Terug in het leven. C. IHWoisMIZfi, NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA VOEDZAAM-MEERÜJK-VÖÜRDEELIG TliAMS CT. P. POMD Heden ontvangen PRIMA STOFFEN, Aan onze geabonneerden, Eerste Blad. per postwissel Nr. 5765 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1923 51e JAARGANG welke gewend zijn de abonnements gelden per post-cheque of post-giro toe te zenden, geven wij in over weging - met het oog op de enorme vertraging bij dien dienst - ditmaal de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal toe te zenden. Onzen adverteerders buiten de stad doen wij hetzelfde verzoek. DE UITGEVERS. Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maanden, op dit blad abonneeren, ontvan gen het tot 1 October gratis. FEUILLETON. Van de kantine wist Edgar Donnithorpe voor het a.s. Winterseizoen. Zelfonderzoek. I COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heltlerschc Courant fl.50; fr.. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Lndië p. zeepost f2.60; id. p. mail en overige lauden f4.20. Zondagsblad resp. f 0.67°, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Loeae niummere der Courant 1 et.; fr. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdags en Zaterdagmiddag RDDACTEUR-UITCrEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-CHroretoeninig No. 16006. ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard). Ingoz. irneded, (toloanbroalto ate radactiën, tdfest) 60 ct. Kleine adverterubies (gevraagd, te koop, te huur) v. 11 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra)Bewijsno. 4 ct. DE ADMINISTRATIE. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.- Sept. Zondag 16 a. Maand. 17 Dinsdag 18 Woensd.19 1 Dond.d. 20 Vrijdag 21 Zaterd. 22 1.81 a. 10.39 6.85 7.14 1.01 1.25 2.38 11.29 6.37 7.12 1.51 2.18 3.36 H.25 6.39 7.10 2.49 3 22 4.24 m. I.—6.40 7.07 4.01 4.45 5.05 1.27 6 42 7.05 5.31 6.14 5.38 2.32 8.44 7.02 6.52 7.26 6.07 3.38 6.46 7.— 7.56 8.22 Licht op voor auto's en fietsen Zaterdag 15 Sept. 7.47 uur. Zondag 16 7.44 Maandag 17 7.42 BUITENLAND. HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIË EN GRIEKENLAND. De beslissing der gezantenconferentie. Een minnelijke schikking? Parijs, 13 Sept. De gezanten-conferentie heeft eene oplossing aanvaard, die beschouwd wordt in staat te zijn den toestand tusschen Italië en Griekenland af te wikkelen. Zij heeft deze onmiddellijk aan Athene en Genève mee gedeeld. De geallieerden kwamen tot volledige over eenstemming ten aanzien van de opstelling der instructies aan de commissie van enquête te geven, alsmede over de voorwaarden der onb ruiming van Kotfoe. Men verzekert, dat de quaesties tot voldoening van Italië en Grieken land geregeld zijn. DUTTSOHLAND. Met zijn gewone welsprekendheid! heeft Streseman n, de Duitische rijkskanselier,Woens dagavond een rede gehouden op zijn laatste schans. Men. weet het nu met alle zekerheid, voortzetting van het lijldelijk verzet is niet meer te (betalen met matken, die weer in twee dagen tijds de helft van hun waarde verloren; Enge land' en ook Italië, naar Mussolim Woensdag Naar het Engelsch van William Looke. Voor Nederland bewerkt door Ingezondorf mededeellng. JUREENT PLANTA PRIJSVERLAGING oo in den ministerraad onthulde, hebben Berlijn trachten te overtuigen van de doelloosheid van die voortzetting, en wat de Duitsche regeerrng nu alleen nog van Frankrijk wenscht, is zeker heid dat het op grond van de overeenkomst, die het aanbiedt en die neerkomt op het ver- hypothekeeren van rijks- en particulier bezit tien bate van de schadevergoeding, weer de vrije beschikking krijgt over het Roer-gebied, zon der welke de overeenkomst niet uit te voeren ware. Poincaré's telken® herhaalde verklaringen over de Roer-kwestie en die van de schad-ever- goedling kwamen op het volgende