IngezondenMededeellng. HELDERSCHE MAATSCHAPPIJ TOT GLASVERZEKERING Ingezonden Mededeeltng. Het 25-jarig Jubileum van „Ons Belang". ITALIË, Schagen. Stand in cijfers: gevestigd te Helder - opgericht 1904. Direct. :GEBRS. HOOGERDUIJN, MIDDENSTRAAT 18. Voor eerste kwaliteit werd 1.25 a 1228 per K.G. betaald, voor 2de 1.10 a 1.18, voor 8de 1.05 a 1.08. (Voor h t Algemeen Armen huis te Nieuwe Niedorp werd' door den heer K. Mfijts een koe voor 500 verkocht, ©ok de heer Jb. Stammes aldaar ontving dien prijs). Melk- en kalfkoeien waren stug, duur: 2.75 a 4.25. Nuchtere kalveren goed: 10 a 35. Varkens waren goed verkoopbaar: Vleesch- vaikens 40. a 41 cent; speenvarkens 38 a 40 cent; zouten 87.' cent. De kaasfabriek te Behagen betaalde op 10 Sept. over de laatste 4 weken 5.87 per 100 K.G. uit Een bierhandelaar te Schagen heeft ©enige meermalen bekroonde postduiven^ waarvan hij zoo nu en dan een zeer practisch gebruik maakt. Wanneer hij naar de omliggende ge meenten gaan. om orders op te nemen, neemt hij steeds een paar duiven mee. Zijn de orders van spoedeischenden aard; dan wordt een der duiven een 'briefje om een poot gebonden en na een paar uren is de bestelling aan het adres. Woensdagavond had in de Tooneelzaal van het Noord-Hollandsch Koffiehuis te Schagen het openbaar debat plaats tusschen Ds. Scher- merhorn van Nieuwe Niedorp en Ds. Boeke van Schagen. Het was pro en contra het Ko ningschap. Terwijl Da Schermerhorn contra verdedigde, brak Ds. Boeke een lans voor pro. De gTOote zaal was dicht bezet: ruim 450 per sonen waren aanwezig. Wij zagen er velen van Winkel en Nieuwe Niedorp op de fiets, van den Langendjj'k waren de toehoorders per auto's gekomen. Het debat droeg aan beide kanten een zeer ernstig karakter, zoodat onaan genaamheden uitgesloten waren. Al de aan wezigen volgden met groot e aandacht beider uiteenzettingen. Op 23 October an. eal de tram Behagen— Wognum 25 jaar gereden hebben. gekookt en dan koud gegeten met Maizenavla vormen een heerlijk en gezond nagerecht. Het is nu üjd om het te probeeren. Let op het sluitzegel, waar mee onder en boven elk pakje Honig's Maïzena Is afgesloten. De heer Ch. Ruys de Beerenbrouck is een rustig-bezadigd, vrtendelijk-joviaal man. En mgr. Notens is veel .te verstandig, te nuchter- practisch om de gemoederen der bondgenooten in de Coalitie te prikelen. Maar er was en 1s de fel-hartstochtelijke fanaticus mr. Van Wijnbergen, de man met het strakke, bleeke gelaat der scherpe lijnen. Aanvankelijk ging t wel. Maar gaandeweg is aan dien dag gekomen, al-duidelijker, hoe het schisma, de scheuring, de udteenspattmg, dreigender weTd. In de katholieke partij 'begon 't te 'knetteren. Het Episcopaat wist, met- al het dwingende, geduchte gezag van zijn hevel, verbod! te verhoeden, dat de Nieuwe Katholieke Partiji, dat fractiën als de Tillburgsch-Arteche onhei len berokkenden. Maar de Bisschoppen, de machtige priesters, zulten wel gevoeld' hebben, dat de fractuur kunstmatig werd geheeld. En anders niet. Reeds in Kuyper's bestuurs-periode twintig jaar terug, kraakte, scheurde 't iin de Coalitie. Maar de anti-revolutionnaire Cae sar wist, met zijn magistraten greep, met zijn suggestief prachtwbord', bet klavier van de Volksconsoiëntie bespelend, den toestand te beheerschen. Dat is nu uit De onderofficiersvereoniging „Ons Be lang" zal op 28 en 29 September a.s. haar 25-jarig jubileum op feestelijke wijze te Amersfoort herdenken. In 1898 riep een drietal onderofficieren te Helder zijn kameraden toe: „Vereenigt u, tracht te scheppen een mooier leven voor u en uw gezin, een juister begrip te krijgen ten opzichte van uw taak." De poging gelukte en „Ons Belang" werd geboren. 