Terug in het leven. Twini^ NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. I 7 Nr. 5763 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1923 51e JAARGANG FEUILLETON. Dit practische coStuum met zijn handige zakken, fe gemankt vat) ïWSfC wollen jersey en omboord met leder. o Het was eerst gemaakt 1a a®?) mooie, reebruine kleur en afgezet met bruin leder en Corrie nam het bij haar uitzet, o Zij droeg het gedurende een schitterende maand in Zwitserland, o En toen begon het haar natuurlijk te vervelen, maar Zij was ver van winkels verwijderd, waar men nieuwe kon koopen. Zij loste het probleem op door het te twinken in een mooie, warme, groene tint, welke haar kleur en frissche teint goed deed uitkomen. Zij zag er uit als een boschnimf, die zich voordeed als een volwassen mensch, zooals wij. De Lever's Zeep Maatschappij Vlaardingen COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ1 VOORUITBETALING: Holilerschc Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepost f 2.60; id. p. mail en oivorige landen f 4.20. Zondagsblad rasp. f 0.57', f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad rosp. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse njummers der Courant 4 et; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITOEVEB; O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en aia Post-GHroretoeniiXB No. 16009, ADVERTENTIES 00 «t. p, regel Cgalï&rd). Ingez, meded. (tolomtoaeate nj» roÖWfltm. tekst) 60 ct, Kleine advsrten/tioa («wraagd, te koop, to huur) r, 1—4 regels 40 ct, alke regel meer 10 ct. hij vooruitbetaling (adres: Bureau v.dLblad on mot br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bowljsno. ot Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 11 Sfept7.57 uur. Woensdag 12 7.54 BUITENLAND. ITALIË EN GRIEKENLAND. Er komt teekening in den toestand tus schen Italië en Griekenland. Een Neder- landsch spreekwoord zegt: „de pap wordt nooit zoo heet gegeten als zij wordt opge diend". Nu Mussolini weer een beetje tot kalmte gekomen is, schijnt hij naar rede te willen luisteren, althans dit valt af te leiden uit de verzending van de nota van den Ge zantenraad (Poincaré met de gezanten van Engeland, Italië en Japan), die zoo spoedig hun nota naar Athene konden verzenden. Op twee punten schijnt Italië te hebben inge bonden: het eerbetoon aan de Italiaansche vlag door de Grieksche, en de deelneming aan het onderzoek naar de schuldigen door den Italiaanschen militairen attaché te Athene. Vooral deze laatste eisch was voor Griekenland vernederend en herinnerde aan het beruchte ultimatum van Oostenrijk aan Servië, dat de onmiddellijke aanleiding was tot den wereldoorlog. Er komt nu een inter nationale commissie om toezicht te houden op het onderzoek door de Grieken, welke commissie onder leiding van een Japanner komt te staan. Voorts is d© eisch betreffende het saluut aan de Italiaansche vloot getem perd door de wijziging lat een Fransch en een Engelsch oorlogsschip in het kielzog van de Italianen zullen varen en dit eerbetoon zoodoende kan worden opgevat als een sa luut aan den beleedigden Gezantenraad. Te gen de drie andere eischen kan Grieken land geen bezwaar hebben; zij betreffen een katholieke uitvaartdienst van de slachoffers en militaire eerbewijzen bij het aan boord brengen. De derde eisch is dat Griekenland een bankgarantie stelt van 50 millioen1 lire voor een later te betalen vergoeding. Als Griekenland verklaart de eischen van den gezantenraad in te zullen willigen, heeft de bezetting van Korfoe geen zin meer. In de gezantennota wordt verklaard, dat de ge zantenraad acte heeft genomen van het feit, dat de Italiaansche regeering bevestigt dat de bezetting van Korfoe en van de aangren zende eilanden geen ander doel heeft dan voldoening te verkrijgen voor de eischen welke die regeering gesteld heeft en van het feit dat deze eischen gedekt worden door de voorwaarden hierboven door den gezanten raad geformuleerd. Naar een telegram