Aardbeving In Japan, Oentraal-Japan ia gebed zonder commu nicatiemiddelen. Bezuiniging op uniformkleeding. echter kramen, sdjEfi testers, Bid voor den Volkenbond gebracht worden. Daartoe moe ten Frankrtlk en Duitscbiand rioh recht streeks verstaan. Den laatst en tijd aohttnik Engeland tegen Duitschlands intree in den bond. Geriach zal Robert Oeoil daarover soreken. Is dit zoo, dan zou Duitsohland dat verzoek nog terughouden, het wachtwoord toch is: Engeland: ontzien. (Zie verder Tweede Blad). Een ontzettende aardbeving, de hevigste, die ooit werd' geregistreerd, heeft Zaterdag plaats gehad In Japan. De aardbeving ging gepaard' met een vloedgolf, en werd gevolgd door zware branden in Tokio en Yokohama. De juiste berichten zijn door het verbre ken van de telegraaf- en telefoonlijnen, op het oogenbiik schaarsch. Vast staat, dat dui- zende menschen bij deze geweldige ramp zijn omgekomen. t Tokio werd zoo volledig van de buitenwe reld geïsoleerd ten gevolge van de vernie ling van de spoorwegen en telefonische en telegrafische verbindingen, dat geen directe berichten omtrent den toestand werden ont vangen tot na 2. uur Zondagmorgen. Be halve in de moderne zakenwijk, zijn de hui zen1 en winkels licht gebouwd, zoodat de brand met groote snelheid om zich heen greep. De aardbeving werd door selsmogrofen in de geheele wereld geregistreerd en te Woe nen werd geconstateerd, dat zij de hevigste was, die men nog ooit had waargenomen. Berichten uit Osaka, de Japansche zee haven, die op 250 mijlen van Tokio afligt, zeggen het volgende: Hier werd een aard beving waargenomen, die langer dan 6 mi nuten duurde. Alle klokken stonden onmid deljjk stil. Men vreest, dat de schok ernstige gevolgen heeft gehad te Tokio. Alle tele foonverbindingen met de hoofdstad zijn ver broken. Volgens het observatorium te Osaka was het seismisch centrum waarschijnlijk het Izu-schiereiland. De seismograaf registreer de trillingen, welke bijna l1/, uur duurden. Men gelooft, ook te Yokosoeka dat de schade zeer ernstig is. De Hokaidd-spoorweg is ernstig beschadigd. Latere berichten melden, dat de aardbe ving in het bijzonder hevig was in de distric ten, die den berg Fujiyama, op 12 mijl ten N.W. van het Izu-schiereiland gelegen, omringen Fujiyama is een rustende vul kaan. Het draadlooze station te Tomioka meldt: Alle voornaamste gebouwen te Tokio zijn af gebrand, met inbegrip van het warenhuis Matuzakaya, den grooten toren te Asakusa, de Peers, het keizerlijk theater en het ar senaal. De vlammen konden op een afstand van 7 mijlen worden waargenomen. Het ge bied, waar ^chade is aangericht, strekt zich uit van Osaka en Kobe naar Sendai, een af stand van ongeveer 300 mijL Dit gebied is het dichtst bevolkte van Japan. De Gouverneur van Yokohoma, die zich aan boord van 'een oorlogsschip bevond, zond een draadloos telegram aan de gouverneurs van Osaka en Kobe, waarin hij zeide: „Yo kohama is door een aardbeving en brand verwoest. Er zijn 10.000 dooden en gewon den. Alle communicatiemiddelen zijn ver nield. Zend onmiddellijk hulp.'4 Een draadloos telegram, dat te Peking uit Zuid-Japan werd ontvangen, meldt: De aard beving, die gisteren Centraal-Japan teister de, heeft bijna alle steden en dorpen tusschen Tokio en Osaka verwoest en branden ver oorzaakt, welke nog aanhouden. Te Tokio werden de meeste groote gebouwen vernield. Het keizerlijk paleis verkeerde in gevaar. Twee van de vijftien wijken van Tokio wer den vernield. Het vuur woedde van het eene naar het andere einde van Tio en in de stra ten lagen talrijke lijken. Het aantal dooden en gewonden kon tot dusver nog niet wor den geraamd. Uit Osaka werd Zondag geseind: Terwijl alle verbindingen met Tokio zijn onderbroken, komen hier onbevestigde be richten binnen, dat Tokio geteisterd werd