hun huis te mis handelen, dan hoopt spr., dat het bestuur tot scherpere maatregelen zal kunnen overgaan; Spr. zegt verder steeds met grooten lust en met opgewektheid in het bestuur te hébben ge werkt, waarbij' hjj door de overige bestuursle den buitengewoon trouw terzijde werd gestaan. Dit geldt zoowel het dagelijksch bestuur als de andere leden. Wij moeten ook zeggen, dat wij allen steun hebben gehad van de autoriteiten, vooral van B. en W. Door sprekers wethou derschap -was het contact met B. en W. de laat ste 4 jaren nog gemakkelijker. Spr. dankt het College en don Raad voor het buitengewoon vertrouwen, dat zij de Volkshuisvesting hebben geschonken. Spr. betuigt vervolgens zijn dank voor de aangename verrassing in den vorm van het album. Het werk van de Woningstichting zal spr. niet vergeten en evenmin de prettige sa menwerking. Spr. hoopt, dat het gegeven zal zijn de Woningstichting tot bloei te brengen en eindigt met de beste wenschen uit te spre ken voor alle aanwezigen. De heer Ornée, secretaris, brengt in een kort woord' den voorzitter een "persoonlijk woord van dank voor zijn steun en vooral voor de wel- 'wfflendheid, die hij steeds ondervond, of men op een gelegen of ongelegen oogenblik kwam. Tenslotte wijdde de heer Houwing een dronk aan den scheidenden voorzitter, waarbij bij den wensch uitte,, dat hem een genoegeljjk verder leven gegeven mocht zijn en dat hij een aange name herinnering aan Helder zou mogen be houden. Hiermede was het „officieele" gedeelte afge- loopen. Daarna bleef men nog eenigen tijd na praten, tot het oogenblik van vertrek daar was. Uitgeleid door eenige bestuursleden begaf de heer Adriaanse zich naar ^en trein. Hierboven maakten wü reeds tnelding van de Inrichting van het kantoor der Woningstich ting. Dit kantoor is gelegen boven de poort in de „De Wetstraat". De deur in de poort geeft toegang tot een trap, welke naar een portaal leidt, dat dienst doet als wachtkamer. In een nis is ten gerieve der bezoekers ©en bank in gebouwd. Links en rechts van het portaal be vinden zich een tweetal kleine ruimten, -waar van een als bergplaats, het andere als archief in gebruik is. Het kantoor ligt aan den voorkant van het poortgebouw. De inrichting daarvan is zeer eenvoudig. De dofroode paneelen en de don kere meubelen geven een stemming van rust en degelijkheid, waarin het geelkoperen kaar senkroontje en de oude iFriesche stoelklok uit nemend passen. Een in roodbruine tegels op getrokken schouw sluit zich goed aan bij de betimmering. Al met al een passende zetel voor het be stuur van een stichting, die zich verbetering van de Volkshuisvesting ten doel stelt. Men schrijft ons: Zondagmorgen vertrok het Sted. Muziek korps per boot naar Alkmaar, om aldaar een concert te geven. Heit weer was alles behalve roorskleurig, veel wind en zwaar betrokken lucht. Gedurende de reds werden eenige nummers gespeeld, zeer ten genoege van de talrijke passagiers, in de tusschenpoozen werd door den heer Vietor met zijn harmo nica en door den heer de Vries, met zijn slagwerk, voor afwisseling gezórgd. 'Het weer werd intpsschen veel beter, en kort na aankomst te Alkmaar werd een flinke marsch door de stad gemaakt. Te drie werd in de nieuwe muziektuin het oonoert gegeven, dat, naar ons ter oor© kwam, uitstekend is geslaagd; de liederen- marsch van den heer Ter Hall, met de me dewerking van die 12 tanfboers, viel zeer in den smaak van het Alkmaarsche publiek. Om half zes vertrok men weer per boot naar eHlder. Had men te Alkmaar den ge- heelen dag droog weer gehad, niet aizoo op de thuisreis, en kon men door den regen aan dek geen muziek maken. Niettemin zorgde de heer Vietor benodendeks weer voor die noodige afwisseling. De lezer zal wellicht zich afgevraagd hebben: „Komt er nu nog iets van de oprichting