't Behoorde in die dagen tot een der moe digste daden openlijk te durven erkennen, dat men zich bij die vereeniging had aan gesloten. Zelfs werd aan een zeer verdienstelijk onderofficier door zijn regimentscomman dant geweigerd om zich voor langeren tijd dan één jaar te reëngageeren, omdat hij. bestuurslid was van Ons Belang 1 Een en ander was juist oorzaak, dat „Ons Belang" in kracht toenam en weldra een ver- eeniging werd, waarmede rekening moest worden gehouden. Reeds vrij spoedig was het grootste deel van het onderofficierenkorps in „Ons Be lang" vereenigd en dit is tot op den huldi gen dag zoo gebleven. Thans nog telt „Ons Belang" ruim 4000 leden. Wextt aanvankelijk begonnen met de uit gifte van een zeer bescheiden maandblaadje, reeds vrij spoedig werd dit omgezet in een weekblad, welk blad gedrukt werd hl het eerste gebouwtje in eigendom aan „Omd Belang" toebehoorende in de ScherbIer- straat te Amersfoort. Maar reeds na een viertal jaren bleek dit gebouwtje niet aan het gestelde doel te be antwoorden, en werd besloten tot het doen verrijzen van een nieuwe drukkerij „Patria" in de Wilhelminastraat aldaar. Achtereenvolgens werd een eigen vereeni- gingsgebouw geopend het Witte Huis aan den Utrechtschen weg, terwijl ook een eigen kleedingmagazijn werd opgericht. Voorts werden opgericht: een sanatorium- stichting, een brandwaarborgmaatschappij, een levensverzekeringmaatschappij, een spaar- en voorschotbank, een kleedingfonds, en een reserve-fonds, alle beheerd door ac tief dienende of gewezen onderofficieren. UIT HET BEZETTE GEBIED. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64huts, Amsterdam. Uitslag Oplosstngsivedstrijd. De voor dezen wedstrijd geplaatste proble men schijnen wat te moeilijk te zijn geweest voor onze oplossers; of was het mooie zomer weer schuld van het geringe aantal inzen dingen? Het meeste aantal punten behaalden de hee- ren Albert Waayering en J. Germeraad, dae ieder een 'boekwerk toegezonden krijgen. Correspondentie. A. W. te H. De dam op 9 in probleem No. 9 moet een Zwarte schijf zijn. Is U lid van een Damclub? U schijnt me nogal op de hoogte van ons spel. E. v. V. L. W. en anderen. Ziekte was reden van eenige keeren niet verschijnen der rubriek. Een interessant partij gedeelte. In onderstaande stelling was ik, met Wit, aan est Essen, 18 September. Te Duisburg zijn de Belgen in de rijksbank binnengedrongen, waar zij 60 milliard mark in beslag hebben genomen.. Te Ruèdeisheim heeft de bezettingsover heid aardappelvelden met den oogst erop in beslag genomen, voor de voedselvoorziening der troepen. Een deel van de te Herne-Bankau bij de mijn Julia ondergebrachte Fransche wacht van het 17de'bataljon jagers heeft de draad versperringen aldaar vernield; de schild wachthuisjes omver gegooid' en de geweren weggeworpen. Zes van die soldaten zijn door soldaten van een andere afdeeling wegge voerd. Essen, 13 September. Nadat de Franscben in de eerste maanden van de Roerbezetting tevergeefsch hebben getracht, zich van de hulp der communisten te verzekeren om de arbeiders in de Roer voor zich te winnen, treden zij thans met groote scherpte tegen de communisten op. Communistische vergade ringen worden al sinds eenigen tijd; niet meer door de Franschen geduld. Evenals te Recklinghausen en te Gelsenkirchen zijn ook te Dortmund het communistische partijbu reau en de redactie, van het communistische blad door de Franschen gesloten. Dusseldorp, 13 September. Naar aanleiding van den onlangs gepleegden aanslag op een wachtpost op de Iippe-brug te Borq hebben Fransche troepen in die stad, die in het niet- bezette gebied ligt, beslag gelegd op 35 mil liard mark in de gemeentekas. Koblentz, 13 September. Alhier zijn 75 mil liard aan spoorweggelden in beslag genomen en twee hooggeplaatste spoorweg-ambtena ren gearresteerd. Het Kabinet-Ruys dé Beerenbrouck onder ging allerlei gedaante-verwisselingen, t Werd een Ministerie-Ruys en De Geer, bet katho liek en chr.