uit Rome van 1 Sept. bericht, zou Mussolini geneigd zijn deze be slissing te aanvaarden. Indien het onderzoek mocht uitwijzen, dat de misdaad is gepleegd door Albaneezen en niet door Grieken, zou Mussolini bereid zijn andere eischen te stel len. Voor dit laatste bestaat inderdaad eeni-- ge grond, nu volgens de „Daily Telegraph" die Albaneesche regeering den geallieerden zou hebben meegedeeld te weigeren het on derzoek, waartoe de Gezantenraad heeft be sloten, toe te staan, voor zoover het Alba- neesch grondgebied betreft. In Londen twij felt men thans of de moordenaars wel van Grieksche nationaliteit zijn. Ook de sluiting der Albaneesche grens vindt men verdacht. De Nederlandsche legatie te Genève heeft als haar oordeel te kennen gegeven, dat het uit internationaal oogpunt heel gevaarlijk zou zijn indien het nemen van een pand tusschen naties gebruikelijk werd, en zij acht voorts de competentie van den Volkenbond niet aan twijfel onderhevig. Ook in officieele krin gen te Parijs is men daarvan overtuigd, maar tevens vindt men, dat ook de gezan tenraad competent As, en nu partijen het hierover eens zijn, vindt men het het beste geen crisis in den Volkenbond uit te lokken en de partijen zelve zich te laten uitspreken. Vandaar, dat de beslissing door de gezan- tenoonferentie genomen en die vrijwel ge heel overeenkomt met het Spaansche voor stel, dat thans overbodig is geworden, hier met groote instemming wordt begroet. Het eenige fundamentueele onderscheid met het voorstel-Quinones te Genève, dat trouwens nog niet aangenomen was, is, dat in de en quêtecommissie thans geen neutralen zullen zitten. Dit laatste acht men hier natuur- geen nadeel. Bovendien redeneert men, dat Japan er zoo zeer buiten staat, dat een Japansche voorzitter der commissie geheel met een neutraal kon worden gelijkgesteld. Daarom schrijven verschillende bladen hier nu, dat de partijen thans volkomen tevredengesteld zijn en dat er dus geen enkele reden is voor den Volkenbond om zich nog weer met de zaak te willen bemoeien. Men verwacht, dat Griekenland zich na zijn aanvankelijke- bereidverklaring niet te gen de unanieme beslissing der Gezanten conferentie verzetten zal. De Italiaansche gezant te Parijs, Italiaansche journalisten ontvangende, heeft reeds verklaard, dat hij zeer tevreden is met deze oplossing en van meening is, dat het incident thans weldra uit de wereld zal zijn. De Italiaansche vertegenwoordiger in den gezantenraad heeft de naar Athene verzon den nota bereids gecontrasigneerd, zoodat het zeker is, dat Italië de voorgestelde oplos sing van het conflict niet van de hand zal wijzen, en Griekenland de voorwaarden zal aannemen. Poincaré wordt in dé pers gehuldigd, ter wijl rechtsche bladen afgeven op de on macht van den Volkenbond. In de kringen van het Grieksche gezantschap te Parijs is men over de nota van den gezantenraad vol daan. Men verheugt er zich over, dat zij in menig opzicht afwijkt van de Italiaansche eischen, waardoor de nationale eigenliefde der Grieken voldaan wordt. Zoo wordt nu bijvoorbeeld niet alleen de Italiaansche vloot, maar het geheele smaldeel gesalueerd, en dat dit saluut beantwoord zal worden, maakt het geval minder, pijnlijk. In Griek- schen kring ontkent men, dat gewone ban dieten aan het werk geweest zijn. Hoe optimistisch men dan ook in officieele kringen over de oplossing van het conflict is, de groote vraag blijft nu nog over of Italië binnen redelijken tijd Korfoe zal ont ruimen. In enkele, vooral Engelsche krin gen wordt dit nog eenigszins betwijfeld, het geen de eenige schaduw op het overigens aigemeene optimisme werpt. Het slot van de nota der Gezanten-conferentie verwijst ech ter uitdrukkelijk naar de Italiaansche ver klaring, dat de bezetting van Korfoe geen ander doel had dan het verkrijgen van vol doening en daar deze nota met instemming van Italië is opgesteld en uitdrukkelijk in houdt, dat een inwilliging der voorgestelde maatregelen door Griekenland aan