door een typhoon. Deze verminderde kort voor den middag, toen plotseling hevige aardschokken volgden. De schokken namen in hevigheid toe en brachten in de stad een volkomen chaos teweeg. Er ontstond een pa nisch© schrik onder de bevolking, daar aan alle zijden branden uitbraken. Men vreest, dat er een groot aantal slachtoffers zijn. Uit Yokohama wordt bericht, dat deze stad om halfnegen des morgéns nog in brand stond en toen vrijwel alle groote gebouwen in den staat waren verwoest. Door het aan stormende water zijn vele huizen weggesla gen, terwijl een groot aantal steden aan den voet van hert gebergte werden verwoest. De spoorwegtunnel en de bruggen werden op verscheidene punten vernield. Ook in een •groot aantal zomerverhlijfplaatsen werd groote schade aangericht. Te Atami zijn cir ca 600 menschen om het leven gekomen en te Gotemba ongeveer hetzelfde aantal. De schokken waren het hevigst te Hakoene. Volgens de verhalen der vluchtelingen werden vele gebouwen reeds door den eer sten schok verwoest. Het hoofdbureau van politie alsmede het theater zijn geheel afge brand. Ook moet het ministerie van marine in brand staan. Een ander bericht zegt, dat de brand op 48 plaatsen tegelijk is uitgebro ken. Het hevigst woedde het vuur in de kan- toorwijk van Tokio. Het koninklijk paleis is door het vuur aangetast en brandt nog steeds. De stad Shinagawa is overstroomd. De havenwerken van Yokohama zijn ver woest, alsook die van Asano. Uit al deze berichten kan worden afgeleid, dat Yokoha ma een groote ruïne ia (Zie verder Tweede Blad). OOST-INDÏE. Die een bom maakt voor een ander Batavia, 31 Aug. Heden zijn te Madioen twee inlanders gewond en een gedood door het ontijdig uiteenspringen van een bom. Alle drie waren communisten. (Te Madioen zijn werkplaatsen van de S. S. Bij de spoorwegstaking van onlangs, bleek bet inlandsch personeel van die werkplaat sen bijna geheel ondetr den invloed van Se- maoen te staan. De stakers werden ontslagen en het zullen wel stakers zijn geweest, die bij dit bommen-experiment ondervonden, dat «oè&SI dir fTer kinderspeelgoed rijn.) Vakschool voor Molsjes. Als dit nummer verschijnt, zijn de nieuwe cursussen van de Vaksohool voor Meisjes aangevangen in het nieuwe gebouw. Dat dit zonder plechtigheden of officieele gebeurlijk heden geschiedt, zal missiën de lezers ver wonderen. Evenwel leiden de omstandigheden er toe, dat de ingebruikname geschiedt op een tijdstip, dat het gebouw nog niet in alle opzichten „af" is, en dus is de officieele opening, die uit den aard der zaak met eenig ceremonieel gepaard zal gaan, uitgesteld tot November. Inmiddels zullen de betrokken ouders wel verlangend zijn iets naders omtrent het nieuwe gebouw te vernemen, en wij hebben dan ook gemeend met een beschrijving daar van niet tot den dag der openstelling te moeten wachten. Het uiterlijke aspect heeft men geleidelijk bij den opbouw kunnen be wonderen, en ongetwijfeld is daarbij de ge dachte ontstaan, dat, bij een zoo fraai architectonisch bouwwerk, dat een sieraad voor onze stad vormt, ook het inwendige zich wel moet aanpassen. Dit is dan ook het geval, en de heer Saai, de Alkmaarsche architect, onder wiens leiding een en ander tot stand kwam, heeft alle eer van zijn werk. Entrée. Al dadelijk treft bij het binnen komen de fraaie entrée. Door gekleurde, iD lood gevatte vensters valt het licht in dc vestibule binnen. Links en rechts van den ingang vinden wij een tweetal kleedkamers voor de leerlingende kapstokken zijn buitengemeen practisch ingericht, en doen tevens dienst als parapluie-bak, terwijl ge rekend is op ruime bergplaats voor hoeden. Ter weerszijden zijn in totaal 420 kapstokken, terwijl op meerdere gerekend is. Benedenverdieping. Aan onze lin kerhand zien wij in den gang, die toegang