der Vereeniging „Het Vrije Strand"? En inderdaad is er aanleiding die vraag te stellen, doch wij zullen die tevens bevestigend beantwoorden. Onze actie is geenszins (Opge geven en heeft voortdurend voortgang gehad. Echter zijn er twee factoren, die ons noodzaak ten de zaak even te laten rusten. In de eerste plaats was het weer de laatste weken van dien aard', dat het strandbezoek miniem was en dus de gelegenheid en aanleiding tot actieve propa ganda ontbrak. Ten tweede vorderen de aan staande jubiléumfeesten zooveel van de publie ke en niet minder van onze aandacht en ver schaffen zij ons zooveel werk, dat wij die ook maar één ding goedi en tegelijk kunnen doen! even geduld moeten oefenen. Wij kunnen echter reeds nu verzekeren, dat onze propaganda onvermoeid zal voortduren en dat wij zoo spoedig mogelijk, na afloop van <Je jubileumfeesten, de inzenders van adhaesie- beruiglngen en andere belangstellenden zullen oproepen tot het bijwonen van eene vergade ring, waarin mun een voorloopig bestuur zal kunnen kiezen en de Vereeniging „Het Vrije Strand" definitief zal kunnen oprichten. Eerst dan achten wij onze taak vervuld! Uit het Politierapport Gezellige conversatie. Zaterdagmiddag ontstond in de Midden straat tusschen een man en een vrouw een woordentwist, waaraan door een' pas- seerenderi agent een ©inde werd 'gemaakt, waarna ook de talrijke Inieuwsgierigen zich verstrooiden. Nog een licht zoeker I Zaterdagavond gaf een autobestuurder kennis, dat hij op den Huisduinerweg met zijn auto een lantaarnpaal had stukgereden Door hem zal de schade worden vergoed', terwijl de Glasfabriek met het gebeurde werd in kennis gesteld. Aarde en water. Zaterdagnacht ontstond er in de Keizer- strat een vechtpartij tusschen marine- schepelingen en burgers, waaraan de politie met den wapenstok een einde moest maken. De vechtenden gingen daarop uiteen en de 'orde was weer hersteld. Zwervertje. Door eeril agent werd! Zaterdagnacht een minderjarige jongen zwervend aangetrof fen en naar de ouderlijke woning terugge bracht Neemt ze maar meel Door de politie werden Zaterdagnacht een tweetal onbeheerd1 staande rijwielen in be waring genomen. Tegen de eigenaren zal zoo mogelijk proces-verbaal worden opge maakt Baldadigheid. Kennis gegeven werd, dat vanaf een vis- scheravaartuig, liggende in het Heldersche Kanaal, Zaterdagnacht een tweetal petro leumvaten, vennjoedelijfc door baldadigen, in 't water zijn geworpen. Later werden ze op- gevjsohit en in bewaring genomen, terwijl nog bleek, dat deze vaten toebehoorden aan een winkelier, wonende aan de Binnen haven, die £e aan den Ranaalkant had opge slagen; waar ze In 't water zijn geworpen. Laat maar staan. Tegen Iemand, die zijn paard' en Vagen drie uren achtereen onbeheerd aan de Lange- straat liet staan zonder voorzorgsmaatrege len te nemen, zal proces-verbaal worden op gemaakt Ontvreemd. Doof een bewoner van de Binnenhaven werd aangifte gedaan, dat van een stuk land aan de Bassingracht een hoeveelheid aard appelen is ontvreemd en dat daar ook ander gewas is vernield). Aanrijding No. zooveel. Door een 17-jarige jongen werd aangifte gedaan, dat hij op den Kanaalweg door één van een drietal jongens, die daar naast el kaar reden (een verkeerde gewoonte Red. Held. CrO, was aangereden, waardoor het achterwiel van zijn rijwiel was verbogen. De aanrijder verklaarde, dat het geval te wijten was aan onoplettendheid van den aan- geredene en aam het aan den weg staan van een tweetal handwagens. Een goed werk. Door de politie werden een drietal jonge lui bekeurd, die in de Spoorstraat op zoo danige wijze reden, dat de vrjjheid en veilig heid "van het verkeer in gevaar werd ge bracht. DE JUBILEUMFEESTEN. t. Het programma van de feestelijkheden te heden verschenen en overal verkrijgbaar bij