neer: le. Wij I zullen niet" onderhandelen, voor het lijdelijk verzet van regeeringswege herroepen wordt; 2e. Wij willen geen inlijving, maar zullen het Roergebied^ slechte ontruimen, naar mate Duitechland ons betaalt. Natuurlijk sluit het ondier 2e. genoemde beding echter niet uit, dat de bezetting bij bet tot standi komeni van een overeenkomst „onzichtbaar" gemaakt wordt, maar het is uit Stresemann's woorden nog niet duidelijk, of de onzichtbare bezetting strookt met wat hij onder Duitschlandl's vrije beschik- 57) W. J. A. Roldanus Jr. En terwijl Godfrey op dien Meimiddag praatte, voelde zij, dat zij ten volle gerecht vaardigd was in alles, wat zij gedaan bad, deed' en nog doen zou. En toch, ofschoon wat zij gedaan had haar groote voldoening gaf en wat zij deed duidelijk genoeg was, lag wat zij doen zou verborgen achter een rosé sluier. Voor het oogenblik was deze knappe jonge man, aan wien zij zeer tot haar eigen verbazing baar hart gegeven had tevreden met een platonische ver eering in een boot. Hoe lang, zoo vroeg zij zich af, zou hij daarmede tevreden zijn? En hoe lang zij zelf? Enfin, voguo la galère. Liet zij eerst de heerlijkheid van dezen dag ten volle genieten 1 De zorgen van haar druk leven vielen van haar af en zij werd jong opnieuw, jon ger dan zjj voor haar liefdeloos huwelijk ge weest was. Toen zij lachend op zijn jongens achtige 'dwaasheden inging, voelde zij, dat zij tot dusverre nooit geweten had wat het was jong te zijn. Zij voelde een eindeloos verlangen naar alles wat zij gemist had. En Godfrey, die daar in onverschillige gra tie met den vaarboom, in zijn band stond, was de Incarnatie van dat alles: van al de jeugd, van al het gelach, van al de liefde, die zij minachtend en zonder er zich over te bekommeren, voorbijgeloopen was. Zij kon haar blikken niet van hem af houden. Niet alleen dat hij knap was om te zien, neen, het was ook heerlijk om over hem te den ken. Hij had den dood honderden malen on der de oogen gezien, ongetwijfeld even on verschillig als hij thans naar den zachten stroom der rivier keek. Als er één worm aan zijn 'hart knaagde, dan was het het ven- langen om weer terug te kunnen gaan naar het front. Zij had in de rapporten nagegaan waarom hij het Militaire Kruis gekregen had. Wat een held was bijl En al het vrou welijke in hem vernederde zich in de heer lijke wetenschap, dat dit toonbeeld van alle Bayards haar liefhad met al zijn jeugd en manlijkheid. Dan zag zij een plotselinge verandering op zijn gelukkig gezicht. Er scheen een pijnlijke trek op te komen. Hij nam den vaarboom van den lbodem en ging erop staan leunen. Even nog wachtte zij; dan stond zij op. .„Scheid«uit, heveling, scheid uit. Je over spant je." „iHoezoo?" „Je voet." „Onzin I Ga zitten." Hij* wilde weer doqrgaan inet afzetten, maar zij hield zijn arm tegen. „Ik weet zeker, dat je voet je pijn doet." ,,Geen quaestie van," zeide hij, terwijl hij er zijn volle gewicht op bracht. Maar juist terwijl hij het zeide, vertrok zijn gezicht onwillekeurig van pijn. „Heb je me hef?" Bij deze categorische vraag haalde hij diep adem. Op ontelbare indirecte manieren had hij haar zijn liefde verklaard; maar king verstaat, om het mogelijk te maken een overeenkomst uitvoerbaar te maken. Daar het verder niet doenlijk lijkt het geheele -bedrag van Frankrijk'® vordering (52 pet van zeg 50 mil- 1'iard1 -gouden- marken) op de internationale geld markt vlot te krijgen, zou Frankrijk volgens Poincaré's plan ook een onzichtbare -bezetting slechts gefractioneerd inkrimpen, gelijk Duitechland1 dat na 1871 dieed ten opzichte van het bezette Fransche gebied. Een der medewerkers van de „N. Rott. Ort." heeft dezer dagen uit Berlijn- (zie ook ons vorig -nummer) zulk een somber tafereel opgehangen, dat men er uit moet besluiten, dat Duitechland