geeft tot de huishoudkunde-lokalen, op deze gang bevindt zich als eerste lokaal het huis- houdkunde-lokaal, ingericht volgens Deensch systeem. Elke leerling heeft een apart werk tafeltje, en deze tafeltjes zijn bekleed met verschillend materiaal (Kunstgraniet, hout graniet, e.d.) Dit geschiedt met de bedoeling haar in de praktijk te oefenen en het rei nigen van verschillende dekkingen te leeren. Ook de tafels zijn van verschillende hout soorten. Er zijn verder kasten voor het be waren van grooter materiaal (lange stoffers, enz.), eene voor 2 leerlingen, er zijn kranen voor warm en koud water, kastjes voor poets en ander materiaal, kortom, men heeft reke ning gehouden met alles wat zich in de praktijk hieromtrent kan voordoen. Naast dit lokaal bevindt zich dat voor strijklessen. Hier zijn verschillende soortep strijkijzers, gewone, gasijzers en electrische. Eigenaardig is het nieuwe systeem school borden, die tegelijkertijd openslaand en op- schuifbaar zijn. Het volgend lokaal is voor de behandeling der (platte) wasch; daarna volgt de droog- kamer met centrale verwarming, teveüs toe gang gevend tot den tuin. Voorts een lokaal voor de overblijvende leerlingen, die daar zich kunnen verpoozen en koffie drinken. Ook dit lokaal geeft toegang tot den tuin. Hierachter is een dergelijk lokaal voor de interne leerlingen, tevens leeraressenkamer. Gezellige zitbanken vindt men hier, terwijl hier als overal voor de vertrekken telkens verschillend materiaal wordt gebruikt, ten einde de leerlingen met de behandeling daarvan bekend temaken, ook de kleurcom binaties zijn telkens verschillend. Een conciergekamer, een garderobe voor de leeraressen, verschillende W.C.'s voltooien de inrichting van dezen vleugel. Rechthoekig op deze gang, dus recht tegen over den ingang vindt men de gang, die toegang geeft tot de verschillende keukens. Voor de pasbeginnende leerlingen is een lokaliteit ingericht, waarbij, Deensch systeem, iedere leerling een eigen complete keuken- inrichting heeft, n.1. een (één persoons-) aan rechtje, met (één portie-) pannetjes en verdere ingrediënten, een lepel, vork, mes, enz. Hoe wel dit systeem op enkele bestaande huis houdscholen is ingericht, is de Heldersche school de eerste, die er bij den bouw geheel op gerekend heeft. Deze jonge leerlingen kooksters (er is plaats voor 24 leerlingen) staan natuurlijk onder toezicht van een leerares, die als „voorwerkster" fungeert. Voor de meer gevorderden is er een tweede keuken, de familie-keuken, waar grootere porties worden bereid. In deze tweede keuken is gerekend op 16 leerlingen; de kachels' zijn ingericht met ondergrondschen rookafvoer. Op deze gang vinden wij verder twee pro visie-ruimten, terwijl een keldertrap toegang geeft naar een ruimen kelder. Eerste verdieping. Langs een zeer fraai trappenhuis (mooi is het glas in lood, eigenaardig de trapleuning van een natuur steen) komen we in het lager-onderwijslo- kaal met ruimte voor 30 leerlingen en ruime, gemakkelijke banken. Daarna de ontvang kamer voor de directrice (spreekkamer e.d.), en komen op de gang naar de witnaai-loka- len. Dit zijn vier inéénloopende lokalen voor lingerie-naaien en voor de cursussen in wit- naaien, tevens een lokaal voor stofversiering. De hier staande werktafels kunnen uitge klapt worden, zoodat men één lange werk tafel kan maken. Drie soorten naaimachines worden hier gebruikt, teneinde de leerlin gen ook met deze vertrouwd te maken. Rechthoekig hierop bevindt zich de gang voor de atelier-lokalen voor costuumnaaien. Drie lokalen met twee paskamers. Tweede verdieping. Hier is de vloerbedekking van marmer, de trap naar den zolder van eikenhout, bedoeld als proef object voor het leggen van een traplooper. Men vindt er voorts een nog ongebruikt reserve lokaal, een gezellig