de in achterstaande advertentie genoemde adressen. Morgen Woensdag, te twee uur vangen de kinderfeesten aan, die op Donderdag wor den voortgezet. Deze worden gehouden in Casino ~en in Tivoli. Des avonds van zes tot half acht uur wordt in het plantsoen een concert gegeven door de Stafmuziek, terwijl om 8 uur iu de Nieuwe Kerk aan de Weststraat door het Hervormde Kerkkoor en eveneens te 8 uur in de Gere formeerde Kerk in de Spoorstraat door de Ger. zangvereeniging „Halleluja" kerkoon- certen worden gegeven. Cm 9 uur ontsteking der illuminaties in de verschillende stadsgedeelten. Donderdagmorgen te half zeven koraal- muziek voor de Kerk aan de Weststraat, voor de kerk in de Nieuwstraat en voor de Kerk aan het Westplein, Daarna wordt door de muziekkorpsen door de verschillende stadsgedeelten een muzikale reveille gehou den. Van des morgens 8 tot 81/, uur concert van de Stafmuziek in het plantsoen. Voortzet ting der kinderfeesten, Te twee uur aanvang van den optocht van gymnasten met vaandels en banieren en met muziek. Te drie uur rizigxijderij voor automobielen, motoren met duo en mét zijspahwagen op de Weststraat. Van 7 tot 8 uur muziekuitvoering op„het Westplein, door de Stafmuziek, waarbij o.a. ide bekende „Slag Bij Waterloo" zal worden uitgevoerd. Een verklaring van dit muziek stuk te in het programma opgenomen. Te half negen in het Heldersche kanaal door de verschillende Gymnastiek- vereeni- gingen; marmergroepen enz., de kanaalboor- den zullen verlicht zijn. Ontsteking der illu minatie in de verschillende stadsgedeelten en veriichting van de schepen in de Buiten haven. ïn het nummer van Donderdag a,s. zullen wij in het kort vermelden hetgeen _op Vrij dag en op Zaterdag zal plaats hebben. Ove rigens verwijzen wij naar het officieele pro gramma, waarin alle bijzonderheden, a.o. de programma's van alle concerten, zijn opge nomen. De athletiek- en voetbahvedstrijden. Het Comité noodigt dedeelnemers aan de athletiek- en voetbalwedstrijden uit, zich op Zaterdag a.s. te verzamelen op het Stations plein, teneinde te half 2 preoies met muziek aan het hoofd' af te marcheeren naar het Sportter rein. Tijdens den marsch en op het terrein heb ben de Muziekvereenigingen „Winnubst" en „Oranje Harmoniekapel" aangeboden verschil lende nummers ten gehoore te brengen. De voorbereidende maatregelen. Versierde straten. Kinder feesten. Etalagewedstrijd De zon, waaraan een groot deel van de feest stemming zal te danken zijn, en waarvan het él of niöfe slagen van de feesten zal afhangen, bleef gisteren, bijna den geheelen dag, ver scholen achter somber grauwe wolken, waaruit zoo nu en dan de regen neerstroomde. Het weer was dus niet bijzonder gunstig om aan feestvieren te dénken, en toch was de tijd aangebroken tot het treffen van de voorberei dende maatregelen. Reeds in dé vroegte Maan dagmorgen lagen in Spoor- en Koningstraat langs den kant van de straat een heele reeks 'van palen, en waren rappe handen bezig ze te planten in den grond, wat zeer handig en vlug geschiedde. Een vijf- zestal straatsteenen werden losgemaakt en met een grondboor werd een gait van ongeveer een halven meter geboord, waarin de palen neergezet werden. Toen tegen twaalf uur de school uitkwam, stond er aan lederen kant van de straat een rij palen, en aan het begin van de Koningstraat wapperden reeds eenige vlaggen. Op dit ge zicht kon de schooljeugd zich niet stil houden en met een luid' gejuich werden deze eerste teekenen van het feest begroet. Over de buurtfeesten hebben we reeds het een en ander meegedeeld, hoewel onze opgaaf nog niet geheel volledig was. Verschillende buurtoommissies waren nog bezig met de inza meling van geldon, wantGeld spielt ©ine grosze Rolle", en zonder geld kan men ook niet feest vieren. Veel versierde straten zijn er