-historisch element saambrengend op de commando-brug. Mr. De Geer bleek zeer bekwaam, maar niet sterk. Zijn groote fout was, dat hij zich neergezet hadi in den Raad der Kroon zonder genoegzaam te hebben nagegaan, wat de doorvoering van de Vlootwet zou be duiden. Dat moest mnsloopen. En liep natuurlijk uit op den „débêole", dte een grauwe vlek zal blaj'- ven vormen in het openbare leven van een, diie toch als mensch en als Staatsman, oeco- noom, zoo hoog mag worden aangerekend! als mr. De Geer. Toen kwam Exc. Hendrik Colijn. De op volger van dr. Kuyper. De anti-revoluti onna i re aanvoerder. De aartssterke en -pientere. De kloeke zakenman. Toen hij zich bereid verklaarde om de porte feuille van Financiën te aanvaarden, stond het met 's lands financiën dermate, dat hem schier- dictatomte macht moest worden gelaten. Het deficit, wie denkt hier niet aan mr. Van Nierop's sopibere voorspelling, al jaren geleden in de Eerste Kamer gedaan, dat wij naar het Staatsbankroet afglijden!? was verbijsterend. De beflastingschroef kan niet meer vaster aangedraaid. Tegen protectie heeft Colijn ach zelf „carrément" verklaard. Ende Vlootwet moet doorgevoerd! Dit is een van de „desiderata", vurige wen- schen, op het anti-revolutionnaire program. Terwijl, als van-oudls dn de katholieke gelederen de geestdrift voor de Vlootwet „min der dian lauw" as, om U zeer zaebt uit te drukken. Maar: de 'gulden moet veffig-gesteld. Of, we glijden af naar den Duitsohen kant. Krij gen straks salarissen van mfflioenten, die hen- gei1 en bitter gebrek doeni lijden.. Colijn wil art. 40 van het Bezoldigings-besluit schrappen, de Rijks-salarissen1 verlagen:, de periodieke verhoogingen voor drie jaar stop zetten. En de Oommissie voor Georganiseerd' Over leg, onder oud-minister De Vries1' leiding vergaderend, blijk deze maatregelen af te keuren. Wat-dènl?.... De geruchten over Conversie van de Staats schuld konden slechts verspreid zijn door men- schen, die van het bewind der Rijks-finaneiën tittel noch jota snappen. Zulke maatregel zou het Nederlandsch Staatskrediet immers een doodelijken schok' toebrengen. Nogmaals: wat-dènl? In den loop der jaren is 'allerlei „lapwerk" ter bezuiniging toegepast. Wij weten allen wel,in Den Haag, dat bet snoeimes in de verkwisting van de ambtenarij prachtige bezuiniging zou kunnen brengen. Wij weten in Den Haag, om iets te noemen dat daar sinds vete jaren, ter alge- meene Rekenkamer vete hooge en lagere amb tenaren salarissen opstrijken, zonder dat zi eenigen arbeid, van welken aard ook, ver richten. *t Is de heilige!, droeve waarheid! De menschen sluimeren, iezen boeken en kranten, rooken pijpjes, loeren! om de tien minuten of 't nog geen1 tijd is om te gaan lun- scben, en zooZe strijken salaris op. Zij mopperen. Zij luieren! Zeker, in de ambtenarij kunnen nog vele tienduizenden worden besnoeid. Maar: 't zijn vliegjes in reusachtige brouw ketels! Het. deficit op het Staatsbudget is verbijs terend. De oppositie tegen verlaging van de Rijks salarissen en het stop-zetten van de periodiek» verhoogingen neemt al-ernstiger afmeting aan. Wat zal minister tColijn d'oen? Het Parlement siddert voor de ongenade van het kiezersvolk. FRANKRIJK. Fransche legennanoeuvrea Dinsdagmorgen zijn in het Rhónedal, tus schen Montélimar en Orange, de eerste groote legermanoeuvres begonnen sedert den oorlog. Aan deze manoeuvres nemen vier legercorpsen deel. De maarschalken Pétain en Fayolle #n generaal Buat, chef van den generalen staf, slaan de operaties gade. Nieu we elementen in deze manoeuvres zijn: cava- lerie-eskaders met motor-machinegeweren, eskaders