niet veel kans meer zal krijgen eigen wenschen tegenover Frankrijk door -te zetten. Eigenlijk, krijgt men het gewoel, d'at d'e kwestie -van het totstandkomen van -een overeenkomst -tusschen Frankrijk en Duitechland van secundair belang wordlt tegenover d'e alles overheerschende vraag, hoe de volslagen oeoonomische ineenstorting i)n Duitechland bij- het ontbreken van een ruil middel d'at waarde houdt en vertrouwen wekt, te verhoeden zal zijn. Wij vermeldden hier- nooit nog had hij het -met zooveel woorden gezegd. Kalm en half verbaasd antwoordde hij: „Je weet, dat ik je liefheb." „Doe'me dan -geen pijn door jezelf pijn te doen!" „Geef je heusch iets om wat er met mij gebeurt?" „Ik houd van jou meer dan van wat ook ter wereld." Zij roeiden naar huis terug, ietwat ont nuchterd door de wederzijdsche liefdes verklaring, waarover zij niets meer zeiden. Hij -bekende, dat zijn voet nog zoo erg ge voelig was en schimpte op zijn ongeluk. Het was zoo vernederend het te moeten er kennen. Zij glimlachte. Er zo-u misschien wel een vergoeding voor zijn,_zeide zij. Toen zij aan land gingen, stond zij erop, dat hij tij dens de wandeling naar het -huis op baar zou steunen, en hoewel hij ondragelijke pij nen leed, waneer hij zijn kunstvoet op den grond zette, was die wandeling één verruk king voor hem. Na het diner gingen zij op het door de maan beschenen terras zitten. Toen hij haar met 'bont gevoerden mantel om haar heen sloeg, raakte zijn hand haar wang aan. Zij hief haar hand op en hield de zijne daar, terwijl zij in de schemering naar hem op keek. Hij boog zich brutaal voorover en drukte zijn lippen op de hare. Dan sloeg zij plotseling haar armen om zijh hals en liet zich hartstochtelijk kussen. HOOFDSTUK XIX. Ze regelden samen alles op de troostend kortzichtige manier, waarop ontelbare an dere paren het vóór hen -gedaan hadden. Zij boven de vermindering van de waarde van de mark in twee dagen -tijds. Oim evenveel betaal- middelien in -het rijk te hebben als totnogtoe, moet dus hetzelfde bedrag -bijgedrukt worden, met als onvermijdelijk gevolg nieuwe depre ciatie. Voorloopig beweegt de loop van zaken zich dus nog in de richting van een bespoedi ging van de caitastrophe. De twee welken, die Stresemann Woensdag noeuide als -termijn bin nen- welken hij; geloofde, dat de kwestie -van het waardehoudtend© geld zou zijn opgelost, zijn daartegenover wellicht een -te lange wachttijd. Te midden van de héillöoze verwarring in- het Duitsche rijk meent men telkens het motief te booren, dlat de ondergang der goden aankondigt De gevraagde bijeenroeping van den Rijksdag. Afwijzend beschikt. Berlijn, 13 Sept. Zooals niet anders te verwachten was, hebben -heden in het Senio renconvent van den Rijksdag die meeste par tijen- zich -tegen de door de Duitsch-natio-nalen geëischte onmiddellijke bijeenro-epting van den Rlijfcsda-g uitgesproken. Slechts de Duitech- natio-nalen en- de communisten -stemden voor. Een -bijeenroeping van den Rijksdag is dien tengevolge niet vóór de laatste dag-en van- Sep tember te verwachten. Beleren en het Rijk. Nat.-soc. agitatie. Berlijn, 13 Sept. Het bestuur der Beiersch-. Volkspartij heeft de partij behoorende minis ters en een aantal Beiersche Landdag- ei Rijksdagafgevaardigden bijeengeroepen ter be spreking van den ernstigen toestand. Het re sultaat was een motie, waarin van1 de Beiersch regeering „in geval de Rijksregeering in ge breke -blijft, een krachtig en spoedig optrede: op eigen initiatief" wordt geëisch-t. In tusschen wordt in Beieren de opruiing to de „belastingstaking" krachtig voortgezet. De nat.