Italië de gewenschte voldoening zou geven, mag men vertrouwen, dat de Italiaansche regeering tot de ontruiming van Korfoe bereid is. Ook in Italiaansche kringen alhier wordt ver klaard, dat de ontruiming van Korfoe na aanvaarding Ider conferentie-voorstellen door Griekenland ongetwijfeld zal plaats vinden. De bladen houden zich thans bezig met de vrijwel academisch geworden vraag of inderdaad de Volkenbond bevoegd is van een geschil als dit kennis te nemen. Op dit theoretisch-bespiegelend terrein der inter nationale politiek zullen wij onze lezers maar niet brengen. Griekenland aanvaardt de eischen. Zondag werd uit Athene getelegrafeerd, dat Griekenland de besluiten van den ge zantenraad inderdaad aanvaardt. Italië ontvangt de nota der Gezanten conferentie met voldoening. Rome, 19 Sept. De ItaMaaosche regeering nam kennis van de gisteren door de Gezantenr Ingezonden mededeeling. Naar het Engelsch van William I/K)ke. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. Roldanus Jr. 55) Op een mooien Zondagochtend in Mei kwam zij naar de stad om met hem alleen te lunchen, daar Godfrey ergens anders het week-end doorbracht. „Liefste," riep hij opgewonden uit, zoo dra zij binnen was, „ik heb er zoo zeer naar •verlangd je te zien. Het zal er nu toch van komen." „Wat?" Glimlachend keek zij op naar zyn enthousiast gezicht. Er was niets zóó buiten- sporig dat het Baltazar kon overkomen. „Er is sprake van een nieuw ministerie een Ministerie van Propaganda". „En?" „Kan je het niet raden?" Haar oogen begonnen plotseling te schit teren. „Jij minister?" Hij knikte. „Het hangt op het oogenlblik nog in de lucht. Tenminste dat denken die weifelaars van Wolkenkoekstad. Maar Ik niet. ZJj zien niét, dat de gelukster van John Baltazar opgaat. Ik wel. Liefste, er is geen enkel© tegenwerkende Invloed in den heelen zak van planetentrucs." Als hy had kunnen zien wat er veertig myi verder gebeurde, had hij misschien in ©en zekere conjuctie van planeten, te weten Venus en Mars, iets kunnen opmerken, dat zijn optimistische voorspelling gewyzigd zou hebben. HOOFDSTUK XVHL Daar waren zy in een platboomde boot in een der stille gedeelten van de Theems bo ven Moulsford; Venus in wit serge met een blauwen sluier om haar hoofd en haar hals, elegant achteroverliggend op de kussens, en Mars in een wit flanellen pak, met een vaar boom in zyn hand. Het was een van die da gen, waarop de Lente in een overmoedige stemming haar schuchterheid afwerpt en praalt met de schittering van den zomer. De middagdampen huiverden over de in de zon gloeiende weiden aan gene zijde van het jaagpad en de schaduwen onder de wil gen aan den anderen oever doemden donker en koel op. De boot ging een gedeelte der blakerende rivier 'op en de droppels aan1 den vaarboom schitterden) als diamanten. Vlak voor hen was een bocht, gewikkeld in de diepe schaduw van overhangende wolken. „Dit plekje is het dichtst by den Hemel,' zeide Lady Edna. „Wacht maar tot we de boot onder de boomen vastgemaakt hebben, dan zal het de Hemel zelf zyn," zeide Godfrey. En hy duwde de boot verder. „Zoo," zelde hy, den (boom innemend1 en 'de boot ithans met behulp der takken naar een ankerplaats stuwend, „sta me nu toe je aan den Hemel voor te stellen." Zy wierp kushandjes naar de groene plan ten en het donkere water en laChte luch tigjes. „Hoe gaat het, Hemel?" Godfrey keerde zich om van het touw, dat hy vastgebonden had, en struikelde op den bodem der boot Zij schrikte. overbodig te verzekerep, dat d'e regeering nooit heeft gedacht aan do verkrijging van eemig financieel voordeel uit den moord1 op de missde- Teffini, doch integendeel, toepassing ©ischend van 't algemeen erkende hooge beginsel van het internationaal recht, de straf vraagt, die de verantwoordelijke staat moet ondergaan. Alleen nadat Griekenland! definitief uitvoering zal heb ben gegeven aan de sancties*, door de Gezanten- conferentie besproken, en aldus aan de Italiaan sche eischen zal