niet, en die er zijn, bevinden zich in het centrum van de stad. Met de, Onafhankelijkheidsfeesten waren er ook in de oude Helder en Vischbuu-rt geheele stra ten versierd, nu echter iri 't geheel niet. In de Spoorstraat wapperden gisterenmid dag reeds vroolijk de vlaggen. Er -zijn er van alle nationaliteiten, de Duitsche hangt heel broederlijk naast de Fransche en Belgische. De Amerikaansche, de Italiaansche, de Zweedsche en Deensche, men vindt ze er allen. Ongetwij feld' zal-het een romantisch gezicht zijn als Woensdagavond: en de daaropvolgende avonden de lampions branden. De Koningstraat wordt eveneens versierd en verlicht, hier zijn de draden, waaraan de lampions komen te hangen, van paal tot paal gespannen, terwijl ze in de Spoorstraat zig-zag gewijze zullen gehangen worden. De dennenboomen, die aan belde zijden van de straat zijn geplant, verhoogen het aspect. In de Keizerstraat heeft men dennenslin- gers over de geheele breedte van de straat ge spannen en is het nu reeds een genot om er onder door te wandelen, laat staan als alles straks verlicht zal zijn. t De Kanaalweg en Loodsgracht zullen ver moedelijk wel het meest bezocht worden In de komende feestdagen, omdat op booten-op het Heldersch Kanaal verschillende demonstraties zullen plaats hebben. Voor veriichting en ver- Siering zal daar dan ook worden zorg gedragen. In de Weezenstraat zal een eerepoort ge plaatst worden tegenover den winkel van de firma P. de Gruyter Zoon, terwijl de straat ook met groen en guirlandes zal versierd wor den en 's avonds met lampions verlicht. Ook de Breewaterstraat blijft bij de versie ring niet ten achter. Met dennengroen zal de straat vroolijk opgetooid worden, met lampions verlicht, terwijl de wandelaars door deze straat het genoegen zullen hebben'onder twee eere- pooften te mogen doorwandelen, n.L één aan het begin en één aan het einde der straat. En tenslotte de Molenstraat, waar men even eens de lampions-verlichting krijgt, ook zig-zag gewijze tusschen de boomen, vlaggetjes zullen er vroolijk tusschen wapperen. Ook de Loutee- steeg zal versierd' en verlicht, worden. Een groot deel van het jubileumfeest, ik zou wel kunnen zeggen het grootste deel is gewijd aan de kinderen. Er is voor de kinderen een versnapering op school, er zijn strand- en vlie gerwedstrijden, roei- en gymnsatiekwedstrijdien en nog véfel meer. Verschillende buurtoomiüé's meenden echter cok nog wat voor de kinderen te moeten doen en zoo zullen die van de Weezenstraat, Bree- waters'traat, Molenstraat, Spoorstraat, lo Vroonstraat, Achterstraat en misschien hog meer straten een extra tractaitie ontvangen. t Het aantal deelnemers voor de étalagewed strijden is bizonder groot, men vindt de namen en adressen elders in dat blad' vermeld. Met mededinging zijn er ongeveer 70 firma's, die aan den wedstrijd deelnemen, terwijl er nog een tiental buiten mededinging meedoen. Wij zullen in afwijking van onze gewoon te ditmaal geen oordeel geven over de éta lages. De voornaamste reden daarvan is, dat wij niet den minsten invloed willen uitoefenen op het oordeel van het publiek, in verband met den ingestelden publieksprijs. Voor bijzonderheden hieromtrent zie men de hieronder volgende mededeeling. ETALAGE-WEDSTRIJD. Pnbüek-prijzen van 100.