-st>c. leider Hi-tl-er zeide Woensdag avond in een vergadering, dat ieder, die dei Duitechen staat ook maa-r een- pfennig belas ting betaalde, een nationale misdaad beging. Ni-et minder teekenend was de rede, diie de afgev. Schlittenibaudr (B. V. P.) in een bóeren- vergadering in Opper-Beieren heeft gehouden. Hij drukte zich wel voorzichtiger uit dan Hitier, maar niet minder duidelijk. Hij- kon geen be lastingstaking aanbevelen, zeide hij, maar hij -kon het begrijpen, wanneer spontaan onder het volik de belastingstaking uitbrak. Eélfferich's roggevaluta. Berly'n, 13 Sept. De D.-nat. leader dr. Helfferich, publiceert door middel van een nieuwsbureau een artikel „Broodvaluta", waar in hij de beginselen- van zijn valutaplan, dat naar men weet op den roggeprijs is gebaseerd, uiteenzet en dat hij besluit -met een aanval oq het kabmet-Stresemainn. Het aanbod van den rijkskanselier aan Frankrijk en België, waarin een eerste hypotheek op alle Duitsche particu liere vermogens in het vooruitzicht wordt ge steld, is volgens Helfferich juist geschikt oe i aan een op reëele basis gefundeerd geld den grondslag te ontnemen. Op een tweede hypo theek na een- in elk geval voorlOopige, dpch wat het bedrag betreft nog onbeperkte eerste hypo theek, laat zich een nieuw betaalmiddel niet opbouwen. De verhooging der levensmiddelen- prijzen. Berlijn, 13 Sept. -Op de Be-rlijnsche levens middelenmarkt -en in de winkelzaken, worden sedert eenige wek-eni -elk-en- dag dia prijzen vijf of -zesmaal verhoogd-. Zood'ra de zakenlieden vernemen, dat de dollarkoers is gestegen, ver- hoogen zij ook den- prijs hunner goederen. Dit heeft bij het publiek -een begrijpelijke verontwaardiging veroorzaakt en de woekeraf- d-eeling der BerHjtnsche politie heeft thans een verordening uitgevaardigd, ingevolge welke de kooplieden de des morgens vastgestelde prijzen tot den volgenden morgen moeten handhaven.' In den loop van den dag mag geen prijsver- praatten vaag over echtscheidingen alsof de ongelukkige Edgar de schuldige was, en stelden zich een tijd voor, dat zij, na den oorlog, trouwen zouden en een volmaakt le ven leiden. Inmiddels namen zij zich voor samen veel geluk en troost te vinden. Hij gaf haar, zeide zij, waarnaar zij van af haar j-ongemeisjesjaren vergeefs gesnakt had: liefde en sympathie en begrijpen. Zij vertel de he-m alles van haar ongelukkig huwelijks leven, hoe zij en haar man volkomen ge scheiden leefden, van zijn afgunst en zijn triviale laagheid. Godfrey had gedacht, dat zij 'het leven doorgegaan was, gevleid en badend in liefde en vriendschap. Maar in werkelijkheid was zij het eenzaamste wezen op de wereld geweest. Begreep hij nu wat hij voor haar beteekende? Zij was bijna van honger omgekomen en -hij had haar voedsel gegeven. Als hij dat nu wegnam, zou zij sterven. Deze zelfvernedering van 'haar hoog stand punt vormde in de oogen van den ridderlij ken jongen man haar martelaarschap. Hij zwoer haar eenige trouw en toewijding. Zij schreven elkaar dikwijls en ontmoetten el kaar zoo dikwijls als zij konden. Drie och tenden per week ging zij op een verwonder lijk vroeg uur-Jjieel eenvoudig gekleed uit, om te gaau heipen in een mythische kan tine. Op die ochtenden wachtte Godfrey op den hoek van het plein met een auto, waar voor hij als verminkt officier benzine krij gen kon. Een tocht van een uur Rich- mond Park, Barnes Oommon: het kwam er niet op aan waarheen en Lady Edna ging zedig thuis lunchen en Godfrey naar zijn dagelijksch werk op het Ministerie van Oorlog. Ingezonden mededeellng. BURGER- en MILITAIRE-KLEEDERMAKERIJ. hooging meer plaats hebben, opdat de koopers -ten minste 24 uur lang weten, wah-raan ze zich te houden hebben. Berlij'n, 13 Sept. Met Ingang van morgen wordt het auto-taxitarief tot het tienmillioen- vouddge van den vredesprijs verhoogd, een tramrit tot 600.000 mark, de broodprijs tot 41/» mhlioen mark. De actie dier bankbeambten. De toestand ernstig geacht. De isalairisactle in het -bankbedrijf heeft drei gende vormen- aangenomen. Naar