hebben- voldaan;, zal de Itali aansche regeering in overeenstemming met haar vroegere verklaringen, de Italiaansche *troepen van het eiland1 Korfoe terugtrekken. Een telegram van Mussolini aan den Italiaanschen gezant te Parits. Parijs, 9 Sept. De Italiaansche inindster- presidient Mussolini heeft aan baron Avezzano, den Italiaanschen gezant te Parijs, het volgen de telegram gezondten: „Ik heb de eer u te ver- zoeken aan de Conferentie van Gezanten mede te deelen, dat de Italiaansche regeering inzage heeft genomen van de nota, welke door de Con ferentie aan Griekenland is gezonden, met welke nota de Italiaansche regeering accoord gaat, terwijl zy nogmaals de vorige verklaring herhaalt, dat Italië Korfoe en de naburige eilanden zal ontruimen, zoodra Griekenland aan de gestelde eischen zal hebben voldaan." Eenfgoed bericht is een Reuter-telegram uit Athene van Zondag, zoo schrijft de „N. Rott. Ct.", meldende, dat de Grieksche regeering de nota van dén Gezantenraad heeft beantwoord met een bereidverklaring om de daarin vervatte voorwaarden in te willigen. Volgens het door dien Raad aan gegeven procédé, zal Griekenland dus „tegelykertyd en afzonderlyk" aan elk van de diplomatieke vertegenwoordigers te Athene van Italië, Engeland en Frankrijk kennis moeten geven van de „algeheele aanneming" van die voorwaarden. De tekst van het stuk van den Gezanten raad heeft voorts het belangwekkende feit aan Jhet licht gebracht, dat de Italiaansche regeering tegenover hem heeft bevestigd, dat „de bezetting van Korfoe en van de aangrenzende eilanden geen ander doel heeft dan voldoening te verkrijgen voor de eischen welke die regeering gesteld heeft en dat deze eischen gedekt worden door de voor waarden, hierboven door den gezantenraad geformuleerd." Hieruit kan men niet anders dan de verwachting putten, dat er aan de episode van de pandneming van Korfoe spoedig een einde zal komen. Gaat alles op deze wyze naar wensch, dan komt aan den Raad van den Volkenbond voor een niet gering deel de eer toe, dat een ge vaarlijk begin van brand snel gedoofd is kunnen worden, en moet men hopen, dat de goedgezinde elepienten, die zich in dit geval zoo krachtig hebben laten gelden, dat het voor Italië een bedenkelijke stap moest lijken, zichzelf buiten 'de internationale rechtsgemeenschap der beschaafde volkeren te sluiten, voort zullen arbeiden aan de volmaking van de organisatie tot afwending van conflicten tusschen de naties. Londen. 10 September. Het accepteeren door Griekenland en Italië van de nota van den gezantenraad wekt hier algemeene vol doening, hoewel men nog niet geheel gerust conferentie ie Parijs genomen beslissingen ten aanzien van Griekenland en nam met voldoe ning acte van het feit, dat de aan Griekenland gestelde eischen in hoofdzaak gelijkluidend zyn aan die, welke Italië rechtstreeks aan Grieken land had gesteld, hetgeen aantoont, dlait zy vol- „Je voet, liervel" Hy; lachte. „Neen, het is niets, hoor! Soms vergeet ik, dat het ©en kunstvoet is." Hy ging naast haar op de kussens zitten en wees op een mand, die voor hem stond. „Zullen we met den nectar en de ambrosia beginnen, of is het nog te vroeg?" „Laten we nog even wachten en eerst den Hemel goed opnemen. Wat ter wereld voer jy uit?" vroeg rij een oogenblik later, toen hy met zyn kin in zyn hand op zijn ellebogen en knieën ging liggen en haar in haar blauwe oogen keek. „Ik neem den ©enigen Hemel op, die iets voor my beteekent," zelde Godfrey. „Beteeken ik zooveel?" „Ja." „Steek een sigaret voor mij aan," zeide Lady Edna. Hy deed het en gaf haar de brandende sigaret, die zy tusschen haar lippen stak. „Dat doe ik zoo graag," zeide hij. „Ik heb het nog nooit voor een andere vrouw ge daan." zy fronste haar wenkbrauen. „Denkt zyne Majesteit de Sultan dat hy een arme vrouw een eer zonder voorbeeld bewyst?" „Oh, Edna!" zyn jongensgezicht kreeg een diepen blos. „Je weet wat ik bedoel. Ik heb nooit gedacht, dat een mooie vrouw iets van mijn lippen tusschen