administratie- en archief- vertrek, twee teekenlokalen. Hier kunnen de leerlingen ook bordteekenen leeren, af zonderlijke wandborden zijn daarvoor aan gebracht. Het internaat bevindt zich voorts op deze verdieping en is geheel van het andere ge deelte afgescheiden. Ter linkerzijde van de gang bevinden zich 5 kamers; de ontvang kamer der directrice (hier is weer een ge heel ander systeem schoorsteen aangebracht dan beneden), ruime slaapkamers voor de leeraressen, alle verschillend gestoffeerd, een kamer voor de inwonende dienstbode. Aan het eind een vroolijk ziekenkamertje en, ter afsluiting, een gezellig zitje op de gang. Aan den anderen kant vindt men allereerst we loopen nu van achter naar voren een badkamer voor de leerlingen, drie aller gezelligste zit-slaapkamers voor de inwonende meisjes. Hier is plaats voor 10 leerlingen, in de' middelste kamer (een snoes van een meisjeskamer) voor 4, in de beide andere elk voor 3 meisjes. De badkamer der lee raressen bevindt zich aan het andere einde (dus het begin) der gang. Voor de Interne leerlingen is er een huiskamer, voor de leeraressen insgelijks. Beide ook heel ge zellige vertrekken. Heerlijk zacht en mollig is de moquette-vloerbedèkking van de laatste, Een klein bijkeukentje met gascomfoor e.d. is hierbij. •Wij zeiden reeds, dat steeds verschillend materiaal is gebruikt voor de verschillende vertrekkende leerlingen krijgen dus een zeer veelzijdige opleiding. Zjj leeren ver schillende wijzen van stoffeering, van in richting, moeten met allerlei hout-graniet soorten e.d. werkenook de vloerbedekkingen, het behang, de zoldering, enz., zijn zeer verschillend, kortom in alles is het praktisch nut betracht om de leerling zooveel mogelijk bij te brengen. Behalve een paar ruime zolders, moet nog als. praktische bijzonderheid opgemerkt worden de inrichting van deh vuilnisafvoer. Deze geschiedt door middel van op de gangen aangebrachte afvoerkleppen, waarin alle vuilnis geworpen wordt en dan langs buizen beneden wordt verzameld. Men mag onze gemeente inderdaad geluk- wenschen met haar fraaie, aan de modernste eischen van het vakonderwijs voldoende schoolgebouw. Het verschil met het thahs buiten gebruik gestelde op het Havenplein is wel frappant 1 Wij komen te zijner tijd op de officieele opening terug. Het Regeeringsjubileum der Koningin. Prof. Treub over de Koningin. In de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" schrijft prof. mx. M. W. F. Treub een „per soonlijk woord oven de Koningin", dat wij hier laten volgen. Dat is niet zoo heel gemakkÉjjk te schrij ven. Het zou anders zijn, indien H. M. niet een persoonlijkheid! was, afgezien van Hner positie als Staatshoofd. Haar karakter heeft zich onder hoogst eigenaardige omstandig heden ontwikkeld. Reeds als kind! van tien jaar was Zij Koningin en werd Zij, welk te genwicht de Koningin-Moeder, toen ook Ko ningin-Regentes, er tegen trachtte te ge ven, als zoodanig behandeld,- niet slechts door Haar speelgenootjes, maar ook door de volwassen personen met wie Zij in aanraking kwam. De Koningin-Moeder heeft aan de opvoe ding van Haar dochter de grootste zorg be steed en mede daardoor zich de harten van het Nederlandsche volk veroverd. Maar de wrijving op voet van gelijkheid met anderen, die vooral in de jeugd op de karaktervor ming zulk een invloed heeft, kon ook Zij aan haar Koninklijk kind niet geven. En in de jqnge-meisjes-jaren van H. M. was het niet anders. Ook toen kon Zjj de wereld niet zien en niet voelen zooals deze in werkelijkheid is, maar moest Zij zich er wel een beeld van vormen, dat met de reali teit in verschillende opzichten weinig strookt. Lessen van de besten uit den'lande konden wel iets bijdragen tot een inzicht in het werkelijke leven, maar door le«en en lezen alleen