rups-automobielen, machinegeweer- bataljons en divisieverkenningsgroepen. De manoeuvres zullen tot 17 September duren. Het plan is een aanval op infanterie op een defensief front van twaalf mijl door een mo biele troepenmacht van 24 eskaders cava lerie, ondersteund döor de moderne middelen van aanval. De manoeuvres worden bijgewoond door vertegenwoordigers van Groot-Britannië, Griekenland, de Vereenigde Staten. Japan, Italië, België, Nederland, Polen, Denemar ken, Argentinië, Chili, Spanje, Roemenië, Zweden, Noorwegen en Esthland. UIT DEN OMTREK. Om van de buitenlandsche maakten nog maar niet te spreken, zijn ook onze binnieniandSche markten van verschillende invloeden afhanke lijk. In de eerste plaats zeker van het wispel turig klimaat, dan oefent de gezondheidstoe stand1 van het vee soms een emstlgen druk uit, en ook is de algemeene toestand van handel' en bedrijf een machtige factor bij den veehandel. Maar de grootste beteetoenls ds zeker de handel met het buitenland en' wel omdat wij voor1 den overvloed' van ons vee op het buitenland zijn aangewezen. Het meerend'eel van onze vette schapen en dito lammeren gaat naar Engeland, soms is ook Frankrijk een belangrijke kooper. Onze vette kalveren, graskalveren en nuchtere kalveren gaan voornamelijk naar Engeland. Melk- en kalfkoeien, jongvee, gaan dn Europa in 't 'bijzonder naar Italië en Spanje, ook gaan er zoo nu en dan naar Oostenrijk, Hongarije, Poten, Roemenië en Rusland'. Onze varkens vinden afzetgebied dn Oostenrijk, Tsjech ©-Slo wakije en Duitscbland. Onze paarden en wel warmbloed gaan naar Duttschland. Koudbloed gaat veelal naar de mijnen van België en' En geland. Wij hangen voor ons vee van al die landen af; is de toestand' daar goed1, dén is onze afzet ook goedi, bij het tegendeel' dan ds hier ook stagnatie. Bij onze schapen, dammeren en kalveren te meestal de eerste vraag, die de verkooper aan den meer ingewijde doet, hoe was het gisteren in Engeland? Krijgt hij een. bevredigend' ant woord en woont hij wat dicht bij de markt, dan gaat er soms een ijlbode naar huis, om dit of dat nog niet spoed' naar de marktte brengen Londen is voor Schagen. de belangrijkste bui tenlandsche markt. Zooate Londen is, ds de Schager markt voor schapen ook. Daarom wa ren jonge schapen en lammeren te Schaven op 18 SepL traag. Een paar bijzonder beste koppeltjes gingen wel voor 53 gld., Gebroeders Jans WienngerwaaTd, maar het grootste deel d'e"„aflr!™T'd'1 goede kwaliteit, bleef be neden- 50 glid. Met vette lammeren, ging het evenzoo. De 40 werd daarbii niet overschre den. Vette koeien zetten vnij goed in, maar na een uur van belangrijken aanvoer, was de be- ginprije met 10 gld'. verminderd. Men zegt dan op c» markt, dat er eon tientje vermarkt was. 8tand in cijfers: Zwart: 8, 6, 7, D,i'Jl, 12^ 18, 10,,18 en 22. Wit: 24, 27, 30, 01/33, 85, 36, 38 en( 39. Mijn tegenstander had' ais laaiteten zet 8—18 gespeeld, met de bedoeling zjjjn langen vleugel te versterken. Wit beantwoordde door een he- vlgenl oentrumaanval en wen als volgt: 1. 24—101 18:24 2. 8019! Om verder doordringen door 1918, 188 of 0 enz. te beletten, te Zwart wel gedwongen tot 2* 88 waarna Wit 8. 1018! zijn schijf dus offert en na 8 19 den winststand door 4. 82—28! formeert. (Zie diagram II). ZUID-SLA VTE, Zwart: 0, 7, 9, llj,12,16,118,-19. en 22. Wit: 27, 28, 81, 83, 35, 86, 38 en 39. Sluit Zwart door 4- 11 of 12—17 dan speelt Wit 5. 28—28 19 28 6. 8126 enz. wint. Indien Z. in diagramstand II 4- 9—13 speelt, dan 5.28:8 13:2 6. 2721 enz. gewonnen. De stand van de match dr. Molimard1Marius Fnbre, om het kampioenschap van Frankrijk, as: 3 partijen gespeeld; 3 remises. Iu totaal worden 10 partijen gespeeld.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2