men- weet, hebben Hamburgsche 'en Berlijnsche bankbeambten uit protest- tegen de scheidsrechterlijke uitspraak van het rijksmi nisterie «van arbeid geweigerd overwerk te ver richten. Te Leipzig hebben de beambten heden het werk neergelegd!, zoodat de banken moesten sluiten. Ook uit andere plaatsen worden veront rustende berichten ontvangen. In verhand daarmee heeft het Duitsche mi nisterie van arbeid de organisatiebesturen- der bankbeambten tot een zitting bijeengeroepen, daar de rijksband van bankdirecteuren eiseht, dat de scheidsrechterlijke uitspraak bindend zal worden verklaard. De vertegenwoordigers der beambtenorga- nisa-ties wezen er op, dat een bindendverklaring waarschijnlijk een algemeene staking der be ambten zou ve-oorvakpri. Gppiscbt wor^t voor een 20-jarig beambte 20 goudmark per week, voor een 40-jarige het dubbele, -enz. De onder handelingen zijn nog niet afgeloopen. De toe stand te zeer* ernstig. De aanslag in den trein btt Ghoss-Beeren. Omtrent den aanslag in dten trein bij Gross- Beeren meldt het H. N. nog de volgende bizon- derheden: Toen mien het slachtoffer van dien aanslag had gevonden, liet de spoorwegarts, die terstond aanwezig was, den onbekende naar het ziekenhuis van Gross-Richterfeld-p overbren gen, waar deze kort na aankomst overleed, zon der tot bewustzijn- te zijn gekomen-. De Berlijnsche politie werd' terstond gewaar schuwd en zond, hoewel die plaats, waar de aan slag is geschied, niet tot- haar district behoort, terstond een aantal rechercheurs, wier onder zoek -tot de volgende slotsom leidde: Tusschen den onbekende en zijn twee aanvallers moet een Ingezonden Mededeellng. Ontwaakt gij 's morgens met pyu in den rug? Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen? Zijn de enkels en handen gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozing te vaak of te weinig? Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral by ruw" en vochtig weer? Doet uw rug zeer, als gij bukt of opstaat? Hoedt u bijtijdslaat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een Nierziekte voorkomen; spoedige behandeling is het eenige betrouw bare voorbehoedmiddel Verwaarloozing kweekt al te dikwyls blaas ontsteking, waterzucht, rheumatiek, steen vorming en urinezuur-vergiftiging. Hoewel Foster's Pillen zelfs by deze latere verwik kelingen baten, is het verstandiger om dit speciaal n ergeneesmiddel tot voorkoming van nierziekte te gebruiken. Verkrygbaar in apotheken en drogistzaken k f 1.75 per does. (26) niets, want zij had er alleen maar met haar kamenier over gesproken^ tot hij haar op een ochtend, dat hij vroeger naar beneden kwam dan gewoonlijk, op de trap zag. „Lieve hemel!" riep hij uit. „Wat heb jij op dit onzalige uur uitgevoerd?" Geprikkeld, dat zij tegen hem liegen moest, antwoordde zij: „Ik heb een uur in de kantine geholpen. Heb je daar soms be zwaar tegen?" Als jij het prettig vindt en de Tommies Hij haalde zijn schouders op. „Waarom? die arme kerels er geen last van hebben!" „Waarom arme kerels?" „Zij zijn, evenals de rest van het land, overgeleverd aan de genade van amateurs." Lachend liep hij verder en liet haar spra keloos van woede staan. Zij begreep niet, dat zij hem niet altijd met een vurigen haat ge haat had. Zij vertelde het incident aan Godfrey, aan wien zjj thans al haar huiselijke onaan genaamheden toevertrouwde. Hij klemde zijn tanden op elkaar en vervloekte den kerel. Hoe kon deze onvergelijkelijke engel in hetzelfde huis als hij wonen? Zij zuchtte. Als het -geen oorlog was.Maar geduren de den oorlog was het huis het 'rddeipunt van haar menigvuldige werkz-aar .beden ten bate van het vaderland. Wat den Maatschap- pelijken kant betrof, zou zij het hoe eerder hoe liever verlaten. O, hoe moe was zi} dat alles! (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1