kan niemand dit verkrijgen; om er iln door te dringen, moet men het mede leven. Wat ik hier zeg over de bijzondere omstan digheden waaronder 'H. M. werd groot ge bracht, geldt wel in meerdere of mindere mate voor alle vorstenkinderen. Maar voor Haar geldt het zeer in het bijzonder. Vorstenzonen hebben, vooral als zjj niet op al te jeugdigen leeftijd tot den troon geroe pen worden, onwillekeurig meer aanraking met het werkelijke Leven, wanneer zij aan een universiteit studeeren of in het leger dienen. Er komen dan voor hen althans nu en dan oogenblikken voor, waarin zij zei ven zoowel als hun metgezellen hun hooge uitzonderingspositie vergeten en als gewone menschen met elkaar omgaan. Zulke gelegenheden heeft onze Koningin niet alleen in Haar jeugd, maar Haar ge heel© leven door gemist. En Zjj zou niet zoo intelligent zijn als Zij is, indien Zjj niet zel ve besefte, daardoor een wat vreemden kijk op menschen en toestanden te hebben gekre gen. Ik uiit hier meer dan een bloot vermoe den. Een enkele maal heb ik op uitdrukkelijk verlangen van H, M. er toe medegewerkt, Haar iets van het werkelijke leven te laten zien en ik herinner mij nog goed. hoe in genomen Zij er mee was. Uit dat besef nu meen ik Haar opmerkelijke verlegenheid te moeten verklaren. Want verlegen is H. M. in hooge mate. Die eigenschap speelt Haar wel eens parten. Zij maakt dat de Koningin,zich moeilijk on der menschen beweegt en Haar terughou dendheid soms aan trots wordt toegeschre ven, waar deze alleen voortkomt uit bedeesd heid, uit het niet recht weten hoe Zij aan een innerlijken drang om toeschietelijk te zijn zal voldoen, zonder aan Haar waardigheid tekort te doen. Eenige dagen nadat de Handelshooge- school te Rotterdam in het jaar 1916 werd ingewijd, bij welke gelegenheid ik als tijde lijk hoogleeraar aan die instelling, evenals alle andere profesoren in toga aanwezig was, had ik de eer door H. M. in een particuliere audiëntie te worden ontvangen. Onder het gesprek door vertelde de Koningin mij toen, hoe benauwend Zij het had gevonden, door een haag van geleerde heeren te moeten doorgaan en hoe blij Zij was, toen Zij op de voor Haar bestemde plaats was gezeten. Die in een vorstin zoo eigenaardige be deesdheid weet ik niet anders te verklaren, dan ik zooeven deed. Want zij strookt heel weinig met een anderen karaktertrek, die de persoonlijkheid van H. M. kenmerkt. Aan een niet recht te weten wat zij wil, is die ze ker niet toe te schrijven. Integendeel, de Koningin is in 'Haar oor deel over menschen en zaken allerminst on vast. Zü heeft een eigen meening en laat die niet gemakkelijk los. Voor een constitutio- neele vorstin is deze op zichzelf hoog te waardeeren eigenschap in sommige omstan digheden wel eens lastig. Waar de ministers verantwoordelijk zijn, moet indien het niet zoover loopt, dat deze bewindslieden hun ontslag aanbieden bij verschil van meening over aangelegenheden van Staat, hun inzicht zegevieren. In zulke oogenblik ken is het voor een zwakken vorst heel wat gemakkelijker zich te voegen, dan voor een vorstin met zulk een gedecideerd karakter als H. M. heeft. Men leide hieruit niet af, dat Zü naar mijne meening Haar. constitutioneel© positie niet zou erkennen of er niet naar zou han delen, Maar er zijn oogenblikken, waarin het Haar moeilük valt, er zich in te voegen. Juist in zulke oogenblikken, wanneer Haar ver antwoordelijke ministers niet wijken mogen, komen de onvermijdelijke tekortkomingen in Haar opvoeding om den hoek idjken. Wat haar in dit opzicht heeft ontbroken, wordt wel in vele gevallen, maar niet altijd goedgemaakt door de groote kennis van Staatszaken, welke H. M. verkreeg door van Haar 18e jaar af altüd door met staatslie den van verschillende richtingen over 'sLands belangen te confereeren. Dit