de hare nemen zou. Kijk." Hy stak een tweede sigaret aan en hield die haar voor. „Geef my de Jouwe." ,3aby!" zelde zy, terwyi zy rilde. Dat alles tijkt zoo dwaas, maar voor die jonge mensohen In de boot was het oen ver rukking. „Wat een verschil met het vorige week end," zeide zy na een poosje omet een zucht van voldoening. komen rechtmatig waren. De regeering zal dientengevolge haar eischen als voldaan be schouwen zoodra Griekenland alle eischen der Geizantenconf erentie ten vol'e en definitief zal hebben uitgevoerd. Wat betreft de 50 miiloen lires, die Griekenland zal moeten betalen, is het „Wat is er toen gebeurd?" „Toen had ik al die werkezels bij me, Edgar incluis." „En mijn eerbiedwaardige vader. Ik her inner het me nu. Ik was den heelen Zondag op het Ministerie van Oorlog en het stort regende. Wat heb je met hen uitgevoerd?" „Ik heb ze gestreeld en igevoed en hen hun kleine kunstjes laten doen," lachte zy. En dan voegde zij er ernstig aan toe: „Het was toevallig een heel belangrijke dag voor je vader. De Regeering is er dol op gewor den om nieuwe kraohtige mannen te vinden en de onnutte paarden op stal te zetten. Edgar heeft een groote kans. Welnu, ze heb ben je merkwaardigen vader ontdekt en zyn het feitelyk eens geworden. Een nieuw Mi nisterie van Propaganda. 01" lachte zy weer. „Zoo erg was het per slot van reke ning niet. Maar" zij zuchtte „dit is beter. En laten we nu niet verder denken aan oorlogen en politiek en Edgars en der- geiyke afschuwelyke dingen." zy gooide haar sigaret in het water en boog zich naar de mand toe. „Laten we gaan lunchen." Het was inderdaad een belangrijke dag voor Baltazar geweest. Het buitenverbiyf bil Moulsford, Lady Edna's persooniyke bezit ting, een groot, vierkant gebouw van rooden baksteen, welks terrein tot de rivier door liep, was gevuld geweest met zorgvuldig gekozen Machtigen der Aarde, waaronder haar man, ook al was hy staatssecretaris, als een ster van de kleinste grootie schitterde. Het was de laatste zet In het spel, dat zy vele weken lang ter wille van John Baltazar gespeeld had. „Waarom vraag je dien kerel?" vroeg Ed gar Donnithorpe, nadat hy de lijst der in vités nagekeken had. Ingezonden Mededeeling. Ais ge geen eetlust hebt, ge u humuerig en terneergeslagen voelt, dient gij Tosti-ris Maagpiilen te gebruiken. Dit geneesmiddel werirt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spysvextering en voorkomt verstop ping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster'a Maagpiilen. Prijs per flacon van vijftig verstrik erae pil len 0.65: in apotheken en drogistzaken. OO) „Omdat hy mij amuseert" „Hij amuseert mij niet," hitste haar man. Hij was een klein mager mannetje met dun grijs 'haar, een dunne snor en" een scherpe stem. Tot voor eenige maanden had zy hem met minachtende verdraagzaamheid behandeld. Maar nu .begon zy een gevoel van antipathie tegen hem op te vatten. „Als je Mr. Baltazar niet wilt ontmoeten," antwoordde zy, „kan je in Londen blijven." „Tk word het moe dien aanmatigenden avonturier in nfljn huis te zien." „Wat bedoel je?" „Je weet heel goed wat ik bedoel. Ik ben niet van plan je jezelf belachelyk te laten maken." ,3este kerel," antwoordde ty bytend, „als ik een amant wil hebben, zou ik ditmaal een jongeren nemen." Zij lachte minachtend en liep weg. De lang smeulende wrok was plotseling aange wakkerd tot de vlam van openiyke vyand schap. zy was inneriyk woest op hem. Nooit nog had hy het gewaagd zoo iets te insinu- eeren, wanneer rij' uit politiek oogpunt be lang stelde in- een man. Zy, Lady Edna Don nithorpe, een amourette met Johr> Baltazar het was meer dan beleedigend. De volgende dag hracht een korte, maar heftiger scène. „Je beweert jaloersch te zyn. Maar dat ben je niet Je bent afgunstig. Je bent }a- loersoh op k-vrd, die meer beteekend dan jy. Je bent bm voor hem. Jelui kleine ste kelbaarsjes haatten Tritons. Ik begrijp het heel goed." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1