— en f BOL—. In de „Heldersche Courant" van heden is afgedrukt het stembiljet voor die publiekprijzen- étalagewedstrijd 1923. Zooals reeds eerder vermeld is, hebben de beide plaatselijke middienstandsvereenigingen de A. H. W. V. en „de Hanze" een pu- bliekprijs beschikbaar gesteld! van honderd gul den, door den uitgever dér „Heldersche Cou rant" is daarbij nog een tweede prijs gevoegd van vijftig gulden. Bedoeling is, dat het publiek door middel van het uit te knippen stembiljet, afgedrukt onder aan de 8e pagina van déze courant, uitmaakt wie de mooiste étalage heeft. Alleen op firma's, die aan den étalage-wed strijd deelnemen, kan worden gestemd'. Deze deelnemers zijn te onderscheiden doordat in hun étalage een witte kaart duidelijk zichtbaar is, waarop vermeld: Etalagewedstrijd 1923. Zij, "die buiten mededinging étaleerdien, vallen hui ten den wedstrijd, ien komien dus niet voor prij zen in aanmerking. Direct na het verschijnen van dit blad kan de publieke beoordeeling en stemming reeds aan vangen. De stembus is geplaatst bij den heer J. O. Duinker, boekhandel, Spoorstraat, en blijft geopend tot Donderdag 30 Aug., 's avonds 8 uur. Men mag xoiet meer dan éénmaal stem men, en moet daarvoor gebruiken het biljet uit deze courant. Stemopname geschiedt door de jury, en. blijft, wat betreft de deelnemers aan de stemming, geheim. Verkeerd uitgebrachte stemmen, of die welke te laat of dubbel zijp, worden terzijde gelegd en tellen niet mede. De firma, die het grootst aantal stemmen verkrijgt, is winnaar van den eersten prijs ad 100 gld., de daarop volgende in aantal ontvangt den prijs van 50 gld., beschikbaar gesold door den uitgever der „Heldersche Courant". Moch ten toevallig op 2 firma's eenzelfde aantal stem men zjjn uitgebracht, dan zal de jury beslissen, in overleg met de prijswinnaars, hoe "zal worden! gehandeld Tot heden hebben wij nog niet een publiek- stemming bij étalagewedstrijden te Helder ge houden. Met belangstelling mag worden afge wacht hoe het publiek zal oordeelen. De Bésturen der plaatselijke Middenstands vereenigingen rekenen er stellig op, dat zoo veel mogelijk stemmen zullen worden uitge bracht; een herstemming vindt niet plaats. •Zooals bij alle jury-beoordeelingen zijn er na bekendmaking van den- uitslag teleurgestel- den, (Me een ander resultaat hadden verwacht. Bij een publiekprjjs is de beoordeeling geheel aan de inwonende burgerij overgelaten, de uit slag daarvan mag dan toch zeker worden er kend als verkregen onder d^ ruimst'mogelijke bepalingen, zonder nauwkeurige kritische be oordeeling, waarmede 'een goede jury nu een maal rekening moet houden. Intusschen, hoe grooter de belangstelling bij deze stemming van het publiek te, hoe mooier het succes. Lezers en lezeressen van de „Heldersche Courant", maakt gebruik van uw stemrecht, 't te deze reis onschuldige kost, 't zal ons zeer benieuwen wie de uitverkorene onder deze groote schare zijn zal. Deelnemers aan den étalage-wedstrijd zijn: I. Grunwald, Kanaalweg 71—74. Bertnh. Meijer, Kanaalweg 97. J. A. Zoetuilef, Kanaalweg 107. Zeger Houter, Kanaalweg 117. A. K. Kokelaar, Kanaalweg 118. Joh. G. Bock, Kanaalweg 128. T. O. Govers, Kanaalweg 187. O. Kila, Kanaalweg 165. 8. Dijkshoorn, Kanaalweg 165a. Gez. Sant, Hoofdgracht 88a. 0. Arentz, Weststraait 14. W. EL Tielrooy, Weststraat 68. R. Th. Luyckx, Weststraat 61. T. O. Govers, Weststraat 72. Gebrs. Roozekrans, Weststraait 81. J. v. Willigen, Weststraait 87 -90. J. v. Willigen, Zuidstraat. D. W. Lagerveld, Zuidstraat 57—6& Cor Staalman, Binnenhaven 3. P. Govers, Spoorgracht 27—29. A. Alderiieste, SI. Dijkstraat 79. A. N. Leemans, Klaas Duitstraat 40. P. Duinker, Westgracht. M. S. de Jong, Keizerstraat 84—86. Ph. Cohen, Keizerstraat 65. H. J. v. Grunningen, Keizerstraat 50—62. Th. Adriaanse, Keizerstraat 38. Wed. A. v. Auholt, Keizerstraat 86. A. Ool'tof, Keizerstraat 28. R. v. Os, Kroonstraat 6. HL de Graaf, Weezenstraat 17. A. Pelser, Keizerstraat 16—17. Mevr. de Boer—Korver. Spoorstraat 36. Th. Santfort, Spoorstaat 40. 1. Schoonhoven, Spoorstraat 42. Oudlcerk v. Praag, Spoorstraat 52—64. J. Postina, Spoorstraat .58. G. v. Baaren, Breewaterstraat 2. H. J. J. Buisman, Breewaterstraat 23. C. Langereis Gzn., Spoorstraat 33.. H. Nijpels, Spoorstraat.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5