helpt Haar intusschen om te erkennen, dat het in een constitutioneelcn sta&t nu eenmaal niet anders kan. Ik herinner mij nog levendig, hoe Haar oogen vlam schoten, toen zü in een audiëntie uit een door mü gesproken woord teh onrechte afleidde, dat ik Haar ver dacht van voorstandster te zün van een ver licht despotisme. Ik kreeg toen den wind van varen en had heel wat moeito Haar te over tuigen, dat Zü mü verkeerd begrepen had. Wie in de gelegenheid is geweest, wat meer met Haar in aanraking ie komen, kan op Haar gezicht en vooral in de oogen Haar gemoedsstemming zonder al te veel moeite lezen. Bü die audiëntie nu duurde het vrij lang, voordat die weer de vriendelüke uit drukking hadden, waarmede zü U aankü- ken, wanneer en zoolang men het voorrecht heeft, aan H. M. niet onsympathiek te zijn- Dat wat Haar bovenal helpt, is het moeder lijk gevoel, dat in elke vrouw leeft, niet al leen tegenover Haar eigen kinderen, en dat bü de Koningin zeer sterk is ontwikkeld. Op een alleraardigste manier kwam dat naar *voren, toen in den winter van 1913/14 de jonge toenmalige Groothertogin van Luxem burg bü Haar op bezoek was. Zelfs bü de of ficieele gelegenheden, waarbü zü, die niet tot de hofkringen behooren, Haar toen al leen konden gadeslaan, viel het in het oog, hoeveel schik H. M. er in had, over zulk een jeugdige /Nicht" wat te kunnen moedoren. Welnu, dat moederlijk gevoel, dat zich bü die gelegenheid in individueele richting, uit te, omspant bij de Koningin het geheele volk, Haar volk. Hoe intelligent Zü moge wezen en hoe ontwikkeld Haar verstand moge zün, Zü is en blijft toch een vrouw bü wie het ge- moeds- het verstandsleven overschaduwt. Zü voelt zich niet slechts als het hoofd, maar als de moeder van het Nederlandsche volk. Zij leeft met het volk mee, gevoelt zijn wel en wee als Haar eigen wel en wee. En het is waarlük niet uit conventie of uit plichtsge voel, maar uit innerlüken aandrang des har ten, wanneer Zü daaraan telkens, wanneer er aanleiding toe is, uiting geeft. Ik kan daarover meespreken, omdat ik in de bange dagen uit het begin van den oor logstijd in de gelegenheid was, de Konin gin van nabü gade te slaan. Over büzonder- heden uit dien tüd spreek ik hier niet. Die heb ik voor eenige jaren elders vermeld. Maar hoe dikwü'ls heb ik het toen niet uit Haar mond gehoord, als er een of ander scheef liep in het leven der natie, en er liep toen telkens wat scheef, /Mijnheer Treub, er moet toch wat aan worden ge daan". En dan was het niet de intellectueele vorstin, maar de hooggeplaatste vrouw met Haar ontvankelijk gemoed, die tot het bera men van maatregelen tot hulp en steun aan spoorde. Het Nederlandsche volk heeft voor zijn Koningin terecht een groote aanhankelijk heid H. M. is geen halfgod; Zij heeft Haar zwakheden, zoo goed als anderen, maar de genegenheid en de liefde, welke het volk Haar toedraagt, heeft Zü ten volle verdiend Deze is de intuïtieve reactie op de alles do- mineerende liefde die van Haar tot Haar volk uitgaat. BINNENLAND. Het Regeerings-Jubileum. De Koningin heeft Zaterdag in het Paleis aan het Noordeinde te den Haag in audiën tie ontvangen de voorzitters der Eerste en en Tweede Kamer met de resp. leden; van de Eerste Kamer namen 45, van de Tweede Kamer ongeveer 70 leden daaraan deeL Feesten te Amsterdam. Morgenmiddag te ruim 2 uur zal de plech tige intocht van H.M. de Koningin plaats hebben. De trein uit den Haag komt binnen aan het station Willemsparkweg. Langs den weg van den intocht rijn tal ijpn ver- eenigingen met hun vaandels opgesteld. Des avonds is de stad algemeen geïllu mineerd. Donderdag te 12 uur wordt o.m. de au bade op den Dam 'gehouden, terwijl vervol gens te ruim 2 uur de huldébe tooging door de vereenigingen en deputaties uit het ge heel© land zal plaats hebben. Vrijdag te half drie wordt de optocht van versierde voertuigen gehouden en te kwart over vieren het waterfeest op het IJ. Dien avond weder algemeene illuminatie, gevolgd door vuurwerfr. - De feesten duren van Woensdag tot Vrijdag. Naar de „Tel'f verneemt, zullen bü verschil lende diensten de uniformen worden afge schaft. Hiertoe behoort o. a. de gemeentewater leiding, waarvan de werklieden voortaan alleen de pet zullen ontvangen. Ook de portiers der verschillende gasthuizen en andere instellingen van dien aard zullen hun uniform moeten mis sen en bü hun burgerkleeding als toeken hun ner waardigheid de pet dragen. Die van het Stadhuis 'blijven in het bezit van de volle uniform. De politie ontving per man ƒ125 kleeding- geld per jaar. Naar het oordeel der commissie is dit te noog en het bedrag is voor dit jaar teruggebracht op 100. Het volgend jaar zal 90 verstrekt worden. De brandweer valt buiten deze regeling. De slijtage aan kleeding hangt vrijwel geheel af van het aantal belangrijke branden. Naaf de commissie beeft berekend, zal de nieuwe regeling een besparing geven van 80.000. Een klacht tegen B. en W. van Schoten. Een inwoner van Schoten heeft de officier van justitie te Haarlem verzocht, om tegen B. en W. van Schoten een strafvervolging in te stellen, wegens valscbheid in geschrifte. B. en W. zouden, zoowel in een advies der Gezond heidscommissie, als in een door den Raad reeds goedgekeurd besluit tot onbewoonbaarverkla ring van eenige woningen, willekeurig wüzi- gingen hebben aangebracht. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Go.'s Bu- reaux voor den Handel rijn over de afgeloopen week, eindigende 31 Aug., in Nederland uitge sproken 87 faillissementen tegen 83 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met. 81 Aug. 1923 2690 faillissementen tegenover 1933 over het-, zelfde tijdperk van het vorige jaar. De slag op de Zuiderzee. Zaterdag is te Monnikendam nu toch de slag op de Zuiderzee geleverd. Ditmaal was er vol doende water, ofschoon het nog te ondiep was om goed te kunnen manoeuvreeren. Tegen de dertig schepen namen aan den slag deel. Om half drié ontmoetten de tegenstanders elkaar. Hierop volgden voortdurend kanon- nade's en geweersalvo's, ook trachtte men el kaar te enteren. Dan wonnen de Hollanders, dan weer de Spanjaarden. Na eenigen tijd werd een Spaansch schip in brand gestoken. Hierop vluchtte een deel der vijandelijke vloot. Het Hollandsche admiraalschip kwam het Spaansche langszij. Jan Haring sprong over en haalde onder groot enthousiasme de Spaansche vlag uit den mast. Hü werd door een kogel getrof fen en stortte onder algemeen vermaak in zee. Bossu, door drie Hollandsche schepen aange grepen, moest tenslotte de witte vlag ten^ toe ken van overgave hüschen. Oornelis Dirksz nam van hem degen, keten en admiraalsstaf over. Alle Spaansche vlaggen werden gestre ken en het schip werd in triomf naar de haven gevoerd, waarna Bossu naar het raadhuis ge bracht werd. ..ij Hierop volgde nog eens een optocht door de stad. De belangstelling van andere plaatsen was zeer groot. Jammer was het, dat twee deelnemers bü het ontsteken van het buskruit zich ernstig be zeerden. Proeftocht salonboot W. F. van der Wtfck. Zaterdagmorgen had op het Marsdiep tus schen de gemeten mijl bü Texel een proef tocht plaats met de nieuwe salonboot W. F. van der Wijck voor de lün EnkhuizenSta voren. De boot die op initiatief van den heer W. O. Bosman voor de directie der Ned. Spoor wegen gebouwd werd, ziet er buitengewoon mooi uit. De salons le en 2e klas zün prachtig en smaakvol ingericht en van alle comfort voor zien. De 8e klas deksalon is ingericht, wat de plaatsing der banken betreft, als een 3e klas spoorwegcoupé. Het geheel is grootsch, modern en naar de nieuwste eischen uitgevoerd. De proeftocht werd megemaakt door de directie der Ned. Spoorwegen, voorts door de heeren Bosman, de directie van het Tech nisch Bureau Cornelissen van Amsterdam, die van de N.V. Kromhouts-Motoren-Fa- briek, D. Goedkoop jr., Amsterdam, die der Burgerhouts Machinefabriek Amsterdam, Gebrs. Pot uit Bolnes, de directie Rietscho ten Houwens, Rotterdam, door Lloyds Ve- ritas, experts en nog een aantal genoodig- den. De boot stoomde na goedgeslaagden proeftocht naar Enkhuizen, waar zü werd" aanvaard door de directie der Ned. Spoorwe gen en in exploitatie overgedragen aan den heer W. O. Bosman die ook de beide ander® booten op deze lijn in exploitatie heeft. Het vergaan van het stoomschip KlöpfeL In ons vorig nummer hebben wü gemeld, dat het Duitsche stoomschip „Klöpfel" vlak bü Borkum is vergaan, waarbü'41 opvarenden zijn verdronken, tenvijl alleen de kapitein op won derbaarlijke wqze is gered. De kapitein is Zaterdag door den stoom trawler „Java" te IJmuiden binnengebracht. De verslaggever van de „Telegraaf" heeft een onderhoud gehad met den geredde. Aan rijn verhalen ontleenen wü het volgende: Vrijdagnacht is te IJmuiden de haven bin nengekomen de stalen stoomtrawler „Java". Onverwacht kwam de „Java" terug, daar zü aan boord had den kapitein van het Duitsche s.s. „Klöpfel", den heer Theodor Gardin. De „Klöpfel" verging Donderdagmiddag ter hoogte van het eiland Borkum in de Noordzee, hoogst- waarschünlük rijn van de 42 opvarenden 41 verdronken, alleen de kapitein werd gered. Hoe het schrikkelük drama van de zee en de dap pere redding zich afspeelden blijkt uit £e on dervolgend e relazen, opgeteekend uit den mond der betrokkenen. J.1. Maandagmiddag om half twee vertrok de „Java" van IJmuiden om allereerst bü Ter schelling te gaan visschen. Zoo bevond men zich Donderdagochtend om 6 uur benoorden Terschelling. Er heerschte ruw weer op zee, men weet hoe zelfs tot in onze steden de storm raasde en tierde en woest huishield. Zoo sloe gen de golven links en rechts, dat het net 'bin nengehaald moest worden, d© visscherij' stop gezet. De „Java" bleef ronddrijven tot ongeveer 11 uur en stoomde toen langzaam „,de zee op", in den wind op. Om 1 uur 45 uur sloeg zulk een ontzettende stortzee over de „Java", dat de bemanning dacht, dat het laatste oogenbiik voor schip en lieden gekomen was. Aanzienlijke schade werd op de „Java" aangericht, want zwaar woedde de. storm en torenhoog ging de zee. Na deze stortzee moest de boot weder een half uur stoppen om de ravage zooveel mogelijk op te ruimen en het water, dat kniehoog in de ruimen stond, uit te pompen. Er was n.1. één luik opengeslagen en midden in den storm de schade herstellen ging uit den aard der zaak niet al te vlot. Nadat het belangrijkste werk aan dek ver richt was, ging de „Java" opnieuw onder stoom, langzaam-aan, en met den koers door elkaar ongeveer West. De wind was West Zoo werd de tocht tot 's avonds ongeveer 11 uur voort gezet. De wacht hadden toen de stuurman Oorn. Plug en de matroos Jan Haazenoot. Plotseling hoorden zij boven wind ert golven uit hulpge roep en onmiddellijk sloegen ze alarm, waarna pieteen de geheele bemanning aan dek was om te doen wat de zeémansplicht hun gebood. De „Java" stopte, de schipper stond op de brug, doch niets viel er te zien. Maar het hulpgeroep blééf hoorbaar. De „Java" stoomde toen in het rond, op zoek naar den man of de lieden in nood. IJen levens gevaarlijk werk, die speurtocht, want telkens bedreigden hooge zeeën het scheepje van slechts 48 ton. Stuurman Plug liet de stoomfluit gieren, op dat de drenkeling of wie dan ook zou weten, dat de noodkreten gehoord' waren, helpers en red ding nabü- Eensklaps viel op de donkere zee iets nóg

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2